Keresés

Részletes keresés

comad2 Creative Commons License 2017.03.10 0 0 45262

Ma hallottam énekelni először az erdei pintyet! Ha még nyílni fog a salátaboglárka is az már tavasz (ezt minden évben leírom) !

Gegito Creative Commons License 2017.03.10 0 0 45261

Napok óta nincsenek cinegék. Zöldikék, tengelicek, csízek, rigók, gerlék, na és persze verebek vannak.

Pedig az odút is a cinegéknek szántam, félek üresen marad.

börzeinfó Creative Commons License 2017.03.10 0 0 45260

A télen nagyon kevés madár jött az etetőre.... A harkály újra jött téli albérlőnek a seregélyek odujába.... Mostanra megjöttek a seregélyek, de még nem fészkelnek...

A kert végében van egy kis patak, ott meg minden reggel egy ilyen madár ácsorog... Nagykócsag.

 

http://www.vadasa.hu/data/image/580x1000/2015/06/24/nagy-kocsag.jpg

flybird Creative Commons License 2017.03.10 0 0 45259

Visszatértek a madarak az etetőre. :)

mepisz Creative Commons License 2017.03.07 0 1 45258

A fotózásban igazad van , itt is vannak elvetemült a cél érdekében mindent felrúgó emberek , de jó párszor voltam én is a gyűrűzőkkel és bizony felfordult a gyomrom attól amit műveltek . Na ez a kérdés ha ennyit költenek rá akkor miért is csinálják , ráadásul semmi értelme az egésznek .

 

 

Előzmény: Nobody1 (45250)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.03.07 0 0 45257

Minden lehetséges!

Ma a termálvízben heverészve elszörnyedve láttam, hogy a kismadarak fütyülnek a kellemetlen időre.

Daloltak, hajtották egymást, láthatóan kezdenek párba állni.

Kellene egy kis jó idő! :) 

Előzmény: corvi01 (45254)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.03.07 0 0 45256

Nem akarok mindenáron okoskodni, de a gazdaságpolitika is az emberért van (kéne lennie).

Természetesen átvitt értelemben.

Ha nagyon sarkítok, azonnal előjön belőlem régi gondolatom: ha állatvédelem van, embervédelem miért nincs?

Ez persze szörnyen nagy sarkítás, de nincs a világon rosszabb, mint a másoknak való kiszolgáltatottság. Az emberek jogvédelme ma sajnos inkább hasonlít egy szakadozott pókhálóhoz, mint igazi védőeszközhöz. A dongó átrepül rajta, észre sem veszi, mi meg fennakadunk.

Van még mit tenni emberért, állatért, a madarakért stb., lehet folytatni a sort.

Előzmény: corvi01 (45241)
yüz karasi Creative Commons License 2017.03.06 0 0 45255

A természetes folyamatokba történő bármiféle beavatkozást károsnak és elítélendőnek tartom.

Előzmény: corvi01 (45253)
corvi01 Creative Commons License 2017.03.06 0 0 45254

Szemben velünk ~20 m-re a szomszéd óriási eperfáján, elkészült a szarka fészek! Feketerigó hímje egész nap az udvarunkon matat, a tojót 3 napja nem látom,,csak nem ül a fészekben az is a közelben..? :)

Előzmény: corvi01 (45253)
corvi01 Creative Commons License 2017.03.06 0 1 45253

"Látom nem érted vagy nem akarod érteni..."

 

Nem bizony, úgy ahogy le akarod egyszerűsíteni úgy nem akarom érteni! 

Ha résen voltál, akkor láthattad, hogy nem csak az idézett mondaton lovagoltam, próbáltam messzebb tekinteni.. :)  Ebben a dologban ez a preparátum kérdés a legjelentéktelenebb, de ha már fölhoztad, megkérdezném: mégis mire jók ma már ezek, mikor több dimenziós ábra archívumok készíthetők, még sejtekről is..?
Tudod valamikor én is őszintén és lelkesen beleadtam anyait apait, az ilyen kollektív banzájokba, hittem, hogy valódi és előbbre vivő célokért, pl. a természet még meglévő értékeinek jobbítása miatt folynak. De ma már tisztán látom, hogy becsapták az utókort, ha nem is szándékosan, de következményesen, s azt látom, hogy ezek a "nemes célok" önmagukról szólnak. :-S

