Keresés

Részletes keresés

Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.09 0 0 9065

A kapukat mindig zárva tartják. Árpapának köszönhető (engedélyt kért rá), hogy néhányan be tudtunk menni.

Előzmény: andora58 (9064)
andora58 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 9064

Igen ott voltam DOBÓ-napon de nem találkoztunk a laktanya látogatason már nem voltam . Akkor még nem ismertem a honlapról a " fórumról"senkit igy úgy gontoltam hogy elmarad a lakt..látogatás mivel a kapu zárva volt.

Előzmény: Ricky Hawk (9063)
Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.08 0 0 9063

Andora58! Eddig fel sem figyeltem a képed dátumára! Aznap én is ott jártam!

Előzmény: andora58 (9039)
Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.08 0 0 9062

Kedves Vitató, lakonikus a megállapításod, ám ez a topic inkább az emlékeké, az élményeké, nem annyira a vitáé. Amikor a katonai szolgálatunk alatti eseményekről, a laktanyáról, mint komplexumról írunk, ugyan miféle vitát lehet afelett nyitni? Valaki elmond egy általa átélt történetet, akkor kössünk bele, vagy inkább csuklóból hülyézzük le?

Vannak, akik gyűlölettel gondolnak vissza a szolgálatukra, esetleg egyes személyekre (zárójelben jegyzem meg, hogy több évtized elteltével ilyen érzéseknek már enyhülniük illene), úgy vélem, ez a topic talán nem az ő világuk.

Előzmény: Törölt nick (9060)
Figaro-no1 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 9061

Milyen nézőpontra gondoltál?

Ha jól látom ez az első  hozzászólásod, téma nélkül, bajkeverő stílussal!

Másik fórumon nem éreznéd jobban magadat?

Előzmény: Törölt nick (9060)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 9060

Ez egy olyan topic, ahol nem viselik el a vitát, a más nézőpontokat. Csak azt nem tudom, akkor mitől fórum? Az "én magammal és a hozzám hasonlókkal egyetértek" soha nem vitte előbbre a dolgokat.

kovacsgyula44 Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9059

Már írtam itt régebben, a műhelyszázad centivágó guillotinja volt a csúcs, finommechanikai műremek. Úgy volt méretezve, hogy 15-20 centis esés után a borotva éles ferde kés simán elvágta a centit.

 Szekszárdon van egy baka múzeum, lehet hogy a centi kultusz kitöltene egy tárlót.

 gyula

Előzmény: andora58 (9045)
Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9058

Gondoltam, főleg, hogy ez még egy darabban van, és nincs szétszórva ;-)

Előzmény: Uazmentős (9055)
andora58 Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9057

A puritánabbik is a célnak éppen megfelelt.

Ráadásul olcsó is volt.

Előzmény: Ricky Hawk (9054)
andora58 Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9056

Szép darab ez is!

Ilyent még nem láttam.

Előzmény: Uazmentős (9053)
Uazmentős Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9055

A centi nem eredeti csak ilusztráció, mi is sárga-zöld szabócentit használtunk.

Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9054

Ez is egy becses emléktárgy! Ahogyan írtam, a mi századunknál jóval puritánabb, mindössze álcahálózsinór- hurokkal összefogatott feltekercselt változat járta.

Előzmény: Uazmentős (9053)
Uazmentős Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9053

Itt egy eredeti centitartó 73-ból.Alu doboz fafurnérral bevonva. Mi is összegyűjtöttük a levágott darabokat, leszereléskor a kapunál szortuk el. Akkor még nem volt zsilip, talán még lemez sem a kapun. Ha levelet írtunk az aznapi darbot ráragasztottuk. Külön centivágó késsel vágtuk.Elvileg akkor is tilos volt, de különösebben nem foglalkoztak vele.

Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9052

Akkor jó lesz sietni...

"Császár László (Tapolca polgármestere) válaszában azt hangsúlyozta, hogy a stratndot eredeti helyén drága és gazdaságtalan lenne üzembe helyezni, ám a volt laktanyák területén - amennyiben a próbafúrások igazolják az előzetes várakozásokat - reményei szerint megépülhet majd egy új fürdőkomplexum."

