Keresés

Részletes keresés

kornel8 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117905

Köszönöm a tanácsodat, akkor egy pár napon belül jelentkezem az eredménnyel(kipróbálom a ronggyal való betekerést, fűtés pörgetést). :)

Snapszmester írta, hogy kb. ugyanannyi alkoholnak kellene finomítás után lennie hlf-ban ,mint amennyi alszeszben volt(persze levonva az előpárlatot+utópárlatot), ezért keveslem a mennyiséget.

Előzmény: bujukcekmece (117902)
Bárk_i Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117904

ez biztos jó alap egy lábisból és lavorból tákolt cuccra, de amilyenekkel ma főzünk szerintem az se gond ha lejt. Az enyém vízszintes.

Érdekes amit írsz.

Nekem van 2 darab hűtőm is ,az egyik lejt ,míg a másik emelkedik,lehet Én vagyok nagyon hozzá nem értő,de különbséget nem igazán vettem észre.

Bár igaz az is az emelkedős mintha böfögne,nem köpköd a lejtéssel sincs probléma ,de mégis.

A lejtőssel is szoktam főzni ,sem az alszeszen sem a pálinkán különbséget ne veszek észre.Mindkettővel finomak.

Csak érdekességként írtam .

Finom pálinkát ,jó nedűt.

Előzmény: bujukcekmece (117902)
kornel8 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117903

Köszönöm, így is egérfarka intenzitással csorog, ha lassabban csorogna, akkor csöpögne. :)

Előzmény: öreg_néne_b (117898)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117902

7 hektolterfok alszeszből 5 hektoliterfok lett a kész párlat? Mert ez teljesen jó!

A megnövelt deflegmáció miatt magasabb alkoholszinten jelenik meg az UP. Ha elég ízes a produktum semmi baj, ha kevésbbé akkor az előpárlat elválasztása után csökkentsd a deflegmációt, például bebugyolálhatod a sisakot, csövet, de a legjobb ha aládöngetsz! Nekem ugyanez van. Az hogy cérnaszál vékonyan távozzon finomításkor a párlat az finoman szólvaegy túlmisztifikált baromság. Ez mind renszer függő dolog, a pálinka főzésben nincsenek számok, semmit nem lehet számokban kifejezni!!!

Nem egyformák a cefrék, a berendezések és a környezeti hatások ezért mindenkinek meg kell tanulnia bánni a hangszerével. Én a páracső emelkedésének fokokban kifejezett mértékével sem értek egyet, ez biztos jó alap egy lábisból és lavorból tákolt cuccra, de amilyenekkel ma főzünk szerintem az se gond ha lejt. Az enyém vízszintes.

Előzmény: kornel8 (117897)
kivimánia Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117901

Köszönöm mindenkinek a választ,akkor vissza hígítom 25-re.

MátraiBetyár Creative Commons License 2015.10.27 0 1 117900

Az alszeszt én is csapvízzel hígítom, a pálinkát pedig csapvízből előállított lágy vízzel. Gondom még sosem volt vele. Ha opálosodna a pálinka, az a sok kozmaolaj jelenlétére utalhat vagy valamilyen cefrézési hiba lépett fel. (Láttam már beszürkült pálinkát is, mikor még a bérfőzdébe jártunk, szerencsére nem a saját volt. :) )

Előzmény: deejayflex (117895)
MátraiBetyár Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117899

A megjegyzés szintén jogos, de mint írtam, pénzt még a pálinkáért sosem kértem. Nem azért, mert olyan fene nagy becsületes ember vagyok, hanem mert nincs szükségem a pénzre, vígan elboldogulok abból, amint a munkámmal keresek.

Kelendő áru mifelénk, mivel bizonyos embertársaimnak úgymond ezt adom jutalomként, amiért ezt-azt elvégeznek nekem. Például lekaszálják a telkemen a füvet, lepermetezik a fáim, mikor nem érek rá vagy úton vagyok. Ezt vagy készpénzzel vagy időnként kis nedűvel hálálom meg. Aki szerint ez égbe kiáltó bűn, az nem őszinte magához. Falun így megy, így is fog, punktum. :)

Előzmény: öreg_néne_b (117892)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117898

Finomításnál minimálisra csökkentsem a deflegmációt?

Pont fordítva.

