Keresés

Részletes keresés

Mr.V. Creative Commons License 2012.12.05 0 0 10753

tudnál esetleg adni egy linket, ahol a teljes szabvány elérhető?

előre is köszi.

kb 1,5 éve vizsgáztam kőművesként, ahol a tanárom szó szerint azt adta le, amit leírtam az előző hozzászólásomban. valószínűleg már akkor se felelt meg a szabványnak....

Előzmény: pjotrkolja (10751)
Vernichter Creative Commons License 2012.12.04 0 0 10752

Na látjátok , hogy nem tilos.

De ha tilos, ha nem, az egy más fogalom, mint az hogy lehetséges vagy sem.

Nyilván az előírások a tisztítás feltéteinek elősegítése érdekében jöttek létre.

A korábbi felvetésnél egy meglévő eredetileg nem tökéletesre sikeredett kémény kiegészítésere vonatkoznak. Meg lehet oldani ennél bonyolultabb építészeti problémákat is .

Természetesen a tisztítással nehézségek mindig lesznek !!

 

 

Mostanában van szerencsém régi nagy bérházak padlásain mászkálni. Hát annyi elhúzott kéményt még életemben nem láttam mint ezekben a házakban. És nem ám egy szinten mennek keresztül, hanem néha 5 szinten is. És ezeket a kéményeket több évtizeden keresztül használták. Az más ,hogy az elmúlt 20 évben, a gázkorszakban felét tönkre vágták.

Az egyik lakásomban keresztül megy rajtunk kb. 12 db. kémény járat + a saját 3 db. Az nyilván innen indul.

pjotrkolja Creative Commons License 2012.12.04 0 0 10751

Nem tilos ...

MSZ845:2012

"... Égéstermék-elvezető berendezés nyomvonala lehetőség szerint elhúzásmentes és függőleges legyen, ...

Ha a járat függőlegestől való elhúzása szükséges, akkor azt külön egyeztetni kell a területileg illetékes
kéményseprő-ipari közszolgáltatóval a tisztítási, illetve ellenőrzési szempontok figyelembevétele miatt. ...

A függőleges tengelytől maximum 30°-ban szabad a járatot elhúzni, olyan mértékben, hogy egy elhúzásnak
a vízszintes vetülete a 2 m-t nem haladhatja meg. Legfeljebb két egyirányú elhúzás van megengedve,
ahol az elhúzások vízszintes vetületeinek összege a 3 m-t nem haladhatja meg, kivéve szívás hatása alatt álló
rendszer esetén, ha a tisztítási és ellenőrzési feltételek adottak."

Ettől függetlenül nem ajánlott

Előzmény: Mr.V. (10750)
Mr.V. Creative Commons License 2012.12.04 0 0 10750

ahogy írtam, a kémény elhúzás jelenleg tilos, régen pedig csomó kéményt így építettek meg.

tanulmányaim szerint egy kéményt maximum háromszor és csak egy irányban lehet elhúzni, lehetőleg minél nagyobb fokban. ha tehát engedély nélkül csinálod, e szabályokat betartva meg lehet építeni.

az elhúzott kéményeket azonban csak golyóval lehet tisztítani, és mivel ez nagy sebességgel közlekedik a kéményben, így a kémény sarkait laposvassal be szokták vasalni, hogy ne a téglát üsse szét a golyó.

gondolom a Leier-re és a Schidel-re gondolsz. én csak a Leier-t ismerem, annak 1 eleme 33 cm magas könnyített betonköpeny, amibe megy szigetelés vagy ék + a samott béléscső. a samott béléscső átmérője 14 cm-től 30 cm-ig terjed, ennek függvényében a beton köpenyelem mérete is változik. tehát ha nem osztható a magasságod 33-mal, akkor keresztül kell vágni egy elemet.

a köpeny falvastagsága kb 3-4 cm, tehát ezeket elhúzni már nem lehet.

ha mindenképp el kell húzni a kéményt, akkor kisméretű téglából kell megépíteni. 

