Keresés

Részletes keresés

bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117930

Amúgy a csigernél a kaccsból igen sok csersav oldódik a cefrébe. Én szeretem a kaccsos törkölyt, de főzés előtt ki szoktam gereblyézni belőle a nagyját

Előzmény: varadyz (117927)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117929

Aham. És mennyi víz megy bele? Hogy ellepje?

Ha a végén úgy is felcsapom vízzel akkor mi értelme a szárazon erjesztésnek?

Előzmény: bujukcekmece (117928)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117928

igen és a főzéskor megy bele a víz

Előzmény: varadyz (117927)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117927

Azt értem hogy az a csiger. De a törkölyt akkor csontszárazon légmentesen kell érlelni? A végén is egy tök száraz akármit öntök az üstbe?

Előzmény: bujukcekmece (117925)
MátraiBetyár Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117926

Tudomásom szerint ez sokban függ a deflegmáció mértékétől is. Egy ideje már gondolkodom rajta, hogy finomításokhoz be kéne iktatni egy plusz (erősítő) feltétet a rendszerre, kíváncsi lennék milyen hatással lenne a minőségre és a mennyiségre. Az biztos, hogy az UP megjelenése az változna, de mivel kevesebb viszont erősebb szesz lenne a végeredmény a mennyiségbeli különbség szerintem elhanyagolható lehet.

 

A hűtéshez még egy gondolat. Egyik ismerősöm sokáig ott hibázott a hűtésnél, hogy az alul bevezetett hideg víz túl nagy intenzitással folyt be, mivel a bemenő keresztmetszet kicsi volt, így felkeverte a vizet a tartályba így az alsó rétegből a hideg víz eltűnt. A pálinkái kevésbé voltak illatosak, mivel 20C° fölött volt a hőmérséklete, és előfordult, hogy opálosodott is neki. Utólag elemezve a hűtőtartálya is kicsi volt, nem volt elég magas a vízoszlop így könnyedén tudott keveredni a meleg a hideggel. 

Előzmény: bujukcekmece (117924)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117925

igen ez a csiger!

Előzmény: varadyz (117923)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117924

"Miután a kívánt mennyiség lecsurgott akkor kicsit rátolok a fűtésre és szépen 40-45°-ig meg sem állok (ez tapasztalat alapján az én rendszeremre vonatkozó adat, ez eltérhet mindenkinél)"

 

Pontosan! Nálad 40-45, nálam még 55 alá sohasem ment, de körteféléknél nem ritka a 60 vagy afeletti UP megjelenés sem. Nálam.

Előzmény: MátraiBetyár (117919)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117923

Okés... akkor inkább kérdezek.


Ha van mondjuk 300 kg szőlőm héjjal szárral. Mondjuk kipréselem egy 20 tonnás préssel (ami visszamarad az a törköly).

Ez a visszamaradt anyag elég száraz, ezt így tegyem hordóba héjjastúl szárastúl élesztő cukor és víz nélkül?

Akkor mit főzök? Száraz héjjat és szárakat?

 

Én úgy csináltam hogy felöntöttem vízzel hogy tocsogós legyen, kapott cukrot (élesztőt, pektinbontót nem) majd hagytam kiforrni és visszanyomkodtam a bundát. Így lett belőle 14 liter pálinkám még, ami szerintem még megéri hogy küzdjek a visszamaradt anyagért.

 

Elrontottam valamit?

 

Előzmény: bujukcekmece (117921)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117922

kifacsarjuk!

 

Párlatrészekről a finomításkor, tisztázáskor beszélünk, cefrefőzéskor nem! Nem veszünk el semmit, főzünk a lehető legnagyobb intenzitással akár 0-ig ha olyan a cefre!

Előzmény: varadyz (117913)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117921

Ez a legnagyobb baromság amit törköly esetén olvastam!!!!

1. A törkölyt nem nyomkodjuk!

2. Az lesztők nem akarnak közlekedni, ugyanis gyárilag ott van mindeb egyes bogyó felületén ami a préseléskor szépen űsszekeveredik. Az erjedéskor keletkező CO2 egy enzimbontást idéz elő a szemeken mely után spontán erjed ki, mg ha száraznak is tűnik.

 

Amiről te írsz az a csiger nem a törköly! Nézz utánna, hogy tisztába legyél vele!

