Keresés

Részletes keresés

tunderlala-3 Creative Commons License 2012.12.10 0 0 10766

bár ahhoz meg 160 mm füstcső? érdekes

Előzmény: nagy ivó (10762)
tunderlala-3 Creative Commons License 2012.12.10 0 0 10765

mármint 43 kW-ot akartál írni, ugye?:)

Előzmény: nagy ivó (10762)
tunderlala-3 Creative Commons License 2012.12.10 0 0 10764

Szia!

 

Mi most cseréltük ki a kéményt, a 14x14-es téglakémény a 27 kW kandallóhoz is kevés lett volna....

Előzmény: derick08 (10761)
nagy ivó Creative Commons License 2012.12.10 0 0 10763

Ja, és 360 m2-t fűtök, az előremenő víz hőfoka 50-60 c

Előzmény: derick08 (10761)
nagy ivó Creative Commons License 2012.12.10 0 0 10762

Most vettem egy 4,3 Kw-os öntvénykazánt 160 mm föstcső kivezetéssel ami egy 14x14-es kéménybe van bekötve.

Elötte egy KZ 4,7 Kw-os működött és semmi probléma a kéménnyel, volt huzat bőven a 7,5 fm-en

Előzmény: derick08 (10761)
derick08 Creative Commons License 2012.12.10 0 0 10761

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.

Jelenleg gázzal fűtünk egy 200 nm feletti 2 szintes házat, de elegünk lett a Tigázból.

Vegyes vagy fagáz rendszer fűtésben gondolkodunk, de a kéménnyel vannak kételyeim.

Adott  egy 4 téglás 15 cm átmérőjű kb 10 méter magas kémény amibe belehetne kötni a készüléket.

Ez elég lehet-e egy kb 35 kw-os kazánnak? A kazán füstcső csatlakozása 15 cm.

Anyagi okokból és mivel belül felújítottuk a házat nem akarnék új kéményt húzni, ha nem muszáj.Kéménybelső marásra is érdeklődtem, de kb 300 e ft-ot ajánlottak a munkára.

Köszönöm a válaszokat!

Elnézést , de nem volt időm visszaolvasni, lehet, hogy volt már téma.

 

 

robot001 Creative Commons License 2012.12.10 0 0 10760

Sziasztok!

 

3 éve vásároltunk egy 9-10 éve épült házat, benne egy kétjáratú kéménnyel. Az egyik járat bélelve van, ebbe fali gázcirkó van kötve. A másik járatba nincs és (tudomásom szerint) nem is volt bekötve semmi ezidáig. Most szeretnénk mobilkandallót bekötni. A bekötés és használatbavételt megelőzően terveztem véleményt és állapotfelmérést kérni, egyáltalán használható-e, vagy szükséges javítás/karbantartás. Ha nem szükséges, nem szeretném béleltetni. Az eddig olvasottak alapján szilárd tüzelés esetén - ha maga a kémény és az eszköz jól van méretezve, és megfelelő a fűtés technikája is - felesleges. Pár kérdés viszont felmerült, amire nem találtam eddig választ:

A kéményseprők előzetes illetve bekötést követő véleményét, engedélyét kellene kérnem?

Jól sejtem, hogy bár a kémény jóideje ott áll (és feltételezhetően rendben is van) de a bélelését fogják előírni kb ránézés nélkül?

 

Köszönöm!

gmkiev Creative Commons License 2012.12.09 0 0 10759

Van már olyan kialakítás is, hogy két elvezetés, egy levegő bevezetés.

De arra ügyelni kell, hogy a tetőn kívüli szakaszban a levegő beszívó rács alacsonyabban legyen az elvezetéseknél.

Volt már ilyen reklamációnk.

Előzmény: vaczok (10757)
Alapi42 Creative Commons License 2012.12.09 0 0 10758

 Ne aggódj meg lehet oldani !

 

 Elvileg már a kandalló kéményét is bélelni kell. A kondikazánnál meg a füstgáz /égéstermék belül megy felfelé, kivül pedig a levegő lefelé. Olyan nagy szivása nem lehet egy kazán ventillátornak, hogy beszívná az éppen mellette füstölő kandalló kémény termését !

 De majd a szakik megoldják !!

 Először megtervezi az építésztervező, majd a fűtéstervező és végül a kéményseprő szakvéleményezi.

Apropó a kéményesek előzetesen ugyis szakvéleményezik, akkor kiderül az igazság !!

 A régi nagy városi házak tele vannak egymásmellé épített kéményekkel - kéményfalnak nevezik az a szakaszt,  ahol ezek felfelé mennek.

