Keresés

Részletes keresés

Alpaka2 Creative Commons License 2012.03.12 0 0 120

Egy TIGÁZ ügyben járatos ügyvéd elérhetősége a keleti régióban


Dr. Kalocsai Gábor (egyéni ügyvéd)  §
 
 
Cím: 4432 Nyírszőlős Izabella köz 65.
   
Tel:  (42) 470-065
Fax:  (42) 470-065
Mobil: (20) 939-1809
 

gmkiev Creative Commons License 2012.03.09 0 0 119

Egyetértek!

Előzmény: majdnemsz (118)
majdnemsz Creative Commons License 2012.03.09 0 0 118

Meggyőztél!

Mármint arról, hogy az a típusú ember vagy, aki csak mondja a magáét, és még csak meg sem hallja, hogy mások egészen másról beszélnek. Bizonyosságá vált, nem egy csapatban játszunk...

Részemről ennyi. Nem fektetek több energiát a felvilágosításodba.

Előzmény: gmkiev (117)
gmkiev Creative Commons License 2012.03.09 0 0 117

Csak hogy értsd is amit olvasol!

Még ma is a FŐGÁZ Bp.-i területén külsős ügyeletes készülékszerelő vagyok. Mikor három esztendeje áttértem a pellet fűtésre, és az órát mi havonta beolvastuk, a második diktálás után már jöttek is a "kollégák"!

Persze kérdésemre mi ez a VIP vizsga? A válaszuk az volt, hogy most került rám a sor. No ezen aztán jót röhögtünk, mivel az ott lévők mind tudtuk, hohgy a fogyasztás drasztikus csökkenését dobta VIP listára a száítógép. Ők végezték a munkájukat én meg hagytam.

Más. Kemence községben a Tigázhoz tartozom. Jöttek órát cserélni. Még ők ajánloták fel a péntek du.-i cserét, hogy ne legyen kényelmetlen.

Kérdésemre, hogy zárt szállító dobozt hozott e a szaki, csak mosolygott.

Továbbra is nagyon sajnálom azokat akiket ilyen méltatlan helyzetbe hoztak(nak) de ennek mint tudjuk a fogyasztói együttműködés a legjobb ellenszere. Nem szomszéd, nem gyerek, szülő megbízása. Mellesleg ha nem jöttek a kiértesített napon, akkor bátran kérheti bárki egy mindkét félnek kellemes időpont megadását.

 

 

És így is lehet!

 

 

Csak nagyon kell hinni benne!

Előzmény: majdnemsz (114)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 116

Az ellenőrzést a Tigáz-DSO az elosztót üzemeltető cég végzi. Tudtommal. Hozzám akkor jöttek ki, amikor az emfesz bedőlt és menedékesnek a főgázt kaptam és a váltáskor ellenőriztek, pedig ugye közöm nem volt aktuálisan a tigázhoz.

Utána jöttek, hogy menjek hozzájuk vissza ( mert régen ott kezdtem) és beintettem nekik ezek után.

Előzmény: Lajos_78 (115)
Lajos_78 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 115

Sajnos én is Tigáz területen lakom és olvasom ezeket a horror történeteket. A házonkívülben is láttam, hogy milyen primitív módszerekkel rágalmazzák a fogyasztókat.

Ezek szerint bárkit, teljesen vétlen fogyasztót is behúzhatnak a csőbe anyagilag is érdekelt gátlástalan szerelők.

 

Az lenne a kérdésem, hogyan lehet másik fogyasztóhoz átmenni? Akár az EoN is szóba jöhet, mert laktam olyan városban ahol ők voltak és nem voltak ennyire görények.

 

De nem igazán tudom, hogyan működik ez meg hogy lehetséges-e, mert elvileg ez Tigáz terület.

majdnemsz Creative Commons License 2012.03.08 0 0 114

Ebben a fórumban valóban nem a fűtési rendszerekkel foglalkozó szakemberek segítségét szokták kérni. Mert ez a topik nem arról szól.

És ismét figyelmen kívül hagytad a hozzászólásom és az egész topik valódi témáját.

Amiről te beszélsz, az egy másik topik témája. Ott érdeklődéssel olvassuk, megfogadjuk  a hozzáértő szakemberek tanácsait :)

Előzmény: gmkiev (113)
gmkiev Creative Commons License 2012.03.08 0 0 113

Ilyetén féle reklámra nincs szükségem

Már, mint láthattad, nem igazán foglalkozom gázzal.

De a véleményemet, én is megírhatom és azt tettem.

Mellesleg megjegyzem, hogy az egész fórumozósdinak egy nagy közös pontja van a nickekben.

Utálják a szakembereket!

Előzmény: majdnemsz (112)
majdnemsz Creative Commons License 2012.03.08 0 0 112

Ja! Vagy a hozzászólásod egész egyszerűen csak egy kis reklám akart lenni? Most láttam, hogy a nicked mögött van egy link...

Előzmény: gmkiev (108)
majdnemsz Creative Commons License 2012.03.08 0 0 111

Bejelenteni? Kicsoda? Mit? Hova? Ebből egy szót sem értek.

 

Te pedig az egész topicot nem érted szerintem. Egész másról beszélsz, mint Bodóné, mikor a bor árát kérik...

Nem ártana kicsit visszaolvasni, mielőtt hozzászólsz valamihez. A szervizelésnek ehhez semmi köze.

Csupán arra akartam rákérdezni (ezek szerint nem volt elég érthető a megfogalmazásom), hogy akkor is így utasítanád-e a topiktársakat a téma befejezésére, ha te magad, vagy családod is keresztül ment volna már egy ALAPTALAN gyanúsításra épülő "szakértésen"?

 

És igen, képzeld, pont arról van itt szó, hogy meg akarjuk védeni magunkat. Nekem pl. sikerült, és ha bárkinek tudok segíteni ezzel kapcsolatban, akár itt, a fórumon keresztül is, jószívvel megteszem.

Egyébként mit szólnál pl. ahhoz, ha egy boltban meggyanúsítanának, hogy loptál?

Megvédenéd magad, és egy vállrándítással túllépnél a történteken? Nem is sértené az önérzetedet?

Előzmény: gmkiev (108)
Alex Raps Creative Commons License 2012.03.07 0 0 110

Na ja. Csakhogy itt nem a slagos felhasználót szopatják meg, és a bizonyítottan gázzal mókolókat. Az meg már fel sem merül az egységsugarú agyadban, hogyha a Tigáz "alvállakozói*" úgy járnak el, ahogy az igazolhatóan sérti a jogot - mindezt megtámasztva egy kis fogyasztói jogot elhallgatós "itt tessék aláírnivel' -  akkor a Tigáz olyan "kávéért" hajtja be a pénzt amit meg sem ittunk.

 

*a NAV szakembereivel megvizsgáltatnám én azokat a szerződéseket a hozzátartozó számlázásokkal és egyébb mellékletekkel kiegészítve némi olyan áfaellenőrzéssel is, amely végig kíséri magát az értékesítési láncot (ha már slagos).

Előzmény: gmkiev (108)
dr.kago Creative Commons License 2012.03.07 0 0 109

Ide másolom az egyik fórumozó ügyfelem részére írt tanácsaimat, mindenki okulására.

 

Tisztelt ...  úr!

 

Ahogyan Ön leírta, én úgy látom, hogy az Ön története semmiben sem különbözik a többi százakétól, vagy ezrekétől, akik hasonló cipőben járnak.

 

Szokványos a történet: karcos volt a mérőóra háza, (az is lehet, hogy a TIGÁZ emberei saját maguk karcolták össze, amíg ön nem nézett oda) és bemágneseződött a mérőóra háza, (ennek is lehetnek természetes okai).

 

Én úgy tudom, hogy a mérőműszer +  -  6 % -os pontatlansága még olyan mértékű eltérés, ami a hibahatáron belül van, egyébként is, ha a plombák sértetlenek, akkor a TIGÁZ nem tudja bebizonyítani azt, hogy a mérőműszert ön szándékosan megrongálta volna úgy, hogy annak kihatása lett a mérőóra mérési pontosságára.

 

Az Ön történetének leírásából hiányzik az a rész, hogy miután szétfűrészelték a membránházat, annak a lefűrészelt oldala belsején találtak-e olyan berágódásokat, amiket a membrán okoz mozgása közben.

 

A gyakorlat az, hogy ha vannak ilyen berágódásra utaló nyomok, akkor mindenképpen megállapítják a gázóra méretlen gáz vételére alkalmassá tételét, amit szerződésszegésnek tekintenek, és amire hivatkozással kötbért „szabnak” ki.

 

Ha ilyen berágódások véletlenül nincsenek, (az esetek kisebbik hányadában nincsenek,) akkor istenáldotta szerencséje volt az ingatlan tulajdonosának, ahonnan a gázórát leszerelték.

 

Arról még soha, egyetlen szakértőt, és egyetlen TIGÁZ illetékest sem sikerült meggyőzni, hogy ezeknek a berágódásoknak ezernyi más oka is lehet, nem csak a mágnesezés,

(olyannyira, hogy ezek a bemaródások 8-10 év szakadatlan használat, és több tízezer köbméter gáz átáramlása után gyakorlatilag akár természetesnek is tekinthetőek.)

 

Tapasztalatom szerint továbbá arról sem lehet meggyőzni a TIGÁZ-osokat, hogy még ha alkalmaztak is mágnest, az sem megdönthetetlen bizonyíték a méretlen gáz vételezésére.

