Keresés

Részletes keresés

tudomka1958 Creative Commons License 2016.11.26 0 0 20688

pár hete írtam,hogy öreg(elhanyagolt ) szőlőtőkéim kikupálása érdekében segítsetek...

most néhány fényképpel megpróbálom illusztrálni a problémát!

hátha konkrétabb kérdésre konkrétabb válasz tudtok adni...

budai2 Creative Commons License 2016.11.26 0 0 20687

Köszönöm mindkettőtöknek (CBnora és Falusi1) a tapasztalatokat.

Azt szűrtem le belőlük, hogy lehetni lehet szobában tartani szőlőt, de lényeges előnyt nem jelent, viszont sok odafigyelést igényel.

 

Végül is azt a megoldást választom, hogy átültetem a növénykét és fagyvédelemként azt a módszert alkalmazom, amit Falusi1 írt a csemegeszőlőben: a friss ültetés fölé egy cserépkupola, hogy megvédje az elázástól, majd ezt a kupolát takarom földdel   a hőszigetelés érdekében.

Előzmény: CBNora (20682)
memorix Creative Commons License 2016.11.26 0 0 20686

rezistens fajták

 

Ha valaki valami különlegesebb szőlőt szeretne akkor itt jó pár fajtát megtalálhat. EU-n -belül szállitanak. BIO termesztésre is használható némelyik fajta.

 

HIMROD - gyümölcsös is, magnélküli

ROMOLUS - gyömölcsös iz, magnélküli

SOLARIS - Mézédés, rezistens fajta, magnélküli, nagyon jó bor készithető belőle. Magas cukor tartalom jellemzi.

 

ONTARIO - fekete szőlő

OSELLA - fekete szőlő

 

 

ARKADIA- Orosz, nagyszemű fehér szőlő

Galbena nu - Orosz nagyszemű szőlő

Olimpiade - Orosz, fehér szőlő

Piesnia - Ukrán, sárga nagyszemű szőlő

Suzi - Magyar, fehér, toleráns szőlő

Talisman- Orosz, nagyszemű fehér szőlő

Ali-bá Creative Commons License 2016.11.26 0 0 20685

Jól emlékszel. Ráadásul mindig csak vékonyka hajtásai voltak. Menesztettem. Most van két másik, az egyik 3 év alatt ujjnyi vastag hajtásokat hozott, remélem jövöre megkóstolom.

 

Van más érdekességem is. Egyik alkalommal olasz szőlőt kis szárdarabbal árultak a Tes-óban. Rügy is volt rajta. Novemberben vettem, eltároltam, tavasszal zöldbe-fás oltással beoltottam és még abban az évben termett. Utána négy évig nem, viszont erősen lisztharmat érzékehy volt, ezért átoltottam másra a tőkét.

Előzmény: Falusi1 (20683)
Falusi1 Creative Commons License 2016.11.26 0 0 20684

Mindehhez mekkora cserepeket használsz?

Előzmény: CBNora (20682)
Falusi1 Creative Commons License 2016.11.26 0 0 20683

Bölcs tanácsot nem tudok adni, de leírom én mit csináltam egy kizárólag kíváncsiságból elültetett, gyümölcsösnél vásárolt, csemegeszőlő magjából kihajtott szőlővel.

A magokat betettem egy virágcserépbe és -mivel mindez télen történt- kitettem a lakás egyik délre néző szoba ablakába. Mindez 3 évvel ezelőtt volt. Emlékezetem szerint a magok egy része, nem törődve a nyugalmi időszakkal, kicsírázott és növekedésnek indult. A két legerősebb hajtást meghagytam.

A fagyok elmúltával kitettem az udvar egy jól védett, többnyire árnyékos helyére, ahol nem sokat, de nőtt.

Télre ismét bevittem a lakásba és a kiszáradás ellen öntöztem.

