Keresés

Részletes keresés

hb-tatus Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4658

szia

Sajnos, semmit sem tudok róla

Előzmény: utyip (4653)
LUDLUM Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4657

Szeva!

 

Köcce!

 

Én sem csak a megbeszéltekkel készülök!

Előzmény: felvidek22 (4646)
LUDLUM Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4656

Szeva!

 

Ezt a téglát Ausztriából kaptam azzal a magyarázattal, hogy Erzherczog Albrecht, azaz Albrecht Főherceg.

Előzmény: utyip (4653)
csóricica Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4655
De szerintem a többieknél is van nak hasonló téglák.Ha összejön a gyárlátogatás,ráérünk akkor értekezni ezekről.A dombóvári S L -est nektek adhatom ha kell,mert nekem az megvan kiégetettben is.
csóricica Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4654
Mint írtam 3fajtából van,de nekem csak 2-ből kellene 1-1.A HIDASI gyár is hozzátok tartozik ? Az nekem egész közel van.
Előzmény: nevy (4643)
utyip Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4653

Hb Tatus nem tudsz-e valamit  Albrecht Főhercegről voltak -e esetleg téglái.a múltkor feltett tégláim közül a 4.-et a Főherceg erdőFűi kastélyánál találtam.

utyip Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4652

én is úgy emlékszem hogy nem ugyan ilyen mint amit Tatus mutatott talán az F betű egy sima rajzolt F és a korona talán nem ilyen széles

Előzmény: cyperus (4649)
utyip Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4651
Igen a pincesor ugynevezet gyümölcsösi részén
Előzmény: V.M. (4645)
hb-tatus Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4650

szia!

A török időkben szinte teljesen elnéptelenedett tatai birtokot 1927- ben vásárolta meg gróf Esterházy (I.) József. Azonnal hozzáfogott az uradalom felépítéséhez: Tatára és a környező falvakba német és szlovák telepeseket hozatott, templomokat épített, kézműves céheket alapított stb. Az uradalom építési munkáihoz természetesen sok téglára volt szükség. Tatán az első téglavetők a mai  Dadi út környékén voltak. Az ott készült téglák többségében jeltelenek voltak, a később használatos szabvány mérettől nagyobbak voltak (32x16x6-7cm, ez az ún. bécsi láb méretű tégla). Öreg házak bontásakor ma is találkozni ezekkel az igen jó minőségű téglákkal. Ezekkel együtt, de ritkábban és az 1700 -as évek közepén épült pezsgőgyár, valamint a baji pince környékén fordulnak elő ugyanilyen méretű I, II, III római számos és CIETD feliratú darabok. A baji út végén, közel a pezsgőgyárhoz is üzemelt téglavető, a feliratos téglák valszeg itt készültek. (hogy a tiéden D nek látszik az első betű, ne zavarjon)

Ennyi körítés után rátérek a lényegre: a téglád valószínűsíthetően a Comes Iosephus Esterházy Totis Dominium rövidítése, =gróf Esterházy József tatai uradalma. A Naszályhoz közeli Billeg pusztán álló Balogh féle kastélyban (ő Esterházy jószágkormányzója volt) is van ilyen járólap és falazótégla is. Az értelmezést Szalontai Árpi barátommal "találtuk ki"

Előzmény: gyugyerák (4644)
cyperus Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4649

Hát nem egészen ilyen az F koronás. A korona mintha egyszerűbb lett volna. Talán a múltkor feltett képhez tudnám jobban hasonlítani. Csak 2-t láttam, szóval lehet van ebből a szebből is. Sőt, ha utyip meg ilyet látott...

Az 1784-es az nem a győri típus:) Ez egészen más, sokkal kisebbek a számok és a téglák közepére vannak nyomorítva. Majd csütörtökön ha hazaérek megtisztítom és lefotózom őket.

Előzmény: hb-tatus (4648)
hb-tatus Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4648

szia!

Bölcsen tetted, hogy nem vásároltál, legalább mi ne hízlaljuk a gátlástalan csirkefogókat!

