Keresés

Részletes keresés

Dreamer Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74730

En azt logikaztam ki, hogy o a kozponti elszivo zajat nem szereti, de lehet hogy tevedek...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74725)
még1MbR Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74729

Én nem kínlódnék vezérelt áram bevezetésével ebben az esetben. Mások is leírták, rengeteg idő, mire megtérül valóban. A következő tulaj fog vele megtakarítani...

Nálam más a helyzet, ezzel együtt vettem a házat és nagycsaládos vagyok, 6 fő fürdik, na itt már jelentős tényező, kár lenne figyelmen kívül hagyni, pláne, ha már eleve bent volt.

Előzmény: Gyongyos Kriszta (74712)
Zs:) Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74728

"... minden másra ott a LOXONE."

 

Na az a másik rablás. Egy tök alap logikai vezérlő (amiből rengeteg van a piacon), erősen túlárazva.

De ez is csak az én véleményem, meg még pár emberé :).

Előzmény: b4ndyTA (74690)
tfe_tng Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74727

> Szerinted nem lehetne akár DMX segítségével kerti locsoló szivattyút kapcsolgatni, redőnyt mozgatni, ventilátor fordulatszámot szabályozni, stb?

 

de, minden bizonnyal, ha talalsz egy DMX-es relekartyat az alibaba.com-on akkor megoldhato (egyebkent van). kutya nem supportalja, nem erre lett kitalalva stb. megint ott tartunk hogy a ventillatorral kell elfujni a horonymaro altal generalt port. (vagy amikor fogoval szogelunk)

 

> Arra nem gondoltál, hogy ez vajon miért van így?

 

Olvasd el amit Jahno-nak irtam, kepzeld gondoltam ra. Azert van igy mert nem igazan nyilt a szabvany es elkepesztoen magas a barrier to entry (https://en.wikipedia.org/wiki/Barriers_to_entry)

 

> A világ összes vezérlő rendszeréhez lehet kapni olcsó elemeket is az olcsó gyártóktól

 

Na ne mondd. Crestron, AMX, Dali, akarmi, ipari rendszerekrol ne is beszeljunk, tele van minden "olcso" elemekkel ezekhez a rendszerekhez.

 

> Ha végiggondolod erre a választ, akkor rájössz, hogy ezt nem a vakszerencse rendezte így, hanem az ügyvédek.

 

Pedig komolyan azt hittem hogy a Soros Gyorgy... ;)

 

> Honnan veszed ezt a hülyeséget? Mert én nem írtam ilyet...

 

Te irtad, idezlek: "a gyártók közül tudtommal senki sem foglalkozik a fogyasztónként helyben kapcsolás lehetőségével (pedig technikailag könnyű lenne pl KNX-es lámpákat/foglalatokat/dugaljakat gyártani)"

 

Egy átlagos lakásnál kb 2-5000 Ft felárat okoz

 

ha ennyiert belemarod a falba, plusz gegecso/symalen, behuzod stb, akkor tudok neked egy csomo melot szerezni.

 

Nem a kábel ára teszi drágává a KNX-et

 

Nem mondod ;) ha jol emlekszem pont 70 forint korul van metere, ugyan tobb mint az MBCU de azert nem vagott foldhoz... 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74715)
tfe_tng Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74726

ehhh.

a kommunikacios protokol egy IEEE szabvany (nyilt). a KNX association weboldala a knx.org-on van -> ugy allitjak be mintha nyilt lenne az egesz. NEM az. a programozas egy teljesen mas tema, a gyartoi kiterjesztesek szinten. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74719)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74725

"a fürdő és wc helyi elszívóventillátorai tőlem függetlenül kapcsolnak ki-be"

 

Ez a "tőlem függetlenül" ez nagyon sokfélét jelenthet.

Olyan is volt már, hogy órák óta nem voltál sem a fürdőben sem a WC-n és akkor is bekapcsolódott a ventilátor?

A két ventilátor mindig egyszerre (egy időben) működik?

Nem figyelhető meg valamilyen rendszer a működésükben? Tehát pl "mindig pont X percenként kapcsolnak be Y percig működnek, kivétel éjszaka"?

