Keresés

Részletes keresés

Mezőbándi Creative Commons License 2012.06.14 0 0 9231

"Volpoth nevhez hasonlo nev csak Vollpott letezik"

 

Ez a mai helyzet. De elég beírni a Googleba, hogy wolpot plusz egy gyakori német keresztnevet (pl. Johann) és máris sokféle találatot kapunk. Túl sokat ahhoz, hogy elírás lehessen.

 

Például:

 

1247, Nov. 1. Dominus Wernherus liber de K. Zeuge des Ritters Wolpot genannt von Wurmlingen für das Kloster Kirchberg (St.A.).

 

vagy

 

[209] Kirchberg, 1292. April 22.
Band X., Nr. 4246, Seite 38
Volmar und Konrad von Neuneck, Gertrud Konrads Frau und Albrecht Wolpot von Horb stiften einen Jahrtag in Kloster Kirchberg.

 

Ennek alapján svábnak tűnik. A német csak nagyon alap szinten megy, úgyhogy nem próbálom a név jelentését fejtegetni, de látható, hogy létezett.

Előzmény: fulco (9223)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.06.14 0 0 9230

hochstein, használd a keresőt itt balra, illetve a google fordítót, és máris kevesebb a rejtély.

Előzmény: hochstein (9227)
vörösvári Creative Commons License 2012.06.14 0 0 9229

Szerintem a Guriak nem azonosítható a Jurákkal. A latinban a k és a g betű felcserélhető ezért a valószinű hangalak a Kuriak vagyis a Kurják. A Family Searchben egy lehetséges szülőpár van Sóskúton, Michael és Helena Jurák.

Előzmény: Andreas de Szered (9226)
vörösvári Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9228

Szia !

 

Van még egy lehetőség a Family Searchban van egy Georg Gyurak, aki 1783-ban született Piliscsabán.

Előzmény: Andreas de Szered (9226)
hochstein Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9227

Kedves Fulco!

 

Schleng/Schlenk, Haas, Wittmann és Rotter nevek eredete mi lehet?

Andreas de Szered Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9226

Sziasztok!

 

Sóskúton kutatok egy vonalon és egy érdekes helyzetbe kerültem. Van ugyanis egy ősöm, aki mondhatni egész életében úgy élt, hogy Jurák György volt a neve. 1847-ben halt meg, 65 évesen. Eszerint ugye 1782-ben született, a házassági adatok alapján meg 1784-ben. Megnéztem az anyakönyvet és érdekes kép állt össze a találtak alapján, ugyanis pont ilyen nevű embert nem kereszteltek ebben az időszakban, de hozzá nagyon hasonlókat igen. Van is egy lehetséges találat, 1784. április 16-án megkeresztelt György, szülei az eredeti bejegyzés alapján: "Josephus Guriak et Marisa". Ez a Jurák-Gyurák elhallásra hajaz, de ami megspékeli a dolgot az az, hogy az ezt körülölelő időszakban rendre csak "Kuriak" névvel születtek gyermekek Józseftől és Máriától. Ami azért eléggé elüt az eredeti Jurák-Gyurák verziótól, mégis nagy a hasonlóság.

 

Vélemény?

Onogur Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9225

... nevezetű ablaknak. ...

Előzmény: Onogur (9224)
Onogur Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9224

Hogy kell itt kepet beilleszteni?

---

 

Elvileg, ha a parancsfájlok engedélyezve vannak, akkor a beíró szövegmező alatt meg kellene jelennie egy "Kép feltöltése saját gépről" nevezetű ablak. Innentől már a máshol is szokásos módon.

 

---

 

OFF

Írtad, hogy itt tanultál. Akkor te NDK-s tanuló lehettél. A zasszonynak is volt egy ilyen évfolyamtársa. (Közgáz)

ON

Előzmény: fulco (9223)
fulco Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9223

Sziasztok ,

 

igen a Legat(h) nemet eredetü.Brechenmacher azt irja : Becenev - Közepfelnemet: legat :Egy pápai küldött.Nyilvan egy nepszindarabbol.14 sz. Breslau (Wroclaw) Legate. Ilyen nevek a König,Herzog,Graf stb is.(Kiraly,herceg,grof).

.Hannover es a Fichtelgebirgeben van a legtöbb.(EK Bajororszag)Hogy kell itt kepet beilleszteni?A Legateknak van csaladi cimer is.

