Keresés

Részletes keresés

Babar66 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115262

Akkor hozzám képest elég jó rendszered van. Nekem ez 3 cefre főzést, (full töltés) és egy tisztázást jelent. Régebbi méréseim szerint nekem kb. 13-14 m3 földgáz fogyna. 

Üdv!

Előzmény: envision (115258)
gyusy Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115261

igen,és tettem is bele,

Előzmény: snapszmester (115260)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115260

A recepted írt élesztőt is?

Előzmény: gyusy (115259)
gyusy Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115259

 

 

Sziasztok!

Tudom nem ide illő amire választ szeretnék kapni,de egy próbát megér!

 Borral kapcsolatban volna kérdésem?! Bodza világból készítettem bort recept szerint 40 nap után leszürtem,de azóta is folyamatosan pezseg, ez normális?

Vagy ha nem, mit tegyek, illata nagyon szuper, bár ízét nem kóstoltam még!

 Gyula

envision Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115258

Szia !

 

240 liter cefre lefőzését a finomítással együtt 10m3 földgázzal oldottam meg ....

Szerinted ez jónak mondható?

Én elégedett vagyok ezzel ,de azért érdekel a véleményed.

 

Jó nedűt.

Előzmény: Törölt nick (115237)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115257
Sok sikert hozzá!
(Egyébként én is nagyon szeretem a paradicsomot minden formájában,de pálinkának nem kívánom.)
Előzmény: Pálinkás Alex (115254)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115256
Üdv Feribá!
Remélem egyszer én is emlékezetből fogom,de most még friss "tudomány"(idén kezdtem el fügézni) az is számomra és nem akartam marhaságot írni. :-)
Előzmény: Feeriba51 (115251)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115255

Passz Feribá! Szerintem a zárvatermő, zöld érdekes alakzat miatt gondolják sokan (köztük én is), hogy "módosult levél". Engem nem nehéz meggyőzni erről és az ellenkezőjéről sem. 

 

Bár a Te okfejtésed, és a Figyelget barátom okfejtése " Sok száz parányi virág alkot egy, a füge terméséhez hasonló virágzatot. A virágok a serleg alakú virágzati tengely belső oldalán, sűrűn egymás mellett helyezkednek el." lesz ezentúl a mérvadó! Megígérem! ;)

 

 

Előzmény: Feeriba51 (115249)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.06 0 1 115254

Amelyik paradicsom édes, abban van cukor.

Hogy mennyi, azt nem tudom. Szerintem se sok.

 

Most cefrézek egy 50 L-es hordóba. Remélem félig legalább meglesz.

Aztán kihozok belőle valamilyen iható kuriózumot.

 

Ha megüt egy közepest, vagy jobbat, az már elfogadható lesz nekem a paradicsomból.  :))

 

Egyébként, ha lecsóba teszed, akkor zöldség, ha cefrébe akkor gyümölcs, ha pürébe, akkor bébi étel. ;)

 

 

Előzmény: Figyelget (115248)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115253

Foxrudi itt van? Látom ő használ cirkó égősort, leírhatná a tapasztalatát.

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115252

OK

A cukrosról később édesre váltottam... maradok a cukrosnál.

Előzmény: Pálinkás Alex (115241)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115251

Így van, annyi a különbség, hogy én emlékezetből írtam.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Figyelget (115250)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115250
" A virágok serlegvirágzatba tömörülnek. Sok száz parányi virág alkot egy, a füge terméséhez hasonló virágzatot. A virágok a serleg alakú virágzati tengely belső oldalán, sűrűn egymás mellett helyezkednek el. A virágzati tengely a nyílás után tovább növekszik, elhúsosodik, és ez alkotja a füge gyümölcsét. A virágzási időszakban hosszában kettévágott „fügékben" jól látszanak a befelé néző virágok; később a szivacsszerű üreg összeolvad, és összefüggő húsos állományt alkot. Ez a folyamat az érésig tart. A gyümölcs sok apró csonthéjas termésből kifejlődő terméságazat, amit áltermésnek neveznek."

Én ezt találtam,mikor elkezdett foglalkoztatni a "fügekérdés".Nagyon érdekes.
Előzmény: Feeriba51 (115249)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115249

"Vannak olyan módosult levelek (füge) amiket termésnek? Gyümölcsnek? zöldségnek? módosult levélnek? nevezhetünk."

 

Áruld már el nekem, honnan szedted ezt a meghatározást? Már másodjára olvasom itt, ezek szerint valahol le van írva ez a baromság valahol.

