Keresés

Részletes keresés

Figyelget Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116632
Üdv Feribá!
" Én azt hittem ,hogy ezt mindenki tudja, de szerintem nem."
Tényleg nem,legalábbis nem mindig úgy sikerül.
(Ez elég konszolidált :-))))hsz volt Részedről,de jó és hasznos!)
Előzmény: Feeriba51 (116630)
Figyelget Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116631
Kedves Mester!
Teljesen igaz,amit írsz.Nem is vitatja senki.
De nagyon "kiosztós" kedvedben vagy mostanság. :-))))))
Azt szeretném hozzátenni,hogy amiről szó van,az egy kupola(ha jól láttam)vízhűtés nélkül.De így is biztosan lehet vele javítani a pálinkán.Szerintem.
Előzmény: rézműves1 (116627)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.10.01 0 4 116630

Szerintem is javíthat a minőségen, de azt ne feledd el, hogy azt a kelléket még nem találták fel, amelyik helyettesítené az embert, a tudást.

Nem tudom milyen a főződ, de ha nincs egy komoly (nagy felületű) sisakod, akkor sokat segít ez a kellék is. Akár terelő tányér is lehet benne.

Kedvenc hasonlatommal élve ezzel a kellékkel áthangolódik a hangszered és meg kell tanulnod szépen játszani rajta.

 

Más és másoknak is.

Mostanában sokat hallok olyat, hogy az utópárlat 50-55 foknál jelentkezik. Ez egy kicsit zavar engem. Szerintem ott van a gond, hogy nem figyelünk. Az-az, amikor az utópárlat felé közeledünk, vissza kell venni a fűtést, a csorgás majdnem a felére, aztán a felére csökkenjen. Ezzel fokozzuk a kiválasztást és a fazékíz 35-40 foknál fog jelentkezni, sőt, talán ízesebb is lesz a pálinkánk is.

Tehát a középpárlat vége felé piano, pianissimo és nem forte!!!
Én azt hittem ,hogy ezt mindenki tudja, de szerintem nem.

Jó nedűt!!!

Előzmény: ksanyi52 (116617)
rézműves1 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116629

...Nem tudom miért, de ez lemaradt az előbb!!...pedig válaszoltam...

 

..." főzőhöz kínált tisztító kupola akkor most javít vagy ront a pálinka minőségén."...

 

Vörösrézből van, tehát semmiképpen nem ront, inkább javít.

 

..." Érdemes e megvenni vagy hagyni kell a fenébe? Üdv ksanyi."...

 

Ha ilyen kis (17l) saválló üstöd van, amihez kínálják és kevésnek találod a deflegmációs és katalizációs

felületet, akkor akár még jó is lehet.

Ha nagyobb üstöd van, akkor lehet, hogy kicsi (nem az ára). A csatlakozóra kérdezz rá.

Előzmény: ksanyi52 (116613)
rézműves1 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116628

Igazságod vagyon!..:):)...

 

Gyulán voltunk és onnan mentünk át Békésre. Előtte Nabitival beszéltem telefonon és szerencsénkre ő említette ezt a csodálatos "pálinka-szentélyt". Ha jó emlékszem 200-féle pálinka volt a gyönyörűen kialakított üveg vitrinekben.

Előzmény: körte51 (116618)
rézműves1 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116627

Szia ksanyi!

 

Neked válaszolok, mert te kérdezted, de hadd hívjam fel mindenkinek a figyelmét, aki a hsz.-eket olvassa, hogy kicsit figyelmesebben olvasson és ne tegyen hozzá semmit az eredeti szöveghez, mert ezzel félrevezetheti a többieket.

Hol olvastad azt, hogy ha a "pistóriusz-tányérnak" látszó tárgynak üres a belseje, akkor nem ér semmit? Ugyanis én írtam róla, de még véletlenül sem állítottam, hogy nem ér semmit.

Csak azt mondtam, hogy az nem pistóriusz-tányér. Nagyon egyszerű egyébként megállapítani, mert ha keresztül látsz rajta a csatlakozóknál, akkor nincs benne terelőltányér és akkor "csak" egy vízhűtéses deflegmátor, de nem pistóriusz tányér!!

Természetesen ez is használható, mint egy "erősítő-feltét", mert a rajta lévő víz hűtőhatásának köszönhetően, erősebb lehet a deflegmációja, mint egy sima léghűtéses deflegmátornak.

