Keresés

Részletes keresés

marjuska Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133849

Királyrét és környékén rendkívüli a fajtagazdagság:)

Közel 10 órányi élménykutakodás után...

homerx Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133848

1.55 kilo. deli toke. egy fej.

lilapereszke Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133847

De szép fotók abból a mérges erdőből! :-)

Előzmény: -FRIPP- (133841)
vizus Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133846

Köszi!

Előzmény: heyderia (133838)
Podaxis Creative Commons License 2017.09.26 0 2 133845

Az előttem szólók leírták a lényeget.

A történetben a gombavizsgáló megfelelően járt el, neki el kell venni azt a gombát, amiben bizonytalan, vagy olyan állapotú,  vagy védett (a védettnél hallgatólagosan nincs bünti, hogy ne riassza el  a gombavizsgálattól a delikvenst). Ha a szakellenőr bizonytalan valamiben és mégis rámond valamit (valószínű azért - ezen lehet polémiázni hogy helyes-e- , hogy a többi általa tutira ismert gombánál ne rémissze el a delikvenst - ha már ezt sem ismeri, akkor mit tud? gondolják sokan), majd kidobja, százszor jobb, mintha visszaadná. 

Ez a rendszer biztosítja, hogy szakellenőr által vizsgált gombától nincs már nagyon régen mérgezés.

Az azért meredek, hogy kiguglizom azt a fajt, amit mondott a szakellenőr (az is megérne egy misét, mennyi hamis infó jön fel egy ilyen kereséskor - ismerek olyan fajt, ahol konkrétan egyetlenegy valós kép sem jön föl a keresésre) , majd vélelmezem, hogy tényleg jó nevet mondott a szakellenőr, mikor kiderült, hogy nem védett, és ezek után megeszem. Ebben a történetben a gombász igencsak vakmerő. Ezek után mi a biztosíték, hogy cafrangos galóca volt? És ha esetleg a gombával távozó illető mérgezés áldozata lesz, ki fogja elhinni a szakellenőrnek, hogy ő nem akarta visszaadni? Mondjuk már nem él a szemtanu.... 

Remélem a htzoltan társunk tisztában van azzal, hogy több ezer faj van kis hazánkban, és hogy milyen veszélyes üzem, ha csak úgy megesszük az ismeretlent. Illetve azzal is, hogy a szakellenőr kollégák, ha akarnak tudnak maguknak szedni finom gombát, nem ma kezdték a gombaszedést.

Előzmény: heyderia (133837)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.09.26 0 2 133844

A jelenet rólad állít ki szegénységi bizonyítványt. Képes vagy ölre menni két nem is elsőrendű gombáért.

Senki sem tévedhetetlen, még a gombavizsgáló sem. De ő csak egyik irányba tévedhet. Amiben nem biztos, azt nem adhatja vissza. Ő a szakma szabályai szerint járt el, te viszont minősíthetetlenül viselkedtél.

Előzmény: htzoltan (133828)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133843

Azt hiszem, egyetérthetünk!

Pont. :)

Előzmény: nagypapi51 (133842)
nagypapi51 Creative Commons License 2017.09.26 0 1 133842

...Szabály pedig az, hogy aki gombavizsgálóhoz fordul, az el kell hogy fogadja, ha elkobozzák a gombáját...

Ezért is kell tanulni, hogy többet tudj a vizsgálónál.

Visszasírjuk az időt, amikor nagytudású TIT-esek vizsgáltak hét végenként a város több pontján is.

(Géza bá', Kiss Attila, LP, Molnár Imre, a teljesség igénye nélkül)

Előzmény: barkócza (133840)
-FRIPP- Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133841

Gombák a Bükkből.

Inkább mérges az erdő , kevésbé adakozó mostanában.

Nem bánom különösebben , elsősorban fotóalanyok a kalaposok , viszonylag kevés fajt szoktam konyhára begyűjteni.

barkócza Creative Commons License 2017.09.26 0 1 133840

A gombavizsgálatnak van célja, és vannak szabályai. Célja, hogy mérgező gomba ne kerüljön vissza az ügyfélhez. Szabály pedig az, hogy aki gombavizsgálóhoz fordul, az el kell hogy fogadja, ha elkobozzák a gombáját. Pont.

Előzmény: Carina_S (133839)
Carina_S Creative Commons License 2017.09.26 -1 0 133839

Közvetlenül ugyan valóban nem írt csemegegombákról, de ha ennyire ragaszkodott a gombáihoz, akkor nyilván étkezési céllal szedte le saját magának.

Az már más kérdés, hogy ha téved, akkor beteg lesz-e tőle. Erre az a megoldás, hogyha meg akarja vizsgáltatni, hogy mutassa be egy másik gombaszakellenőrnek is, akiben jobban megbízik, mint az előzőben. Ha a másik gombavizsgáló is azt mondja, hogy vigyázz ez nem jó gomba, akkor meg jobb hinni a szakembernek és nem megenni az érintett gombát.

