Keresés

Részletes keresés

fulco Creative Commons License 2012.06.24 0 0 9253

Hello ,

meg annyit a Filo-val kapcsolatban , hogy jo lenne tudni honnan jött a csalad.Nemetorszagban elöfordul , de ritkan (50x).Ha nemet eredetü egy FIL = sok  gyökerü szemeylnevböl ered (Pl Filmann). De sokkal több Filo van Lengyelorszagban( 400) es elsösorban Krakko körül.Ebben az esetben Theofil (Isten+barat) szemelynevböl ered esetleg Filip- böl (barat + lo).

 

Üdv.Fulco

Előzmény: DAttis (9246)
fulco Creative Commons License 2012.06.24 0 0 9252

Szia ,

 

epp viszajöttem Sopronbol - jo volt egy kis magyar levegöt szivni. Elnezest kerek hogy ilyen hülyesegeket összeirtam ,de az utolso kommentart az iPaden irtam es nem tudtam hogy a masik oldalon a betük nem egyeznek.

A Cseh-böl Caen lett es a Hufnagel patko es szeg kellet volna lenni. Tehat egy patkokovacs volt atvitt ertelemben. Kb 4700 Hufnagel van nemetorszagban , de meg a Klima-ek is 1400an vannak.Hufnagel mar 1280 ban letezett.

A Klimarol azt is irjak hogy delkeletnemet tajszolasi forma a Clemensnek.Beszterceben es Brassoban is elöfordult a szaszoknal mar 1505 elött Clima formaban.

 

A Hutvagnert eddig igy nem talaltam. A Wagner = Kocsis , Kerekgyarto vilagos , de az elötag Hut többnyire Kalap mas összetetelekben igy eleg valoszinütlen.Inkabb egy Hudo szemelynev lehet (HUT = örseg)

 

Üdv. Fulco

Előzmény: vörösvári (9249)
scasc Creative Commons License 2012.06.24 0 0 9251

NNna! Viktor Klima annyira volt "osztrák cseh" amennyire Schmitt Pál "magyar német" volt...

 

Legfeljebb cseh családnevű osztrák. Bécsben kb. minden negyedik ilyen :-)

Előzmény: Törölt nick (9250)
vörösvári Creative Commons License 2012.06.21 0 0 9249

Szia Fulco!

 

A Caen ez egy népnek a neve ? Neked vagy a feleségednek voltak Bukovinában ősei ? Fantasztikus volt ez a monarchia mindenhova települtek benne az emberek, még Boszniába is települtek 1878 után németek.

Előzmény: fulco (9248)
fulco Creative Commons License 2012.06.21 0 0 9248
Sziasztok ,
Hufnagel egy kovacsnak a beceneve Huf=Patio Nagel =Steg
Klima Caen vgy szorb es a Clemens szentnevböl ered.
Majdbövebben irok
üdv Fulco
Előzmény: DAttis (9246)
vörösvári Creative Commons License 2012.06.20 0 0 9247

Szia !

 

A Hutvágner név német, a Klima cseh vagy szlovák. A Huffnágel létező név, egyik ősömet is így hívták.

Előzmény: DAttis (9246)
DAttis Creative Commons License 2012.06.19 0 0 9246

Sziasztok!

 

Hétvégén rokonoknál egy Fejér megyei településen (Jenő) jártam , ahol ugyan a másod unokatesók neve semmi különleges lévén Vargák, de a faluban több Hutvagner (lehet Hutvágner valójában) van illetve Klima családnevű létezik, lakik, lakott. Ezek vajon milyen származású nevek

Illetve igazság szerint a "másod nagynéném" leánykori neve Filó 

 

Az első névről eszembejut Mézga családban emlegetett Hufnágel ami lehet csak kitalált?