(Ha ugyanis túl erős mágnest alkalmaznak, és az emiatt magához rántja, nem engedi mozogni a membránt, akkor a gáz keresztüláramlása abban a pillanatban megszűnik. Ha viszont túl gyenge mágnest alkalmaznak, akkor annak meg nincs befolyása a membrán mozgására.)

A büntető eljárási jogban ezt „alkalmatlan kísérlet”-nek nevezik, (mintha valaki papírvágó késsel akarna megölni valakit) ami a törvény megfogalmazása szerint „büntethetőséget kizáró körülmény”, (de mit érdekli a büntető eljárási jog a TIGÁZ-t.)

 

Ha a szakértői vélemény felülvizsgálatát akarja kérni az Energiahivataltól, akkor kérheti egyrészt, hogy ne csak a mérőóra háza mágnesezettségének tényét, hanem a mágnesezettség mértékét is állapítsák meg, mert nyilvánvalóan, ha alkalmaztak volna valóban mágnest, akkor a mágnesezettség mértéke sokkal erősebb lenne annál, mintha csak természetes úton bekövetkezett mágnesezettségről van szó.

 

Kérheti továbbá, hogy fűrészeljék le a membránház másik (tehát a feltételezett mágnes felhelyezésével ellentétes) oldalát is, és ha ott is vannak ilyen berágódási nyomok, arra adjanak magyarázatot. (A túloldalon lévő berágódási nyomokat ugyanis a mágnesezés nem okozhatta, a mágnes ugyanis csak vonzani tudja a membránt, taszítani nem.)

 

Javaslom végezetül, hogy másolja ki a kötbér jogi természetével kapcsolatos korábbi leírásomat innen a fórumból, ( a kötbér nem büntetés, hanem kár átalány, amely egyrészt igazodik a szerződésszegéssel  okozott kár mértékéhez, másrészt pedig a kötbért nem „kiszabni” szokták, mint holmi bírságot, vagy büntetést, hanem alkalmazni” szokták a szerződésszegő féllel szemben.)

 

Mindezeket pedig javaslom, támassza alá a TIGÁZ által oly sokszor emlegetett, a "Földgázellátásról" szóló 2008. évi XL. törvény rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 19/2009. (I. 30.) Korm. rendelet 1. sz. mellékletének (Földgázelosztási Szabályzat) 18.7. b.) pontjában foglaltakkal, amely rendelkezést viszont a TIGÁZ mélyen elhallgatja, még sohasem hivatkozott rá. )

 

E rendelkezés szerint ugyanis:

 

„b) a 18.4. pont b)–f) pontjai esetére kötbér, amelynek mértékét a földgázelosztó üzletszabályzatában arányosan, a fokozatosság elvét figyelembe véve kell megállapítani úgy, hogy a felsorolt jogsértések súlyát és a szerződésszegéssel a földgázelosztónak okozott joghátrányt is figyelembe kell venni.”

 

(Miután a TIGÁZ által alkalmazott kötbér mértéke egységesen 30 nap, szorozva napi 18.000,- Ft.- összeggel, azaz összesen 540.000,- Ft, így az messze nem felel meg a Földgázelosztási Szabályzat által megkövetelt arányosság, és fokozatosság elvének, valamint pláne nem igazodik a gázszolgáltatónak okozott joghátrány mértékéhez sem.)

 

 Javaslom mindezek után, hogy jelezze a felülvizsgálatot végző hatóság felé azt is, hogy a Földgázelosztási Szabályzat által megkövetelt arányosság, és fokozatosság elve teljes mértékben igazodik a Polgári törvénykönyv 247. §. 1.) bekezdésében foglaltakhoz, amely szerint: „A túlzott mértékű kötbér összegét a bíróság mérsékelheti.”

 

Javaslom végezetül, hogy mindezek után, (vagy mindezekkel párhuzamosan) keresettel forduljon a bírósághoz, és

  • elsődlegesen annak megállapítását kérje, hogy a TIGÁZ-zal szemben semmiféle szerződésszegést nem követett el, (ennek ellenkezőjét a TIGÁZ-nak kellene bizonyítania a Bíróság előtt, a TIGÁZ által készíttetett szakvéleményt azonban a bíróság nem minősítheti perdöntő bizonyítéknak, hiszen az azt készítő szakértőt egyrészt az egyik peres fél rendelte ki,-  és fizette meg - másrészt pedig a TIGÁZ előtt szakvéleményt készítő szakértőt ( nem úgy, mint a bíóság, vagy a nyomozó hatóság előtt szakvéleményt készítő szakértőt ) igazmondási kötelezettség nem terhelte, azaz semmiféle büntetőjogi következmény nem fenyegette egy esetleges hamis szakvélemény adás jogkövetkezményeként  A bíróságnak ilyenkor másik, TIGÁZ-tól független (!) szakértőt kell kirendelnie, aki azonbam a TIGÁZ által szétfűrészelt gázóra roncsaiból már nem sok mindent tud megállapítani.  A bizonyítottság hiánya pedig annak a terhére esik, aki a gázóra méretlen gáz vételezésére alkalmassá tételét állította, vagyis a TIGÁZ-t.
  • Másodlagosan pedig (ha az elsődleges kérelmét a bíróság elutasítaná) kérje a bíróságot a Ptk fent jelzett rendelkezésére utalással a túlzott mértékű kötbér mérséklésére.  Indoklásként adja elő, hogy a TIGÁZ-t az Ön állítólagos mágnesezése miatt nem érhette 540.000,- Ft összegű kár, hiszen

1.)     a mérőműszer plombái sértetlenek voltak, azt tehát senki nem rongálta meg,

2.)     a mérőműszer a mérési hibahatáron belüli pontossággal mérte az Ön által elfogyasztott gáz mennyiségét, így azon keresztül nem történt méretlen gáz vételezése, és

3.)     a mérőműszer megkarcolódása miatt a TIGÁZT nem hogy 540.000,- Ft összegű kár, de valójában egyetlen fillér kár sem érte.

 

Meggyőződésem szerint a TIGÁZ jogsértő gyakorlatát csak az tudná megfékezni, ha tömegesen indítanának ellene pert mindazok, akiket már megkárosított, vagy akiket meg akart károsítani.

 

 

                                                                    Üdvözlettel: Dr. Kalocsai Gábor ügyvéd

gmkiev Creative Commons License 2012.03.07 0 0 108

Szervizes vagyok, negyven esztendeje. Hidd el, láttam egysmást!

Nem kell bejelentenem, mert nincs is hová!

De amikor a fogyasztó azzal szopat órákon keresztül, hogy nem jó valami, oszt csak a kerti slaggal kikerült nyomásmérő hiánya a gond és ezt még garanciában is tudja!!!

Hát azt mondom, igenis vegyék szigorúan!

A kávét is kifizeted a pressoban ha megittad!

Nem neked szól, hanem azoknak akik valóban szajrésok.

Mellesleg ha meggyanúsítanak, akkor ki kell védeni.

Előzmény: majdnemsz (107)
majdnemsz Creative Commons License 2012.03.07 0 0 107

Voltál már a szolgáltató által meggyanúsítottként részese egy ilyen eljárásnak?

Netán valamelyik idős, műszakilag és jogilag is laikus hozzátartozód?

Vagy épp az ellenkező oldalt képviselted?

Előzmény: gmkiev (104)
Alpaka2 Creative Commons License 2012.03.07 0 0 106

Igazad van!  A TIGÁZ-nak be kellene már fejeznie azt, hogy kiszolgáltatott fogyasztók tömegeit rágalmazza meg.  De mivel komoly pénzekről és biztos bevételi forrásról van szó természertesen nem teszi, csak mosolyog magában és élvezi a fogyasztói tehetetlenségét, valamint a közigazgatás impotenciáját.

 

(A szolgáltató és a szakértők hozzáállását rendkívül jól szemlélteti Dr. Kalocsai Gábor összefoglalója, amit ezúton is köszönök.)

Előzmény: gmkiev (104)
payagyerek Creative Commons License 2012.03.06 0 0 105

Bár 1 leplombált dobozka sem lehet garancia a későbbi mágneses befolyásolhatóság ellen.

 

A mágnesesség hiteles bizonyíthatósága, csak helyben, mozdítás nélkül történhet!

(Igazából még akkor sem, mert a fogyasztóhoz nem műbizonylattal kerül. Már akkor is lehet mágneses.)

A földelés meglétének sincs köze a bizonyításhoz. Sőt! Gondoljunk 1 valamikori, közeli villámcsapásra, ami a környéken mindenütt megemeli a talajpotenciált.

 

Magánvélemény:

Soron kívül lecseréli a szolgáltató a mágnessel befolyásolható, amúgyis régi óráit.

Előzmény: gmkiev (104)
gmkiev Creative Commons License 2012.03.06 0 0 104

Be kellene már fejezni ezt a témát.

Csak az ellen indulhat érdemi eljárás, ahonnan plombált dobozban hozzák el az órát.

Ellentkező esetben esélye sincs a szolgáltatónak.

Mellesleg ha azok is írnának ide akiket jogosan vesznek elő a gáz "szabálytalan vételezéséért", akkor igen hamar megtelne az egész oldal!