Előzmény: heyderia (133837)
heyderia Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133838

Észak felé kerülj!

Előzmény: vizus (133836)
heyderia Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133837

Egyikünk sem volt ott, szerencsére:-) A többit MicroWizard meg jól leírta. Csemegegombákról meg nem olvastam a hozzászólásban.

Előzmény: Carina_S (133832)
vizus Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133836

Jövő héten jönnék bicajjal ( montival) Salgótarjánból Szolnokra. Hol lenne érdemes gombászkodnom útközben? ( 20-30 km kerülő még belefér.)

colett79 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133835

Sziasztok,Győr -Moson Sopron megyében tudna valaki ajánlani olyan erdőt ahol ehető gombát lehet találni?Előre is köszi!

MicroWizard_ Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133834

Esetleg ezeket keverte össze a szakellenőr, esetleg Te emlékszel rosszul.

Őzlábgalóca - Amanita vittadinii - VÉDETT

Cafrangos galóca - Amanita strobiliformis - feltételesen fogyasztható

MicroWizard_ Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133833

Ez az állítás htzoltan részéről erős, remélhetőleg bizonyítani is tudja.

Badarság azt feltételezni, egy szakellenőrről, hogy nem tudja, hol lehet ehető gombát szedni.

Az pedig vád és bizonyítást igényel, hogy a gombát rossz szándékkal vagy lustaságból akarta volna eltulajdonítani.

A gombaszakellenőrök tanult, értelmes emberek. Ezt a kötelező vizsga biztosítja.

A becsületességet nem, de nincs okunk feltételezni az ellenkezőjét.

heyderia tudhat erről a fórumon talán a legtöbbet a szakellenőrökről.

Előzmény: Carina_S (133832)
Carina_S Creative Commons License 2017.09.26 -3 0 133832

Másról van itt szó, nem arról hogy a szakellenőr téved!

Itt van htzoltan azon mondata, amely a dolog lényegét mondja el: "Piszokul kellettek volna nekik ezek a finom gombák. :) Nem adtam őket."

Arról van szó, hogy a megyeszékhelyen a gombavizsgáló négy fala között nem teremnek jó ehető gombák, a szakellenőr pedig mivel szerette a csemegegombákat, de nem tudott vagy nem akart kijárni a mezőre vagy az erdőbe önmaga részére vacsorára való gombákat begyűjteni, ezért a htzoltan nevű gyűjtő két csemegegombájára ráfogta hogy mérgezők, és ezen a címen egyszerűen elkobozta.

A htzoltan nevű gyűjtő pedig csak a rendőrség kilátásba helyezésével tudta elérni, hogy visszaadják a gombáit.

Az ilyen ellenőr csak az ellenőri szakma lejáratására való, mert ingyen akarja megkaparintani mások gombatermését. Vagyis nem való a többi becsületes ellenőrök sorába.. !

Előzmény: heyderia (133831)
heyderia Creative Commons License 2017.09.26 0 3 133831

Nem lesz népszerű a hozzászólásom, ám igen nagy tévedés azt gondolni, hogy egy gombaszakellenőr minden hozzávitt gombát fel tud ismerni a több ezer gombafajból. Az valóban gond, ha ezt nem ismeri el és olyan dolgokkal illeti adott gombánkat, amik nem igazak. Valószínű, hogy nem volt 100 %-ig biztos a határozását illetően, hisz akkor nem hangzott volna el a védett jelző. A legfontosabb gombákból vizsgáznak a szakellenőrök, bár benne van a cafrangos galóca a tananyagban, de sem a legfinomabb 100 gombafaj közé nem férne be és élvezeti értéke is inkább a paprikásnak volt köszönhető:-)

Ellenben neki kötelessége lett volna rendőrt, illetve a piacfelügyelőt is értesíteni ilyen esetben, hisz az elkobzott gomba visszakerült ahhoz, aki bevizsgálni hozta.

xpec22 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 133830

Köszönöm a segítséget!

Előzmény: hal40 (133713)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133829

Hidd el, nagyon helyénvaló a történet, néha én is gondoltam hasonlóra.

Lentebb említettem, hogy ma már csak olyat gyűjtök, amivel nem kényszerülök hozzájuk.

A kezdőknek azonban (esetleges "veszteség" árán is) mindenképpen ajánlom a gombaszakértőt!

Én már betöltöttem a 74.-et, remélem, hogy természetes okokból fogok elmúlni ebből a világból!

Ma ürítettem ki a szárítóból az ízletes vargánya szeleteket, de már itt van az újabb gyűjtés.

