Keresés

Részletes keresés

Jahno Creative Commons License 2017.04.15 0 0 75672

"az árnyékolás egyik végét le kell földelni!)"

 

Én még mindig azt mondom, hogy mindkét végét.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (75671)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.04.14 0 0 75671

"kb 15 méteren egy csőben a 220 V és az UTP kábel nem fog gondot okozni a netnek?"

 

Mindenekelőtt tudnod kel, hogy érintésvédelmi szempontból szabálytalan/veszélyes együtt vinni.

Ha ettől az apróságtól eltekintünk, akkor

- ha a 230V-os hálózatban tiszta szinuszos áram folyik, akkor még 200 méter hosszon sem fogja zavarni az internetet

- deviszont vannak olyan elektromos bizgentyűk, amelyek csúnyán viselkednek a hálózaton: a szép szinuszhullámot teleszemetelik mindenféle cikkcakkal. Ilyenek pl a hagyományos villanykapcsolók (főleg kikapcsoláskor), de szerencsére ezek naponta csupán néhány tized másodpercig zavarhatjaák meg az internetet, ami nem okoz érezhető internet lassulást. De vannak olyan hanyagul tervezett/meghibásodott készülékek, amelyek szinte folyamatosan szórják a szemetet a hálózatra, peches esetben ezek durván megzavarhatják/lelassíthatják a 230V-os vezetékhez túl közel vezetett hálózati kábel adatkommunikációját. Gondolj erre, amikor azt veszed észre, hogy amikor be van kapcsolva pl a mosógép/mikró/TV/akármi, addig tized sebességű az internet :)

Lényegesen javul ez a helyzet, ha ÁRNYÉKOLT utp kábelt alkalmazol (az árnyékolás egyik végét le kell földelni!)

Előzmény: BigFic (75665)
Jahno Creative Commons License 2017.04.14 0 0 75670

Akkor hány méteren okozna? Pár hete éppen az árnyékolás kivitelezéaéről és szükségességéről beszéltünk, arról mint mondanál?

Előzmény: ksanci (75666)
Szirty__ Creative Commons License 2017.04.14 0 0 75669

T = Twisted

P = Pair

 

Előzmény: Törölt nick (75667)
hadovaja Creative Commons License 2017.04.14 -1 0 75668

Jetrotal, nagyonnagyon szépen köszönöm ezt a részletes útmutatótés megnyugtatást.   

Tico-Tico, igazából ismerős villanyszerelő barkácsolt egy keveset, némi szivességért cserébe. 

Előzmény: Törölt nick (75606)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.14 0 0 75667

Nem, mégiscsak csavart érpár az az UTP ...

Előzmény: BigFic (75665)
ksanci Creative Commons License 2017.04.14 0 0 75666

15 méteren elvileg nem. Feltéve, hogy nem 6-os az a hálózati kábel és nem ipari kemencét vagy 5kW-os villanymotort üzemeltetsz róla. :)

De ha biztosra akarsz menni, használj s/ftp kábelt, bár az már elég merev.

 

 

 

Előzmény: BigFic (75665)
BigFic Creative Commons License 2017.04.14 0 0 75665

Bővítést máshogy nem lehet megoldani:

kb 15 méteren egy csőben a 220 V és az UTP kábel nem fog gondot okozni a netnek?

szakmókus Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75664

Ez szerencsére még nem volt követelmény,de ha lehetséges a függőleges csatornákat megosztom az erősáram,és a vezérlő köri huzalozás között. A 230VAC vezérlést az erősáramú csatornába rakom,ami szintén vékonyabb mint 1,5mm2. Fázisvezetőt pedig ennél vékonyabbal nem is húzom. Természetesen a vízszintes csatornában párhuzamosan futnak a vezérlés és a motoráramkörök.

Van ahol követelmény,(még nem volt közvetlen szerencsém hozzá) ott eltérő szintben van csatornázva,és csak keresztezi egymást a két potenciálon lévő huzal.