Előzmény: varadyz (117910)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117920

Akkor ez a finomításra vonatkozik?

 

"Tévedés, hogy az utópárlat tartalmazza az ízanyagokat. A legtöbb aromás vegyület (mint például a birs illatanyaga) alacsony hőmérsékleten párolog. Ezeket csakis lassú lepárlással és intenzív hűtéssel lehet megfogni. Nyári páleszfőzéskor a szedőedényt is érdemes jeges vízzel hűteni."

Előzmény: kopasz szuzukis (117884)
MátraiBetyár Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117919

Leírom én hogyan csinálom.

 

Az első lepárláskor az alszeszt 8-10°-ig engedem. Ez (cefrétől függően) ha 100l-re számolom akkor 15-23l alszesz lesz a végeredmény általában. Ez függ az induló szeszfoktól is természetesen. A tavalyi szőlőből folyt alszesz például 24 liter volt, de az 30% fölötti szesztartalommal. A birs csak 17 liter és 21%-os.

Én nem engedem le jobban, mert fölös tüzelőanyag/idő azért a pár deciliter plussz pálinkáért. A minőség pedig úgyis a cefrén múlik, nem azon, hogy meddig engeded le.

 

A finomítás kicsit bonyolultabb művelet, itt két dologra fókuszálok az elején.

A rézelejét és előpárlatot minél jobban le tudjam választani, tehát a hőmennyiség csökkentése mikor a párahőmérőm eléri a 70C°-ot a sisakban. Miután a kívánt mennyiség lecsurgott akkor kicsit rátolok a fűtésre és szépen 40-45°-ig meg sem állok (ez tapasztalat alapján az én rendszeremre vonatkozó adat, ez eltérhet mindenkinél). A másik sarkalatos pont a hűtés, itt nem kötök kompromisszumokat, mikor eléri a 80C°-ot a pára már ráadom a hűtést. A lejövő párlatot sűrűn ellenőrzöm egy hőmérővel, hogy 20C°alatt legyen, ez alapján szabályzom a befolyó hűtést egy kis csappal.

Az utópárlatra átállás után fél literenként (néha kisebb adagokban) elkülönítem edényekbe a párlatot és folyamatosan kóstolgatom.  A végén ezek közül amit még úgy látom, hogy érdemes beletenni azt visszateszem, a többit kiöntöm. A rézelejét és a nem kívánatos előpárlatot szintén mind kiöntöm. Én nem gyűjtögetem, nem látom sok értelmét.

 

 

Előzmény: varadyz (117913)
Bárk_i Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117918

Szia! Látom rendesen össze vagy zavarodva.
Magam nem vagyok (nagy öreg).....

Szóval a cefrét csavarjuk ki amennyire csak lehetőség van.

Erre írják,hogy 5 °-ra menj le .

A tisztázásnál ami a majdani pálinkád lesz,na itt oszlanak meg a vélemények.....

Kinek milyen a főzője stb...

Itt általánosítanak 40-20 között illetve amíg a fazék íz meg nem jelenik.

Az elő párlat,közép párlat ,utó párlat...

Gondolom ezeket érted.

Finom pálinkát,jó nedűt.

Előzmény: varadyz (117915)
kornel8 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117917

Kb. ez a 60-70% szokott összejönni, így már annyira nem vagyok stresszes, csak jó lenne valahogy 90%-ra feltornázni ezt a hatásfokot. :)

Előzmény: bujukcekmece (117907)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 1 117916

Amúgy meg mire 100 literesével lefőzöd a másik 800kg cefréjét addigra be is térdelsz mert rámegy egy heted..... Cserébe kapsz kb minimálbérnek megfelelő lóvét ha még a gázpalackot is levonod belőle.... Ráadásul egyszer szívd be csak a rossz minőségű cefrét ami alig adja... az életkedved is elmegy a főzéstől :)

Előzmény: varadyz (117915)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117915

Hagyjátok már ezt a fenébe.. hogy mi legális meg mi nem, kit érdekel hogy a másik mennyit főz és kinek...  Ez mindenkinek a saját dolga. Ráadásul a falun a pálinka is fizetőeszköz. Sokan nem fogadnak el pénzt a segítségükért cserébe. Na olyankor kell 1 liter pálinka legyen kéznél hogy viszonozd a kedvességet. 

