Keresés

Részletes keresés

wsthajni Creative Commons License 2007.01.27 0 0 4404

Nagyon kösznöm, igazán kedves vagy!

 

Hajni

Előzmény: hb-tatus (4394)
LUDLUM Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4403

Szeva!

 

Egy ilyenre gondoltál, vagy éppen erre?

Előzmény: hb-tatus (4402)
hb-tatus Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4402

szia Beri!

Az első hozzászólásodra: szó nincs arról, hogy kiadjuk albérletbe a munkát!

A leány saját kútfőből, ill tanszéki ráhatás miatt választotta TDK ill diploma dolgozata témájául a bélyeges téglákkal kapcsolatos sztorit. A kérésére,- amit te is láttál a Fórumon- küldtem neki irodalom címeket és másolatokat a ME cikkekből, meg elirányítottam Kádár Jóskához. Lövei P. györi tanulmányában kb 500 téglakép van, a ME cikkekben és Kádár J. könyvében össz kb 200 , a Fórumról is le tud szedni néhány százat. (a Fodor könyveket nem ajánlottam, mert a móricka rajzokból nem felismerhetők a téglák, még olyan alapvető dolog sem derül ki, hogy domború vagy mélyített a jel). Ezek a képek tehát hozzáférhetők, ezekkel tőlünk teljesen függetlenül azt csinál, amit akar, úgy csoportosítja, katalogizálja ahogy akarja. Nem nekünk csinálja, hanem az ő egyeteme szájíze szerint. Nem hiszem, hogy ha felkérik Lővei Palit, Lovassy Klárit, vagy közülünk bárkit konzulensnek, az a Monarchia céljait megváltoztatná, sőt azt hiszem profitálhatunk is belőle. Egy szóval: teljesen egyetértek veled, de van egy ilyen olvasata is a dolognak.

Címer kérdés: én a kettős címert javaslom, hisz a Monarchia teljes nevén Osztrák-Magyar Monarchia volt, nemcsak a Szentkorona országaiból állt.

Katalógus: Egy alapvető dolog: a katalógust kétféle formában készítjük elektronikusan és nyomtatott formában. Mindkettő más-más techikát igényel- hogy tovább bonyolódjon a kérdés. A kereső programok (mindkettőtöké) az elektronikus formára vonatkozik. De meggondolandó az is -igénytől függően- hogy a DVD re írt anyagnak rögzített sorrendű változata is legyen. A nyomtatott verziónál értelemszerűen nincs mód a pillanatnyi igény szerinti keresésre, ott a lehető legjobb, rögzített megoldást kell kiválasztani. No, hát ebben lesz jó sok megbeszélni valónk.

jó éjt!

Előzmény: be-ri (4398)
kks Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4401
Beri !

Szerintem olyan címert használjunk ami téglán korábban már megjelent !
pl.:


üdv : Norbi
Előzmény: be-ri (4397)
kks Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4400
Üdv Mindenki !

A saját levelemre "válaszolok", azért ez sem piskóta, nemdebár ?

Szóval, ami viszont 1 alapkérdés : a bajain a V az V ( monogramm ) , vagy római 5-ös lehet, mert az elnevezésnél ez már viszont nem mindegy !!

üdv : Norbi
Előzmény: kks (4395)
LUDLUM Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4399

Szeva!

 

Tag volnék!

A rendszerezés egy rövid borozás mellet beszéltetett meg. A többi már az informatikai vénával megáldott segítőn múlik.

 

Tatus!

 

Sajna a téglás terveim nem úgy alakulnak, mint ahogy szeretném. Asszem ebbéli gondjaimat a schengeni csatlakozás rendezni fogja.

Ha tehetem, a neten keresgélem a tgy-ak történetét, illetve másolom ki a tulajokat.

Erre csak este van lehetőségem. /2 hónap alatt 3-at dogoztam óraszámban./ Persze ezért nem kell megkönnyezni a témát , csak érzékeltetném mennyi lett a szabadidőm. 