Előzmény: Alpaka2 (103)
Alpaka2 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 103

Recept és tanmese az extraprofitról

 

„Mert vétkesek közt cinkos aki néma!”

 

Természetesen ezt a kicsit receptet, kicsit tanmesét ma, kishazánkban már nem lehet alkalmazni, Hofi Gézát idézve az csak „Attikában” vezethetett sikerre.

Éppen ezért, ha bárki valamilyen hasonlóságot vél felfedezni az itt leírtak és a mai viszonyok között az csak a véletlen műve, attól a szerző elhatárolódik, azért felelősséget nem vállal.

 

Hozzávalók:

 

1 db multinacionális szolgáltató

 

2 fő garantált bérminimumon foglalkoztatott, multinacionális szolgáltatónál alkalmazásban álló gázszerelő

 

1 fő jogkövető, minimálbéren foglalkoztatott, érdekérvényesítő képességgel nem rendelkező, jóhiszemű, becsületes fogyasztó (ezen belül jó, ha özvegy, árva, idős, vagy más okból elesett)

 

1 fő, a szolgáltatóval tartós megbízási szerződéses kapcsolatban álló igazságügyi szakértő

 

1 fő (a szabályozó hatóságnál dolgozó) kormánytisztviselő

 

1 db. joghatás kiváltására (hiteles mérésre) alkalmatlan polarizációs fólia

 

1 csipet rágalmazás

 

1 csipet becsületsértés

 

1 csipet jó hírnévhez való jogtól való megfosztás

 

1 kávéskanál átverés

 

1 csapott evőkanál megvezetés

 

Elkészítési javaslat:

 

Ajánljon fel minden gázszerelőnek a garantált bérminimumon felül, fejenként és darabonként kb. 30.000 Ft-ot, ha a munkájuk során hibás mérőt találnak.

Hívja fel a figyelmüket arra, hogy amennyiben a gyanújuk nem igazolódik be annak csupán annyi következménye lesz, hogy nem kapják meg a beígért 30.000 Ft./fő/db. sikerdíjat (prémiumot).

 

Küldje el a multinacionális szolgáltatónál alkalmazásban álló gázszerelőket a jogkövető, minimálbéren foglalkoztatott, érdekérvényesítő képességgel nem rendelkező, jóhiszemű, becsületes fogyasztóhoz mérőcsere végrehajtása céljából.

Ezt követően semmi teendője nincs beindul az autómatika és dolog megy a maga útján imígyen:

 

A gázszerelők szokásuknak megfelelően nem igazolják majd magukat az előírt módon (mit nekünk erre vonatkozó kógens szabályozás, kicsire nem adunk, különben is a főnök megmondta, hogy az energia hivatal úgysem szankcionál bennünket, minden le van zsírozva.)

 

Ezt követően a jóhiszemű, ellenőrzés alá vont fogyasztót valamilyen ürüggyel eltávolítják a helyszínről: zárja el a tűzhelyet, konvektort, bojlert, hozza ki a tervrajzokat, kísérje ki az egyik szerelőt a kocsihoz, mert az fél a kutyától stb.

 

 

A szerelő a helyzetnek és az aznapi kedvének megfelelően szabadon választ és lőn csoda, mire a fogyasztó visszaérkezik már le is van szerelve a gázóra, rajta karcolások, esetleg benyomódások, a plomba (ólomzár) stb. sérült. (Szintén szabadon választható.)

(Az, hogy a jogszabály melléklete szerint az ügyfelet nem lett volna szabad elküldeni a helyszínről a szolgáltató képviselőit nem érdekli, általában úgy vannak azzal a fránya jogszabályokkal, hogy azokkal nem érdemes foglalkozni, mert ha betartanák, akkor nem ütné a markukat 30 ropogós ezres  )

 

A szerelők jegyzőkönyvet vesznek fel, aminek a tárgya: szabálytalan gázvételezés. Tehát nem gyanúról van szó, hanem mindezt már tényként rögzítik.

  • Szuper. Sínen vagyunk. A fogyasztó meggyanúsítva. Az elfehéredik….

A fogyasztót természetesen nem oktatják ki a jogaira, az esetleges következményekre, az ezt követő eljárás menetére, nem közlik, hogy joga van az állítást írásban vitatni, joga van a valótlan adatokat tartalmazó jegyzőkönyvet nem aláírni, joga van a szolgáltató, mint ellenérdekű fél által fizetett és így azzal pozitív módon elfogult szakértő megállapításait magára nézve kötelezően nem elismerni, joga van a szabályozó hatósághoz, vagy akár bírósághoz fordulni.

  • Hogyisne. Még elesünk ettől a kis fizetés kiegészítéstől. A gyerek is nyaggat, az asszony is követelőzik. A muszáj nagy úr, egy kis svindli belefér. Megérdemli, ha hagyja magát.

Sőt a fogyasztót álszent módon nyugtatgatják. Nem lesz itt semmi baj. Ez csak olyan formalitás. Itt tessék aláírni. Közben dörzsölik a tenyerüket.

Bejött, rövidesen dől a lé.

 

Ha a sajtó képviselője, holmi fogyasztóvédelmi műsorban rákérdez, akkor a szolgáltató szóvivője majd arcátlanul azt válaszolja: Az interneten, a honlapunkon minden rajta van, különben is a fogyasztók felelőtlenek. Ja, hogy az internet penetráció még nem 100%-os az minket nem érdekel.

 

Tessék haladni a korral! A 60-70-80 éves, az éppen csakhogy tengődő, önhibáján kívüli munkanélküli és a csak 8 osztályt végzett is vegyen már magának legalább egy laptopot és nézegesse azt a honlapot! - Mondja a jólfizetett és ezen áldozatoktól beszedett kötbérből jól premizált, luxus körülmények között élő szóvivő.

Majd dobozolás. Irány a raktár.

 

Persze, hogy a szolgáltatóé. Kié másé? Ja, hogy az ellenérdekű fél? Na és? Nálunk kérem van minőségbiztosítás, vannak szakmai protokollok. Mi a törvény szellemében járunk el. Mi elintéztük a jogalkotóknál, hogy olyan jogszabály és olyan üzletszabályzat kerüljön elfogadásra ami a mi érdekeinket védi.

 

Tessék? Hogy lennének ügyféljogok is? Az meg mi? Na ne izéljenek itt kérem! Nekünk teljesíteni kell a tervet. Ha lehet határidő előtt. Hogyan lesz profit, pláne extraprofit, ha nem így?

 

Ezt követően vedd a szolgáltatóval tartós megbízási jogviszonyban álló igazságügyi szakértőt.


Bízd meg a vizsgálattal!

 

Ő is tudja a dolgát. Ha nem talál semmit ugrott a megbízás. És nem csak most, hanem végleg. Persze úgy, hogy a gázszerelők már előkészítették a talajt könnyebb. Ugyan nem az igazi, de majd hablatyolunk valamit. Csórikám úgysem érti.

 

Végső esetben ráteszem a joghatás kiváltására (hiteles mérésre) alkalmatlan polarizációs fóliát. Naná, hogy mágneses lesz. A Földön minden vas mágneses. Márpedig a gázóra vasból van. Hurrá, készülhet a szakvélemény.

 

Mi van? Hogy a fogyasztót nem vontuk be a szakértő kiválasztásába? Ugyan már, ne tessék kicsinyeskedni. Hát mi a fogyasztó érdekeit néztük. Azért választottuk pont ezt a szakértőt, hogy ne kelljen a fogyasztónak annyit utazni. Hát hogy gondol olyat, hogy azért Őt, mert Ő eddig mindig a javunkra szakértett? Huss, még a gondolatát is gyorsan felejtse el!

 

Ha a fogyasztó nem jön el? Miénk a pálya. Úgy ráhúzzuk a vizes lepedőt, úgy, hogy arról koldul. (És ez nem vicc, majd ráterheljük a házára, végrehajtunk, kilakoltatunk és mehet amerre lát. Mehet koldulni. A lényeg, hogy a tőkés számára megvan az extraprofit, amiből nekünk is csurran, cseppen. De itt még nem tartunk.)

 

A teljesen "szabályos, aggálytalan" szakvélemény tehát elkészült.

Kötbér ki.

 

A szolgáltató Örül. Nyert több, mint félmillió Forintot. Ebből lök egy kicsit a szerelőknek, egy kicsit a szakértőnek, a többi marad a multi tulajdonosainak. És persze kapnak a fejesek is. Ez az igazi biznisz.

 

Ha valaki akadékoskodik? Porszem kerül a gépezetbe? Nem baj. Megkenjük. És már forog is tovább.

 

A fogyasztó elkeseredett. Világ életében törvénytisztelő polgár volt, nem keresett sokat, de szerényen eléldegélt belőle. Nem volt nagy vagyona, csak a házacskája, meg a becsülete. Na ez utóbbit jól elvette tőle a profitéhes szolgáltató.

Reklamál. Lerázzák.

 

Személyesen bemegy. Úgy beszélnek vele, mint a kutyával. Az orra alá dörzsölik, hogy lopott! Pedig nem, csak csőbehúzták. Módszeresen. Ki van ez találva.

 

 

Lehet, hogy nem is a lányok futtatása és a kábítószer kereskedelem az igazi szervezett bűnözés? Tényleg, a TV-ben már volt róla szó, hogy van fehér galléros is. Lehet, hogy ez az? - Tűnődik emberünk.