 

A te ventilátorod vezérlése igen egyszerű, mindössze egyvalamit lehet tekergetni rajta, ez valószínűleg a fényérzékelő érzékelési szintje (azt nézi, hogy mikor kapcsolod fel a villanyt a helyiségben).

Ennek a ventinek létezik a KOMFORT 100 VHT változata, ez állítólag kétsebességes, tehát lelassítva sokkal halkabb.

 

De én egyszerűen

- a ventilátor elé szerelnék a falra egy 20x20x20 centis KOCKA(!) alakú dobozt,

- a doboz csak a mennyezet felé nyitott (legalább 5 centi távolság),

- a doboz anyaga valami jónehéz anyagból lenne (pl bútorlap)

- a doboz belülről hangelnyelő szivaccsal lenne bélelve

- ebből a szivacsból legalább 40x40 cent jusson a mennyezetre is (persze a fenti 5 centi légrés a szivacs és a doboz kötött legyen).

 

Előzmény: derby06 (74707)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74724

"Nem tudom, hogy egy 50 literes bojler esetében valaha is megtérülhet-e ez a költség."

 

Egy lakó esetén (ha nem pazarolja a meleg vizet) valószínűleg nagyjából 1000-1500 forint plusz kiadásba fog kerül az, hogy csak drágábbik fajta áram van a házban,

tehát 300.000 Ft = kb 20 év.

Előzmény: Gyongyos Kriszta (74712)
digium Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74723

Amennyiben zavar vagy 20ezer forint értékben, akkor vegyél a helyére egy dc motoros, folyamatos működésű ventit. Alapjáraton szinte nem hallható, felkapcsolt villanynál épphogy. Először én is húztam a szám az árára, de megérte. Ötöd olyan halk és fele annyit fogyaszt, úgy, hogy alapjáraton is szellőztet.

Én pár éve ezt választottam: Vent-axia lo-carbon centra t

Előzmény: derby06 (74718)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74722

Ahogy Dreamer is írta,sajnos ez a fotó nem segítség tanácsadásra.

Teljes fotó a mérőhelyről,természetesen a belsejéről, fotó a csatlakozásipontról (tetőtartó,vagy kábelfogadó) és a földelésipontról, hogy lássuk a földelőhuzal anyagát, méretét.

Előzmény: Gyongyos Kriszta (74714)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74721

"hanem a lakáson belül kell keresni a szakaszos működés okát?"

 

Nem egészen ezt írta (bocs Tízenhármaska), hanem azt hogy elnéztem és nem központi, hanem abban a kis elektronikában van egy olyan logika megvalósítva, ami számol és önmagának szabályozza, hogy mikor kapcsoljon be illetve ki.

De ezt megszűntetni -amennyiben ez a kis kapcsoló neked nincsen rajta- eléggé nehézkesnek tűnik...

Előzmény: derby06 (74718)
Zs:) Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74720

Azért izgultak rá, mert jó volt a promo (ez lesz a jövő) és ugye a versenyben senki nem akar lemaradni. A szabványosságról csak annyit, hogy gyakorlatilag mindegyik gyártónak van egyedi része, ami nem kompatibilis a másikkal. Alap kommunikáció megy, azt már mindenki sikeresen abszolválta, de egyedi...

Nem úgy fogalmaznám, hogy bajom, inkább véleményem. Ipari környezetről beszélek (iroda, csarnok), nem sok haszna van. Legalábbis a beharangozott előnyök tekintetében. Nagyon ritka eset, hogy csak egy sima átrpogramozással meg lehet oldani egy átalakítás, vagy felmerülő igényt. Kb duplája lesz az elosztó ára a KNX miatt és akkor még a terepi készülékekről nem is beszéltem. Sokszor a spórolás miatt cuccok vannak feltéve álmennyezetbe, szerinted hibakereséskor, üzemeltetéskor ...?

Előzmény: Jahno (74679)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74719

"Az meg hogy 1000EUR-t kernek a programozo szoftverert egy "open" szabvanyban egy rossz vicc."

 

Ha valóban open az a szabvány, akkor bárki számára adott a lehetőség, hogy csináljon egy másik szoftvert és milliomos legyen belőle, mert ő csupán 500EUR áron adja.