Előzmény: Lymphater_az Alapító (4387)
be-ri Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4398

Szia!

Részben nyitott kapukat döngetsz, mert a KKs és az én keresőm is így működik.

 Viszont ahoz, hogy minden gyűjtemény bekerülhessen, amint a Tatus is írta, egyformán kell jellemeznünk egy adott téglát, azonos formátumban stb.

Előzmény: Lymphater_az Alapító (4396)
be-ri Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4397

Szia TAtus!

 

Ezt a témát mát több alkalommal felvetettük, de csak kerülgatjük mint macska a forró kását.

Szerintem nem egy "külsősnek" kell odaadni ezt  a feladatot, aki még lehet, hogy nem látja pontosan, hogy mit lehet és mit kell tudni egy tégla besorolásáról, azonosításáról....

A következő össznépi gyűlésen ez legyen az egyik napirendi pont és le kell fikszálni. Kész.

 Az egylettel kapcsolatben, pedig amit küldtem neked címereket felrakom ide is. Szavazzatok melyik lenne jó emblémának, fejlécen, tagságin, stb

Vagy tegyetek javaslatokat!

(Mind a 4 címer a monarchia idején volt használatos)

Előzmény: hb-tatus (4393)
Lymphater_az Alapító Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4396

szia Tatus,

 

tájépítő szakon úgy tudom, diplomaként tervezési feladatot kell csinálni

másrészt egy fél éves diplomaterv ehhez elég kevésnek tűnik

ennek ellenére, ha a leány érdeklődik és hajlanó komoly energiát fordítani erre, lehet, h működik

 

az jutott viszont eszembe, hogy az elmúlt években különböző építészeti programokat szervezve azt tapasztaltam, hogy a nagy építőanyag-gyártók könnyedén adnak pénzt olyan dologra, ami nekik jó marketing-értékű

 

vagyis, el tudnám képzelni, hogy például a wienerberger, aki a vezető téglagyártó ma európa e tájain, áldozna egy kis pénzt, mondjuk, egy egy-két éves ösztöndíjra, amivel lényegesen növelhetnénk az esélyét, hogy találjunk valakit, aki elmélyed ebben a témában

(ezzel még akár arra is lenne esély, hogy egy diplomázó még egy-két félévet szánjon erre a dologra)

 

de nem akarok most ilyen okostojás lenni, miután előkerültem évek után

 

gondolom, az egyesület - amibe én is szeretnék esetleg bemászni, már ha bevesztek - lenne a megfelelő jogi személy arra, hogy rajta keresztül egy ilyen dolgot el lehessen indítani

 

a TDK dolgozatos hallgatót meg azért javallottam, mert egyetem mellett, lelkesedésből még anyagi források híján is hajlandóak kutatni az ifjú titánok

 

más

 

a rendszerezés jó bonyolult ügynek tűnik

a másodikként belinkelt amerikai gyűjtő példájából viszont az látszik, hogy sok mindenre megoldás lehet, ha egy számítógépes adatbázisnál az adott tételek mellé olyan kategórianeveket, keresőszavakat teszel be, amikkel utána keresni tudsz

 

vagyis legyen egymástól akármilyen messze térben-időben-stb két tégla, ha mindkettőben van pl. szabadkőművesekre utaló jel, ezt beírod melléjük, és a keresőbe beírván, hogy "szabadkőműves", egyszerre fognak előjönni

 

tehát alapból lehet egyszerűen, valamiylen lineáris módon rendezni őket, és az adatbázisukba írni a másmilyen "rokonságra" utaló jelzőket

 

ez persze a fizikai rendszerezésüknél nem annyira jelent segítséget...:)

 

jó éjt, gondolkodjuk, abból lesz a cserebogár...

üdv,

lymph

Előzmény: hb-tatus (4393)
kks Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4395
Szeva Lymphater_az Alapító !

"miket tartotok fontos paramétereknek?"

