Keresés

Részletes keresés

42tibcsi Creative Commons License 2012.07.20 0 0 35700

Gondolom lesz színt eltérés a tartályok és a lakás közt, így a tartályok előre menő ágába javaslok egy rugós visszacsapót a felesleges gravitációs fűtés el kerülésére.

Előzmény: TIGweldING (35686)
42tibcsi Creative Commons License 2012.07.20 0 0 35699

A Celsius öntött vas gáz kazánod ma már igencsak elavult típus, de megértem , hogy még megtartod ha kifogástalanul üzemel még ha nem is gazdaságos mivel úgyis csak másodlagos szerepe lesz. Az is jó, hogy az előremenő termó keverő útán van bekötve mivel ugyis a kazán 60°ra van állítva. A lecsapódás el kerülésére pediglen a VTC gondoskodik. Az iszapszűrődet át helyeztem, viszont nem értem mi az a sok csimbilimbi a Lighno tetején?   

Előzmény: TIGweldING (35686)
arnoldj Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35698

És mi van a Flamco által gyártott a tágulási bekötő szelepén lévő elzáróval:

.

Vagy ugyen ez a Rehau által:

 

Az hogy nem lehet elzárót egyes helyekre beépíteni, idejét haladott dolog. Csak tudni kell, hova milyet.

Előzmény: TIGweldING (35697)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35697

Szintén a "sok az a biztiszelep" fan-oknak.

 

Csakhogy Mr. James Watt-ot igazoljam.

 

TIGweldING Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35696

Az igaz!

De ha a visszatérő 20-30 közötti, akkor soha nem lesz az előremenő 60-65.

Ezt üzemeltetési tapasztalat alapján állítom.

Előzmény: joevagyok68 (35693)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35695

Bocs,

Joe nak írtakból, a végéről a kép kimaradt:

 

Wattocsak Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35694

Néha "magaaláhuggyozott" (így tanultam ezzel a szakkifejezéssel). Az alja el is korhadt, majd ki is líukadt a víz miatt. Ezért lett kondenzációs kazánunk. Igaz ez is folyik, de ez most jó:-)

Régebben a nagyobb kazánoknál volt előkeverés, mondjuk egy kis 25-40 szivattyúval rövidre zárták az előremenőt, és a visszatérőt, de most a nagykazánoknál van egy motoros pillangó ami akkor nyit ki, ha a  víz megfelelő hőméréskletű.

Mások úgy oldják meg hogy a hideg víz a kazán alján rögtön keveredik a melegebbel, így nem pisil be a kazán:-)

Előzmény: joevagyok68 (35691)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35693

"A kazántermosztátot legalább 60 oC-ra állítsa"

 

Ahaaa azzal/ezekkel az előremenő hőmérsékletét állítod !!  :-))..szerintem

Nem a visszatérőét !

Előzmény: TIGweldING (35692)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35692

Joe!

Idemásolok a gázkazán kezelésijéből

  • A kazántermosztátot legalább 60 oC-ra állítsa, hogy elkerülje a hõcserélõn a kondenzációt. A kondenzáció korróziót okoz, mely csökkenti a kazán élettartamát.
  • A kazánhőmérséklet szabályozó forgatógombját a kívánt maximális hőmérsékletre (ajánlott kb. 75°C) kell beállítani

 

No, az ESBE (ha 50-es patront teszek bele), akkor 55°C-nál már teljesen nyitva van, nem kever vissza.

Ekkor teljes egészében az átáramoltatott mennyiségtől függ az előremenő hőfoka. Ugye ez az 55-öt biztos meghaladja, és reményeim szerint a 75-öt már nem éri el. Amúgy 95-nél lenne a hőkorlátozó általi védelmi leoldás.

 

Sokkal inkább tartok a gázkazán hőcserélő gyors felfűtésétől (bekapcsoláskor), és gyors lehűtésétől (kikapcsolás utáni utókeringetés).

Be fogok számolni a tapasztalatokról.

Ha agyonvágom a gázkazánom, tőletek (is) fogok tanácsot kérni a választandó típusról.

 

 

 

 

Ezt nem neked, hanem a biztonsági szelep "tudoroknak" szintén a gázkazán tervezési segédletéből:

 

 

Előzmény: joevagyok68 (35691)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35691

"azért kell a magasabb visszatérő, hogy ne legyen kondenzációs:-)"

"Azt írták, hogy a rámenő legyen 60°C-os"

 

na de nem 60 fokos !

 

És amúgy a régi nagy vízmennyiségű , vastagcsöves rendszereknél - mondjuk nálatok régebben :-)) - nem okozott problémát ?