 

Egyébként a 24VDC (PLC be-ki menet) mert párhuzamosan fut az erősárammal (mindegy hogy kábel vagy vezeték) nincs hatással a vezérlő berendezésekre. A félvezetők által keltett zajos áramkörök pedig árnyékoltan kell hogy szerelve legyen,így annak megint nincs káros hatása.

láttam egér által lecsupaszított huzalt,de rendszerint lement egy kismegszakító,vagy max egy ki-be meneti csatorna tönkrement. Itt megjegyezném hogy ezért is érdemes a 24VDC negatív,a 230VAC egyik sarkát,be (le) kötni a PEN sínre,különben az idegen feszültség potenciáljára emelkedhet hiba nélkül .

 

Előzmény: Zs:) (75661)
sanse79 Creative Commons License 2017.04.13 -1 0 75663

sziasztok! remelem lement a hullam! :)

 

mindenkinek megkoszoom az eddigi segitseget.

 

most mas tema, redonymotorok. lakasban motoros redonyt szeretnenk! nezegetettem olvasgattam! kerdeseim:

 

-budapesten jo redonyost tud mondani valaki?

-neztem a motorokat, sokan ezt a smarthomot ajanljak...mennyire jo?

-elokeszites, ha taviranyitosat szeretnenk, akkor villanyszerelonek hogyan kell elokeszitenie? ugy ertem aram?

 

elore is koszonom a valaszokat!

b.

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75662

Értelmezzük... mit is mond erről maga a szabványügyi testület.

 

Az önkéntes szabványok, akár van, akár nincs kapcsolatuk a jogszabályokkal közmegegyezéssel születnek.

A szabványok az Európai Unió műszaki jogalkotásának

egyik legfontosabb alapelve szerint

a jogszabályokban meghatározott alapvető követelmények

teljesítéséhez kínálnak önkéntesen!!!! alkalmazható

megoldásokat.

Ezek figyelembevétele esetében

- ugyancsak európai uniós, de már jogkövetési alapelv szerint -

vélelmezni kell a jogszabálynak való megfelelőséget és ezt tilos vizsgálattal ellenőrizni.

 

 

Érvényes szabvány szerinti termék, szolgáltatás esetén feltételezhető, hogy

az azt alkalmazó, a műszaki fejlődés elfogadott színvonalának megfelelően,

kellő gondossággal járt el.

A szabványok figyelmen kívül hagyása esetében:

  • elhúzódhat és beláthatatlan mértékben költségesebbé válhat a termék/szolgáltatás piacra jutása, mivel nem vélelmezhető a jogszabályoknak való megfelelőség,
    hanem külön eljárással kell igazolni, hogy a választott megoldás kielégíti a jogszabályi követelményeket (egyenértékű vagy jobb, mint a szabvány szerinti);
  • külön és részletesen meg kell határozni a műszaki tartalmat és az ellenőrzés módját a szabványra hivatkozás helyett a szerződéses jogi kapcsolatokban és a pályázatokban (kiemelten a közbeszerzési pályázatokban), hogy azt a szerződés teljesítésben és ennek ellenőrzésbe közreműködők felek, valamint az esetleges későbbi jogi eljárásokban résztvevők értsék és elfogadják;
  • elvész a szabvány adta védelem az élet-, egészség-, környezet- és vagyonvédelmi események kapcsán (külön eljárással kell igazolni, hogy a szabványtól eltérő megoldás egyenértékű a szabvány szerintivel és ez egy már bekövetkezett baleset vagy kár esetében már szinte lehetetlen).

 

----

 

Vagyis nem kötelező alkalmazni soha, de!

- ha nem alkalmazod,

- akkor bizonyítani kell,

hogy

a szabvánnyal egyenértékű (vagy jobb) a megoldásod.