Zala megye elég jó gombatermő hely, de itt élünk Somogy megye határán, van hova menni gombászni.

A napokban láttam valakinél piruló galócát, boldogan mutatta nekem.

Ehető gomba, de nem vagyok ráutalva. :)

(nálunk nem tartozik a különlegességek közé, gyakori gombafaj - nyersen nem fogyasztható és hát ott a figyelmeztetés - gombaszakértő!!!)

htzoltan Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133828

Üdv mindenkinek!

Először is: sokat tanultam innen, ezért köszönet nektek.

Épp gombapaprikást eszek, teljes kiőrlésű lisztből készült nokedlivel, amit az imént főztem, pedig előtte sosem tettem hasonlót. Vannak előzmények.

Van egy kertem, nem régóta. Ott találtam két szép, nagy gombát. Életem egyik értelme a természet. Gondoltam, mi lenne, ha a produktumát kiélvezném, ha már felelős vagyok a területért. Bevittem a két gombát a megyeszékhelyi gombavizsgáló állomásra. Közölték velem, hogy a gomba ,,rossz”, ezért ők kidobják. Kérdésemre, mely szerint a gombák ehetők-e, az volt a válasz, hogy védettek és egyébként is gyomorrontást okoznak. Szomorúan távoztam. Az ajtóig. Ott magamhoz vettem az információk tárházát (okostelefon + Google kereső) és rákerestem a Cafrangos Galóca névre. Ezt a nevet mondták, őket vették el. Ezt követően visszamentem, beraktam a kis dobozomba az elkobozott termést és közöltem, hogy távozok. Ekkor a gombavizsgáló hölgy elém állt és közölte, hogy a már bevizsgált gombát nem vihetem el. Segítségére sietett egy marcona úr, aki elmondta, hogy a gombám marad. Ragaszkodtam a gombáimhoz és közöltem velük, hogy ha becsukják előttem az ajtót és utamat álljak, akkor bűncselekményt követnek el, így nehezen, de elengedtek. Mondjuk csak azután, hogy kilátásba helyeztem a rendőrség kihívását. Piszokul kellettek volna nekik ezek a finom gombák. :) Nem adtam őket.

Ahogy mondtam is: most eszem a gyönyörű, saját terményből készül gombapaprikást. Majd szólok, ha megmérgeződtem. :)

trombitagomba Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133827

Köszi! Nem gondoltam volna!

Előzmény: gombázó (133824)
steinpilz44 Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133826

Hát, igen... a homeopátiát mostanában egyre kevésbé fogadják el, gondolom azért került a kutatások középpontjába, mert orvosok és gyógyszerészek közt terjed. Az egy dolog, hogy az elmélet nem egyezik a biológiai tudásunkkal - ezt lehetne azzal elintézni, hogy a kritikusok nem értik meg. Csakhogy a VALÓBAN tudományos kutatások hatásvizsgálatai azt mutatják, hogy a szerek hatástalanok (persze így az elmélet sem lehet igaz).

A gombák számomra sem gyógy"növények", hanem inkább élvezeti szerek - először, amikor elmegyek szedni őket, másodszor mikor megeszem :) A gyógygombáknak lehet szerepük az egészség helyreállításában, de csak kiegészítő kezelésként, a gyógyszereket nem tudják megelőzni, helyettesíteni. Egyébként a gyógynövényeket én is szeretem, szoktam teákat inni. (Meg Unicumot is)

A vargányákért gratulálok, nekem kevés részem volt bennük idén! 

Előzmény: s-ombre-ro (133788)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133825

Gratulálok!

Nálunk már a tölgyesek is "működnek".

Előzmény: heyderia (133797)
gombázó Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133824

Valószínű, hogy Bunkós agancsgomba darabok.

Előzmény: trombitagomba (133816)
Carina_S Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133823

Leletem még egy darab tejelőgombát, és pár kilométerrel odébb autózva egy kis réten egy darab Nagy őzlábgombát is.

Carina_S Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133822

Jav.: Barnulóhúsú galambgombát

Előzmény: Carina_S (133821)
Carina_S Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133821

Tegnap voltam egy kicsit kirándulni Telkibánya mellett Királyúton (autóspihenő és régi műemlék aranyfeltáró akna), és beljebb menve találtam Büdös galambgombát, Barulóhúsú galambgombát, és más piros, ehető galambgombákat is (kóstolva, majd kiköpve próbálgattam egyet-kettőt), és egyik sem volt csípős ízű (ez a kóstolós "tesztelgetés" csak galamb,- és tejelőgombákra használható!!!), ezenkívül volt még pár Bimbós pöfeteg, de még kicsik, 3-4 centisek, egy Erdei szegfűgomba, néhány nagyon apró termetű porhanyósgomba-féle, meg vagy 4-6 db olyan tölcsérgombaféle, amely kimondottan a Parlagi tölcsérgombához hasonlít, a kalapjuk és az egész gomba 4-5 centisnél nem volt nagyobb.

