Keresés

Részletes keresés

Gyula65 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 8213

Üdv, mindenkinek!

 

Érdeklődéssel, és rácsodálkozással olvasom, egy ideje ezt az oldalt!

 

Nekem is van egy fügefa bokrom, tavaly elfagyott, de erőre kapott.

Egy érdekesség, gyűjtőknek:

 

https://www.rebenshop.de/produkt/gebirgsfeige/

 

Leírás szerint:

Himalájából származó, télálló fügefajta, télen-22 ° C-ig, ezért alkalmas az ültetésre a területen! A kis sötét gyümölcsöket terem körülbelül 2 cm nagyságú. Alacsony igényű a talajra és a helyszínre. Az átadása, szezonban 100-120 cm-es megfelelő tartályban.

 

Üdv!

55judit Creative Commons License 2018.01.02 0 0 8212

Ez az 1 szem termett.

Ahonnan származott a csemete, 5-6 éves volt a bokor. Mindig csak első termése volt, a másodtermés cseresznye méretűként lepotyogott. Idén nálam is ez volt. Sok volt rajta, de lehullott mind.

Előzmény: Berényi József (8209)
55judit Creative Commons License 2018.01.02 0 0 8211

Most erősen plusszok vannak, remélem már nem is megy -10 fok alá. csak néhány fajtát van lehetőségem takarni, sajnos a darazsas nem tartozik közéjük. Olyat védek inkább aminek főtermése is van.

Előzmény: Berényi József (8209)
55judit Creative Commons License 2018.01.02 0 0 8210

De hát már termett idén, fotót is raktam fel róla.

Előzmény: Berényi József (8209)
Berényi József Creative Commons License 2018.01.02 0 0 8209

Lehetséges, ha sikerül megvédened az anyatövet az elfagyástól, akkor jövőre kiderül.  Honnan jutottál hozzá, ott mit mutatott?

Előzmény: 55judit (8208)
55judit Creative Commons License 2018.01.02 0 0 8208

Józsi az a füge amit én darazsasnak neveztem el nem a San Pedró?

"San Pedro : nem igényel semmilyen beporzást az első termésre (a breba termésnek nevezik), de a második termés beporzásához szükséges"

Más téma, de ebbe botlottam, miközben a Michurinska10-ről keresgéltem plusz információkat.

unartis: Creative Commons License 2018.01.01 0 0 8207

Köszönöm Neked is a gyors választ!

A telek hátuljában szánok nekik egy kis helyet, néhány bokor még elfér, sajnos itt kb. 5 évente vissza szokott fagyni  a füge, tehát ezt is bele kalkulálom.

Előzmény: 55judit (8189)
unartis: Creative Commons License 2018.01.01 0 0 8206

Köszönöm a gyors választ!

Figyelni fogom a terved megvalósítását, remélem bejön  a számításod, drukkolok Neked! ;)

 

Egyenlőre még vízben vannak a veszők, a napokban becsomagolom, ill. elültetem őket. 

Előzmény: Berényi József (8187)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.31 0 1 8205

Fólia alatt akarom termeszteni eladásra, frissen, aszalva, dzsemnek, és lekvárnak feldolgozva. Azért van ennyi hogy a lehető legjobbakat ki tudjam válogatni, az adott termesztéshez, és termékhez. Na meg legyen minél nagyobb a választék a termékekből, hisz a kíváncsiság nagy úr:))

 

Emellett tervbe volt véve a szaporítás is, de azt egyenlőre elvetettem, csak esetleg cserére szaporítok.

Előzmény: Deni96 (8204)
Deni96 Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8204

Biztos volt már korábban róla szó, ne haragudj, ha ismételned kell, de hadd kérdezzem meg, mi a célod ennyi fügével ?

Előzmény: Berényi József (8187)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8203

Megnézni sem tudom hogy néz ki, több méterre van. Talán onnan már nem is tud átfertőzni.

Előzmény: Berényi József (8202)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8202

Ez nem több éves procedúra, de Te tudod, ez csak egy lehetőség. Ha tényleg problémát okoz a fertőzés, akkor érdemes utána nézni.