Hogy mégsincs másik (tíz) KNX programozó szoftver, annak valószínűleg valami oka van. És ha ezt az okot kitaláljuk, kor máris tudjuk, hogy mért olyan rohadt drága az a szoftver.

Előzmény: tfe_tng (74692)
derby06 Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74718

vagyis azt mondod valószínűleg ez nem egy központi kapcsolású rendszeren működik, hanem a lakáson belül kell keresni a szakaszos működés okát?

Előzmény: Tízenhármaska (74710)
derby06 Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74717

Köszönöm, nemrég én is rábukkantam erre a leírásra, csak ez egy másik Vulkán típusról szól, és ami itt van nekem azon viszont nincs ez a kapcsolási lehetőség. Szóval sajna ez nem játszik. De az ábra alapján elvileg a felső vezetéken érkezhet a jel a szakaszos működésre. Ám ha azt kikötném, kérdés, hogy megszűnne-e a villanykapcsolós működéskor beállítható késleltetett leállás funkció...?

Előzmény: 2ozzmexy (74713)
Dreamer Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74716

Ennek a képnek nincs sok értelme, ez egy okosmérőt ábrázol, és semmit sem tudtunk meg arról, hogy milyen pontosan a mérőhely kiépítése.

 

Dreamer

Előzmény: Gyongyos Kriszta (74714)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74715

"jaja, peldaul a diszkofenyek vezerlesere, esetleg komplett csaladihaz-szinpadok vezerlesere. egyeb ?"

 

Szerinted nem lehetne akár DMX segítségével kerti locsoló szivattyút kapcsolgatni, redőnyt mozgatni, ventilátor fordulatszámot szabályozni, stb?

 

"masreszt csak olyan gyartok gyartanak KNX eszkozoket akiknek a hagyomanyos cuccaik is a "pofatlan arkepzesu" kategoriaba esnek (GIRA, Berker, ABB, stb...)"

 

Arra nem gondoltál, hogy ez vajon miért van így? A világ összes vezérlő rendszeréhez lehet kapni olcsó elemeket is az olcsó gyártóktól (sőt filléres kínai modulokat) a KNX-hez viszont vajon miért nem? Ha végiggondolod erre a választ, akkor rájössz, hogy ezt nem a vakszerencse rendezte így, hanem az ügyvédek.

 

"aham. szoval te szivesen vennel KNX-es "helyben" kapcsolhato villanykortet mondjuk 150EUR-ert darabjat, amit aztan nyugodt szivvel dobnal ki ha kieg."

 

Honnan veszed ezt a hülyeséget? Mert én nem írtam ilyet...

 

"de arrol ne is beszeljunk hogy mi lenne akkor ha kellene egy 230-as kabelt ES egy *meregdraga* KNX jelkabelt is huzni minden lampahoz."

 

Egy átlagos lakásnál kb 2-5000 Ft felárat okoz, ha a szokásos pontokon felül még a lámpákhoz is el kell vezetni a KNX kábelt.

Nem a kábel ára teszi drágává a KNX-et, hanem a  rendszer mögé tömörült gyártók (feltehetően jogi) küzdelme azért, hogy az áraikat továbbra is pofátlan szinten tarthassák.

Előzmény: tfe_tng (74693)
Gyongyos Kriszta Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74714

Előzmény: Tízenhármaska (74710)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74713

http://www.ipariventilator.info/PDF/VULKAN%20RS%20haztartasi_ventilator.pdf

 

Találtam egy ilyet, remélem ez segíteni fog. A leírás számomra sem egyértelmű, de ha jól értelmezem, akkor csupán a 2-es jelű kapcsolót kell átváltanod és akkor csak a villanykapcsolóra fog bekapcsolni, de ez nincsen így egyértelműen leírva ebben a dokumentumban.

Előzmény: derby06 (74707)
Gyongyos Kriszta Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74712

Ez a 300 ezer az új mérőhely és a vezetékek kiépítésének az ára a villanybojler felszerelésével együtt. Nem tudom, hogy egy 50 literes bojler esetében valaha is megtérülhet-e ez a költség. Mivel sosem volt villannybojlerünk elképzelni sem tudom, hogy mennyire növeli majd meg a villanyszámlát. A ház nincs 50 négyzetméter, a fűtése fás kandallós. A főzés gázpalackról megy, úgyhogy ezek nem lesznek tényezők. A meglévő vezetékekről semmit sem tudok, a villanyóra képét mellékeltem, hátha az ad támpontot. Abszolút laikusok vagyunk, így a szerelő nyilván az mond amit akar - sajnos ez a helyzet:(

Előzmény: Tízenhármaska (74709)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74711

A 230V nekem is feltűnt második megtekintésre...

