Keresés

Részletes keresés

fulco Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9160

Hello , ammondo micsoda?

Előzmény: 3x (9158)
fulco Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9159

Szia Andreas de Szered ,

 

a nev valoszinüleg szemelynevböl keletkezet.Damak , Damakos > Domokos  Lat. Dominicus "Az Urhoz tartozo"

(Kazmer - Lado)

Minden jot Fulco

Előzmény: Andreas de Szered (9145)
3x Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9158

Én meg ammondó vagyok, hogyha van Kalapács Józsi, akkor lehet Létra Jakab is.

Előzmény: fulco (9157)
fulco Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9157

dehogy...

Förstemann Tiroler Familiennamen s.Hölzl....Leitner.....

Gottschald Deutsche Namenkunde Leiter,Leitner....

Brechenmacher Et.Wb.D.Deutschen FN Holzleuter....   es mas forrasok.

Egy becenev egy hosszu növesü emberre itt velemenyem szerint kizart.

Ez kb. olyan lenne mintha egy Kovacs egy ember lenne aki szereti a kovaszos uborkat :)

 

 

Előzmény: 3x (9156)
3x Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9156

De erre semmilyen adatod nincs csak találgatsz, ugyebár? Merthogy a Holzleiter elsődleges jelentése a falétra simán ráragadhatott jelzőként egy magas emberre...

Előzmény: fulco (9153)
fulco Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9155

Most ertetem igazan.Lehet egy erdövel boritott Lejtö is.A bajorban ma is mondjuk Holz a felnemet Wald helyett.

Előzmény: 3x (9151)
fulco Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9154

....az erdö mellet. 

Előzmény: fulco (9153)
fulco Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9153

Holzleite egy domboldali ret az erdö  .Ez akar csaladnevkent egy szemely lehet aki ilyen helyen lakott,akar egy Helyseg lehet ahonnan ez elköltözött.

A lejtö szamomra csak kinalkozott, de valoban a magyar etymologiai szotarban irjak hogy finnugor vagy nemet szarmaztatas elfogadhatatlan. Bocs.

 

Üdv Fulco

Előzmény: 3x (9151)
3x Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9152

esprit d'escalier: Sőt a leiterjakab mindenképpen innen ered

Előzmény: fulco (9149)
3x Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9151

Most akkor a domb lejtőjén lévő rét vagy erdő? Mert ellentmondásban látszol lenni.

Előzmény: fulco (9149)
3x Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9150

A magyar lejtö is onnan szarmazik

 

Azért ezt nem kéne... (vagy esetleg forrást, bitte)

Előzmény: fulco (9149)
fulco Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9149

Sziasztok ,

 

Hozleiter nem faletra hanem egy bajor nev amely annyit jelent hogy Holz = erdö , Leite = Lanka tehat egy domb lejtöjen levö ret

A magyar lejtö is onnan szarmazik.

Reinholz-nak viszont semmi köze ahhoz. Ez REINHOLD german nevböl keletkezet. RAGIN = Tanacs Hold > WALTJAN = uralkodni

Tehat Jo tanaccsal uralkodo.  A csaladnev pedig Reinhold fiat jelenti

 

Üdv Fulco Bajororszagbol

Előzmény: hive (3821)
fulco Creative Commons License 2012.06.03 0 0 9148

Sziasztok ,

 

csaladfakutatas soran rajöttem hogy rengeteg nev at lett magyarositva.Talan tud valaki valamit erröl hogy hol lehet ennek utana nezni.Peldaul a szabados nev Debrecen környeken egyszerüen eltünik kb.1880 körül.Lehet mas volt a neve.Elnezest kerek az ekezetek hianyaert es esetleges helyesirasi hibakert - nemet vagyok.

Elöre is köszönöm.

Fulco

szmetka Creative Commons License 2012.06.02 0 0 9147

Kedves Lvt!

A Semetka név eredete jöhet a Sáros megyei Semetkovce/Szemes faluból elszármazott, elvándorolt emberek azonosítójaként?

Előzmény: LvT (3810)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.05.17 0 0 9146

Nagyon jó! Vetekszik a klasszikus Polconszaró Györggyel.

 

A büdösféreg amúgy a poloska "magyar neve", szóval érdekes ragadványnév. Az RMCsSz ismer Bolhát, Bolhást, Tetvest, de Poloskát nem. Igaz, annak nem minden fajtája élősködő, és azt hiszem, hogy pont az ágyi poloska talán nem is büdös...  Szóval, itt inkább valamilyen tulajdonság alapú ragadványnévről lehet szó.