Forrás:  http://www.tapolca.net/tujsag/download/tapujs2010december.pdf  3. oldal.

A 2. oldalon néhány szóban foglalkoznak a HEMO sorsával is.

 

Előzmény: andora58 (9050)
Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9051

Nem róla írtam.

Előzmény: andora58 (9049)
andora58 Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9050

Sajnos én 1982-óta csak kivülröl láttam laktanyát.

TALÁNY MAJD EGYSZER belülröl-is! ÁRPAPA....

Előzmény: Ricky Hawk (9048)
andora58 Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9049

Talán róla van szó!

Ha igen ISTEN ÁLDJA !!

Egy pár VÁP -ot leadtam vele.

NÁLA EMBERSÉGESEBB KATONA  nagyon kevés volt!

Előzmény: Ricky Hawk (9021)
Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9048

Így néz ki belülről:

Előzmény: andora58 (9038)
Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9047

És kívülről az én olvasatomban:

Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9046

Ez ilyen volt belülről, csak 76-78- ban a gyalogosforgalmat a gépkocsiktól betonfal választotta el:

Előzmény: andora58 (9039)
andora58 Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9045

Hát igen a centi készités a mi idönkben is igy történt csak az a büdös ólmos benzin szag.

A vágás technikája ahány ház annyi szokás. Látod én nem emlékszem a fára dobálásra mindig tanul az ember. A napostiszt se engedte volna .Ilyenkor általában jó kötésü ht-k adták a szolit /pld NYAKI nem véletlen a nagybetü/. Nehogy az itt maradt törlesztjen a leszerelönek!

Én nem emlékszem arra hogy a hivatásosok különösebben üldözték volna a centit,persze nem elöttük kellet mutogatni.

Előzmény: vinjo (9042)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9044

Hát igen. A katonák fantáziája végtelen volt. De egyik - másik vén róka hivatásost se kellett ötletért a szomszédba küldeni. Őket nem volt olyan egyszerű megvezetni.

Előzmény: kovacsgyula44 (9043)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9043

Élvezettel olvastam a szilveszteri megemlékezéseket. 66' szilvesztere, Kovács hdgy természetesen  zászlóalj napostiszt az 1 z.-nál. Foricsek Laci bácsi is valamilyen szolgálatban volt. - Hadnagy elvtárs! Nem lesz itt semmi gond! - Fötörzsőrmester elvtárs, azt mondta a Hamar (Opk) kutatni kellene piák után. - Nyugodjon meg hadnagy elvtárs, nem kell itt kutatni semmit! Addigra megtanultam, hogy bízni kell az öregben, nem kutattunk. Késő délután az épület legfelső szintjén járva, gyanús neszt észleltem a padlásfeljáró felől. Bekukkantottam a homályba, felismertem, hogy Friedmann honvéd, Laci bácsi sofőrje próbál vasfürésszel egy böhöm nagy lakatot eltávolítani a padlás vas ajtajától.(A padlásfeljáró azt megelőzően mindig nyitva volt) Megyek Laci bácsihoz. Mondja, tudom, az előbb tőlem kérte a fűrészt, hagyjuk hagy dolgozzon. Friedmanus győzött, a csapat özönlött volna a lelőhelyre, Laci bácsi hivatta sofőrjét, adott neki egy még böhömebb lakatot. - Fiacskám, tegye fel ezt a padlásfeljáróra, a vasfürészre gondolom már nincs szüksége, azt adja le. Újév reggelén megint hivatta Friedmannt, egy nagy szolgvez ládával felbattyogtak, telerakták, fél évig nem volt gondja a repi piára. Friedmannt meg az első adandó alkalommal beküldte mondjuk a nyírádi vasboltba: Fiacskám, emlékszik még mekkora lakat volt szilveszterkor a padlásfeljárón, na egy olyat vegyen!

 gyula 

  

vinjo Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9042

A mi időnkre bizonyára leromlott a kapható centik minősége,mert ahhoz,hogy feltekerve frankón egyben maradjon,bizony impregnálni kellett.   