A Klimáról meg az, rémlik talán Csehországból ilyen nevű politikus

milyennincs Creative Commons License 2012.06.19 0 0 9245

...cherchez la femme, bizonyos Splényi Zsófia (vszeg Splényi László tábornok lánya). Gellért van der Nath (góf)feleségül vette Splényi Zsófiát, ygermekük Van der Nath Ferenc. (itt lehet tovább lépkedni a családfán)

Előzmény: Onogur (9242)
Kroboth Andras Creative Commons License 2012.06.19 0 0 9244

Ha jól tudom ,akkor a német "von" valóban nemesi eredetre utal viszont a holland/flamand "van"-t egyszerű közemberek viselik és nem utal nemesi eredetre...Van der Nath gondolom csak annyit tesz ,hogy Nathból valósi vagy Nath-i..

Előzmény: Onogur (9242)
Kroboth Andras Creative Commons License 2012.06.19 0 0 9243

Még így meg késve köszönöm szépen a válaszokat!Ez a Hindi név érdekesnek hangzik, az is lehet ,hogy az Indi névnek a Hindi lenne az eredeti alakja? Bár ez gyanús lenne mert akkor miért csak Indi családnével találkozni és nem Hindivel?

Előzmény: fulco (9212)
Onogur Creative Commons License 2012.06.19 0 0 9242

Egy különleges kérés, ha nincs válasz, az sem baj.

 

Városkánk egy patinás épületének egyik része nagyon régi és a kutatásaim alapján az eredeti épületet (vagy az akkori épület jelentős mértékű felújítását és bővítését) az akkori birtokos, egy bizonyos Van der Nath építtette. Gondolom az ő őse a török alóli felszabadító harcokban elért sikerek jutalmául kapott birtokokat az országban és idővel így jutottak el a városkánkba is. (Egyébként, ha a magyarországi szovjet határig kerekeztél, akkor elvileg érintened is kellett anno.)

 

Mit lehet erről a családról tudni? Honnan kerülhettek Mo-ra és mit jelenthet a név. A Van der alakot a nemesi minősítésre használták, ha nem tévedek.

Előzmény: fulco (9241)
fulco Creative Commons License 2012.06.18 0 0 9241

Előzmény: Mezőbándi (9222)
fulco Creative Commons License 2012.06.18 0 0 9240

Hat ez tenyleg egyszerü - hogy nem lattam -bocs.

 

Egyebkent kb 30 evvel ezelött csinaltam egy kerekparturat az NSZK bol a szovjet hatarig (odea bicajjal nem lehetett menni)es vissza.

Akkor megismerkedtem a felesegemmel es 7 evig Magyarorszagon maradtam. Kesöbb majd csaladfakutatasban rabukkantam magyar

elödekre is az 1800 as evek elejen szerepel egy Zilai nev Bukovinaban.

 

Üdv. Fulco

Előzmény: Onogur (9238)
Onogur Creative Commons License 2012.06.18 0 0 9239

Onogur azt jelenti hogy tiz törzs ?

---

Igen. Itt épp ezt vesézzük ki 2011. 12. 13. 01:47-tól kezdődően. Ott is ezen néven vagyok jelen.

Előzmény: fulco (9236)
Onogur Creative Commons License 2012.06.18 0 0 9238

A beírófelület alatt van Neked egy ilyen ablakrészed?

 

 

Ha van, akkor csak rá kell kattintani a Kiválasztom a képet gombra és matathatsz a saját géped képei között. Ha nem látod, akkor valami blokkolja. Azt kell feloldani.

 

---

OFF

Az NDK kérdés akart lenni, csak nem tettem ki a jelet. Az asszony meg érdekesség.

Ti. nem sűrű a magyarul ilyen jól tudó echte német, mint amilyen te is vagy. Mert ugye Joschka Fischwr itt született. És ha ne adj isten érti vagy töri a magyart, akkor az érthető, magyarázható.

Ha nem titok és indiszkrét, mi inspirált nálunk tanulni?

ON

Előzmény: fulco (9236)
fulco Creative Commons License 2012.06.16 0 0 9237

Sziasztok ,

 

genealogiai problemakat biztosan nem tudom megoldani , azert csak feldobok nehany etimologiai lehetöseget amely viszont nem ad valaszt arra hogy a ket nev lehet-e azonos.

Jurak lehet egy cseh nev amely a Jiri (horgos r) = György szarmazeka.

