Keresés

Részletes keresés

ficere50 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74940

Nocsak...

Előzmény: 2ozzmexy (74925)
szakmókus Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74939

Megnéztem,25mikrofarádos kondenzátor van rajta. Természetesen400V-os.

Előzmény: NagyJ70 (74903)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74938

Nem szórakoztatlak tovább, többet ér az időm... (számomra)

 

A vita elkerülése végett és a rend kedvéért, tételezzük fel, hogy neked van igazad és én tévedek, akkor szerinted/szerintetek ez a megfelelő stílus és hangnem az ellenvéleményetek kinyilvánítására?

Amennyiben igen, az szánalmas...

 

Szórakoztat? Ez még szánalmasabb...

 

Előzmény: cosalf (74932)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74937

"Elég-e egy kondenzátor az égővel párhuzamosan, és mekkora? Vagy valami félvezető eszköz, ami levágja a tranzienseket?"

 

Jó gondolat, de ha ez egy egybeöntött lámpácska, akkor nincs sok esély ara, hogy odaférsz közvetlenül a led diódához egy kondenzátorral, a lámpából kilódó vezetékeken viszont lehet hogy 230V váltófeszültség van, oda viszont egész másféle alkatrész kell a tranziensek ellen (pl egy földelhető áteresztő zavarszűrő kondenzátor).

De egy led korai halálát okozhatja az is, hogy az optimálisnál magasabb feszültséget kap (túl nagy árammal dolgoztatják).

Előzmény: pls111 (74911)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74936

A kábelen mennek át fűnyíróval a száraz fűben. Persze semmi se történik akkor. Node 2 héttel később amikor ugyanazzal ugyanott vágják ugyanazt a füvet, csak nem foglalkoznak azzal, hogy a hajnali harmat még nem száradt fel teljesen, hát jól megaszhatja a kezelőt az áram.

Előzmény: cucu (74927)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74935

"Ha átdugtam a konyhában lévő egy fázisú fi relével védett konnektorba, normálisan működött bekötött védőfölddel is."

 

Na EZ volt a legokosabb kísérleted :)

Ha ugyanaz a fűrész ugyanazzal a hosszabbítóval az egyik FI relét MINDIG leveri, a másik (látszólag ugyanolyan képességű) FI relét viszont SOHA nem veri le, akkor én elsősorban hibás (vagy csak túlérzékeny) FI relére gyanakodnék.

A FI relékre ráírt milliamper érték csak egy maximális áram, ezt elérve mindenképpen le kell kapcsolnia, de van egy megengedett gyártási szórás, tehát egy hivatalosan 30mA-s FI relé a valóságban lehet talán akár mindössze 18 milliperes is (nem tudom, hogy mennyi a megengedett szórás, gondolom komolyabb gyártóknál kisebb, occó kínai terméknél meg véletlenszerű).

Lehet, hogy a te fűrész+hosszabbító párosításod együttesen mondjuk 25 milliamperes lökést produkál kikapcsoláskor, a 3 fázisú 30 milliamperes FI reléd viszont a valóságban csupán 22 milliamperes, tehát nem hibás, csak túlságosan érzékeny a te (occsó zavarszűrő kondenzátorral felszerelt) fűrészgépeddel súlyosbított (ezer helyen szigszalaggal foltozott + csuromvizes) hosszabbítódhoz képest.

 

Ezen felül léteznek olyan FI relék is, amelyeket kimondottan úgy gyártanak hogy fokozottan érzéketlenek legyenek a nagyon rövid idejű (impilzusszerű) hülyeségekre még akor is, ha azok túllépik a 3 milliamperes határt. Lehet, hogy a te egyfázisú FI reléd ilyen okos/flegma típus, a 3 fázisúd viszont a legapróbb hibára is ugrik.

Szóval a FI relék között jelentős szórás van nemcsak áram-érzékenységben, de idő-érzékenysében is.

 

Tehát úgy gondolom, hogy valószínűleg

- egyrészt a hosszabbítódnak is van valamennyi saját illegális áramszivergása a föld felé (próbáld ki mindezt egy másik hosszabbítóval is!)

- másrészt a fűrészed zavarszűr kondenzátorát sem igazi szakemberek tervezték/gyártották,

ez a két dolog összeadódva okoz kikapcsoláskor egy olyan áramszivárgást, amit az okosabb/pontosabb FI relé nem vesz komolyan, de egy idegesebb fajta már igen.

