Keresés

Részletes keresés

fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9216

OK!

Biztos nem en 50 kmre vagyok .Hello

Előzmény: scasc (9204)
scasc Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9215

Lehet, hogy ilyesmi lesz a megoldás.

Előzmény: fulco (9212)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9214

Hello ,

 

nem lehetne esetleg H helyett B-t olvasni? Bököny,Bökeny helsegnevek vannak.

Ha a nemet nevvilagot nezük , a Högen nev letezik amely a Hagen (Eredeti alakja Hagano HAG=ovni) szemelynevböl keketkezett vagy a Hag = Söveny,sürü erdöresz melletti lako lenne.

Üdv.Fulco

Előzmény: Zalaii (9209)
vrobee Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9213

http://en.wikipedia.org/wiki/In%C4%91ija

 

Csak ez ugye ingyija vagy indzsija, kérdés, hogy volt-e valaha is más...

Előzmény: fulco (9211)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9212

Meg valamit ,

 

Kazmer ir egy Hindi nevröl amely Helysegnevböl ered.

Az  eppen emlitett helsegnevtarban van egy Kis- es Nagy-Hind Nyitra varmegyeben. Ez tünik meg a legertelmesebb magyarazatnak !?

 

Előzmény: Kroboth Andras (9206)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9211

Hello , egy kicsit böngesztem meg a magyar forrasaim között es a következö csupan fejtegetes:

Az etimologiai szotarban az indarol irjak hogy zsinor ,amelyvel a halot rözitettek a halaszok. Foglalkozasi nev?

A Magyar korona orszagainak helysegnevtara1895ös kiadasaban a Horvat es Szlavonorszag cimü fejezetben szerepel egy

Indjija pusta Szerem varmegyeben. Postamester altal kezelt hivatal INDIA.

 

Talan ez lenne egy nyom

Szia Fulco

Előzmény: Kroboth Andras (9206)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9210

Szia ,

 

szerintem ebben az esetben nem jol gondolsz.Hablich nem talalhato , de Havlik es Hablik. Ez cseh nevnek tünik

es Havel,Habel,Hablik,Havlik vagy Havlicek gyakori. (Vaclav Havel!) Ezek mind a Gal , GALLUS szemelynevböl szarmaztathato.

 

Üdv Fulco

Előzmény: rkyra (9205)
Zalaii Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9209

Üdv. Mindenkinek!

Vajon mi az eredete és a jelentése a Hökkön (rég. Hökköny, Hökön) családvévnek? Annyi biztos, hogy elég ritka név, 1720 körül Kőszegpatyon (Vas m.) és környékén fordult elő.

üdv.Zalai

scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9208

Viszont néhány record, most látom, többször is előfordul, úgyhogy ezek a számok felületesek. Akit személyesen érint/érdekel majd mind a 82-t átnézi, hogy kiszűrje a duplumokat.

Előzmény: scasc (9207)
scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9207

Azért ez érdekes:

 

A familysearch 88 Indit ismer, aki Európában született. Ebből 13 olasz, 72 magyar, a különbözet egy-egy per ország.

Annak ellenére, hogy az Indi szokatlan név, mégsem hihetjük olasznak, mert zömében reformátusok voltak, olasz családnál katolicizmust várnánk. Azon kívül ahol a házastárs megállapítható, magyar nevű családokkal házasodtak.

 

A 72 magyar Indiből 24 katolikus 47 református (plusz egy nem egyházi anyakönyvből).

 

A négy 1800 előtt született mind Dunántúli.

1800 után a legtöbben Békésiek.

 

Forrás

 

 

Előzmény: Kroboth Andras (9206)
Kroboth Andras Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9206

Szia! Az illető magyar de ,hogy a neve milyen eredetű azt ő se tudja.. Józan paraszti ésszel probáltam levezetni ,hogy talán egy "Ind" nevű településről,tájegységről származhat e a név, de nem tudok egy Ind nevű településről se ami mo-n lenne.. Amúgy Szegeden született, és a család is törzshelyes szegedi amenyire ő tudja.

Előzmény: fulco (9203)
rkyra Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9205

Még egyszer köszönöm.