A királykúti részen a fák zöme fenyves, jelentős lomberdő keveredéssel, melyek közt voltak fiatalabb tölgyek, és gyertyánok is, és nagyon dús aljnövényzet. Volt még többféle gomba is ott, de az összes aprót nem néztem végig, mert a pénteki-szombati esős nap után a gombácskák eléggé seregesen kezdtek előjönni!!

Carina_S Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133820

Akkor biztosan immúnisak ellene. Magyarán szerencséjük van.

Olvastam olyat szakkönyvben, hogy a gombamérgezések körüli babonák azért is veszélyesek, mert van köztük olyan, amelyik babona szerint "előbb ki kell próbálni a gombát kutyán vagy macskán, és ha nem betegszik meg, akkor megeheti az ember is", de viszont az igazság a szakkönyv szerint -- a babonával ellentétben -- az, hogy ez a babona azért veszélyes, mert egyes állatok szervezete másképpen reagálhat a gomák mérgeire, mint az emberi szervezet. Példaképpen egy bizonyos kísérleti fehéregérfajt is említenek, melynél a gyilkos galóca mindegyik mérgére bontóenzim van az emésztőrendszerükben, így semmi bajuk sem lesz tőlük. (Könyv: "Mérges gombák, gombamérgezések". A könyv a szóban forgó gombák fajleírásait is részletesen tartalmazza, kb. 50 fajt ír le benne.)

Előzmény: vinik táltos (133810)
homerx Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133819

pedig az, akor is, ha a kert vegeben talalsz ra.

Előzmény: steinpilz44 (133778)
homerx Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133818

pedig sok kozuluk az. jo, nem novenyek, de gyogyhatasuak.

Előzmény: s-ombre-ro (133788)
homerx Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133817

nem tavalyi, 2-4 eves szaritmanyt se dobunk ki!

Előzmény: s-ombre-ro (133787)
trombitagomba Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133816

Segítséget kérek. Nyári szarvasgomba lehet? Teljesen be van száradva, régebben szedték. Használható-e még így?

beetee Creative Commons License 2017.09.25 0 1 133815

Azt nem, de a hipochondriát esélyes, hogy elkaptad.

Előzmény: jordof1ferrari (133814)
jordof1ferrari Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133814

Talaltam otthon egy feher kicsi gombat es megszagoltam.

Kapok-e tole gombamergezest?

badubadu Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133813

Üdvözletem a kedves gomás társaknak! Azt szeretném kérdezni, hogy mi a tapasztalatotok a pöfeteg növekedésével kapcsolatban? Mennyi idő alatt nő fogyasztható méretre.? Végre sikerült egy jó pályára akadnom. Van vagy 20db különböző méretű a 2 centitől a 10 centiig. Két napja találtam őket, akkor el tudtam hozni 2db 20 centiset. Végre, mert évek óta csak az összerohadtakat találtam.

barkócza Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133812

A piros magköpeny ehető. brutálisan édes, rendszeresen rájárok.

Seeker81 Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133811

Szia!

Csak 1 apró megjegyzès: a tiszafa termèsènek a magja mèrgezô! A madarak az èdes magköpeny miatt fogyasztják, a magot emèsztetlenül visszaadják a termèszetnek! Ha jól tudom!

vinik táltos Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133810

Még nem találtam a kertben döglött rigót...

Egyébként megeszik a tiszafa lepotyogott kis piros bogyóit is,  az is mérgező...

Előzmény: Carina_S (133807)
minka456 Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133809

Köszi a gyors választ. Utána néztem mind a 19 Lentinellus-nak, amit az angol Wiki-ben találtam, de a gombák széle soha nem befelé kunkorodott - amúgy volt, ami ebben-abban a részletben stimmelt, de sosem mindegyikben. A csodálatos illata nem hasonlít ánizsra és semmilyen más, jellegzetes illatú gombára (szegfű, szürke tölcsér, róka stb) ez egyszerűen gomba, de a sokadikon. Talán még az őszi avar szaga...

A fotózásnál ölég kezdő vagyok, bocsi! Fehér papír alapon, vakúval lőttem, a gyertyatartókra pedig azért volt szükség, mert a "gyökere" nagyon hegyes volt és nem állt meg a saját lábán a gomba. Lehet, jobb lett volna napfénynél? És valami fehér csészébe állítva?

Régebben, az is lehet, hogy 10 éve, jártam már itt a topicon, de akkor még Zalában éltem és gombászni is jártunk. Az utóbbi 7 évben már olyan helyen lakom, ahol alig akad gomba, így a topicot is hanyagoltam, pedig sok érdekes dolgot lehet itt tanulni.