Előzmény: kornel8 (117897)
kornel8 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117897

Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni. Finomítottam szilvát, pisztóriuszt is felhelyezve víz nélkül és az utópárlat hamarabb jelentkezett, már 56% körül. 5 hlf a 7 hlf-ból jött le, amit keveslek, mint korábban is. Lassan fűtöttem. Finomításnál minimálisra csökkentsem a deflegmációt? Gyorsabb fűtés, kisebb páracső emelkedés, esetleg szigetelése a csőnek? Előre is köszi.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117896

szokta-e valaki sima csapvízzel visszahígítani az alszeszt?

Mindenki. És nem csak az alszeszt, a pálinkát is nyugodtan hígítsd csapvízzel.

Előzmény: deejayflex (117895)
deejayflex Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117895

Pálinkásat!
Az érdekelne engem, hogy szokta-e valaki sima csapvízzel visszahígítani az alszeszt? Eddig desztvízzel végeztem a folyamatot, de ha nem muszáj akkor nem pocsékolom rá.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117894

Felénk inkább kapós, mint kelendő, de semmiképpen sem áru.

Előzmény: Figyelget (117893)
Figyelget Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117893

Persze így igaz. 

(Csak azért írtam, mert felénk szokták pölö egy finom kajára is mondani, hogy kelendő.) 

Előzmény: öreg_néne_b (117892)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117892

A kelendő árut nehéz félreérteni. 

Előzmény: Figyelget (117890)
sogi01 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117891

                                                  vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (117841)
Figyelget Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117890

Lehet azt máshogy is érteni. Mindenesetre elég félreérthető volt. ;-)

 

 

Előzmény: öreg_néne_b (117889)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117889

"A tavalyiból sajnos már nincs, mert kelendő áru itt mifelénk."

Előzmény: MátraiBetyár (117888)
MátraiBetyár Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117888

Üdv!

 

Valóban félreérthető voltam a megfogalmazás miatt az egész mennyiségekre nézve. Eddig sem és ezután sem fogok illegális vagy törvénybe ütköző módon pálinkát előállítani, így leírom, hogyan is lehetséges ez.

 

A cefréket valóban a leírtak szerint mind én csináltam, természetesen segítséggel. De én vagyok aki felügyeli a hordókat és a főzéskor is én vagyok a "mester". Ugyan is a főzőberendezést három barátommal közösen vettük, tehát négy tulajdonosa van papíron. Természetesen ez a megfelelő szerveknél be is van jelentve, az adó (jelenleg ugye az a 1000 HUf *4) befizetve.

Mivel minden haveron más gyümölcstermő területtel is rendelkezik (nekem van birsem és körtém) az adott fajta cefrézése az ő portájukon történik, ahogyan ezen cefrék lefőzése is. Mivel a lepárló könnyen mobilizálható, így jogilag is helytálló (vámos ismerősömmel való megbeszélés után).

Persze a párlatok elosztása már fifikás, de mindig egyenlő arányban osztozunk rajta, kivétel nélkül. Maximum ez nem igazán legális, de mivel sosem lépjük túl fejenként a 86 liter 50%-os mennyiséget így alapvetően nem csalunk el egy felest sem. A pálinka  a tulajnál van tárolva, tehát nem hordozzuk szanaszét, ha valakinek kell belőle megy a másikhoz. Nagyrészt helyszínen fogyasszuk bográcsolás, sütögetés, családi események kapcsán. Értékesíteni egy litert nem adtunk még senkinek.

 

Ha jövőre fizetni kell adójegyet, akkor azt is becsülettel be fogjuk fizetni, mert nem azon a maximum 60000 forinton múlik a boldogságom.

 

Remélem így már tiszta pálinkát öntöttem a pohárba.

 

Jelenleg is azon mesterkedem, hogy őket is rávegyem, hogy kicsit tanulják ki a dolgot és a saját gyümölcsüket maguk főzzék. :)

bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117887

"Tévedés, hogy az utópárlat tartalmazza az ízanyagokat. A legtöbb aromás vegyület (mint például a birs illatanyaga) alacsony hőmérsékleten párolog."

 

Namost akkor íz vagy illat?

 

Szerintem itt senki nem állítja, hogy az utópárlat tartalmazza az ízanyagokat. Mert akkor tisztában kellene lenni azzal mit hívunk utópárlatnak! Segítek! Az már az a párlatelem, amit nem teszünk a középpárlathoz (pálinkához), gyümölcs savai miatt kellemetlen ízű illatú párlatrész.