Előzmény: Wattocsak (35690)
Wattocsak Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35690

Sok kondenzációsra is rá van írva, hogy 20 fok felet kell lenni a visszatérőnek. A nem kondenzációs gázkazánnál meg azért kell a magasabb visszatérő, hogy ne legyen kondenzációs:-), vagy ne érje károsodás a kazánteret.

Előzmény: joevagyok68 (35682)
42tibcsi Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35689

A gáz kazánnal miért fűtöd a puffert is? A lakás visszatérőjét közvetlen a gázkazán bemenőjére is kötném. Így a puffert feleslegesen nem fűtené, gondolom tartaléknak használnád úgyis a gázt.

Előzmény: TIGweldING (35686)
42tibcsi Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35688

Átrágtam magam a soros megoldáson, és igazat kell, hogy adjak mert valóban megoldható egyszerűen ha a lehetőségek megvannak és előnyös is. Még az sem számit ha más méretűek a tartályok, fő előnyét a jobb rétegződésnek tartom, hátránya a gravitáció megszűnése esetleg minimálisra csökkenése hisz arra kevés esély van, hogy a tartályokat egymás fölé tudnák helyezni (lehet, hogy e miatt javasolják a kazángyártók a párhuzamos bekötést). Én biztonsági szempontból nem méltányolom ha egy rendszer biztonsága a gravitáción múlik. A Laddomat-ban is van egy gravitációs szelep, de nem hiszem ha a kazán ful megy és szivattyú le állásnál ez megoldaná a problémát (lehet, hogy nem is erre tervezték hanem a maradék hőt elvigye).

Sajnos nálam nem meg oldható mivel jelentős távolság van a tartályok közt és a Laddomat is korlátozza a távolságot valamint a törések számát, de ha ez nem így lenne és is inkább a soros verziót választanám.  

Előzmény: arnoldj (35683)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.19 0 0 35687

Váltó érintkezős relé

Előzmény: TIGweldING (35686)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35686

Megint módosítottam kicsit.

 

Az LTC141-et kerülőágra tettem.

A beépített visszacsapó szelepét feloldom. Tehát mint visszacsapó működni fog.

Viszont a főágra az LTC141-el párhuzamosan betettem egy nyelves visszacsapó szelepet kizárhatóan.

 

Lehet hogy ez így túlzás?

 

Továbbá várnám javaslataitokat a motoros szelepre vonatkozóan.

Az 5/4"-os csövön lévő motoros szeleppel szemben támasztott funkcionális követelmények:

  • betáp kimaradás/áramszünet esetén nyisson
  • ha visszajön a villany zárjon le

 

arnoldj Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35685

Ha meg nem építész be elé -utána elzárót akkor újra friss vizet engesz a rendszerbe, amit újra szűrhetsz:-)

Miért nem elég egy szakaszra, ahol megfordúl minden víz?

 

Előzmény: TIGweldING (35679)
arnoldj Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35684

Nem a gravitációs áramlás miatt felesleges.

Gravitációs áramlás lesz, csak arra nem lehet hagyatkozni!

Előzmény: TIGweldING (35681)
arnoldj Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35683

Csak sejtem, hogy mi okozhatja az aggályodat. Az hogy a puffereket összekötő csőben időnkánt változik az áramlás iránya.

Kicsit áthelyeztem a rajzodon a dolgokat, de sajnos nem tudom beilleszteni valami okból. De mindegy is, mert a kapcsolás maradt.

A működésben 4 eset fordlhat elő:

1)

A radiátor kör áll, a kazán fűt: az 1-ből áramlik a víz a 2-be, teljes mennyiségben. Pufferek teljes töltő üzemben vannak.

2)

A radiátor kör megy a kazánnál kisebb teljesítménnyel: Az áramlás még mindíg 1 -> 2, de kisebb mértékben, mert a radiátoros kör levesz belőle. Pufferek lassan töltődnek.

3)

Radiátor kör megy a kazánnál nagyobb teljesítménnyel: Az áramlás 2 -> 1, + a radátor kör elviszi a kazán összes vizét. A pufferek lassan kisülnek.

4)

Csak a radiátor kör megy: Áramlás 2 -> 1, teljesm mértékben a pufferen keresztűl megy az áramlás. A puffer teljes kisülési üzemben van.

ui.:

Az egyszerűsítés kedvéért a pédában a a tömegáramok egyformának vannak tekintve, de ez sok mindent nem befolyásol.

 

Előzmény: 42tibcsi (35665)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35682

"Azt írták, hogy a rámenő legyen 60°C-os,"

Hol van az előírva, hogy egy gázkazánnál, mennyinek KELL lennie a "rámenő" víz minimális hőmérsékletének ??