Előzmény: pls111 (74912)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74934

Nemár... hanem hová lesz?!

Előzmény: 2ozzmexy (74930)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74933

"1F-ú cuccot nem védünk 3F-ú védelemmel, mert amint a terhelés a 3F-on aszimetrikus, azonnal levág."

 

Rosszul tudod.

A FI relé csak a rajta átfolyó összes áram pillanatnyi eredő értékét figyeli. Ha 3 fázisú FI relé két fáziságán nem folyik semmi áram, a harmadikon meg mondjuk folyik 3 amper ÉS ezzel egy időben a nullán is folyik 3 amper, akkor az teljesen normális üzemmód a FI relé számára, ezért nem fog leoldani, pedig aszimmetrikus a terhelés a három fázison.

Családi házak és lakások tízezreit védi egyetlen darab háromfázisú FI relé, mégsem csapódnak le attól, hogy pl felkapcsolod a villanyt a budiban, pedig már ezzel is felborítod a három fázis szimmetriáját.

Előzmény: 2ozzmexy (74925)
cosalf Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74932

Írj még valami jót!

Szórakoztass!

Előzmény: 2ozzmexy (74930)
Szirty__ Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74931

"1F-ú cuccot nem védünk 3F-ú védelemmel, mert amint a terhelés a 3F-on aszimetrikus, azonnal levág."

 

Ez tévedés! Ha a föld fele nem folyik áram, az aszimmetria nem okoz lekapcsolást.

 

Előzmény: 2ozzmexy (74925)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.17 -1 0 74930

Igen, folyton egy buta vasmagos kismegszakítónak titulálja mindenki szerencsétlen eszközt, pedig nem az.

 

Tudom mire akarsz kilyukadni, de csak akkor lenne igazad, ha a motor a kapcsoló elengedésekor azonnal megállna, de nem ez történik, hanem megszűnik a fázison a terhelés felvétel, de a motor még pörög (viszi a lendület), ezért "visszarúg", így felborul az egész rendszer, nem egyenlítődik ki a 3F terhelés különbsége a nullán...

Előzmény: Törölt nick (74929)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74929

???

Ez biztos így működik...?! a FI relében.

Előzmény: 2ozzmexy (74925)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74928

A kettősszigetelésű kütyükön meg fel van tűntetve az IP védetség:

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/IP-v%C3%A9detts%C3%A9g

 

A kerti kütyük (fidesz-hosszabbító, sövénynyíró, fűnyíró, stb.) általában IP65/IP64/IP55(ez már nagyon tecsós... :) ).

A baj inkább az, hogy az emberek arra lusták, hogy -mint ahogyan én az imént tettem- egy cigi és egy kávé (egyik fogyasztása sem ajánlott :) ) mellett kiguglizzák a wiki-ről tapitelivel, hogy melyik szám mit jelent, inkább megkérdezik a barkácsárúházi eladót. :)

Előzmény: Törölt nick (74926)
cucu Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74927

Az elektromos fűnyírók kését olyan csavar rögzíti, aminek a feje műanyaggal van körbeöntve, hogy ha mégis vizes részre érünk nyíráskor, ne rázzon meg.

Ezt is el szokták hanyagolni; ha megsérül a szigetelés rajta, cserélni kellene.

Előzmény: Törölt nick (74924)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74926

Jaja, igen. az stimm, értem már mit írt.

Előzmény: 2ozzmexy (74925)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.17 -1 0 74925

"A gép elindult, és levágtam vele egy ágat. De amikor leállítottam, leoldott a 3 fázisú fi relé."

 

A bejövőn van neki csak 4P-ú FI, az ment le. Erre céloztam, hogy 1F-ú cuccot nem védünk 3F-ú védelemmel, mert amint a terhelés a 3F-on aszimetrikus, azonnal levág.

Mert neki befolyt -mondjuk- L1-en 4Amper és ez ki is folyt a nullán, közben lehet hogy L2-en meg elindult a splitt klíma, tehát a mágneses terek nem oltották ki egymást, mivel a terhelés aszimterikus volt, így levágott.

 

Kettő szigetelésű cuccot lehet szabadtérben használni, ha az IP védettsége ezt megengedi.

