Keresés

Részletes keresés

CzVeronika Creative Commons License 2010.02.05 0 0 13863
Esetleg valaki leirna az akadama fold hasznalatat? Megzavar, hogy golyokbol all, nem tudom hogyan kell hasznalnom. Ha igy teszem a talba rengeteg res marad a golyocskak kozott.
libapék Creative Commons License 2010.02.04 0 0 13862
Szerintem egyáltalán ne permetezzed!
Bőven elég a 86%. Bár nálunk is annyi lenne!
Az állandó nedves környezet a gombák melegágya.
Előzmény: CzVeronika (13853)
CzVeronika Creative Commons License 2010.02.04 0 0 13861
Nagyon orulok, hogy ez kiderult, vegulis mar a harmadik ember is azt irja, hogy itt felesleges, sot valoszinuleg karos is permetezni. Hat ezt jo tudni. Mondjuk kicsit hianyozni fog, foleg a reggeli szertartasombol:)

Lehet, hogy ebben az orszagban meg a moha is sikerulni fog a fak ala? Mo-n iszonyatos erofeszitesek mellett sikerult 0 eredmenyt produkalnom a temaban.
Előzmény: rabi75 (13857)
CzVeronika Creative Commons License 2010.02.04 0 0 13860
Koszonom, valoban ugy jelent meg ez az egy giliszta is, hogy eppen aztatassal ontoztem. Egyszer csak ott maszott a tal szelen.
Előzmény: de-guky (13855)
endru Creative Commons License 2010.02.04 0 0 13859
Nézd meg, hogy milyen messze van angliától a tenger, és mennyire tőlünk.
Előzmény: CzVeronika (13853)
Tónyió Creative Commons License 2010.02.04 0 0 13858
Figyelemreméltó tudományos megállapítások! :-) Még én is fűzök néhány észrevételt a témához, aztán részemről le is van zárva. Véleményem szerint azért nem tanítják egyetemi (sőt, semmilyen) szinten a Hold hatását a növényekre, mert nincs ilyen hatás. Ettől függetlenül lehet benne hinni, mint ahogy abban is sokan hisznek, hogy a kéményseprő szerencsét hoz. Gondoljunk csak bele: A gravitáció - magyarul tömegvonzás - ugye minden tömeggel rendelkező test között fennáll, egyenesen arányos a tömeggel és fordítottan arányos a testek közötti távolsággal. Minél nagyobb tömegű valami, annál erősebb a gravitációs hatása, szerintem az óceánok együttes tömege pl nagyobb a Holdénál, ezért tulajdonképpen a világóceán jobban vonzza a Holdat, mint fordítva, bár ez végül is teljesen mindegy. Abban megegyezhetünk, hogy az óceánok víztömege elég tetemes, mondhatni tengernyi, meg sem tudom saccolni, hogy tíz a hanyadikon tonna, emiatt érezhető a gravitációs kölcsönhatás, kialakul az apály-dagály jelenség. De már a Balaton 1,9 köbkilométer vize kevés ahhoz, hogy a Hold észlelhető hatást tudjon rá gyakorolni. Mennyi víz lehet egy facsemetében? 1 liter, 2 liter? Szerintem a szomszédos száz éves tölgyfa komolyabb gravitációs hatást fejt ki rá, mint a Hold.
Előzmény: de-guky (13854)
rabi75 Creative Commons License 2010.02.04 0 0 13857
Szia CzVeronika

Csatlakozok Libapék szavaihoz,ha ekkora a páratrtalom nem kell még + permetezni vizzel.

Nekem van Kinai szilem itthon MAgyarországon,és itt kell neki a plusz pára.
De kint is éltem Svájcban,és ott is jó párás körülmények voltak,ott NEM kellett ezt a klimát pótolni viz permetezéssel.

Üdv
Előzmény: CzVeronika (13850)
rabi75 Creative Commons License 2010.02.04 0 0 13856
Ezt nem tanitják iskolában.

Én meg azért irtam,hogy egy MÁR tapasztalt embertől hallva elmondjam,megosszam veletek.

De senkit nem akarok RÁBESZÉLNI.
JA és nem telihold a lényeg :)))))mégha akkor világosabb is van :)

Minden ember szkeptikus addig amig maga meg nem tapasztalja :)

Van erre mondás is :)

Okos a máséból buta a sajátjából tanul:)