Előzmény: Tízenhármaska (74710)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74710

Mit kell kinyomozni?

Picit pontosabban kellene a fotót nézned és mindjárt látnád hogy ez egy Vulkán tipusu idozitos elszivó, és 230 V-os.

Tobbi csak találgatás lenne, de fogadást lehet kötni arra hogy nem központi kapcsolású.

Előzmény: 2ozzmexy (74708)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74709

Szia

 

Ez az összeg tételes árajánlat vagy csak úgy mondott egyet?

Ezert ez így elsőre elég ütős  de ugye ha tudjuk mi van mögötte mindjárt más lesz.

Nappali rakotesnel nem csak a fogyasztási összeg tényező, hanem az is, hogy a most fenntlevo kismegszakito milyen értékű, milyen a meglévő vezetékhálózat.

Előzmény: Gyongyos Kriszta (74705)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74708

Első lépés: kinyomozni milyen feszültségről megy (gyanús a 18-30V AC), de lehet 230(!) is.

A képen látható 3 fekete érből kellene kinyomozni, hogy melyik jön a te kapcsolódtól és melyik jön a "központi vezérléstől", utóbbit egy csavarhúzó segítségével kikötni, majd leszigetelni.

 

A kiderítéshez viszont  mindhármat ki kell kötni és egy multiméterrel ki lehet csipogni, hogy melyik jön a te kapcsolódtól.

A kapcsoló bekötése is fontos lenne. (mondjuk kép formájában :) )

Előzmény: derby06 (74707)
derby06 Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74707

Sziasztok! A minap költöztem panellakásba, és találkoztam ezzel a többnyire idegesítő problémával. Nevezetesen, hogy a fürdő és wc helyi elszívóventillátorai tőlem függetlenül kapcsolnak ki-be, de a nagyobb baj hogy baromi hangosak és késő este is működnek. Nem kérdeztem a szomszédot, de azt gondolom hogy egy házközponti időzített kapcsoló adja a jelet a ventiknek a be-ki kapcsolásra. Ugyanis ha a lakás főbiztosítékát lekapcsolom, akkor is mennek, de bekapcsolnak a villanykapcsolóról is, mint rendes esetben. Kérdésem, hogy lehet kikötni ebből az ördögi hálózatból, hogy csak a villanykapcsolás alatt menjenek? Egyáltalán létezik az hogy folyamatosan áramot kap lekapcsolt biztosíték mellett is vagy én vagyok hülye?

 

Egyébként ez a probléma a konyhai szagelszívónál is jelentkezik de lehet ott csak a huzat pörgeti a ventillátort.

 

Fotó csatolva a jószágról: http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=656IMG_20170306_190946_re.jpg

Köszi a segítséget

Lacivill Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74706

Havi szinten 1 főre 3-4e Ft lehet a nappali áramról működtetett bojler költsége. Fontos, ha messze van a konyhától a bojler akkor nem szabad minden poharat külön mosogatni, mert sok melegviz megy veszendőbe.

Előzmény: Gyongyos Kriszta (74705)
Gyongyos Kriszta Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74705

Tanácsra lenne szükségem,

Anyukámnak vásároltunk egy kis parasztházat, ahol mivel gáz nincs, egy Hajdu Aquastic AQ 50 literes bojlert tervezünk vásárolni a melegvízellátáshoz. A jelenlegi villanyóra nem régi, ÉMÁSZ-al ellenőriztettem, nem kellene cserélnünk, de éjszakai áram nincs. Villanyszerelő 300 ezert forintra becsülte az éjszakai áram kiépítését az ahhoz tartozó mérőhellyel. A kérdésem, hogy feltétlenül szükséges-e éjszakai áram egy ilyen kis méretú bojlerhez? Napi egy zuhanyozás és némi mosogatás menne róla, csak egy személy fogja használni. Mekkora számlákra számíthatunk? Hosszú távon behozza-e az éjszakai áram a kiépítésének az árát ebben az esetben? Még nem volt villanybojlerünk, eléggé meg vagyunk ijedve a hatalmas számláktól már előre, de a kiépítési költség is nagy terhet jelent.