Előzmény: Törölt nick (74924)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74924

Nem teljesen. És megint visszajön a kedvenc topictéma :) Fűnyírózni például szeretnek nedves füvet, hiába tilos. Sőt, szeretnek átalmenni a fideszsárga hosszabbítón is fűnyíróval, ami így rendszerint megsérül, dehát működik az. Az FI ilyenkor is leold, ha másfelé/másfelől kóriszál az áram, mint a fázis és a null között. Biztos ismersz te is fűnyírórázásos eseteket. De nem, nem dugják be még ezután sem a konnektoros FI-t... Hát ezért kell azt eleve beépíteni, akkor nem tudják kihagyni.

Előzmény: cucu (74923)
cucu Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74923

Láncfűrészem volt, ott sem lehetett semmit sem földelni. (Nem volt mit.)

A fogaskereke nem véletlenül van bakelitből.

 

Úgyhogy a kolléga aggodalma indokolatlan.

Előzmény: Törölt nick (74922)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74922

Pont ezt akartam én is kérdezni. Szerintem az csak egy sima kettős szigetelésű műanyagburkos lehet mint az összes sövénnyíró, kéziszerszám, fűnyíró. Vízben, esőben-után eleve tilos használni.

Előzmény: cucu (74921)
cucu Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74921

Bocsi, most nincs előttem az ágvágó, (nekem nincs, de már láttam ilyet) szóval annak melyik része van leföldelve?

Előzmény: pls111 (74912)
cosalf Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74920

Gondolom, az Ecserin vetted a diplomádat, ha egyáltalán van.

Csak azért kérdezem, mert nem szeretném, ha valamelyik ismerősöm azt az iskolát választaná, ahová Te jártál.

Te nem segítettél a kérdezőnek, hanem hülyeségekkel traktálod.

Előzmény: 2ozzmexy (74918)
szakmókus Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74919

Igazad van,nem cizelláltam a hozzászólásomat.Természetesen üresen nem a névleges áramot kell elérni,hiszen akkor túlgerjesztettem volna a motort,aminek a hangja sem egészséges, hangosan búg.

Ha kevés a kondenzátor akkor csendes,lassan pörög fel, de terhelésre lefullad.

 

Szerencsére a háromfázisú motor kondenzátorral való indítgatása kezd kimenni a divatból, a frekvenciaváltóknak hála.

Előzmény: Szirty__ (74913)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74918

Már akkor sem válaszoltam rá, mert semmi közöd hozzá.

 

Ti biztosan ezt is jobban tudjátok, akkor hajrá, segítsetek neki...

Előzmény: cosalf (74917)
cosalf Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74917

Nagyon komoly hiányosságaid vannak.

Egyszer már kérdeztem, hol és mikor lettél mérnök?

Előzmény: 2ozzmexy (74915)
Lacivill Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74916

Szerintem igyál meg egy kávét, és  gondold újra amit írtál.

Előzmény: 2ozzmexy (74915)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.17 -1 0 74915

Igen van, úgy hívják a megoldást, hogy nem keverjük a fázisokat...

 

3F-ú védelemmel 3F-ú eszközt látunk el, nem 1F-út.

A körfűrészed gondolom 3F-ú, a sövényvágót passzolnám, gondolom 1F-ú.

 

Láttál már ilyen dobozt?

http://www.pauer-land.hu/?oldal=2&kat=1085&termek=29671

 

Meg kellene venni, a 3F-ú FI az asszimetrikus terhelés miatt dobál le.

https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81ram-v%C3%A9d%C5%91kapcsol%C3%B3

 

Mert amikor kikapcsolod, akkor hirtelen elvész az egyik fázisról 1,5-2 kW teljesítmény igény, felborul a mágneses egyensúly és levág.

 

A megfelelő módszer:

3F-ú KISMEGSZAKÍTÓ -> 3db 2P Cxx 30mA FI és nem fog levágni a 3F-ú, ezt borítékolom.

 

Előzmény: pls111 (74912)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74914

Nem idegesítesz, csak a világon mindennek oka van... (ok-okozati összefüggés ;) )

Azért vannak úgy a sorkapcsok kiosztva, ahogyan mert abban is van némi logika ha megnézed, aláírom, hogy a problémára a megoldás nem a legelegánsabb, ám "elfogadható" rondaság (nulla sorkapcsok kiosztására gondolok). Ez -így első ránézésből, telefonról- egy világítás betáp szekrénynek látszik. Ezeknél a szekrényeknél már el szokott fogyni a pénz és sajna az ember igen gyakran abból főz, ami a kamrában van...