kinek nem inge nem veszi magára !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Előzmény: Szuky (13849)
de-guky Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13855
A gilisztákat úgy lehet kiirtani egy cserép földből, hogy beleállítod az egészet egy tál vízbe
egy órára.
Előzmény: CzVeronika (13850)
de-guky Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13854
Jaj, jaj, majd én megmondom a tutit telihold ügyben!
Akkor van olyan világos, hogy éjjel is lehet az erdőben bonsait gyűjteni,
még a természetvédelmi területeken sőt a parkokban is (bátrabbaknak a temetőkben is)
mert nincs aki látná, nincs aki szóvá tenné.
Mivel a növények éjjel széndioxidot termelnek abban a nejlonzsákban amiben hazavisszük mindjárt megkapja a bonsaiunk a legfontosabb tápanyagát is.
Több víz van a levelekben éjjel mint nappal mert a turgor nagyobb. Nappal a levelek lekonyulnak a vízhiánytól és melegtől ezért nappal nem szabad őket kiszedni. Ahogy a hold dagályt okoz vonzó erejével úgy húz több vizet a levelekbe is.
Gyengül a geotaxis mert a növény a kevés fény felé tör és ezért éjjel könnyebb kihúzni...
( Ez még nincs benne a tankönyvekben ...)
Nappal fedetlen fővel ásó bonsai gyűjtő könnyen kaphat napszúrást, mert a lehajtott fejét
teljes erővel tűzi a nap. Teliholdnál ez a probléma nem áll fenn.
Amikor nem direkt napfényben ássuk ki a növényt a gyökere nem kap fényt és kevésbé
szárad az ki, valmint hűvösebb van és nem kapnak mindjárt hőgutát a gyökérkapcsolt gombák a gyökérszőrökkel együtt. ( Na ez a mondat nem kellett volna.)
Más.
A horgászok is használják a szolumnáris naptárat mert teliholdnál sokkal jobb a kapás.
(Na ja mert látszik az úszó éjjel is a holdfénynél).

Előzmény: Tónyió (13847)
CzVeronika Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13853
Nagyon erdekes velemenyek, most ellenorzom, mert be van allitva a szamitogepemen, hogy allandoan irja, mekkora a paratartalom Londonban, jelenleg 86%. Ilyenkor nem is kell permeteznem? Vagyis Angliaban nem is szukseges permetezni a bonsiokat?
Amugy azert lehet benne valami, mert tenyleg nagyon konnyu itt bonsait nevelni. Csinaltam Mo-n is, ossze sem hasonlithato.
Előzmény: libapék (13851)
AzHofi Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13852
Ne permetezd annyira, hogy le is csurogjon róla sok víz, hanem permetezd csak 2-3szor, és csak hogy megnedvesedjen a levele, de ne csurogjon a víztől, akkor nem mosod le a permetszert.
Előzmény: CzVeronika (13850)
libapék Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13851
"Ebben az orszagban minimum 80% a paratartalaom, de van 97 is, "
Akkor miért permetezed esővízzel???
Szerintem a kínai szilnek ez nem kell. Lehet, pont a túl nagy nedvesség
jele ez a barnulás.
Előzmény: CzVeronika (13850)
CzVeronika Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13850
Sziasztok,

lenne nehany kerdesem, ezert par szoban magamrol: Angliaban elek es ujra elkezdtem bonsaiokat nevelgetni. Magyarorszagon probalkoztam veluk, nem volt egyszeru a paratartalom miatt. Ebben az orszagban minimum 80% a paratartalaom, de van 97 is, mondani nem kell, mennyivel egyszerubb igy megtartani a fakat. Csak kinai szilt nevelek, ez a fajta erdekel, mast nem is szeretnek. 5 csodalatosan szep kinai szilem van, itt tenyleg nem nehez csodalatos fakat nevelgetni egy pici talban.

Kerdeseim:

1., Az egyik foldjeben egy kb. 4 cm hosszu gilisztat talaltam, valoszinuleg igy vasaroltam. Hogyan tudom kiirtani a gilisztat a foldbol? Kiszedegetni nem gondolom, hogy eleg, mert mi van, ha mar lepetezett a foldben? A fold azert nem nyuzsog egyenlore tole, mert akarhogy neztem, tobbet nem talaltam, csak azt az egyet.

2., Mar Mo-n is problemam volt neha, hogy a szepen fejlodo kinai szilek levelenek a vege megbarnul, pergamen-szeruve valik es lehullik. Ez ugy tudom lisztharmat. Vasaroltam gombairto sprayt, azonban napont 5X esovizzel permetezem oket. Ezert azt gondolom, hogy a gombairto sprayt szinte meg aznap le is mosom a fajimrol. Mit kell tenni a gomba vagy eloskodok ellen hasznalt sprayk eseten? Hogyan vegezzuk ilyenkor a naponta tobbszori permetezest?

Segitsegeteket elore is koszonom es utolag is elnezest kerek az ekezetek nelkuli szovegert, nagyon rossz lehet olvasni.
Szuky Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13849
Érdekes téma!
Hallottam már én is olyat hogy a hatóanyagaiért termelt növényeket akor szüretelik mikor a hold fent van mégpedig azért mert ezeket az anyagokat kirántja a gyökerekből is és a szárban, levelekben feldúsul!
Lehet benne valami de addig kételkedik az ember amíg nem bizonyítja valaki!


Egyébként tényleg nem tanítják!
Előzmény: rabi75 (13841)
AzHofi Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13848
Gondolom, mert a többi hatás mellett (hőmérséklet, szél, páratartalom, stb) ez csak mint zaj jelentkezik a nagy világfüggvényben.
Előzmény: Tónyió (13847)
Tónyió Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13847
Ezek szerint ez tiszta fizika. Akkor viszont azt nem értem, miért nem oktatják az egyetemen növényélettanból a holdfázisok hatását. Merthogy nem oktatják.
Előzmény: rabi75 (13839)
rabi75 Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13846
Megirtam neked :)
Előzmény: endru (13845)
endru Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13845
a mailomra írd meg, ki az a 30 éve a hold állása szerint ültető
Előzmény: rabi75 (13841)
libapék Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13844
bocs, kökény helyett növényt olvastam oops.
Előzmény: Szuky (13835)
libapék Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13843
Előzmény: Szuky (13835)
AzHofi Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13842
Én nem vitatkozni vagyok itt.

