Keresés

Részletes keresés

Andrea196707 Creative Commons License 2010.12.30 0 0 2403

Kedves Madárbarát! Már régen nem látogattam meg ezt a fórumot, de most meg kell tennem megint, szeretném a tanácsodat kérni! Nimfapapagájom fiatal nem több fél évesnél. Két hullámos papagájjal tartom együtt őt. Egész nap szabadon közlekednek a kalitkák között, a nagyobban egyedül a nimfa van a kisebb kalitkában a két kis hullámos, pár, pár... fiu és egy kislány de annyira nincsenek jóban. Pár napja vettem észre, hogy a nimfa papagáj most úgy gondolom már, hogy fiú udvarol a lány hullámosnak. A következőt csinálja előre hajol a nimfa a hullámos felé és halkan kotyog vagy ilyesmi. A bóbitáját lesimitja. A hullámos kislány nem nagyon dijjazza,mert felé kap, de úgy látom  hogy idegesiti is. Mi ilyenkor a teendő, vegyünk a nimfának egy párt? Köszi a válaszodat előre is és Boldog Újévet kivánok Neked!!!

madarbarat Creative Commons License 2010.12.27 0 0 2402

Kedves Barátaim!

Nagyon szépen köszönjük a jókívánságokat, melyekhez a magam részéről is őszinte szívvel csatlakozom, s akiknek párban is van madara, nos, azoknak kívánhatnék-e szebbet, jobbat, mint hogy jövőre legyenek gazdag fészekaljaik, akik pedig nem tenyésztenek, azoknak teljék örömük a madarakban!

Teljék olyan boldogságban az év hátralevő néhány napja, amilyen örömben most én néztem az ATV-t, ahol a Hazai turizmus c. műsorban felismertem kedves zákányszéki barátommat Rácz Sándort, akit azzal mutattak be, hogy érdemes felkeresni látogatható madárparkját.

Ha valaki kételkedne, keresse fel a Csóti-Rácz honlapot (http://www.madarkert.hu/), s biztos hogy kedve is támad kiruccani oda vagy legalábbis tervbe venni jövőre egy zákányszéki kirándulást!

 

Ez úton is gratulálok Sanyinak és Timeának.

Bár csak ugyanez bekövetkezne Balatonedericsen is, hogy Pócsi Bélának is szárnyára venné hasonló ügyben a hírét a média!

zsazska Creative Commons License 2010.12.24 0 0 2401

Mindenkinek békés, boldog Karácsonyt kívánok!

 

mepisz Creative Commons License 2010.12.24 0 0 2400

madarbarat Creative Commons License 2010.12.23 0 0 2399

Most kaptam egy üdvözletet, amely mint kiderült, rajtam keresztül minden madárbarátnak szól. Hát kötelességem feltenni ide:

 

Kedves Tibor! 

Békés, boldog ünnepeket kívánok Neked és szeretteidnek!  További jómunkát, és rajtad keresztül üdvözlök minden madarászt, madárbarátot és madarat!...                                                                                                                                                                                                                         Üdvözlettel:   Gyula

 

Hemignathus olivaceus.

Vanek B. Creative Commons License 2010.12.22 0 0 2398

A mai napon az images könyvtárban 9417 kép van.

Talán néhány darab akad amely valahogyan nincs megjelenítve, de a lexikonba behívva kb. 12500 kép van, ugye vannak képek, melyek a címszó mellett a táblákon is szerepelnek.

Egyebekben meg tisztelettel tudatom, akit érdekel, a

http://madarbarat.konyv-e.hu/ oldalon már elérhető a Madárbarát-lexikon.

Kicsit csámpás, kicsit béna, hiányoznak a képek (főleg a táblákról) a rossz szintaxis miatt, amellyel a net nem működik ám az explorer kevésbbé válogatós, s így utóbb kell majd hozzáfazonírozni a nethez ami lemezről gond nélkül futott.

 

 

 

Előzmény: madarbarat (2392)
Vanek B. Creative Commons License 2010.12.16 0 0 2397

A hír körülbelül igaz. Tibor barátom mindössze a weblap gazdáját írta rosszul, helyesen Péli Zoltán Gábor, elnézést a név helytelen megadása miatt.

madarbarat Creative Commons License 2010.12.16 0 0 2396

Kedves barátaim!

Péli József a www.könyv-e.hu házigazdája meghívott bennünket és kiemelt, önálló honlapon biztosít lehetőséget a magyar madarásztársadalomnak, hogy minden érdeklődő a legrövidebb úton betekintést nyerjen a

MADÁRBARÁT-LEXIKON TELJES ANYAGÁBA.

A munkálatok igénybe vesznek némi időt, de a mellékelt beharangozó-kép alapján hamarosan megtalálhatjátok az anyagot a

http://www.konyv-e.hu/elexszotar.html 

webhelycímről rákattintással is.

Mi meg Bélával tovább dolgozunk, gazdagítjuk az anyagot, s csiszolgatjuk, javítgatjuk.

 

madarbarat Creative Commons License 2010.12.04 0 0 2395

sevillai púpos kanári (Giraldillo Sevillano): spanyol alakkanári, mely az utóbbi néhány évben vált népszerűvé válni, miután már csaknem feledésbe merült.

Egy kanáritenyésztő 1982-ben fejébe vette, hogy kialakítja az olasz gibberhez hasonló spanyol alakkanárit – egy miniatür gibbert. Több éves kísérletezés után felhagyott a munkával, s az állománya felmorzsolódott. Viszont a véletlenek úgy hozták, hogy Francisco Javier Garcia Cabarerához olyan madarak kerültek, amelyek hozták a korábbi elképzeléseket, és 8 év kemény munkájával sikerült egy olyan egységes állományt kialakítania, amellyel már érdemes volt kilépni a nyilvánosság elé.

Szűk körben bemutatta a búbos púposait, s a hozzáértő szakembereket sikerült megnyernie, hogy bekapcsolódjanak a munkába. Az így összekovácsolódott tenyésztői csapat tagjai

Francisco Javier Cabrera García,

Juan Antonio García Amuedo,

Juan Carlos Silva Rico,

Andres Vasquez Bustamante,

Antonio Cano Nieto,

Manuel Espinosa Rodríguez,

Alberto Rodríguez,

Alberto Muñoz és

José Angel Fernández Sáez Díaz

2010 februárjában – a sikeres tenyészév végén, a szaporulat szelekcióját követően - már arról tárgyaltak, hogy az új spanyol fajtának milyen legyen az ideáltipusa. Az elképzeléseket szigorú szakmai szempontok szerint megvitatták, mérlegelték a számításba vehető nehézségeket is. Ezek között különösen a kanári mozgáshiánya és az alakkanáriknál veszedelmes impotencia réme vetődött fel élesen. Elhatározták, hogy a fajta életképessége érdekében mind a mozgás, mind az életképes tojások, illetve a költés biztonsága fontos szelekciós követelmény lesz, s amiben sikerült egyetértésre jutniuk, azt írásban rögzítették és valamennyien fogadalmat tettek, hogy a közösnek elfogadott célok érdekében fognak munkálkodni.

Nem telt bele néhány nap és felálltak a tenyészetek, elkezdődött a párosítás és hamarosan, vagyis már február végén 4-6 tojás lapult minden fészekben.

Júliusra kifejlődtek a fiatalok és novemberre kivedlettek. Sikerült belőlük egységes képet mutató csapatot összeállítani, amely a fajtaminősítő bizottság tetszését is elnyerte.

A tenyésztők által benyújtott sztenderd is el lett fogadva.