 

"Vagy az adatok feldolgozása sértő számodra? Mi értelme lenne különben az adatgyűjtésnek, ha azt senki sem dolgozza fel? Ja, hogy ebből egyesek doktori disszertációt írnak?! "

 

Na ugye...Társadalmi munka??? Há' persze, mint ahogy a gyűrűzők is a karrierépítők rabszolgái, viszont az ezek köré épült admin. stábok, hivatalok, tv intézmények, ugye mintha már nem társadalmi munkából tartanák fenn magukat.? :-D.. De ez csak az egyik vetület, a másik és legfontosabb mozgató, hogy bármely kutatásnak és eredménynek mindig egy bizonyos irányba KELL mutatni, amely részeként szolgál az akkori társadalmi, de inkább gazdasági irányvonalnak, ami mindig és mindenkor egy hatalmi elit érdeke, különben nem lennének források hozzá! Pl. a gyűrűzés vonalán anno a szuculizmusban az egyik ilyen fontos cél a csapatmunka, a közösség építése címszó alatt a fiatal ambíciók szemmel tartása volt, ma ugyancsak központi vezérléssel (EU) minden (az ornitológián kívüli egzakt területeken is) mért és kutatott eredménynek a globális felmelegedést kell alátámasztani, melyekre hivatkozva az ember általi CO2 kibocsájtás néphülyítéssel lehet nyomasztani a gazdasági szereplőket! Ehhez még persze be kell vállalni
látványos védelmi programokat, amire persze újabb források vannak (ez már egy téma volt itt..)

 

"Úgy látom eléggé szemellenzősen látod a dolgokat. Ne mond, hogy Téged nem érdekel hová tűntek a nagy hidegben az etetőkre járó madarak és az elmúlt egy hétben visszatért madártömeg vajon ugyanaz-e amelyek normál teleken ott szoktak kajálni."

 

Persze, hogy érdekel (gondolom másokat is), hogy hol lehetnek és hogy honnan jönnek vissza, de nem olyan mértékben, hogy emiatt ne tudjak aludni, s főleg nem olyan áron tudjam meg, ami madáréletek ezreit követeli. No és az itteni etetők ha megtudják, hogy mondjuk nem Kamcsatka északi, hanem déli oldalán vonultak akkor mi van? :-P Ha meg kiderül, hogy több 10 ezer útközben pusztult el akkor is mi van, történt/történik ennek megakadályozására valami?

 

"Még szerencse, hogy nem vagy miniszterelnök vagy király, mert képes lennél háborút indítani Egyiptom ellen, mert az ottani szokások szerint megeszik a gólyát..."

 

Fölösleges ennyire kisarkítanod, lehetne szankciózni, embargózni a fejlettebb tagállamok részéről és jogkört szerezni pl. az IUCN vmelyik kormányzati ügynöksége révén vonulásuk idején kritikus gyülekező helyeken az ellenőrizhetőségre, ha a természet valós védelme oly fontos lenne, de ahogy tapasztalható, azt még egy városban végrehajtott utcafront felújítás is felül írja, nem hogy egy nemzetközi érdekkapcsolat sérülése!:(
És mi az hogy szokás..? Ha a világban minden változik, rohamosan pusztul a természet, de az ilyen szokásokat tabukén jóváírod? Ha az lenne ott a szokás, hogy a turistákat is megeszik, akkor az is rendbe van, mert az egy szokás..? Na de persze, az csak egy gólya...Akkor meg ne legyen nemzetközi pofázás természetvédelemről meg világszövetségről, akkor a szokások és identitás mindenek felett, nem?

Mindezek nem konkrétan neked szólnak, én úgy sejtem, hogy Te és itt jó páran a vélt jó érdekében exponáltad és exponálod most is magad, de ahogy korosodik az ember, kezd sok mindent másképp látni és olykor pesszimistán, ahogy most én is... :-/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Nobody1 (45248)
Nobody1 Creative Commons License 2017.03.06 0 0 45252

