Keresés

Részletes keresés

Babar66 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115583

Én meg a digitális hőmérőt korrekt, viszonylag pontos (mivel általában 0,1 C-fok felbontásúak) hőmérséklet és hőmérséklet változás mérésére ajánlom. Csak tudni kell használni, tudni kell, hogy mit mérünk és az eredményt tudni kell értékelni. 

 

Előzmény: Pecabubus (115577)
Öregdömperes Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115582

Köszi.

Előzmény: Tucso69 (115543)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115581

Még forró, gőzölög, de nagyon Úgy néz ki, hogy azon is van valami.

Előzmény: barkócza (115580)
barkócza Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115580

Ami az üstben maradt, az milyen?

Előzmény: adam1117 (115579)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115579

Szép estét mindenkinek!
A mai délutánom mozgalmas volt. Főző takarítás: mosószerrel, tiszta vízzel, citromsavval üres hűtővel gőzölve, citromsavval átmosva, tiszta vízzel átmosva.
Na és ez után....

Felraktam tiszta vizet. És ami lejött az nem tiszta víz. Olajosnak tűnik.

Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115578

"A sisakot nem kell mosni semmivel, mert a felületén egy állandó elszíneződés látható, ami mindig változik cefrétől függően." Troll 2/10.

Előzmény: Feeriba51 (115574)
Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115577

"tisztítani a rézkupola belső oldalát, mert kicsapódásokat tapasztaltam rajta,de erre nem kaptam választ." Írás-üzemmódból nem sikerül olvasásba váltani. Digitális hőmérőt feldugásra ajánlom, felkötözés is jó, pl. padláson ruhaszárító kötéllel, jócselekedet lenne az emberiség szempontjából.

Előzmény: ksanyi52 (115572)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115576

Megfogtál:-)))

A kérdés az volt, hogy "mikor mossátok ecettel vagy savval?". Én erre vonatkoztattam és nem figyeltem oda, hogy ennyire félreérthető.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Babar66 (115575)
Babar66 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115575

A főzőt, sisakot, páracsövet természetesen minden főzés után tisztára takarítom. A hűtőt is kellene, de nekem az kissé macerás, ezért azt csak tisztázás előtt szoktam. Egyébként, olyan ez, mint a vasárnapi ebéd: ami maradt, még hétfőn jóízűen meg lehet enni a vasárnapi tányérokból is, de én inkább tisztából szoktam...

Üdv.

Előzmény: ksanyi52 (115572)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115574

Na, semmi tanács, semmi letolás???:-)))

Látod tudsz Te jó fiú lenni. Most már nem kellemes gyümölcsízű az alszeszed és mindenki megnyugodott. Így kell ezt csinálni:-)))

 

Viccet félretéve, én azt javasolnám, hogy ezt a második két felöntést csináld úgy, ahogy a két lépcsős módszer kívánja. Aztán hasonlítsd össze a kettőt és vond le a következtetést. Ha az előbbi módszer lenne a jobb, azt inkább ne is írd le, mert nagyon kikapsz:-))))

A sisakot nem kell mosni semmivel, mert a felületén egy állandó elszíneződés látható, ami mindig változik cefrétől függően. Esetleg szezononként nem árt egy kis tisztítás, de nem is használ.

Remélem ennyi elég, hogy beinduljon a fórum:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: ksanyi52 (115572)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115573

Az alapok olvasásahoz nem kell regisztrálni.

Előzmény: ksanyi52 (115572)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115572

Sziasztok! Megszületett egy újabb adag. Először írom a tényeket. A páracsőre felkötözött digitális hőmérő mérőcsúcsa, ( nem tudom mennyire hiteles) mérése alapján: a kifolyás 86,5 C foknál indult és 89,8 C foknál = 15 alkohol foknál állítottam le. Úgy főztem ahogy írtátok, kissé nagyobb lángon és olyan mint a Petőfi leves,. Mindent bele. Tapasztalat: Így lefőtt 3 órahossza alatt, de a kellemes gyümölcs ízt és illatot felváltotta egy sokkal markánsabb " kotúsabb" íz. Mennyiségre szinte nincs különbség, ez is az is kb 1,5 liter. Bár így is 2 üvegbe van de nem lehet olyan jól elválasztani a hogy melyik a jó és melyik a kevésbé jó. Remélem majd a finomításkor helyre áll a rend. Többen ajánljátok a Sogi féle linket, de én oda nem tudok belépni mert mindig visszadob az előző oldalra. Nem hagy regisztrálni. Gondoltam összeöntöm az előző 3 főzésből a " jónak minősítettet, felhígítom 25 fokra és lefinomítom. Majd az összes többit megint egybeöntve. És akkor meglátom a különbséget. De még egy főzés hátra van, de azt már csak holnap.