Eszerint a sevillai púpos

-         arab egyest formáz az ülőrúdon a függőleges törzzsével és a legalább 45 fokos szögben lefelé hajló nyakával – a farok nem érintkezhet az ülőrúddal - MAX. 20 PONT;

-         nagysága a vállbúbtól a farok végéig 15 cm - MAX. 15 PONT;

-         az ovális fej hosszú, vékony nyakon ül, a tarkónál kissé kiemelkedik az egyenes nyak vonalából - MAX. 15 PONT;

-         a bóbita ovális, követi a fejtető vonalát, a tollak egy centrális pontból irányulnak körkös körbe - MAX. 15 PONT;

-         az egyenes láb feltűnően hosszú, tollal nem teljesen fedett, a combok bőre kibukkan a tollazatból - MAX. 10 PONT;

-         a mell inkább hosszú, mint széles, a mellcsonti taraj felett hiányos a tollazat, viszont a combok felett dús, meghosszabbodott tollak mutatnak hátrafelé – MAX. 5 PONT;

-         a hát hosszú, a tollak két oldalra borulnak róla - MAX. 5 PONT;

-         a szárny szorosan simul a testhez, csak leheletnyire állhat el a farok vonalától, nem kereszteződik, a farok bemetszett, a tollai zártak - MAX. 5 PONT;

-         a has minden kidomborodás nélküli – MAX 5 PONT;

-         a tollazat összességében és az összbenyomás – MAX 5 PONT.

Fotó: Fernando Zamora

http://www.canariculturacolor.com/foros/showthread.php?p=1300997

 

Az idei év kanáris szenzációja

madarbarat Creative Commons License 2010.11.23 0 0 2394

Ferenc napi koncert

 

Sok mindent el lehet mondani a székesfehérvári díszmadarasokról, de hogy magukra hagynánk tagjainkat és, hogy nem szervezünk nekik programokat, nos, azt egyáltalán nem. Ezt látszik alátámasztani és igazolni az a tény is, hogy az év utolsó taggyűlési napjául választott december 03-i péntek délutánt újfent vendég előadóval, előadókkal igyekszünk színesíteni, méltó zárásaként a 2010-es esztendőnek. A nyár folyamán már vendégeskedett nálunk Gyerkó Tibor, többszörös Világbajnok, standard hullámos papagájtenyésztő, de ellátogatott hozzánk kis hazánk talán legsokoldalúbb solymásza, Bérces János, és itt volt Neubrandt Gábor barátom is, aki a németországi Harz hegységben kitenyésztett – de persze azóta már igencsak megváltoztatott, átalakított hangú- kanárimadaraival próbált meg „fergeteges” koncertet varázsolni a VOKE falai közé. Gábor akkor ígéretet tett, hogy az év utolsó hónapjában ismét jön, hogy népszerűsítse ezt a méltatlanul háttérbe szorított, már-már elfeledett, ugyanakkor szívbe markoló hangú díszmadárfajtát, a roller kanárit. Kétkollekciónyi, azaz 8 hím tollas dalnokával tart csapatunknak főpróbát, a december végi Albertirsai premier előtt.

Aki nyáron lemaradt színvonalas előadásáról, annak itt a lehetőség, hogy pótolja mulasztását, akik ott voltak, azok pedig feleleveníthetik eme kis énekesek lágy, szinte csak vájt fülűeknek értékelhető, andalító, a rolleres szakma – joggal mondhatjuk- ma is élő, legnagyobbja, Maróti Béla bátyám szerint igenis relaxáló hatással bíró futamait.

A kimondottan lágy, valósággal bugyborékoló énekükért kitenyésztett énekesmadarak rendszerint ekkortájt hozzák legjobb formájukat, a hím egyedek ilyenkorra robbannak csúcsformába. Majdhogynem vízszintes helyzetet felvéve az ülőrúdon, tesztoszterontól maximálisan átfűtve küldik csodás strófáikat, egyiket a másik után az éterbe. Nem véletlenül, hogy országunkban, de szerte a Nagy Világban is a naptári év utolsó, vagy az újesztendő első napjaiban rendezik meg a fajta elhivatottjai a hagyományos roller kanári bajnokságokat, melynek a 2010-s esztendőben Magyarországon, Albertirsa ad otthont, december utolsó napjaiban. A tollas trubadúrok fanatikusai az ilyen, és ehhez hasonlatos versenyeken mérik össze kedvenceik tudását, és a szigorú bírák szó szerint kottából pontozzák a különféle dialektusokat, szólamokat.

Szépmagam szívből örülhetek, hogy a roller kanári hazai megszállottjait szinte egytől-egyig személyesen ismerhetem, a maroknyi csapatból sokuk barátjuknak is tartanak (és természetesen viszont), közülük azonban csupán egy – két lelkes tenyésztő fog ellátogatni a székesfehérvári vasútállomás tőszomszédságában meglapuló Vörösmarty Mihály Művelődési Házba a szóban forgó péntek délután folyamán. Ettől függetlenül szentül hiszem, hogy aki lemarad ezen előadásról, és egyúttal énekversenyről, az egy olyan élménytől lesz képes megfosztani magát, melyre nap, mint nap csak azon keveseknek van része, akik otthonukba fogadnak egy, netán több ilyen lebilincselő hangú énekest.

 

Még egyszer tehát a helyszín és a pontos időpont:

 

8000. Székesfehérvár, Kaszap István u. 6.

Vörösmarty Mihály Művelődési Ház – VOKE

2010. december 03., pénteki nap,

annak is délutánja, 17 órai kezdettel

énekkanári-bemutató

Minden érdeklődőt, szimpatizánst nagyon nagy szeretettel lát és vár a Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesülete (H18) vezetősége és tagsága.

 

Jó Hohl-t !!!

 

Legmélyebb Tisztelettel:

 

Cserna Zoltán ifj.

canary1

+36-30/ 896-6374

madarbarat Creative Commons License 2010.11.23 0 0 2393

Nazca-kolibri (Nazca Hummingbird): Peru egyik félreeső szegletében, a Pampas de Jumana fennsíkon (Nazca-sivatag), a vöröses közetbe száznál több, növényeket és állatokat formázó gigantikus mértani ábrát alakítottak ki mintegy 2000 évvel ezelőtt. Az alakzatok rendeltetése nem ismert, s az is rejtélyes, hogy az írástudatlan nazca indiánok miként szerkesztették az egyetlen vonalból kialakított, szabályos, mondhatni művészi ábrákat, közöttük egy kolibrit ábrázoló formációt.

Különlegesség, hogy az ábrákat alkotó vonalak sehol sem metszik egymást. Van közöttük kígyócsőrű madár, bagolyfejű emberalak, delfin, majom…

Úgy lettek létrehozva, hogy az alkotók kézzel felszedték a sivatag felszínét alkotó kavicsokat, köveket, és az ezel alól előbukkanó sárga aljzat mellett felhalmozták a sziklákat. Az így kialakuló sárgás ábrák a világűrből tisztán láthatóak. Nincs is ezen csodálkozni való, hiszen pl. a Nazca-kolibri  90 m hosszúságú. A többi madár (18 db) 25 és 274 m közötti.

A feltételezések szerint az ábrák csillagászati jellegét kell elfogadnunk, eszerint a vonalak a csillagok helyzetét jelzik az év klb. időszakában és így pl. a vetés idejének meghatározásában jutott számukra nem elhanyagolható szerep.

Mások szerint az önmagukba visszatérő vonalak mentén vallási körmenetek zajlottak.

A vonalak 1994 óta a világörökség részét képezik. Forrás: www.optimundo.co.uk/peru/places/nasca.php

 

Egykori iskolatársam Gy. Rudi unokája írt, hogy "van-e valami a lexikonban a naszka kolibriről"?

Keresem, keresem, hát nincs. Aztán eszembe jutott, hogy naszka nem lehet más csak a perui Nazca. És így már más a leányzó fekvése. Remélem, kedves Olivér ez a rövid kis szócikk segít továbblépni, már, ha nem elégít ki ez a válasz.

madarbarat Creative Commons License 2010.11.19 0 0 2392

Kérdezte valaki Bélától, hogy akkor most mennyi a képek száma.

Nos, "percre" pontosan nem tudom, de úgy kb 10 ezer.

Minden nagyzolás nélkül ki lehet jelenteni, hogy magyar nyelven ennél átfogóbb munka nem jelent még meg és valószínűleg nem is fog.

