Keresés

Részletes keresés

Motun Creative Commons License 2013.04.27 0 0 1262

Mármint Hatidzse mellett ..........

Előzmény: Törölt nick (1259)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1261
Hát ne is mondd:-)
Én már most tiszta beteg vagyok, hogy csak két hét múlva láthatom újra a képernyőn a szépséges Nigár asszonyt:-))))
Május 1-én ugyanis az ünnep miatt nem lesz Szulejmán:-(((.

Csak a feleségem meg ne tudja, hogy tetszik nekem a Nigár asszony:-)))
Előzmény: Motun (1257)
staubach Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1258

Szerintem inkább lehetett megismerni ezt a Pirit egy ufos konspirációs könyvből, mint a történelemkönyvek lapjairól, hála pl. Danikennek...

Előzmény: vörösvári (1256)
Motun Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1257

Nekem tetszik a Nigar asszony

Előzmény: Törölt nick (1252)
vörösvári Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1256

Ez a Piri Reisz különben szerintem a legismertebb török az egész világon. Fiatal koromban még érdekelt az ufo kérdés. Az ufo hívők szerint Piri Reisz térképe olyan részletes és olyan a korban ismeretlen területeket ábrázol  ( Antarktisz ), hogy csak az űrből készülhetett.

Előzmény: Törölt nick (1255)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1255

Piri Reisz oszmá-török tengernagy életének azonban érdemes kicsit utánaolvasni.

 

Nem is annyira az életének, hanem inkább annak, hogy volt egy világtérképe, amely már akkor, 1520 körül  meglehetősen pontosan ábrázolta Amerika partjait, sőt a csak évszázadokkal később felfedezett Antarktisz partvidékének egyes szakaszai is megjelennek a térképén:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Piri_reisz

Előzmény: Törölt nick (1248)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1254

A korabeli, XVI-XVII. századi magyar nyelvben a pasa méltóságnevet általában basának ejtették.

Egyébként így volt ez az oszmán birodalom sok régiójában, pl. egyes észak-afrikai és balkáni részeken is.

 

A magyar helynévanyagban viszont mindkét alak előfordul:

 

pl a Pasarét Budán vagy a Basaharc nevű dűlő Párkány környékén.

Előzmény: Törölt nick (1241)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1252

Nigár asszony, azaz Filiz Ahmet civilben.

1981-ben születt Skopjében (törökül Üsküp).

 

Érdekes, mindig azt hittem, hogy az Ahmet az egy férfi személynév, de ezek szerint használatos családnévként is.

 

Előzmény: Törölt nick (1249)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1251

Nem tudom, hogy nektek feltűnt-e, hogy a sorozat eredeti török címében sehol nem szerepel a Szulejmán (török helyesírással Süleyman) szó.

 

Utánanézem kicsit a neten:

 

az eredeti török cím Muhtesem yüzyil, amelyet kb. "Fenséges évszázad" vagy "Nagyszerű évszázad" címmel lehetne magyarra fordítani.

 

Végül is igaz, hiszen a XVI. század volt az oszmán birodalom virágkora, azzal a kiegészítéssel, hogy 1656 és 1683 között volt egy rövid második virágkor is Köprülü Mehmed, Köprülü Fázil Ahmed és Merzifonlu Kara Musztafa pasák nagyvezírsége alatt.

Előzmény: Törölt nick (1249)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1250

Most nem csak arra gondoltam, hogy Filiz Ahmet jól játsssza Nigár asszony szerepét, hanem arra is, hogy egyre inkább kezd feltűnni, hogy Nigár asszony is milyen csinos:-))))

Előzmény: Törölt nick (1249)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1247

Azért a Nigár asszony sem rossz, nem?....:-))))

Filiz Ahmet, Macedóniában született török színésznő játssza különben.

Előzmény: Törölt nick (1232)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1246

Nem tudom, hogy feltűnt-e, de a legutóbbi epizódban új arcok jelentek meg a vezérkarban.

 

Ott van pl. Piri Reisz tengernagy, akinek egy rejtélyes eredetű világtérképével már sokat foglalkoztak a kutatók.

Továbbá feltűnt egy bizonyos Csoban Musztafa pasa, akit Szulejmán szerdárnak, azaz hadseregparancsnoknak nevez ki meg van egy bizonyos Ferhád pasa is.

Előzmény: Törölt nick (1243)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1245

Nem volt ostrom, még mindig csak a tervezésnél tartanak. Lassan már fél éve.

Nem igazán lehet azzal vádolni a korabeli oszmán-török vezérkart, hogy felkészületlenül indultak volna el egy-egy háborúba:-))))

Előzmény: Törölt nick (1243)
Theorista Creative Commons License 2013.04.24 0 0 1244

Megnézve a másik felét is a sorozatnak módosítanom kell az álláspontom. Borzalmas a történet. A forgatókönyv, a karakterek, a motivációik minden szörnyű. :-(

 

Nagyon sajnálom, mert komoly potenciál volt benne, de csak a jelmezek, díszletek meg a fényképezés tudott értéket teremteni.