 

Kétségbeesik. Internetre fel. Rájön, hogy nincs egyedül. Sőt! Olvas, olvas és olvas. Kirajzolódik a koncepció. Még emlékszik a Rajk perre. Meg látta a Tanú c. filmet is. Mintha ott is elve az lett volna a koncepció, hogy úgyis elítélik. Jobb, ha saját maga vallja be! De ha nem, hát nem, a végeredmény ugyanaz –rémlik fel előtte Virág elvtárs alakja.

Ügyvéd kellene. - Tanácsolják neki. Érdeklődik. Az is nagyon sokba kerül, annyi pénze nincs. De ha lenne is. A siker így sem garantált.

 

 

Beadványt ír. A fogyasztók védelmére létrehozott hatóság lerázza. Esetleg átteszi. Egy másik hivatalhoz. Neki ugyanis nincs hatásköre. Az meg mi? Hát nem azért vannak, hogy Őt megvédjék? De igen, csak az túl macerás. Végül is a fizetést akkor is megkapják, ha semmit nem csinálnak és akkor is ha vizsgálnak, bírságolnak, marasztalnak. De az konfliktussal jár. Még leszólnak fentről, hogy mit izgágáskodunk. Jobb a békesség. Áttesszük.

 

 

Kiderül, hogy a gyakorlatban a másik hatóság jobb esetben fél év múlva dönt. Van itt is ésszerű ügyintézési idő, de a panaszos sok, a tisztviselő kevés. Ja, hogyha végre bírságolnának, és marasztalnák a szolgáltatót akkor kevesebb lenne a panaszos és tudnák tartani a határidőt? Azt nem lehet. Mondják valami paktum van a háttérben. Volt ugyan egy kolléga aki próbálkozott, de azt rövid úton kicsinálták. Jobb a békesség. Ez egy nyugdíjas állás. Csak nem kilógni a sorból.

 

Közben emberünket (vagy asszonyunkat) a szolgáltató felszólításokkal bombázza, gázelzárással fenyegeti. De mi lesz akkor az ágyban fekvő párjával? Megfagynak.

Nézi a tévét és elképed. A hivatal szóvivője azt nyilatkozza, hogy a szolgáltatónak joga van mindenkit következmények nélkül meggyanúsítani, sem a hivatal, sem más hatóság nem szankcionálja a szolgáltatót azért, mert tömegeknek a becsületét lopja meg. Igaz ugyan, hogy emlékei szerint a Polgári Törvénykönyv védi az Ő becsületét és jó hírnevét is, de úgy tűnik, hogy ez csak írott malaszt.

 

Pedig ha csak egy kis szelet csokit is elvisz valaki a boltból azért már büntetés jár. Pláne, ha mindez egy multi bevásárlóközpontban történik.


Neki a becsületét lopták meg. Érdekes ezek szerint ezért nem jár semmi.

Nem érti. A TV azt mondta, hogy azért veszünk fel IMF hitelt, mert nem tudják fizetni a bevételekből a tisztviselők bérét. Eddig ez rendben is volna, de miért fizetjük Őket, ha nem tesznek semmit, ha nem végzik el a feladatukat? –mélázik szegény becsapott. Vagy a fogyasztóvédelem nem is azt jelenti, hogy a fogyasztók érdekeit kell védeni? A feje tetejére állt ez a világ.

 

Nem járna mindenki jobban, ha a fogyasztóvédelmi dolgozókat inkább a szolgáltató fizetné? –elmélkedik tovább károsultunk.
Ez neki már magas.

 

Jobb lenne meghalni. Akkor talán már nem tudnának róla több bőrt lehúzni, nem rágalmaznák meg, nem vernék át, nem csapnák be, nem károsítanák meg, nem rúgnának bele, nem aláznák meg.

 

Ki is nyitná a gázcsapot, de időközben a szolgáltató elzárta a gázt.

Nem baj, legfeljebb megfagynak. Csöndben, együtt. Úgy, ahogyan megöregedtek. A multi meg hajhássza az extraprofitot.
Mielőtt végleg megdermed azért eszébe jut egy verssor. Oly korban éltem én e Földön, mikor az ember úgy elaljasult….

 

Milyen igaz. És nem csak akkor amikor írták, hanem ma is, csak egy kicsit másképp.

Két hét múlva találtak rájuk a szomszédok. Temetésükről később intézkednek.

A sajtó nagy felhajtást csinált, az ügyészség vizsgálatot indított. De már késő.
Pár nap múlva az is kiderült, hogy ezen az estén a szolgáltató zenés prémiumosztó ünnepséget és nyereségrészesedést tartott.

 

Persze külön a pórnépnek és külön a fejeseknek.


A pórnép kap vacsorát. Megérdemelték, hagy éljenek. A menü marhapörkölt nokedlivel. Valaki a kis hasast is csapra veri. Gázszerelőnk arcáról csak úgy csöpög a pörköltszaft.

A fejeseknél vannak lányok, folyik a pezsgő, lehet csobbanni a jakuzziban.

A tömegben felvillan néhány politikus arca és természetesen jelen vannak a hivataltól is. Egyesek látni vélik, amikor egy nokiás doboz gazdát cserél.


A szélső asztalnál, két pohár whisky között megszületik a döntés. Holnap be is jelentik.

Megváltoztatják a szlogent. Mindjárt kettő is lesz.

 

Az egyik: Szenvedélyünk a rágalmazás.

 

A másik: Forduljon hozzánk bizalommal, válasszon minket, mi garantáltan jól befűtünk Önnek!

 

Lassan szedelőzködnek. Elönti Őket az érzés: Ez jó mulatság, férfimunka volt!

 

Holnap újra kezdjük.

 

 

http://www.torokbalintiujsag.hu/…ekkoes-tigaz#…

http://www.facebook.com/pages/Trükkös-szolgáltatók/216564308406988

http://www.facebook.com/pages/Trükkös-szolgáltatók/216564308406988#!/Megoldasok.Magazinja

http://forum.index.hu/…/showArticle?…

dr.kago Creative Commons License 2012.03.06 0 0 102

Ma részt vettem egy gázóra delejezettség szakértői vizsgálati szeánszon Debrecenben.

 

A szakértő úrról azonnal kiderült, hogy bár valóban be van jegyezve a szakértői névjegyzékbe, de csak úgy, mint "fegyver, és ujjlenyomat" szakértő. Kérdeztük, akkor mit keres itt, hiszen a gázórának valymi kevés köze van az ujjlenyomatokhoz. Erre azt válaszolta, hogy a gázórákhoz is ért, mert az is ugye műszaki dolog.

 

Kérdeztük: kioktatta-e valaki a hamis szakvélemény adás jogi következményeire. A szakértő úr azt válaszolta, hogy senki, de ő azt anélkül is tudja.

Kérdeztük, hogy ismeri-e a Büntető Törvénykönyv hamis tanuzással ( és hamis szakvélemény adással, hamis tolmácsolással ) kapcsolatos rendelkezéseit, köztük azt, hogy ezt a bűncselekményt csak bíróság, vagy nyomozó hatóság előtt lehet elkövetni, jelenleg viszont a TIGÁZ előtt vagyunk. Ezzel láthatóan  tisztában volt a szakértő úr, így hát rögzíthettük:  gyakorlatilag ő büntetőjogi következmények nélkül bármit leírhat a "szakvéleményében", az általa adott szakvélemény ezért "felelőtlen".

 

Kérdeztük, hallott -e arról, hogy a gázóra 8-10 évi működés során, miközben keresztül halad rajta több tízezer köbméter gáz, hacsak nincs leföldelve, magától is megmágneseződhet a földgázban lévő szabad ionok áramlásától. Erről a szakértő úr még nem hallott.

 

Kérdeztük, tudja-e azt, hogy a membránház oldalán lévő bemaródásokat számtalan dolog előidézheti, például

- szélsőséges időjárási viszonyok, (túl melegben a membrán kitágul, túl hidegben összehúzódik ),

- páradús környezet ( pl. ha konyhában van felszerelve a gázóra )

- anyaghiba,

- anyagfáradás,

- helytelen, hibás összerakás,

- porszemek, egyéb szilárd részecskék kerülhettek egy közeli hibaelhárítás során a vezetékbe,

- gáznyomás ingadozása,

- felszerelés előtt, vagy közben olyan mechanikai behatás, ami az óra sérülését okozhatta, ( ütés, leejtés) stb.

 

A szakértő úr azt válaszolta, hogy szerinte a berágódásokat a felsoroltak közül semmi más nem okozhatja, csak és kizárólag az, hogy a gázóra meg volt mágnesezve.

 

Kérdeztük, hogy ezt ő milyen biztonsággal meri kijelenteni? A szakértő úr azt válaszolta nagy merészen, hogy ő bizony minden esetben 100 % -os biztonsággal meg tudja állapítani azt, hogy a gázóra megmágnesezésével azt méretlen gáz vételezésére alkalmassá tették. 

Ezután megkérdeztük tőle, hogy ha azt állapítaná meg, hogy a mérőműszer meg volt mágnesezve, akkor meg tudja-e esetleg azt is állapítani, hogy ez a megmágneseződés mikor történhetett: a gázóra felszerelése előtt, után, és ha utána, akkor a  jelenlegi (gázlopással  megvádolt) fogyasztó beköltözése előtt, az előzőleg ott lakó tulajdonos ( használó bérlő, haszonélvező ) időszaka alatt vagy az után, vagy  netán már a gázóra leszerelését követen, ( pl. a TIGÁZ raktárában)? A szakértő úr a megmágneseződés időpontjára nem tudott nyilatkozni.