Előzmény: antpeteromega (10747)
nagy ivó Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10749

Igen, saválló cső különböző anyagvastagsággal

Előzmény: antpeteromega (10747)
nagy ivó Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10748

Asszem 50 és 100 cm hosszban gyártanak különböző átmérőkkel, legalábbis ahol én vettem. Neked kel egy kondenzedény, tisztítóidom ajtóval, egy bekötőidom és 1- 2 db  45 fokos cső 

Előzmény: antpeteromega (10747)
antpeteromega Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10747

Hallottam már komplett kéményrendszerekről,de ezek szerint lehet venni hosszúságra is annyit,amennyi nekem kell?Ez valami saválló cső lehet külső szigeteléssel?A belső átmérője ezeknek szabványosan egyforma?

Bocsi az amatőr kérdések miatt,de laikus vagyok még a témában.

Köszi

Előzmény: nagy ivó (10746)
nagy ivó Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10746

Én szerelt kéményben gondolkodnék a felső szintig, amit el lehet még burkolni, falazni, így nem kell alapot készíteni

Előzmény: antpeteromega (10736)
antpeteromega Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10745

2007-ben épült a ház,sajna a kivitelező,és a tervező sem gondolta,hogy teljes értékű kémény kellene,ezért csak 1 kéményem van összesen.Ez az 1 a tartalék,ez is csak a tetőtérig van.Tehát a tetőtéri szobában van a tisztítója,alatta a födém és kész.Ez alá szeretnék építeni kéményt és elhúzással összekötni.

Jelenleg gázkazánnal fűtök,ami a falon van parapettel kivezetve,de szeretnék fatüzelést is.

Ez a födém áttörése gondolom nem könnyű munka,ha így írod.

Előzmény: Zöldövezeti (10740)
antpeteromega Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10744

Igen,kémény elhúzásról van szó,csak nem tudtam,hogy ez a neve.Igazából mindenféle engedély nélkül gondoltam kihagyom a bürokráciát,arra már fizettem eleget.

Előzmény: Mr.V. (10738)
-Tsunami- Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10743

Köszi mindenkinek a segítséget.:-))

Egy Attack 25 DPX lenne elvileg rákötve + puffer, aminek a huzatigénye a gyártó szerint 23Pa.

Egy 6 méteres 200 as Schiedel uni plus kéményen gondolkoztam első körben, de annak elképzelhető hogy nem lenne meg a kazánhoz előírt huzata.

Persze lehetne még emelni rajta, de akkor már  több mint 100e ft lenne a különbség a két verzió között.

Ha tökéletesen működne a zártszelvényes kémény is, akkor a különbözetet a kazánba fektetném:-)))  

 

Előzmény: Zöldövezeti (10739)
Vezo228 Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10742

dehogy akadok.

én miattam aztán az eternit csőtől a halpikkejig bármiből lehet a kéménye...

 

 

Előzmény: Zöldövezeti (10741)
Zöldövezeti Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10741

 Látom Te is a vascső hő elvonásán akadsz ki  !

 Mit gondolsz  nem is olyan régen  ( még a gázkorszak )

 

 előtt miből építették az ipari kéményeket ?

 

 

  Kissebeket vascsőből, általában 2 - 3 m -es elemekből. A legegyszerűbbek mentek szigetelés nélkül, a komolyabbakra raktak hőszigetelést kivülre. Ha nagyon nagy volt a tüzelőberendezést elhagyó füsgáz hőmérséklet,  akkor a szigetelés belülre került, kibélelték valami tűzálló betonnal ( Auskleidung ).

 A nagyobb kéményeket pedig téglából építették, a még nagyobbakat pedig már vasbetonból - a hatalmasokat .

 De itt egy kéményecskéről van szó, ami ráadásuk egy melléképület mellé kerül.