Előzmény: ksanyi52 (116613)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.01 0 1 116626

Legjobb a mechanikus tisztítás, de a forró víz is megteszi.

 

Előzmény: ksanyi52 (116625)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.01 0 1 116625

Szia! Én is felfedeztem egy leheletvékony olajfoltot a pálinkában. Papirzsepivel gyorsan lekaptam. És azon csodálkoztam hogy, hogy nem vettem észre az alszeszben. Akkor valószínű hogy fent csücsült a hűtő falán és most lemosta. Forró vízzel letudom mosni a hűtő faláról? Vagy hűtőfolyadék nélkül forraljak benne vizet és a gőz kimossa? És még nem kaptam választ az előző kérdésemre: Érdemes megvenni azt a tisztító kupolát?

Előzmény: snapszmester (116615)
Figyelget Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116624
Mármint a 116614-es hsz-nél.
Előzmény: Figyelget (116623)
Figyelget Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116623
Az tényleg elgondolkodtató kihozatal! :-(
(A kozmaolajos hozzászólást nem kell túl komolyan venned,lásd a hangulatjelek a végén.)
Előzmény: ksanyi52 (116622)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116622

Akkor még rosszabb a helyzet, mert nekem az 50 fokosból lett annyi. Vagy még kevesebb.

Előzmény: barkócza (116621)
barkócza Creative Commons License 2015.10.01 0 1 116621

A két kihozatal azért különbözik, mert az egyik tiszta szeszre, a másik 50%-os pálinkára vonatkozik.

Előzmény: ksanyi52 (116617)
Figyelget Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116620
Tehát mikor ugyanabból a cefréből főztem,mindvégig volt kozmaolaj,csak az első adagoknál bennmaradt a rendszerben.Igaz nem váltottam tüzelési módot,sebességet,de a harmadiktól azért jelent meg,mert telítődött a hűtőspirál fala(az üstöt,páracsövet tisztítom ilyenkor is,na nem olyan alaposan,de átmosom).
Én így értelmeztem az általad írottakat és így érteném is. :-)
Előzmény: snapszmester (116615)
Péter_33 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116619

Sziasztok! Van valakinek grafikonja vagy saját kísérlete, hogy a hőmérséklet hogyan befolyásolja az erjedés idejét? Mondjuk 15-20-25°C-on ugyanazon fajta és mennyiségű cefre erjedése hogyan tolódik el időben.

Megfigyelések és gyakorlati tapasztalatok is érdekelnének. 

körte51 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116618

Csak annyiban javítlak ,hogy nem Gyulán, hanem Békésen van az a "pálinka-szentély" és nagyon örülök ennek a tévedésnek, mert ez azt jelenti ,hogy igen jól éreztétek magatokat !:-)

Előzmény: rézműves1 (116612)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116617

"Akkor megvan a kozmaolaj problémára a megoldás!" Hát ezt azért én inkább én kérdőjellel írnám, meghallgatva az idősebb ( Feribá) véleményét is. Ma sikerült beregisztrálnom snapszmester oldalára is, és ott kétféle táblázatot is találtam a kihozatallal kapcsolatban. 

pl   Alma, körte,  5-6 l/ 100 kg              10 l/100 kg        12 l/ 100  kg

     szilva,            6-7 l/100 kg               14 l/100 kg

Nekem általában a kevesebb jön.  Eddig nem használtam semmilyen segédanyagot ( élesztő, pektinbontó, stb)

Ha használnék esetleg javulna a kihozatalom? Észre vettem hogy az almánál és a birs-nél sok világos színű gyümölcsmaradvány marad a moslékban. ( Pedig mindegyiket húsdarálón ledarálom). De az is lehet hogy nem voltak még elég érettek. Nektek mik a tapasztalataitok ez ügyben? Üdv ksanyi.

Előzmény: Figyelget (116614)
zsorsz Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116616

Már értem. Lehet,a nagytrafikban a kislutrin,ezeket a számokat kéne megjátszani!:)

Előzmény: Feeriba51 (116610)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.01 0 1 116615

Meg van a válasz arra is hogy van olaj és nincs olaj.

Lentebb írta valaki hogy csupa olajos lerakódás volt a rendszerben. 