 

Ezután a szakértő úr megvizsgálta a plombákat, és csodák csodája, azokat épeknek találta.

Majd megvizsgálta a gázóra mérési pontosságát is, és ismét csodák csodája, a mérőműszer mérési pontossága hibahatáron belülinek bizonyult. Gyakorlatilag a kontroll mérővel azonos értéket mutatott. (Mit kell ezen csodálkozni? Ez általában így van.)

 

Ezután került sor a méróra mágnesességének vizsgálatára. A mérőóra háza ( szintén a szokásoknak megfelelően ) határozott mágnesességet mutatott ott, ahová állítólag a mágnest felhelyezték. Kértük, hogy ellenőrizze le a szakértő úr a mérőóra házának hátulsó, fal felé eső részét is, hogy ott is esetleg nem mutat-e a hasonló mágneses jelenségeket a mérőműszer fém háza. Amikor kiderült, hogy bizony ott is mágneses elválzotásokat mutat a mérőműszer háza, a jelenségre a szakért úr nem adott magyarázatot.

(Ehelyett a szakértő úr rendre utasított, és a közbeszólásaim miatt a szakértői vizsgálatot nevetségesnek, sőt tiszta kabarénak minősítette. Ekkor jeleztem felé, hogy vegye már észre legyen szíves: az ügyfeleim egyáltalán nem nevetnek.)

 

A továbbiakban a szakértő úr segéde lefűrészelte a membránháznak az állítólagosan felhelyezett mágnes felé eső oldalát, hogy annak belső felében berágódásokat keressen.

Némi fénytörésen kívül azonban sajnos nem talált berágódásokat. (erre valószínűleg kevesebb, mint 50 % volt az esélyünk)

Kérni akartuk rá, de ezután már saját maga is önként felajánlotta azt, hogy lefűrészelteti a membránház - fal felé eső - másik oldalát is. ( Nyilvánvaló ugyanis, hogy ha a membránház mágnes felé eső oldalán azért vannak berágódások, mert a mérőműszer oldalára felhelyezett mágnes a membránt ahhoz hozzá rántotta, hozzászorította, hozzá ütögette, akkor ugyanezzel nem magyarázhatóak a membránház túloldalán keletkezett esetleges berágódások.)

Jelenleg azonban a membránház túloldalán sem voltak berágódások.

 

A szakértő úr így végezetül azt állapította meg, hogy határeset. Mivel azonban annyira szinpatikusak vagyunk neki, azt ígérte, hogy nemleges szakvéleményt fog adni.

 

A TIGÁZ jelenlévő rendésze ezután közölte, hogy ügyfelemnek így csak a gázmérő szándékos rongálásával, a TIGÁZ-nak okozott kárt kell megtérítenie, ami mindössze 39.000,- Ft.

 

Kérdésünkre, hogy

1.) Miért az én ügyfelemnek, - aki 4 éve költözött oda -  és miért nem a korábbi ingatlan tulajdonosnak ( bérlőnek haszonélvezőnek, szívességi lakáshasználónak) kellene ezt az összeget megfizetnie, továbbá

2.) Mit ért szándékos rongálás alatt akkor, ha a szakértő úr épp az imént állapítottam meg, hogy a plombák sértetlenek, a műszer pedig hibahatáron belül mér, továbbá

3.) mi kerül 39.000,- Ft-ba azon, ha a mérőóra háza cseppet megkarcolódik, és végül

4.) Ha bizonyosra veszik, hogy szándékos rongálás történt, akkor miért nem tesznek esetleg büntető feljelentést  annak rendje és módja szerint a rendőrségen "szándékos rongálás bűncselekmény elkövetésének alapos gyanujával" ismeretlen tettes ellen, ahelyett, hogy az én ügyfelemtől követelznek,

a TIGÁZ rendésze csak mosolygott.

 

Hazafele menet azon gondolkodtunk az ügyfeleimmel, hogy ha ez a szakértő - hasonlóan Miskolci kollégájához, aki az elmúlt héten, egy másik szeánsz alkalmával azzal kérkedett, hogy ő már kb. az ezredik szakvéleményt készíti most el, ) ugyancsak megcsinál egy-két év alatt leglább ezer, vagy még több ehhez hasonló "szakvéleményt" a TIGÁZ Dso megbízásából, akkor ha a szakvélemények darabját kb 30-50 ezer forintért készíti, ( ennyi a bíróság által kirendelt szakértők hozzávetőleges szakértői díja is ) úgy ez az ujjlenyomat szakértő a gázórák "szakérti vizsgálatával" 1-2 év alatt akár 30-50 millió forintot is megkereshet.

 

Mindennek persze van egy feltétele:

Ha ugyanis az általa adott szakvélemények túlságosan magas hányada bizonyul nemlegesnek, akkor előfordulhat, hogy a TIGÁZ a következő évben már nem vele, hanem másik szakértővel köt majd keretszerződést.

 

                                                                                                                           Dr. Kalocsai Gábor ügyvéd

Alpaka2 Creative Commons License 2012.03.05 0 0 101

 

Március 7-én 22.45-kor az RTL-en a Házon kívül című műsorban is a TIGÁZ-os ügyekről lesz szó.

 

Forrás:

 

http://www.facebook.com/pages/Trükkös-szolgáltatók/216564308406988

 

 

http://www.jogiforum.hu/forum/31/11407

 

http://www.torokbalintiujsag.hu/archivum/2010-januar/341-truekkoes-tigaz

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.03.02 0 0 99
Alpaka2 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 98

Tigáz szivatás, vagy a Tigáz-t szivatják?
TIGÁZ ellenes körlevl a neten

Az elmúlt napokban „Tigáz szivatás” címen egy körlevél indult útjára az interneten, amely megjelent különböző blogokban, na és természetesen a Facebook-on is.

Az üzenet terjedésének üteme, a megosztások és hozzászólások száma azt támasztja alá, hogy sokakat érdeklő és érintő témáról van szó.
Bár, a hasonló körlevelek a legtöbb esetben kacsának bizonyulnak, ez esetben nem így van...
 
http://www.vgfszaklap.hu/cikkek.php?id=2350

Alpaka2 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 97

A TIGÁZ célpontja  nemrég Abony volt.  Módszereik nem változtak. A helyi sajtó több cikket is közölt. A második itt olvasható:

http://www.miabonyunk.hu/cikkek/2012/02/17/Mire_figyelj,_ha_jon_a_TIGAZ

Alpaka2 Creative Commons License 2012.02.27 0 0 96

A múlt héten a DEBRECEN TV HÍRADÓJÁBAN ismét a TIGÁZ, illetve az általa fizetett szakértő eljárása volt a téma.

 

A riport itt tekinthető meg:     

 

http://www.dehir.hu/videogaleria/manipulalt-gazorak-tiz-esetbol-csak-hatszor-van-igaza-a-tigaznak/

 

Szintén a TIGÁZ volt a téma a HÍR TV Panaszkönyv c. műsorában. Ez már egy hosszabb riport.

 

Újabb kötbéres adás (Panaszkönyv). Gázszolgáltató- kontra kisfogyasztó! Most a TIGÁZ van műsoron. (11:40-től) Mágnesezés, rongálás, lopásvád..

 

a 2. RIPORT Itt nézhető meg a 12. perctől:

 

http://mno.hu/?v=51100

 

 

Minden alaptalanul megvádolt fogyasztónak javasolt az ügyészséghez fordulni:

 

 

Az ügyész a törvényesség biztosítása érdekében az ügyészi törvényességi felügyelet során óvást emelhet elbírálja azokat a törvényességi kérelmeket, közérdekű bejelentéseket és törvénysértésre utaló jelzéseket, amelyeket az államigazgatás és más, jogalkalmazó szervek határozatai, illetőleg törvénysértő mulasztásai ellen az ügyészséghez benyújtanak.

 

Az ügyészség gondoskodik a természetes személyek, jogainak a védelméről, valamint az alkotmányos rendet sértő vagy veszélyeztető minden cselekmény következetes üldözéséről, közreműködik annak biztosításában, hogy mindenki megtartsa a törvényeket. Törvénysértés esetén fellép a törvényesség védelmében.

 

Lásd még: 

 

http://www.torokbalintiujsag.hu/archivum/2010-januar/341-truekkoes-tigaz#yvComment341

 

 

 

 

 

 

Deemami Creative Commons License 2012.02.19 0 0 95

Sziasztok!

 

Keresek olyan Üllői vagy Üllő környéki gázfogyasztókat, akiket jogtalanul vádol a TIGÁZ szabálytalan vételezéssel!

Kérem, hogy jelentkezzetek nálam!

E-mail: deemami kukac torzsasztal pont hu.

Fogjunk össze!!

Minket jogtalanul vádolnak és én semmiképpen sem hagyom magam. Minden szükséges és elérhető jogi és nem jogi lépést felhasználok, hogy ezt alaptalan vádaskodást megállítsam!

Várom a hasonló cipőben járókat!

 

Köszönöm szépen!

Alpaka2 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 94

http://www.femina.hu/otthon/tisztessegtelen_modszereket_alkalmaz_a_tigaz_egyre_tobb_a_duhos_ugyfel

 

Tisztességtelen módszereket alkalmaz a Tigáz?