 Még olyan ról nem hallottam, hogy  az egyik kémény beszívná a másik égéstermékét.

 Olyanról viszont igen ,hogy túl hosszú volt a füst és a levegő útja és a kazán emiatt nem üzemelt !!

 

 

 Sok sikert !!

Előzmény: vaczok (10755)
vaczok Creative Commons License 2012.12.09 0 0 10757

Persze, hogy nem kell értenem, de mielőtt a tervezőkhöz fordulunk, azért szeretném tudni, hogy egy dupla kéménnyel megoldható a dolog, vagy két egymástól viszonylag távol eső kéményre van szükség. Nem mindegy a helyiségek kialakításánál.

 

A véletlen füstbeszívást úgy értem, hogy jön ki a kandalló füstje a kémény tetején, és közvetlenül mellette, dupla kémény esetén, a zárt égésterű kazán szívja be a számára szükséges levegőt. Nem fordulhat elő, hogy a füstöt is beszívja?

 

Előzmény: gmkiev (10756)
gmkiev Creative Commons License 2012.12.09 0 0 10756

Ezt a kérdést azért gondold át.

Hogy kerülne a frislevegő beszívás, a kandallód füstjáratába?????

Szerintem ezt neked nem kell értened, elég ha elkészítik neked hozzáértő szakemberek.

Előzmény: vaczok (10755)
vaczok Creative Commons License 2012.12.09 0 0 10755

Sziasztok!

Egy dupla kéményt lehet úgy építeni, hogy az egyik kürtőbe egy kondenzációs kombi kazán csatlakozik, míg a másikba egy fatüzelésű kandalló.

Azért kérdem, mert a kombi kazán a kéményből szívja be a friss levegőt, és így esetleg a kandalló füstjét kapja, ha az is üzemel éppen.

 

Vernichter Creative Commons License 2012.12.05 0 0 10754

 A szabványok  így a kémény szabványok is az üzeletszerűen tevékenykedő vállakozókra kötelezőek, így a kőmivesekre, lakatosokra   villanyszerelőkre, szabókra ... kémény építőkre, stb.

 Minden más otthoni tevékenységre nem kötelező  - kivéve amikor baleset keletkezik. Ha az lesz,  akkor visszamenőlegesen kötelező.

 A felelőségre vonáskor.

 Nem kell szabvány szerint főznöm,  reparálni a kerítésemet,  még a kéményemet is javítgathatom ( ha értek hozzá ) Gáz csak akkor van ha baleset lesz.

 

 Birom amikor némely kéményseprő a kéményajtó mikéntjén pattog. Hogy az betonból vagy fémből van - ráadásul a legújabb trend szerint szíp fényes saválló acélból.

 Természetesen a kereskedelmi forgalomban lévő kémény ajtónak meg kell felelnie szabványnak ( mint sok ezer egyéb árúnak is ).

 De hogy egy meglévő kéményen milyen van ahhoz nincs köze senkinek sem !!

Mr.V. Creative Commons License 2012.12.05 0 0 10753

tudnál esetleg adni egy linket, ahol a teljes szabvány elérhető?

előre is köszi.

kb 1,5 éve vizsgáztam kőművesként, ahol a tanárom szó szerint azt adta le, amit leírtam az előző hozzászólásomban. valószínűleg már akkor se felelt meg a szabványnak....

Előzmény: pjotrkolja (10751)
Vernichter Creative Commons License 2012.12.04 0 0 10752

Na látjátok , hogy nem tilos.

De ha tilos, ha nem, az egy más fogalom, mint az hogy lehetséges vagy sem.

Nyilván az előírások a tisztítás feltéteinek elősegítése érdekében jöttek létre.

A korábbi felvetésnél egy meglévő eredetileg nem tökéletesre sikeredett kémény kiegészítésere vonatkoznak. Meg lehet oldani ennél bonyolultabb építészeti problémákat is .

Természetesen a tisztítással nehézségek mindig lesznek !!

 

 

Mostanában van szerencsém régi nagy bérházak padlásain mászkálni. Hát annyi elhúzott kéményt még életemben nem láttam mint ezekben a házakban. És nem ám egy szinten mennek keresztül, hanem néha 5 szinten is. És ezeket a kéményeket több évtizeden keresztül használták. Az más ,hogy az elmúlt 20 évben, a gázkorszakban felét tönkre vágták.

Az egyik lakásomban keresztül megy rajtunk kb. 12 db. kémény járat + a saját 3 db. Az nyilván innen indul.

pjotrkolja Creative Commons License 2012.12.04 0 0 10751

Nem tilos ...