 

Ami ritkán előnyös, így inkább az a szokás, hogy a szabványra hivatkozik a speckó (pl. jogszabály is).

 

HA VAN SZABVÁNY!!!

Mert sok mindenre nincs ám...

Előzmény: Domi-V63-138 (75655)
Zs:) Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75661

Csakhogy a szekrényben elvileg külön csatornában kellene vinni a 24V-ot és külön a 400/230V-ot. Csak ugye ez nem csak nem akarás betartani, hanem általában lehetetlen küldetés.

Előzmény: szakmókus (75651)
tfe_tng Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75660

Bar nem javasoltam senkinek, csak emlitettem hogy nalam a redonymotorok vannak 4x0.75-os MT kabellel huzva, WAGO-val kotve a motorbol kilogo kabelre (ami 5x0,75-os, az otodik er a programozashoz kell)

Nem tudom ez mennyire szabvanyos, amennyire tudom a redonymotor nem egy kimondottan nagyfogyaszto, ha pedig a sajat motorja is ilyennel van kabelezve akkor felteszem hogy pazarlas vastagabb kabellel kotni. Egyebkent nem en talaltam ki hanem a mernok aki megtervezte a rendszert. Egy eve hibatlanul mukodik.

Sehol mashol nincs ilyen kabel, minden mas 1,5-es vagy 2,5-es MBCU (marmint a fogyasztok, a betap az nyilvan egy picit komolyabb, ha jol emlekszem 5x10-es rez) 

Előzmény: ötfelezős (75649)
2Bálint Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75659

Itt most épület villanyszerelés kapcsán jött fel...

Előzmény: Domi-V63-138 (75656)
2Bálint Creative Commons License 2017.04.13 -1 0 75658

Nos én angliában tolom az ipart, ha lenne ilyen törvény, bizony mi is tudnánk róla. 1mm-es vezetéket/kábelt napi rendszeressèggel használunk, teljes mértékben megfelel a szabványnak. 

Előzmény: ötfelezős (75649)
ksanci Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75657

Nem. Bármilyen törvény a követelményeket határozza meg, amit gyakran egy-egy szabványra hivatkozva tesznek. Ennek az az előnye, hogy a szabvány használatával biztosan jó lesz a dolog.

Azonban ettől el lehet térni, amennyiben a megoldás legalább olyan paraméterekkel rendelkezik, mint a szabványban meghatározott. Az más kérdés, hogy ezt igazolni is kell, pl. tanúsítással.

Persze egyrészt általában a gyakorlatban az, akinek bírálni kellene, fingja sincs a dologról, csak olvasgatja a szabványt. Hiába csinálsz nagyságrenddel jobbat, nem annyi centi, nem olyan hőfok stb. Másrészt meg ha eltérnek a szabványtól, az sajna nemfelfelé szokott történni...

Előzmény: Domi-V63-138 (75655)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75656

"A vezeték kerwsztmetszetét terhelés és feszültségesés figyelembevételével kell megválasztani..."

Meg még van kb 7 tervezési tényező....

 

Ill. villamos hálózatot szerelni nem csak épületben lehet...

Létezik pl EN50343 is. +léteznek vizi- légijárművek is, Műtők, bányák... 

 

Előzmény: 2Bálint (75646)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75655

Az megvan, hogy: ha a szabványra hivatkozik egy törvény/miniszteri rendelet(/...) akkor a szabvány alkalmazása KÖTELEZÖ.

 

Előzmény: Törölt nick (75653)
ficere50 Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75654

Miután többször is szóba került ezért ezt ide illesztem: /forrás: Rádiótechnika folyóirat 2017.ápr./

 

 

Előzmény: tfe_tng (75625)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75653

Az megvan, hogy: a szabvány nem kötelező.

 

Bárki csinálhatja másként is a saját felelősségére, mivel csak javaslat a szabvány.

