Keresés

Részletes keresés

ötfelezős Creative Commons License 2017.06.29 0 1 76924

Kezdjük újra. Mi megy át a telken? Utoljára nem voltam elég világos, a közcélú hálózathoz kell vezetékjog. A csatlakozóvezetékhez ma sem kell. Írtam a telekkeresztezési engedélyről. Tehát, ha nincs vezetékjogi bejegyzés, az nem szokatlan, bár kéne más:

123. §

(2) Közcélú hálózat részét képező kisfeszültségű csatlakozó berendezés az építésére szolgáló ingatlan tulajdonosának hozzájárulása alapján is építhető.

(4) A kisfeszültségű csatlakozóberendezés építésére szolgáló ingatlan tulajdonosának hozzájárulása az e törvény szerint a vezetékjog alapján fennálló jogokkal és kötelezettségekkel azonos - az ingatlan-nyilvántartásba az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 16. § e) pontja szerint bejegyzendő - jogokat és kötelezettségeket keletkeztet. A tulajdonosi hozzájárulás nem vonható vissza.

Előzmény: Geza59a (76915)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.29 0 1 76923

OFF

 

Ez esetben nem ártana tisztába tenni a /3 vezeték jogait a /2 telek terhére és a /2 tulajdoni lapján is rögzíteni ezt a terhet.

 

1.

A szolgáltatókkal tisztázni kell, hogy

 

Saját jogon a vezetékek szolgalommal átvihetők-e

fővezetékként a /3-ra és ekkor a mérők is a /3-ra kerülnek.

 

Vagy a mérőknek a /2-ön kell lenniük és csak a magán vezeték mehet át a /3-ra.

 

 

2.

Az átvitt vezetékek vezeték/szolgalmi jogáról szerződni a /2-vel és a jogokat bejegyezni.

 

Mert bár a közös megállapodások és a vezetékek de facto léte sok jogot ad, de a biztos csak bejegyzett jog!

Legalábbis amíg te tulajdonos vagy és független elszámolást szeretnél... addig ez az érdeked.

Nomeg a vevőd is ezt fogja elvárni a telek eladásakor !!!

(kivéve, ha a telek társad lesz a vevő, aki a függőséggel az árat is le tudja nyomni magának)

 

 

Előzmény: Geza59a (76921)
bigwinnie Creative Commons License 2017.06.29 0 0 76922

Szia CorvBoy!

 

Ajánlottak téged villanyszerelési munkákra. Ami miatt keresnélek: nappaliban LED szalagos hangulatvilágítás komplett összerakása, bekötése, felrakása holkerrel együtt. Tudsz esetleg ilyenben segíteni? Úgy sacc per kb. 18-20 m szalagról volna szó. 

Előzmény: Törölt nick (76669)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.29 0 0 76921

A feldarabolás után most már nem egy db. helyrajzi szám van, hanem 3 pl. 4653/1, 4653/2 és 4653/3.

 

De hát én ezt már elmondtam, csak éppen a számokat nem biggyesztettem hozzá.

 

A /1 lett az önkormányzatnak ajándékozva (minden papír ajándékozásról szól, semmilyen más értelmezést nem találtam),

a /2-n fog a társasház épülni az új tulaj által

a /3-as most már csak az osztatlan közös tulajdon ugyanazzal a tulajjal.

 

Tehát az eredetileg "4653" számú 1 db. ingatlan volt osztatlan közös tulajdon az előző tulajjal, az eladás előtt az előző tulaj felosztotta az ingatlant 3 részre, /1-est az önkorinak adta a másik két részt pedig az új tulajnak, ahol is a /3-asban az én hányadom is benne van.

 

De mindenkitől elnézést kérek, ha a probléma leírásában ezt nem egyértelműen írtam.

 

 

Előzmény: ksanci (76917)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.29 0 0 76920

Tehát két külön tulajdoni lap van?

 

Előzmény: Geza59a (76916)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.29 0 0 76919

Ideje végig gondolni a helyzetet és a VALÓSÁGOT lepapírozni.

Előzmény: Geza59a (76915)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.29 0 0 76918

Azóta új világ van... jogállam!

Előzmény: ötfelezős (76913)
ksanci Creative Commons License 2017.06.29 0 0 76917

Ez egyre érdekesebb. Ha két külön telekről beszélünk, akkor két külön helyrajzi számról, két külön tulajdoni lapról beszélünk.