A következő nyáron átültettem egy nagyobb cserépbe és ősszel levittem a pincébe, ahol az igen gyenge fény ellenére, a nyugalmi állapot vége után, kihajtott a legfelső szem. Időközben a gyengébb, konkurens hajtást eltávolítottam. A jó idő elérkeztével ismét felhoztam és egy még nagyobb cserépbe ültettem. Az idén nyáron vékony, de legalább 1 méteres hajtást hozott. Kb. egy hónappal ezelőtt kiültettem a szabadba és betakartam. Kíváncsian várom mi lesz belőle.

A szőlő gyümölcse fehér nagy szemű volt és vélhetően valamelyik mediterrán országban termett.

Még annyit, hogy talán Ali-bá írta egyszer, hogy ő már hatodik éve ápolgat magról ültetett szőlőt, de mintha nem lett volna nagyon megelégedve vele.

Előzmény: budai2 (20681)
CBNora Creative Commons License 2016.11.26 0 0 20682

Nekem vannak cserepes szőlőim.

Nem fagyérzékeny fajták (Teréz, Néró), csak az erősebb fagyok idején szoktam bevinni az épp, hogy fagymentes melléképületbe. Mivel lomb nincs rajtuk, csak kiszáradás ellen kapnak nagyon ritkán vizet és fény se kell nekik.

Tavasszal igyekszem még kihajtás előtt kipakolni, hogy ne induljanak meg túl korán. Akkor megnyúlnának és könnyen elfagynának.

Így tartva már termést is hoztak, szép nagy fürtöket.

Előzmény: budai2 (20681)
budai2 Creative Commons License 2016.11.25 0 0 20681

Bölcs tanácsotokat kérném.

Van egy görög  nemesítésű szőlőnövénykém (Attika, oltvány), amelyik egész nyáron csak épp hogy élt, villanyvezeték átmérőjű és csak 10 cm hosszú a hajtása, de vannak rajta fehér rügyek). Muszáj átültetnem, mert vagy nagyon rossz helyen van, vagy a gyökerével nincs rendben valami.

És most jön a kérdés: tegyem-e egyből az új helyére, vagy próbáljam szobanövényként nagyobb edénybe átültetve felerősíteni. Az a gondom, hogy dokumentált fagyállósága elég alacsony, a szabadban mindenképpen fagyvédelem kell, de félek, hogy a kis méretei miatt  károsodik földtakarás esetén.
Szeretném, ha szobában lehetne tartani tavaszig, de nem tudom, hogy ennek milyen feltételei vannak (fűtött - fűtetlen, sötét - benapozott, öntözött, vagy csak a kiszáradástól védő vízellátás).
Ha van valakinek ilyenben tapasztalata, kérem ossza meg velem is.
Köszönöm.

jaro1979 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 20680

Trágyázni feltétlen kell!A tápanyagokat rendszeresen kell adagolni a talajnak.Amit te említettél annak nem sok a valóság értéke.

Előzmény: szenyor Lopez (20678)
juhosttt Creative Commons License 2016.11.24 0 0 20679

Hát ha így lenne akkor a jobb borvidékeink mind a fasorban sem lennének és csak a kunsági  borvidék és a homoki szőlő lenne. Úgy nagyon leegyszerűsítve ezt a dolgot: a zöld munka elsődlegesen befolyásolni képes ezt. Ha nem végzel időben hajtásválogatást esetleg csonkolást akkor csak a hajtásba nyomja végig az energiát és kevesebbet a termésbe. Persze a megfelelő időben és megfelelően végzett munka nagyon fontos. Ha túl korán csonkolsz töménytelen hónaljhajtás lesz, ha túl későn nem éred el a kívánt célt. Ha túl sok a lombozat akkor kevesebb anyag jut a termésnek, túl nagy lesz az önárnyékolás, ha túl kevés a lombozat akkor megint csak nem tud eléggé asszimilálni a termés és nem tud rendesen beérni a termés.

Előzmény: szenyor Lopez (20678)
szenyor Lopez Creative Commons License 2016.11.24 0 0 20678

Olvastam olyant egy könyvben, hogy a szőlőnek ha minőségre utazik az ember, a legkiválóbb talaj a gyenge tápértékű. Minél több benne a tápanyag, annál többet pumpál a fás részekbe és a levélzetbe és szedi össze a tápanyagot a lehető legmagasabb talajból. Míg ha gyenge minőségű a talaj alatta, akkor nagyon mély gyökereket ereszt és onnan szedi össze a tápanyagot és kizárólag a gyümölcsbe pumpálja azt.