Az F koronás ilyen? Az 1784 remélem, nem Győrből elszármazott tégla. Az ilyen kupecnél minden lehetséges. A képek győri darabokról készültek.

Előzmény: cyperus (4647)
cyperus Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4647

Szervusztok!

 

Voltam annál a bontásnál, amit utyip és hb-tatus is említett. Tegnap nem volt ott senki, így mivel se kerítés se semmi bementem szétnézni. 3 db 1784-est láttam, azokat összeszedtem, és sötétben elhoztam. A szóbanforgó F koronásból csak egy igen töröttet láttam, azt otthagytam. Aztán most megint kinéztem, épp ott voltak a nemzetiségiek, pucolták a téglákat. Sajna a főnök is ott volt, aki tájékoztatott az árakról. F koronás: 1000 Ft, évszámos 900. Hiába alkudoztam, nem járt eredménnyel. Úgyhogy ez így felejtős. Ennyi pénzt csak a kezdetekben adtam ki egy-egy tégláért. Most már nem.

Ez persze nem azt jelenti, hogy másnak nem érdemes próbálkoznia.

A Szalasztó utcában is benéztem arra a telekre, de főleg jeltelen kisméretűek vannak a raklapokon, és mellette néhány nagyméretű tégla. Semmi érdekeset nem láttam. Tulajt sem, akitől meg lehetne kérdezni.

A Montenouvo téglaégető romjai engem is érdekelnének. Milyen téglákból építették?

Helyileg merre található?

felvidek22 Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4646
Ludlum!

Találtam 3 hódfarkú cserpet. Egyet férretettem neked. Valami fekete anyaggal le van kezelve, és egy nyomat van benne. RUDOLPH Ndr. FAEHRE. M 18-án viszem.

szia
V.M. Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4645

Szia!

 

Ez Montenouvo téglagyár-omladék Bóly-ban van?

Külön ne csak a legközelebbi írásodkor válaszolj.

    Üdv!

Előzmény: utyip (4639)
gyugyerák Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4644

Sziasztok!

 

Kis csend tőlem a sok meló miatt, de élek!

Ha bármilyen "magán" égetési projectbe kezdtek kérlek szóljatok, csak kibicként szeretnék ott lenni, mert érdekel.

Talán a korom vagy lustaságom miatt, de még nem láttam közelről működő gyárat.

 

Kösz előre is!

 

 

 

 

Előzmény: nevy (4643)
nevy Creative Commons License 2007.02.20 0 0 4643

Szia!

Ha égetés előtti állapotban építették be, ki lehet égetni. Dombóváron április végén, május elején tervezzük a kemnce begyujtását, akkor ki tudjuk égetni a tégláidat. Nem tudom , mekkora mennyiség áll a rendelkezésedre, de lehet hohy néhány darabot éredemes lenne a Hidasi gyár kemencéjében égetni, ott gázzal fűtünk , kicsit alacsonyabb az üzemi hőfok, mint Dombóváron. Ott április elején gyujtunk be. A különböző helyekről származó agyagok különböző hőfokon égnek ki, így fennáll a veszélye a túlégetésnek, ilyenkor üveges lesz a tégla felülete, de meg is folyhat. Ezért lenne praktikusabb alacsonyabb hőfokon kísérletezni. 

Amennyiben tényleg érdekel . március második felében konkretizáljuk a dolgokat!

Előzmény: csóricica (4642)
csóricica Creative Commons License 2007.02.19 0 0 4642
Égetés elötti állapotba építették be,mert így olcsóbban tudták megvenni.Nekem csak a megfelelő időben,és a megfelelő helyen kellett lennem.Három ilyen fajta téglám van ,és az eggyik dombóvárról ( S L ).Amúgy Hőgyészen vagyok megtalálható,de előtte csörgessél meg:30 512 4748.
Előzmény: nevy (4637)
tamtomi Creative Commons License 2007.02.19 0 0 4641
Még kettő Szakcsról NB,SzM (ezeken felül még találtam kisméretü E betüst amilyenből az Iregszemcsei kastély kerítése készült és MS est ) és egy Tamási-bólés egy kis ráadás nem volt szívem ott hagyni.A két utóbbit a Tamási táblát Dunaföldvár felé elhagyva kb 400 méterre van egy buszmegálló és mellette egy földút.Valaki már megelőzött mert a háromnegyed és az annál nagyobb téglák ki voltak forgatva
utyip Creative Commons License 2007.02.19 0 0 4640
ez nem semmi!mit kérsz értük?3_400ft nekem megér!JOLÁN
Előzmény: utyip (4639)
utyip Creative Commons License 2007.02.19 0 0 4639
Néhány kép a Montenouvo tégla égetőröl, és a hétvégi guberálás eredménye.
V.M. Creative Commons License 2007.02.19 0 0 4638