Ha elég jó a szellőzés és lassan megy a főzés a kozma olaj nagy része kirakódik a kupola, páracső, hűtő falára. Ezt vagy bemossa egy erősebb főzés vagy a finomítás. Nálam mindig intenzív a fűtés és mosatva van a páracső, hűtő. A dupla kamrás szűrőnek köszönhetően nem jelentkezik az olaj. Régebben a pálinka tetejéről kanalaztam le a 10cm átmérőjű olajfoltokat. 

Előzmény: Figyelget (116614)
Figyelget Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116614
Szia!
Biztos,hogy javíthat a minőségen.Viszont nem értem az elnevezést.Vajon miért tisztítókupola? Szerintem ez egy egyszerű erősítő feltét.
Meg ezt találtam a leírásban:
" A kupolán áthaladva a párából lecsapódnak a magasabb forráspontú alkotóelemek (kozmaolajok)," ?!
Akkor megvan a kozmaolaj problémára a megoldás! :-))
Előzmény: ksanyi52 (116613)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116613

Sziasztok! Írtok itt a rézfelület hatásáról pró és kontra. A pistorius- tányér és egyéb fondorlatos dolgokról. Meg hogy ha üres a belseje semmit sem ér. Azt szeretném megkérdezni hogy az ilyen:  főzőhöz kínált tisztító kupola akkor most javít vagy ront a pálinka minőségén. ( feltételezve hogy a cefre hibátlan)

http://hazaipalinka.hu/palinkafozo-termekek/kiegeszitok-palinkafozeshez/egyeb/tisztito-kupola-palinkafozohoz.palinka

http://hazaipalinka.hu/palinkafozo-termekek/palinkafozok/eco-plainkafozok/eco-palinkafozo-17-literes.palinka

 Érdemes e megvenni vagy hagyni kell a fenébe? Üdv ksanyi.

rézműves1 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116612

Igazán örülök, hogy olyanokat tudtam mondani, ami egyezik az elképzeléseiddel (talán másokéval is).

 

A különböző tulajdonságú anyagok tekintetében, nálam csak a minőségi saválló (sörös) és a szintén jó minőségű vörösrézlemez (német) ami előfordul, úgyhogy csak ezekről tudok bármit is mondani.

Habár a szívem csücske a réz, azért egy befenekelt, vagy oldalt is duplázott (olajos) söröshordóban is lehet jókat, sőt kiválót főzni. Persze az üst feletti részek rézből, mint a magas domború üstfedő, a hozzá kapcsolódó jó méretű sisak, esetleg egy pistóriusz-tányér és a megfelelő vastagságú és hosszúságú emelkedő páracső, hűtő mind-mind hozzájárulnak a sikerhez.

Erre jó példa, az a sok kiváló (otthon főzött) pálinka, amivel az országos megmérettetéseken, vagy akár a ZD-n is találkozni lehet. Ahogy már alább is említettem, pár éve a legfinomabb kajszit is ilyen üstből csorgatta ki egyik fórumtársunk. Azóta is emlegetjük.

A mi nagy szerencsénkre, ahogy Snapszi mesterünk is elmondta, a réz katalizáló hatása az egyik záloga lehet a jó minőségnek. Nem szeretném itt a biokémiai folyamatokat taglalni, vannak itt akik ehhez nálam sokkal jobban értenek, de a lényeg, hogy a vörösréz minőségi javulást eredményez.

Üveg lombikban és cuccban is lehet páleszt főzni és ha kiváló gyümölcsből "fórumosan" készült a cefre biztosan jó is lenne.

Annál a kertvégibe állított hordóba, tűző napon, heteken keresztül, földről szedett, rohadt gyümölcsből, kiforrás után fél-egy évvel kifőzött kerítés-szaggatónál, biztosan nagyságrendekkel jobb lenne.

 

Végezetül pedig a pálinka réz tartalmától nem kell félni, mert a rendesen tisztán tartott (kiszárított) full réz főzőből sem oldódik ki káros mennyiség, hacsak nem volt ecetes a cefre. Nekem sose volt kék-zöld pálinkám és fémes íze, törése sem.

Ezek jellemzően a tilos időkből származnak, mint a rézeleje kifejezés. Akkoriban főleg vidéken, sokan éjszaka főztek és amikor befejezték nem nagyon mosogattak, hanem gyorsan eldugták az üstöt a szénapadlásra, páracsövet a kukorica góréba, hűtőt a disznóólba, vagy ahová sikerült.

Nos el lehet képzelni fél-egy év múlva, milyen volt az a cucc és mi jött ki belőle, főleg az első főzéskor.