Jól gondolom, hogy a Hablik nevem az a német hablich szóból származik? Vagy van más magyarázata is?

Előzmény: fulco (9201)
scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9204

Nem, összegében nem voltál udvariatlan, csak mielőtt becsattanunk egy közel 10.000 hozzászólásos alatt saját kultúrát kialakított fórumba és elkezdjük elönteni posztjainkkal, azért illik egy ideig olvasgatni, csöndben figyelni, hogy milyen szokások dívnak ott. A netikett hiányzott egy picit, az én szememben.

 

De isten hozott, nem árt egy kis vérfrissítés, és német nevek terén nem árt több ismerő.

 

Nem hiszem, hogy annyival hidegebb lenne, mint itt Salzburgban :-)

Előzmény: fulco (9202)
fulco Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9203

Hello , ez magyar nev ? Honnan jött az ismerös.

MyHeritage szerint Törökorszagban van a legtöbb Indi.

Előzmény: Kroboth Andras (9200)
fulco Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9202

Szia scasc ,

 

en senkit nem szeretnem itt megserteni vagy udvariatlan lenni , hiszen amit nemetkent tanultam az udvariassagrol azt

töletek a magyaroktol tanultam.Abszolute elismerem hogy mi , a nemetek ,nem vagyunk különösen baratsagosak.Ezert szeretem magyarorszagot es titeket - ezt ezen a helyen hangsulyozom.En nalatok tanultam az egyetemen es nagyon szivesen gondolok vissza.

Magyarorszag lett a masodik hazam.Ezenkivül nagyon szivesen tanultam a magyart,mert szerintem nemcsak europa egyik legkomplikaltabb nyelve hanem a franci mellett a legszebb,legmelodikusabb is.

De ami a stilusomat illeti , en egyszerüen ilyen lexikon-tipus vagyok es ezert valoszinüleg igy irok.Igy tehat örülök hogy ebben a forumban lehetek es talan tudok is egyesmasban segiteni.A forrasaim nem akarnam mindig idezni de sok könyvem van a temaval kapcsolatban - itt sem mindig tüntetik fel.

 

Minden jot es üdv Bajororszagbol ahol most sajnos joval hidegebb mint nalatok.

 

Előzmény: scasc (9197)
fulco Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9201

Szia ,

Stubner föleg a nemet nyelvterület deli reszen fordul elö.Kb. 330 szemely viseli a nevet itt , Ausztriaban közel 50-en.

Stube = füthetö helyseg különösen Fürdöhelyseg. A Stübner ,Stubner volt -felteve hogy foglalkozasi nev- egy fürdös ,ha ugy lehet magyarul mondani. De szoba jöhet egy Stuben Helyisegnev is (ld.Wikipedia)

1405 elöször dokumentalva (Stugnert tenyleg nem lehet talalni)

Peck : Hannover - Köln körül,de Wien Neusiedel (Nezsider) körül is a leggyakoribb.Legvaloszinübb a Beck = Bäcker = pek

Pekel is van Kleve körül . kb 130 szemely az orszagban. Ez feltehetöleg a nev kicsinyitö alakja.

Rajtmar : mivel Rajtar Reiter volt , jo lehet hogy Reitmeier az igazi alak.Itt is Reitmar van de ritka.A Maier magyarul is majorosgazda

a reit >reut > = Rodung = (fa)irtas . Alegtöbb Reitmaier (többfele irasmod letezik) el Delbajororszagban.1573 elöször emlitett.

Schormann Hannovertol nyugatra van a legtöbb . Nemetorszagszerte kb 1200.