Trükkös Ügyfélszerzés?

Egyre több a dühös ügyfél!

 

A fogyasztók egyre bizalmatlanabbak az ellenőrökkel szemben

 

A szolgáltatóval kapcsolatban egyre gyarapodnak a panaszok.

Szerző: Klimó Petra

Forrás: Femina.hu

2011.12.05.

103

 

 

Folytatódik a hónapok óta hömpölygő gázmizéria: a Figyelő szerint, amíg tavaly négy-ötezer gázlopási ügyet leplezett le a Tigáz, addig idén akár tízezer ilyen esetet is nyakon csíphet a szolgáltató, de a szóvivőjük gyanúja egyenesen 40-60 ezer felderítetlen gáztolvajról szól. A fogyasztók viszont egyre bizalmatlanabbak az ellenőrökkel szemben, ahogy szaporodnak az ártatlanul megvádolt ügyfelekről szóló hírek a fórumokon.

 

A cégnek arra is van magyarázata, hogyan lehetséges, hogy más gázszolgáltatókhoz képest náluk jóval több a szabálytalan vételezés és mérőóra-manipulációs incidens, miközben vannak olyan fogyasztók is, akik tudtukon kívül lettek a Tigáz ügyfelei.

Jogos szigor vagy kijátszások?

 

Száraz Gábor, a Tigáz szóvivője kilencmilliárdos kárt emleget, melyet elmondása szerint 1,25 millióból 40-60 ezer ügyfelük okozott a cégnek egy év alatt. Ugyan szakmai körökben túlzásnak tartják a gázszolgáltató hiányszámításait, a cég szerint mégis indokoltak a szigorított ellenőrzések, bár a panasszal élők száma is egyre nő.

 

Arra a felvetésre, hogy a többi szolgáltatónál vajon miért nem jelentkezik ekkora mennyiségű csaláskísérlet, a Tigáz az új informatikai rendszereket és korszerűbb helyszíni ellenőrzéseket hozta fel magyarázatként.

 

 

Jutalom a leleplezésért

 

 

Arra is fény derült, hogy a gázszolgáltató szerelői maguk is érdekeltek abban, hogy minél több gáztolvajt leplezzenek le, ugyanis minden nyakon csípett óramanipulátorért jutalmat kapnak cserébe. Ezért a szorgalmas ellenőrzések velejárója, hogy sokszor olyan fogyasztók is fennakadnak egy-egy teszten, akik valójában nem követtek el csalást: idén a szabálytalan gázvételezéssel vádolt ügyfelek eseteiből 40%-ban derült ki, hogy a gyanúsítás alaptalan volt.

 

A szabályok szerint azonnal eljárást kell indítani azzal a fogyasztóval szemben, akinél egyértelműen megállapítható a mérőóra manipulálása, ha pedig csupán a gyanú merül fel vele kapcsolatban, akkor jöhet a boncolás, vagyis az óra szakértői vizsgálata. Ha megállapítják a szándékos visszaélést, a fogyasztónak 30 napra visszamenőlegesen napi 18 ezer forintos kötbért kell fizetnie, ami összesen 540 ezer forint.

 

 

Furcsa ellenőrzések

 

A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete jó pár visszásságra hívta fel a figyelmet a Tigáz ellenőrzéseivel kapcsolatban az Index.hu-n: gyakori észrevétel például, hogy az ellenőrzést végző szerelő valamilyen indokkal kiküldi a helyiségből a fogyasztót, és az is előfordul, hogy kiviszi az órát az autójához, majd egy idő után visszatér, és megállapítja a visszaélés tényét.

 

Ez viszont egyértelműen szabálytalan, de az sem egészen tiszta, ahogyan a gyanús órát vizsgálják. Általában két felvetés lehetséges: a megpiszkált plomba és a mágnesezés. Előbbinél a cégnek igazolnia kell, hogy az eredeti állapot nem vitatható, és azt is, hogy nem csupán a plomba sérült, de az óra rosszul is mért. A mágnesgyanús óránál műszerrel keresik a mágnesességet, ami egyébként akkor is kimutatható, ha mondjuk nincs leföldelve a mérőóra, vagyis bármilyen külsérelmi nyom nélkül is megállapíthatják a csalást.

 

Trükkös ügyfélszerzés

 

Nem növeli a Tigáz jó hírét az a többek által megélt tapasztalat sem, mely a szolgáltató furcsa ügyfélszerzési módszereiről szól.

 

A fórumokon ugyanis egyre többen számolnak be arról, hogy az üzletkötők kijátszva a fogyasztók naivitását vagy tapasztalatlanságát, úgy kötnek szerződést, hogy az ügyfél valójában nem is tud arról, hogy éppen szolgáltatót vált.

 

A fórumok szerint gyakran azzal a kéréssel kopogtatnak, hogy adatokat gyűjtenek a fogyasztási szokásokról, nemegyszer pedig valamilyen nyeremény ígéretével, majd csak utólag derül ki, hogy valójában szolgáltatóváltói szerződést írt alá a gyanútlan fogyasztó, így lesz voltaképpen akaratlanul a Tigáz ügyfele. Nem lehet eleget ismételni, hogy mindent el kell olvasni alaposan aláírás előtt.

 

Forrás:

 

http://www.femina.hu/otthon/tisztessegtelen_modszereket_alkalmaz_a_tigaz_egyre_tobb_a_duhos_ugyfel

 

Alpaka2 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 93

Erőfölényével és a fogyasztó tudatlanságával, jogi képzetlenségével él vissza a multinacionális szolgáltató.

Hogyan szerezzünk tisztességtelen eszközökkel extraprofitot?

 

Íme a cikk:

 

Ismét gázóra, ismét TIGAZ, ismét pörög, valaki ismét pórul jár.

 

 

Jogi szilánkok

Ismét pörög a gázóra!

Kedves Olvasó!

Ismét gázóra, ismét TIGAZ, ismét pörög, valaki ismét pórul jár.

 

Az alábbiakkal kerestek meg:

 

Az e lap hasábjain már írtakkal hasonlóan a gázművek dolgozói kijönnek, megtekintik az órát óracserére hivatkozással.

 

Az óra megvizsgálásakor a tulajdonos nincs ott, mert bemegy a házba lezárni a gázfogyasztókat; a kazánt, a tűzhelyet.

 

 Mire a gázórához a kertbe visszamegy, a gázművek szakembereik jelzik, hogy az órán sérelmi nyomokat látnak, s ezért az órát be kell vizsgáltatni.

 

Ekkor a jóhiszemű előfizető még mit sem sejt. A szakemberek a gázórát ledobozolják, lezárják, elviszik. Ezt követően a tulajdonos értesítést kap arról, hogy szakértői vizsgálatra mely napon kerül sor.

 

Amint azt korábbi cikkemben írtam, mindenféleképp javasolt tanúval, digitális fényképező-géppel, erős lélekjelenléttel a megvizsgáláson megjelenni és elszántan védeni álláspontunkat.

 

 Az adott esetben is, a méretlen gáz vételezését, a „gázlopást” a szakértők az előlap eltávolítása (az egyik oldali plomba kifúrása, meglazítása) a számlálószerkezet kibillenthetősége alapján állították.

 

A vizsgálat után egy „Jegyzőkönyv”-nek feltüntetett irat aláírását erőltették ki.

 

Ügyintéző hölgyek voltak jelen, akik közölték a vizsgálaton megjelent fogyasztóval, hogy a jegyzőkönyv szövegében módosításokat eszközölni úgysem lehet, ezt alá kell írni.

 

Itt következik a legnagyobb baj. Az ügyfél nem olvassa el az eléje tett dokumentumot.

 

 

 

 

Tessék figyelni: ami az ügyfél elé került az nagybetűvel írva „Jegyzőkönyv” volt, alája pedig sokkal kisebb betűkkel írva: „Megállapodás”.

 

Az egyoldalas dokumentum szövege: bevizsgálásra került X fogyasztónál beszerelt Y óra a mai napon, a független szakértői vizsgálat megállapította, hogy a méretlen gáz vételezésére alkalmas nyomok találhatók a készüléken.

 

Ezt követően: a fogyasztó elismeri, hogy méretlenül vételezett gázt, elismeri a szerződésszegés tényét, és vállalja ennek következményeit; a következő sorban: a méretlen gázvételezés szerződés-szegés, melynek szankciója: 500.000 Ft-os kötbér fizetési kötelezettség, melyet a fogyasztó elismer, elfogad és megfizetni vállal(!). Ezt követően záró szövegek és aláírások.

 

Aki elolvasatlanul vagy felületesen átszaladván aláír egy jegyzőkönyvet és közben a betűk valójában egy megállapodásról szólnak, melyben már elismeri vétkességét, a szerződésszegést, vagyis azt a tény, hogy lopta a gázt, és ennek következményeként a gázszolgáltatási szerződés szerint megállapított kötbért elfogadja, annak jogosságát nem vitatja és megfizetését vállalja (három részletben, hogy emészthetőbb legyen), majd utána minden fellebbezési jogáról lemond és aláír egy ilyen dokumentumot, az olyan jogi önhibát, gondatlanságot követ el, ami utóbb jogi eszközökkel alig vagy egyáltalán nem kivédhető.