 

Szerintem meg pont jó(t) tenne a(z egyszerű, nem moduláló) gázkazánnak, hogy hideg vizet kap a pufferból.

Úgy kikapcsolásig mehetne maxigázon, ott ahol a legjobb a hatásfoka !

 

 

 

Előzmény: TIGweldING (35680)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35681

Legyen igazad!!!

Természetesen ezt is ki fogom próbálni, ám a jelen tudásom szerint erre nem esküdnék meg.

Persze ez esetben a "biztonsági" motoros szelep felesleges kiadás lesz/volt.

Előzmény: arnoldj (35678)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35680

Az eddig üzemeltetett rendszerem paramétereiből vettem az ötletet.

Sajnos eddíg a gázkazán 20-30°C-os vizet kapott rámenőként.

Különösen mióta leszigeteltük a házat.

Elindúlt, majd rövid időn belül - 10-20 perc - leállította a lakás termosztát.

Ezt sokáig nem bírná a kazán.

 

A paramétereket a gyártói dokumentációból vettem.

Azt írták, hogy a rámenő legyen 60°C-os, az elmenő így 75°C-osra adódik.

Eredetileg 60°C-os patront terveztem a gázkazánhoz is. Ám tanácsra - amit megfontoltam - 50°C-ost fogok betenni.

Igazán bajba akkor leszek, ha ez (mármint az 50°C-os) alkalmazásával magas lesz a kazán rámenő, és a kazán védelmi jelre leáll, mert ennél alacsonyabb hőfokú patron nem létezik az ESBE szelepbe.

Ekkor még emelhetem az átáramoltatott mennyiséget. (szivattyú 3. fokozat) Ezért terveztem ide is 5/4-es csövet, mert alapból az 1" is elég lett volna.

De a 30kW az mégiscsak 30kW, ugye.

Előzmény: joevagyok68 (35669)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35679

Az Y szűrő betétjének ki/be szerelésénél valóban van vízeszteség. Nem akarom heti szinten szerelni a betéteket.

Azonba pusztán e miatt ne fogok minden Y elé és után elzárót beépíteni.

Most nincs nálam a csőtábla.xls fájlom, melyből meg tudnám mondani, hogy 5/4-es cső esetén mekkora a cső méterenkénti térfogata. (számolni most nem akarom)

Valóságban a puffer körüli csőhosszok rövidek. a leg hosszabb cső talán a 2. sz. tartályt a vegyes kazánnal összekötő szakasz. Ez talán 3-4 m.

 

 

Előzmény: arnoldj (35662)
arnoldj Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35678

Azzal hogy áttértem a tartályok soros kapcsolására lemondtam arról, hogy áramszünet esetén a víz megforduljon a tartályok felé.

Miért mondtál volna le?

A 2. pufferben lesz 30C-os víz az 1. ben mondjuk 50C a kazánodban pedig szintén 50C. Mivel egy körben vannak a 2. purreben lévő hidegebb víz próbál beáramlani a kazánodba a melegebb víz pedig ki onnan. Lesz gravitációs keringés, csak nagyon kis teljesítményű. Ha párhuzamosan lennének akkor sem lenne sokkal nagyobb.

Előzmény: TIGweldING (35674)
arnoldj Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35677

Elnézést kérek a WIlo-tól, hogy ilyet mondtam róla! :-)

 

 

 

Előzmény: TIGweldING (35673)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35676

Tibcsi!

 

Ezen már túlhaladtunk!

 

Átterveztem a tartályokat soros kapcsolásra.

 

A gázkazán azért van csak az 1. sz. tartályon, mert nem akarom gázzal a teljes térfogatot felfűteni.

Még lehet hogy az 1. sz. tartályt is csak részben.

Ezt most nem tudom megmondani, ehhez kell legalább egy fűtési szezonnyi tapasztalat.

Előzmény: 42tibcsi (35661)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35675

Megkérdeztem a cirkóm 65eFt-os hőcserélőjét, és azt válaszolta hogy igen, szükség van. :-)

Előzmény: arnoldj (35671)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35674

A puffer és a kazánok között a víz meg fog fordúlni gravitációsan is, de olyan pici lesz a sebessége, hogy a kazán teljesítményének csak töredékét fogja elvinni.

Valamelyik hozzászólásban kiszámoltam, hogy mekkora fajlagos nyomásesés áll majd rendelkezésre, hidd el nagyon minimális.