Lehet, hogy a tiédbe nem kozmál le. Gondolom lassú tűzön főzöd és nem kozmál. :"  Vastagfalú a főzőüst feneke és vettem bele rácsot is, és igen lassú tűzön főztem de majd most kiderül, mert most nyomattam neki félgázon.

 Az előző írásomban kérdeztem hogy mikor szoktátok ecettel vagy savval tisztítani a rézkupola belső oldalát, mert kicsapódásokat tapasztaltam rajta,de erre nem kaptam választ. Vagy minden főzés után kellene? Üdv ksanyi.

Előzmény: Pálinkás Alex (115571)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115571

" De azért azt mond meg nékem hogy mit nyerek azzal ha azt a büdös hígító szagú 1dl előpárlatot vissza öntöm a finomításhoz az alszeszbe? "

Az első főzésnél el sem veszed, így nem kell visszaöntened. Cefréből alszeszt, alszeszből (alias votka "t"-vel magyarosan, az ősökre emlékezve) pálinkát főzünk. 

 

Vannak ám a fórumon is feltalálók, és mi az egyéniségeket, és a kísérletező kedvet külön díjazzuk és az eredményeket csak azért boncolgatjuk, hogy jobban magunkévá tudjuk tenni az új tudást.

 

Ahhoz, hogy Te is beállj a feltalálók és az örök újítók közé, előbb el kell sajátítani az alap dolgokat. Tudni kell, hogy mit és miért teszünk. A sokszor emlegetett Sogi reggeli linkje.

 

Az egylépcsősnek jobb az illata, a két lépcsősnek jobb az íze. Van már bejegyzett magyar szabadalom olyan rendszerre, ami az egy lépcsős illatát és a kétlépcsős ízét összehozza.

Egy gépészmérnök pálinkafőző mester játszadozott a készülékével.

 

 

És ott van a kozmaolaj. Én semmi féle kozmaolajat nem tapasztaltam. Már az első csepp is tiszta volt. Vagy ez még azért van mert új a főző?

 

Lehet, hogy a tiédbe nem kozmál le. Gondolom lassú tűzön főzöd és nem kozmál. :)))

Ha nem érted a poént, akkor szintén ajánlom a Sogi féle linket. És tényleg nem bántásból, de csak akkor tudunk újításokról beszélni, vagy vaskalapos kitaposott út rejtelmeiről, ha van némi elméleti és gyakorlati információ.

Az elméleti egyszerű. Elolvasod és kész. A gyakorlati is egyszerű, az elmélet szerint lefőzöd és megvan a gyakorlat.

 

Hogy áll a 3-4 órája feltett adag?

Előzmény: ksanyi52 (115559)
benchmade Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115570

Feribá!

Nem ismersz, nem tudhatod hogy milyen típusú ember vagyok, magolós biztosan nem. Nem kételkedem benne, hogy vannak jó ötleteid, elgondolásod is. Mindegy akkor csak leírom, remélem nem sértelek meg, hiszen képletes a dolog, apám többször mondta nekem, " fiam ha kilencen azt mondják valamire, hogy szögletes, de te gömbölyűnek gondolod, nagy valószínűséggel nem a kilenc a hülye!"

Előzmény: Pecabubus (115566)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115569

Egyetértünk!!!

Azért a jelenségeken, történéseken szabad elgondolkodni????

Egy merész pillanatban szabad tán (?) javasolni, hogy megkóstolja valaki azt a "szar" alszeszt és arra buzdítani, hogy hasonlítsa össze a kétszer főzöttel???

Jó nedűt!!!

Előzmény: Babar66 (115568)
Babar66 Creative Commons License 2015.09.12 0 2 115568

Kedves Feribá!

Az "ízlelés" a legfőbb mérőeszközünk! Nekem is van néhány "segítő eszközöm", (kotyogó,hőmérő, eprüvetta, stb) hogy tudjam MIKOR kell kóstolni. Cefre, alszesz, elő-közép- és utópárlat, kész pálinka. A minőség megítélése szinte mindig ÍZLELÉSSEL a legegyszerűbb, legbiztosabb. 