Előzmény: Theorista (1242)
Theorista Creative Commons License 2013.04.22 0 0 1242

9. század c. alkotás nekem nagyon nem tetszett. Mondjuk eleve nem igazán érdekelnek különösebben a modern háborús alkotások, de ez a szovjetek Afganisztánban téma különösen  rossz földolgozássá sikeredett.

 

Az idők végezetéig Ken Follett Katedrálisának a "folytatása". Még csak az első négy részt láttam belőle, de eddig gyengébb, mint a másik volt. Persze a látvány, a díszletek meg a fényképezés pazar, de a történeti hitelesség, a karakterek, meg a motivációik azok sajnos nem igazán korhűek. Mondjuk ez a haladár mítoszteremtés a Katedrálisban is nyilvánvaló volt, de itt még erősebb. Ettől függetlenül bőven nézhető.

Törölt nick Creative Commons License 2013.04.19 0 0 1240

A pasa méltóságnévre áttérve:

 

eredetileg a XIV. században, meg még a XV. első felében is csak a nagyvezír meg néhány központi főméltóság viselhette ezt a titulust.

Később már a tartományi kormányzók, beglerbégek vagy válik is megkapták ezt a rangot (talán kevéssel Szulejmán előtt, de ebben nem vagyok biztos).

 

Még később, a XVII. században meg már a magasabb rangú katonai parancsnokok is.

Katonai téren a XVIII. században pl. nagyjából az európai hadseregekben lévő brigadéros (dandártábornok) vagy annál magasabb rangú főtisztekkel egyenrangú oszmán tisztek már mind viselhették.

 

Később meg az oszmán kor legvégén meg már majdnem mindenki pasa volt, aki számított valakinek:-)

 

1995 nyarán pl. egy török siheder engem is lepasázott, amikor lábat mostam a Bajezitiye dzsámi szent kútjánál:-))))))))

 

Pedig 1934-ben Mustafa Kemal Atatürk elnök állítólag véglegesen eltörölte ennek a rangnak a használatát.

Előzmény: Törölt nick (1238)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.19 0 0 1239

Szóval végső soron francia és eredetileg utast jelentett.

Akkor ezek szerint semmi oszmán-török vonatkozása nincs:-(

Előzmény: Törölt nick (1238)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.19 0 0 1237

A basi a török bas szóból származik, amelynek jelentése: fej, fő.

Eredetileg testrész jelentésben, később átvitt értelemben valaminek a feje, vezetője is.

 

A pasa oszmán-török méltóságnév eredetére 3 fő elképzelés van:

 

1) A török bas aga összevonása, amelyben az első mássalhangzó a kiejtésben p-vé változott, az aga mássalhangzója pedig kiesett.

 

Bas aga > pas aa > pasa,

 

Az aga ősi török méltóságnév, eredeti jelentése állítólag egy öreg jelentésű szóval áll összefüggésben, később inkább úr jelentésben használták.

 

2) A perzsa pa-i-sah összevonása, amelynek szó szerinti jelentése a "király lába". Tehát olyan személy, aki az uralkodó nevében jár el, annak rendelkezéseit végreahajtja.

 

3) A perzsa padisah méltóságnév megrövidülése. Ez a változat a  legkevésbé valószínú, hisz az oszmán-törökök maguk is használták a padisah szót, de kizárólag a szultán és nem a vezírek megjelölésére.

Előzmény: Törölt nick (1236)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.19 0 0 1235

Egen, de az oszmán-törökben a pasa és a basi két külön fogalom volt.

A basi az úgy általában a főnöke, vezetője valaminek.

De összetételekben is gyakran szerepelt, pl. kapudzsibasi, a kapudzsik parancsnoka.

 

"Az is afféle alfahím-szerep volt. :)"

 

A legfőbb alfahím meg maga szultán volt, merthogy annak lehetett a legtöbb nője, nem?....:-)

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1234)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.19 0 0 1233

Hát szerintem előbb -utóbb összejön az Ibrahim pasinak a Hadidzse lány.

 

Különben meg a magyar pasi szó nem az oszmán-török pasa szónak a kicsinyítő képzős alakja véletlenül?....:-))))

 

Merthogy általában véve a pasáknak is sok csajuk volt, hacsak nem kasztráltak, azaz hadimok voltak....

Előzmény: Törölt nick (1232)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.18 0 0 1231

Kezd egy kicsit leülni a török sorozat, nem úgy látjátok?

A tegnapi részben pl. semmi másról nem volt szó, csak az asszonyok (kadinlar) egymás közötti, hárembeli viszályairól.

 

Mikor fogok már látni végre egy jó kis pörgős-dübörgős szpáhirohamot?....:-))))

Előzmény: Motun (1230)
Motun Creative Commons License 2013.04.05 0 0 1230

Ezért mondom hogy valszeg az örömtől is pityergett hogy nem fojtják bele a szót a kapudzsik.