 

A Békési Zoltán úrról még csak annyit, hogy amikor ott voltunk, (Nabiti-nek köszönhetően) sikerült megnézni Gyula központjában azt a volt zsinagógát, amit megvásárolt és pályázati pénz segítségével,

egy valóságos "pálinka-szentéllyé" alakított. Csodálatos kívül is, de főleg belül. Aki arra jár ne szalassza el a megtekintését.

 

 

Előzmény: körte51 (116602)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.01 0 1 116611

Kacsos, száraz, tegnap préselték. Felejtsd el. Keress frisset, szemeltet és nedveset.

Előzmény: Rob7012 (116609)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116610

Úgy látszik nem értetted. Én arra akartam felhívni a figyelmed, hogy két hozzászólás van egymás mellet, amelyeknek 116569 a sorszámja.

Ezt az anomáliát, hogy neveznéd?.-)))

Talán elaludt Admin és elfelejtette számolgatni a hozzászólásokat???:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsorsz (116608)
Rob7012 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116609

Sziasztok!

Pár éve kezdtem el a cefrézéssel foglalkozni.Szilva,barack,körte és birs cefréket készítettem amiket úgy főzettem ki bérfőzdében.

Elég jól sikerült pálinkáim lettek.

De ez nem volt elég és most már magam főzöm ki őket.

Úgy érzem nem döntöttem rosszul,sőt:)

Most kaptam kipréselt szőlőt amiből hagyományos törkölypálinkát szeretnék készíteni.

Ehhez szeretnék tanácsot kérni.

A szőlő állítólag 20 fokos mustot adott,kocsánnyal együtt préselték ki elég szárazra.

Hogyan kell ezt kiérlelni,cefrézni illetve kifőzni?

Köszönöm előre is a segítséget.

zsorsz Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116608

Bőrzeke szeret beszólni:)

Előzmény: Feeriba51 (116594)
sogi01 Creative Commons License 2015.10.01 -1 2 116607

                                                    vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (116477)
maya0419 Creative Commons License 2015.10.01 0 1 116606

Sziasztok!

 

Légyszives ha tudtok segítsetek! Tervezzük, hogy vennénk egy ECO 50 l pálinkafőzőt. Van valaki akinek van és használja? Milyen tartozékok vannak hozzá? Mennyire biztonságos használni? Megéri?

Hirtelen ennyi lenne a kérdésem, remélem tudtok segíteni.

 

További szép napot!

 

Üdv!

Feeriba51 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116605

Nem jól gondolod:-))

Ha csökkenteni akarod a deflegmációt, tekerd be száraz ronggyal a sisakot, deflegmátort, páracsövet... már amilyen mértékben akarod elérni ezt a hatást.

Jó nedűt!!!

Előzmény: naivkezdo (116601)
körte51 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116604

Lehet, de valami labor környezet ,minden azonos párhuzamos rendszer és a kóstoláshoz is érteni kellene. Furcsa dolog ez az ízlés is , ennek ez ízlik a másiknak a másik.Nehéz volna dönteni.  A feleségem nem szereti a körtét ,nekem a kedvencem, a komám imádja a cserszegit ,szerintem az nem nagy szám ! Gondba lennénk! :-) Pár hete történt,hogy  egy baráti vacsorán a gazda szedegette az üvegeket ki a szekrényből ,mi pedig véleményeztünk! Én szaglásztam csak ,sok rossz után ,egy üvenél kicsit elhamarkodva nem tetszést nyilvánítva ,majd javítva,hogy nem is rossz, szilva és többféle szilva . Kiderül, hogy a tőlem kapott 2011 pálinkát rakta elém , jó évjárat volt a legjobb pálinkám , amit a főzdében főztem. Volt már ,hogy megkínálták egy jó ismerősömet  ,kirázta a hideg ,hogy mit adtatok nekem, Janikám tőled kaptam a tied! :-)

Előzmény: Figyelget (116562)
körte51 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 116603

Igen , ha csökkentjük a fűtést ,nő a rendszer deflegmáló hatása é fordítva is igaz! Viszont ez behatárolt egy szintig .  Szerkezetileg változtatsz ha többet akarsz! Ha túl kicsi ,akkor nem tudjuk kellő mértékben dúsítani ,szükség volna a harmadik főzésre is!

Előzmény: naivkezdo (116601)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!