Egyébként én is sokáig azt hittem, hogy űberkirály a páleszom, de aztán sikerült megízlelnem néhány ősfórumos kolléga párlatát. Azután elkezdtem tőlük eltanulni a dolgokat, pedig az "ízlelésem" semmit sem változott. De ami jó az jó, ami szar, az szar. És amíg nem találkoztam a JÓ-val, addig a szarra is azt hittem, hogy jó.

Üdv!

Előzmény: Feeriba51 (115565)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115567

Kedves hevezoli64!

 

Idéztél egy olyan mondatomat, amibe szerintem egy magyarul tudó ember nem tud belekötni:

 

""Tulajdonképpen minden főzéskor az alkohol oldatból úgynevezett "szennyező anyagokat" távolítunk el. Ide tartoznak az íz és illat hordozó anyagok is. "

 

Alkoholos oldat = víz és alkohol keveréke

Idéző jelbe tett "szennyező anyag" = minden olyan anyag ami az alkoholon és vízen kívül az oldatba van. Az idézőjel azért van, mert ezek lehetnek szükséges és nem szükséges komponensek.

Minden főzés alkalmából az alkoholos oldat töményebb lesz, tehát a "szennyező anyagok" koncentrációja csökken.

Mit nem lehet ezen érteni?????

Jó nedűt!!!

 

 

Előzmény: hevezoli64 (115555)
Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115566

Minél tisztább a rendszer annál tisztább az is ami kicsorog belőle. Ez szerintem logikus.

Dióhéjban az eljárás: felrakom a cefrét, kifőzöm addig amíg 8-10% alkoholtartalmú lesz a kicsorgó alszesz. Utána kitakarítom az üstöt. Az alszeszt felhígítom kb. 23-25%-os alkoholtartalomra vízzel.

Felteszem az alszeszt, ez már nem főzés hanem finomítás, függetlenül attól hogy pálinkafőzésnek nevezzük ezt is. Az első szúrós szagú rész a rézeleje. Vagy kidobom, vagy felhasználom grillbegyújtó folyadéknak. Utána jön az előpárlat amit külön edényekbe gyűjtöm.

Ha már nem szúrós acetonos szagú ami kicsorog akkor jön a középpárlat. Amikor a kicsorgó középpárlat kb. 45%-os alkoholtartalmú, onnantól ismét külön edényekbe (befőttesüvegbe praktikusan) gyűjtöm. A középpárlatot később először összekeverem a vállalható (nem acetonos-hígítós szagú) utolsó előpárlatokkal és a vállalható (nem keserű nem savanyú nem büdös) utópárlatokkal. Ezután hígíthatom vízzel fogyasztható erősségűre.

Előzmény: ksanyi52 (115564)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115565

Helló benchmade!

 

Nem vagyok székely, de ez nem jelent semmit.

Én is innen tanultam meg pálinkát főzni.

A különbség köztünk az, hogy nem vagyok magoló típus, nem csinálok semmit, csak ha logikát látok benne. Igaz, néha a logikám lehet téves is.

Ezért csak a logikai összefüggéseket szoktam leírni, talán van aki ért belőle. A magán levelezéseim azt mutatják, hogy akad jó elgondolásom is. Sajnos sokan nem MERIK ide leírni a tapasztalataikat, de azért tanulgatunk egymástól.

Sajnálom, hogy sokan csak az ízlelésükre hagyatkoznak, szabályokat tanulnak be és nem hajlandóak elgondolkozni a dolgokon.

Örömmel tapasztalom, hogy a fórumon sokan nem ilyenek.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: benchmade (115557)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115564

Sziasztok! Na megint felraktam egy üsttel. A kupola belső falán részleges zöldes barnás lecsapódást tapasztaltam.

Mennyi időnként kell a lerakódást ecettel vagy más savval letakarítani. Minden egyes főzés után, vagy ráér a finomítás előtt? Lesz még egy üsttel és utána megbeszéljük hogy hogyan tovább. Arra még most sem kaptam választ hogy hagyjam benne az első 1 dl vagy nem. Kell bele az a büdös lé vagy nem. Üdv ksanyi.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (115561)
Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115563

Ha nem értek a pálinkafőzéshez akkor először is elolvasom a Sogi-féle, nem mellékesen naponta beposztolt remek linkgyűjteményben hogyan kell. Aztán ha valami az olvasottak értő FELFOGÁSA ÉS ÁTGONDOLÁSA után még mindig nem tiszta akkor és csakis akkor rákérdezek. Így elkerülöm hogy elmebetegként/trollként szerepeljek nyilvános fórumon.