 Mondjuk a szelvény elég nagy, de az mástészta. Ha igaz az a 250 x 250 -es zárt szelvény. De hát tudjuk mekkora kazánt kapcsolnak rá ? Nem. Úgy ránézésre ilyen szelvénnyel egy kastélyt is lehet fűteni, a kastély kazánjához is elegendő.

 Vagy legyen egy autó szerelő műhely !!

Előzmény: Vezo228 (10730)
Zöldövezeti Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10740

 Az nem kanyar, hanem elhúzás. Tény újonnan nem engedik, de hát vehetjük úgy hogy 18 éve már a meglévő kémény része !!

 És az valószinű nem padlástér,  hanem tetőtér.

 Megodható ! De  kell még egy födém áttörés is.

 Hogy működik e majd vagy sem ?

 Hát majd kiderül. Megfelelő szelvény és megfelelő magasság kell hozzá.

 És ez hogyan értendő  :: ?

    "házunkat,amiben csak tartalék kémény van."

 

 

 Mi van az első kéménnyel ? Olyan csak van ??

Előzmény: antpeteromega (10736)
Zöldövezeti Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10739

Na de mi lenne a kifogás ??

 

Az hogy nem saválló anyagvan benne hanem kommersz vas 8 mm -es falvastagsággal ??

És vajon mit hoz ki az a hő és füstáramlási szakvélemény ? Hogy nem megy ki a fűst a kéményen ??

Tény új kéményekhez kell építési engedély !!

 

 Szegény kérdezőnek mindenbe belekötöttek.

 De mi kell a  egy  kéménynél, hogy megfelelően működjön ?

 megfelelő szelvény  - a tűzelő berendezés teljesítményéhez igazítva - nem tudjuk , így majd a tüzelő berendezést (annak teljesítményét ) igazítjuk a kéményhez,

 és megfelelő huzat ezt a magassággal érjük el igaz van valami 23Pa , továbbbá megfelelő élettartam  ezt a béléssel érjük el, aztán hogy ne hüljön le tulságosan ezt aszigeteléssel.

Ezek nagyjából mind megvannak.

Előzmény: Mr.V. (10737)
Mr.V. Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10738

ha jól értem, itt kémény elhúzásról lenne szó, ami ma tilos, tehát ha át akarod vetetni, nem fogják. ha mindent hivatalosan akarsz intézni, kéményseprői szakvéleményt kérj, mielőtt bármit is csinálsz!!!

Előzmény: antpeteromega (10736)
Mr.V. Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10737

ha jól tudom, a faelgázosító kazán nagyon alacsony hőmérsékletű füstöt bocsát ki, tehát az elképezelésedet minél előbb ki kellene számoltatni egy gépésszel, hogy működni fog-e?

a kémény átvételéhez amúgy is kell hő és füstáramlási szakvélemény.

a kéményseprő mit tehet? egyszerűen le is bontathatja, vagy nagyon fog fájni a zsebednek

Előzmény: -Tsunami- (10733)
antpeteromega Creative Commons License 2012.12.02 0 0 10736

Sziasztok!

4éve vettük kulcsrakészen a házunkat,amiben csak tartalék kémény van.2szintes ház,de a tartalék kéményt csak a padlástérből lehetne fűteni,nem építették teljesen le az alsó szintig.Szeretnék vegyestüzelésű kazánt,mert jelenleg gázzal fűtök.Kivitelezhető,hogy az alsó szintre építek kémény alapot,és becsatlakoztatom a már meglévő kéménybe?Valószínűleg egy kisebb kanyart kellene belevinni.

 

Alapi42 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 10735

Semmi akadálya  - műszakilag !!

Előzmény: -Tsunami- (10728)
tunderlala-3 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 10734

nem ártana előtte megkérdezni a kéményseprődet...

Előzmény: -Tsunami- (10733)
-Tsunami- Creative Commons License 2012.12.02 0 0 10733

Ezt a vasanyagot ingyen kapnám.