A legfontosabb paraméter a jel, de ezen felül szerintem - kicsi túlzással - "szinte tök mindegy", hogy mi miket tartunk fontos paraméternek, és hogyan nevezzük le a tégláinkat ( ilyen mennyiség mellett ! ). Ha van rajta évszám, helységnév, és monogramm : Baja 1859 V, akkor ez most melyik ?!
Nálam pld.: Helys.: Baja 1859 V + évszám,
de szinte mindegy !!
( Nálam a táblázatban a helység nevek között szerepel, de a keresővel kereshető a :
Helys ( kiadja sz összes helységnevet tartalmazót ), a
Baja ( kiadja az összes Baja feliratút ), az
Évszám ( kiadja az összes évszámosat ), és az
1859 szavakra is. ( kiadja az összes 1859-ben vetettet )).
Olyan alaprendszer, amely kb. 10.000 féle jelet,- a fotóival, vagy méginkább a változatok fotóival - pillanatok alatt felismer, és tud kezelni nem sok lesz.
A lényeg az, hogy 1 teljesen Outsider is viszonylag gyorsan megértse a rendszer felépítését, és tudjon benne keresni. Tudja, hogy a koronásokat pl. a táblázatban a koronások tételnél, a címereseket a címereseknél, stb..... Amennyiben meg van rajta évszám, helységnév, és monogramm együtt, akkor meg a kereső működjön.
Ennyi a tudomány ! ( Persze csak szerintem ! )
( Ez 5.324 jel, 5.809 változatáig eddig működött. )


üdv : Norbi


Előzmény: Lymphater_az Alapító (4385)
hb-tatus Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4394
két dolgot tehetsz: Vagy megvásárolod (az aróhirdetések tele vannak ajánlattal), vagy nem röstelled és lehajolsz értük, ahogy mi is csináljuk. Át kell forgatnod (a tulaj engedélyével!) néhány téglakupacot, vagy be kell pofátlankodnod bontási területre (ha Bp-i vagy, ott van jónéhány) és meg kell alkudnod a dakotákkal.
Előzmény: wsthajni (4392)
hb-tatus Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4393

Szia!

Többen is próbálkoztunk valamiféle szempontok szerinti "rendszerezéssel". Anno Cedenbal (hogy jóapád egyik kedvenc szófordulatával éljek), úgy a nyár elején KKS is Calambó is és én is tettünk fel vmiféle elképzelést. Ezek statikus rendszerek, eredetet, anyagminőséget nem vesznek figyelembe. Az alapbajt az okozza, hogy egyes téglákon kombinált jelek vagynak, és innentől ki mit tart fontosnak, úgy kategorizál. A méhlepényem szerint ezt úgy lehet(ne) álhidalni, hogy megegyezűnk/nénk bizonyos jelek "prioritásában", tehát, ha mondjuk korona, monogram és évszám együtt szerepel, akkor azt a "koronások-címeresek" kategoriában, betűrendben és végül évszám szerit kell keresni

Abban igazad van, hogy nem sokan foglalkoztak a téglákkal, mint ipartörténeti relikviákkal az elmúlt időszakban. Tudományos igényességgel csak Lővei Pál győri tanulmánya, Kádár József  Kőbánya- könyve és még egy-két apróbb tanulmány íródott meg, hiszen Fodor József irományai- ugyan a téglák apropóján születtek- de hemzsegnek a valótlanságoktól, a hiányos ismeretektől, igénytelen és nagyképű fércművek. Ezen túlmenően senki nem vette a fáradságot, hogy rendszerezzen, kutasson, feldolgozzon, dokumentáljon és publikáljon.

Jó ötlet, hogy diploma dolgozatot író emberkét keressünk: mindjárt van is ötletem: (remélem, nem orrol meg rám érte) a napokban jelentkezett a Fórumon egy tájépítő leánygyerek, akinek a szándéka asszem' találkozik a te elképzeléseddel. 

Előzmény: Lymphater_az Alapító (4385)
wsthajni Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4392

Sziasztok,

 

Segítségre lenne szükségem: pecsétes téglát kereske, kb 50-60 darabra lenne szükségem. Meg tudnátok mondani, hogy hol lelhető fel???

