Keresés

Részletes keresés

Katoczi Creative Commons License 2018.07.03 0 1 176452

Nem jobb. Átzubog vagy befullad. Espresso géphez az őrlő nem opcionális. Főleg nyomásfokozó nélkül.

Előzmény: halfpig (176451)
halfpig Creative Commons License 2018.07.03 -3 1 176451

A kapuczinernél van lehetőség őrölt kávéra is, ha már erre van szükség. Még ez is sokkal jobb lehet, mint az omnia-tégla.

Giuseeppe Creative Commons License 2018.07.03 0 0 176450

Ha az őrölt kávé a fix elem, akkor valóban inkább a gépet kellene lecserélni.

 

Én a munkahelyemre nemrég bevittem egy Delonghi EC 7.1-est. Ez nem szivattyús, hanem simán csak gőznyomással működik. Mivel én nem vagyok normális, ha ott akarok kávézni, akkor itthon indulás előtt megőrlöm a kávét, és azt viszem magammal egy légmentesen záró tárolóban (tightvac/tightpac néven találod meg).

 

Az egyik kollégám ugyanakkor boltban kapható őrölt kávét tárol a gép közelében, Lavazza crema e gusto a neve (a kávéé), és még így is elégedettebb, mint a konyhában található pénzbedobós kávéautomata produktumával.

 

Szóval, ha nem akartok elmerülni az eszpresszókészítés mocsarában, akkor nem érdemes megtartani a Ranciliot, ha azonban szeretnétek azt használni, akkor csak frissen őrölt kávéval szabad próbálkozni. Omnia helyett akármit: Lucaffe, Lavazza (de nem a 100% arabica), Il Mingardi, Mokasol, Hausbrandt, Kimbo, ezek akár élelmiszerboltokban/műszaki boltokban is megtalálhatók. Illetve a többiek által említett pörkölők. Ha elszánjátok magatokat.

Előzmény: W_B (176445)
Katoczi Creative Commons License 2018.07.03 0 1 176449

Sajnos ez nem járható út. A gépetek nem kávéfőző, hanem espresso készítő gép, annak meg alapfeltétele a frissen darált kávé, ha elolvastad a linkelt posztot akkor tudod, hogy miért. Ez a gép semmilyen előre darált kávéval nem fog működni. Ha esetleg 1x összejön legközelebb már nem lesz jó, mivel ritka gyorsan veszíti a minőségét darálás után. A kávé szüretelés után előkészítve, pörköletlenül hónapokig megőrzi a minőségét, pörkölés után már csak hetekig, örlést követően meg percekig (ha légmentesen lezárod adagonként akkor órákig). Ha a frissen darálás nem opció, el kell adni vagy visszacserélni a gépet.

Előzmény: W_B (176445)
Bazs09 Creative Commons License 2018.07.03 0 1 176448

Hátha egy hasonlat jobban rávilágít a helyzetre: kaptatok egy manuális váltóval szerelt sportkocsit, de nektek inkább egy automata családi egyterűre lenne szükségetek. És sajnos a sportkocsitok soha nem fog magától váltani.

Előzmény: W_B (176445)
Bazs09 Creative Commons License 2018.07.03 0 1 176447

Ez sajnos nem úgy működik, hogy leőrölteted előre, tudtommal PY sem árul így. Kizárt, hogy valaki pont eltalálja, milyen lesz jó a gépeddel, illetve ahogy öregszik az őrlemény, úgy változik majd a lefolyás is. Azt a Ranciliot nem ilyen üzemre találták ki.

 

Ha hajlandóak vagytok minőségi szemes kávét venni, akkor még egy automatába lehet érdemes beruházni, ha nem, akkor pedig kotyogó vagy Szarvasi. 

Előzmény: W_B (176445)
suitup Creative Commons License 2018.07.03 0 0 176446

Sztem PY-nál nincs őrölt kávé. Amiket látsz a weboldalon az mind szemes kivitel.

Előzmény: W_B (176445)
W_B Creative Commons License 2018.07.03 0 0 176445

Sziasztok!

 

Köszi a válaszokat!