MSZ845:2012

"... Égéstermék-elvezető berendezés nyomvonala lehetőség szerint elhúzásmentes és függőleges legyen, ...

Ha a járat függőlegestől való elhúzása szükséges, akkor azt külön egyeztetni kell a területileg illetékes
kéményseprő-ipari közszolgáltatóval a tisztítási, illetve ellenőrzési szempontok figyelembevétele miatt. ...

A függőleges tengelytől maximum 30°-ban szabad a járatot elhúzni, olyan mértékben, hogy egy elhúzásnak
a vízszintes vetülete a 2 m-t nem haladhatja meg. Legfeljebb két egyirányú elhúzás van megengedve,
ahol az elhúzások vízszintes vetületeinek összege a 3 m-t nem haladhatja meg, kivéve szívás hatása alatt álló
rendszer esetén, ha a tisztítási és ellenőrzési feltételek adottak."

Ettől függetlenül nem ajánlott

Előzmény: Mr.V. (10750)
Mr.V. Creative Commons License 2012.12.04 0 0 10750

ahogy írtam, a kémény elhúzás jelenleg tilos, régen pedig csomó kéményt így építettek meg.

tanulmányaim szerint egy kéményt maximum háromszor és csak egy irányban lehet elhúzni, lehetőleg minél nagyobb fokban. ha tehát engedély nélkül csinálod, e szabályokat betartva meg lehet építeni.

az elhúzott kéményeket azonban csak golyóval lehet tisztítani, és mivel ez nagy sebességgel közlekedik a kéményben, így a kémény sarkait laposvassal be szokták vasalni, hogy ne a téglát üsse szét a golyó.

gondolom a Leier-re és a Schidel-re gondolsz. én csak a Leier-t ismerem, annak 1 eleme 33 cm magas könnyített betonköpeny, amibe megy szigetelés vagy ék + a samott béléscső. a samott béléscső átmérője 14 cm-től 30 cm-ig terjed, ennek függvényében a beton köpenyelem mérete is változik. tehát ha nem osztható a magasságod 33-mal, akkor keresztül kell vágni egy elemet.

a köpeny falvastagsága kb 3-4 cm, tehát ezeket elhúzni már nem lehet.

ha mindenképp el kell húzni a kéményt, akkor kisméretű téglából kell megépíteni. 

Előzmény: antpeteromega (10747)
nagy ivó Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10749

Igen, saválló cső különböző anyagvastagsággal

Előzmény: antpeteromega (10747)
nagy ivó Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10748

Asszem 50 és 100 cm hosszban gyártanak különböző átmérőkkel, legalábbis ahol én vettem. Neked kel egy kondenzedény, tisztítóidom ajtóval, egy bekötőidom és 1- 2 db  45 fokos cső 

Előzmény: antpeteromega (10747)
antpeteromega Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10747

Hallottam már komplett kéményrendszerekről,de ezek szerint lehet venni hosszúságra is annyit,amennyi nekem kell?Ez valami saválló cső lehet külső szigeteléssel?A belső átmérője ezeknek szabványosan egyforma?

Bocsi az amatőr kérdések miatt,de laikus vagyok még a témában.

Köszi

Előzmény: nagy ivó (10746)
nagy ivó Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10746

Én szerelt kéményben gondolkodnék a felső szintig, amit el lehet még burkolni, falazni, így nem kell alapot készíteni

Előzmény: antpeteromega (10736)
antpeteromega Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10745

2007-ben épült a ház,sajna a kivitelező,és a tervező sem gondolta,hogy teljes értékű kémény kellene,ezért csak 1 kéményem van összesen.Ez az 1 a tartalék,ez is csak a tetőtérig van.Tehát a tetőtéri szobában van a tisztítója,alatta a födém és kész.Ez alá szeretnék építeni kéményt és elhúzással összekötni.

Jelenleg gázkazánnal fűtök,ami a falon van parapettel kivezetve,de szeretnék fatüzelést is.

Ez a födém áttörése gondolom nem könnyű munka,ha így írod.

Előzmény: Zöldövezeti (10740)
antpeteromega Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10744

Igen,kémény elhúzásról van szó,csak nem tudtam,hogy ez a neve.Igazából mindenféle engedély nélkül gondoltam kihagyom a bürokráciát,arra már fizettem eleget.

Előzmény: Mr.V. (10738)
-Tsunami- Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10743

Köszi mindenkinek a segítséget.:-))

Egy Attack 25 DPX lenne elvileg rákötve + puffer, aminek a huzatigénye a gyártó szerint 23Pa.

