Keresés

Részletes keresés

_dimanche_ Creative Commons License 2003.02.01 0 0 5389
A holnapi sem lesz kutya, mert pontosan 27 éves leszek;)))
Előzmény: zygota (5388)
zygota Creative Commons License 2003.02.01 0 0 5388
Neves nap ez a mai! Ma egy éve, 2002. febrruár elsején írtam először budafoki topikba, az "ide"-be, de nem tellett bele négy nap és már e hasábokon is megvillantottam magam, éppen az 1100.-ban. Visszatekintve úgy tűnik, mintha már időtlen idők óta köztetek lennék, mely érzést a sok személyes ismeretség és számos közös program is erősített eddig is és remélem, hogy erősíteni fog a jövőben is.
Somzol Creative Commons License 2003.02.01 0 0 5387
Természetesen megszervezem, hogy be tudjál jutni. Kereslek mailen vagy hívjál telefofon.

Üdv

Somzol

Előzmény: dobka (5366)
Somzol Creative Commons License 2003.02.01 0 0 5386
Üdvözlöm minden ismerös és ismeretlen topiktársamamat. Hála a január másodikai ónos esőnek még hozzávetőlegesen két hónapig szoba és az egészségügy fogságába kerületem, s időnkét mályen le kell merülnöm annak feneketlennek tünő és sötét bugyraiba. Jeleleg a rehabilitációs kezelésem szabadságát kültöm. Ennek követleztében, hogy valamilyen szinten a munkámat folytatni tudjam bekötettem a lakásomba az intenetet és hazaszállítattam az irodámat. Legalább ennyi haszna van dolognak. Ez a dolog három hetes kemény szervező tevékenységet takar, de most már egfy évet aláirtam.
Nemtudom láttátok e a TV1en az a francia butuska filmet ami egy Dél-Afrikai korházban játszódik. Jó lenne ha utolérnénk az a szinvonalat.

Üdv Somzol

kerub Creative Commons License 2003.02.01 0 0 5385
hokiedző Creative Commons License 2003.01.31 0 0 5384
Bákász, mumus,lific ,MIKKA-MAKKA: mind kedvesebbnek tűnnek holmi borjancsiknál!
Előzmény: najsebva (5380)
dobka Creative Commons License 2003.01.31 0 0 5383
"A szkenneléshez, nem világos mi a kérés, Attila is kell a hozzáférhetőséghez, vagy van aki kinyitja a házat? "

A felhívást kérő szerint valami ifjúsági program miatt nyitva lesz a Szent Imre ház.

Előzmény: villa (5372)
villa Creative Commons License 2003.01.31 0 0 5382
csigavér, fog ez menni - ha a főváros is akarja -, közben jöttek még kérdések.
Előzmény: sebesjelölt (5381)
sebesjelölt Creative Commons License 2003.01.31 0 0 5381
Az erősebb idegzetűek figyelmét felhívom, hogy a politikai topicban van híradás a képviselőtestület tegnapi döntéséről hulladékgyüjtő udvar ügyben - az ott honos stílusban.
najsebva Creative Commons License 2003.01.31 0 0 5380
borjancsi!

Illetőleg minden felnőtt és gyerek figyelmébe!

Egyes források szerint a bákász:
"Fekete, loboncos. Három lába van, olyan, mint egy kutya, de mégse kutya, hanem bákász. Csattogtatja a fogát"
De vajon tényleg így van?

Előzmény: borjancsi (5374)
villa Creative Commons License 2003.01.31 0 0 5379
Igen, ez a gond, a könnyebb ellenállás felé mennek ők is - tilos parkolás, és az emlitett kötözködések, miközben az összkép olyan amilyen.
Előzmény: zygota (5377)
zygota Creative Commons License 2003.01.31 0 0 5378
Ezt bakkust (bakust, bagust) most akkor borjancsinak hívják? Vagy azért nem találtunk rá, mert a borjancsi a leánykori neve és a néprajzosok inkább bakkusként (bagusként, bakusként) emlegetik? A fotó melletti írást sajnos nem tudom elolvasni. Köszönjük a búvárkodást, részemről a hrrrrrrr...! visszavonva.
Előzmény: borjancsi (5374)
zygota Creative Commons License 2003.01.31 0 0 5377
Ha ez igy van ahogy írod, akkor a helyzet szomorú. A kerületben működő szürkeruhások létét meg tudom erősíteni. Legalábbis négy évvel ezelőtt az építkezésünk idején, rendszeresen jártak arrafelé, és büntettek még akkor is, ha csak néhány órára állt egy könnyen mozgatható kőlapvágó a járdán.
Előzmény: moszkvicsslusszkullcs (5375)
villa Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5376
Kösz, persze a válaszokat én is tudom - néha sajnos - de azért van a fórum, hogy valamit lökjünk az ügyön előre.
Előzmény: moszkvicsslusszkullcs (5375)
moszkvicsslusszkullcs Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5375
Mint ex-főkefe dolgozó, két pontra tudok válaszolni:

"5. A közterületekkel kapcsolatos kompetenciák áttekintése – ki miért felelős, ki ellenőrzi, és milyen szankciók vannak -? Fő és mellékútvonalak, az út menti padka, zöldsáv, járda, a járda és az ingatlan közti zöldsáv, egyéb közterületek -.":

A rendszer alapvetően rossz. Ennek megváltoztatása akkora meló lenne, hogy akiknek a feladata (szakemberek + politikusok) hanyatt-homlok menekülnek, akárki is megpróbálja szóba hozni ezt. Tehát a válasz: nem lesz változás.

"7. Lesz e változás a közfelületek megvédése ügyében ? – tacepaok, grafittik borítanak el mindent, következmények nélkül -, tudomásunk szerint a jelenlegi jogszabály csak tettenérés esetén tesz lehetővé eljárást, így a megbízók semmilyen felelősséggel nem rendelkeznek -.":

Tudtommal nem lesz változás.

"10. Lesz e fővárosi, vagy kerületi közterület felügyelet a kerületben? – ne mondják, hogy van, mert senki nem hiszi el, és még kevésbé látszik -.":

Jelenleg is van közterület felügyelet. Mert amelyik kerületben nincs kerületi Önk. által létrehozott, azokban a fővárosi illetékes. De elismerem, hogy a XXII. kerületben még nem láttam szürkeruhást. De a kerületi közt. felügy.-től sem kell sokat várni. Ahol már létrehozták, ott sem változott semmi, az érdektelenség és a korrupció kerületi ellenőrzés esetén is ugyanolyan zavartalanul virágzik.

Előzmény: villa (5373)
borjancsi Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5374
Kissé vegyes volt ugyan fogadtatása borjancsimnak, gondolva itt
a Vitéjz Lájszló bőrébe bújt tresk virtuális kobakozására (ucsnyi),
az övön alul ütött hokiedző revansfelhívására, ppapa ijesztésére és
zygota ”hrrrrrrrrrrr...!”-jére...de mert remélve még nem értem el
tűrőképességetek végső határait, így tovább feszítve a húrt újabb
adalékokkal szolgálnék a borjancsiológiai terén tett kutakodásaim,
remélem néhányotok érdeklődésére még számot tartó újabb fejle-
ményeiről...

Először is a kétkedőket megpróbálván meggyőzni, lévén úgy érzem,
mintha akadnának, kik blöffnek vélték demonstrációs pálcikaemberem
tokaji vinum-ioannulus szálát.

Nos az ő kedvükért:
CSAK ITT, CSAK MOST, CSAK NEKTEK!

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

A Néprajzi Múzeum fotótárában hosszú keresgélés után, rátaláltam
az egyetlen borjancsiról készült képre, mely anno, a Tokajtól 20 km-re
északra lévő Zemplén megyei Erdőbénye szüreti felvonulásán készült.
Bakó Ferenc fotográfus képének másolata, a sajnálatosan levéltározás-
ból kikerült Erdész Sándor Szüreti népszokások Tokajhegyalján címet
viselő, 1952-ben készített szakdolgozatában szerepelt. A kép negatívja
elkallódott, de szerencsére egy előhívott (bár sajnálatosan igen elmosó-
dott) képet azért őriz a fotótár, melyet akkor talán meg is mutatnék:

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

Rövid kiegészítés e kép, illetve feliratához*, a már itt is említett bakkus
elnevezéshez.
(*: ”Bacchus v. Bakus a kapásfelvonuláson.”)