Előzmény: 55judit (8201)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8201

A bokra a tőlem távolabbi telekhatárán van. Oda nem tudok fúvókázni.

Akkor már feljelentettem mikor végig legyomirtózta a sövényemet az ő felüli oldalán, be is fenyítettek neki, viszont egy ilyen növényvédelmi jelentgetés, most permetez, nem permetez, ígérget, kiveszi, nem veszi, évekig elhúzódhat. Nekem meg nincs energiám erre. Nem akarok már harcolni. Az is lehet hogy 1-2 év múlva már nem lakok itt. Kisebbre cserélném ezt az ingatlant, mert nyáron elköltözik a fiam.

Előzmény: Berényi József (8200)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8200

Egy jól kialakított fúvókával nagyon messzire el lehet spriccelni, csak azt kell megoldani, hogy a sugár felállásakor a lecsepegő szer nyom semleges területre mutasson:))

 

Vagy ha bizonyítottan fertőzött a növénye, akkor fel lehet szólíttatni a növényügyi hatósággal a védekezésre. Ha nem tesz neki eleget, akkor elrendelik a növény megsemmisítését.

 

Előzmény: 55judit (8197)
evodia2010 Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8199

Még a gyökér nélküli frissen vágott füge vesszők is megerednek most cserépbe ültetve, fagymentes világos helyen tartva, nem hogy a kisgyökeresek.....

Előzmény: unartis: (8185)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8198

Én bokronként négy ágra gondoltam, 1év 1 ág, 2év 2 ág, 3év 3 ág 4év+1ág, és az év végén az első éves kivág. A séma ez , év közben nőhet több ág is, de ősszel a vagy tavasszal csak a legalkalmasabbat hagyom meg ami a kivágott helyén nőhet tovább. Az elképzelés ez, aztán a gyakorlat majd megmutatja hogy kivitelezhető e.

Előzmény: 55judit (8195)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8197

Ahhoz a szomszédhoz nem lehet átmenni. A második javaslatra jobban kapható lennék, de kivitelezhetetlen. Egyébként azt a 2 óriás beteg fenyőt ami a házam mögött a ház tövére volt ültetve és több mint kétszer olyan magasak voltak mint a ház, elintéztem. Nem örült. Ez nem tud semminek örülni. :)

Előzmény: Berényi József (8177)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8196

jav: nálam nem is kell ...

Előzmény: 55judit (8195)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8195

A megújításos módszernél szerinted hány szál fenntartása lenne az ideális?

Én a 2m-es tőtávolságnál 3 szálra gondoltam tövenként. Meg ugye nálam nem is bokronként 20 kiló füge.

Előzmény: Berényi József (8191)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8194

:D  :D

Előzmény: Berényi József (8193)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8193

Van igazság abban amit nino mond, de Nálad és nálam is lefagy a legvastagabb ág is ha nincs takarva. A másik meg mit érek a vastag ággal, ha a vékony hozza a termést.

Előzmény: 55judit (8192)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8192

Erről a bokor megújításról én is írtam már a nálunk is termőben tavaly. Illetve annyit írtam hogy a 4 éves vesszőket mindig kivágnám. Nino azt válaszolta, hogy ha elfagyásveszély áll fenn, akkor nem érdeme4s kivágni az idősebb vesszőket, mert ezzel pont azt távolítom mindig el, amelyik leginkább bírja a fagyokat. de ettől függetlenül biztos hogy lesz néhány íj módon nevelt bokrom, és olyan is amit metszegetéssel tartok alacsonyan. Hát tervek azok vannak, de a megvalósítás csak akkor indul be, ha már lesz jóllakásig fügém. Előbb nem távolítok el vesszőket.

Előzmény: Berényi József (8191)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8191

Az ültetési távolságot az befolyásolja hogy milyen lehetőségek vannak, ha nincs lehetőség öntözésre akkor a lehető legnagyobb sor és tőtávot kel hagyni, hogy a szárazabb időben is a szétterülő gyökerek hozzájussanak a megfelelő mennyiségű vízhez. Emellett fontos hogy a talaj is kellőképp felmelegedjen. Tehát nem elég ha csak a bokrot éri a nap,  hanem érje a növény környezetét is.  A talaj hőmérséklete nagymértékben befolyásolja a növény fejlődését, és a termés minőségét.