Ez általában pár napos benzinben áztatást jelentett,majd szorosan feltekerve kiszárítást. Ennek eredményeként egy rugószerű keménységű és viselkedésű centitekercset kaptunk,ami persze hetekig árasztotta a jellegzetes szagot,viszont  igen látványosan lehetett rázogatni.

:-))

Nálunk 50 napig tartották egyben a centit,utána 15-20 centis lécre(vékony ,keskeny vonalzó) ragasztották,arról lógott,kunkorodott a maradék. Amikor a lelógó rész elfogyott,már csak a léccel együtt lehetett vágni,ami jelképezte,hogy az utolsó 2 hét milyen keservesen lassan múlik el. :-)

 

Leszereléskor hajnali fél 3-kor volt ébresztő,fél 4-kor indultunk ki a laktanyából és a Lentiből (vagy Kanizsárol?) induló leszerelővonat (CSAK leszerelő katonák voltak rajta!!!) hozott minket Bp-re,illetve ment tovább Miskolc felé. A személyi igazolványokat ébresztő után már civilben a folyosón felsorakozáskor osztptta ki minden századparancsnok.

 

 

Előzmény: Ricky Hawk (9027)
vinjo Creative Commons License 2011.01.03 0 0 9041

Mi a leszerelés hajnalán a piros szélű trikókat,tornacipőket dobáltuk a VV körlet (Közvetlenek épület,2.em. folyosó utolsó körlete) ablakából a sétány felőli fákra.(1987 aug.)

 

:-))

 

Emlékszem,hogy sok tornacipó,meg egyéb ruhadarab szokott rajtuk lenni leszereléskor.

 

 

Előzmény: andora58 (9039)
andora58 Creative Commons License 2011.01.02 0 0 9039

A centi szorás helye 30-évvel késöbb.

Előzmény: Ricky Hawk (9035)
andora58 Creative Commons License 2011.01.02 0 0 9038

Igen mi is gyüjtöttük a levágott darabokat amit aztán a laktanya kaput elhagyva dobtunk ki a csepel platojáról nagy orditás közepette. Éppen STOKI örm volt a kapus ha valaki emlékszik rá? /napos tisztként mindig meg kérdezte hogy a stoki rendbe van-e/.

Az épület ismerös-e?

Előzmény: Ricky Hawk (9035)
Marc-i-Pan Creative Commons License 2011.01.02 0 0 9037

Nem tudom miért vadásztak a centire, de akinél öregkatona létére nem volt mindig nála, az murgás volt.

Még az őrtoronyba is kivittük, pedig egyszer majdnem lebuktunk vele. ÜTI kisérettel mentünk váltani, mikor félúton

az ÜTI azt mondta, hogy fordítsuk ki a zsebeinket. Szép sorban meg is tettük, két ujjal kihúzva zsebet, hogy lássa,

hogy üres. Később bent az őrszobán derült ki, hogy mind ugyanazt a megoldást választottuk. Mutattuk az üres zsebet,

közben a markunkban ott lapult a centi.

Előzmény: Ricky Hawk (9036)
Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.02 0 0 9036

Nahát, az üti pajtás szabóságot szeretett volna nyitni? :-)

A centi viselését tiltották ugyan (sőt, politikai színezetet is vittek a dologba), mintha időnként ellenőrzés is lett volna.

Ennek ellenére minden öregkatonánál volt. Nem volt más ez a jelenség, mint presztizskérdés az öregek számára, egyúttal a közelgő leszerelés kézzelfogható bizonyítéka, ami magabiztosságot is adott.

Előzmény: nyulkoma (9034)
Ricky Hawk Creative Commons License 2011.01.02 0 0 9035

Ez igen, milyen becses tárgyi emlékek!

Mi, ahogyan írtam, az utolsó darabig vágtuk a centit ésszétszórtuk a már leírtak szerint.

Ezt a hagyományt láttuk elődeinktől.

Előzmény: andora58 (9032)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!