Keresés

Részletes keresés

Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.11.06 0 1 8710

De hogy még kevésbé releváns dolgot írjak, páncélban, sisakban, vágtában, az íj és nyíltegez mellett abszolút fel sem tűnik a hüvely. Az sem, hogy a szablya benne van e még, vagy már rég kiesett valahol. :D

Előzmény: Szebényi Tibor (8709)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.11.06 0 0 8709

Gyalog nem vívtam még komolyan hüvellyel az oldalamon, csak várjátékos bohóckodásban, de kissé zavaró volt. De biztos meg lehet szokni, ha érdekel valakit. Majd ha a HEMA szablyának is lesz egy iaido szerű ága. :)

 

Lóháton vágtában pedig nem zavaró, pedig tud ugrálni. Rólam készített videón lepődtem meg, hogy mennyire "röpköd" a hüvely, közben meg fel sem tűnt.

 

 

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8708)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.11.06 -3 2 8708

Tibor,

 

Rögtön egy kérdés a könyvvel kapcsolatban. Vívás közben mennyire zavarja az embert az övön lötyögő kardhüvely?

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.11.06 -3 2 8707

Örülök, hogy tetszik!

 

A nagyon jellegzetes Csaba-fejek szerepeltetése egy igen kiváló ötlet volt a szerzőtől vagy a szerkesztőtől.

 

Ugyanakkor a Chappon Samu könyv * kimondottan * rossz választás volt. Többek között a béna rajzok miatt, ettől sokkal jobb könyveket is választhatott volna Russ. Olyanokat, melyek határozottan jobban képviselték volna a XIX. századi KuK szablyavívást.

Előzmény: Szebényi Tibor (8706)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.11.06 0 0 8706

Ó, és vannak figyelmeztető Csaba-fejek egyes lapok alján?

Ezt meg kell szereznem! ;)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8705)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.11.06 -3 2 8705

Egy érdekes könyvre hívnám fel az érdeklődők figyelmét.

 

Russ Mitchell, aki Hidán Csabától tanulta a szablya- és fokosvívást, egy könyvet írt a témában, ami idén áprilisban jelent meg. Véletlenül megtaláltam a könyvről szóló YT-videót, és onnan már nem volt megállás. ;-))

 

https://szablyavivas.blogspot.com/2019/11/russ-mitchell.html

 

 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.11.04 -3 2 8704

Lehet, hogy egy gyengébb penge tényleg eltörik ettől. A minőségi pengéket pedig másképpen próbálták tönkre tenni.

Talán az ágyúcsöveket is lehetett ilyen célra használni.

Előzmény: Szebényi Tibor (8703)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.11.04 0 0 8703

A csizmás/bakancsos pengetesztelés biztos a világosi fegyverletétel után jött divatba. ;)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8702)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.11.04 -3 2 8702

Hogyan tesztelték Oroszországban a kardpengéket régen (1827) és miként tesztelik azokat napjaikban?

 

https://szablyavivas.blogspot.com/2019/11/testing.html

 

Hasonlóságok és eltérések.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.11.01 -3 2 8701

A kedves topiktárs által hozzánk irányított érdeklődő már a 6. edzést abszolválta. :-)))

(Munkahelyi elfoglaltság miatt kénytelen volt kihagyni zsinórban 3 edzést.)

 

Neki is van már saját fejvédje, szóval láthatóan nagy kedvvel csinálja a vívást, lelkesedésben nincs hiány. (Rögtön le is teszteltük a sisakját.) A csapatunkban már mindenkinek van saját védőfelszerelése, megfelelő mennyiségű polifoamos eszköz is rendelkezésre áll.

 

Szóval, kimondottan kellemesen alakulnak az itteni dolgok.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.31 -3 2 8700

Skallagrim elemzi a vívójelenetet.

 

https://www.youtube.com/watch?v=dIoVIBKaufI


My Reaction to Katana vs. Miadao Movie Fight Scene

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8696)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.31 -3 2 8699

Tibor!

 

Nagyon jó. Csak így tovább!!

Remélem, te leszel az első magyar, aki szablyában bejutsz az első 100-ba. :-)

Előzmény: Szebényi Tibor (8698)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.10.30 0 2 8698

A debreceni versennyel 107 helyet ugrottam előre a HEMA Ratings-en. Még két ilyen ugrás, oszt jó is lesz. :D

 

https://hemaratings.com/Periods/Details/?ratingsetid=3

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.29 -3 2 8697

Egy kellemes vívókoreográfia, és egy még kellemesebb lengyel nóta, Hej, sólymok.

