Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.24 0 0 1288

Egyébként a főszereplő Halit Ergencs néhány évvel ezelőtt már Atatürk elnököt is alakította egy török filmben, a Dersimiz: Atatürk címűben.

Most meg íme a legnagyobb oszmán uralkodót alakítja.

Nem semmi karrier lehet ez Törökországban:-)

Előzmény: Törölt nick (1286)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.24 0 0 1286

Azért most a legutóbbi epizódban, Rhodosz ostrománál Szulejmán szultán (Halit Ergencs) felvillantott valamit kivételes államférfiúi és hadvezéri erényeiből.

Már a legfőbb ideje volt, hogy egy kicsit mozgalmasabb epizód következzék.

 

Megható volt, hogy a hárembeli hölgyek/asszonyok (hatunlar) hogy aggódtak a szultán épségéért.

 

No persze volt, aki leginkább az Ibrahim pasáért aggódott:-)))

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.24 0 0 1285

Majd igyekszem...:-)

Előzmény: Törölt nick (1282)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.24 0 0 1284

Hát igen, Dalzse asszony kicsit meredek lenne...:-)))

Nem a mi korosztályunk...:-)))

Előzmény: Motun (1279)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.24 0 0 1283

Ezt az asszonyozást megnéztem a török Wikin:

 

ami a magyarban Mahidevran asszonynak, Hürrem asszonynak, Gülfem asszonynak, Nigar asszonynak stb. van fordítva, ott a törökben az asszony szó helyén a 'hatun' szó áll.

A mai törökben az asszony pedig 'kadin'.

 

Ez a hatun a törökben valami régies szó lehet, nagyjából "úrnő, úrhölgy, előkelő nő' jelentéstartalommal.

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.24 0 0 1281

Gülfem asszony (Selen Öztürk) is csinos nő szerintem:

 

 

Hatidzse szultána szolgálójaként ugyebár általában ő közvetít a szerelmesek között.

Előzmény: Motun (1279)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.24 0 0 1280

Mahidevran asszony (Asiye Nur Fettahoglu) szerintem kifejezetten szép, amikor mosolyog:

 

Előzmény: Motun (1279)
Motun Creative Commons License 2013.05.23 0 0 1279

A tegnapi részt egy kicsit úgy néztem hogy a nőkre figyeltem, és azt vettem észre hogy Darzse asszony kivételével majd mindegyik nő jobban tetszik mint a tenyeres-talpas Hürrem.

A maga korosztályában még a valide is jobb.

A kedvencem a Nigar-Hatidzse páros. De még a savanyú képű Mahidevran is jobban tetszik.

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1278

Nem Kalabik, hanem Yalabik, bocsi.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1277)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1277

 

Nos?

 

Azért szerintem, ha az Okan Kalabik lebetegedne, a Giró-Szász egy kis maszkírozás után simán beugorhatna a sorozatba Ibrahim pasát játszani.

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1276

Kedvenc Pargali Ibrahim pasád tudod kihez hasonlít a magyar politikai élet szereplői közül?

 

Giró-Szász András kormányszóvivőhöz.

 

Hasonlítsd össze a neten az arcképeiket, azért van némi hasonlóság, nem?

Előzmény: Törölt nick (1275)
vörösvári Creative Commons License 2013.05.07 0 0 1274

Akkor még mindig jobban járna mint a majáknál a győztes kosárlabdacsapat, akiket jutalmul feláldoztak az isteneknek.

Előzmény: Törölt nick (1271)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.07 0 0 1272

selyemzsiórt >

 

selyemzsinórt:-)

Előzmény: Törölt nick (1271)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.07 0 0 1271

Úgy vélem, hogy a mai Törökországban Kemál Atatürk, a köztársaság megalapítója és első elnöke a legnépszerűbb történelmi személyiség.

Mellette még az oszmán kor néhány nagy uralkodóját is tisztelik, szerintem leginkább II. (Fatih) Mehmedet és I. (Kanuni) Szulejmánt.

 

"Egyedül a török focicsapat tagjai ismertek a focirajongók közt, amikor éppen sikeresek."

 

Hát mostanában nem túl sikeresek, főleg ha a 2002-es VB-n bronzérmet és a 2008-as EB-n szintén bronzérmet nyert csapatokkal hasonlítjuk össze őket.

Ezeket a mostaniakat idehaza méág mi is elvertük 3:-1-re, odakinn meg ikszeltünk velük 1:1-re.

A szultanátus fénykorában ilyen gyönge teljesítményért a a szövetségi kapitány már rég megkapta volna a selyemzsinórt:-)))

Előzmény: vörösvári (1267)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.07 0 0 1270

Jut eszembe, kedves Autocrator, hogy a Valide nagyasszony látta ezeket a képeket?...:-)

Előzmény: Törölt nick (1259)
vörösvári Creative Commons License 2013.04.30 0 0 1269

Ez igaz, a mi házunk aljában is van egy ilyen :) Mondjuk ha a törökök csak ezzel foglalkoztak volna a történelemben, szerintem a legkedveltebb népek egyike lennének. 

Előzmény: Törölt nick (1268)
vörösvári Creative Commons License 2013.04.30 0 0 1267

Én mostanra gondoltam. Az átlag ember nem tud semmit a törökökről, ahogy a magyarokról sem. Egyedül a török focicsapat tagjai ismertek a focirajongók közt, amikor éppen sikeresek. Az ufóhívők több milliós táborában szerintem elég jól ismert Piri Reisz.