Ez valami új típusú szárzúzó. Egészen magasan kezd zúzni és akár még földszint alá is lemegy ha kell. Még 20 cm vastag akác tuskókat is ledarál. Szinte gyaluforgács minőség jön ki belőle. Így aztán nem is marad "tárgyi bizonyíték", a sok ledarált barátka, fülemüle stb fészek után. Csak "hallomásból" lehet sejteni mi minden pusztult el. Előtte madárdalos bokorsor volt, majd jön a nagy gép, nagy zúgással és  marad utána a nagy csend. Este még a korábbi 8-10 fülemüléből esetleg bágyadtan megszólal egy, de másnapra az is eltűnik. Aztán a nyár elején gyorsan újra felnövő szeder és kökény között egy hónap múlva lesz néhány pótköltés, de akkor megint jön a gép. Évek óta ez megy. Azt nem értem, miért nem lehet fészkelési szezon előtt letakarítani a növényzetet, hogy legalább a szerencsétlen madarak ne tudjanak beleköltözni, miért kell ezzel megvárni a májust...

Nem millás autóval jár a "sztárfotós". Legalábbis ide a terepre nem. Egy ütött-kopott platós terepessel szoktam látni vagy nagy ritkán egy qvaddal.

Viszont 5-6 darab legalább fél millás távirányítású fotómasinája itt van egész évben a tavon a kunyhókban, melyeket ~3 km-ről otthonról, kényelmesen a fotelból vezérel egy laptopon nézve a képet. A "sürgős utak" csak az akkuk cserélgetéséhez vagy egyéb műszaki hibák elhárításához kellenek, mert biztos "épp akkor marad le az évszázad fotójáról"...

Igaz így a tavon kisebb a zavarás, mintha személyesen ki-be járkálna állandóan a kunyhókból, na de a felesleges pusztítás ami ehhez a kényelemhez "jár", egy kicsit sok. És ez csak az, amit én itt a tanyámnál látok/hallok, de állítólag vannak máshol is érdekeltségei...

(Arról nem is beszélve, hogy az ilyen fotókat én nem sokra értékelem, mert nincs mögötte semmi valódi munka, maximum egy kis számítógépes utómunka.)

Előzmény: Törölt nick (45251)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.06 0 0 45251

Hát tudod.... ( a részletekben kénytelenül igazat adok, mert én csak egy "madáretető" vagyok, tehát nem ismerem a körülményeket )

De azt megnézem, hogy egy ilyen jajdepasas a többmillás ótójával végigmegy az általad említett erdészeti szárzúzóval letarolt területen... Már csak azért is, mert ezek a gépek nem a földszinten, hanem legalább 5-10 centi magasan faragják el a fák-bokrok törzsét-ágait, a vágás minőségéről nem is beszélve! Azon még a Niva, vagy a Rover is legfeljebb keresztben megy át, ha addig a kerekét szét nem szedi a millió szerteálló tépett szálka...

Az ám a gyorsforgalmi út!

Előzmény: Nobody1 (45250)
Nobody1 Creative Commons License 2017.03.06 0 0 45250

Gyűrűt csak az kap, akinek évente megújított hatóság engedélye van. Elég fanatikusnak kell ahhoz lenni, hogy az ember megvegye a befogóeszközöket több tízezerért. Ráadásul például a hálót csak központi beszerzéssel, engedélyesnek lehet venni, nem úgy mint például légpuskát...

Mivel ingyen és bérmentve, társadalmi munkában folyik a gyűrűzés így azt hiszem természetes, hogy akkor megy ki az ember, ha ideje van rá. Ellenőrizni meg legalább annyira ellenőrzik, mint pl a horgászokat, vadászokat, sőt jobban. A gyűrűzőt mindenki megnézi, hisz nem megszokott dolog. Odamegy hozzá ellenőrizni a terület gazdája, a területen szolgálatos rendőr, a vadőr, a mezőőr, halőr (ha víz mellett van) stb. A táborokban meg eleve sokan vannak, de egyébként is a legritkább esetben megy egyedül valaki gyűrűzni. Ha meg már ketten vannak, akkor előbb-utóbb úgyis minden kiderül...

Miből gondolod, hogy valaki azért utazgat például vidékről hónapokig Pestre tanfolyamra, majd vizsgázni és vesz legalább 20-30 ezerért hálót, évente újíttatja az engedélyét, küldözgeti postán a gyűrűzési adatokat, hogy azután "szórakozásból" alkalmanként 10-20 kismadárnak kitekerje a nyakát? Arra találhatna olcsóbb és egyszerűbb módszert. Már bocsáss meg, de ahogy mondani szokták ez "nem életszerű"...