A füge egy megkocsonyásodott befele nyíló virág. Tudtom szerint.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Pálinkás Alex (115242)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115248
Kösz a részletes,elemző választ.Nem gondolom,hogy másképp fogok ezentúl rágondolni(a paradicsomra),de érdekes volt az okfejtésed.Tényleg magas a cukortartalma?
Magamtól úgy gondolnám,hogy nem.
Előzmény: Pálinkás Alex (115242)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115247
Ezt nem is értem:
"mert annak kétszer kell megindulnia" .
Szerintem ne szórakozz a körtével,mert megbosszúlja! :-)
Előzmény: '99A4 (115239)
abácsip Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115246

Külön gratuláció T. Kolléga, hogy a főzde saját som-szilva házasítással rukkolt elő. Pénteken kicsit tovább menve, Hangácson tesztelem ez első kisüsti som-szilvámat!

Előzmény: gabor0036 (101721)
'99A4 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115245

?????????????

Előzmény: '99A4 (115239)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115244

A VTSZ szerint a paradicsomot zöldségfélékhez sorolják be. (dinnyét meg gyümölcshöz. II. növényi termékek 0807 Dinnye, beleértve a görögdinnyét is)

 

Pontosabban, adott adókulcs alá szednek különböző termékeket, neveket, gyűjtőneveket.

Adó és áfa szerinti érdekesség, hogy a kenyér alapanyagai féláfával vannak. Kivéve a sót. Mert a só az "luxus" és teljes áfával megy.

Mivel a pálinka adó, az párlat adó, így ez nem minősülne bármi nemű adózás elkerülésnek.
Pusztán csak arról szól, hogy rá lehet írni a paradicsom párlatra, hogy paradicsom pálinka.

Ebbe nem tudna és nem is akarna belekötni a finánc sem, hiszen ugyanannyi az adó.

Barkócza hozzászólására is hivatkozva: a botanika ilyen fogalmat, hogy zöldség, gyümölcs nem ismer.

 

A zöldség összefoglaló név alá besorolunk gyökereket, termést, levelet, szárat, gumót meg minden egyebet.
A gyümölcs szó alá is besoroljuk a görögdinnyét.

 

Más lenne a helyzet, ha botanikailag csinálnának egy VTSZ rendszert, és más, hogy egy forgalomra, bevételre, különböző adóterhet elbíró rendszert töltenek fel termékekkel.

A paradicsom gyümölcsünk a nagyobb összefoglaló Zöldség gyűjtőnévbe sorolták a gyökerekkel és a gumókkal együtt.

 

Még a tökféléket, ami bármely vidékinek-városinak zöldség gyűjtőnév alatt van csak a fejben, egyes tökféle zöldségeket, mint a görögdinnye gyümölcsként említi.


A pálinka törvény kimondja, hogy magyar gyümölcsből készült párlat,
Vajon itt a 8.as vámtarifaszámra gondol, mint gyümölcsre, vagy botanikailag gyümölcsre?
És mivel van olyan kategória, hogy Más gyümölcs frissen (0810)
Ide tuti belefér. (Legalább az Alma-paradicsom, vagy a koktél paradicsom  :)  )

 

Értelek, hogy zöldség kategóriába (nagyobb gyűjtőnévbe) kiemelték a paradicsomot, és más VTSZ-t kapott, de attól még gyümölcsként is megállja a helyét.

 

Ha kiemelem a barna hajúakat egy társaságban, attól még lehet, hogy valaki a kék szeműek közé is tartozik, csak ritka a barna haj kék szem kategória. És ha már a barna hajúaknál ott van az illető, a kék szeműeknél nem adhatok neki más adókulcsot. Ezért a VTSZ nem is foglalkozik botanikai részletességgel a kategóriáknál, hiszen később pontosít.

Előzmény: öreg_néne_b (115234)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115243

Gondolom fúvókát kell cserélni, kisebbre ? és akkor jó, nameg ugy gondoltam, hogy a kis csonkot ledugozni és a csatlakoztatott gázcsövön szabályozni a levegőt is.

Előzmény: bujukcekmece (115202)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115242


Kérésednek eleget téve, ahogyan én látom a dolgot:

 

A botanikai oldalról kell megközelíteni a dolgot.

 

Beszélhetünk gyökérről, szárról, levélről, virágról, termésről, gumóról.

 

A gyümölcs és zöldség az gyűjtő fogalom, amelynek nincs pontos definíciója.