Ha telekrészekről van szó és még mindig egy tulajdoni lapon szerepel az egész, akkor az még mindig osztatlan közös tulajdon, tökmindegy, hogy alsó, felső, középső, lilabugyi, rózsaszíngatya, akármi, csak az egyik tulajdonos kivásárolta a nagyobb tulajdoni hányadot, a földterület használatáról pedig új használati megállapodás született. Elvileg. Tehát akkor hány tulajdoni lap van?

 

Előzmény: Geza59a (76916)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76916

elnézést, egy kis korrekció: a mostani felállás az, hogy a felső telekrész a másik tulajé, az alsó pedig osztatlan közös tulajdon.

 

 

Előzmény: Geza59a (76915)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76915

Csak most kerestem rá a gugliban a két jogra, érdekes oldalak, vélemények, fejtegetések jöttek fel:

 

 

Már késő van, de holnap elolvasok belőlünk néhányat, de gondoltam, megosztom itt a gugle keresés eredményét:

 

http://tinyurl.com/yaa8o78s

 

 

Ami viszont az én ingatlanom érinti, idáig az egy nagy ingatlan volt, 2 tulajdonossal, osztatlan közös. A feldarabolás után, nem számítva azt a részt, amelyiket megkapta az önkormányzat, most 2 telekrészről beszélünk 2 tulajdonossal, és a házamhoz jövő víz, gáz és villany vezeték is a felső telken keresztül jön. Tehát ez egy vadi új szitu. A tulajdoni lapon nincs semmi nyoma egyik csőnek vagy vezetéknek, és még a használati szerződésben sincs, amit pedig ügyvédek írtak. (abban egyedül a mellékmérős vízóra dolog van, de azt itt már kibeszéltük).

 

 

 

 

 

 

Előzmény: ötfelezős (76913)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76914

Köszönöm a linket, elolvastam.

Előzmény: Törölt nick (76910)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.28 0 1 76913

Kisfeszültségen soha nem kellett vezetékjog, közterületen ezt a tanács területfelhasználási engedélye helyettesítette. De ha kisfeszültségű hálózat ment át a telken, akkor az ingatlantulajdonos hozzájárulása kellett. Úgyszintén a szomszéd csatlakozóvezetékéhez is. Általában telekkeresztezési engedély címen. Ezek a papírok a bekapcsolási iratokkal együtt voltak lerakva, amelyeket egyébként az átszervezések miatt elkavartak, nem digitalizáltak, stb. De annak idején azért szabályosan ment, az biztos.

Előzmény: Geza59a (76890)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.28 0 1 76912

Miért szolgalmi jogot emlegettek?

Mert a vezetékjog az a szolgalmi jog egy fajtája.

 

de ez nem szolgalmi jog, mert egyébként nem használja az idegen telket

Használja. "az építményeket üzemeltetheti, karbantarthatja, kijavíthatja és átalakíthatja, felújíthatja, továbbá a közcélú hálózat, termelői vezeték, magánvezeték vagy a közvetlen vezeték mentén lévő, a biztonsági övezetet sértő növényzetet eltávolíthatja, a felsorolt tevékenységek elvégzése céljából a vezetékjoggal érintett ingatlanra beléphet."

Előzmény: ksanci (76879)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76911

Volt lakkozott papírcső is, fémburkolat nélkül.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76874)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.28 -1 1 76910

Javaslom neked: a vonatkozó jogszabály elolvasását...  és megértését.

 

27. §

 

https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99700078.TV

 

 

 

 

Előzmény: Zs:) (76907)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76909

 

"A szolgáltató vezetékjoga is szerepel a tulajdoni lapon!!!"

 

 

Hát megnéztem, semmi ilyesmi nincs a tulajdoni lapon. Akkor ilyenkor mi van?

 

Előzmény: Törölt nick (76900)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76908

Hát valóban a téma jól eltért az alap témától "villanyszerelés", ez azért történt mer jó néhányan itt próbáltak nekem segíteni minden más témában is ahogy egyre másra derültek ki furcsa dolgok az én ingatlanom kapcsán. Mindenesetre mégegyszer mindenkinek köszönöm a tanácsokat, azon pedig nem is csodálkozom, hogy mennyi félreértés és magyarázat létezik az önkormányzatok cselekedetei miatt.

Zs:) Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76907

Sajnos rosszul tudod! Nem csere!

Az utca kialakítása ugyanúgy a lakók feladata.

 

De ez it off, úgyhogy részemről ennyi.