Egy 6 méteres 200 as Schiedel uni plus kéményen gondolkoztam első körben, de annak elképzelhető hogy nem lenne meg a kazánhoz előírt huzata.

Persze lehetne még emelni rajta, de akkor már  több mint 100e ft lenne a különbség a két verzió között.

Ha tökéletesen működne a zártszelvényes kémény is, akkor a különbözetet a kazánba fektetném:-)))  

 

Előzmény: Zöldövezeti (10739)
Vezo228 Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10742

dehogy akadok.

én miattam aztán az eternit csőtől a halpikkejig bármiből lehet a kéménye...

 

 

Előzmény: Zöldövezeti (10741)
Zöldövezeti Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10741

 Látom Te is a vascső hő elvonásán akadsz ki  !

 Mit gondolsz  nem is olyan régen  ( még a gázkorszak )

 

 előtt miből építették az ipari kéményeket ?

 

 

  Kissebeket vascsőből, általában 2 - 3 m -es elemekből. A legegyszerűbbek mentek szigetelés nélkül, a komolyabbakra raktak hőszigetelést kivülre. Ha nagyon nagy volt a tüzelőberendezést elhagyó füsgáz hőmérséklet,  akkor a szigetelés belülre került, kibélelték valami tűzálló betonnal ( Auskleidung ).

 A nagyobb kéményeket pedig téglából építették, a még nagyobbakat pedig már vasbetonból - a hatalmasokat .

 De itt egy kéményecskéről van szó, ami ráadásuk egy melléképület mellé kerül.

 Mondjuk a szelvény elég nagy, de az mástészta. Ha igaz az a 250 x 250 -es zárt szelvény. De hát tudjuk mekkora kazánt kapcsolnak rá ? Nem. Úgy ránézésre ilyen szelvénnyel egy kastélyt is lehet fűteni, a kastély kazánjához is elegendő.

 Vagy legyen egy autó szerelő műhely !!

Előzmény: Vezo228 (10730)
Zöldövezeti Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10740

 Az nem kanyar, hanem elhúzás. Tény újonnan nem engedik, de hát vehetjük úgy hogy 18 éve már a meglévő kémény része !!

 És az valószinű nem padlástér,  hanem tetőtér.

 Megodható ! De  kell még egy födém áttörés is.

 Hogy működik e majd vagy sem ?

 Hát majd kiderül. Megfelelő szelvény és megfelelő magasság kell hozzá.

 És ez hogyan értendő  :: ?

    "házunkat,amiben csak tartalék kémény van."

 

 

 Mi van az első kéménnyel ? Olyan csak van ??

Előzmény: antpeteromega (10736)
Zöldövezeti Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10739

Na de mi lenne a kifogás ??

 

Az hogy nem saválló anyagvan benne hanem kommersz vas 8 mm -es falvastagsággal ??

És vajon mit hoz ki az a hő és füstáramlási szakvélemény ? Hogy nem megy ki a fűst a kéményen ??

Tény új kéményekhez kell építési engedély !!

 

 Szegény kérdezőnek mindenbe belekötöttek.

 De mi kell a  egy  kéménynél, hogy megfelelően működjön ?

 megfelelő szelvény  - a tűzelő berendezés teljesítményéhez igazítva - nem tudjuk , így majd a tüzelő berendezést (annak teljesítményét ) igazítjuk a kéményhez,

 és megfelelő huzat ezt a magassággal érjük el igaz van valami 23Pa , továbbbá megfelelő élettartam  ezt a béléssel érjük el, aztán hogy ne hüljön le tulságosan ezt aszigeteléssel.

Ezek nagyjából mind megvannak.

Előzmény: Mr.V. (10737)
Mr.V. Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10738

ha jól értem, itt kémény elhúzásról lenne szó, ami ma tilos, tehát ha át akarod vetetni, nem fogják. ha mindent hivatalosan akarsz intézni, kéményseprői szakvéleményt kérj, mielőtt bármit is csinálsz!!!

Előzmény: antpeteromega (10736)
Mr.V. Creative Commons License 2012.12.03 0 0 10737

ha jól tudom, a faelgázosító kazán nagyon alacsony hőmérsékletű füstöt bocsát ki, tehát az elképezelésedet minél előbb ki kellene számoltatni egy gépésszel, hogy működni fog-e?

a kémény átvételéhez amúgy is kell hő és füstáramlási szakvélemény.

a kéményseprő mit tehet? egyszerűen le is bontathatja, vagy nagyon fog fájni a zsebednek

Előzmény: -Tsunami- (10733)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!