 

Ugyanígy a gasztronómiában a főzelék kifejezésnek sincs pontos definíciója, hogy milyen feltételek után mondhatod az ételre, hogy főzelék.

 

Amikor a VTSZ különválogatja a termékeket, és definiálatlan gyűtőfogalmakat is használ, akkor a részletesebben kifejti, hogy mire is gondol és kiírja a terméket is, ezzel pontosítja a gondolatát a gyűjtőfogalmak körül.

 

Vannak olyan gyümölcsök, amik zöldségek is, és vannak olyan zöldségek,amik gyümölcsök is és vannak olyan gyökerek (sárgarépa, petrezselemgyökér, fehérrépa, vidékiesen "zöldség" amik a gyökér mivoltuk ellenére zöldségnek neveznek.)

 

Vannak olyan módosult levelek (füge) amiket termésnek? Gyümölcsnek? zöldségnek? módosult levélnek? nevezhetünk.

 

Tehát kijelenthetjük, hogy a definiálatlan gyűjtőfogalmak között van átmenet és vannak olyan termések, gyökerek, szárak és levelek, amelyek több gyűjtőfogalomba is beletartoznak.

A gyümölcs mint gyűjtőfogalom alatt terméseket értünk. Legtöbbször növényi termésre mondjuk, hogy gyümölcs. De megtalható az imáinkban is : áldott a Te méhednek gyümölcse Jézus.

A gyümölcsöző üzleti kapcsolat is termel valamit.

 

Ezért a VTSZ is a tágan használt gyűjtőfogalmakat is csak úgy használja, hogy pontosítja a termékeket kategóriánként.

 

Ezért vannak bizonyos gyümölcsök -amik zöldségként is viselkednek, paprika, paradicsom- a zöldség kategóriába, és ezért vannak azok a gyümölcsök amik inkább zöldség gyűjtőnevet mondanánk rá -dinnye- a gyümölcs kategóriába.

 

A pálinka törvény is körbeírja, hogy milyen párlatra lehet ráírni azt hogy pálinka.

 

Magyarországon termett gyümölcs. (itt játékban van a mák, a dió, a paradicsom és a paprika sütőtök és a görögdinnye és a fóliás citrom is)

 

Amely hozzáadott Cukor nélkül.... hát itt kiesik a dió, a mák, a görögdinnye, viszont bent marad a sárgadinnye-cukordinnye, a paradicsom és bizonyos tökök.

Azaz a törvény keretein belül jól leválogathatóak azok a termések, gyümölcsök amiből pálinkát lehet főzni.

Tehát a lecsóféléket nem szabad kizárni a gyümölcsök és zöldségek és gyökerek, gumók katagóriájából.
Gondolok itt a paprikára, paradicsomra, hagymára.


A paradicsom még csak nem is kakukk tojás.
A klasszikus, szleng értelembe vett más gyümölcsökkel is teljes mértékben beleolvad a gyümölcs kategóriába.

Termés, magja van, akár az almának.
Szaporodásban szerepet játszik a mag mint a legtöbb gyümölcsnek. Itt inkább a földieper és a faeper lenne a kakukktojás.

Cukortartalma is magas, mint a legtöbb gyümölcsnek. Ha a citrom gyümölcs, akkor a paradicsom miért is lenne kivétel?

Tehát a paradicsom a növénynek a termése, gyümölcse, lédússága, és cukortartalma is
azon növényekhez hasonlít, amit a hétköznapokban gyümölcsnek mondunk.

 

:)))

Előzmény: Figyelget (115235)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.06 0 1 115241

Szóval ami lédús és édes az gyümölcs.

Akkor a paradicsom gyümölcs, a citrom, a kivi, a citrancs, a vérnarancs, a kökény pedig nem?

Előzmény: Törölt nick (115238)
norris53 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115240

Bíróság mondta ki, hogy a paradicsom zöldség

Az Egyesült Államokban komoly bírósági ügy lett abból, hogy a paradicsom a zöldség vagy gyümölcs kategóriába tartozik-e. A kérdés a Nix vs. Hedden ügynél került elő, mikor egy 1883-ban hozott vámszabály szerint az importált zöldségek vámkötelesek, míg a gyümölcsök nem. A vámtörvény életbe lépése után John Nix, John W. Nix, George W. Nix és Frank W. Nix keresetet nyújtott be a New York-i kikötő adóbehajtója ellen: a Nyugat-Indiából importált paradicsom után befizetett vámot követelték vissza, mondván, hogy a paradicsom igazából gyümölcs, így nem lehet vámköteles. A tárgyaláson persze előkerült a már említett botanikai definíció is, amire az alperes ügyvédje olyan szavakkal vágott vissza, mint padlizsán, uborka vagy paprika – botanikailag ugyanis ezek is gyümölcsnek minősülnek. A vita nem csitult, az ügy pedig egészen a Legfelsőbb Bíróságig jutott, ahol végül a nyelvhasználati érvelés mentén egyhangú döntéssel kimondták, hogy a paradicsom zöldség.