 

      Üdvözlöm örömmel és tisztelettel JÓSKAPAPÁT !

 

   Az egyesületi megbeszélésen már találkoztunk,ezt utólag tudtam meg, akivel a TÓALMÁS tégláról beszéltél. Sajnos a Köbányai Téglagyárak c. könyvet még nem

sikerült megszereznem, pedig már többször is érdeklődtem a kiadónál.

 

Több  KJ  téglám is van, most tiszteletedre a kettő legkedvesebbet teszem föl.

Ezek Észak-Somogyból valók, a tabi Téglagyár darabjai.

 

További sikereket és újabb irodalmat!

nevy Creative Commons License 2007.02.19 0 0 4637

Szia!

Mennyier "félkész" a téglád? Ha formázott, de nyers , ki lehet égetni. Ha egyszer már égették, de nem kapta meg a megfelelő hőfokot, már nem igazán égethető újra. Az égetés során a szilicium- dioxid különböző kritályszerkezetekbe alakul át, ezek nem megfordítható folyamatok.

Ha nem titkos az info, merre élsz?

Előzmény: csóricica (4590)
svendor Creative Commons License 2007.02.19 0 0 4636
V.M. és Tatus, köszönöm.
Előzmény: V.M. (4623)
capa67 Creative Commons License 2007.02.18 0 0 4635
Bocs a képekért,még nem érzem a gépet.
capa67 Creative Commons License 2007.02.18 0 0 4634
Itt születtemcsak108 évvel később. A repertoár nem túl nagy, mintegy 200 féle, és csodálkozva nézem a feltöltött képeket a szebbnél szebb téglákról.A saját padlásomon nyitottam tárlatot,csak kevés a látogató.Természetesen a csereakciók is érdekelnének,no meg a találkozók is 1-1 kollegánál v téglagyárban akár!Esetleg eme helyre ered neved. Terveim közt szerepel sok minden,de elsősorban szülőfalum téglagyáráról mindent kideriteni.Az államositás után a jól müködő gyárat természetesen tönkre kellett tenni,mint sok mást is,mi már csak játszótérnek használtuk,a 70-es években,már ami megmaradt belőle.Az államositott gyár téglái már "logo"nélkül készültek,és ezekből a kismertű téglákból tárolok még 40db-ot. Erről tud valaki valamit? Jó éjt mindenkinek.
Előzmény: hb-tatus (4625)
capa67 Creative Commons License 2007.02.18 0 0 4633
Itt születtem
Előzmény: hb-tatus (4625)
tamtomi Creative Commons License 2007.02.18 0 0 4632
Ez megesik.Én egy lebontott ház udvarában lévő több ezer darabos kupacban találtam.Ma is voltam ott de még nem fotóztam le az újdonságokat.
Előzmény: hb-tatus (4627)
LUDLUM Creative Commons License 2007.02.18 0 0 4631

Szeva!

 

Köcce!

 

 

tamtomi Creative Commons License 2007.02.18 0 0 4630
Bocsi a képeket ismét elfelejtettem beszúrni
hb-tatus Creative Commons License 2007.02.18 0 0 4629

szia

Pécsen több minden épült a Zichy családhoz köthetően. Zichy Gyula püspök építtette pl. a Pius gimnáziumot 1912- 14 ben.

Pécsről, ill a környékről sok féle Z és ZG, GZ tégla ismert, az előzőeken kívül is

Előzmény: svendor (4620)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!