Az bizonyos fajtáknál igaz, hogy az utópárlat korai megjelenését megelőzően intenzív gyümölcsös lekváros íz jelenik meg, ami az alambikban sem fog jönni az elején! A körteféléknél az Ízek és illatok az elején míg baracknál a középpárlat végén intenzív.

 

Egy sima léghűtéses deflegmátorral nem lehet egy menetben tiszta pálinkát főzni! Nekem ez a véleményem. Az én készülékemmel is lehet magas alkoholtartalmú csepegtetős főzést csinálni. Félre is raktam a frissen überkirály 70%-ból. Egy hét múlva meg se közelítette a hagyományos kisüsti produktumot. Például egy orsós terelőlemezes finomító oszlop a nagy felület miatt és a folyamatos rektifikáció, deflegmáció miatt alkalmas egymenetes pálinka főzésre, de egy sima hagymakupola nem.

Előzmény: kopasz szuzukis (117884)
endrepp Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117886

Szia!

100kg szilvából mennyi a kihozatalod így?

Előzmény: kopasz szuzukis (117884)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117885

"Én a cefret higitottam fel forráshoz"....nagy hiba!

 

A keverőt ha nem tudod kivenni, akkor csak hagyd benn. Ha duplafalu, alig kell alá víz. Én 100 liter törköly alá 10 liter vizet öntök (1x préselt szemelt törköly) főzéskor

Előzmény: varadyz (117876)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117884

Nem elírás!

A CEFRE első főzésekor járok el így. A berendezésem Alembik-rendszerű. Tehát van az üstön egy hagymakupola alakú deflegmátor. Ezenkívül nem "disznóperzselővel" kongatok alá az üstnek, hanem lassan melegítem fel. A szeszkó gyakorlatilag csak csöpög. 

Tévedés, hogy az utópárlat tartalmazza az ízanyagokat. A legtöbb aromás vegyület (mint például a birs illatanyaga) alacsony hőmérsékleten párolog. Ezeket csakis lassú lepárlással és intenzív hűtéssel lehet megfogni. Nyári páleszfőzéskor a szedőedényt is érdemes jeges vízzel hűteni.

Az is tapasztalat, hogy jobb beáldozni egy kis alkoholmennyiséget a minőség oltárán. Minél jobban "kifacsarjuk" a cefrét, annál több savas komponens kerül át az alszeszbe-utópárlatba.

Nem a levegőbe beszélek. Míg élt nagyapám, évente 4000-4500 liternyi cefrét vittünk a bérfőzdébe. Ilyenkor ott "megállt az élet" 3-4 napig csak a mienk főtt. a 2. évtől a főzdés rám bízta az egészet, ő csak a mérőt ellenőrízgette naponta. A minőséggel innentől semmi probléma nem volt. A környékbeli kocsmárosok alíg várták, hogy lemérje a finánc. Vitték, mint a cukrot. 23 évig csináltam.

Előzmény: ksanyi52 (117836)
gabor0036 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117883

Ingyen reklám hogy van sok pálesz... For sale... Ipari fogyasztóknak 😊

Előzmény: obsitos3 (117873)
Gasparius Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117882

Hát ember, simán beszéltél 300 liter pálinkáról...

Előzmény: MátraiBetyár (117855)
varadyz Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117881

Van egyaltalan értelme fozni? 

Előzmény: varadyz (117880)
varadyz Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117880

Nabammm 25róla indult a durvazas.....

Igaz lett belole pár liter almale... 

Van egyáltalán értelme főznivaló?

 

kupeci Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117879

:)

Előzmény: Babar66 (117878)
Babar66 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117878

A hámozással ki is herélted a leendő birspálinkádat. Elegendő csak "epillálni".

Előzmény: gombászok (117854)
Kariboy107 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117877

Köszönöm Neked, és a többieknek is a válaszokat!! :)

Előzmény: rézműves1 (117864)
varadyz Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117876

Én a cefret higitottam fel forráshoz hogy jó leveses legyen. Duplafaluval szerintem kényelmesen lehet főznivaló gazdagon is. Keverot meg szerintem elég idokozonkent bekapcsolni. Nem hiszem hogy van értelme folyamatosan jaratni.

Előzmény: obsitos3 (117871)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!