Még egyszer kösz!

Előzmény: lilapereszke (133791)
vinik táltos Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133808

Üdv!

Talált, süllyedt.

Megtaláltam a wikin, ez bizony az.

Előzmény: barkócza (133805)
Carina_S Creative Commons License 2017.09.25 -1 0 133807

"Az áltrifliákat szétcincáltam fűgereblyével, a feketerigók vígan csemegézik."

Na ezt sem tudtam. És akkor nem lett tőlük semmi bajuk sem??? :-O! Még ilyet... ..

Akkor ezek szerint vannak olyan enyhébben mérges gombák is, melyeknek mérge az emberre ártalmas, de egyes állatok, madarak immúnisak vele szemben?? (Az Áltrifla a könyv szerint enyhén mérgező, egykeresztes gombafaj.)

Előzmény: vinik táltos (133804)
Gamma Leonis Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133806

Vasárnap délután gombaismereti túrát vezettem a pósteleki kastélypark környékén. A fajgazdagság elragadó, hasgomba még kevés van, de készülődnek az őzlábgombák. Találtam a csapatnak egy majd két kilós májgombát, amit igazságosan szétosztottunk. :)

A héten két gombás program lesz helyben, amire érdemes eljönni Békéscsabán: csütörtökön délután öttől gombaklub a Békés Megyei Könyvtár Lipták termében.
Szombaton délután kettőtől a Habitat világnap kapcsán fogok beszélni a városlakó gombákról Pósteleken a Boross László kutatóházban. Lesz terepbejárás is.

barkócza Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133805

Az első képen a tuskó körül szömörcsögök nőnek.

Előzmény: vinik táltos (133804)
vinik táltos Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133804

Köszönöm a gyors választ.

Az első képen egy öreg kivágott szomorúfűz tönkje körül fehér pöfeteg család jött elő, abból nőtt ki a két kb 15 centis gomba, kis gömbkalappal.

Hasonlít az őzlábra.

Nem akarom megenni, csak ennyi gomba még soha nem volt a kertben, ezért kíváncsi lettem.

A kert egy másik részében tömegesen jön az áltriflia, a komposztgödörnél meg csiperke bújt elő.

Az áltrifliákat szétcincáltam fűgereblyével, a feketerigók vígan csemegézik.

Előzmény: lilapereszke (133800)
cannonball Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133803

Igen, ez sanszos, köszönöm. Találtam mellettük sok gyilkos galócát, meg 2 lila, vagy lilatönkű pereszkét, de öregek voltak, a kalap már barna, az illatuk sem volt a megszokott kellemes így kidobtam őket is.

Előzmény: lilapereszke (133801)
lilapereszke Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133802

Az ismertetőjegyek közül a tönk levágásra került, így a csiperke faját inkább nem tippelem meg.

A nagyspórás csiperke tud ilyen nagyra nőni. Ha a többi is ilyen volt és kisebb méretű, akkor ennek különlegesen jó tápanyagforrásai voltak, esetleg egyedül nődögélt, nem vegyült a tömeggel :-)

A kislány nagyon cuki :-)

Előzmény: fugyfurugy (133795)
lilapereszke Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133801
Előzmény: cannonball (133798)
lilapereszke Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133800

porhanyósgombáknak néznek ki így messziről.

Előzmény: vinik táltos (133799)
vinik táltos Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133799

Üdv!

Már rég kérdezősködtem itt. Tegnapelőtti esőzés termékei, csak nem ismerem fel:

cannonball Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133798

kis segítséget kérek: belebotlottam tegnap nyár-tölgyerdőben tömegesen, boszorkánykörben növő nagy termetű (15-20 cm) barnás-sárgás színű tölcsérgombákba (azt hittem világító, de nem tuskón nőtt), jó ismertetőjegyük volt, hogy a fiatalabb példányok KALAPSZÉLe SZŐRÖS. Vágás helyén hamar barnultak, különösebb szaguk nem volt. Mik lehettek?

heyderia Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133797

Lezajlott a XX. Országos Gombásztalálkozó, 111 fő volt jelen, a gombafajok száma is 300 körül lehetett, úgy hogy a tölgyesek pihentek még a gyökérkapcsolt  gombák tekintetében. Jövőre a Keszthelyi hegységben lesz a találkozó.

Marka12 Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133796

Köszönöm! 

Előzmény: heyderia (133793)
fugyfurugy Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133795

Előzmény: fugyfurugy (133794)
fugyfurugy Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133794

Még sosem láttam ekkora csiperkét. Az lehet? Réten, tarlógombák és negyedekkora csiperkék között találtuk. 

Köszi a választ. 

heyderia Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133793

Csak a magam nevében mondom, egy döggomba faj, a nem ehetők közül.