A minap láttam a tévében Máté Bencét, azt a fiatalembert, aki számos rangos díjat nyert csodálatos természet-, ezen belül magárfotóival.

Természetesen róla is van némi információ a lexikonban.

 

 

Előzmény: madarbarat (2389)
madarbarat Creative Commons License 2010.11.18 0 0 2391

 Kék ingben Jánoki Pista

 

Összeszorul a szívem!

Tényleg őszinte fájdalom hasít belém.

Ritka az a szerény, kedves és odaadó ember, aki felvehette vele a versenyt.

Emlékeztek?

Gyermektelen házaspár, soha nem hiányoztak a TIT Stúdió DMB-Klub ragyogó kiállításairól. Ott voltak, s a pár baráti mondat után rögtön azt kérdezték: "Mit segíthetünk?"

És tették a dolgukat, fáradthatatlanul, magáért a kiállításért, a rendezvény sikeréért. Mert persze, hogy mindig, mindenütt vannak, akik csupán helyezkednek, egy kis előnyért mozdulnak meg. Ők nem!

...

És ez elég volt nekem hogy barátként öleljem meg Pistát, szeretettel fogadjuk, s amikor volt lehetőségünk megvendégelni otthonomban a rég látott kedves madarász barátokat, akkor persze, hogy ők is kaptak meghívást.

Egy jó gulyásra konkrétan emlékszem, amit együtt töltöttünk el a Jégvirág 9-ben.

...

És nem akarta, hogy az a vendéglátás viszonzatlan maradjon.

Kedves párjával, Erzsikével addig-addig kapacitáltak, míg leköltöztünk hozzájuk egy hétvégére. Büszkén mutatta szerény keretek között, a lakótelepi lakásban tartott madarait, jól elbeszélgettünk a világ dolgairól is. Aggódva hallgattam szomorú beszámolóját a munkanélküliség felrémlő veszélyéről...

...

Aztán a kopott Wartburggal követtük a pöfögő segédmotorját le a Duna partjára, sátrat vertünk, sokáig néztük a szép csillagos eget.

És újra és újra meggyőződhettem, hogy Jánoki Pista nagyon jóságos ember. Hogy mekkora erő szorult belé, azt már korábban megtapasztalhattam - szinte hihetetlen, hogy abba az alacsony zömök emberbe micsoda erő lakozott. Tán csak a jósága volt annál nagyobb.

Egyszerű munkásember minden fennhéjázás nélkül, aki előtt a munkának, a becsületnek van csak jóformán becsülete.

...

Vittem horgászbotot. Ildi pocakjában Livikém. Kemény volt a töltés az alváshoz, de jól éreztük magunkat. Bárcsak meg lehetne ismételni...

Fogtunk is pár keszeget,  de már nem emlékszem az ízükre, és különben is mindegy az már!

Minden helyét betölti a fájdalom.

Nagyon sajnálom...

És őrzöm emlékét, mert az ilyen jó emberek, ha már nincsenek, akkor is fontosak számomra!!!

Előzmény: madarbarat (2390)
madarbarat Creative Commons License 2010.11.18 0 0 2390

Kedves Barátom, Rédecsi Feri fiától kaptam MSN-en egy szívbemarkoló értesítést, ami talán fontos lehet még néhány a honlapra látogató számára:

 

pitkin üzenete (19:00):

pitkin üzenete (19:02):

 

sajnos h

é  tfön a férje meghalt, Jánoki István és holnap fogják végső nyugalomba helyezni 10 órakor a Dunaújvárosi temetőben

 

Apuká kért meg az imént, hogy valamilyen formában vegyem fel magával a kapcsolatot mert a szöke néni (Erzsike) megkérte, hogy üzenjen magának

 

 

 

 

 

 

 

madarbarat Creative Commons License 2010.11.18 0 0 2389

Kedves Dóra!

Nagyon jól esett, hogy reagálsz. Érdekes dolog ez! Ide ritkán kerül hasonló bejegyzés. Teljesítjük az

ebenezer@freestart.hu

címre érkező kéréseket, vagyis feladja Béla, a technikai munkákat elvégző barátom a cd-t, aztán semmi, még csak azt se tudjuk  biztosan, hogy célbaért-e a küldemény.

Ilyenformán azt kell mondjam, nagyon köszönöm a bejegyzést és a segítő hozzáállást.

Remélem, hasznos lesz számodra és örömmel forgatod a lexikont.

Éppen most értünk oda, hogy már betelik vele egy cd, vagyis hamarosan dvd-re fér már csak rá.

Ez szinte perceken belül bekövetkezik, mert újabb cc. 200 képpel bővül a lexikon.

 

 

Előzmény: ez-Ben (2388)
ez-Ben Creative Commons License 2010.11.16 0 0 2388

 

:) Nahát..ez igazán kedves volt !:)

Előzmény: Törölt nick (2387)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.15 0 0 2387

Kedves Lengyel Tibor és Szőcs Béla!

 

Nagyon szépen köszönöm a Madárbarát-lexikon postai úton történő eljuttatását, valamint hogy fotómmal hozzájárulhattam e rendkívül hasznos lexikonhoz.

 

Ha a jövőben még szükségük van a szarka (Pica pica) neveléssel kapcsolatban vagy a galambneveléssel kapcsolatban, akkor nagyon szívesen állok rendelkezésre.

 

 

Köszönettel: Puhl Dóra /madártenyésztő/

madarbarat Creative Commons License 2010.11.08 0 0 2386

Érdekes, hogy a 2 kép nem akart a helyére menni!

Előzmény: madarbarat (2385)
madarbarat Creative Commons License 2010.11.08 0 0 2385

buzogányszárnyú királykapipra v. bunkósszárnyú pipra (Machaeropterus deliciosus - Club-winged Manakin): mint arról a Proceedings of the Royal Society 2009/10. száma hírt adott, a Cornell Egyetem munkatársai élükön Kimberly Bostwick-kel felfedezték, hogy buzogányszárnyú királykapipra szárnyán egy-egy tollnak - noha repülésre nem igazán alkalmas -, jelentős szerepe van e dél-amerikai madárfaj életében. E tollakon 7 bordaszerű kiemelkedés sorakozik. A szomszédos rendkívül kemény tollak buzogányszerű vége mindannyiszor beleütközik e bordákba, amikor a madár felmereszti a szárnyait és másodpercenként több, mint százszor megrezegteti azokat.

A művelet sajátos hangot eredményez, amely a más madaraknál számunkra is kedves éneklést hivatott helyettesíteni.

A hímek rendelkeznek e tollak hihetetlen gyorsaságú (kétszer gyorsabban mozgatják, mint a kolibrik!) rezegtetésének képességével, s a tojók kegyeinek megnyerése érdekében alkalmazzák is ezt az adottságukat. A vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy az udvarlási hangok akkor keletkeznek, amikor a kutatók egy e célra szerkesztett berendezés segítségével a buzogányszárnyú királykapipra hatodik és hetedik tollát másodpercenként 1500-as frekvenciával rezegtették.

Forrás és videó: http://www.origo.hu/tudomany/20091111-tollrezgetessel-hangot-kelto-madar.html

madarbarat Creative Commons License 2010.11.03 0 0 2384

Köszönjük az információt.

Nagyon jó, hogy vagytok.

Nálunk meg körvonalazódik egy új egyesület - valahol Dél-Budán

 

 

Előzmény: neco (2383)
neco Creative Commons License 2010.10.29 0 0 2383
Kedves Lexikonos Barátaim!

Ha tudtátok, el ne feledjétek, ha nem tudtátok tudatom véletek:

A magyar nemeskanárit, azaz a Harz-i roller kanárit tenyésztők maroknyi, de egyre bővülő csoportja idén is énekversenyt rendez madarainak!

"MINŐSÍTŐ VERSENY

Tisztelt Tagtársak!

A MDOSZ H-MNK Szakcsoportja minősítő versenyt hirdet

Időpont: 2010. december 28-29.