2 méteres darbokbol gondaltam összerakni, a toldásoknál lenne laposvasból egy "gallér" és így lehetne összetolni.

Az illesztésekhez meg kályhatömítőt tennék.

 

 

Előzmény: tunderlala-3 (10732)
tunderlala-3 Creative Commons License 2012.12.02 0 0 10732

ez a zártszelvény a rendelkezésedre áll?

 

csak mert most nézte meg a férjem (szakmája), a 160x160x8-as métere kerül 21 ezer forintba, amit írsz, azt 30 körül megúszod méterenként...

 

plusz a daruskocsi, mert ezt egyben kell belehúzni a kéménybe (ha a kéményseprő beleköt, akkor meg majd vissza kifelé)... hacsak nem fogod darabonként hegeszteni a kémény építésekor, ahogy haladsz felfelé...

Előzmény: -Tsunami- (10728)
-Tsunami- Creative Commons License 2012.12.01 0 0 10731

A 160 as átmérő az nekem kicsi lenne, égig érő paszuly kémény kellene a 23 pa hoz:-)))

 

Előzmény: Vezo228 (10730)
Vezo228 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 10730

Ezzel lehet, hogy jobban járnál például.

http://epitkezes-otthon.vatera.hu/epitkezes_felujitas/epitoanyag/tegla_falazoelem/leier_160_as_kemeny_belescso_6_6m_magas_uj_1674314624.html

 

Bár a keresztmetszet kicsit kisebb, de szerintem a vascsőnek nagyon nagy a hőelvonása, illetve nem tudom, hogy jó volna-e a zárt szelvény, de nekem valahogy idegen, majd akik értenek hozzá elmondják a tutit.

:)

Előzmény: -Tsunami- (10729)
-Tsunami- Creative Commons License 2012.12.01 0 0 10729

Faelgázhoz kellene.

Előzmény: -Tsunami- (10728)
-Tsunami- Creative Commons License 2012.12.01 0 0 10728

Sziasztok!

 

Véleményetek szerint ha egy 250x250x8-as zártszelvényt szigetelnék és Schiedel köpenytéglát húznák rá, működőképes lenne 6 méteres kéménynek?:-))

A kéményseprő mit tud vele utólag kezdeni, ha nem tetszene neki?

2. kéménynek menne egy melléképületbe.

23Pa huzatra lenne kb szükség.

Üdv!

 

csiba00 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 10727

Nálam szimplán csak vakolva vannak a téglák, és semmilyen negatív hatást nem veszek észre emiatt. Persze most a padlástérbnen futó szakaszról beszélek.

 

No meg azért biztos az sem mindegy, hogy nálam egy saválló bélés van a kéményben, és a füst nem érintkezik a téglával.

 

 

Előzmény: Émile (10726)
Émile Creative Commons License 2012.12.01 0 0 10726

 Nem kell egy padlástérben futó kémény szigetelést ennyire cifrázni.

 Rákötözöd a gyapot táblákat, köré egy csirkeháló és közönséges vakolattal levakolod !!

 Ha nincs kéznél csirkeháló, megteszi a hőszigetelésnél alkalmazott üvegháló is !

 Sőt akiselejtezett szúnyogháló is megfelel a célnak. A vakolatot megtartja a vakolat meg eltakarja !!!

 A tetőn kivüli rész az más, azt ezért nem is szokták szigetelni.

 

 Ott az esztétikum és az időjárás eleve más követelményeket támaszt !!

Előzmény: kekov (10718)
Vernichter Creative Commons License 2012.12.01 0 0 10725

Csak megerősíteni akartalak !!

Előzmény: Vezo228 (10724)
Vezo228 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 10724

Mi hüleség?

Nagyjából egyformán látjuk, ahogy olvasom...

 

Előzmény: Vernichter (10723)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!