Előzmény: ksanyi52 (115559)
benchmade Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115562

Szia!

Figyelj, én azt ajánlom főzz le egy adagot fórumos ajánlás szerint, tehát a cefe főzésekor engedd az alszeszt min. 10 de inkább 5 fokosig. Szűrj kozmaolajat. Utána hígítsd 25 fokosra, főzd le mégegyszer , a megfelelő módon válaszd le az elő és utópárlatot higitsd a pálinkádat  ahogy szereted 45 és 50 fok közé és hasonlítsd össze az első alszesszel.

Előzmény: ksanyi52 (115559)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115561

Hm?

Előzmény: Szkajvolker Lajos (115532)
sogi01 Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115560

                                               vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (115507)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115559

Szia! Úgy látom felkavartam az álló vizet. Tehát akkor teszerinted hígítsam fel csapvízzel 25 fokosra és főzzem le még egyszer! De azért azt mond meg nékem hogy mit nyerek azzal ha azt a büdös hígító szagú 1dl előpárlatot vissza öntöm a finomításhoz az alszeszbe? És ott van a kozmaolaj. Én semmi féle kozmaolajat nem tapasztaltam. Már az első csepp is tiszta volt. Vagy ez még azért van mert új a főző? Írtak itt kékes, sárga meg piros színről , meg opálosodásról a hígításkor, persze hogy nem szeretném elrontani ami szép és jóízű. Ott ülök én mellette szívesen 10 órát is nincs azzal gondom ha biztosan tudom hogy jobb lesz. Közben megint lejött egy üsttel, 1 liter (vodka) és kb 1/2 liter utó párlat. És megint nem főztem le a savanyú vizet. Mennyi jönne még le kb ha olyan 28 fokos? Érdemes még tovább égetni?  Olvasom hogy van aki 5-10 fokig is lefőzi. Én nem a mennyiségre megyek, magamnak egy kis jó pálinkát szeretnék. Azért kérdezek sokat hogy lássam hogy mi az ábra. Az utó párlatot gyűjtsem össze és a cefréhez öntsem vagy a finomításhoz? Előbb utóbb majd megtanulom, de addig még kérdezek " pár butaságot". Üdv ksanyi.

Előzmény: benchmade (115550)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115558

Szerencsére ilyen kolléga nincs, magában beszélget.

Előzmény: Pecabubus (115556)
benchmade Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115557

Feribá!

Minden tiszteletem a tiéd. Én a fórumon tanultam pálinkát főzni azoktól az emberektől, akiknek a zöme sajnos mostanában már nem nagyon ír.  Én mindent az itt tanultak szerint csinálok, és jó pálinkám van, amiból bárkit bármikor megkinálok, nyáron amikor Erdélybe utaztunk, ha emlékszel neked is felajánlottam, hogy kóstoljuk meg egymás pálinkáját.  Tudod apám is Székely ember volt, és sokszor mondott nekem egy dolgot, ami illene ide, de nem írom le mert sértésnek vehetnéd, holott legkevésbé sem szeretnélek megsérteni.

Előzmény: hevezoli64 (115555)
Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115556

Nagyszerű. Ha újdonsült kolléga meghasal a feribámódszeres egymenetes alszesz elfogyasztásától majd viszünk banánt a börtönbe.

Előzmény: Feeriba51 (115546)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115555

Kedves Feeriba51!

 

"Tulajdonképpen minden főzéskor az alkohol oldatból úgynevezett "szennyező anyagokat" távolítunk el. Ide tartoznak az íz és illat hordozó anyagok is. "

 

Én már nem is írok semmit, csak kipontozom.................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Látom már megint olyanról van szó a fórumon, ami Neked való.

Előzmény: Feeriba51 (115552)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115554
Nem biztos,hogy értem.Most akkor egyszer főzted le,vagy kétszer?Vagy két cefre főzés volt?Elhiszem,hogy szép tiszta az alszeszed,de mint a neve is utal rá,ez még csak alszesz.Főzd le mégegyszer(tisztázd) és pálinkád is lesz.
Előzmény: ksanyi52 (115547)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!