Előzmény: Törölt nick (1229)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.05 0 0 1229

"Épp ezért roppant fontos kérdés mi ért többet, az élet vagy a fővárosi nyűzsgés."

 

Gondolom, hogy a túlnyomó többség - függetlenül attól, hogy pasa, bég, aga vagy csak közrendű - azért az életre szavazna:-))))

Előzmény: Motun (1227)
Motun Creative Commons License 2013.04.05 0 0 1227

Természtesen így is lehet nézni.  A kérdés hogy akkoriban egy pasának mi ért többet.

Egy pasa szintű "nyugdíjas" pedig az említett vidékeken is meg tudta magának szervezni az oszmán civilizációs kényelmet.

Természetesen a fővárosi nyüzsgést kivéve.

Épp ezért roppant fontos kérdés mi ért többet, az élet vagy a fővárosi nyűzsgés.

Előzmény: Törölt nick (1224)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.05 0 0 1226

Ebben a jelenetben Pál apostol nagy beleéléssel mesél Jézusról egy kb. 10 fős római asztaltársaságnak.

Az egyik római, egy nő visszakérdez, hogy hogyan is nézett ki Jézus az életben, milyen volt a hangja, tekintete stb.

Erre Pál kénytelen beismerni, hogy személyesen soha nem ismerte Jézust.

De rögtön hozzá is teszi, hogy van egy jó ismerőse, aki Jézus legközelebbi barátja volt. Itt Péterre céloz egyébként.

 

Nos, a Biblia szerint Jézus megjelent Pál apostolnak a damaszkuszi úton, de az nincs tisztázva, hogy milyen formátumban.

Emberi alakban vagy esetleg egy fénylő mennyei jelenés formájában?

Talán inkább az utóbbi.

Előzmény: Törölt nick (1225)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.05 0 0 1225

Az egyik jelenetben Pál apostol is susogós-ropogós, vadonatújnak látszó piros-kékben nyomta:-)

 

Akárcsak az olasz reneszánsz festményeken.

 

Azt tudja valaki, hogy miért ábrázolták Jézust és az apostolokat gyakran piros-kékben a reneszánsz és barokk korabeli festők?

 

Biztos nem azért, mert Vasas-drukkerek voltak:-)

Előzmény: Törölt nick (1222)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.05 0 0 1224

Azért jobban belegondolva, ha szegény nyugdíjas-jelölt pasának nem jut máshol kiutalásra váró szabad ziámet, csak valahol a vad kurd hegyvidéken, a perzsa határvidéken vagy a kietlen arab sivatagban, azért az nem lehetett olyan nagyon kellemes egy a főváros nyüzsgéséhez és az oszmán civilizáció kényelméhez szokott egyénnek...

Előzmény: Motun (1223)
Motun Creative Commons License 2013.04.04 0 0 1223

Na épp ezért könnyezett. Az örömtől, hogy nem várják kinnt a selyemzsinórral.

Előzmény: Törölt nick (1221)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 1222

Más film:

 

húsvétkor adták az m2-n a Péter, a kőszikla c. kérészes olasz filmet (eredeti címe San Pietro és 2005-ben készült).

 

Az őskeresztény közösség életét mutatja be a Jézus halála és feltámadása utáni időszakban.

 

Omar Sharif játszotta Péter apostolt, a többi szereplő számomra ismeretlen volt.

 

Az első rész Jeruzsálemben és környékén, a második Rómában játszódott.

 

Nem tudom, hogy mennyire lehet korhű. Nem vagyok biztos benne, hogy az volt.

 

Az egész nekem olyannak tűnt, mint egy vallásos témájú, gyönyörű itáliai reneszánsz festmény.

 

Pl. voltak olyan epizódok, ahol Jézus, Péter vagy éppen Pál gyönyörű, makulátlan tisztaságú, mondhatnám vadiúj piros és kék színű köntösökben pompáztak.

Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 1221

A Szolimános sorozathoz:

 

nagy az öröm most a Topkapi Szerájban, hogy a kis Mehmed megszületett.

Még nem tudják, hogy a fiú csak 22 évet fog élni...

Oszmán szempontból mondhatni, hogy sajnos, mert állítólag tehetségesebb volt, mint testvéröccse, az Iszákos Szelim vagy más néven Szőke Szelim.

(Merthogy Szelim az anyja után világos haj- és szemszínt örökölt, ami azért korábban nem volt annyira jellemző az Oszmán-házra..)

 

Más:

 

most akkor a szultán az öreg Kászim pasát nyugdíjba küldte?

És miért könnyezett emiatt az öreg pasa? Talán megaláztatásnak érezte?

 

Azért olyan nagyon rossz sora nem lehetett nyugdíjasként: gondolom egy csendes, de termékeny kis ziámet-birtok valahol Anatóliában vagy még inkább Ruméliában, a termékeny Marica-medencében (például).

Amellett némi pénzjáradék az udvartól élete végéig...:-)

 

Sz..rabbul is kijöhetett volna a dologból: pl. száműzetés vagy selyemzsinór.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!