Viszont láttam én már nem egy madárfotóst, aki több kárt tesz egy-egy "szenzációs" fényképért, mint az összes gyűrűző. Ők általában a legritkább madarakra "vadásznak", hisz ezért vásárolnak százezrekért fotócuccot, aztán szerencsétlen madár fészkéhez tolják a lessátrat, útban lévő ágakat fűrészelnek le, belógó nádat törnek, még  az elő és hátteret is átrendezik és az sem számít ha a madár otthagyja a fészkét, fiókáit, csak az áhított fotó premier plánban elkészüljön. Na őket ki ellenőrzi?

Hogy mást ne mondjak, itt van a "nagy nemzeti természetfotós" (szerintem tudod kire gondolok), akinek oly drága az ideje, hogy nem ér rá egy traktor után szép lassan autózni 2 km-t, ezért azzal az úttal párhuzamosan, (10 méterre tőle) minden évben májusban, majd kb 1 hónap múlva újra egy erdészeti szárzúzóval összedarálják a bokrokat madárfészkekkel, hogy legyen neki egy "gyorsforgalmi út" a "hiperszuper" leskunyhóihoz...

Előzmény: mepisz (45249)
mepisz Creative Commons License 2017.03.06 0 1 45249

Védett madarat csak hatósági engedéllyel lehet (vagy lehetne ) márpedig a madár befogóknak saját eszközük van akkor mennek ki a gyűrűzni amikor kedvük tartja , senki nem ellenőrzi . Ha nincsen kontrol azt csinálnak amit csak akarnak .

 

 

Előzmény: Nobody1 (45248)
Nobody1 Creative Commons License 2017.03.05 -1 0 45248

Látom nem érted vagy nem akarod érteni...
Bizonyos intézményeknek (múzeumok, iskolák) szükségük van a gyűjteményük fenntartására, bővítésére oktatási/kutatási célból. Ehhez kérnek és kapnak is begyűjtési engedélyt. De ha ez az igényük kielégül a gyűrűzés során elpusztult madarakkal, akkor nem kell pluszban elpusztítani x mennyiségű madarat ezért.

Vagy másik dolog. Ha egy kificamodott szárnyú madarat megkap a vadaspark/állatkert, akkor nem kap arra a fajra befogási engedélyt.

Mindezzel arra céloztam, hogy "nem vész kárba" az a szerencsétlen sérült vagy elpusztult madár...

Milyen karrierépítésről beszélsz? Tudtommal a madárgyűrűzést társadalmi munkában végzi mindenki, legalábbis Magyarországon. (Igaz én lassan 25 éve abbahagytam, de úgy tudom ma sem kap fizetést ezért senki.) Vagy az adatok feldolgozása sértő számodra? Mi értelme lenne különben az adatgyűjtésnek, ha azt senki sem dolgozza fel? Ja, hogy ebből egyesek doktori disszertációt írnak?! Nos a lehetőség bárki előtt nyitott...

Úgy látom eléggé szemellenzősen látod a dolgokat. Ne mond, hogy Téged nem érdekel hová tűntek a nagy hidegben az etetőkre járó madarak és az elmúlt egy hétben visszatért madártömeg vajon ugyanaz-e amelyek normál teleken ott szoktak kajálni. Vagy úgy vagy vele "madár az madár és jól van"? Akkor etetned is felesleges. Meglesznek azok valahol a Te szotyid nélkül is...

Még szerencse, hogy nem vagy miniszterelnök vagy király, mert képes lennél háborút indítani Egyiptom ellen, mert az ottani szokások szerint megeszik a gólyát...

Tény, hogy az emberiség a legnagyobb csapás a természetre. Az is biztos, hogy mire megismernénk a természet minden titkát, addigra nem lesz mit megvédeni. De mit kéne tenni? A Föld népessége rohamosan gyarapodik és mindenki enni akar...

 

Előzmény: corvi01 (45247)
corvi01 Creative Commons License 2017.03.05 0 1 45247

Az mivel lenne jobb, ha ezek gyűjtési engedéllyel lőnének, fognának be madarakat?

 

Hmmm, itt végül kibukik a dolog, mert befogni ugye feltétlenül kell !