Helyszín: 2730 Albertirsa, 2730

Pesti u. 85 Művelődési ház



Bíró: Varga Tibor COM. bíró, Ludas (Palics)



Nevezni lehet egyéniben és kollekcióban. A nevezések leadási határideje 2010. december 27. 18:00 óra. Nevezési lapok letölthetők honlapunkról, a www.rollerkanari.hu címen, vagy kérésre postán küldünk.

A versenyen részt vehet minden H-MNK tag, 2010-ben kelt, zárt gyűrűvel gyűrűzött saját tenyésztésű madarával.

A madarak leadása 2010. december 27.-én 16-18:00 között,

elvitele 2010. december 29.-én 13-15:00 között lehetséges.



Bővebb felvilágosítás: Iker Ferenc Tel: 20 222 1025



Minden érdeklődőt szeretettel várunk!



üdvözlettel a H-MNK Szakcsoport



Program:

december 27

16-18:00 madarak leadása, nevezési határidő vége

december 28

9:00 Bírálat megkezdése

11:00 „A roller kanári” Ismeretterjesztő előadás: Maróti Béla

13:00 „Állattenyésztési alapfogalmak” előadás: Iker Ferenc

15:00 zártkörű taggyűlés

ennek keretében : aktuális kérdések

visszatekintés 2010, tervek 2011

közös vacsora



december 29

9-12:00 Bírálat

12:00 Bírói értékelés

13:00 Eredményhirdetés, díjak és katalógus kiosztása,

a rendezvény zárása

14-15:00 Madarak elvitele"
madarbarat Creative Commons License 2010.10.28 0 0 2382
 

fajta: a kultúrnövények és a háziállatok fajon belüli (faj alatti) alapvető gazdasági, ill. taxonómiai egysége.

A megnevezés feltételezi az ember beavatkozását a fajba, és a csoport olyan nagyságát, amelyben a szoros rokontenyésztés nélkül lehetséges a párosítás.

A fajta a kérdéses faj egyedeinek olyan csoportja, amelyet bizonyos alaktani és élettani jellegek egyértelműen megkülönböztetnek a faj minden más egyedcsoportjától, fajtájától.

Wellmann felfogása szerint a fajták a fajon belül, külső befolyások és járulékos okok hatására keletkeznek. Egyszerűbben szólva az ún. röghatás és az ember beavatkozása együtt hoz létre fajtákat.

Mindazokat a jellegeket, amelyek a kérdéses fajta valamennyi egyedén megtalálhatók, FAJTABÉLYEGNEK mondjuk.

E bélyegek idealizált összefoglalása a fajtasztenderd.

Először Darwin osztályozta a fajtákat.

A fajták osztályozása, rendszerezése történhet

hasznosítási irány,

típus,

származási hely,

földrajzi és éghajlati viszonyok,

testalkat-tulajdonságok, vm.

tenyésztettségi fokok szerint.

A darwini osztályozás megkülönböztet

természetes v. primitív és

mesterséges v. szelektált fajokat.

Ebből a szempontból jelenleg

- parlagi- v. természetes (primitív),

- nemesített- és

- kultúrfajtákról beszélhetünk.

A parlagi fajták a helyi körülményekhez messzemenően alkalmazkodtak, igénytelenek, a betegségekkel szemben ellenállóak, viszont a termelési eredményeik szolidak.

A nemesített helyi- v. átmeneti fajták kialakulásában jelentős szerepük van a természetes környezeti tényezőknek, de jól érzékelhető hatása van az ember tenyésztői munkájának is. A primitív és a kultúrfajtáknál kevésbé egyöntetűek.

A kultúrfajták céltudatos tenyészmunka eredményeként jöttek létre, a sokirányú gondoskodást magas hozamokkal hálálják meg. Kialakulásukban a tenyészkiválasztásnak és a mesterséges életfeltételeknek van döntő jelentősége.

A fajtákat az állattenyésztési rendszertan további önálló egységekre osztja fel:

alfajta,

tájfajta,

→tenyészet,

→törzstenyészet,

→törzs,

→család, família és

vérvonal.

Ezek elkülönítése meghatározott bélyegek, teljesítmények, származási és rokonsági alapon történik.

(→fajtacsoport)

 

fajtaátalakító keresztezés
: állattenyésztési eljárás a keresztezések köréből. Sokkal markánsabb beavatkozás, mint a cseppvérkeresztezés.

Ennek során rendszerint egy parlagi fajta nemesítését célozzuk meg. Galamboknál a javítandó fajta tojóit szokták azzal a fajta hímjeivel párosítani, melytől a javítást remélik, ill. amelytől a jó tulajdonságokat szeretnék az új fajtába rögzíteni.

Mindaddig folyik a hímek bevitele, míg a primitív fajtában nem jelentkezik a nemes fajta kívánatos értékmérője (v. a kudarcot elismerjük). Tehát hosszú folyamat, több nemzedéket érint.

A tapasztalatok szerint 3-4 visszakeresztezés elégséges, mely során létrejön az az állomány, amely egymás közt párosítva hozza a várt eredményt, és az utódok nagyon hasonlítanak a javító fajtára, de bírnak a helyi fajta igénytelenségével is.

A fajtaátalakító tenyésztésre jó példával szolgáltat H. Smith, aki 65 éven keresztül foglalkozott a színes bokharai dobos kialakításával. Kitartó munkája eredményeként jött létre, a cseh dobosokkal való keresztezés révén a fajta vörös és sárga változata.

Sajnos példaként felhozhatunk egy kudarcos történetet is, amely magyar fajtával esett meg, a komáromi bukóval:

komáromi bukó x sirályka

F1 x S

Rs x S

Rss x S

Rsss x S,

ahol R = visszakeresztezés (recross), S = sirálykagalamb. A következmény: a régi komáromi bukó elveszítette a röpképességét, nem bukik, szaporítóképessége hanyatlott, betegségekkel szemben alig ellenálló.

Ehhez hasonló eljárás, de valamivel hosszadalmasabb, több szereplős, amikor nem egy teljesen új fajtát akarunk létrehozni, ezt az eljárást →új fajtát előállító keresztezésnek nevezzük.

 

fajtacsoportok
: az ember a saját szempontjainak megfelelően, nagyság, hasznosítási irány, valamilyen jellegzetesség v. a kitenyésztés helye, stb. szerint gyakran csoportosítja a fajtákat a rendszertantól függetlenül.

Így beszélhetünk tojástermelő-, hústermelő-, vegyes hasznosítású v. díszbaromfikról. A galamboknál három fő csoport körvonalazható:

röpgalambok,

díszgalambok,

gazdasági v. haszongalambok. Utóbbiak lehetnek külterjesek (melyek mezőznek) v. belterjesek (az ember a magas produktivításért cserében gondoskodik a teljes ellátásukról).

(→fajta)

 

fajtagyőztes
: →minősítés.

 

fajtaklub
: díszállattenyésztésben (kutya, galamb) a népszerűbb, elterjedtebb fajták tartói a közös érdeklődés és némiképpen elkülönülő érdek alapján egyesületi keretek között létrehozott kisebb-nagyobb csoportja.

Monori fajtaklub

Ha találnak maguk között áldozatkész, szervezőképességekkel is megáldott vezetőt, akkor sokat tehetnek a fajta népszerűsítése, a fajta baráti táborának növelése, a fajta további elterjesztése, sőt fejlesztése érdekében is.

A Magyar Galamb- és Kisállattenyésztők Szövetsége keretében 1977-ben 19 fajtaklub működött.

A közös programok, kiállítások és kiadványok rendszerint összefogásra serkentenek és hatékonyan szolgálják a klubba tömörülők céljait, közösségbe kovácsolását, érdekvédelmét.