 

https://szablyavivas.blogspot.com/2019/10/hej-sokoly.html

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.28 -3 2 8696

Napi színes. (Néhány elég furcsa "technika", de azért élvezetes.)

 

https://www.youtube.com/watch?v=ICndivUzJco

 

Katana vs Miao Dao combat - Record of Greatsword (2015)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.26 -3 2 8695

Heti statisztika (blog):

 

Magyarország .............. 134
Németország ............... 17
Ukrajna ...................... 16
Szingapúr ................... 14
Egyesült Államok ......... 7
Ausztrália ................... 3
Türkmenisztán ............ 3
Benin ......................... 2
Franciaország .............. 2
Egyesült Királyság ........ 2

 

Mókás: Benin és Szingapúr, de Türkmenisztán is az.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.25 -3 2 8694

A heti problémás találatok:

 

- tapasztalt ellenfél valahogy ösztönösen felkapta a bal kezét és végigkarcolta a saját fejvédje rácsán;
- sportkarddal sikeresen benyúltak a kosaram mögé, és az éppen szétnyíló kézvédő alá került a hegy,

  igen "kellemes" volt a hüvelykujjamnak;
- baranta BSZ-5 hárítólapjával találkozott a jobb kezem középső ujja, nem élveztem; most van rajta egy jó kékség,

  de a kence segít, pár nap és teljesen OK lesz.

 

"Előbb-utóbb mindenhova bekap találatot az ember."   + 100

Előzmény: Szebényi Tibor (8693)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.10.25 0 0 8693

Megyek is a HEMA versenyre. Kár, hogy a buhurt, meg a vikinges bunyó előző nap lesz.

 

A tegnapi edzés tanulsága pedig az, hogy a hátsó kézre is vegyünk kesztyűt. :D

HEMA felszerelésben vívtunk, a Berbekucz szablyákkal, de a bal kezemre nem vettem kesztyűt. Nem mondanám magam rutintalannak, tudom jól, hogy hátul kell tartani. Talán a fáradtság miatt, de valamiért egyszer mégis elöl maradt, és belenyúltam egy hasvágásba. Két ujjam vérzett és bedagadt, de legalább nem törtek el.

Szóval abszolút megértem, hogy a buhurtosok is rendszeresen hangsúlyozzák, a pajzsot tartó kézre is kell kesztyű.

 

Előbb-utóbb mindenhova bekap találatot az ember. Kesztyű mindig kell, ami minden ujjat véd, az ujjvégeket is, még a kosár alatt is! A jobb hüvelykujjam a megmondhatója, hogy a kosár sem véd ki mindent.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8690)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.24 -3 2 8692

Hidán Csaba egyik érdekes munkája (2008). Rövid ismertető.

 

http://szablyavivas.blogspot.com/2019/10/blaskovich.html

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.24 -3 2 8691

Extrém rőzsecsapkodás, 10 kg-os doronggal.

 

YT: Nodachi Jigen-Ryu 10kg

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8689)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.24 -3 2 8690

IV. Történelmi Kézműves Vásár, nov. 30. - dec. 1.

 

Viking viadal
Buhurt gála
HEMA torna

 

Valószínűleg mindenki találhat magának valami érdekeset.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.24 -3 2 8689

Az egész történet csak abból a szempontból érdekes, hogy Japánban sikerült megőrizni egy korábbi gyakorlási módszer -- legyen az a rőzseköteg csapkodása, vagy a faoszlop vad ütése (lásd európai pell) --, talán ilyen lehetett az, amikor katonák tömegeit kellett gyorsan kiképezni. Fárasztó, egyszerű, talán némi haszna is van.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8688)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.23 -3 2 8688

Én is csak ebből tájékozódok.

 

"Hiroharu Wada, a sword master and instructor at the Yakumaru Jigen-ryu school in Tokyo, teaches a class of about thirty men, young and old. Training involves beating stacks of wood with wooden swords and screaming hysterically until exhaustion. Wada, who owns a 450-year-old Satsuma sword, tells us that the main objective of the Yakumaru Jigen-ryu fighting style is to "draw and behead -- one shot, one kill." Intrigued, VICE heads to West Tokyo to see them in action." (YT)

 

A Jigen-ryu szintén egy érdekes változat.