Előzmény: Marka12 (133792)
Marka12 Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133792

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni, tegnap szedtem a képen lévő gombákat a Bodrog árterében lévő erdőben, Sárazsadányban. A tönkje olyan, mintha üreges lenne, a húsa roppanós, az illata finom gombaillat, mintha kicsit édeskés lenne. Szerintetek mi lehet?

Előre is köszönöm a segítségeteket!

lilapereszke Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133791

A jó illata miatt gondolok ánizsszagú fagombára (Lentinellus cochleatus). Persze a tied már biztos nagyon öreg, megszáradt, ha kemény.

Máskor, ne ilyen színes háttérrel tedd fel a határozásra váró gombát, így nem látszanak jól a részletek.

Mi a véleményed ? http://www.first-nature.com/fungi/lentinellus-cochleatus.php

Előzmény: minka456 (133781)
lilapereszke Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133790

Amelyekkel én találkoztam itt a Bükkben, mind erősen korhadt kidőlt fatörzsön volt. Gondolom ilyen faanyagon találtad.

Előzmény: drymar (133786)
lilapereszke Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133789

Üdv a topicon! Jó a tipped. Amúgy nem kell a nagy méretet választani, amikor felrakod a képet. Ha rákattintunk a képre,   úgy is nagyban jön fel.

Előzmény: gombastic (133783)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133788

Én használom a herbákat családunk örömére, de amikor tüdőgyulladásom volt, többek között homeopátiás gyógyszert is felírtak nekem. Alig akartam elhinni!

Egyszóval, nagy a zűrzavar.

A gombák összességükben nem gyógynövények.

(sőt, bármilyen furcsa, nem is igazi növények) :)

Előzmény: steinpilz44 (133779)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.09.25 0 0 133787

Megint jött egy adag vargánya. Ezek már közepes korúak.

Néhány óra alatt le is szárítottam az anyagot.

(a kamrában van még tavalyi is - olyan jó illatú, hogy nem dobjuk ki - írtam korábban, hogy nem bánunk a gombával pazarló módon).

drymar Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133786

Köszi!

A MIGE-n azt írják, hogy nincs túl sok adata, azok is inkább az É-i Középhegységből vannak. Tegnap több fele is találtam Kiskunhalas körül.

Előzmény: lilapereszke (133760)
gombastic Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133785

gombastic Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133784

bocs, még új vagyok, itt a két fotó

gombastic Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133783

Sziasztok, mai börzsönyi találat, messziről látszó narancssárga színe volt, tudnátok segíteni milyen fajta lehetett?
A képek ugyanazon tuskó két oldaláról készültek. Így utólag az aranysárga tőkegomba (Gymnopilus junonius) lenne a tippem ezen kép alapján:
http://brainmanpictures.piwigo.com/picture?/3613

Diablo 26 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133782

Köszönöm a segítséget! 

Előzmény: lilapereszke (133777)
minka456 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133781

Most találtam ezt a gombát, és tanácstalan vagyok. Még sose láttam hasonlót. A járda mellett a fűcsíkban találtam egy tavasszal kivágott fa tuskóján, amúgy az utcán mindenféle vegyes városi fák vannak (nem fasor).

A gomba maga kőkemény és érdekes módon a kalap széle befelé pöndörödik. Az illata pedig valami frenetikus, az ember nem tudja elképzeni, hogy ilyen illattal árthatna. Tönkje alig van, spórája fehér, nyomásra nem változik és - talán valamelyik képen látszik is - a tövénél sok apró kis gomba jön. Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni. Anna

beezee1 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133780

Pár gomba a legutóbbi két hétvégéről:

steinpilz44 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133779

Ez a nagy baj az alternatív gyógyászattal, és a természetgyógyászattal is. Sok a slendrián munka, slendrián képzés, slendrián gyógyítás. Így aztán azok az értékei semmisülnek meg, amelyek ténylegesen vannak.

Előzmény: Abu Ramla (133776)
steinpilz44 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133778

Ez így is van, minden gomba az. Friss levegőn sokat kell menni értük... :)

Előzmény: homerx (133763)
lilapereszke Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133777
Előzmény: Diablo 26 (133775)
Abu Ramla Creative Commons License 2017.09.24 0 1 133776

Ha a cikkecske szerzője szerint az Aspergillus flavus a sárga gévagomba tudományos neve, akkor jobb ha egyetlen szavát sem hiszi el senki, bármit is írt a továbbiakban. Óriási baki, sietség, rohanás, kapkodás, slendrián munka, mit írjak/mondjak még?! Így aztán nem lehet az egészséges életmód, az alternatív gyógyászat felé terelni az embereket! Vagy a nyájnak mindegy(?), mint a szerzőnek?