Egyúttal az ilyen társadalmi kisközösségek terepül szolgálnak a tenniakarástól buzgó embereknek. (→Pergőklub; →roller szakcsoport; →galambász-szervezetek; →Kiskunfélegyházi Keringő Galambokat Tenyésztők Fajtaklubja; →egri kék keringő fajtaklub)

 

fajtaminősítés
: hazánkban a Mezőgazdasági Minősítő Tanács feladata a fajták termelési értékeinek meghatározása és a szaporítóanyag forgalmazásának alapjául szolgáló besorolás.

E kategóriák:

1. államilag törzskönyvezett nemesített fajta;

2. államilag elismert nemesített fajta;

3. előzetesen elismert nemesített fajta;

4. forgalomba hozatalra engedélyezett szabad fajta;

5. forgalomból kizárt fajta.

 

fajtatiszta tenyésztés
: olyan állattenyésztési eljárás, amelynél az azonos fajtába (tájfajtába, fajtaváltozatba) tartozó állatok párosítása és tudatos szaporítása történik.

A fajtatiszta tenyésztés célja az egyedek fajtajellegének és értékmérő tulajdonságainak a rögzítése, a populációk konszolidáltságának, termelőképességének a fokozása.

Korszerű értelemben a fajtatiszta tenyésztés nem jelenti a fajtára korábban jellemző valamennyi tulajdonság merev rögzítését.

A fajtatiszta tenyésztés valamennyi tenyészmunka alapja, ezért a törzstenyészetekben is ez az uralkodó eljárás. Ha a fejlődés üteme lelassul v. az állomány leromlik és a degenerálódás jelei kezdenek mutatkozni, akkor az ún. vérfrissítést alkalmazzák.

A vérújítás során a tenyészetbe rendszerint idegen helyről, azonos fajtába tartozó, de eltérő környezeti feltételek között nevelkedett, szilárd szervezetű, rendszerint apaállatot visznek.

A vérfrissítés hatékonyságát általában növeli, ha a vérújításra alkalmazott egyedek

- nincsenek rokonságban a javítandó állománnyal;

- ha a vérújításra szánt egyed tenyészetéről megbízható információink vannak;

- a nekünk megfelelő örökletes alapú egyedeket tudunk szerezni.

Ezt a módszert főként ott alkalmazzák, ahol a rokontenyésztéssel szembeni érzékenység rövid időn belül a vitalitás és a teljesítményszint rovására megy.

A fajtatiszta tenyésztés előfeltétele a kielégítő szelekciós bázis, és hogy álljon rendelkezésre genetikai tartalék.

A fajtatiszta tenyésztést a korszerű állattenyésztésben nem a keresztezés ellentétének, hanem kiegészítőjének tartják.

Az említett két fajtatiszta tenyésztési módszer (vérfrissítés, rokontenyésztés) mellett ide tartozik a

→törzstenyésztés (vonaltenyésztés) és a

→vérvonaltenyésztés.

 

fajtaváltozat: →alfajta.

Előzmény: madarbarat (2380)
madarbarat Creative Commons License 2010.10.28 0 0 2381
 

fajmeghatározás: amikor felvetődik, hogy milyen madarat látunk, akkor tudományos értelemben a faj meghatározása a kérdés.

A fajok egymástól alapvetően az ún. →faji bélyegek tekintetében, külsejükben különböznek. Ezeknek a faji bélyegeknek az ismeretében tudjuk őket egymástól elkülöníteni.

Azonban nem ritkán előfordul, hogy a küllemi jegyek önmagukban nem nyújtanak kellő garanciákat. Ezért a küllem,

a test nagysága,

a test klb. részeinek alakulása,

formája (csőr, láb, szárny, farok),

egymáshoz való arányuk,

a tollazat színe és alakulás

mellett a vizsgálat tárgyát képezi

a mozgásuk,

a viselkedésük,

az élőhelyük,

a táplálkozási módjuk és

a földrajzi elterjedésük is.

A tollazatot illetően az évszaknak, az ivarnak és az életkornak is komoly jelentősége lehet, hiszen egyes fajoknál pl. a nászruha egészen más, mint a nyugalmi tollazat.

A fajmeghatározás kiindulópontja a testnagyság és a testrészek mérhető, pontosan számszerűsíthető adatai (szárnyhossz, a farok stb. hossza).

A tudományos munkákban a madarak testnagysága alatt a csőr hegyétől a farok végéig húzott egyenes hosszát értik.

A tenyésztett madaraknál az ún. sztenderd a homloktól a farok hosszáig mért távolságot érti a nagyság alatt.

Szemügyre kell venni a test formáját, amely lehet:

gömbölyded,

karcsú v.

hosszúkás.

A →szárny alakja is rendszerint az elkülönítés egyik fontos jegye, lehet:

hosszú, hegyes v.

rövid és lekerekedő.

A →csőr általában az egyik legszembeötlőbb faji bélyeg. A legjellegzetesebb csőrtípusok:

karcsú és kicsi,

vaskos és rövid,

hegyes és tőr alakú,

éles, kampós végű.

A →farok lehet:

villás,

rövid és szögletes végű v.

egyenesen vágott,

enyhén villás,

hosszú és kerek végű,

ék alakban végződő.

A →tollazat lehet mintás, csíkos, foltos, sávos, egyszínű, pikkelyes stb. Gyakran a farok v. a szárny rajzolata segít, máskor a fej mintázata stb. a fajok elkülönítésében.

Vannak fajok, amelyeknél a legszembeötlőbbek az ún. módosult tollak (→bóbita, foszlott tollak, zászló, mellfodor stb.).

A viselkedés tekintetében nem mellékes, hogy a madár a földön, kisebb bokrok alacsonyabb ágain, magasan a lomkoronában, a fa törzsén v. vízen, gyakran víz alá bukva, ill. pl. a levegőben látszik-e a legotthonosabbnak.

Csak a fatörzsön otthonos madarak között elkülöníthető 3 típus:

a fakusz csavarvonalban kúszik felfelé;

a harkály rövid szökellésekkel halad szintén felfelé;

a csuszka le- és felfelé egyaránt surranó mozgással kúszik.

A →röpmód tekintetében szintén jelentős eltérések mutatkoznak még egészen közeli rokonfajok esetében is.

Ismerünk fajokat, amelyeknek a hangja is elég ahhoz, hogy már a kezdő madarász is tudja:

veréb csicsereg,

kuvik kiált,

fácán kakatol stb. 

A lexikonban a fajok meghatározását táblák segítik. 2010-ben a világ valamennyi papagájáról vidapintyéról, díszpintyéről galambfajáról és a hazánkban 1950 óta előfordult valamennyi madárról van a táblákon anyag: 

→amazonoktábla

→díszpintytábla

→galambTÁBLA2

→galambTÁBLA1

→kakaduk és denevérpapagájok

→lóritábla

→Magyarmadártábla

→Magyarmadártábla2

→Magyarmadártábla3

→NEMZETI KINCSEINK

→valódi papagájok II.

→valódi papagájok I.

→vidatábla

 (→madárkereső)

 

fajok élettartama
: a fajok adaptációs képessége és az adaptációs kényszer kölcsönhatása határozza meg a fajok élettartamát, amely néhány évszázadtól százmillió évig terjedhet.

Például a domesztikált fajok viszonylag fiatalok, a holarktikus fajok egy része a jégkorszakban alakult ki. Elvétve akad ennél is régebbi néhány faj, ezek ún. →reliktum fajok (Bükki Nemzeti Park, bátorligeti ősláp).

A fajok élettartamát pontosan meghatározni nagyon nehéz, hiszen egy faj kialakulásának gyakran nagyon hosszú az időszaka, s szinte önkényes, hogy mikortól tekintjük a fajt önállónak. Arra vonatkozóan is van adatunk, hogy bizonyos fajok kihalását aztán meglepő felfedezések cáfolták – sajnos kevesebbszer, mint szeretnénk.

A köznapi érdeklődés nem is a fajok élettartamára szokott irányulni, hanem inkább arra, hogy egy faj példányainál mekkora a várható élettartam. Erre vonatkozóan külön címszónál találhatnak néhány tájékoztató adatot: →élettartam.

 

fajok közötti küzdelem
: →létért folyó küzdelem; →versengés.