 

A lényeg: A kedves mélyen tisztelt mérnök úr nem a saját tudása villogtatása képpen helyezte oda a sorkapcsokat, hanem azért, hogy átlátható legyen (bár a kedves villanyszerelők - tisztelet a kivételnek- nem mindig ugyanoda kötik vissza hibakeresésnél az ereket, hanem ahova elér...). Van benne logika, az egy kismegszakító csoporthoz tartozó nullák és fázisok egy "kupacban/helyen" vannak, az hogy a közösítőre már nem futotta, az csúnya tervezési hiba (pénzügyi).

A legjobb megoldás, ha csinálsz egy külön nulla elosztó kapocstömböt, ahonnan minden blokk első FI-je megkapja a nullát és a fázist és onnan viszed tovább a fenti tömbre.

 

Előzmény: Cliotech (74895)
Szirty__ Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74913

"A gyakorlatban azért a kondenzátorokat addig rakom rá az ismeretlen motorra amíg a névleges áramot elérem."

 

Nem írtad hogy üresen vagy terhelve, de üresen forgó motornál a névleges áram több a kelleténél nem?

Előzmény: szakmókus (74909)
pls111 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 74912

Egy 3 fázisú 30 mA-es fi relét szereltem fel a szabadban és a műhelyben lévő lámpák, konnektorok védelmére. A vizes helyiségeket, (konyha, fürdőszoba, és a bojlerek) külön-külön egy-egy darab egyfázisú védi.

A napokban használni akartam a kertben egy villamos ágvágót, körülbelül 40m-nyi hosszabbítóval. A gép elindult, és levágtam vele egy ágat. De amikor leállítottam, leoldott a 3 fázisú fi relé. Némi kapcsolgatás után megállapítottam, hogy mindig leállításkor old le. Ha hosszabbító nélkül közvetlen a 3 fázisú fi relével védett konnektorba dugtam az ágvágót, nem oldott le. Ha kikötöttem a hosszabbító védőföld erét, úgy jól működött a kertben is. (A hosszabbító erei között, igaz kis feszültséggel mérve, nagyobb, mint 200Megohmot mértem). Ha átdugtam a konyhában lévő egy fázisú fi relével védett konnektorba, normálisan működött bekötött védőfölddel is.

Mivel védőföld nélkül nem szívesen használnák szabadban egy gépet, a konyhából meg nagyon alkalmatlan lenne kivezetni, nem tudom mit tegyek. Szereljek fel egy külön fi relét csak ennek a gépnek, (a sövényvágóval és a körfűrésszel nem áll fenn ez a probléma), vagy van valami egyéb megoldás a problámára?

Köszönöm a válaszokat.

pls111 Creative Commons License 2017.03.16 0 0 74911

Üdvözlök mindenkit.

Először fordulok elő itt. Egy villanyszerelő fórumot kerestem, ahol választ kaphatok a problémámra. Erre a fórumra bukkantam. Elnézést, ha nem itt kellene feltennem a kérdésemet.

 

Van egy Grundfoss búvárszivattyúm nyomáskapcsolóval. Egy kapcsolóval tudom elindítani, amikor szükséges, ezzel a kapcsolóval kapcsolom a fázist a nyomáskapcsolóra. Annak a jelzésére, hogy be van kapcsolva, ez a kapcsoló egy LED lámpát is bekapcsol. 

A problémám az, hogy ez a LED égő gyakrabban meghibásodik, mint amilyen élettartam elvárható egy LED égőtől. Arra gondoltam, hogy talán a szivattyú motor indításakor és főleg a megállításakor keletkezik valamilyen túlfeszültség. (Bár a szivattyú egy transzverteres, lágy indítású típus).

Van-e valakinek tapasztalata, mivel lehetne megvédeni az égőt? Elég-e egy kondenzátor az égővel párhuzamosan, és mekkora? Vagy valami félvezető eszköz, ami levágja a tranzienseket? Lehet-e valahol ilyen védőeszközt kapni? Valami kis méretűt, ami elfér a lámpa talpa alatt, vagy a nyomáskapcsolóban, esetleg a falon lévő dobozban? Nem olyan védőeszköz, mint egy villámvédő, ami megvédi az égőt, önmaga meg tönkremegy, hanem valami sokszor használatos.

Köszönöm a segítséget.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!