Előzmény: MacAshinna (9144)
Andreas de Szered Creative Commons License 2012.05.17 0 0 9145

Sziasztok,

 

a Damach-Damak névről tudtok valamit?

 

Köszi.

MacAshinna Creative Commons License 2012.05.17 0 0 9144

http://193.224.149.8/adatbazisokol/adatbazis/52

 

Zala megye (42. TÉKA) > járás : Farkas Gábor >Diszel Diszely , DiszelZalaTapolca, Veszprém 

 

Az extraneusok között szerepel. A kép fájl pedig a Diszel feliratra kattintva érhető el (alulról a másodikon látható). 

Előzmény: Mezőbándi (9143)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.05.16 0 0 9143

Ezt én is megnézném! :) Merre találom?

Előzmény: MacAshinna (9142)
MacAshinna Creative Commons License 2012.05.16 0 0 9142

Találkoztam már néhány furcsa családnévvel, de amit tegnap láttam az 1720-as összírásba, az mindenen túltesz. Gregorius Bűdősféreg. Először azt gondoltam, hogy mókás kedvében lehetett az adatokat felvivő személy és valahova random elrejtett egy ilyesmit (mint amikor a programozók belecsempésznek valami jópofát a szoftverbe), de nem! Ez a név rendesen ott van az összeírásról készült képen is. 

vadász2 Creative Commons License 2012.05.15 0 0 9141

"A Libus családnév milyen eredetű??"
Baromfi-udvari? ;-)

 

Csatlakozom Mezőbándihoz, a cshe Liborból való levezetésben, és még hozzátenném, hogy ennek női párja Libuše.

Előzmény: sTarrrz (9137)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.05.14 0 0 9140

Libus: Prága egyik városrésze Libus. Lehet, hogy a Libor névből alakult ki? (Megint lődözök itten vaktába'...)

 

Szembratovics: Ukrán/orosz.

Előzmény: sTarrrz (9137)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.05.14 0 0 9139

Hát, addig is amíg egy hozzáértő ember benéz és válaszol, tippelgetek egy kicsit.

 

Először is, az anyakönyvekben kellene visszamenni a lehetséges maximumig. Elméletileg 1746-tól vannak ott anyakönyvek. Az 1715-ös összeírásban még nincs Misnyovszki nevű adófizető család. Az 1840-es években már szép számmal élnek ott. Szerencsés esetben valamelyik korai Misnyovszkinál lesz valami utalás az anyakönyvben az eredetükre.

 

Amúgy nem hiszem, hogy v -> m átalakulás történt volna, bár ehhez tényleg nem értek. Nekem akkor már valószínűbbnek tűnik egy sz -> s átalakulás. A Misniowski [misznyovszki] név előfordul lengyel találatokban. Igaz: alig-alig.

 

De az is lehet, hogy keletebbre kell kutatni.

 

A mysz (mis, müs) egeret jelent a szláv nyelvekben. Moszkva mellett van Misnyevo nevű falu (vagy Müsnyevo? - Мишнево/Мышнево mindkét változatban kiadja a kereső). Az ebből képzett lakosnév simán lehet a Misnyovszki. Csak hát Moszkva messze van. Ugyanakkor lehet, hogy hasonló településnév - majd pedig lakosnév - valahol közelebb is kialakult. A katolikusságuk valóban a lengyel eredetet támasztaná inkább alá.

sTarrrz Creative Commons License 2012.05.14 0 0 9138

És a  Szembratovics családnév milyen eredetű? köszi

sTarrrz Creative Commons License 2012.05.13 0 0 9137

Sziasztok!

A Libus családnév milyen eredetű??

hochstein Creative Commons License 2012.05.12 0 0 9136

Kedves Mezőbándi! Neked van valami ötleted a Misnyovszki névvel kapcsolatban? (lentebb részleztem)

Mezőbándi Creative Commons License 2012.05.11 0 0 9135

Mindig nagyon szívesen.

Előzmény: Medvebocs_25 (9134)
Medvebocs_25 Creative Commons License 2012.05.11 0 0 9134

igen a familysearch-ös eredményt mind ismerem, az lendített tovább.

a Drahokoupil Viktóriáról annyit tudok hogy Ausztriában született. ez volt a házassági bejegyzésben, neki a halottiját nem találtam meg, mert bár később, de nem ott halt meg mint a Bernárd (foglalmam sincs hogy hol)

szóval biztos hogy nem együtt jöttek. De a Viktória apja is esztergomi uradalmi tisztségviselő volt mint a Bernárd szóval vsz. így ismerkedtek meg.