"Mi" mindenből hasznot akarunk húzni, mi alaposan tudni akarjuk a részleteket is, hogy abból is vmilyen hasznot kreáljunk MAGUNKNAK, olykor a puszta értetlenségünk miatt; hogy milyen áron az nem számít! Tudományra is hivatkozunk, miközben a kutatások, adatolások ürügyén önös karrierépítés folyik! :( Az a ködösítés, hogy ezek az adatok hosszútávon az Ő érdekükben is fontosak, valahogy nem nagyon látszik meg a populációik javulásán.. De mi is a hosszútáv,,,

pl. akárcsak 30 év óta mi az ami az ő javukra billent? Nem hogy javukra, de szomorú kárukra, egyedritkulásukra szolgált az emberi kapzsiság okozta élőhelyrombolás! Most akkor annyira érdekel az valakit és annyira számít, hogy lengyel vagy magyar karvaly vonult valahol, vagy finn vagy orosz csonttollúk százai pusztultak a szilveszteri petárdaőrülettől, vagy svéd, vagy csehországi fenyőrigók tucatjai verődtek szét budapesti bankok ablakain, vagy északi vagy délebbi területekről verődött-e össze az a több 10 ezer befogott és bezabált énekes, meg kit/mit
motivál, hogy azok a szerencsétlenek hány évesek voltak..? :( És a nyomkövetők is a nevetség kategória. Mit tesznek akkor mikor kiderül, hogy román, ukrán, vagy afgán területen pusztul el a jeladós rétisasunk, vagy milyen érdemi változtatások történtek, mikor kiderült, hogy észak afrikai vadászok egyszerűen megették a jeladós gólyánkat..? :-S  Az a néhány celeb ragadozó (kerecsen, kékvércse, rétisas..) pátyolgatása viszont vajmi keveset nyom a latba a körülöttük lévő biomassza amortizálódásához viszonyítva. :(

Előzmény: Nobody1 (45246)
Nobody1 Creative Commons License 2017.03.05 0 0 45246

Hú de jó, hogy ennyire ismeritek a madárvonulást. :-)

Akkor biztosan azt is tudtátok gyűrűzés nélkül, hogy a nálunk állandónak hitt madarak nagy része is vonul. A mieink délebbre húzódnak és az északabbi fajtársaik telelnek nálunk. Gyűrűzés nélkül ezt honnan tudnánk? Vagy Ti ránézésre tudjátok, hogy ez magyar karvaly, az meg például lengyel? Biztosan azt is pontosan tudjátok, hogy az idén az etetőitekről hiányzó madárkáitok hol voltak akkor, amikor Ti itt "terített asztallal" vártátok őket...

Vagy a pontos útvonalakat, telelőterületeket honnan tudjuk meg? Az, hogy Afrika eléggé tág fogalom. Az egyes madarak várható maximális életkorát szintén miből tudnánk meg? Az állatkerti adatok ilyen szempontból nem megbízhatók és nagyon sok faj nem is tartható fogságban és nem is lenne rá igénye a nagyközönségnek...

Aztán számos, a szabadban nehezen felismerhető faj, alfaj, színváltozat kerül elő gyűrűzés közben.

Ezen kívül biometriai adatgyűjtés is folyik, amihez ugyanúgy be kellene fogni madarak ezreit.

Stressz - biztosan éri őket. De ha egy karvaly megkergeti, akkor nem?

Belső sérülések - előfordulhat, hisz mindent lehet jól és rosszul is csinálni. Aki rosszul bánik a madarakkal, az nem sokáig szokott gyűrűzni. Egyébként nem annyira sérülékenyek a madarak, mint azt sokan gondolják. Csak kell némi anatómiai ismeret és tudni kell jól kézbe venni. A háló is okozhat sérülést, de ugyanúgy egy drótkerítés is, sőt az sokkal nagyobbat. Akkor tiltsunk be és szedjünk fel minden kerítést? :-)

Gólyákra és más nagyobb madarakra lehet rakni jeladót, de mit teszel egy 10 grammos picire? És az apróbb fajok vannak többségben. No meg ahhoz is be kell fogni - igaz jóval kevesebbet...

Valóban kár minden elpusztult madárért, de ezeket jegyzőkönyvezni, hűtőben tárolni kell és múzeumok, iskolák kapják meg hozzájuk a kipreparáltatás jogát. (Normális helyen legalábbis ez van.) Az mivel lenne jobb, ha ezek gyűjtési engedéllyel lőnének, fognának be madarakat?

comad2 Creative Commons License 2017.03.05 0 0 45245

Talán a genetika a magyarázat, fene tudja.