Pörkölni és darálni nem nagyon van lehetőség, szeretnék őrölt kávét venni.

A pallyotzcoffee-nál néztem a Get Up! keveréket, de nem írják, hogy őrölt-e..

Katoczi Creative Commons License 2018.07.03 0 1 176444

Ez egy nagyon jó kis gép, kisebb irodát simán ellát. A tömörítő "gomba" neve tamper (nem nyelvtannáci vagyok, hanem így találsz a neten másikat), ha a gyári műanyag van akkor le kell cserélni valami fémből készültre. A legjobb talán ez lenne: http://caffe35.hu/spd/111-17/PalmTamp-v2-58-6mm de 5000 Ft körül is van használható, bár azzal könnyebb nem egynletesen tömöríteni.

Őrlő milyen van? Ha propelleres csoda akkor sajnos ehhez a géphez használhatatlan, a legolcsóbb a Graef 702 amit ajánlani lehet.

Friss kávé: érezni fogod a különbséget, a linkelt forrást ajánlanám kezdésnek, aztán találtok sok másikat is (AVX, Kapucziner, Pacificcaffe stb). A friss pörkölés fontos ennek a gépnek. Lehet őrültségnek hangzik, de kaptatok egy eszközt ami rendkívül jó kávét képes készíteni, de nem gombnyomásra, meg kell dolgozni az eredményért. KB 3-5 percre le lehet vinni az időt ami alatt kávét készít, de gyakorolni kell. 

Előzmény: W_B (176441)
Bazs09 Creative Commons License 2018.07.03 0 1 176443

Itt egy nagyon jó leírás, hogy miért is van ezeknél a gépeknél hatalmas jelentősége a szemcseméretnek, minőségnek: https://prohardver.hu/tema/kave_topic/hsz_43575-43575.html

 

Előre őrölt bolti tégla eredménye mindig pocsék lesz, vagy már eleve élvezhetetlen, vagy bontás után pár órával ledöglik. Ezzel a Rancilioval pedig, friss kávéból, nagyon jókat lehet húzni!

 

Itt pedig pár tipp a kávé beszerzéséhez (a teljesség igénye nélkül): https://prohardver.hu/tema/kave_topic/hsz_43734-43734.html

 

Apropó, milyen darálótok van?

Előzmény: W_B (176441)
kopiteki Creative Commons License 2018.07.03 0 0 176442

Miss silvia.

Előzmény: W_B (176441)
W_B Creative Commons License 2018.07.03 0 1 176441

Sziasztok!

 

"Szerintem igényeljetek hozzá egy rendes őrlőt is, meg tömörítőt"

 

Kávédarálónk van, meg tömörítő "gomba" is.

 

"és vásároljatok szemes kávét. Ne Omniát"

 

Omniát miért ne?

Vagy helyette milyet?

 

"Mi a pontos tipusa a Rancilionak?"

 

Ilyen:

Előzmény: Giuseeppe (176439)
GAgyiXyXy Creative Commons License 2018.07.03 0 0 176440

Mi a pontos tipusa a Rancilionak?

Előzmény: W_B (176438)
Giuseeppe Creative Commons License 2018.07.03 0 0 176439

Szerintem igényeljetek hozzá egy rendes őrlőt is, meg tömörítőt, és vásároljatok szemes kávét. Ne Omniát. Szemes kávét számos webshopban lehet kapni, de akár egynémely műszaki boltban is.

Előzmény: W_B (176438)
W_B Creative Commons License 2018.07.03 0 0 176438

Sziasztok!

 

A munkahelyen kaptunk egy Rancilio nevű, profi(nak látszó) kávégépet.

Sime negyedkilós őrölt Omniával próbáltuk, nem lett túl jó.

Elvileg finomabbra őrölt kávé kell bele.

A kérdésem; lehet vele jó kávét főzni, ha kávédarálóval tovább darálom az Omniát?

Vagy lehet hozzá spéci, finomra őrölt kávét venni?

(Ha igen, akkor milyet, és (Budapesten) hol?)