 

Többen is mondják, hogy létrejön a puffer és akarán között a gravitációs keringés, mert a puffer visszamelegíti a kazán. Igen, de relatíve sok idő kell, hogy kiegyenlítödjön a hömérséklet különbség. Ami azt jelenti, hogy a kazán vize kb 1x lecserélődött, ami  messze nem 20-30kW folyamatos teljesítmény,  a tizede sem!

 

Azzal hogy áttértem a tartályok soros kapcsolására lemondtam arról, hogy áramszünet esetén a víz megforduljon a tartályok felé.

Ezért lett betervezve a vegyes előremenőjét a lakás előremenőjével összekötő (a helyszín alapján kb 50-80 cm hosszú) csődarab, melyen el lett helyezve 1 db motoros elzáró szerelvény.

 

Ennek lenne az a funkciója, hogy áramszünet esetén kinyisson!

Ekkor a víz útja a következő:

  1. vegyes kazán
  2. vegyes kazán előremenő
  3. összekötő vezeték a (már) nyitott gömbcsappal
  4. lakás előremenő
  5. radiátorok (itt a víz leadja a hő egy részét)
  6. radiátor visszatérő
  7. 2. sz. puffer alsó harmada
  8. 2. sz. puffer alja
  9. vegyes kazán rámenő vezeték
  10. vegyes kazán

Mint írtam a régi kazánt leteszteltem a lakáskör felé, a víz szivattyú nélkül is tökéletesen megfordult.

Hatásfo mérés becslés miatt volt olyan hogy 2 napig gravitációsan üzemelt. Itt a lényeg az üzemelt szón van!

 

ui:

Aki bízik a garvitációs vészkeringésben, annak minek a normál esetben szivattyú?

 

Tapasztalataim alapján ha üzemel a keringető szivattyú - bár ezzel nő a villamos fogyasztás - ám a rendszer össz hatásfoka mégis nagyobb lesz. Ezért kell a szivattyú!

Előzmény: arnoldj (35659)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35673

Berekhatsz akármekkora csőhosszt víz akkor is fog keringeni a szikárd tüzelésű felé. Mert a víz nem a kegkisebb ellenállású utat választja, hanem fordítottan arányosan megoszlik az ellenállások szerint. így ha kevés víz is megy majd cigányútra az mind elvesztegetett energia lesz. 

:-) Egy csomó szerelvényt beépítesz, akkor ne ezen spórolj ami kellen. :-)

 

 Akkor kellene a vegyes előremenőjébe visszacsapó ha a gázkazán hidegoldala a vegyes hidegoldali csövére lenne kötve.

Viszont a gázkazán az 1. sz. tartályból szív. Ezért jelentős az ellenállás különbség!

Ergo a víz nem a vegyes felé fog megfordulni.

 

 

Miért LTC141-et szeretnél a szilárd tüzelésűhöz? VTC511 + szivattyú nem jó, mint a gázkazánál?

A gázkazán szivattyúja jön a régi rendszerből, viszont a vegyeshez kellett vennem. Ezt választottam.

 

Választhatod azt, csak +30EFT-ba kerül , hogy gyálilag építik neked be a (noname) szivattyút, egy Wilo, vagy Grundfos helyett.

 

No-name! His name is WILO.

WILO motor van beépítve az ESBE LTC141-be.

Ráadásul az utcánka üzemel egy WILO szervíz. Többek között ez is a típusválasztás szempontja volt.

 

 

:-) Mi van a jégerrel? :-)

Várjuk ki a végét!


Előzmény: arnoldj (35658)
TIGweldING Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35672

Szóval ma itt tartok a kapcsolással

 

arnoldj Creative Commons License 2012.07.18 0 0 35671

Eddig mágneses szűrésről nem volt szó, igaz ki sem volt zárva.

Mennyi az a sok amit kiszedett, és milyen finomságú?

Aminek esetleg ez a szemét árthatna az a nedves tengelyű szivattyú. De hiába a víz végzi a csapágyak kenését, az illesztési hézag olyan pici, hogy ami oda bebegy az púder kategória.

A szivattyú gyártók sem kérik a garanciához a beépítését.

Talán 5 éve ismerjük a márneses szűrőket, max 10. Viszont nagy hatákonyságú "modern" szivattyúk már jóval korábban voltak, és még mindíg jól elvannak.

Mi több mint 500 hőközpontot működtetünk (50 éve) , és sehol sincs ilyen szűrő.

 

Elhiszem, hogy több szemetet kiszed, mint az ülepítés, ezt nem is vitatom. Kérdés csak az, hogy szükség van ilyen mértékű szűrésre?

 

Előzmény: Blue_Sky_007 (35667)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!