A múzeum gazdag etimológiai és etnográfiai könyvtárának köteteit
böngészve, a következőkben nem találtam semmit, már mint semmilyen
borjancsis utalást:

-Magyar Etymologiai Szótár (Gombocz Zoltán / Melich János – 1914-30),
-Nyelvtörténeti Szótár (Szarvas Gábor / Simonyi Zsigmond – 1891),
-Magyar Nyelvértelmező Szótár (MTA – 1959),
-Magyar Nyelvtörténeti Etimológiai Szótár (Benkő Lóránd –1967),
-Erdélyi Magyar Szótörténeti Tár (Szabó T. Attila – 1975),
-Magyar Szófejtő Szótár (Barczi Géza – 1941),
-Magyar Tájszótár (Szinnyei József – 1893-96),
-Ormánsági Szótár (Kiss Géza – 1952),
-Szamosháti Szótár (Csűry Bálint – 1935).

Míg a következőkben, nem csak említést, de nagyon érdekes, népi életi
emlékeket is olvashattam, melyeket a teljes és kerek borjancsi história
fórumi kiteljesedéséhez bátorkodnék ezennel elő is vezetni:

[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]

-Szegedi Szótár (Bálint Sándor – 1957)
105. és a 101. oldalakon a Bakus, illetve a visszautalt Bagus kifejezések:

Bagus ~ Bakus ~ Bakkus
fn.: ’ gyermekijesztő ’
Ha a gyermek sír, valaki kimegy a szobából és kopogtat az ajtón, mire a
bent lévők mondogatják:
”Gyün a Bakkus!”
Bakus, Bagus alakban Vérbicán is él.
Bakkus a neve annak a zsebkendőből nyúl formájúra hajtogatott csomó-
nak is, amelyet a kisgyerek bámészkodva néz, majd feléje ugrasztják,
mire az megijed.
Vö. még Kókós.”

Kókós
fn.: ’ gyermekijesztő ’
”Gyün évisz, mögösz a Kókós!”
A zsebkendőből készített bubá*-nak is, amellyel szintén ijesztgetik a gye-
reket ez a neve.”

-Új Magyar Tájszótár (B. Lőrinczy Éva – 1979)
Első kötet, 323. oldalán:

Bakus
fn.
1. bagus ~ bakkus ~ bakus
A gyermekek ijesztgetésére kitalált alak, mumus.
”Jaj gyün a Bagus!”
2. bakkus
Kendőből nyúlformára alakított tekercs, amellyel a kisgyermekeket ijeszt-
getik.
ld. még bákász.”

bákász
I. fn.
1. A gyermekek ijesztgetésére kitalált alak, mumus.
”Bujjatok ē, gyün a bákász!”
2. Bámészkodónak mondják.
”Na të bákász, mönny ē mà, ja zutbu!”
II. mn.
3. Félénk ijedős.
”Hát az öggy uan bákász ëmbör vót.”

Még egyéb érdekességekkel is találkoztam, többek között a fent említett
könyvek bakkuszjárás címszavai alatt, s az Ethnographia folyóirat 1944-
-es, LV. évfolyamának 1. számában: Kovács Géza: Bakuszok c. írásában,
de ezekről már tényleg nem szólok, mert még a végén magam válok e
fórum oldalain elbámészkodókat ijesztgető bagus-bákász mumusává, s
felétek ugrasztott, nyúlformájúra alakított hozzászólásaim jövőbeni fel-
bukkanásakor, majd rémülten nyúltok gépetek reset gombja felé, felkiáltva:

”Jaj bujjatok ē! Gyün, évisz, mögösz a Bagus!”

Na. Béke legyen veletek!

Hatanbátormakszardzsav
a ragus bákász!

villa Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5373
Egy előzetes kérdéscsoport kedvcsinálásnak:
a városüzemeltetési fórumhoz:
1. Mennyire megoldott a szelektív hulladékgyűjtés háttéripara – a begyűjtött hulladék újrafeldolgozása -?
2. Változik e az FKF Rt jelenlegi érdekeltségi rendszere, ami jelenleg minél több kommunális hulladék begyűjtése, és elégetése, lerakóba juttatása, abba az irányba, hogy minél több hulladék kerüljön szelektíven gyűjtésre, visszaforgatásra?
3. Milyen kommunikáció, tudatformálás előzi meg a hulladékszigetek, ill. újabb hulladékudvarok kialakítását? – utalva arra, hogy anno azzal járatták le előbbieket, hogy a konténereket a lakók szeme láttára öntötték össze egy teherautóba -, ill. a hulladékudvarok esetén könnyen tiltakozással találjuk magunkat szemben – NIMBY -.
4. Mikor változik a lakossági hulladékgyűjtés érdekeltségi rendszere, ahol jelenleg a lakosság átalányt fizet a kuka űrtartalma, és nem a tényleges hulladékmennyiség után?