 

Köszönöm.

t|3r Creative Commons License 2018.07.02 0 0 176437

Sziasztok,

 

 

Eladóvá vált a Mazzer SuperJolly őrlőm (valaha Temesvári Szabolcs tulajdona volt : ) (60K), a PIDes fekete Gaggia Baby-m (50K) és a Caravel-em is (60K).

 

Írjatok emailt, ha érdekel valakit (muterem gmail).

 

Üdv

 

Tier 

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.07.01 -5 0 176436

A négy mínuszos mehet a Tescóba, akciós a sárga csíbó!

 

https://bevasarlas.tesco.hu/groceries/hu-HU/products/2004002752958

Előzmény: GAgyiXyXy (176434)
halfpig Creative Commons License 2018.06.28 0 0 176435

Köszönöm a tanácsokat, végre sikerült egy már talán értékelhetőnek nevezhetőt húzni. De legalábbis sokkal jobb mint az eddigiek.

Jövőhétre legkésőbb szerzek friss kávét is.

A darálóm egyébként egy Mk Vario Home.

Előzmény: GAgyiXyXy (176434)
GAgyiXyXy Creative Commons License 2018.06.28 -4 1 176434

"Egyelőre csak az automatához használttal próbálkozom, ez meg bolti, nem friss pörkölésű. De azért nem hinném, hogy ilyen mértékben befolyásolja a dolgot, legfeljebb nem lesz finom. :)"

 

Pedig el kell hinned... :) Se nem lesz szép a kávé, sőt ronda lesz és a tetejébe még nem is lesz finom.

A döglött kávé nem kávé.

Előzmény: halfpig (176425)
Freedom of mind Creative Commons License 2018.06.28 -1 0 176433

Ahhoz amit Katoczi írt a következőket tenném hozzá a látott képek alapján:
- A kosár formája problémás. Az ilyen kúpos kosarakat nehezebb belőni. Először az adagot kell eltalálni. A képeken nem jó az adag, mert a szűkülés is látszik, akkor pedig egészen biztos, hogy nem tudtál rendesen tömöríteni. Ha tömörítés során eléred szűkülési a peremet, akkor növelni kell az adagot. Akkor szokott általában jó lenni, ha a függőleges szakasz felénél már nem tudod tovább tömöríteni a pogácsát.
- Utána jöhet a szemcseméret beállítása. Nekem ránézésre túl nagynak tűnik a szemcseméret. Megfelelő adagolás és tömörítés mellett - jó darálóval - le kell tudnod fullasztani a gépet és onnan már könnyen megy.
- Azt a kanyont ami az egyik képen látszik, több minden és azok tetszőleges kombinációja okozhatja: nagyon öreg kávé, őrlemény konzisztencia hiba, OPV beállítási hiba (túl nagy a nyomás) túl gyenge tömörítés mellett az, hogy nem éri el a pogácsa teteje a diffúzort. Mivel mintát nem látok, egészen biztos, hogy a pogácsa nem érte el a diffúzort. Ha eléri, akkor (mindenkivel) előfodul, hogy a pogácsa fent ragad, de attól még a kávé jó lesz. :)

Előzmény: halfpig (176426)
suitup Creative Commons License 2018.06.28 0 0 176432

Nekem es8011 van, de szimpla szűrővel még nem tudtam normális kávét húzni. Duplával cca. 16,5-18grammal megtömve viszont egész jól sikerülnek (PY Abyssinian Mocca)

Előzmény: Caipi (176431)
Caipi Creative Commons License 2018.06.27 0 0 176431

Semmi trükk vagy ilyesmi nincsen, sőt, inkább feladtuk :), sokat kísérletezgettünk kávékkal, és volt, amelyiknél csak a duplafalú szűrővel lehetett normális eredményt kihozni. Mivel utóbbival állandóbbnak is bizonyult a minőség, úgyhogy így végül kényelemből annál maradtunk. De azt mondja DN, hogy a mienknek eleve a saját darálója a leggyengébb pontja. 

Ettől függetlenül nagyon szeretjük. De azt hiszem, az ára miatt nem venném újra, inkább egy jobbfajta E.S.E.-podos gépre szavaznék. 