Kazmer emlit Gyura,Gyurai es Gyuraki nevet amelyet a helysegnevek köze sorolja.Viszont csk Gyuro -t talaltam (amely elsösorban a Gyurai - t magyarazza.

A Kurjak a Horvat-Szlavonorszagi helysegnevmutatoban szerepel Likva-Krbava varmegyeben.

 

Hellosztok Fulco

Előzmény: Andreas de Szered (9226)
fulco Creative Commons License 2012.06.16 0 0 9236

Szia onogur ,

 

Lehet ez nekem tul magas - nem vagyok szamitogep szakos , a parncsfajlok hol aktivalhatok,ill. lepesröl lepesre mit kellene csinalni ?

Egyebkent sajnos nem lehetem a feleseged evfolyamtarsad mert nem vagyok közgazdasz es akkoriban "NSZK-s" voltam :).Kar.

 

Onogur azt jelenti hogy tiz törzs ? Sziasztok üdv. a felesegednek is Fulco

 

 

 

Előzmény: Onogur (9224)
fulco Creative Commons License 2012.06.16 0 0 9235

Ez tenyleg erdekes . Mivel ez szemelynevre vonatkozik es ebböl elkepzelhetö a csaladnev fejlödese ezen a vonalon Heintze emlit egy

WALLPOTT nevet amely a Walbodo nevböl keletkezett (WALTAN + BADU  = uralkodni + harc).

Szia Fulco

Előzmény: Mezőbándi (9231)
fulco Creative Commons License 2012.06.16 0 0 9234

Szia itt a hetvege es van egy kis idöm.

Schleng / -k több szerzö szerint egy paraszt akinek egy kacskaringos darab mezöje van ( ige schlängeln ami a Schlange (kigyo) -bol ered.Masok szerint egy ember egy ugyanilyen menessel. A Schlenk sokkal gyakolibb es inkabb Delnemetorszagban talalhato(kb 1000x)

Haas igen gyakori = Nyul (52000 x +4000 A +5500 CH) Erdekes hogy a legtöbb a Rajna egesz völgyeben van.

Wittmann is gyakori = Paraszt aki egy egyhazi birtokot (Widem) müveli

Masok szerint german szemelnev WIDIMAN = Erdö + ferfi,harcos , vagy Wittwer = özvegy /kfn.wideman (23800 x D  föleg Eszakbajororszagban (Frankföldön) , közel 1000 A föleg Alsoausztriaban)

Rotter ( 5700 x D 630 A) Helsegnev Rot(t)h . Vagy  kfn. rotaere harfas (rotte egy harfahoz hasonlo zeneszerszam). Vagy felkelö,szektas . De gondolni kell szemelynevre is CHROD HARI > Rodher = Dicsöseg + Hadsereg.

Minden jot - most mar itt is nyar van !

Előzmény: hochstein (9227)
Andreas de Szered Creative Commons License 2012.06.14 0 0 9233

Annyit talán még kihagytam, hogy ez a György pusztazámori volt, csak ugye Sóskúthoz tartozott az ak. vezetés. Micsoda véletlen, épp egy napon házasodott egy szintén zámori 'Kurék' fiúval, ez azért így érdekes, egymás mellett.

A piliscsabai vonal pedig tényleg jó lehet, megnéztem, és egy rakás Jurák nevű élt akkoriban, a sóskúti ak.-ben pedig egy szál sincs. Csak az zavar engem, hogy nincs valami bizonyíték, hogy tényleg ő az...

Köszi az ötletet!

Előzmény: vörösvári (9229)
MacAshinna Creative Commons License 2012.06.14 0 0 9232

Köszönöm szépen mindkettőtöknek!

Előzmény: Mezőbándi (9231)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.06.14 0 0 9231

"Volpoth nevhez hasonlo nev csak Vollpott letezik"

 

Ez a mai helyzet. De elég beírni a Googleba, hogy wolpot plusz egy gyakori német keresztnevet (pl. Johann) és máris sokféle találatot kapunk. Túl sokat ahhoz, hogy elírás lehessen.

 

Például:

 

1247, Nov. 1. Dominus Wernherus liber de K. Zeuge des Ritters Wolpot genannt von Wurmlingen für das Kloster Kirchberg (St.A.).