 

sajnos a csehországi rokon eltűnt mint a kámfor, nem ír...

az ottani anyakönyvekből pont ami kéne nincs még digitalizálva majd csak jövőre.

Annyit írt az első levélben hogy a Banzetek a czech garnet = cseh gránát megmunkálásával foglalkoztak és hogy neki van valami kontaktja egy francia úrral aki a Banzetek családfáját felrajzolta ahonnan hiányzik 2 fiú és feltételezik hogy azokból az egyik jött el Bohemia-ba...

de azért én ebben nem vagyok biztos, azért Fro-ban van pár Banzet, bár tényleg nem olyan gyakori.

az biztos hogy az 1600-as évek végén már bohemiaban voltak.

 

köszi az együttgondolkodást

 

 

Előzmény: Mezőbándi (9133)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.05.10 0 0 9133

"közben kiderült a Banzetemről hogy Ccehországban született, Svetlán és van egy cseh lány, akinek a Banzet nevű ősei szintén ott születtek és az Ő családja úgy tudja hogy a család francia eredetű. Tehát Csehország volt egy közbülső állomás, de az még rejtély hogy hogy s mint jöttek el az ősök Fro-ból. Egyáltalán mit kerestek arra?"

 

Gratulálok! Ez a cseh nyom egy fontos lelet.

 

Szóval akkor nem írtam teljesen marhaságot azzal kapcsolatban, hogy Bernát nem magyar közegben születhetett.

 

Rákerestem a névre a Familysearch lapon is. Nézd meg ezen a linken (remélem azt adja ki):

 

https://familysearch.org/search/records/index#count=20&query=%2Bsurname%3ABanzet&birth_place1=6%2CHungary

 

Bár, gondolom már tudtál erről. Úgy tűnik, hogy Érsekvadkert előtt Nagybörzsönyben laktak. Mindkettő az Esztergomi Érsekség birtoka volt. Nem meglepő, hogy ilyen helyen kellet lenniük uradalmi vadászoknak.

 

Bár vagy az eredeti bejegyzés, vagy az indexelés elég tökéletlen (mindkét eset lehetséges), azért Bernát felesége neve alpján esélyes, hogy Bernát már házas emberként jött el. Gyanítom, hogy az a Victoria "Drahokousil" valójában Drahokoupil ("drágán vett" - mókásak ezek a cseh családnevek...). Drahokoupil nevűek pedig ma is élnek Světlá nad Sázavou és környékén.

 

Hogy onnan miként kerültek keletre, az szerintem nem túl rejtélyes: feltehetőleg a munka miatt. Persze ez csak feltételezés, de alapvetően ezért mentek a szakemberek keletre. A Habsburg birodalom egyik katolikus tájékáról mentek a Habsburg birodalom másik katolikus tájára - nem nagyobb váltás, mintha valaki ma költözne ugyanígy. (Na jó, nem egészen, de nagyjából...)

 

De ezek szerint maradtak ott is Banzetek. Tehát feltehető, hogy az nem olyan értelemben volt "közbülső állomás", hogy Bernáték csak pár évig éltek volna ott, hanem olyan értelemben, hogy az őseik oda vándoroltak, majd X nemzedékkel később Bernát és neje onnan költöztek keletre.

 

Hogy Bohémiába hogy kerültek... annyi magyarázat lehetséges, amennyit csak akar az ember. A pontosabb találgatáshoz kénytelen leszel tovább nyomozni, pl. hogy mikor kerültek oda. Csehországi anyakönyvek kutatása a következő lépés. Ha sikerül "beizzítanod" az ottani rokonodat, akkor esetleg könnyebb dolgod lesz :)

Medvebocs_25 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 9132

közben kiderült a Banzetemről hogy Ccehországban született, Svetlán és van egy cseh lány, akinek a Banzet nevű ősei szintén ott születtek és az Ő családja úgy tudja hogy a család francia eredetű. Tehát Csehország volt egy közbülső állomás, de az még rejtély hogy hogy s mint jöttek el az ősök Fro-ból. Egyáltalán mit kerestek arra?

 

Előzmény: Mezőbándi (8046)
scasc Creative Commons License 2012.05.08 0 0 9131

De az is igaz, hogy a MacAshina belinkelte oldal pont hogy a mai magyar határ mellett ismeri, úgyhogy lehet, hogy mégis inkább levándorolt cseh/szlovák.

Előzmény: scasc (9130)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!