Keresés

Részletes keresés

Szuky Creative Commons License 2010.03.15 0 0 14141
Hali!
Igen ez egy kocsányos tölgy (Quercus robur)! Sztem ne agyalj rajta túl sokat, mert lehet meg sem marad, ugyanis elvágtad a főgyökerét. Eddig mindent megtettél és most várd meg amíg kihajt és megéli a következő tavaszt persze jó hogy megmetszetted. Egyébként jól néz ki, meg minden de miért nem bányászol ki inkább egy szilt vagy egy galagonykát:) azoknak sokkal jobb az életben maradási esélyeik.
Sok sikert hozzá!
Előzmény: alonso8 (14137)
rocky_ Creative Commons License 2010.03.14 0 0 14140
Oké köszi,
remélem összejön majd
Előzmény: endru (14136)
de-guky Creative Commons License 2010.03.14 0 0 14139
Atka.
Előzmény: CzVeronika (14125)
deng3l Creative Commons License 2010.03.14 0 0 14138

elsosorban koszonom a valaszod es a tanacsod, hat igen sajnos ez van, foleg hogy kaptam, igy gondolom az sem ugy ahogy en sem ertettunk hozza.

azt szeretnem meg kerdezni hogy akkor az lenne a legjobb ha levagnam az agakat rola, es akkor ezeket el tudom ultetni, nah es mien edenybe tegyem es hogyan kezdjek neki? mien foldet hasznaljak, vagy csak eloszor vizbe tegyem es hogyan?
elore is koszonom.

alonso8 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 14137
Sziasztok!

Szép tavaszt mindenkinek.:) Második évem ez a bonsaiok bűvöletében, és idén kiszedtem egy szép, szerintem tölgyfát. Csatolok képeket minden nézetből, egyet a törzsről és egyet a gyökérnyakról, illetve volt rajta tavalyi elszáradt levél amit szintén csatolok, de ez alapján nagyon úgy néz ki valamilyen tölgy lesz, de természetesen javítsatok ki ha tévedek. Nem is tudtam, hogy a tölgyön is rajta marad a levél mint a bükkön, na mindegy...:). Szóval volna pár kérdésem a rutinosabb kollegákhoz.

Levágtam a törzset kb 53 cm magasan a fa így 68 cm magas lett a gyökérnyak 7 cm. A legnagyobb problémám, hogy ismerem ezt a törzsvastagság hatszorosa a magasság arányt, de mivel 7 cm a törzse(a kettő együtt) 42-45 cm fa lehetne belőle. Ebben az esetben annyira vissza kéne vágnom, hogy nem maradna koronája és oldalága is csak pár darab. Így megnyírva nekem tetszik a váz, viszont nem tudom, hogy nem rontom-e erősen az életben maradási esélyeit azzal, hogy nem nyírom meg jobban? Igazából azt sem tudom, hogy ha nagyon visszavágok egy fát akkor nem látom a rügyeket, és nehezen tudom elképzelni, hogy az alvó rügyekből életben tud maradni. Szóval lehet, hogy túl óvatos vagyok, kérlek nézzétek meg a képeket és adjatok tanácsot. Ja és tölgy lehet ez?:)

A másik a föld? Olvastam sokfélét így nem tudtam eldönteni mi a legjobb, végül a gyökeresedést szem előtt tartva kevertem egy olyat, hogy virágföld, sóder, tőzeg, saját földje, egy egy arányban. Remélem ez jó lesz.

A vezér gyökeret elfűrészeltem az alján, remélem nem kell kezelni, mint az ágakat?

Egyébként szerintetek jó alapanyag?

Minden egyéb tanácsot szívesen fogadok akár a kiszedéssel akár a konkrét fával kapcsolatban.

A válaszokat előre is köszönöm!


eleje













endru Creative Commons License 2010.03.14 0 0 14136
Kezdetben beleérhet a vízbe, de később amikor már sejteni lehet, hogy vannak gyökerek akkor már csak párásítson.
Előzmény: rocky_ (14135)
rocky_ Creative Commons License 2010.03.14 0 0 14135
Igen, sajnos így csinálják :( , a bevásárlóközpontokban amik vannak mind majdnem ilyen, enyémnek is le van csapva a teteje.. Bár már a lombkoronával szépen eltakartam.