5. A közterületekkel kapcsolatos kompetenciák áttekintése – ki miért felelős, ki ellenőrzi, és milyen szankciók vannak -? Fő és mellékútvonalak, az út menti padka, zöldsáv, járda, a járda és az ingatlan közti zöldsáv, egyéb közterületek -.

6. Stratégia, szankciók az illegális lerakók keletkezése, ill. felszámolása ügyében?
7. Lesz e változás a közfelületek megvédése ügyében ? – tacepaok, grafittik borítanak el mindent, következmények nélkül -, tudomásunk szerint a jelenlegi jogszabály csak tettenérés esetén tesz lehetővé eljárást, így a megbízók semmilyen felelősséggel nem rendelkeznek -.
8. Van e stratégia, terv a fasorok felújítására, kezelésére – főváros, kerület -, előzetes kommunikáció kivágás esetén, együttműködés a helyiekkel, lakókkal, civilekkel, kezelés, aknázómoly, stb.?
9. Ugyanez, a zöldsávok, padkák kezelésére, - stratégia, terv, ellenőrzés, szankciók a kezelőkkel, tulajdonosokkal szemben -.?
10. Lesz e fővárosi, vagy kerületi közterület felügyelet a kerületben? – ne mondják, hogy van, mert senki nem hiszi el, és még kevésbé látszik -.

villa Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5372
Ismerjük őket, csak a kezdés óta kb. az ötödik regionális tudósitó van.

A szkenneléshez, nem világos mi a kérés, Attila is kell a hozzáférhetőséghez, vagy van aki kinyitja a házat?

Ma reggel kinéztünk a jövő heti városüzemeltetési fórumhoz pár képet csináltunk - leendő hulladékudvar helyszinek, jellegzetes anomáliák, Duna part a Kastélypark utcánál, tacepaok, graffittik, egyebek, továbbiak készülnek a Balatoni út felé és másutt. A honlapon dokumentáljuk, a helyszinen video vetitő hiján nyomtatott verziókkal. Induló kérdéseket majd hamarosan idehozok, eddig csak egy jött faxon, a szelektiv gyűjtéssel kapcsolatban. Az FKFRt-s és a Fővárosi kollegával beszéltem, jönnek.
Előzetes, a márciusi fórumra már jelezte jövetelét Zlinszky prof, - a fiatalabbbik - és Schmuck Erzsi h.államtitkár - EU csatlakozás (vagy csalatkozás), környezetvédelem -.

Előzmény: zygota (5365)
hokiedző Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5371
Abban az esetben, ha többen tudtok jönni 17.00-ra,akkor megpróbálhatjuk a kezdést kitolni! Ennél jobban viszont nem szeretnék az önkormányzati kollegák türelmével visszaélni, tekintettel arra, hogy munkaidejük 16.00-ig tart.
Kérem írjatok, ha megoldja időpont egyeztetési gondotokat ez a későbbi kezdés!
Előzmény: Zegzug (5362)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5370
"a szakma komoly kritikákat fogalmazott meg az elképzeléssel kapcsolatban, különös tekintettel a MÁV-vonalak metró kompatibilitására, a peronok hosszára, az áramfelhasználási igényekre, no és persze a költségekre"

A "szakma" megint arra koncentrál, hogy megmagyarázza: valamit miért és hogyan nem lehet megoldani.

Ami a peronok hosszát illeti, láttam arra megoldást, hogy minden állomáson járda burkolati jellel be voltak jelölve a lehetséges kocsi-pozíciók, és az éppen érkező vonat elhelyezkedését, hosszát az utastájékoztató rendszer jelezte. Így különböző hosszú és más-más irányba szétválasztandó szerelvények is jól be tudnak állni az állomásra és az utas tudja, hol szálljon be.