 

fajok száma: tekintve, hogy a természetben semmi sem állandó, csak a változás, nagyon nehéz megbecsülni is a fajok számát. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy vannak bizonytalan helyzetű fajok, ill. alfajok.

Pontosabban a rendszerbe sorolást illetően nem alakult ki minden faj tekintetében egységes vélemény: pl. a →caninde ara sokáig alfajként, újabban önálló fajként szerepel az állatrendszerekben - aztán mégse; másokról beigazolódik a sejtés, hogy csak alfajai egy fajnak. Mindemellett el kell fogadnunk a BirdLife adatait, melyek szerint ma a Földön közel 10 000 fajt, 22 000 alfajt tartanak nyilván a http://www.bsc-eoc.org/avibase/avibase.jsp?pg=checklist&lang=EN honlapon arról is tájékozódhatunk, hogy a Föld kisebb-nagyobb tájegységein milyen fajok élnek, illetve fordulnak elő. Eszerint (lásd: checklists) hazánkban 399 fajt jegyeznek, ebből fenyegetett faj 12, s éppen csak megmutatkozó 4.

Ezen felül vannak az ún. veszélyeztetett fajok, amelyek bármely pillanatban eltűnhetnek a Föld színéről (St. Lucia-papagáj).

Mások az ún. "bizonytalan helyzetű" kategóriában szerepelnek, amely annyit tesz, hogy nem igazán tudjuk, mi a helyzet a populációval.

(Hogy arról már ne is beszéljünk: mily vitákat kavar egy-egy a nemzetségek között meghúzandó határ a szakma berkeiben.)

Az itt, ott tapasztalható bizonytalanságok mellett ma a madárfajok számát mintegy 8600-9300 fajra becsülik.

Érdekes és elgondolkoztató, hogy Brehm még 10-12 ezer madárfajról tett említést. A nála szereplő adatok szerint

Dél-Amerikában* 2500,

Afrikában, a Szaharától délre 1750,

a Palaearktis** területen 1100,

Új-Guineában 500,

Szumátrán 430,

Borneón 420,

Jáva-szigetén 340,

Celebeszen 210,

Madagaszkáron 190 és

Új-Zélandon 50 madárfaj fészkelt.

(* csak magában Ecuadorban 1200 fajt feltételezett;

** Európát, É-Afrikát és Ázsia nagy részét felöleli)

 

fajbesorolás-változások: http://www.ornitaxa.com/SM/GenChange/GenericChanges.htm és  http://www.ornitaxa.com/SM/Split/SplitFinches.htm

 

fajrokon
: rokon faj.

 

fajspecifitás
: valamely biológiai sajátosság meghatározott fajra jellemző módon való érvényesülése.

Előzmény: madarbarat (2380)
madarbarat Creative Commons License 2010.10.28 0 0 2380

A laikusok nem nagyon szoktak különbséget tenni faj és fajta között. Pedig ez elengedhetetlen, a faj az előző hozzászólásban körvonalazódott, mielőtt elővesszük a fajta meghatározását, nézzünk még néhány a témához kapcsolódó címszót!

 

fajgyarapodás: →speciáció.

 

fajhibrid előállítás: állattenyésztési eljárás, a keresztezés egyik fajtája, mely során két klb. fajhoz tartozó hím és nőivarú egyedekből állítunk össze párokat.

E módszernek a létjogosultságát is az eredmény igazolhatja. Akkor van értelme, ha az utódok valamilyen szempontból értékesebbek az ősöknél.

Vagy pl., mint ami révén a kanáriba sikerült bevinni a piros faktort: ti. a tűzpinttyel való keresztezés révén.

A galambtenyésztésben az eljárásnak nincs különösebb jelentősége, mert a szóba vehető fajok és a házigalamb keresztezése leggyakrabban steril utódokat eredményez.

Egyes adatok szerint csak az ázsiai galambbal való keresztezése sikeres, mások szerint (Pásztor János) a balkáni gerlével is sikerült termékeny utódokat előállítani.

Fajhibrid előállításának nincs esélye eltérő kromoszómaszámú fajok esetében. A szabad természetben a fajok keveredésének, pontosabban az értelmetlen “szaporodási kísérleteknek” egy sor örökletes tényező állja útját: ilyen pl. az eltérő udvarlási gesztusok sora. Az egyik mozdulat az adott fajon belül tetszelgés, más faj etológiája szerint pedig éppen ellenkezőleg egy készülő támadás jelzése. Ez különösen a réceféléknél bír jelentőséggel, hiszen ott a klb. fajú tojók közismerten hasonlítanak egymásra, minekután a gácsérok tévedését a természet ilyen násztánc-motívumok klf. értelmezésével zárja ki.

Az ember kezébe az inszemináció révén komoly lehetőség került a fajhibridek előállítása terén, és az állattenyésztés él is ezzel az eszközzel.

Előfordulnak véletlen esetek a http://www.hybrid-ara.de/hybriden/hybriden.htm honlapról kiderül, hogy sárgamellű kék ara esett szerelembe zöldszárnyú arával, s frigyükből egy fajhibrid keletkezett, mely lassan ivarérett korba kerül. Hogy termékeny lesz-e az nagy kérdés. Ugyanez a helyzet a hódmezővásárhelyi Hegyi Ferenc tenyészetében keletkezett arahibriddel. www.hegyiferenc.gportal.hu.

(→pasztázás; →harlekin ara; →kacsafajták és hibridek a hazai tenyészetekben; →kanárihibridek; →keresztezés; →hibrid  →harlekin)

 

faji bélyeg,
jelleg: a fajok rendszerezésénél figyelembe vett jegyek, amelyek az egyik faj egyedeit megkülönböztetik más fajok egyedeitől.

Elkülönítő értéküket rontja, hogy vannak átmeneti fajok. (→fajmeghatározás)

 

fajidegen
: az adott faj szervezetei számára, a szervezetbe kerülve ártó hatást fejt ki. Ellene kilökéssel próbál védekezni a szervezet.

 

fajképződés
: új fajok kialakulásának folyamata, amely végbemehet egy faj lassú, fokozatos időbeli transzformálódásával, továbbá két v. több fajra való fokozatos szétbomlásával (fajgyarapodás →speciáció), ill. viszonylag gyors változással, gyakran nagyobb rendszertani egység átlépésével, kivételesen egyetlen nemzedék alatt interspecifikus hibridek poliploidálódása révén.

Lényegében a genetikai variációt fokozó és az azt gátló, korlátozó, ill. irányító tényezők kölcsönhatása révén megy végbe.

E tényezők biztosítják a fajok állandó alkalmazkodását az adott környezeti feltételekhez, viszont e feltételek állandóan változnak, ennek megfelelően szükségszerű, hogy a fajok is változzanak.

Új fajok: http://www.ornitaxa.com/SM/New/NewSpecies.html

 

fajkeveredés
: →keresztezés.

 

madarbarat Creative Commons License 2010.10.28 0 0 2379

A minap jártam egy fórumon, ahol arról elmélkedtek, hogy a 2003-ban elfogadott fajtaleírás ugyan hol lehet, hol lehetne elolvasni...

Szóval a jogosítvánnyal rendelkező testület elfogadta egy fajta leírását (én azért különbséget tennék fajtaleírás és sztenderd között) és ezzel befejezettnek tekintette a ténykedését.

Hát furcsa!

Azt már csak remélhetjük, hogy a bírálatok a leírás alapján történtek.

Azt meg nyilván nem remélhetjük, hogy a tenyésztők a leírás alapján végezték a tenyésztői munkát...

Szóval van itt némi zűrzavar, ami nyilván nem szolgálja a tenyésztés színvonalának emelését.

Valószínűleg e területre is ráférne egy alapos tisztázás - a lexikon segítséget nyújt ehhez is.