Előzmény: Törölt nick (76899)
ksanci Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76906

Hát remélem is, hogy az! :)

Előzmény: Törölt nick (76905)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76905

Paranoiás hülyeség.... amit összehordtál.

Előzmény: ksanci (76897)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76904

OFF

 

De mivel marhaságokat terjesztesz...

 

- ezért inkább VÁRNAK JÓSOK ÉVIG, mert aki ezen évek alatt építkezni/házat bővíteni/stb akar, az inkább lemond a kártalanításról (ingyen odaajándékozza azt a telekrészt az önkormányzatnak), csak kapja már meg az engedélyt az építkezésre

Ha az önkormányzat elég sokáig elhúzza az utca bővítését ("sajnos még nincs meg a pénz a kártalanításra" indoklással), akkor ezzel a trükkel a telkek nagy részéhez ingyenesen jut hozzá (nem kell mindenkit kártalanítani).

Tehát a szomszédod a telekrész 'ajándékozással' nem lekenyerezte/korrumpálta az önkormányzatot, hanem az önkormányzat gyakorlatilag úgy zsarolja a telektulajdonosokat, hogy csakis akkor építkezhetnek, ha előtte ingyen lemondanak az utcai telekrészről.

 

 

Valóban ez a bevett GYAKORLATI szokás-megoldás... aminek jó oka van ÁLTALÁBAN.

 

Azonban ezt a módszert nem kell feltétlenül követnie a tökös polgárnak!

Az építési engedélynek ugyanis NEM feltétele ez az "ajándékozás".

 

Csak a rendezett telek! a feltétele.

Azaz a leendő útrészt le kell választani egy önálló helyrajzi számra >> magánútként.

Aztán majd kiderül mi lesz a sorsa... ami két féle lehet.

 

Az egyik eset, hogy 

- az önkori lejegyzi

- kártalanít piaci áron

- rendeletben közli, hogy mennyit fizess be az új burkolt út miatt telekérték növekedés címén

 

A másik eset, hogy

- önként átadod közút céljára

- kártalanítás nélkül és

- az önkori pedig nem szab ki telekérték növekedési díjat

 

A másodikat szokás választani... jellemzően.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76896)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76903

amíg az akció be nem fejeződik, addig az EGÉSZ telken mindenfajta építkezés tilos

Hülyeség!

NEM, ilyet nem tesz.

 

 

A leendő út területén tilos csak a további építés.

Illetve.

A leendő út mentén úgy kell a telken belül építeni, hogy az előírt előkertek (védőtávolságok) IS megmaradjanak. 

A majdani út figyelembe vételével...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76896)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.28 0 1 76902

alá kellett írnom 

Nem kellett.

Ha nem írtad volna alá, akkor 

- vagy megveszi tőled a szomszéd és ő ajándékozza

- vagy lejegyzi az önkormányzat út céljára és elszámol veled

  telekérték mínusz telekértéknövekedés (a leendő út miatt)

Azonban valóság most is az, hogy 

- ingyen adtál át területet, KÖZút céljára

- cserébe az értéknövekedési díjat engedi el az önkori

 

(ennek kell kitűnnie a papírokból)

Előzmény: Geza59a (76895)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.28 0 1 76901

viszont az akna a szomszéd ingatlan részén lesz, így órát olvasni is csak vele együtt fogom tudni elvégezni, nem is beszélve a Vízművek által oly sokszor szajkózott "rendszeres ellenőrzés és karbantartást" azt nem tudom mikor tudnám elvégezni.

PONT erre kell(ene) a szolgalmi jogod... azaz, hogy bejárhass oda szabadon és elvégezhesd a dolgod.

 

De, ha tudod csináld vissza az egészet, szerintem.

Hisz van MÉG saját-független mérőhelyed, ha jól értem.

Akinek útban van az majd saját költségén áthelyezi neked (az engedélyeddel) MEGTARTVA a függetlenséged.

Előzmény: Geza59a (76892)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.28 0 1 76900

tehát remélem, hogy valóban ez a szolgáltató vezetékjoga, ahogy írtad.

 

A szolgáltató vezetékjoga is szerepel a tulajdoni lapon!!!

Előzmény: Geza59a (76890)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.28 0 0 76899

Ez sem igaz így...

 

Nem kell végig mindenkinek megtennie.

 

Nem kell ajándékozni sem, mert csere az valójában.

Az a szokásos konstrukció, hogy

- az önkori nem fizet a telekrészért, hanem 

cserébe

- nem kér az útfejlesztés miatt telekérték növekedési díjat

 

A gyakorlati útja, hogy: "ingyenesen" adod át üzemeltetésre >> közút céljára.