 

Volpoth nevhez hasonlo nev csak Vollpott letezik (kb 40 fö) Hamburg körül. = Tele vödör biztosan becenev a gazdagra.

 

Üdv.Fulco

Előzmény: Mezőbándi (9222)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9222

>>A Legath és Volpoth családnevek<<

 

Hát, szerintem egyértelműen német. Legat és Wolpot.

Előzmény: MacAshinna (9220)
Prelleg Creative Commons License 2012.06.12 0 0 9221

Szia!

Köszönöm szépen a segítséget.

Előzmény: fulco (9176)
MacAshinna Creative Commons License 2012.06.12 0 0 9220

Sziasztok!


A Legath és Volpoth családnevek eredetére lennék kíváncsi. Mindkét név viselői magyar, horvát és német nyelvi közegben fordultak elő nálunk, ezért nehezen tudom eldönteni, hogy ezek közül melyik lehetett a 'forrás nép'?! Előre is köszönöm! 

fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9219

Ehhez hasonlo nemet nev csak a Habich letezik.Talan a Sudetanemetek köreböl szarmazik ahol sok a cseh eredetü nev , megis regota nemet nyelvüek.Elkepzelhetö az is hogy sokan menekültek Bohemiabol a 30 eves haboruban.Mindenkeppen kb 60 Hablik van Nemetorszagban. Szia Fulco

 

Előzmény: rkyra (9218)
rkyra Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9218

Furcsának találnám a cseh eredetet, hacsak nem jóval korábban települt be ilyen névvel előtte Németországba. Csak azért gondolom, mert a Helli ősöm vette ezl ezt a Hablik lányt, akik nem sokkal előtte lettek betelepítve. Na már most egy ilyen szituációban nem hiszem, hogy egy idegen nyelvű leányzóval házasodik. Akkoriban még magyarokat sem vettek el, az 1-2 generációval odébb volt.

Szóval lehetséges a csehek vándorlása 1700 előtt dél-német területre?

Előzmény: fulco (9210)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9217

Lenne nekem is egy megfejthetetlen nev amely letezik itt es lengyelorszagban , de esetleg Magyarorszagon is.Nem talaltam sehol az irodalomban : Farian

fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9216

OK!

Biztos nem en 50 kmre vagyok .Hello

Előzmény: scasc (9204)
scasc Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9215

Lehet, hogy ilyesmi lesz a megoldás.

Előzmény: fulco (9212)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9214

Hello ,

 

nem lehetne esetleg H helyett B-t olvasni? Bököny,Bökeny helsegnevek vannak.

Ha a nemet nevvilagot nezük , a Högen nev letezik amely a Hagen (Eredeti alakja Hagano HAG=ovni) szemelynevböl keketkezett vagy a Hag = Söveny,sürü erdöresz melletti lako lenne.

Üdv.Fulco

Előzmény: Zalaii (9209)
vrobee Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9213

http://en.wikipedia.org/wiki/In%C4%91ija

 

Csak ez ugye ingyija vagy indzsija, kérdés, hogy volt-e valaha is más...

Előzmény: fulco (9211)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9212

Meg valamit ,

 

Kazmer ir egy Hindi nevröl amely Helysegnevböl ered.

Az  eppen emlitett helsegnevtarban van egy Kis- es Nagy-Hind Nyitra varmegyeben. Ez tünik meg a legertelmesebb magyarazatnak !?

 

Előzmény: Kroboth Andras (9206)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9211

Hello , egy kicsit böngesztem meg a magyar forrasaim között es a következö csupan fejtegetes:

Az etimologiai szotarban az indarol irjak hogy zsinor ,amelyvel a halot rözitettek a halaszok. Foglalkozasi nev?

A Magyar korona orszagainak helysegnevtara1895ös kiadasaban a Horvat es Szlavonorszag cimü fejezetben szerepel egy

Indjija pusta Szerem varmegyeben. Postamester altal kezelt hivatal INDIA.

 

Talan ez lenne egy nyom

Szia Fulco

Előzmény: Kroboth Andras (9206)
fulco Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9210

Szia ,

 

szerintem ebben az esetben nem jol gondolsz.Hablich nem talalhato , de Havlik es Hablik. Ez cseh nevnek tünik

es Havel,Habel,Hablik,Havlik vagy Havlicek gyakori. (Vaclav Havel!) Ezek mind a Gal , GALLUS szemelynevböl szarmaztathato.