Tartsatok velem! Kezdjük a fajjal:

 

faj, species (lat.): az élőlények rendszerezésének és egyben az evolúciónak egyik alapvető egysége, mely általánosságban egymáshoz lényegében hasonló, öröklődő sajátosságaikban megegyező élőlények populációiból áll. Más szavakkal: ha fajról beszélünk, akkor szaporodási közösségről van szó, legalábbis potenciális szaporodási közösségről, amely egyedei közös génkészlettel (gene-pool) rendelkezik

Változó, egymástól többé kevésbé elhatárolható, mégis egyöntetű jelleggel bíró, egymás között szaporodó élő formák.

A faj, mint populáció egyedei között a gének rendszeres v. alkalmi kicserélődése és kombinálódása folytán több tulajdonság variációja jön létre.

A faj fogalmát a svéd Linné vezette be. és azóta alapvetően két fajfogalomnak nyert létjogosultságot.

A TAXONÓMIAI FAJFOGALOMBAN az alaktani szemlélet a döntő - a viták oka, hogy egyes eltérések megítélése szubjektív, és nem is lehet mindig éles határvonalat vonni.

A BIOLÓGIAI FAJFOGALOM az utóbbi évtizedekben született, s ennél a hangsúly a kevésbé szubjektív genetikai vonásokra, pontosabban a génkicserélődés lehetőségére került.

A faj így evolúciós egység, melyen belül alaktani széttartás, mikroevolúciós folyamatok, megváltozások is végbemennek, alfajok keletkeznek. Esetenként előfordul, hogy taxonokat az új felismerések más megvilágításba helyezzenek e változásokkal kapcsolatban nyújt segítséget a http://www.ornitaxa.com/SM/GenChange/GenericChanges.htm és a http://www.ornitaxa.com/SM/Split/SplitFinches.htmwebsite. Új fajokkal kapcsolatos információk keresésekor érdemes rákattintani a http://www.ornitaxa.com/SM/New/NewSpecies.html honlapra

Az esetek többségében a biológiai és a taxonómiai fajfogalom azonos faj körülhatároláshoz vezet, mert mindkettő a fajkeletkezés folyamatának eredményét vizsgálja, de annak csupán más-más oldalát hangsúlyozza.

Evolúciós szempontból is a fajfogalom két oldalát szokták hangsúlyozni:

az egyik oldal , ami változik és ami változtatja,

a másik pedig az, ami elhatárolja más hasonló rendszerektől.

A Mayr-féle fajfogalomnál kulcsfontosságú az izoláció: a faj az egy olyan potenciális szaporodóközösség, amely más hasonló szaporodásközösségektől reproduktív izolációval van elválasztva.

A faj, mint rendszertani egység tagjai hasonló körülmények között magukhoz hasonló, szaporodóképes utódokat hoznak létre.

A további vizsgálódásnál lényeges szemponttá válik annak a kutatása, hogy a génkészletet vajon mi "tartja össze" és biztosítja az állandóságát, mi biztosítja, hogy átadódjon egy adott generációból a következő generációba. A választ a viselkedésbiológia abban véli felfedezni, hogy a génkészletet hordozó egyedek egymást, mint összetartozókat valamiféle jelzések kapcsán felismerik. A felismerés az eredményes szaporodás egyik nagyon fontos biztosítéka.  Garantálja, hogy földtörténeti léptékben viszonylag stabil génkészlettel rendelkező "rendszer" jöjjön létre, továbbá biztosítja, a közösségbe való beilleszkedést és a viszonylag stabil niche-foglalást, ill. a más fajoktól való elkülönülést.

A faj elhelyezkedése a rendszertan fogalmai között: rend→család →faj →alfaj (fajta) →változat (→tájfajta; →fajmeghatározás; →fajok száma).

http://tetel.info/biologia/a-biologiai-fajfogalom.html

 

fajállat
: fajtatiszta tenyészállat.

 

fajbaromfi
: fajtatiszta baromfi.

madarbarat Creative Commons License 2010.10.28 0 0 2378
kiállítás: rendezvény, melyen valaki(k) a munkái v. valamely területen

(pl. galambtenyésztés) elért eredményei alapján szeretne bemutatni v. valamit felkínálnak a nagyközönség számára megismerés céljából.

Előfordul, hogy egy szakma (kisállattenyésztők) lép ki a nagyközönség elé, hogy felmutassa, egy adott időszakban mire jutott, melyek a fejlődési irányok, s a kiállítás által akar visszajelzést kapni a legszélesebb közvéleménytől a céljait illetően.

Utóbbira példa a képzőművészek 2 évenként megrendezett bienalléi. Az előbbiekre példa egy gyár v. egy egész iparág termékeit és helyzetét bemutató rendezvénye, ill. egy helység saját történetét bemutató kiállítása.

A kiállítás az időtartamát tekintve lehet

időszakos,

egyszeri, alkalmankénti v. rendszeresen sorra kerülő;

v. állandó, illetve

vándorkiállítás.

Azt is természetesnek vehetjük, hogy pl. Japánban a kiállítások is másként zajlanak, mint ahogyan azt mi Európában megszoktuk:

http://www.youtube.com/watch?v=hhUfeofNa6c

http://www.youtube.com/watch?v=efwuxkZ86rI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=_rQI6yA6JcY&NR=1 Élő kiállítási "tárgyak" esetében nehéz volna állandó kiállításról álmodozni, hiszen a kiállításokon jogos elvárás, hogy a kiállítás tárgyát a legkifogástalanabb állapotában, a legelőnyösebb helyzetben mutassák be.

(Videó: Hogyan kell felkészíteni baromfit kiállításra? Katt: How to wash your broiler in preparation for showing)

Az állatok pedig vedlenek és pl. a kiállítási kondíciót a végtelenségig fenntartani lehetetlen, mi több hosszabb távon sem lehetséges. Ez a magyarázata, hogy pl. a galambászok miért rendezik az évi tenyészeredmények megmérettetéséül szolgáló kiállításukat október után és a tavaszi vedlés előtt.

A díszmadarak számára viszont a hidegebbre forduló őszi időszakban kockázatos kiállítást rendezni, tudniillik a kint teleltetett állományok október végén már nagyjából kivedlenek, és ha huzamosabb időre meleg helyiségbe visszük őket (a kiállítóterembe)  akkor előfordulhat, hogy újrakezdik a vedlést. Akiállítás végén a helyükre visszakerülve pedig újra ki lesznek szolgáltatva a hidegnek - ez olyan stresszt okozhat, ami akár végzetessé is válhat. Miből következik, hogy novemberre kiírt díszmadár-kiállításra már csak korlátozott nevezésekre számíthatunk.  

Tudomásul kell venni, hogy a kiállítás az állatok számára önmagában stresszhelyzet, nem is beszélve a fertőzésveszélyről. Már csupán az oda- és a visszaszállítás sok esetben bonyodalmas.

A rendezvényt lehet kombinálni más kísérőeseményekkel, ami vonzóbbá teszi a kiállítást a nagyközönség számára és a kiállítókat is érdekeltté teszi a kockázatvállalásban. Ilyen kísérőrendezvények lehetnek:

a kiállítók számára rendezett versenyek (tenyésztői verseny, fajtaverseny, kategóriaverseny);

a kiállítás témájával összefüggő konferencia v. előadássorozatok;

vetélkedő és más kulturális programok;

találkozók, kapcsolódó bemutatók;

vásár, börze;

tanfolyam, vizsgalehetőség;

ünnepség, bál;

tagfelvétel, szaktanácsadás stb.

A kiállítás lehet helyi, regionális, országos v. nemzetközi, aszerint, hogy a résztvevők köre mekkora, s a témában milyen mértékű betekintést enged.

Hazai vélelmezés, hogy a legrangosabb madarász kiállítás a COM-világkiállítás, melyre - pályázat alapján - évenként más-más országban kerül sor. A kiállítást kombinálják kísérőrendezvényekkel, ezek közül legérdemlegesebb a tagországok küldöttjeinek az értekezlete, amelyen a szervezet aktuális témáit tárgyalják meg. Hasonló jelentőségűek a szakterületek konferenciái.