 

Köszi előre is,

 

 

Whajni

Lymphater_az Alapító Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4391

furcsa, a külföldi múzeumok site-jait nézegetve, nem nagyon van bennük komoly rendszer...

 

http://www.monklands.co.uk/summerleebricks/index.html

 

Lymphater_az Alapító Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4390
hb-tatus Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4389

szia!

A pálya a Tiéd! Természetesen mindannyiunkat érdekel a misztikum, így a szabadkőművesség is; osszad meg az ismereteidet velünk! Természetesen tudott dolog a kőrzö-derékszög vonalzó szimbólum utalása a Szervezetre; mindjárt itt egy kérdés is: sokak szerint meglepő a hasonlóság, hovatovább az egyezőség más hatszögű szimbólummal. Mi az igazság vajh'?

Ugyanez ismert Budapestről (Gerenday féle műintézet), ugyancsak Bp-ről VT monogrammal (Virava?), Győrből és az ausztriai Grossenbrunnból

Előzmény: gyugyerák (4383)
Lymphater_az Alapító Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4388
Lymphater_az Alapító Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4387

ő tag itt?

 

http://pecsetestegla.cjb.hu/

 

ez (a betűrend) kézenfekvő, de sok gondot nem old meg...

sok összekapcsolódó téglát meg szétszór egymástól...

Lymphater_az Alapító Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4386

és még valami:

 

mindenkinek javasolom, hogy fotózásnál használjon különböző súrlófényeket

sokat segít a jegy kiemelésében

nagyon sok fotón alig lehet kivenni a lényeget...:(

Lymphater_az Alapító Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4385

sziasztok

 

no, pár napja otthon voltam, és miközben levittem a "gyűjteményt" a másodikról a pincébe, kicsit át is néztem őket

100 tégla, 80 körüli ép egész, a maradék töredék

(egésznek tekintek minden téglát, amin a jegy egész)

 

nem is ez a lényeg

 

ahogy azon gondolkodtam, hogy milyen rendszer szerint rakjam őket gúlába a lépcső alatt, az jutott eszembe, hogy most, hogy már elég sokat sikerült visszaolvasgatnom a topikban, sem nagyon találtam összefüggő, teljesség igényére törekvő rendszerezési elvet

 

Ti hogyan rendszerezitek őket? Tatus, neked nagy gyakorlatod van a Linné-féle biológiai rendszertanban, Te hogyan rendezed téglány gyerekeidet?

 

én azóta agyalok valami rendszer-csökevényen, alakulgat, ha van belőle egy vitaalapra való, majd bedobom

 

de Ti mit gondoltok?

miket tartotok fontos paramétereknek?

csak a stiláris jegyeket? vagy a mérnöki (anyagtani) paramétereket is?

gyanítom, ha csak a téglák vas-oxid tartalmát nézzük, már az is segíthet egy-egy helyhez (agyagbányához) kötni őket

 

csodálkozva látom, ha nem így van, javítsatok ki, hogy az utóbbi évtizedekben egyetlen "szakember" érdeklődése fordult csak a téglák felé: Lovassy Kláráé

ti beszéltetek vele? ő hogyan rendezi a múzeumban a téglákat?

nem is tudom, kinek kéne ezzel foglalkozni: építészettörténésznek? régésznek? művészettörténésznek?

 

lehet, rá kellene kattantani valami fiatalt a témára: egy egyetemistát, aki TDK-zna belőle, vagy talán egy doktoranduszt valahol egy éptört vagy művtört vagy akármilyentört tanszéken?

 

ha valóban katalogizáláson gondolkodtok, óhatatlanul szükség lesz tudományos igényű "rendszertanra"

 

bocsánat

 

hosszú voltam, és lehet, úgy viselkedtem, mint porcelán az elefántboltban, vagy mint buldózer a bélyegestégla-múzeumban...