 

Ha van lehetőség az öntözésre, bőséges tápanyag utánpótlásra, és egyéb műszaki megoldással segíteni a talaj felmelegedését, (például bakhátakon való termesztés, vagy talajfűtés) akkor le lehet szűkíteni a sor és tőtávot annyira hogy csak a növényt érje a napfény. Emellett metszéssel kordában kell tartani  a növények növekedését, nem kell a fagyra várni. Én azt tervezem hogy évente részlegesen visszavágom a növényeket, úgy hogy egy négyéves cikluson belül megújítom a bokrot. A kisebb méret megkönnyíti a szüretet, kisebb termesztőberendezés kell, vagy szabadföldi termesztésben könnyebben kivitelezhető a téli takarás.

Előzmény: 55judit (8189)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.31 0 1 8190

Köszönöm, remélem sikerre tudom vinni.

Előzmény: 55judit (8188)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 1 8189

A "kell"-re válaszolnék én is ha megengeded.

Amennyiben évtizedeken át sem fagy el nálad a füge ezért eléri a lehető legnagyobb méretét, érdemes 6m-enként ültetni őket. Bár az elterülőbb fajták így is összeérhetnek valamikor.

 

Nálam több okból is közelebb kell ültetni a töveket, ezért 2-3m van közöttük.

1. Több télen el fognak fagyni mint nem.

2. Sok fajtát szeretnék kóstolgatni, de mivel egyedül vagyok, nem szükséges hogy bokronként több 10 kilót teremjenek. A kert is kicsi, másnak is kell kevés hely.

 

A faluban egy nyaraló telken méterenként ültették a töveket így gyümölcsöt ad, és 2 oldalról sövényként is takar.

 

Szerintem ha kihagysz 3m-t a tövek között, már kapnak elég fényt a bokrok, nem árnyékolják le egymást, és teremnek is sokat.

Előzmény: unartis: (8185)
55judit Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8188

Hajrá, én nagyon drukkolok neked és minden lépésben sikert kívánok!

Előzmény: Berényi József (8184)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.31 0 1 8187

Sajnos nekem sincs nagy területem, 2x2m-es osztásban vannak jelenleg ültetve a kertben. Így 42db fért el a többi konténerben és cserépben van. Ez nem a végleges helyük, tavasszal tervezek vásárolni egy telket ahol elfér a törzsállomány, a későbbiekben pedig termesztőterületet, ahol fóliába akarom termeszteni az arra érdemes fajtákat.

 

Szerintem az mehet a cserépbe, esetleg ha száraz az előszoba klímája, akkor lehet ráhúzni egy fóliazacskót, addig amíg nyugalmi állapotban van, aztán ha kezd hajtani le lehet venni. Vagy esetleg a vízóraaknába is le lehet tenni, na persze ha nem áll benne a víz.

Előzmény: unartis: (8185)
unartis: Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8186

B.U.É.K. :))

unartis: Creative Commons License 2017.12.31 0 0 8185

Szerencsés az aki bővelkedik ennyi helyben! :)), mekkora helyet hagysz egy füge fejlődéséhez, tehát milyen messze kell egymástól nevelni a töveket?

Ez határolja be, hogy mennyi fajtát nevelhetek  a kertben!

 

Tegnap sógoromék ujjas levelű fügéjéről szedtem ágakat, majd a újságpapíros+zacskós módszerrel próbálkozom, az egyiknek sikerült  a föld közelében gyökeret eresztenie, ami nem túl erős, ez szerinted mehet-e cserépbe? Fagymentes helyen gondoltam, hogy teleltetem, de sajnos nincs 5 c° körüli helységünk. így marad az előszoba, ami  a leghűvösebb.

Előzmény: Berényi József (8184)
Berényi József Creative Commons License 2017.12.30 -1 2 8184

Köszönöm, Igyekeztem:))

 

Még van vagy húsz fajta amit be akarok szerezni, aztán meg majd látjuk hogy mi jön még.

Előzmény: unartis: (8183)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!