 

Üdv Fulco

Előzmény: rkyra (9205)
Zalaii Creative Commons License 2012.06.10 0 0 9209

Üdv. Mindenkinek!

Vajon mi az eredete és a jelentése a Hökkön (rég. Hökköny, Hökön) családvévnek? Annyi biztos, hogy elég ritka név, 1720 körül Kőszegpatyon (Vas m.) és környékén fordult elő.

üdv.Zalai

scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9208

Viszont néhány record, most látom, többször is előfordul, úgyhogy ezek a számok felületesek. Akit személyesen érint/érdekel majd mind a 82-t átnézi, hogy kiszűrje a duplumokat.

Előzmény: scasc (9207)
scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9207

Azért ez érdekes:

 

A familysearch 88 Indit ismer, aki Európában született. Ebből 13 olasz, 72 magyar, a különbözet egy-egy per ország.

Annak ellenére, hogy az Indi szokatlan név, mégsem hihetjük olasznak, mert zömében reformátusok voltak, olasz családnál katolicizmust várnánk. Azon kívül ahol a házastárs megállapítható, magyar nevű családokkal házasodtak.

 

A 72 magyar Indiből 24 katolikus 47 református (plusz egy nem egyházi anyakönyvből).

 

A négy 1800 előtt született mind Dunántúli.

1800 után a legtöbben Békésiek.

 

Forrás

 

 

Előzmény: Kroboth Andras (9206)
Kroboth Andras Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9206

Szia! Az illető magyar de ,hogy a neve milyen eredetű azt ő se tudja.. Józan paraszti ésszel probáltam levezetni ,hogy talán egy "Ind" nevű településről,tájegységről származhat e a név, de nem tudok egy Ind nevű településről se ami mo-n lenne.. Amúgy Szegeden született, és a család is törzshelyes szegedi amenyire ő tudja.

Előzmény: fulco (9203)
rkyra Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9205

Még egyszer köszönöm.

Jól gondolom, hogy a Hablik nevem az a német hablich szóból származik? Vagy van más magyarázata is?

Előzmény: fulco (9201)
scasc Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9204

Nem, összegében nem voltál udvariatlan, csak mielőtt becsattanunk egy közel 10.000 hozzászólásos alatt saját kultúrát kialakított fórumba és elkezdjük elönteni posztjainkkal, azért illik egy ideig olvasgatni, csöndben figyelni, hogy milyen szokások dívnak ott. A netikett hiányzott egy picit, az én szememben.

 

De isten hozott, nem árt egy kis vérfrissítés, és német nevek terén nem árt több ismerő.

 

Nem hiszem, hogy annyival hidegebb lenne, mint itt Salzburgban :-)

Előzmény: fulco (9202)
fulco Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9203

Hello , ez magyar nev ? Honnan jött az ismerös.

MyHeritage szerint Törökorszagban van a legtöbb Indi.

Előzmény: Kroboth Andras (9200)
fulco Creative Commons License 2012.06.09 0 0 9202

Szia scasc ,

 

en senkit nem szeretnem itt megserteni vagy udvariatlan lenni , hiszen amit nemetkent tanultam az udvariassagrol azt

töletek a magyaroktol tanultam.Abszolute elismerem hogy mi , a nemetek ,nem vagyunk különösen baratsagosak.Ezert szeretem magyarorszagot es titeket - ezt ezen a helyen hangsulyozom.En nalatok tanultam az egyetemen es nagyon szivesen gondolok vissza.

Magyarorszag lett a masodik hazam.Ezenkivül nagyon szivesen tanultam a magyart,mert szerintem nemcsak europa egyik legkomplikaltabb nyelve hanem a franci mellett a legszebb,legmelodikusabb is.

De ami a stilusomat illeti , en egyszerüen ilyen lexikon-tipus vagyok es ezert valoszinüleg igy irok.Igy tehat örülök hogy ebben a forumban lehetek es talan tudok is egyesmasban segiteni.A forrasaim nem akarnam mindig idezni de sok könyvem van a temaval kapcsolatban - itt sem mindig tüntetik fel.

 

Minden jot es üdv Bajororszagbol ahol most sajnos joval hidegebb mint nalatok.

 

Előzmény: scasc (9197)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!