 

Inkább arra válaszoljatok ami összezavart :)

Előzmény: MátraiBetyár (117914)
MátraiBetyár Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117914

Nem mentegetőzöm, ez így van. Olyan embert még nem ismertem soha, aki sosem szegült ellen vagy épp betartott volna minden szabályt, törvényt, előírást. Ez az emberi természet.

 

A legnagyobb baj az, hogy a szomszédos településen is van egy illető például, aki évek óta főz bérbe másoknak pénzért, ráadásul a vámhatóságnak is tudomása van róla, mégsem léptek még ez ügyben semmit. Érdekes...

 

Én két éve kezdtem az itthon való főzést, meg sem fordult a fejemben, hogy hasonló módon járjak el, vagy hektószámra főzzem magamnak és értékesítsem a pálinkát. Egyrészt nem olyannak neveltek a szüleim, másrészt én szeretek éjszaka nyugodtan aludni. Dédnagyapám még annak idején a hegy alatti pincében zugfőzött, ami kifizetődő volt a háború alatt, de volt neki fejfájása is azért belőle.

 

A másik, hogy nem tudná megfizetni azt senki, amennyiért én a saját párlatomat eladnám. :)

Előzmény: bujukcekmece (117906)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117913

Bocsánat ez zavart össze:

 

"Tévedés, hogy az utópárlat tartalmazza az ízanyagokat. A legtöbb aromás vegyület (mint például a birs illatanyaga) alacsony hőmérsékleten párolog. Ezeket csakis lassú lepárlással és intenzív hűtéssel lehet megfogni. Nyári páleszfőzéskor a szedőedényt is érdemes jeges vízzel hűteni.

Az is tapasztalat, hogy jobb beáldozni egy kis alkoholmennyiséget a minőség oltárán. Minél jobban "kifacsarjuk" a cefrét, annál több savas komponens kerül át az alszeszbe-utópárlatba."

 

Most akkor hogy van? Tisztázásról vagy durvázásról beszélünk?

Most durvázásnál érdemes leengedni 5-fokig? Vagy ha leengedem akkor csak a savanyú szaporodik benne?

Vagy tisztázásról beszéltek? Ha tisztázásról akkor azt hiszem értem. DE! A durvázásnál akkor most kifacsarjuk vagy nem?

Előzmény: varadyz (117911)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117912

Jól hangzik az eljárás de, meddig engeded le durvázásnál az alszeszt. Meddig engeded kb tisztázásnál?

Most már kíváncsi vagyok.

Előzmény: kopasz szuzukis (117884)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117911

Eddig itt mindenki azt állította hogy csavarjuk ki a cefrét mert úgy finomabb.....

 

Kezdek összezavarodni...

 

"Szerintem itt senki nem állítja, hogy az utópárlat tartalmazza az ízanyagokat. Mert akkor tisztában kellene lenni azzal mit hívunk utópárlatnak! Segítek! Az már az a párlatelem, amit nem teszünk a középpárlathoz (pálinkához), gyümölcs savai miatt kellemetlen ízű illatú párlatrész."

Előzmény: bujukcekmece (117887)
varadyz Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117910

Lé nélkül az élesztők sem tudnak közlekedni. Az alját kierjesztik a hordónak a teteje meg mindig szárazon marad. Ha kevés a lé a fele mindig kint van szárazon, ez a rész nem erjed ilynekor. Értem én, hogy naponta kétszer visszanyomkodom de 1 hét után is mindig a több mint a fele lesz szárazon a törkölynek, ráadásul akkor már nem nyomkodod vissza sem. Miért baj az ha levesebb a cefre?

 

 

Előzmény: bujukcekmece (117885)
deejayflex Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117909

Köszönöm a válaszodat. Akkor Továbbra is csak tisztázásnál fogok ioncsetélt vizet használni. Az alszesz hígításnál pedig megmaradok a csapvíznél.

Előzmény: MátraiBetyár (117900)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117908

...a sok elírás miatt csak a telefonom okolható...talán ha nem lenne szilánkosra törve a kijelző?..:)

Előzmény: bujukcekmece (117907)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117907

Pontosan!

De nem mindegy mik az arányok! Az utópárlat ekég sok, az előpárlat meg elég magas alkohollal rendelkezik. És itt sem lehet számokban kifejezni, mert míg egy alma esetén kevesebb, addig a körte esetén több az UP mennyisége. A nagy átlag, (mondom nincsenek konkrét számok) szilva eseténaz alszesz kb 60-70% hlf a középpárlat a fennmaradó az elő, utó.