 

"Traditionally this is practised using a long wooden stick, and cutting against a vertical pole, or even a real tree. During a hard practice, the wood is said to give off the smell of smoke. During the Edo period, at the height of its popularity, adepts of Jigen-ryū were said to practice striking the pole 3,000 times in the morning, and another 8,000 times in the afternoon. The style is also famous for his specific and impressive kiai they called Enkyō (monkey's scream)."

Előzmény: Szebényi Tibor (8687)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.10.22 0 0 8687

Ez mi?

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8686)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.22 -3 2 8686

Hangulatos és kellőképpen lelkes "rőzsepüfölés".

 

https://www.youtube.com/watch?v=WPANkfvzkJw

 

The Sword Master

Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.10.21 0 1 8685

Én örülök, hogy Kelemen Zsoltnál szőrén tanultam meg lovagolni. Szerintem kezdőnek nem is kéne nyerget meg kengyelt adni, mert csak hamis biztonságérzete lesz, aztán az első igazi fickándozásnál úgyis elszáll, mint a győzelmi zászló, de beleakad a szerszámokba.

 

Szőrén meg könnyen le lehet csúszni oldalra, ezt is direkt gyakoroltuk a lovasbirkózás előtt. Vagy hátra, ha ágaskodik (remélhetőleg nem rúg még egyet a biztonság kedvéért, de ennyi izgalom kell :D ). Vagy előre, esetleg megkapaszkodva a nyakán (csak úgy a lovat is ki lehet billenteni az egyensúlyából, mint oroszlán a zebrát).

 

Egyszer leestem egy gyors arabról teljes vágtában. Az a típus volt, amelyiknek állandóan húzni kellett a száját, de még úgy is tipegett előre. Ha engedtem, akkor meg állásból ugrott olyan vágtába, hogy a menetszéltől nehéz volt nyitva tartani a szemem. :D Talán megbotlott, csak egy kicsit mozdult oldalra, de annál a sebességnél az is elég volt. A hátamra érkeztem, a tarkómat is bevertem (szerencsére turbán volt rajtam). Csak egy villanásnyi képre emlékszem, ahogy a ló hasa és a hátsó lába dübörgött el kissé mellettem, felettem. A kengyelből kicsúszott a lábam, úgyhogy nem lett semmi bajom. De ha beakad, behúz maga után, és megdolgoz a hátsó lábaival...

 

Lovas birkózásnál is volt olyan, hogy elege lett a lónak, és kilőtt a küzdő felek alól. Lovas vívásnál ugyanígy előfordulhat, mikor nem elsősorban a lóra figyelünk. Ilyenkor jobb, ha elegánsan lecsúszik az ember.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8683)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.21 -3 2 8684

A "-2 vs 3" alapján már egyértelmű: átment az önirónia. :-))

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8680)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.21 -3 2 8683

Örülök, hogy tetszik!

 

Nekem kimondottan furcsa volt, hogy nyereg nélkül küzdenek, de így már sokkal jobban érthető.

Előzmény: Szebényi Tibor (8682)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2019.10.21 0 2 8682

Kösz, érdekes kép, ha jól emlékszem, eddig többnyire nyeregben láttam ezt a műfajt.

Gondolom, biztonsági okokból ülnek szőrén. Ha nem vágtázós a mutatvány, kvázi helyben forgolódnak a lovak, akkor biztonságosabb, ha gond nélkül le tudnak csúszni a lóról, mint lovasbirkózásnál. Ilyen kavarodásban veszélyes, ha valaki leesik és beleakad a kengyelbe.

 

Nem tudom, itt pusztakezes elemek mennyire játszanak. Van pár videó, azokon látszik, hogy nem "úri" vívást nyomnak, bal kézzel is próbálják elütni, megfogni az ellenfél kardtartó kezét.

Lovasok esetén (akár katona, akár rendőr) mindenhol alapvető, hogy tudjon valamit kezdeni azzal a helyzettel, ha egy gyalogos megragadja a csuklóját.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (8681)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2019.10.19 -3 2 8681

Lovasoknak.

 

http://peel.library.ualberta.ca/pcimages/PC/002/web/PC002745.jpg

 

"Description:

Royal North-West Mounted Police sports held at Regina Fair, Saskatchewan. After 1904, the North-West Mounted Police were
called the Royal North-West Mounted Police; after 1920, it was called the Royal Canadian Mounted Police."

 

Csapatos botvívás (single stick) lovon, 0 nyereg, 0 kengyel, fejvéd, plasztron.

 

Forrás:

http://peel.library.ualberta.ca/postcards/PC002745.html

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!