 

vagy

 

[209] Kirchberg, 1292. April 22.
Band X., Nr. 4246, Seite 38
Volmar und Konrad von Neuneck, Gertrud Konrads Frau und Albrecht Wolpot von Horb stiften einen Jahrtag in Kloster Kirchberg.

 

Ennek alapján svábnak tűnik. A német csak nagyon alap szinten megy, úgyhogy nem próbálom a név jelentését fejtegetni, de látható, hogy létezett.

Előzmény: fulco (9223)
Mezőbándi Creative Commons License 2012.06.14 0 0 9230

hochstein, használd a keresőt itt balra, illetve a google fordítót, és máris kevesebb a rejtély.

Előzmény: hochstein (9227)
vörösvári Creative Commons License 2012.06.14 0 0 9229

Szerintem a Guriak nem azonosítható a Jurákkal. A latinban a k és a g betű felcserélhető ezért a valószinű hangalak a Kuriak vagyis a Kurják. A Family Searchben egy lehetséges szülőpár van Sóskúton, Michael és Helena Jurák.

Előzmény: Andreas de Szered (9226)
vörösvári Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9228

Szia !

 

Van még egy lehetőség a Family Searchban van egy Georg Gyurak, aki 1783-ban született Piliscsabán.

Előzmény: Andreas de Szered (9226)
hochstein Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9227

Kedves Fulco!

 

Schleng/Schlenk, Haas, Wittmann és Rotter nevek eredete mi lehet?

Andreas de Szered Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9226

Sziasztok!

 

Sóskúton kutatok egy vonalon és egy érdekes helyzetbe kerültem. Van ugyanis egy ősöm, aki mondhatni egész életében úgy élt, hogy Jurák György volt a neve. 1847-ben halt meg, 65 évesen. Eszerint ugye 1782-ben született, a házassági adatok alapján meg 1784-ben. Megnéztem az anyakönyvet és érdekes kép állt össze a találtak alapján, ugyanis pont ilyen nevű embert nem kereszteltek ebben az időszakban, de hozzá nagyon hasonlókat igen. Van is egy lehetséges találat, 1784. április 16-án megkeresztelt György, szülei az eredeti bejegyzés alapján: "Josephus Guriak et Marisa". Ez a Jurák-Gyurák elhallásra hajaz, de ami megspékeli a dolgot az az, hogy az ezt körülölelő időszakban rendre csak "Kuriak" névvel születtek gyermekek Józseftől és Máriától. Ami azért eléggé elüt az eredeti Jurák-Gyurák verziótól, mégis nagy a hasonlóság.

 

Vélemény?

Onogur Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9225

... nevezetű ablaknak. ...

Előzmény: Onogur (9224)
Onogur Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9224

Hogy kell itt kepet beilleszteni?

---

 

Elvileg, ha a parancsfájlok engedélyezve vannak, akkor a beíró szövegmező alatt meg kellene jelennie egy "Kép feltöltése saját gépről" nevezetű ablak. Innentől már a máshol is szokásos módon.

 

---

 

OFF

Írtad, hogy itt tanultál. Akkor te NDK-s tanuló lehettél. A zasszonynak is volt egy ilyen évfolyamtársa. (Közgáz)

ON

Előzmény: fulco (9223)
fulco Creative Commons License 2012.06.13 0 0 9223

Sziasztok ,

 

igen a Legat(h) nemet eredetü.Brechenmacher azt irja : Becenev - Közepfelnemet: legat :Egy pápai küldött.Nyilvan egy nepszindarabbol.14 sz. Breslau (Wroclaw) Legate. Ilyen nevek a König,Herzog,Graf stb is.(Kiraly,herceg,grof).

.Hannover es a Fichtelgebirgeben van a legtöbb.(EK Bajororszag)Hogy kell itt kepet beilleszteni?A Legateknak van csaladi cimer is.

 

Volpoth nevhez hasonlo nev csak Vollpott letezik (kb 40 fö) Hamburg körül. = Tele vödör biztosan becenev a gazdagra.

 

Üdv.Fulco

Előzmény: Mezőbándi (9222)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!