Ami a költségeket illeti: biztos drága a kompatibilitás, alternatív áramellátás kialakítása. Bátor vagyok azt gondolni, hogy még mindig olcsóbb, mint új vasúti nyomvonalat kijelölni - fektetni.

Előzmény: zygota (5363)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5369
Pár tucat A4 vagy annál kisebb anyag szkennelésére vállalkozom

Laci bácsi

Előzmény: dobka (5366)
ppapa Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5368
Szervusz slr!

Találtam neked egy jószemű, ügyeskezű, koránkelő felhőlovag-tettestársat a Kempelenes topikban.:-))
http://www2.photosig.com/viewphoto.php?id=668296

üdv: ppapa

Előzmény: Törölt nick (5367)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.30 0 0 5367
Üdv mindenkinek!
dobka Creative Commons License 2003.01.29 0 0 5366
Figyelem !
Kérésre hirdetem, hogy február 15-én szombaton szkennelési segítség kéretik a Szent Imre házban. 17,00 és 20,00 óra között páratlan személyes gyűjteményét ( ami sok budatétényi lokálpatrióta által adott és személyes fényképeket is tartalmaz és mint ilyen ki nem adatik ) ajánlja fel beszkennelésre és utána kiállítás esetleg egyéb formában történő bemutatásra Kolláth Rita.
Jelentkezni vagy itt a fórumon vagy akár személyes megjelenéssel a jelzett szombaton lehetséges.
zygota Creative Commons License 2003.01.29 0 0 5365
Még mindig Budapesti Nap, csak két nappal korábbi szám (hétfő): "Polgármesterek a bowlingpályán". A XXI., a XI., a XXII. kerület, valamint Érd és Diósd polgármesterei sajátmaguk számára barátságos bowlingversenyt szerveztek a Camponában. Budafok az ezüstérmet szerezte meg.
A lap regionális oldalai bizonyára szívesen fogadnak a kerülettel kapcsolatos - ennél különb -híreket is, akár civil kezdeményezésekről, környezetvédelmi ügyekről, kultúrális rendezvényekről, előzetesen is és beszámolóként is, vagy olyan kérdésekről, amelyekről itt a topikon is gyakran szólunk. A kerületi oldalon, melyen társbérletben vagyunk a XI. kerülettel, valamint Érddel, Diósddal és Törökbálinttal, ott szerepel a helyi tudósító elérhetősége is.
sebesjelölt Creative Commons License 2003.01.29 0 0 5364
Megyek!
Előzmény: hokiedző (5360)
zygota Creative Commons License 2003.01.29 0 0 5363
Budafokot érintő hírt közöl a mai (szerdai)Budapesti Nap. A lap "Alternativ nyomvonalon a négyes metró" címmel számol be arról a Közlekedéstudományi Egyesületben tegnap megtartott fórumról, amelyen azok a fiatal mérnökök adták elő elképzelésüket, akik itt a topikon is közzétették tervüket. Az írásból az is kiderül, hogy a szakma komoly kritikákat fogalmazott meg az elképzeléssel kapcsolatban, különös tekintettel a MÁV-vonalak metró kompatibilitására, a peronok hosszára, az áramfelhasználási igényekre, no és persze a költségekre.
Zegzug Creative Commons License 2003.01.29 0 0 5362
Ez sajnos egy kicsit nehéz eset, a hétköznapra eső 16 órát nálam is nehéz lesz tartani, de meg fogok próbálni eljönni, esetleg egy kis késéssel. Sajnos valóban nem lehet a hivatalba hétvégén vagy késő este bemenni, hiszen nem várható el, hogy a hivatali dolgozók emiatt miránk várjanak.
Előzmény: hokiedző (5360)
Rephyx Creative Commons License 2003.01.29 0 0 5361
Kivancsi lennek ra de nem hiszem hogy ilyen koran oda tudok erni, ugyhogy en ezt valoszinuleg kihagyom...
Előzmény: hokiedző (5360)
hokiedző Creative Commons License 2003.01.29 0 0 5360
TÉRINFORMATIKAI TOPICTALI A VÁROSHÁZÁN!
IDŐPONT:2003.FEBRUÁR 13. 16.00. ÓRA
Eddig bejelentkeztek:villa,zugi,dobka,dimache korábban: ppapa és sebesjelölt de ők most még nem reagáltak az időpont ismeretében.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!