Ez a dugványozás hogy működik a leírásod alapján csináltam én is szilből 1.5 hete egy ággal, úgy volt írva hogy alulra legyen kb fél cm-nyi víz betöltve, arra a műanyag pohár, csak azt nem értem hogy akkor a vízbe közvetlen beleér a műanyag pohár (ezáltal felszívja a vízet alulról gondolom, de az nem sok neki ?/ vagy nem szabad hogy beleérjen a vízbe, csak párásításnak van ?)
Előzmény: endru (14134)
endru Creative Commons License 2010.03.14 0 0 14134

Hát ez szörnyű! Ezt merte valaki árusítani? valószínüleg valahonnan a szemétből szedte fel. Sok éves munka szükséges, de lehet belőle valamit készíteni. Különben ezeknek a multikban kapható fáknak mindig vissza van vágva a törzse, mert úgy készítik, hogy hagyják a fát néhány évig nőni (Távol-Keleten), majd elvagdossák 20 - 30 cm-es darabokra, meggyökereztetik, felül kihajt a lombja, és már megy Hollandiába és más elosztó központokba. Nagyon olcsón adják, ezzel tönkretették a magyar bonszáj termesztőket, akik nívós fákat ajánlottak, de sokkal drágábban.

Keresel egy felfelé törö ágat, lehetőleg a mostani törzs felső részéből. Ezt felkötözöd teljesen függölegesre. (megfelelő vastag drótot tekersz rá) A végéből néhány cm-t levágsz. Az oldalt levő sarjakat kíméletlenül levágod, egyet hagysz meg, a törzs felső részénél. . Ezt teljesen vízszintesre lekötözöd, fele hosszát levágod.  a sarjakat dugványozhatod, a honlapomon erről részletes leírást találsz.www.bonsaiherman.dox.hu

Előzmény: deng3l (14133)
deng3l Creative Commons License 2010.03.13 0 0 14133

 

ahogy a kepek kozott kutakodtam lattam hogy ennek a fajtanak (serissa foetida) a torzs hosszan nyulik felfele, nalam ez nem igy van, es a kepen is megjeloltem egy nyilal a torzs veget. ez le lett volna vagva? ha igen ez baj? tudok mas vekonyabb agbol nagyobb torzset noveszteni vagy valahogy megoldani hogy magasabb legyen?  kerem segitsetek.

koszonom! 

 

deng3l Creative Commons License 2010.03.13 0 0 14132

Koszonom a valaszt es a web cimet is.

Megmertem az edenyt :p , es pont 15 centimeter szoval akkor nem szukseges meg neki egyenlore nagyobb edeny.

Megegyszer koszonom.

rocky_ Creative Commons License 2010.03.13 0 0 14131
Hello!

Átültetés legszerencsésebb még rügyfakadás előtt, a fiatalabb bonsaiokat át lehet ültetni 1 vagy 2 évente, sőt ajánlatos is.
Az edény kiválasztása úgy van (megírva a nagy könyvben :P...), hogy a fa magasságának 2/3-a kell legyen az edény, legalább 15 cm-es edénybe ültesd át, ennél kisebb ne legyen (az amiben most van nagyon kicsinek tűnik szóval én átültetném mindenképpen).

Nézz szét ezen az oldalon ! : http://bonsai.weboldala.net/ezercsillagfa.html

üdv
Előzmény: deng3l (14127)
rabi75 Creative Commons License 2010.03.13 0 0 14130
Szia Imre

Még nem kaptam meg ket ,de várom rendületlen :)))
Előzmény: B. Imre (14126)
deng3l Creative Commons License 2010.03.12 0 0 14129

 

Bocsi !

deng3l Creative Commons License 2010.03.12 0 0 14128
SF
deng3l Creative Commons License 2010.03.12 0 0 14127

Sziasztok!

Uj vagyok itt a forumon ahogy a bonsai vilagaban is. Telen kaptam egy bonsait (serissa foetida), es mivel meg nem nagyon foglalkoztam veluk lenne egy par kerdesem.

1. A fold fellett vannak valami gyokerei, ez normalis?

2. Honan tudom aztat hogy mikor volt utoljara atultetve es hogy mikor kell en atultessem? talan megtehetem most is? (marmint ebben a honapban)?

3. Honnan tudom aztat hogy kell e neki nagyobb edeny vagy elegendo amiben van?

 

 

Hat most ennyi jut eszembe egyenlore, csatolok egy kepet is rola amin latszik nagyabol minden (peldaul az edeny merete), es ha esetleg valami jo tanacsot tudnatok adni vagy barmi fontos tudnivalot meg, szoval barmit nagyon halas lennek.