 

csak zakatol az agyam...:/

 

üdvözlet mindenkinek

hétvégén, lehet, nekiállok fotózni a kis kockafejeket...:)

 

lymph

 

 

gyugyerák Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4384

na ez az, nem rakta be a dög...

 

 

 

   
Előzmény: gyugyerák (4383)
gyugyerák Creative Commons License 2007.01.26 0 0 4383

Szevasz Tatus!

 

Igazad van, egyfelé húzunk, de tényleg nem könnyű felvenni veled a tempót!

Én sem voltam a héten, a jövő 7 pedig családos szabi... Szóval semmi www, még talán térerő sem... ;c) Néha jó az...

 

Na azért idemásoltam egy téglád, mert nem jött erre reakció én meg továbbra is feszegetem a Szabadköműves-Templomos-Szimbológia dolgot.

 

Íme az egyik legfontosabb, vagy a legfontosabb Szabadköműves jelkép.

Nem hasonlít?

 

Amúgy 80-100éve még véresen komolyan vették a Páholyt és annak köreit, működését, minden ami azzal kapcsolatos volt az "titkos", félelmetes, hatalmas, sejtelmes.. szóval nekünk való.

Ezért is érdekel....

 

 

 

hb-tatus Creative Commons License 2007.01.25 0 0 4382

Szia!

Szégyellem is magam érte. Családi kirándulást tettünk vasárnap, megnéztük a pozsonyi várat és az óvárost. Odafelé Oroszváron át mentünk, vissza meg már sötét volt és a nejem miatt (vmi fontos TV műsor okán) sietni kellett. Ha egyedül vagyok, az egy másik helyzet, természetesen...bocs.

Előzmény: felvidek22 (4379)
hb-tatus Creative Commons License 2007.01.25 0 0 4381

szevasztok!

VM szép fürgedi téglái csak megerősítették a régóta érlelődő kételyeimet a B koronás téglákkal kapcsolatban. Az értelmezés, miszerint a B= Benyovszky volna, a nemrég elhúnyt Fodor Józseftől származik, és az irományában közölt téglát szerinte Gárdonyban gyártották. A kétségeim egyik része ezzel kapcsolatos: 1. az általam ismert semminemű dokumentumban,könyvekben, lexikonokban, a Neten fellelhető egyházi és világi irodalomban nincs nyoma annak, hogy Gárdonyban Benyovszky érdekeltség lett volna. 2. rengeteget gyűjtöttem a környéken (Pázmánd, Nadap, Kápolnásnyék, Baracska, Adony, Pusztaszabolcs, Zichyújfalu, Agárd, Dinnyés, Seregélyes, Szabadegyháza, Sárosd, Hantos), de még csak véletlenül sem találtam ilyen téglákat. 3. Benyovszky gróf volt, a téglán viszont nem grófi korona látható.

A kétségek másik része: A Fodor féle téglát viszont sokat találtam Lepsény, Enying, Kabókapuszta, Lajoskomárom, Balatonfőkajár és Balatonszabadi környékén. VM fürgedi képei láttán kutakodni kezdtem a Neten, és a következőket leltem Demeter Zsófia tollából:

....Az enyingi uradalom Batthyány Fülöp herceg (1781-1870) egyik, a hitbizományi védettség (Batthyány-Strattmann majorátus) alá nem tartozó gazdasága volt. Általam vizsgált korszakában azonban a hitbizományiakkal (Kanizsa, Ludbreg, Inta, Németújvár, Körmend), illetve 1848-ig Érddel, 1848 után pedig Bóllyal és Sellyével együtt kezelték. Ekkor volt ugyanis utoljára egy kézben ez a hatalmas „birodalom”, hiszen a herceg agglegényként, gyermektelenül halt meg 89 évesen, így a család más-más ága örökölte az elsőszülöttségi hitbizományt, a hercegi címet (Batthyány Gusztáv), illetve az enyingi uradalmat (Batthyány Iván két leánya, gróf Draskovics Károlyné illetve herceg Montenuovo Vilmosné) (Sósskuty, Tárnok 1875, 39; Degré 1985, 18).....