 

Előzmény: Zs:) (76898)
Zs:) Creative Commons License 2017.06.28 0 1 76898

Létezik ez az ajándékozósdi, méghozzá utca alakításkor. Ha a tulajdonosok utcát szeretnének nyitni, aminek megvan a minimális szélessége, akkor a telkekből vágnak le egy darabot, amit át kell adni az önkormányzatnak. De elvileg ez csak akkor működik, ha végig mindenki megteszi.

Előzmény: Geza59a (76895)
ksanci Creative Commons License 2017.06.28 0 1 76897

Én máshogy gondolom: :)

Ez is jól hangzik, csak az a baj, hogy nem csinálnak sehol szélesítést, szarnak rá, túl sok a macera. Jó az úgy. Vagy ha csinálnak, akkor valami olimpia/stadion/kisvasút miatt, ahol a "kisajátítandó" telek valami haveré akinek így lehet állami pénzeket juttatni kártérítés címén.

Senki sem írt korrumpálásról, én eleve létező baráti viszonyra gondoltam, mint Józsikám-Pistikém kölcsönösen előnyösnek látszó megállapodása az adófizetők pénzéből. Jelen esetben pl. mondjuk nem a telekrész volt érdekes, hanem az, hogyan oldják meg Pistike magánlakópark építését úgy, hogy ne bűzölögjön nagyon.

Az is lehet, hogy minden teljesen tisztességesen történik, csak annyira ritka az ilyen, hogy az ember már nem is gondol rá.

De ez annyira offtopic... :)

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76896)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.28 0 1 76896

Az utca szélesítés Magyarországon nagyjából így történik (leegyszerűsítve):

- az önkormányzat elhatározza, hogy szélesít egy utcát.

- az összes telekből papíron rendeletileg "lefoglal" magának X métert, erről értesíti a telektulajdonosokat, hogy amíg az akció be nem fejeződik, addig az EGÉSZ telken mindenfajta építkezés tilos

- ha egyből nekiállnának a szélesítésnek, akkor az összes telektulajdonost kártalanítaniuk kellene a kiasjátított telek-négyzetméterek után

- ezért inkább VÁRNAK JÓSOK ÉVIG, mert aki ezen évek alatt építkezni/házat bővíteni/stb akar, az inkább lemond a kártalanításról (ingyen odaajándékozza azt a telekrészt az önkormányzatnak), csak kapja már meg az engedélyt az építkezésre

Ha az önkormányzat elég sokáig elhúzza az utca bővítését ("sajnos még nincs meg a pénz a kártalanításra" indoklással), akkor ezzel a trükkel a telkek nagy részéhez ingyenesen jut hozzá (nem kell mindenkit kártalanítani).

Tehát a szomszédod a telekrész 'ajándékozással' nem lekenyerezte/korrumpálta az önkormányzatot, hanem az önkormányzat gyakorlatilag úgy zsarolja a telektulajdonosokat, hogy csakis akkor építkezhetnek, ha előtte ingyen lemondanak az utcai telekrészről.

Tehát az önkormányzat nem "hálás" a telektulajoknak az "ajándékért", hanem röhög a markába, mert sikerült még egy balekot rákényszeríteni a telekrésze ingyenes átadására.

Előzmény: Geza59a (76895)
Geza59a Creative Commons License 2017.06.27 0 0 76895

"Gondolod, hogy az utca összes lakója lelkesen "ajándékozott" egy-egy sávot a telkéből az önkormányzatnak?"

 

Én nem gondoltam semmi ilyesmit, ha jól emlékszem azt, írtam, hogy nem tudom, hogy miért. Én sem hittem el a választ, de nem törtem rajta a fejem, több mint valószínű, hogy az építési engedéllyel lehet az kapcsolatban, de maga az ajándékozás az megtörtént mert alá kellett írnom az ajándékozási szerződést és a lemondó myilatkozatot az önkormányzatot képviselő ügyvédnél.

 

Hát sajnos a mai érdekes politkai és gazdasági helyzetben nem tartok semmi egzotikus vagy vad dolgot lehetetlennek, ebben az országban ma már olyan dolgok történnek amiket ha megjósoltál volna 15-20 évvel ezelőtt, mindenki bolondnak nézett volna. És ez minden politikai felhang nélkül mondom, csak a realitások talaján.

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76885)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!