Előzmény: ötfelezős (75649)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75652

A 0,5-ös vezetéket a behúzás miatt én is túl vékonynak tartom, de a 0,75-ös szerintem már elég erős ahhoz, hogy értelmes szerelő ne tépje el húzás közben.

 

Egy korszerű lakás teljes világítása összesen nem eszik 0,5-1 ampert (100-250 watt), pénzikidobásnak tekinthető 15-30-szoros áramot is elviselő vezetékeket pazarolni rá.

Előzmény: C20NE (75647)
szakmókus Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75651

Ipari elosztó szekrényben a huzalozás keresztmetszet állandó vita téma. A tervező ragaszkodik hogy 1mm2-nél kisebb huzal  a vezetékcsatornában nem megengedett. No a 16-os PLC kártya csak max 0,75-t vesz be. Az ipari frekvenciaváltó vezérlő sorkapcsa max 0,75-t vesz be.Utóbbinál a COM, vagy a +24V pontra akár kétszer is szükség lehet, naná hogy a 0,5mm2 duplán, alaposan átpréselve talán ha belemegy. Sosem értettem hogy a frekiváltók vezérlő kapcsai miért molekula méretűek? Nem fér az árába nagyobb sorkapocs?

 

Előzmény: ötfelezős (75649)
ötfelezős Creative Commons License 2017.04.13 -1 1 75650
ötfelezős Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75649

Már meg ne haragudjatok nagyon, de az erősáramú villanyszerelés nem csak arról szól, mint általános hetedikben a laposelem-égő kombináció, hogy addig próbálgatom-kötözöm, amíg el nem kezd világítani...

0,75 csőben az az MSz 1600 idejében sem volt szabványos.

Az egy dolog, hogy valaki szabványtalanul szerel magának otthon, de hogy ezt még nagy mellénnyel javasolja is másoknak...

Melyik eus szabvány? Ezt a kérdést ebben a topicban szégyen feltenni, hacsak nem idetévedt megrendelő kérdezi.

Zs:) Creative Commons License 2017.04.13 0 1 75648

1,5 alatt más a vezeték szigetelése (H07 vs H05).

 

Előzmény: 2Bálint (75646)
C20NE Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75647

Azt hiszem, hogy behúzásnál kicsi a szilárdsága ez az ok nem a paraméterei. Én Balkáni módon 1-es vezetéket használtam a világításhoz 6A-es biztosítóval 3 fázisra elosztva, csillagpontosan szerelve és nem látom értelmét vastagabbnak a 100mA-es LED fényforrásoknak vagy az 500mA-es halogén izzóknak. Még az indulási áram sem indokolja.

 

-szerintem!-

Előzmény: 2Bálint (75646)
2Bálint Creative Commons License 2017.04.13 0 0 75646

Milyen eu-s szabvány tiltja a 1.5-nél kisebb vezeték használatát? Ez hulyeség. A vezeték kerwsztmetszetét terhelés és feszültségesés figyelembevételével kell megválasztani...

Előzmény: ötfelezős (75627)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.12 0 0 75645

Műanyag behúzóra rákötöd, szigszalagozod is, majd húzás előtt beszappanozod a kötést és a kábelt is. Valaki adagolgatja, rendezi, másik húzza, persze nem ész nélkül. Ha girbegurba a csöved, beteszel itt-ott 65-ös dobozt és szakaszonként húzod.

 

Az alukihúzást lehet csak megszívni, de azt nagyon. Szerencsére most a 4mm2-est egy darab fával ki tudtam tépni.

Előzmény: King_of_Giants (75644)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.04.12 0 0 75644

Hajlékonyat nem lehet tolással segíteni, ami sokszor szükséges.

Én háromszor szoptam a gégecsővel, ebböl egyszer hajlékony vezetékkel. Lehet kissé meg is tömtem vezetékkel, de nem volt más lehetőség

Előzmény: Törölt nick (75634)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.12 0 0 75643
Előzmény: peti.olah (75641)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!