Az Aspergillus igen durva penészgomba nemzetség, ami az emberi szervezet számára mérgező anyagokat termel !!!!!!!!!!!!!

Előzmény: balivi (133762)
Diablo 26 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133775

Nem szedtem össze őket mert nem ismerem. Viszont ezeket begyűjtöttem, remélem ehető és a nyári tinóru az. Szárítani szeretném. 

Bár kissé színeződik vágás után. Pirul, kékül.... 

Előzmény: MicroWizard_ (133773)
Shroomer Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133774

Így van, Homerx már mindent elmondott - és ő igazat beszélt vala!

Előzmény: homerx (133754)
MicroWizard_ Creative Commons License 2017.09.24 0 1 133773

Kevés látszik, de biztosan tölcsérgomba féle (ugye nem tejelt?).

Mivel messziről nem a sereges, így nem kéne megenni!

Sok hasonló van. A legtöbb étkezésre nem javasolt, de nem mérgező. Ne próbáld ki!

Előzmény: Diablo 26 (133771)
MicroWizard_ Creative Commons License 2017.09.24 0 1 133772

Valamelyik nemezes tinóru. Csapottspórás esetleg arany.

Nem érdemes lehajolni érte, de ehető.

Ebből a társaságból csak a molyhos tinóru ér valamit, az keményebb húsú.

Előzmény: Diablo 26 (133770)
Diablo 26 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133771

Diablo 26 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133770

Carina_S Creative Commons License 2017.09.24 -1 0 133769

Ismerem a tarlógomba ezen sajátosságát is: a változatos termőhely magyarázata egy régi gombaszakkönyvből derül ki (több más jó szakkönyv leírása mellett, éspedig, hogy a neve úgy van írva, hogy "Tarlógomba és rokonai". Azaz ugyanaz a helyzet nála is, mint a Viaszfehér tölcsérgombánál: a fajleírásba több olyan, egymáshoz kísértetiesen hasonló faj van leírva, amelyeknél a különbségek elsősorban a termőhelyet és a termőidőt érintik ("Tarlógomba és rokonai", "Viaszfehér tölcsérgomba és rokonai", "Szürke döggomba és rokonai", "Csillagspórás susulyka és rokonai", stb. ...; ld.: Kalmár-Makara féle könyv, de máshol is említik az "...és rokonai" kitételekkel).

Más hasonló rokon fajok pl. a Piruló őzlábgomba (ez az ami ehető és mindig erdőben terem), és a Sötétkalapú piruló őzlábgomba (ez az ami mindig erdőn kívül terem, de viszont az előbbi hasonmásával ellentétben enyhén mérgezőnek tartják, ezért még vigyázni is kell vele!) is arra példák, hogy sok olyan gomba van, melyek teljesen egymás hasonmásai, kivéve a termőhelyet, a termőidőt, és némelyiknél még azt is, hogy ehető, avagy mérgező-e.

A gyilkos galóca nedves húsára én is utaltam áttételesen azzal, hogy minden galléros gombának alá kell nézni leszedés után, hogy nem szakadt-e be a földbe egy bocskor is még. Gyilkos galóca esetében ui. nagyon könnyen leszakad, olyannyira lédús a húsa. A fehér gyilkos galóca kalapja pedig még ragadhat-tapadhat is, ezért "ragacsos galócának" is hívják.

Előzmény: .ZsL. (133750)
Diablo 26 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133768

Üdvözlet mindenkinek! 

Segítséget kérnék az alábbi gombák azonosításához! 

Köszönöm a válaszokat! 

nagypapi51 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133767

Azért a harsona valóságtartalmára ne vegyél mérget, már a tudományos neve sem stimmel, az Aspergillus egy penészgomba, a gévagomba Laetiporus sulphureus, de ahogy Homerx kolléga írja, minden ehető gomba gyógyhatású.

Előzmény: Chieda (133764)
Carina_S Creative Commons License 2017.09.24 -1 0 133766

Úgy írtam: hogyha olyan, mint amilyennek ő írta le, akkor likacsosgomba lesz.

De gondoltam, mivel lemezes gombával tévesztett össze likacsosat, ezért megeshetett az is, hogy likacsos termőréteget is összetéveszt esetleg tüskés-likacsos termőrétegűvel. Másfelől fotót sem tett be róla.

Ezért szétválasztottam neki: ha csak simán likacsos, mint a taplóféléké és a likacsosgombáké, akkor likacsosgomba; de ha likacsos-tüskés is, akkor gerebengomba.
A másik eshetőségre pedig belinkeltem neki egy hiteles leírásban szereplő lefotózott S. gerebengombát, hogy össze tudja az övével hasonlítani.

Előzmény: utopiatrain (133747)
balivi Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133765

Köszi az infókat!