Én sem, csak véleményt cserélni. Szerintem nincsen akkora jelentősége a hold járásának, főleg akkor nincsen (általában nappal), amikor nincs fent az égen.

Az egyik barátom tengeri akváriumot épített, és akart bele átmeneti tárolóval, szivattyúval apály-dagály szimulációt. Aztán rájött, hogy éppen hogy kitol a halakkal, mert azok apálykor, dagálykor mindig oda úsznak ahol ugyanakkora a víz, megviseli az úszóhólyagjukat a szélsőséges változás, ráadásul, ha 15-20 méter apály-dagályt nem tud csinálni, akkor bele se kezdjen, +-10-20-30cm az maximum egy erősebb hullámzás, nem apály-dagály. Mit szeretnék ezzel kifejezni? Azt, hogy a különféle természeti jelenségek nem mindig kívánatosak, van amikor csak szükséges rosszak, amihez alkalmazkodni kell.
Előzmény: rabi75 (13841)
rabi75 Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13841
Kedves AzHofi

Én nem vitatkozni vagyok itt.De ha valakinek bejön egy "fogás"
azt én is átveszem.illetve itt azért vagyunk,hogy tanácsokat osszunk meg másokkal

A hold hatása a nedvkeringésre van hatással(kifelé illetve benn maradjon a vágáskor)a seb zárodására
Illetve kiszedéskor a gyökerekre is hat a HOLD tömegvonzása
Idézet
gyökér növekedésnek a lényege éppen akkor mekkora a tömegvonzás , a hold éppen milyen távolságra van a földtől
Illetve
a leszálló hold a talajba szoritja a vizet

De ezt SENKIRE nem akarom eröltetni.Csak megakartam veletek oszatni
Előzmény: AzHofi (13840)
AzHofi Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13840
Ez egy kicsit olyan szerintem, mint amikor a hifista beolvasztatja a családi aranyat, hogy hangfalkábelt húzasson belőle, mert annak szebb hangja van... biztos, de hogy a ház előtt elmenő autó kipufogógázának nagyobb hatása van a növényeidre, mint a holdnak, az tuti.
Előzmény: rabi75 (13839)
rabi75 Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13839
Nekem annyit mondott a hold állása,mint a természetre (apály -dagály)
ugy a növények nedv keringésére is hat.
Tehát mint a kivételre,mint a metszésre vonatkozólag.
Nem azt mondom mindenkinek ezt kell követni.DE akinek már bevált,miért ne lehetne alkalmazni.
Hisz 30 éve neveli és ezeket követve nyáron is tud kiszedni növényet,sikerrel.
Előzmény: Tónyió (13838)
Tónyió Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13838
Én az ilyen dolgokban nem hiszek, ez túl misztikus az én racionalitáshoz szokott gondolkozásomhoz. Azt tudom, hogy a fagyott göröngyök letépik a hajszálgyökereket, rügyfakadás után pedig kockázatos növényeket átültetni. Hogy közben a Hold éppen mit csinál, nem hiszem, hogy sokat számítana.
Előzmény: rabi75 (13836)
Tónyió Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13837
Én ugyan még nem próbálkoztam vele, de egészen biztos, hogy nagyon alkalmas rá. Ezt abból gondolom, hogy nagy területeket képes meghódítani gyökérsarjakkal, azaz a föld alatt kúszó száraiból könnyen és gyorsan ereszt gyökeret.
Előzmény: Szuky (13835)
rabi75 Creative Commons License 2010.02.03 0 0 13836
Tónyió

Nem a természet ébredésére gondoltam,hanem a hold állása és a növények összefüggésére.
Ezt egy olyan embertől tanultam aki 30 éve nevel bonsaiokat.
Előzmény: Tónyió (13834)
Szuky Creative Commons License 2010.02.02 0 0 13835
Légbujtott már valaki kökényt?
Lehet egyáltalán vagy ne is próbálkozzak?
Tónyió Creative Commons License 2010.02.02 0 0 13834

Én nem vagyok nagyon nagy szaktekintély, de ahhoz már elég idős vagyok, hogy ne merjek ilyen kategórikus kijelentéseket tenni. Ugyanis minden évben más és más időpontban ébred a természet, van, hogy már február végén tavaszodik, máskor viszont még március végén is fagyott a föld. Vannak fajok, amelyek nagyon gyorsan kizöldülnek (pl. galagonya), ezért elég szűk az időintervallum a fagy felengedése és a rügyfakadás között, én minden évben izgulok, hogy sikerült-e jól időzítenem a szabadságomat.

   Várlak titeket 22-ike körül.

 

 

Előzmény: rabi75 (13826)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!