A kiállítás rendezéséből fakadó feszültségek, a bírálatokkal járó komoly munka mellett kikapcsolódást kínálnak az ált. 1 hetes v. 10 napos rendezvényen a vendéglátók helyismertető sétái, továbbá a díjátadó bankett. Az utóbbin a klb. kategóriákban legjobb eredményt elérő tenyésztők vehetik át a megérdemelt jutalmaikat.

A világszervezet vezető stábja a kiállítás idején ügyeletet tart, s bejelentkezés alapján fogad bármely érdeklődő szervezetet v. saját szervezeteinek küldöttjeit a problémáikkal személyes meghallgatásra.

Sajnos a hazai gyakorlatban elmosódik a határ a börze, a bemutató és a nemzetközi kiállítás között, sőt a kísérőrendezvényként meghirdetett versenyeken a bírálatokat illetően sem alakult ki egységes szemlélet, s mindezzel sok helyütt "sikerült" a nagyközönség előtt lejáratni a díszmadár-kiállításokat.

A galambászok rendezvényei is mind kevesebb érdeklődőt vonzanak, s ez talán az ésszerű kompromisszumok hiányából is fakad.

Érdemes még megemlíteni, hogy a szakirodalmi adatok szerint postagalambot először magyarországi kiállításon 1891-ben Miskolcon mutattak be. Ezen a baromfi-kiállításon az ún. antwerpeni és belga postagalambok mellett Geszty János és Szatmáry K. Pál a galambjait "komáromi posta" néven szerepeltette.

A baromfifélék iránt érdeklődők Mekkája a rendszerint februárban megrendezett lipcsei díszállat-kiállítás, a brünni (brnói) nemzetközi és a nyitrai országos baromfi-kiállítás. Vagy említhetjük a híres nürnbergi országos kiállítást, melyen 20-40 ezer baromfit mutatnak be, rendkívüli érdeklődés mellett.

A díszállat-kiállítások (börzék) ma már hatósági engedélyhez vannak kötve. E tekintetben a 1332/2005/EK Tanács rendelet a kiindulási alap. Ismerni kell még a 41/1997. (V. 28.) FM rendeletet, melynek az állatvásárra, valamint az állatkiállításra vonatkozó általános előírásait a 7. számú melléklet tartalmazza.

Hazánkban legismertebb a Szegedi Nemzetközi Díszmadár-kiállítás újabban a Pannonia kupa

Előbbi időpontja: 2006. augusztus 18-20. között volt.

Helyszíne: Szeged, Mars tér 14., Gábor Dénes Szakközépiskola

Felv.: Vas Sándor 62/436-668; 30/254-57-54,

Szekeres János: 62/435-723; 30/544-35-93

Rácz Sándor: 70/312-31-03

(Az őszi Pannonia kupa pedig 2009-re kezd a városligeti Vajdahunyad-várhoz kötődni.)

S végezetül nem árt itt szólni, hogy a kiállítás stresszhelyzet a kiállítók és a rendezők számára is. Hogy a dolgok ne fajuljanak el, s a súrlódások józan érveléssel csökkenthetőek legyenek, a vitás helyzeteket meg lehesse előzni, ill. ha bekövetkeznek gyorsan, zökkenőmentesen meg lehessen oldani, nagyon fontos, hogy a rendező bizonyos szabályok betartását önmagára és a kiállítókra nézve is még a kiállítás meghirdetése előtt írásban rögzítsen: ezt az általános gyakorlat szerint KIÁLLÍTÁSI SZABÁLYZATNAK nevezzük. S jóllehet mindenhol vannak helyi sajátosságok, egy az általános irányelveket rögzítő keretszabályról egyetlen ország sem mondhat le büntetlenül.

Ez a nálunk fejlettebb kiállítási kultúrával rendelkező országokban evidencia, a regionális rendezvények besorolása, minősítése éppen azon múlik, hogy bizonyos szabályrendszernek milyen mértékben képes a rendezvény megfelelni.

A kiállítási szabályzat kiegészítő anyaga az országos érvényű sztenderd, ill. a bírálatok rendjének szabályai.

(→minősítés; →osztályba sorolás; →bírálat; →tájékozódási reflex,

http://www.magyarorszag.hu/ugyintezo/jogszabhiv/41_1997_V_28_FM_rend_1_sz_mell_klet_1_sz_f_ggel_k.html)

 

kiállítási galamb
: a galambfajták között vannak, amelyeknek két típusát ismerik, mint pl. a kingnél.

A kiállítási formát az ember által sokszor önkényesen, divathóbortból (formalizmus) v. szakszerűtlenül megválasztott sztenderd felé próbálják közelíteni. Az ún. haszonváltozatnál a gazdaságos termelés az elsőrangú és jóformán egyedüli szempont.

Persze a korszerű állattenyésztés mindig törekedett arra, hogy felismerje és értékelje azokat a küllemi jegyeket, amelyek a biológiai érték felé, a hasznos felé mutatnak, s ennek érdekében (→biológiai szép) nyugodt szívvel vállalja az ésszerű kompromisszumokat.

Ha innen nézzük a kiállítási típusok létjogosultságát, akkor azt kell mondani, hogy a sztenderd bizottságok és a bírálók felelősége: ne tátongjon tartósan szakadék a két típus között, mert annak a fajta látja a kárát.

 

kiállítási kalit
: →sztenderd kalit.

 

Nyilván a kifejezés (kiállítás) sem mindenki számára jelenti ugyanazt. A lexikon próbát tesz arra, hogy közelítse az álláspontokat.

 

madarbarat Creative Commons License 2010.10.24 0 0 2377

Gyula -kiállítás

Az ember már csak olyan, hogy ilyenkor kiállítási idényben nem fér a bőrébe.

Sajnos a székesfehérvári barátaim meghívásának nem tudtam eleget tenni, pedig ők a bírálatnál is számítottak volna rám.

Aztán nagyon kacérkodtam a gondolattal, hogy Nyíregyházára "benézek". de az se jött össze, mert lányomnak egy nagyon fárasztó párbajtőr bajnoksága volt éppen akkor.

Árki Imre is hívott...

És most kaptam egy plakátot a gyulaiaktól. Hát nagyon-nagyon elkezdtem vágyakozni, de félek, hogy nem jutok el, pedig igencsak érdekelne, hogy mennek az országnak abban a fertályában a dolgok madarászberkekben.

madarbarat Creative Commons License 2010.10.21 0 0 2376

Valahol olvastam, hogy csak egyszerűen nem akarnak ezzel foglalkozni. A teljes kiviteli tilalom kevesebb macerával jár. Ha meg "szabályozni" kell, akkor kiadják a kilövési engedélyt, oszt jónapot!

Rózsakakadu Fotó: MilbankRózsakakadu Fotó: MilbankRózsakakadu Fotó: MilbankRózsakakadu Fotó: MilbankRózsakakadu Fotó: MilbankRózsakakadu Fotó: Milbank

Előzmény: Törölt nick (2375)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.20 0 0 2375

Szevasztok

Hát igen a szabadtartásnak vannak előmyei, de hátrányai is. Én is, csak azt tudom javasolni, hogy madárhálóval fedje le azt a részt ahová kiengedi az állatokat a vadmadarak ellen. A rókák ellen a keritésre kivülre un. gallért kell tenni, mint a cirkuszban, hogy az állatok ki ne ugorjanak. Esetleg egy jó kutya amelyik be van tanitva az állatok védelmére.

A kakaduk lelövését az Ausztrál hatóság azzal indokolja, hogy ne jusson ki a madár az országból. De hiába a védekezés már a világon nagyon sok a kakadu, de ha jól tudom csak a rózsás kakadura van kiviteli zárlat.?

Üdv: István

Előzmény: madarbarat (2371)
madarbarat Creative Commons License 2010.10.20 0 0 2374

És akkor beteszem a kedvenc egzótámat is, a rácsosszárnyú asztrildot:

Ez ugyebár egy szép kis tojó Helmut Klucken tenyészetéből.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!