Aki a (folyo)parton lakik . Alsonemetül Schoor = part vö.angolul shore

Örülök hogy tudtam segiteni Üdv.Fulco 

Előzmény: rkyra (9198)
Kroboth Andras Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9200

Sziasztok!
Elnézést ,hogy csak most tudom megköszöni a segítségeteket a Bisztriczki és a Karafa családnévvel kapcsolatban, mivel egy jó ideig nem voltam gépközelben.. Egyik ismerősöm érdeklődik a családneve eredete és jelentése után, de eddig nem igen járt sikerrel.Aki az"Indi" családnév eredetéről,jelentéséről tud valamit vagy csak egyéb ötletek  felmerülnének  azt megköszönném ha megosztaná.Előre is köszönöm a válaszokat!

scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9199

Schormann: főleg Göttingen–Herford környékén elterjedt név. A névnek lehet helynévi motivációja is (régi schóre 'Gestade, Küste, Vorland'), vagy tulajdonságnév is, lenyírt fejű emberre mondhatták (~ kfn. beschorn 'kahl geschoren') (Duden Lexion der Familiennamen).

Előzmény: rkyra (9198)
rkyra Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9198

Köszönöm a válaszokat.

A czikorára közben találtam egy olyat, hogy csíra, Baranya megyei tájszólással.

 

Ha még erre jársz, és esetleg a német neveimben tudsz segíteni azt megköszönöm.

A legfőbb dolog ami érdekelne az a Stugner. Itt minden bizonnyal a név eredetije a Stubner volt, ezt használják még manapság is Németországban.

Pekel? Az Egerszalókra betelepítettek között volt Peck nevű, lehetséges, hogy azt írták el később?

Rajtmár (Reitmayer?) (szintén a Heves megyei betelepítésekből)

Valamint a Schorman...

 

Köszönöm

Előzmény: fulco (9169)
scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9197

Egyébként az sem épp stílusos, hogy az egyébként szakmailag helyes és semmiképpen sem személyeskedő megállapításon felhúzod magad (("Személynévi eredetű családneveknél az eredeti személynév etimológiája érdektelen."), a barátságos kiegészítés felett (Ellenbacher) meg elsiklasz.

 

UI:

Viszont ha tényleg német (mint azt a profilodon írod) vagy és nincsenek családi alapjaid a magyarhoz, le a kalappal, legmélyebb tiszteletem, tényleg lenyűgöző teljesítmény!

Előzmény: scasc (9196)
scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9196

Nézd, a fórumozásnak is megvan a saját etikája, sőt még inkább: etikettje.

 

A te hozzászólásaid stílusban nagyon eltérnek az itt megszokotttól. Szinte csak odaveted a véleményed, komolyabb adatok és nyelvi magyarázat nélkül. Német területen valóban jóknak tűnnek ismereteim szerint meglátásaid. És tényleg, ott reagáltál, ahol mások nem: ez nagyon jó! De: a laikus számára sokkal nehezebben felmérhető, mint LvT-nek, rumcinak vagy nekem, hogy mennyire hiteles amit idevetsz, vagy sem. Tényleg ajánlanám neked a fórum stílusának tanulmányozását, és ahogy azt illik, igazodni hozzá. (Si fueris Romae, Romano vivite more!). Úgy talán valós elismerést is szerezhetsz.

Előzmény: fulco (9191)
scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9195

Ez "Nem csak hogy nem családnév..." akart lenni.

Előzmény: scasc (9194)
scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9194

Pontosan!

Nem csak családnév, sőt, egy olyan korban született, amikor szokás volt a beszélőközösség és névhordók számára elsősorban transzparens (közvetlenül értelmezhető, közvetlenül jelentéssel bíró) neveket is adni (bár nem kizárólag), mint ma a Virág, Gyöngyvér, stb. 

Előzmény: Andreas de Szered (9192)
vörösvári Creative Commons License 2012.06.08 0 0 9193

Köszönöm Fulco a válaszod. Eredetileg tényleg Ölsand volt. Egész jól tudsz magyarul.

Előzmény: fulco (9165)
Andreas de Szered Creative Commons License 2012.06.08 0 0 9192

De a Vajk nem is családnév...

Előzmény: fulco (9191)
fulco Creative Commons License 2012.06.08 0 0 9191

Személynévi eredetű családneveknél az eredeti személynév etimológiája érdektelen......

 

Mar akinek.Szerintem minden erdekes ami a nevekkel kapcsolatos. Engem peldaul nem elegitene ki az a tudat hogy Szent Istvan pogany neve Vajk - szeretnem tudni azt is  honnan is ered ez .