Előzmény: Chieda (133764)
Chieda Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133764
homerx Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133763

en egyre inkabb azt veszem ki, hogy minden gomba gyogyhatasu. szoval fogyasszuk csak boven.

balivi Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133762

Gyógyhatású? Erről nem tudtam:-) Nem csak valami kamu ez? :-) Na jó, maradt még 3-4 kiló, két kilót lefagyasztok, a többit leszárítom, azt majd meglátjuk. Majd jelzem a tapasztalatokat:-)

Előzmény: Chieda (133761)
Chieda Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133761

Jó szárítva! Előnye, h világos a pora és gyógyhatású.  

Előzmény: balivi (133757)
lilapereszke Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133760

igen.

Előzmény: drymar (133756)
balivi Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133759

Kösz a tippet, akkor megy a fagyóba.

Előzmény: nagypapi51 (133758)
nagypapi51 Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133758

Kockázd fel, enyhén sós vízben abáld pár percig, lehútöd, szárítod. és mehet a fagyasztóba.

Szárítani nem érdemes.

Előzmény: balivi (133757)
balivi Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133757

Sziasztok! Tegnap a szigetközben kenuztunk, és sikerült egy nagyobb mennyiségű gévagombára szert tennünk, este már azt vacsoráltunk, nagyon finom volt rántva. Nagy a család, kaptak mások is, de még így is van maradék, amit szerettem volna leszárítani, és gombaport készíteni, de valahol azt olvastam, hogy szárítani nem érdemes, jellegtelen pora van. Van ezzel kapcsolatosan tapasztalat? Hogyan érdemes tartósítani, mégis csak jó az szárítva is, vagy hagyjam a fenébe és inkább osszam szét? Köszi a válaszokat. Képek csatolva.

drymar Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133756

Sziasztok!

Ez Flammulaster lumilatus lehet? Kiskunhalas.

noobsaibot Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133755

Az első az biztos király, a második lehet okkerszínű tinóru,ha megszagolod a tönkjét karbolszagúnak kellene lennie,a harmadik az pókhálós a jellegzetes vörös foltok miatt és a lila pereszkéhez korán is van még.

Előzmény: vinmor (133753)
homerx Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133754

sztem az elso es masodik kepen nem ugyanazt a fajt latjuk. az elso meg lehet akar kiraly is. az utolso kepen en ketsegbe vonom a lilapereszke jelenletet. a tonkon megjeleno voroses foltok inkabb pokhalosra utalnak. lila pokhalos?

Előzmény: vinmor (133753)
vinmor Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133753

Kedves gombászok! Segítséget kérnék. Milyen fajta ez a számomra ismeretlen tinóru gomba? Királytinóru? A lila pereszke mellett.

Tölgyerdőben találtam. Köszönöm.

.ZsL. Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133752

Ellenpéldát is nyugodtan említhetsz, amikor kezdő gombásznak írsz tanácsot: réten is előfordulhat galóca, ha a közelben tengődik egy bármennyire jelentéktelennek látszó, csenevész tölgy, bükk vagy fenyő fácska. Gyilkos galócával ugyan nem volt ilyen saját tapasztalatom, de párduc galócával igen, a mostani lakhelyem (Fedémes) közelében levő ló legelőn. A több hektárnyi füves terület közepe táján, néhány tölgy-csemete körül boszorkánykör-szerűen helyezkedtek el a gomba termőtestek, máskülönben az egész legelőn csak mezei csiperke és apró pöfeteg-félék voltak láthatók.

Előzmény: Carina_S (133726)
Boarhunter Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133751

Igen, ilyen volt.

Előzmény: Luridus (133738)
.ZsL. Creative Commons License 2017.09.24 0 0 133750

"a tarlógomba viszont a füves rétek gombája."

Általában tényleg, de azért előfordulgat erdőben is. Három évtizede Gödöllő közeli lomberdőben találtam tarlógomba boszorkányköröket, néhányszor 10m távolságra fehér gyilkos galócáktól. Kb. fele-fele arányban osztoztak a rendelkezésükre álló talajfelszínen. Mégis jól el lehetett különíteni egymástól a két fajt, pl. az általad felsorolt többi jellegzetesség alapján. És van még két "apróság": az egyik az eltérő illatuk, amit persze csak akkor tarthatunk fontosnak, ha már legalább egyszer szippanthattunk belőle, hogy soha többé ne feledjük a gyilkos galóca jellegzetességét. A másik apróság kevésbé feltűnő, de szintén megjegyezhető: a kalap felületének milyensége - tapintásra. Ez persze általános különbség a galóca-félék és a csiperke-tarlógomba-őzlábgomba félék között, aminek több oka is van, pl. az, hogy a galócáknak nagyobb a nedvességtartalma.

Előzmény: Carina_S (133726)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!