Előzmény: Katoczi (176430)
Katoczi Creative Commons License 2018.06.27 0 0 176430

Mi az amivel sikerült javítani a minőségen. Sokakat érdekelne, van Catler tulaj a fórumon egy pár 

Előzmény: Caipi (176429)
Caipi Creative Commons License 2018.06.27 0 0 176429

Szia, nekünk a Breville / Catler / Sage / Gastroback néven kapható gépekből ez a Gastroback van:

 

 

és igazából 'a hivatalos módon' főzve nekünk sem sikerült jó kávét kifacsarni belőle, de persze lehet, hogy csak lusták voltunk. :) (Ettől függetlenül - nekünk - finom kávét iszunk belőle évek óta.) Ha műszaki kérdésed lenne, az Ember (DN3) biztos szívesen válaszol, mert szétszedte már egyszer-kétszer (ezt is), de írjál rá(nk), mert csak véletlen jártam itt a kávés oldal nevét megnézni. 

Előzmény: halfpig (176421)
halfpig Creative Commons License 2018.06.27 0 0 176428

Egyszer próbáltam tele kosárral, de akkor meg feltapadt a felsőszűrőre a pogácsa, miután megduzzadt.

A wdt-t már alkalmaztam ennél a próbánál a csatornásodás miatt. Holnap folyt.köv.

Előzmény: Katoczi (176427)
Katoczi Creative Commons License 2018.06.27 0 0 176427

Kezdésnek a szűrőt rakd tele, a fölösleget húzd a kukába, így megkapod menyit darálj legközelebb. Nézz utána a wdt-nek, és alkalmazd. Ha így is gyors, akkor finomíts a darálón. Ha a kávé nagyon régi, lehetséges, hogy nagyon finom állásban is átzubog. Próbálj valami friss kávét pl Paljoc Getup vagy bármit ami nem drága. A drága kávék finomabbak de lehetnek, de nehezebb elkészíteni őket.

Előzmény: halfpig (176426)
halfpig Creative Commons License 2018.06.27 0 0 176426

Egy fokkal jobb lett mint eddig, most viszont tök jól látszik ahogy szétnyomta a víz a pogácsát.

Előzmény: halfpig (176425)
halfpig Creative Commons License 2018.06.27 0 0 176425

Nagyjából vízszintes. A nyomás meg hát, amennyi kell megvan. Az gondolom nem baj, ha néha nagyobb is.

A csatornásodást onnan gondolom, hogy az előáztatás után, amikor rendesen ráereszti a vizet, nincs meg az a sűrű-krémes lefolyás, egyből hígan jön és nagyon hamar kiszőkül. Ennek ellenére csak egyszer láttam, hogy tényleges repedés volt a pogácsán.

Egyelőre csak az automatához használttal próbálkozom, ez meg bolti, nem friss pörkölésű. De azért nem hinném, hogy ilyen mértékben befolyásolja a dolgot, legfeljebb nem lesz finom. :)

 

Mivel hiányos volt a készlet, így csak egy szűrőm van jelenleg, ami lehet csak mégis a dupla, mert ~14 g-mal tűnik jónak a telítettsége.

 

Ebben OPV biztosan van, a háromjáratút nem tudom. A mocsarasság is változó. Volt, hogy olyan volt mint a sár, máskor pedig a megítélésem szerint rendben volt, szépen egyben ki is jött.

 

Mindjárt csinálok pár képet.

Előzmény: Freedom of mind (176422)
Freedom of mind Creative Commons License 2018.06.27 -1 0 176424

Csak most látom, hogy mocsarasodik is. Nem ismerem a Catlereket, de egy ilyen kategóriájú gépben biztosan van háromjáratú szelep, ami minden bizonnyal el van dugulva, különben nem lehetne mocsaras a pogácsád.

Előzmény: halfpig (176421)
Freedom of mind Creative Commons License 2018.06.27 -1 0 176423

Bocs, a mennyiség kimaradt. Az sem mindegy, hogy mennyit teszel a szűrőbe, ha a szemcseméretet állandóra be akarod lőni. Szimpla kosárba 7-9 g-ot szokás beletenni, de ezt igazából szűrője válogatja. 

Előzmény: Freedom of mind (176422)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!