 

Ilyen helyzetben már nehezen tanácsolható az ügyfélnek, hogy támadja meg ezt az iratot és utána perben tisztázza a gázművekkel szemben magát, mert magas peres költségek állnak fenn, és mert az aláírt dokumentum ellenében nagyon-nagyon nehéz a bizonyítás!

 

Kérem ne írjunk alá semmit, amit nem olvastunk el, ne írjunk alá semmit, amit nem értettünk meg, ne írjunk alá semmit, amivel nem értettünk egyet!

 

Ez egy nehéz tanulási folyamat, be kell látni, hogy nem vagyunk fogékonyak a jog szabályaira, nincs bennünk az a polgári öntudatosság, ami ahhoz kell, hogy ezeket a veszélyeket ösztönösen megelőzzük, kivédjük.

 

Legyünk nagyon tudatosak, elővigyázatosak! Ezzel kívánok egy érettebb, felnőttebb hozzáállást saját ügyeink intézésében a kedves olvasóknak és fo-gyasztóknak.

 

dr. Wertán Balázs ügyvéd

iroda: Pomáz, Huszár u. 17.

www.wertan.hu T: 525-455; 30/6196-496

Forrás:   http://web.t-online.hu/drwertan/pdf/cikk_100323.pdf

Alpaka2 Creative Commons License 2012.02.08 0 0 92

 

Megszólalt a Magyar Energia Hivatal :

 

Sok a panasz a TIGÁZ-ra

 

Az MTV „Ma reggel” című műsorának vendége volt  2012. február 03. 08:18-kor Vigassy Csaba a Magyar Energia Hivatal szóvivője.  Az  műsor az alábbi linkre kattintva tekinthető meg. Az első 2 percben az MTV Megoldások Magazinját idézik, a MEH képviselője  a 2 perc 22”-től látható itt:

 

http://videotar.mtv.hu/?k=tig%C3%A1z

A műsor lényege:

 

Száraz Gábor TIGÁZ szóvivő szerint Ők jogszerűen, a törvények betartása mellett gyanúsítják meg a fogyasztókat. A tömeges panaszok  oka az, hogy a fogyasztók felelőtlenek és tájékozatlanok.

 

Vigassy Csaba elmondása szerint a Tiszántúli Gázszolgáltató ellen érkezik a legtöbb panasz, amelyeknek több, mint a fele megalapozott, azaz a fogyasztóknak adnak igazat. A műsorvezető kérdésére válaszolva elmondta azt is, hogy a TIGÁZ-t a hivatal nem szankcionálja (bírságolja) azokban az esetekben sem (több, mint 50%-ról van szó), amikor az derül ki, hogy a szolgáltató alaptalanul rágalmazta és hurcolta meg a fogyasztóját.

 

Úgy tűnik, hogy a Vigassy Csaba által képviselt központi kormányzati szerv, nevezetesen a Magyar Energia Hivatal  szerint  elfogadható, jogszerű és etikus az, hogy egy multinacionális cég a fogyasztóit tömegesen és  döntően megalapozatlanul vonjon eljárás alá csak azért, mert a szolgáltató magyarországi vezetése nem tudja a külföldi tulajdonosok számára produkálni azt a profitot, amelyet elvárnak tőle.

 

Tekintettel arra, hogy a szolgáltató visszaéléseit (nem tudom nem visszaélésként értékelni azt, amikor jogkövető állampolgárok több, mint a felét gyanúsítanak, illetve vádolnak meg gázlopással úgy, hogy azt a szolgáltató a jogrendszer által meghatározott módon nem tudja bizonyítani)  a Magyar Energia Hivatal nem hajlandó szankcionálni a TIGÁZ-t semmi nem kényszeríti jogkövetésre, ami elfogadhatatlan.

 

 

Elfogadhatatlan, hogy miközben a Polgári Törvénykönyvünk (1959. évi IV. törvény) védi a jó hírnévhez való jogot, a szolgáltató az 1950-es éveket idéző módon tömegeket vádol meg és kényszerít bele egy hosszú és költséges eljárásba, különösen annak figyelembevételével, hogy az alaptalanul  megvádolt fogyasztók jelentős része jogilag képzetlen, alacsony keresetű,  így a jogainak érvényesítésében jelentősen korlátozott.  

Éppen ezért, álláspontom szerint Magyarország fogyasztóvédelmi szerveinek, nevezetesen a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnak és a Magyar Energia Hivatalnak lenne a feladata az, hogy a szolgáltató túlkapásai ellen fellépjen.

 

Tekintettel arra, hogy mégsem teszik bennem felmerül a kérdés jól van-e ez így?

Szerintem nincs.

 

Az ellenérdekű fél képviseletében eljáró Száraz Gábor TIGÁZ szóvivő érvelése lehet, hogy némelyeknek, így a MEH és NFH kormánytiszviselőknek jól hangzik és el is fogadható, de álláspontom szerint több ponton nem igaz az alábbiak miatt:

 

Sajtóhírek szerint a szolgáltató gázszerelői  minden befizetett, több, mint félmillió Forintos  kötbérből kb. 30.000 Ft-ot kapnak jutalmul. Jelen keresetek mellett ez arra ösztönzi a garantált bérminimumon foglalkoztatott gázszerelőket, hogy minél több fogyasztót gyanúsítsanak meg.

 

Tekintettel arra, hogy semmilyen szankcióval nem jár a fogyasztók válogatás nélküli, gázlopással történő megvádolása, - mivel ez egyben jó pénzkereseti lehetőség- a gázszerelők élnek is vele.

 

Ezt követően az órát bedobozolják, ami az ellenérdekű fél, azaz a TIGÁZ raktárában van mindaddig, amíg meg nem küldik a szakértőnek.

A szakértőt a felek nem közösen választják, hanem a TIGÁZ választ azok közül, akikkel keretszerződése (tartós megbízási jogviszony) van.

Természetesen a TIGÁZ tartósan csak azon igazságügyi szakértőkkel köt szerződést, azaz azoknak ad megbízást, akik többnyire az Ő érdekeinek, elvárásainak megfelelő szakvéleményt készít.

 

Az olyan szakértő, akinek a megélhetése függ a megbízásoktól természetesen nem tekinthető elfogulatlannak, így Száraz Gábor állítása számomra nem elfogadható.

Érdekes és a TIGÁZ koncepcionális eljárását támasztja alá a Víz-Gáz-Fűtéstechnika szaklap 2011. decemberi számában  megjelelő cikk főszerkesztői összegzése, amely szerint –a hozzájuk eljuttatott iratanyag alapján- a TIGÁZ szakértője már aznap elvégzi a vizsgálatot és elkészíti a szakvéleményt amely napon erre a szolgáltató felkéri, és amely gyorsaság  még a XXI. században is kissé életszerűtlen, hacsak nem valóban egy jól kimunkált, koncepcionális eljárásról van szó.

 

Sok kiszolgáltatott, jogilag képzetlen, alacsony keresetű panaszos el sem megy a vizsgálatra, mivel ez számára szokatlan, költséges procedúra (utazás, szabadság stb.), amely esetekben a „független” igazságügyi szakértők ezt többnyire a fogyasztó terhére értékelik úgy, hogy a fogyasztót marasztaló szakvélemény születik, amelynek alapján a szolgáltató kiszabja a több, mint félmillió Forintos kötbért.

 

Amennyiben a fogyasztó ezt követően rabruhában demonstrál a TIGÁZ ügyfélszolgálata előtt, a sajtóhoz, az ombudsmanhoz, a rendőrséghez, vagy a törvényességet felügyelő ügyészséghez fordul esetleg mentesülhet a fizetési kötelezettség alól, azonban ez a ritkább eset.

 

Sokkal gyakrabban fordul elő az, hogy a fogyasztóvédelmi szervezeteket az alábbihoz hasonló, kétségbeesett levelekkel keresik meg:

 

„Tisztelt Címzett!


Sajnos mi is bekerültünk ebbe a gázórás csapdába. A vád "mágnesezett az óra˝.
Anyagi helyzetünk nem engedi, hogy segítséget kérjünk, érdeklődtünk ugyan de kb. 40.000 Ft.- szükséges indulásnak.


Férjem leszázalékolt nyugdíjas, én munkanélküli.


A helyzetünk elkeserítő, és kilátástalan.

2102.02….-én lesz az óra felülvizsgálata.


Ahogy itt olvasgatom a hozzászólásokat, ha ők azt mondják, hogy mágneses az óra, akkor az is lesz!


Mit tehetünk? Nincs rá mód, hogy ügyvédet fogadjunk.


Attól tartunk,hajléktalanná tesznek minket, mert nem tudjuk kifizetni az emlegetett 540.000Ft büntetést.


Törvénytisztelő emberekként öregedtünk meg, mindig az igaz utat keresve.


Most meg Tolvajnak titulálva, mindent lerombolnak.


Tehetünk vajon valamit? Várjuk a tanácsát.


Köszönettel: …..né”

 

 

Száraz Gábor TIGÁZ szóvivő válasza Süveges Gergő kérdésére, miszerint Ők nem használják ki a fogyasztók tudatlanságát, jogi képzetlenségét, anyagi, társadalmi helyzetét a fenti levél tükrében enyhén szólva valótlan állítás.

 

Számomra felháborító, hogy ma, a XXI. században, egy jogállamban ilyen, 1950-es éveket idéző, koncepcionális  szolgáltatói visszaélések tömegesen megtörténhetnek úgy, hogy azt senki nem szankcionálja.