Előre is köszönöm a választ és a segítséget!

 

2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74704

"De ne keverjük szerintem az ipari PLC-t (még ha általános célúak is) az épület automatizálással. Az utóbbi más dimenzió, másmilyen kiépítettségű vezérlés való. Persze meg lehet csinálni ipari PLC-vel is, de szükségtelenül drága lenne."

 

Tényleg szükségtelenül drága lenne, bár én a Zelio-t mondjuk nem igazán tekintem PLC-nek, lehet azért mert ipari PLC-kel dolgoztam világéletemben. :)

Ezek az épület automatizálási vezérlők (számomra)  távol állnak a PLC-ktől, bár nem is követem a fejlődésüket...

Utoljára ZelioSoft-oztam (az se tegnap volt :) ), bizonyára azóta vannak sokkal professzionálisabb megoldások is. :)

Előzmény: Szirty__ (74703)
Szirty__ Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74703

 

 

"de próbálj meg egy adatgyűjtővel meg egy SCADA server-el is kommunikálni és mondjuk legyen még 2db OP-d és tegyük fel hogy az ütemszámod 65 termék/perc (ami nevetségesen kicsi), jah és a terepi eszközökkel is kommunikálj (mondjuk legyen még 2db RS485 alapú buszod meg két vonalkódolvasód RS422-n)"

 

Igazad van! Nálunk is van olyan rendszer ahol egy CPU319-3 PN/DP-n van 3 busz (profibus, profinet, interbus) 828 digitális I/O pont, 12 frekvenciaváltó, 26 szervó hajtás, 1 alakzat felismerő kamera, két FANUC robot, két operátor panel, meg az apraja.

 

De ne keverjük szerintem az ipari PLC-t (még ha általános célúak is) az épület automatizálással. Az utóbbi más dimenzió, másmilyen kiépítettségű vezérlés való. Persze meg lehet csinálni ipari PLC-vel is, de szükségtelenül drága lenne.

 

Előzmény: 2ozzmexy (74702)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74702

"De minek? Ott a PLC, gyors, egyszerű, faszaság."

 

Előre leszögezném, nem kötözködöm (nem is vitát akarok generálni), de:

1. Gyors, igen attól függ mit akarsz csinálni és milyen PLC-ről van szó... (a felsőbb kategóriásak, mondjuk egy S7-319/1518 egy komplett gyárat el tudna vezérelni)

2. Egyszerű???? Akkor otthon hobbiból mindenki szerezzen be egy Step7 Classicot és egy sima, egyszerű kereszteződés közlekedési lámpa vezérlését tessék leprogramozni benne. (mondjuk a Hungária körút/Kerepesi út kereszteződést)

 

Tehát ismétlem attól függ mit akarsz csinálni vele... ameddig két digitális kimenetet rángatsz addig nincsen gond, de próbálj meg egy adatgyűjtővel meg egy SCADA server-el is kommunikálni és mondjuk legyen még 2db OP-d és tegyük fel hogy az ütemszámod 65 termék/perc (ami nevetségesen kicsi), jah és a terepi eszközökkel is kommunikálj (mondjuk legyen még 2db RS485 alapú buszod meg két vonalkódolvasód RS422-n), na innentől két dolog nem elmondható róla: Gyors és egyszerű :) :) :)

 

Ha PLC alatt mondjuk a Zelio-t érted, na akkor az nem az, max egy programozható relé. :)

 

Remélem senki sem veszi magára, nem bántásból írtam (és nem is okoskodásnak szántam), csak a tisztán látás végett.

Előzmény: Jahno (74683)
Jahno Creative Commons License 2017.03.08 0 0 74701

Még vártam, hogy beraktok egy falba véshető kicsi, éppen nappaliba való DMX vezérlést, de senki nem tette. Szomorú vagyok :-D

 

Olcsó, műxik, nem sokkal nagyobb, mint egy kapcsoló. Bár ez is nyilván csak vezérlést visz.

Előzmény: tfe_tng (74697)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!