Előzmény: kornel8 (117905)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117906

Ne mentegető!

 

Mostanra mindenki fenemód törvénytisztelő jogász lett....de nézzük is egy pillanatra mikor alakult a topik??? ^^^ Ajaj! 2010. szeptember 27-óta szabad a pálya...akkor hogy is van ez? Vannak akik csak azóta főznek, de sokunk már előtte is. Voltak kik felkaroltak minket a "tilosban", és mire legalizálták a szakmát, mi már otthon voltunk e téren. Ma többünk oktatják azokat akik a jó pálinka után vágyakoznak. De mostanában gyakran látom, hogy a sötét korszakban főző emberek ma a törvényesség mellett papolnak! Vicc! Persze nem azt mondom, hogy nem tartjuk be, hisz végre legalizálásra került ez a hagyományunk, de nem fogok senki felett vesszőt törni, ha nem tesz teljesen eleget a mai jogszabályoknak. Ő dolguk. Mindenkinek meg van a lehetősége a választásra, hogy törvénytisztelő módon főz, vagy kockára teszi az egész befektetését törvénytelenség miatt. A feltételek nem elfogathatatlanok, ezért aki akarja betartja, de ha valaki nem legalább mi ne dorgáljuk!

Előzmény: MátraiBetyár (117899)
kornel8 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117905

Köszönöm a tanácsodat, akkor egy pár napon belül jelentkezem az eredménnyel(kipróbálom a ronggyal való betekerést, fűtés pörgetést). :)

Snapszmester írta, hogy kb. ugyanannyi alkoholnak kellene finomítás után lennie hlf-ban ,mint amennyi alszeszben volt(persze levonva az előpárlatot+utópárlatot), ezért keveslem a mennyiséget.

Előzmény: bujukcekmece (117902)
Bárk_i Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117904

ez biztos jó alap egy lábisból és lavorból tákolt cuccra, de amilyenekkel ma főzünk szerintem az se gond ha lejt. Az enyém vízszintes.

Érdekes amit írsz.

Nekem van 2 darab hűtőm is ,az egyik lejt ,míg a másik emelkedik,lehet Én vagyok nagyon hozzá nem értő,de különbséget nem igazán vettem észre.

Bár igaz az is az emelkedős mintha böfögne,nem köpköd a lejtéssel sincs probléma ,de mégis.

A lejtőssel is szoktam főzni ,sem az alszeszen sem a pálinkán különbséget ne veszek észre.Mindkettővel finomak.

Csak érdekességként írtam .

Finom pálinkát ,jó nedűt.

Előzmény: bujukcekmece (117902)
kornel8 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117903

Köszönöm, így is egérfarka intenzitással csorog, ha lassabban csorogna, akkor csöpögne. :)

Előzmény: öreg_néne_b (117898)
bujukcekmece Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117902

7 hektolterfok alszeszből 5 hektoliterfok lett a kész párlat? Mert ez teljesen jó!

A megnövelt deflegmáció miatt magasabb alkoholszinten jelenik meg az UP. Ha elég ízes a produktum semmi baj, ha kevésbbé akkor az előpárlat elválasztása után csökkentsd a deflegmációt, például bebugyolálhatod a sisakot, csövet, de a legjobb ha aládöngetsz! Nekem ugyanez van. Az hogy cérnaszál vékonyan távozzon finomításkor a párlat az finoman szólvaegy túlmisztifikált baromság. Ez mind renszer függő dolog, a pálinka főzésben nincsenek számok, semmit nem lehet számokban kifejezni!!!

Nem egyformák a cefrék, a berendezések és a környezeti hatások ezért mindenkinek meg kell tanulnia bánni a hangszerével. Én a páracső emelkedésének fokokban kifejezett mértékével sem értek egyet, ez biztos jó alap egy lábisból és lavorból tákolt cuccra, de amilyenekkel ma főzünk szerintem az se gond ha lejt. Az enyém vízszintes.

Előzmény: kornel8 (117897)
kivimánia Creative Commons License 2015.10.27 0 0 117901

Köszönöm mindenkinek a választ,akkor vissza hígítom 25-re.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!