 

Vajon mit szólnának hozzá, a TIGÁZ dolgozói, ha az Ő módszereiket alkalmazva a rendőrség 52,7%-ban alaptalanul gyanúsítaná meg Őket,  meg, vagy az ügyészség 52,7%-ban alaptalanul emelne vádat ellenük?

 

Az, hogy sokan vételeznek szabálytalanul még nem jogosítja fel a TIGÁZ-t  arra, hogy a fogyasztóikat válogatás nélkül meghurcolják, megrágalmazzák és a bíróság próbáját kiálló bizonyítékok hiányában is, folyamatosan köztörvényes bűnözőként kezeljék, közel félmillió Forintos kötbér megfizetésére kötelezzék csak azért, hogy megszerezzék a  multinacionális cég vezetése által kitűzött profitot.

 

Azt, hogy a szolgáltató megengedhetetlen koncepcionális gyakorlatot folytat, amelynek következményei alól a rendőrség segítségével lehet (csak) mentesülni az alábbi, napokban megjelent cikk támasztja alá:

 

http://fn.hir24.hu/gazdasag/2012/01/30/%28ti%29gazos-ugyek/

 

 

  

2012. február 03. 08:18

http://videotar.mtv.hu/?k=tig%C3%A1z

majdnemsz Creative Commons License 2012.02.05 0 0 91

Tisztelt asus1!

 

Nem ismerem azt a személyt sem, akinek ezt a megjegyzést szántad, sem Téged.

De! A két hozzászólás alapján egyértelmű, hogy míg Alpaka2 valamilyen szinten érintett, netán szenvedő alany egy Tigázos ügyben, és segítő, figyelem felhívó szándékkal írta meg a hozzászólását, addig Te vagy el sem tudsz képzelni egy ilyen kellemetlen, megalázó szituációt, vagy érdekedben áll a másik oldalt erősíteni.

Minden esetre a megjegyzésed cinikus volt.

Akit érdekel a hozzászólás, az elolvassa, akit meg nem, mint Téged, az lapozzon!

Előzmény: Törölt nick (89)
Alpaka2 Creative Commons License 2012.02.02 0 0 90

A MEH (Magyar Energia Hivatal) a panaszosok 52,7%-nak adott igazat 2011-ben

 

http://fn.hir24.hu/gazdasag/2012/01/30/%28ti%29gazos-ugyek/

(Ti)gázos ügyek

  • Megjelent: 2012.01.31. 13:54|
  • Frissült: 2012.02.01. 14:34

Az egyik legnépszerűbb témája a panaszfórumoknak, hogy a Tigáz mérőóra-manipulálással vádolja több ezer fogyasztóját, és félmilliós kötbérrel, illetve gázelzárással fenyeget.

 

Az esetek többsége sima gázóracserének indul, majd leszerelt és bedobozolt mérőórával, valamint 540 ezer forintos kötbértartozási felszólítással folytatódik. A Tigáz érvei szerint szigorúságukat az indokolja, hogy összesen több mint 1,25 millió ügyfelükből számításaik szerint 40-60 ezer szabálytalan fogyasztó akad, akik 9 milliárd forintnyi éves kárt okoznak a társaságnak.

A fogyasztónak, ha elkaszálják, 30 napra visszamenőleg napi 18 ezer (összesen 540 ezer) forintos kötbért kell fizetnie – közölték a Tigáz kommunikációs irodáján. A kötbérezés alapja a szolgáltató által megrendelt szakértői vizsgálat. Ezen állapítják meg, hogy valaki piszkálta-e az órát. Ha ennek eredménye pozitív, küldik a félmillió forintos csekket. Helyreigazítás aTigáz kérésére: A szabályzat alapján, ha csak alkalmassá tett valaki a mérőt a szabálytalan vételezésre, akkor a kiszabható kötbér mértéke 30 napra, 13.000 Ft/nap, azaz 390.000 Ft.

Még akkor is, ha a szakértői vizsgálat csak a szabálytalan vételezés lehetőségét állapítja meg és nem a tényét. Sőt, azt sem vizsgálják, hogy például egy átalánydíjas fogyasztó folyamatosan fizette számláit és minden évben a lakás köbméterigényének megfelelően fogyasztott. A szolgáltató azt mondja ugyanis, éppen a beavatkozás miatt nem változnak meg a fogyasztási adatok, mivel „olcsó” gázzal fűt az „elkövető”.

Miért van ennyi eset?

Hallani, hogy a szolgáltató emberei sikerdíjra dolgoznak, 30-50 ezer forintot kapnak egy-egy rendetlen óráért. A felvetésre a Tigáz szóvivője, Száraz Gábor elmondta: nekik nem éri meg sikerdíjat fizetni, mivel a kötbéresek alig 40 százaléka fizet egyáltalán. (A maradék 60 százaléknál kikapcsolják a gázt!) A szakértő díja viszont 40 ezer forint körül van, ezt minden munka után ki kell fizetnie a cégnek.


Így megy ez

Egy konkrét panaszosunk a kézhez kapott kötbérfelszólítás után – amelynek jogosságát nem ismerte el - bejelentést tett a rendőrségen. A megyei kapitányság rövid úton elérte, hogy végezzenek egy második vizsgálatot. A második szakértői vélemény kulcsfontosságú, ha be akarjuk bizonyítani, hogy nem követtünk el semmilyen szabályszegést.

Elsőként a Tigázt kérdeztük, hány vizsgálatot végeztek tavaly? Kiderült, nincsenek statisztikáik, illetve sok olyan eset van, ahol a szakértői vizsgálat már lezajlott, de az eredménye még nem ismert, illetve ahol még a szakértői vizsgálatra kell várniuk. Ezért semmilyen adatot sem árultak el az első vizsgálatok számáról, ennek okán pedig a második szakértői vizsgálatok számáról sem.

Egy szakértői vizsgálatokat készítő cég vezetője ugyanakkor a Hír24-nek elmondta, tavaly nagyjából 1000 ellenőrzést tartottak a Tigáz megbízásából. Úgy látja, az első körben elvégzett vizsgálatok többségükben  a szolgáltatót igazolják. Ennek alapján megy ki a kötbérfelszólítás. Ami érdekesebb, hogy, alig néhány százaléka a fogyasztóknak az, aki kéri a második körös vizsgálatot. Ezeken  -  bár ez is csak saccolt adat -  nagyjából 50 százalékban igazolódik a Tigáz gyanúja. Magyarán maximum száz eset lehet, amely során vétlennek bizonyul a fogyasztó, a kezdeti ezres vizsgálati számból kiindulva.

Mindez mégsem jelent sokat, mert a Tigáz felettes szervéhez a Magyar Energia Hivatalhoz szintén rengetegen fordulnak az első sokk után. Ha a hivatal dönt, akkor viszont nincs második vizsgálat. Megkérdeztük őket is, hogy hány esettel találkoztak tavaly, amire nem túl gyorsan, de azért válaszoltak. Mint kiderült a Hivatal 2011-ben 491 darab Tigáz szabálytalan vételezéssel kapcsolatos fogyasztói megkeresést zárt le, ebből 51 tájékoztatással zárult, a maradék 440 panaszból 232 volt a jogos  (fogyasztónak adott igazat 52,7%) és 208 volt a jogtalan(47,3%). Az Energia Hivatal vizsgálataival kapcsolatban azért érdemes megemlíteni, hogy a hivatal is a Tigáz szakembereit használja, mivel  nincsen saját csapata…

Visszatérve esetünkre: a második vizsgálaton a panaszosunk mellett egy ügyvéd és egy műszaki szakértő is jelen volt. A vizsgálat rövid úton megállapította, hogy szabálytalan vételezés nem történt. A Tigáz elnézést kért. A helyzet több szempontból happy end, azonban ha az ügyfél az eljárás másfél éves procedúrájára gondol és arra, hogy az el nem ismert kötbértartozás miatt kikapcsolták nála a gázt, nem érzi elégedettnek magát, sőt kártérítési pert fontolgat.

Mit tehet velünk a Tigáz?

Kikapcsolhatja a gázt. Hogy ezzel a – szolgáltatásból kikapcsolás – jogával élhessen a Tigáz, egy tavalyi törvénymódosítás adta meg a jogi alapot. 2011júliusában módosultak a lakossági fogyasztók ellátásból történő kikapcsolására vonatkozó és a hatósági eljárást érintő szabályok. Mégpedig úgy, hogy míg korábban csak három hónap után kapcsolhatta ki szolgáltatását egy cég és csak a szolgáltatás nem fizetése miatt, most 60 nap késedelmes fizetést követően jogosult ezt megtenni. A késedelmes fizetés pedig tágabb jogi kategória, amelybe akár a kötbértartozás is beletarozhat. Egyszerűbben, júliustól minden, így a kötbértartozás elmaradása is jogszabályilag késedelmes fizetésnek minősíthető.

Végezetül: arra, hogy elkerüljük a kellemetlenséget - és mert vélhetően a Tigáz is megelégelte a kelletlen médiafigyelmet, tavaly októberben közzétettek egy embert próbáló tájékoztatót arról, hogyan fogadjuk szakszerűen a gázórásokat .

http://fn.hir24.hu/gazdasag/2012/01/30/%28ti%29gazos-ugyek/

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!