....A hercegi uradalmak között az enyingi volt az egyik legnagyobb területű. Farkas Imre tiszttartó 1861. évi megfogalmazása szerint „a szép Mezőföld középpontját foglalja el”. A XIX. században az anyauradalom központja Enying lett, míg ezelőtt Mezőkomáromban működött a tiszttartóság. Az uradalom három megye határán feküdt: a Veszprém megyei részen Enying, Mezőkomárom Lajoskomárom, Hodos, Tisztavíz és Szentmihályfa-puszta,Somogyban Faluhídvég, Város¬hídvég, Oroszi, Rebecz és Pél, Tolnában pedig Felsőnyék, Horhi, Potol, Fürged, Kollát és Szálka tartozott hozzá. 1830-56 között a Fejér megyéhez tartozó dinnyési pusztát is bérelték. ...  A fentiek alapján azt gondolomVM téglái és a környéken talált téglák is Batthyány herceg uradalmában készültek, a B jelűek is, és a M koronásak is.

Ez utóbbiak nagyon különböznek a bólyi Montenuovo uradalom tégláitól. A B természetesen

Batthyány- t takar, és a háromosztatú korona is stimmel.

Van mégegy tanulsága a történetnek: A Fodor író úr által felhozott "anekdota" a fogadásról, meg a hordó sör tétről erősen megkérdőjelezhető, egész egyszerően hazugság. Ismét bebizonyosodott, hogy a grafománia, ha gátlástalan ostobasággal párosul, úgy akkor sem eredményez "tudományos" értékű könyvet, még akkor sem, ha deklarálja a szerző, hogy "a közművelődési célt szolgálja"

nyakashegyi Creative Commons License 2007.01.25 0 0 4380

Szia Tatus!

 

Hidd el, én szívesen tennék hozzá, ha tudnék. Nem mentegetőzésképpen, de 3 apró gyermek mellett nem igazán vagyok mostanában mobilis, pláne figyelembe véve a divatos emancipáció okozta egyéb rám háruló (szabadidő csökkentő) feladatokat:-) Egyenlőre ez van. Tavasszal talán több eséllyel indulok neki a kutakodásnak. Az egyesületbe természetesen be szeretnék lépni, ami közösségi feladat adódik, abból résztvállalni. Gőzleengedésre meg egy korsó sör jól jön, mellettem is itt figyel az Arany Fácán:-)

 

Előzmény: hb-tatus (4378)
felvidek22 Creative Commons License 2007.01.25 0 0 4379
szia

csak nem elmentél előttünk úgy hogy nem jöttél be?????!!!!!!

Engedd ki nyugodtan! mi meghallgatunk! :)))
Előzmény: hb-tatus (4378)
hb-tatus Creative Commons License 2007.01.25 0 0 4378

sziasztok!

Az érdemben hozzászólókat egy jó ideje az egyik kezemen meg tudom számolni. Senki másnak nincs hozzátenni valója? véleménye? adata? értesülése? az egyesülettel kapcsolatos elképzelése? kívánalma?

Kicsit kesernyés szájízzel kérdezem: ugye, mi mindannyian egy irányba húzzuk a szekeret?

Phüü..leengedtem a gőzt, bocsánat.

Új szerzemények: Dénestorcsmicsérd 4X, Gelle 2x

 

felvidek22 Creative Commons License 2007.01.25 0 0 4377
köszi.
természetesen bárkit szivesen látok.
persze akkor már cseredarabokkal együtt gyertek.
Előzmény: cyperus (4370)
V.M. Creative Commons License 2007.01.25 0 0 4376

 

     Felvidék !

 

   Köszönöm!  Megérte esedezni a képekért, így részben kész állapotában is nagyon

barátságos és gyönyörűen szép a létesitményed. Gratulálok!

 

   Üdv!

Előzmény: felvidek22 (4365)
jeepy Creative Commons License 2007.01.25 0 0 4375

hb-tatus

köszönöm!

 

Előzmény: hb-tatus (4371)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!