Előzmény: Törölt nick (1266)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.30 0 0 1266

"Ez a Piri Reisz különben szerintem a legismertebb török az egész világon."

 

Hát ez azért vitatható.

Szulejmán szultán pl. a maga korában sokkal ismertebb volt és nemcsak a török birodalomban, hanem a "keresztény" Európában is.

Magyar és részben osztrák földre irányuló hadjárataival pl. nagy riadalmat keltett a német nyelvterület jó részén is.

Előzmény: vörösvári (1256)
allurmáni Creative Commons License 2013.04.27 0 0 1265

Sziasztok,

Aki látta a Sierra Madre kincse c. filmet: Hogyan lehet, hogy a '40-es években nincstelen amerikaiak tömege dolgozott a mexicói Tampicóban, a Mexicói-öböl olajfővárosában, amikor Cárdenas 1938-ban már államosította a külföldi olajtársaságok ottani érdekeltségeit? Vagy ez csak történelmi anakronizmus Hollywood aranykorából?

magánszám Creative Commons License 2013.04.27 0 0 1264

Arn, a templovos lovag

 

Azt írják, hogy több változata létezik a filmnek, ami eredetileg hat részből álló minisorozatnak készült. Én az rtl-klubon leadott kb. három órányi változatot láttam. Az utolsó harmad, miután véget ér a szentföldi események bemutatása már leült, de addig nagyon jó felépítésű volt, ahogy a flashbackekkel is játszottak. Sokkal több szentföldi jelenetet is elnéztem voltam. Azok nagyon tetszettek és itt nem csak a két csatajelenetre kell gondolni (a hattini és montgisard-i csatákat adaptálták).

 

Utóbbi csata:

 

 

 

Azt nem tudom megítélni, hogy történelmileg a mennyire korhű a ruházat, a kardforgatás stb. de nem találkoztam olyannal, amikor nagyon csóváltam volna a fejem, hogy mennyire hihetetlen és biztos megszaladt a készítők képzelete.

Motun Creative Commons License 2013.04.27 0 0 1262

Mármint Hatidzse mellett ..........

Előzmény: Törölt nick (1259)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1261
Hát ne is mondd:-)
Én már most tiszta beteg vagyok, hogy csak két hét múlva láthatom újra a képernyőn a szépséges Nigár asszonyt:-))))
Május 1-én ugyanis az ünnep miatt nem lesz Szulejmán:-(((.

Csak a feleségem meg ne tudja, hogy tetszik nekem a Nigár asszony:-)))
Előzmény: Motun (1257)
staubach Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1258

Szerintem inkább lehetett megismerni ezt a Pirit egy ufos konspirációs könyvből, mint a történelemkönyvek lapjairól, hála pl. Danikennek...

Előzmény: vörösvári (1256)
Motun Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1257

Nekem tetszik a Nigar asszony

Előzmény: Törölt nick (1252)
vörösvári Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1256

Ez a Piri Reisz különben szerintem a legismertebb török az egész világon. Fiatal koromban még érdekelt az ufo kérdés. Az ufo hívők szerint Piri Reisz térképe olyan részletes és olyan a korban ismeretlen területeket ábrázol  ( Antarktisz ), hogy csak az űrből készülhetett.

Előzmény: Törölt nick (1255)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1255

Piri Reisz oszmá-török tengernagy életének azonban érdemes kicsit utánaolvasni.

 

Nem is annyira az életének, hanem inkább annak, hogy volt egy világtérképe, amely már akkor, 1520 körül  meglehetősen pontosan ábrázolta Amerika partjait, sőt a csak évszázadokkal később felfedezett Antarktisz partvidékének egyes szakaszai is megjelennek a térképén:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Piri_reisz

Előzmény: Törölt nick (1248)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1254

A korabeli, XVI-XVII. századi magyar nyelvben a pasa méltóságnevet általában basának ejtették.

Egyébként így volt ez az oszmán birodalom sok régiójában, pl. egyes észak-afrikai és balkáni részeken is.

 

A magyar helynévanyagban viszont mindkét alak előfordul:

 

pl a Pasarét Budán vagy a Basaharc nevű dűlő Párkány környékén.

Előzmény: Törölt nick (1241)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1252

Nigár asszony, azaz Filiz Ahmet civilben.

1981-ben születt Skopjében (törökül Üsküp).

 

Érdekes, mindig azt hittem, hogy az Ahmet az egy férfi személynév, de ezek szerint használatos családnévként is.

 

Előzmény: Törölt nick (1249)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1251

Nem tudom, hogy nektek feltűnt-e, hogy a sorozat eredeti török címében sehol nem szerepel a Szulejmán (török helyesírással Süleyman) szó.

 

Utánanézem kicsit a neten:

 

az eredeti török cím Muhtesem yüzyil, amelyet kb. "Fenséges évszázad" vagy "Nagyszerű évszázad" címmel lehetne magyarra fordítani.

 

Végül is igaz, hiszen a XVI. század volt az oszmán birodalom virágkora, azzal a kiegészítéssel, hogy 1656 és 1683 között volt egy rövid második virágkor is Köprülü Mehmed, Köprülü Fázil Ahmed és Merzifonlu Kara Musztafa pasák nagyvezírsége alatt.

Előzmény: Törölt nick (1249)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.26 0 0 1250

Most nem csak arra gondoltam, hogy Filiz Ahmet jól játsssza Nigár asszony szerepét, hanem arra is, hogy egyre inkább kezd feltűnni, hogy Nigár asszony is milyen csinos:-))))

Előzmény: Törölt nick (1249)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!