Előzmény: corvi01 (45244)
corvi01 Creative Commons License 2017.03.05 0 0 45244

Herman Ottó a maga kedves és bölcs megközelítésével és az akkori logikai szemszögből így ír:

 

És miért vonul arra az enyhébb tájra? Azért, mert télen át csak ott találhatja meg táplálékát.

De hát, hogyan tudja meg a madár kalendáriom nélkül is, mikor kél az idő őszre, mikor tavaszra, mikor meg télre? És ha mennie vagy jönnie kell, hogyan tudja, merre van dél és illetőleg észak, tehát merre kell tartania?

A felelet nagyon egyszerű, mert természetes: a madarak ott, a hol tartózkodnak, elborítják az egész területet és a mint annak valamely részén oly változás történik, a melynek a megélhetésre hatása van, azon a részen az ott élő madarak megmozdulnak és indulnak oly legközelebbi tájak felé, a melyek életüknek kedveznek. Igen ám, de hogyan tudják ők azt, hogy őszkor, tavaszkor merre feküsznek azok a kedvező tájak? Hát bizony jobban és biztosabban, mint a torony emberi őre; a ki annyival többet tud a falu mélyében lakó embernél, a mennyivel magasabb a torony a föld szinénél.

 

Nevetséges, de a vonulás, konkrét kiváltó okait és az ehhez szükséges vezérlő/navigáló képességeket, a mai napig nem tárták fel, mint ahogy azt sem, hogy ugyanaz a faj egyes csoportjai miért változtatnak útirányokon, meg hogyan van az, hogy a fiatalok vezető nélkül pontosan ott kötnek ki ahol később az öregek..?

Ha Európa mérsékelt területét nézve országonként csak 3-4 gyűrűző tábort veszünk, az kb. 17 országban ~ 68 gyűrűző tábor. Táboronként csak 4500 gyűrűzött madár 2%-os elhullásával számolva 68x90= 6120 madár elpusztulása, meg amennyiről nincs konkrét adat! :-(

Előzmény: mepisz (45242)
comad2 Creative Commons License 2017.03.05 0 1 45243

"Nem lenne madárgyűrűzés, ha nem lenne haszna!"

 

Istenem, de jó világ lenne itt, ha valamit csak akkor csinálnának, ha valami haszna volna!

Előzmény: s-ombre-ro (45238)
mepisz Creative Commons License 2017.03.05 0 2 45242

Nagyapám 150 évvel ezelőtt is tudta hová mennek a madarak ősszel , soha sem látott rajtuk gyűrűt . Felhajtás a semmiért a gyűrűzés .

 

 

Előzmény: s-ombre-ro (45238)
corvi01 Creative Commons License 2017.03.04 0 2 45241

A népszámlálás kicsit más történet, annak ugye gazdaságpolitikai okai vannak.

De ha nézünk bármely kutatott, egyedszámlálási, vagy ökológia kihatású adatot, s ezekből ha valami vészjósló eredmény lesír, tesznek e valami érdemit a környezetrombolások megakadályozása terén? Bármely hatalmi, vagy piaci szereplő akár csak a legkisebb mértékben is megütötte már a bokáját az ilyen esetleg bizonyítható eredmények következtében..? Mert, ha nem akkor mind ezt minek és mi célból? Azon kívül, hogy vmelyik fajnál megnövelik a természetvédelmi védettségi státuszt, papíron..? Ezt majd a madár lépten-nyomon felmutatja és ez oszt' megvédi őt mindentől...:-S

De visszatérve, ha azt ki tudták figyelni, hogy hova érdemes a hálót tenni, akkor azt már tudják, hogy x mennyiségű és féleségű faj arra halad át, akkor meg miért kell meg is fogni...? Persze van olykor egy-két kakukktojás, ami szenzációként jól jön néhány önjelölt nagyembernek...! :-P...