Van akinek csak az erdekli hogy a csaladja honnan szarmazik - ez is rendben van - de arra a csaladnevek csak hozavetöleges informaciot szolgalnak.Senki nem fog csaladfakutatasban a 12-14 sz.-ba eljutni.Csak egy durva iranyt tudnak adni vagy helysegnevek eseten megvan egy elkepzeles.

Ugy hogy ne haragudj , tovabba hozzairom - hat ha valakit erdekli - akit meg nem az ugorjon at a soraimon.

 

Minden jot Fulco

Előzmény: scasc (9190)
scasc Creative Commons License 2012.06.08 0 0 9190

Ellenbach:

 

http://de.wikipedia.org/wiki/Ellenbach

http://de.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCrr-Ellenbach

http://de.wikipedia.org/wiki/Gras-Ellenbach

 

Ezekből szabályosan Ellenbacher, gyakori névtípus.

 

Az Ellenbacher a 16. sz.-tól adatolható:

http://www.geni.com/search?search_type=people&names=ellenbacher

Talán épp az az oka, hogy a mai N.o. területén nem létezik, hogy kivándoroltak M.o.-ra vagy egyéb keleti területre.

_______________

 

Személynévi eredetű családneveknél az eredeti személynév etimológiája érdektelen.

 

 

Előzmény: fulco (9188)
fulco Creative Commons License 2012.06.08 0 0 9189

Miœnia lengyelül ,Mišno felszorb nyelven  a nemet varos Meißennek a neve.Lehet hogy egy Meißeni lakost jelzi.

A földrajzi nev eredete biztosan se ma miœ = Kis medve ,se a misi (oszlav) kulcs / a var kulcshelzetet nezve/ sem az eger ,hanem egy regi vizszo MIS = mocsaras viz. Meiße egyben egy patak , amely nevado a varosnak.

 

Üdv. Fulco

Előzmény: hochstein (9180)
fulco Creative Commons License 2012.06.08 0 0 9188

Ellenbacher : Nem letezik Nemetorszagban. Ellenbogen van( Heidelberg,Baden,Hannover).Meglepetesemre az elempoker megfelel leginkabb az eredeti nevalaknak , amely Ellenboger . Ilyen Helysegnev gyakran fordul elö es egy folyonak a kanyarulatat jelzi. (Könyök) Elbogen egy kis varos csehorszagban ma Loket.Ehlenbogen a fekete erdöben. Bregenz mellett.Ehlenbach is letezet de a csaladnev nem talalhato.Ellenbach  talalhato a lexikonokban (es ma delkelet bajororszagban). /Ellenbach etymologiaja egy preindoeuropai AL , EL = gyors viz gyökere , es a bach =patak/

A Hochstein nevhez meg annyit 1714 szemely viseli ezt a nevet Nemetorszagban.Különosen sok Türingiaban es az eszaki Ruhrvidekben.Ausztriaban nincs.Igen gyakori helysegnev http://de.wikipedia.org/wiki/Hochstein

Vidak esetleg oszlav. VIT = Nyeresseg,Gyözelem  (Vitoslav,Vitoljub) vagy szentnev VID

Teglovics esetleg Techoslav > Techlov .szemelynevböl ered (Techlaff,Tetzlaff hasonlokeppen) = Techoslav fia

oszlav techa = Vigasz

A konnet esetleg Konnert ? Mindenkeppen inkabb a Konrad bol ered (KUON = ogerman. bölcs,tapasztalt RAT = Tanacs)

a german nevekhez annyit

Gottfried (GOT eredetileg got nepre vonatkozott a krisztianizacio soran mar az istenre ertettek FRIED = Beke ,Fegyverszünet)

Verner (WAR = vedekezni HERR = Ur)

Sziasztok Fulco

Előzmény: hochstein (9181)
fulco Creative Commons License 2012.06.08 0 0 9187

MIR = Beke , de lehet egy szemelynev rövid alakja is (pl.Miroslav)

OV = liget - ill. nedves folyomenti vagy mocsari terület nemetül -a , -au

 

Előzmény: Andreas de Szered (9182)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!