 

 

 Ezek után akár zöldség akár gyümölcs mindenki eldöntheti önmaga :-))))))) Szerintem -PARADICSOM :-)

Előzmény: Törölt nick (115238)
'99A4 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115239

A szomszédság és a rokonság folyamatosan "jobbnál jobb" tanácsokkal próbál ellatni a cefrezesemmel kapcsolatban. Azt mondták a körtét és almát isten orizz 9-10 nap után főzni, mert annak kétszer kell megindulnia úgy hogy legalább 3 hétig hagyjam. Ez Full baromság vagy tényleg van benne valami? (első fozesem lesz, Vilmos körte)

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115238

Számomra zöldség... mert akként fogyasztom.

 

Viszont, ha logikát kéne találnom a besorolásra, hogy valami zöldség vagy gyümölcs, akkor

a cukortartalomra és az állagra vetném a szemem... ami édes és lédús >> az biztosan gyümölcs, mondanám én.

A mi nem lédús, de édes ...az is, asszem.

Előzmény: Figyelget (115235)
Törölt nick Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115237

Mint írtam csak saccolgatás és nem méretezés volt...

Mindenki végigszámolhatja a saját gyakorlati adataival a saját cuccát, ha akarja.

 

Sőt a számolni sem kell, csak a fűtési fázisok előtt-után a palackot/fát lemérni (mérőórát leolvasni), nomeg a szakasz időket felírni.

Az elfogyott gázból/áramból/fából és az időkből számolható az adott szakasz vagy az adott adag VALÓS ÁTLAG teljesítménye.

 

Az energia igény így valós lesz és ebből a hatásfok is saccolható.

És mint már volt rá itt példa, ezekből kiderülhet a rossz technológia/fűtés/eszköz esete is.

 

Viszonyítási alapnak tűnik, a korábbi tapasztalati "bevallások" alapján, hogy

100 liter cefre >>  bő 3,0-3,5 kg PB gáz... ~1300-1400 Ft

vagy 4,4-4,5 m3 földgáz ~ 500-600 Ft

vagy ~ 30-35 kWh áram  ~ 1300-1400 Ft

vagy  ~15-20 kg SZÁRAZ tűzifa ~400-600 Ft

 

----

 

Megj: jómagam még az idén is főzetek, így saját gyakorlati adatom nincs, a fórumban olvasottakból saccoltam.

(bár az idén venni akartam egy 100 literes technikát, de jövőre tolódott zseb okból...)

sogi01 Creative Commons License 2015.09.06 0 1 115236

                                                   vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (115193)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115235
"Csak úgy mellékszálon kifejthetnéd, hogy a paradicsom miért is nem gyümölcs?"
Jó ez a pp(paradicsom polémia).:-)
Te kifejtenéd,hogy szerinted miért gyümölcs?
Persze a köztudatban úgy van,de miért?
Nekem valahogy a zöldségekhez van besorolva a tudatomban(tudatalattimban is szerintem).Ez nem azt jelenti,hogy én tudom jól,de mitől gyümölcs?
És ez nem kukacoskodás,tényleg érdekel a véleményed.
Hogy ne legyen teljesen off:nem kóstoltam még paradicsom pálinkát(pálinka?),de még nem is hallottam olyat,akinek ízlett volna.
Előzmény: Pálinkás Alex (115232)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115234

Amint azt már korábban írtam, a hivatalos besorolás (VTSZ) szerint a paradicsom zöldség. Ettől függetlenül az édeskés, savas, lédús termését fogyasztjuk.

Előzmény: Pálinkás Alex (115232)
Tucso69 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 115233

10-12 palántát ültettem tavasszal, úgyhogy abból nem jut kísérletezésre.

Ha tudok, persze szívesen segítek. Talán a Lucullus jó alany lehet.

A paradicsom a burgonyafélék családjába tartozik. Szóval ennyi erővel a krumpli is lehetne gyümölcs, a vodka pedig akár krumpli-pálinka? :-D

Előzmény: Pálinkás Alex (115232)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!