De miután minden egyes vonulási pontra lehetetlen hálót kitenni, valamint nagyon sok faj eleve nem megy be hálóba, sőt esetenként akit már előzőleg is ilyennel fogtak, így az egész hitelessége is megkérdőjelezhető, mert a többi faj megfigyeléseinél marad az eddigi regionális vagy kamerás/távcsöves, ill. társadalmi munkások adataira támaszkodó adathalmaz, melyek feldolgozására "korszerűsítésére" hivatalcunamikat lehet elindítani. :-/

Előzmény: s-ombre-ro (45240)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.03.04 0 0 45240

Tudom, vannak már messziről is felismerhető gyűrűk, de a pontos adatokhoz csak visszafogással lehet hozzájutni.

A legcsekélyebb adatnak is több a haszna, mint a vélelmezett elhullásnak.

Én egy vacak laikus vagyok, de szerintem ez lehet az igazság.

Nem tudom elképzelni, hogy pusztán "ósdi zaklatás" lenne a cél.

Aztán ott van még az állatszámlálás, a népszámlálás és így tovább - csupa felesleges dolog lenne? :)

Előzmény: corvi01 (45239)
corvi01 Creative Commons License 2017.03.04 0 1 45239

Hát igen,,, többen nem értik, hogy mi az a nagy ok és mi az amit még ennyire nem tudnak vonulásukkal kapcsolatban, s emiatt évről évre ezt a szánalmas ósdi zaklatás procedúrát eljátsszák velük? :( A Drónok, webkamerák, müholdak, infratáv... és mozgásérzékelők korában kézzel kellene újra és újra megfogni ezeket a szerencsétleneket..? :-S

Előzmény: yüz karasi (45234)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.03.04 0 0 45238

Szerintem a mérleg itt billen.
Nem lenne madárgyűrűzés, ha nem lenne haszna!

Látványosság pedig a cirkuszban van.

Én madárgyűrűzést is, meg cirkuszt is láttam.

A maga helyén mind a kettő élményt jelentett!

(az is lehetséges, hogy vénségemre már leépültem és egy nyafka, elkényeztetett gyermek lettem újra?) :)

Előzmény: yüz karasi (45234)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.03.04 0 0 45237

Ma is kint voltunk a birtokon.

Nagy élet van már!

Akinek kétségei vannak, azt is megértem.

Még én sem bontottam ki az olajfámat a téli csomagolásból.

A somfán a rügyek éppen csak pattannak, pedig őkelme elég korán fakadó.

Hátra van még március idusa (a napokban kattintottam rá a nevezetes téli idő képeire), és hát a május.

Azért csak reménykedjünk!!!

yüz karasi Creative Commons License 2017.03.04 0 0 45236

Ma reggel pedig hallottam a pacsirtát, igaz, még nagyon "vérszegény" hangot hallatott,,,

yüz karasi Creative Commons License 2017.03.04 0 0 45235

Tegnap reggel "bejelentkeztek" nálam az első seregélyek! :-)

yüz karasi Creative Commons License 2017.03.04 0 1 45234

A legmesszebbmenőkig egyetértek.

 

Nem tudom, mennyi haszna van a gyűrüzéseknek, de a gyűrüzések során elhullott egyetlen madár is eggyel több a kívánatosnál,,,:-(

Előzmény: corvi01 (45233)
corvi01 Creative Commons License 2017.03.04 0 1 45233

Szóval 1,5 %-ot akartam írni! Én is gyűrűztem anno, s jól tudott dolog, hogy a konkrét "tapasztalati" elhulláson kívül sokkal több pusztul el később, amik nincsenek már szem előtt,,,pl. a stressz, a nem megfelelő fogások miatti belsővérzés, borda és egyéb törések, ficamok miatt. Ha egy ficamodott lábú, vállú... madarat elengedünk az hanyatt-homlok még eltud akár  több 100 métert is repülni, de sérülten nem tud rendesen táplálkozni inni..stb. Ha a macska elkap egy madarat és elvesszük tőle legtöbbször még az is "repülve" el tud menekülni, de sorsa rövidesen megpecsételődik, tehát az a 1,5 % szerintem a triplája is lehet.. :(

Én viszont a 10-12 éves gyerekekre sem bíznám a madarak megfogását, pláne az ezt követő "óvodai"-celebfotózást, cukiskodó simizést-gyömöszölését! :( Ez az egész már inkább kezd egy elitek részére megrendezett kerti parti zsúrra jobban hasonlítani, mint egy tudományos alázattal elvégzett munkára! :-S 

Előzmény: Nobody1 (45232)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!