Lehet ebben valami? Tapasztalatok hasonlót mutatnak. Nem érdemes trágyázni? :)

lacbp Creative Commons License 2016.11.22 0 0 20677

KÖszönöm! átnézek oda egy kis olvasásra! ;)

Előzmény: Ali-bá (20675)
gempuci Creative Commons License 2016.11.20 0 0 20676

Irtam email t Aliba önnek

 

Előzmény: Ali-bá (20675)
Ali-bá Creative Commons License 2016.11.20 0 0 20675

A csemegeszőlősben is, de főleg itt foglalkozunk a szőlő oltásával : 

 

                               http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9048304

 

Én a zöldbe-fás oltást favorizálom! Egyszerű és gyors eredményt hoz.

Előzmény: lacbp (20672)
pintjano Creative Commons License 2016.11.20 0 0 20674

Régebben kiséreleteztem hasonlóval a föld közelében és egyszer sem sikerült, pedig volt amikor takartam is (magasan).

Idén is eggyet próbáltam, petpalack is rá, és semmi. Pegig ezt a fagyok után csináltam (a többi, amit korábban takartam s most is, mert fagyok előtt, és jött 2-szer is minusz 6--nem sikerült). Ha később csinálnám, akkor nem érik be nálunk a vessző. Igy inkább zöldre -fás oltás.

Videón más az éghajlat... De van akinek sikerült?!

üdv PJ

Előzmény: Poplacsek 1 (20673)
Poplacsek 1 Creative Commons License 2016.11.20 0 1 20673

Sokszor olvasom nálatok, hogy "át kell oltani"  ha nem olyan a szőlő, mint szeretné!

 

Előzmény: lacbp (20672)
lacbp Creative Commons License 2016.11.20 0 0 20672

Sziasztok!

 

Sokszor olvasom nálatok, hogy "át kell oltani"  ha nem olyan a szőlő, mint szeretné!

Izgatott a téma. Mivel van jópár tőkém, ami egy eddig még beazonosítatlan típus, de nem kedvelem! Nagyszemű fehér, mint a pölöskei vagy szőlőskertek királynője, s társai. De nem édes, későn érik be, de mire beérne vagy lerohad, vagy megeszik a darazsak, vagy mindkettő. Viszont nagyon erős hajtásokat hoz!

 

Vettem egy oltó ollót... Bár olvastam olyan módszerről is, hogy csak "szemet dugnak be" de azt bonyolultabbnak láttam!  Viszont ehhez az ollós megoldáshoz kérnék némi instrukciót, jó tanácsot kérni.. Mikor hogy mivel érdemes kezdőként nekiesni!

 

vagy inkább a csemegeszőlős topicba nézzek be?

 

Köszönöm!

 

Laci

alfi13 Creative Commons License 2016.11.19 0 0 20671

Igen ez is lehet de mi konkrétan arról beszéltünk hogy a virágok leszáradtak.

Előzmény: granov (20670)
granov Creative Commons License 2016.11.19 0 0 20670

A virágzás kezdetéig négyszer permeteztem mankocebbel, virágzásban Cabrio Top -ot kapott. Szerintem a rossz kötődés az idén az időjárás miatt volt. Virágzás előtt meleg, virágzásban hideg, sőt fagy.

Előzmény: alfi13 (20646)
jaro1979 Creative Commons License 2016.11.19 0 0 20669

Üdv.mindekinek!

Érdeklődnék  valaki tudna nekem segíteni abban hogy van-e olyan táblázat amely leírja a szőlőfajták optimális rügyterhelésétKeresgéltem a neten de eddig nem találtam.Borszőlőfajták érdekelnének,köszönöm a segítséget,szép napot mindenkinek.