 

Elore is koszonom.

Udvozlettel!

B. Imre Creative Commons License 2010.03.12 0 0 14126
Rabi 75 !

Két emailt is küldtem.
Üdv. Imre
CzVeronika Creative Commons License 2010.03.12 0 0 14125
Mi a pontos neve annak a betegsegnek, amikor lombhullato bonsaiok levelei pergamenszeruen elszaradnak es leesni azert nem tudnak, mert egy pokhalo vastagsagu valami tartja oket? Sokszor ott hintaznak a halott levelek egy pokhalo szeru valamin. Ez mi?
rabi75 Creative Commons License 2010.03.12 0 0 14124
Endru

Itt is találtam cuninghamia lanceolata amit kerestél már régen
Kinai szúrósfenyő
AzHofi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 14123
Jó jó, bocsánat tőled is meg a Carmonától is, legfőképpen tőle, neki jobban fájt volna :-)
Előzmény: endru (14122)
endru Creative Commons License 2010.03.11 0 0 14122
Nem értem. Ez már beteges, mindenki a gyökereket akarja metszeni. Felejtsétek el a gyökérmetszést, csak erőteljesen fejlődő, fiatal növenyeknél, vagy yamadorinál az összeszorítás miatt lehet szülséges. és a vastag gyökereket vágjátok, minél kevesebb hajszálgyökér vesszen el.
AzHofi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14121
Fehéres, vagy fehéres vöröses dolomit féle kő illene hozzá jobban, vagy inkább valami lávakőszerű bazalt, vagy ilyesmi? Esetleg vöröses homokkő? Nem tudom. A fehéres az szép kontrasztot hozna a fekete, zöld talaj mellé.
Előzmény: libapék (14120)
libapék Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14120
szerintem ne bántsd a gyökeret.
majd jövőre.
Előzmény: AzHofi (14119)
AzHofi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14119
Á, ez csak a dolgozószobám. Végülis valami dimbesdombosabb, egy-két kősziklával berakott táj jobban nézne ki, holnap talán megcsinálom. Ha már kiveszem a tálból a fát, érdemes kicsit megnyesegetni a gyökerét, ugye?
Előzmény: libapék (14116)
libapék Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14118
kafa, mondjuk én ZEN-esebbre vettem volna a figurát, de nagyon hatásosak ezek....
órákat lehetne mélázni előttük....
a probléma az, hogy a nejem nem engedi átalakítani az akváriumot.... :-(
Előzmény: rabi75 (14117)
rabi75 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14117
A blogomon van egy ehhez hasonló elkészített saikei.Egyik haverom készítette
Ide katt
Előzmény: libapék (14116)
libapék Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14116
hááát, ha véglegesre akarod, akkor szerintem simán ültesd be.
a talajt én most még "kihajítanám", és valami dombos "tájat" alakítanék ki. a füvet legfeljebb újra csinálod.

Célszerű a carmonát aranymetszésbe rakni...
aztán kis utacskák, fácskák, moha, stb, és kész is a ház ékessége....
Előzmény: AzHofi (14115)
AzHofi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14115
Ja és a kérdés: hagyjam a tálban a Carmonát, vagy ültessem be a gyep közé? Szivesen beültetném, tök jól nézne ki, csak mi lehet a hátránya? Kontrollálhatatlan gyökérnövekedés? Ha évente kiszedném, körülötte kicserélném a földet, gyökereket megmetszeném, az úgy szerintem jó volna. Mi a ti véleményetek?
AzHofi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14114
Nem tudom, az agyaggranulátum nem volt tudatos, valami drainréteget akartam az aljára, és ezt találtam itthon :-)
Előzmény: rocky_ (14113)
rocky_ Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14113
Nagyon állat :),
gondolom sima szobai körülmények között ez is esélytelen lehet (kavics helyett agyaggranulátumot tettél alulra ? Mert nekem is volt ilyen itthon, és attól féltem hogy az felszívja a vízet, azért nem mertem betenni alá, de ha a tiéd alatt az van akkor gondolom egyáltalán nem szívja fel a vizet.

amúgy olcsó hajnyíró/pajesz vágó 1-2k ból kijön, a célnak meg megfelel
Előzmény: AzHofi (14112)
AzHofi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 14112
Szépen kinőtt a Fű a Carmona alatt. Lassan lehet nyírni. Van ilyen kicsi fűnyíró, vagy marad az olló? :-) Keresek valami kézi birkanyírót legföljebb :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!