Falusi1 Creative Commons License 2016.11.18 0 0 20668

Hát ez az, hogy valami nem stimmel, mert a szakirodalomban én sem találtam ilyen gyors és totális fürtszáradást okozó betegséget. Ami a jelenség megfejtését még tovább bonyolítja az az, hogy a másodterméseket már nem bántja. Persze ez segítheti is a megfejtést, mert nyilván valamilyen, a szőlő tömeges virágzásakor fertőző, vélhetően ismert gombáról lehet szó, csak kérdés, melyikről.

Előzmény: arpad-lajos (20661)
tothbalazs262 Creative Commons License 2016.11.18 0 0 20667

Üdv mindenkinek!

Ma kaptam egy idős úrtól szőlőoltványokat. Volt közte kettő, aminek az a neve, hogy Kismis Jeszenszky. Van valakinek ilyen? A neten mindössze annyit találtam, hogy magnélküli csemegeszőlő.

Falusi1 Creative Commons License 2016.11.18 0 0 20666

Köszönöm a figyelemfelhívást. A szerek legtöbbjét én is használom, legfeljebb nem ilyen gyakran.

Előzmény: Tigris0704 (20660)
Falusi1 Creative Commons License 2016.11.18 0 0 20665

A neten én is megtaláltam, de ott mindössze arról volt szó, hogy a szőlő is az egyik gazdanövénye. Feltéve, hogy ugyanazt találtam meg.

Köszönöm az infót.

Előzmény: alfi13 (20659)
saja75 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 20664

Szerintem fejthetsz egyből bele bort. Az egyből mennyi idő elteltét jelenti? A mosás után a víztől beposhadhat vagy ecetesedhet a hordó. Így célszerű mihamarabb újra, teli tölteni a hordót.

Szikkasztani én hazaviszem a hordót a pincéből és otthon szárítom ki rendesen. Nekem van erre lehetőségem és módom. Keress vmi száraz helyet neki.

Előzmény: jannnnika (20663)
jannnnika Creative Commons License 2016.11.17 0 0 20663

Sziasztok!

Olyan problémám van, hogy nincs elegendő tárolóedényem, így olyan hordót is használnom kell fejtéshez, amiben erjesztettem. A kérdésem az lenne, hogy miután kiöblítettem (vízzel) a seprőt a hordóból, fejthetek-e bele bort egyből, szárítás, szikkasztás nélkül? Ebben az esetben nyilván nem kénezném a hordót, csak a bor kapna borként.

Egyébként ilyen taknyos, hideg időben ti hogyan szikkasztjátok a hordókat?

arpad-lajos Creative Commons License 2016.11.16 0 0 20662

A szőlőn aktív Monilia fertőzés nem fordul elő. Ha ezt valaki leírta az egészen biztos tévedett. Esetleg az érett bogyókon másodlagos fertőzésként elképzelhető, de gyakorlatilag ott sem. Egész biztos szakmai tévedés.

Előzmény: alfi13 (20659)
arpad-lajos Creative Commons License 2016.11.16 0 0 20661

Valami nem stimmel ebben az ügyben. Az általad leírtak szerint  leginkább a peronoszpóra virágfertőzésére hasonlít, de amint említetted a leveleken nem jelent meg. Ami nagyon furcsa. Ha elvetjük a peronoszpórát, akkor a botritisz teória a következő. Viszont a botritisznél a száradás inkább részleges és nem terjed ki egyből az egész fürtre.  De a jövőévi védekezés szempontjából ez már csak akadémikus kérdés. Szóval a peronosz várható megjelenése előtt már permetezned kell. A Kapa-bácsi által javasolt folpet (ha be tudod szerezni) mindkét betegség ellen hatásos.

Előzmény: Falusi1 (20658)
Tigris0704 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 20660

Egy kis segítség a növényvédelemhez.

http://kertvedelem.extra.hu/3szolo.HTM

Előzmény: Falusi1 (20658)
alfi13 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 20659

Egy 1997 ben kiadott könyvben olvastam a címe: Milyen szert használjunk. A  szerző Biber Károly-Dimitrievics György -Tóth Bertalan. Az internetten is megemlítik egy oldalon: http://kapanyel.blog.hu/2013/04/04/iden_a_monilia_all_nyeresre

 

 

 

Előzmény: Falusi1 (20657)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!