Keresés

Részletes keresés

hb-tatus Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4788

szevasztok!

Csak két napig voltam távol, aztán nem győzöm olvasni a hozzászólásokat! És ez így van jól!

Néhány hozzászólásra reagálok, de már most jelzem, van olyan, amire majd hosszabban fogok írni.

Gyugyerák: mert jellegzetesek a rajzolatok (teszek fel két hasonlót; döntsd el Te!

Szirtimorc: köszönöm, kérem

Tamtomi: döbbenetes, mennyi féle van felétek!

Murmuncari: nem csoda, hogy szétmállott az utolsó képen szereplő téglád, hisz' nem mai darab. 1692-99 között készítették, Lajos (Ludwig) bádeni őrgróf, a jelzett időszakban győri várkapitány, monogramját viseli. Mellékelek egy jobb minőségűt, de megjegyzem, más koronaformával is létezik.

Gyugyerák-VM: a nagykőrösi évszámoshoz: Egy feljegyzés szerint az 1650-es, 60-as évekbe Működött egy Kovács nevű téglaégető "Árendális" égetője. Gyugyerák képén az A felett mintha ékezet lenne. ??

Utyip: a böhönyei hírhez mellékelem a fotókat, az egyiknek talán Magyar Állami Erdészet lehet a megfejtése, lévén erdészház az épület. ??

V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4787

Elnézést a harmadik  DJJ.ét kétszer rakta fel a gép /vagy én/. Nem mertem

beletörölni, mert hátha eltűnik az összes, ma egyszer már megjártam.

nyakashegyi Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4786

Nekem meg egy _ED 1849 csorbatéglám van Mindszentkálláról. Nyáron találtam. Én sem tudom a származását.

 

 

Előzmény: cyperus (4783)
V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4785

Szevasztok!

Kiegészítem a korábban felrakott Dőry-Jobaháza-i téglacsaládfát néhány újabb

darabbal.

Nem voltak igazán jókma a fényviszonyok afotózáshoz, sem az udvaron sem a garázs előtt, szebbek  is lehettek volna téglák, Az 1.2.ua két nézetben de már volt korábban is, de ezen valamennyi kukacírásos jel jobban kivehető.

A 3.4-es szintén uaz két nézetből. Jobaházai Dőry Jánosnak állit emléket. A két keresztet formázó  J  az Ő szegényeket elesetteket s az egyházat is támogató tevékenységét.Az összevont MD   Matilda sirfelirata alapján gondolható az övének, de valószínübb, hogy Dőry Miklós.

A BD- t Dőry  bárónak nevezik, ilyent a siremléken kívül is találtam. Elképzelhető. hogy Dőry Boldizsár.

A  DE  Dőry Ernő vagy Elek.

Ez valamennyi együttes előfordulás. Még lesznek továbbiak is.

 

Voltak már Dőry téglaképek a topikban, nemrég Csiricicától egy összevont  DV  /Dőry Vilmos/, ez nekem nincs.

Valamint tavaly nyár végén Tamtomitól  BDÖ  /Báró Dőry Ödön/ ebből nekem is van.

 

 A Dőry és a Jobaházi család egyesülése /ága/ 1458-tól eredeztethető.

Leszármazottjaik valószínüen még ma is megtalálhatóak, akár Zebegényben vagy

Mihályin.

 

  Üdv !

 

svendor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4784

Szia! A somló-környékit nem ismerem, bár érdemes lenne elgondolkodni a variációs lehetőségeken. A veszprémiből nekem is van, BW-t tudtam kihámozni belőle, de a jelentését nem ismerem.

 

Előzmény: cyperus (4783)
cyperus Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4783

Ha már szóba jöttek ezek a Somló-környéki téglák lenne nekem is egy kérdésem.

Van egy GNED 1825-ös téglám. Egy somlóvásárhelyi malomnál találtam.

Jó esély van rá, hogy ez is Erdődy?

Illetve a másik téglát Veszprémben a Szent Miklós hegy tetején lévő templomrom közelében találtam az omladékban. Svendor, tudsz róla valamit?

 

 

svendor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4782
Jelentheti, de jelentheti Dobát is, ahol a család hatalmas, klasszicista stílusu kastélya van, ami jelenleg elmeszociális intézetként funkcionál.
Előzmény: V.M. (4781)
V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4781

Ugyan az első három betú magyar szó rövidítése.

Lehet a  D esetleg  Dominium  / Erdődy Uradalom/ ?

  Bocs az okoskodásárt.

 

 Ma még képeket is akarok fölrakni a sok szövegelésem után.

Előzmény: svendor (4769)
V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4780

Nem válasz, kérdés.

A  D -t minek véled ezen a téglán? Egyégként gyögyörü azzal a beszurt  J -vel

különösen.  Lehet a  D  település kezdőbetüt vagy családi kapcsolatot idéző?

Előzmény: svendor (4769)
V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4779

   Jóskapapa!

 

 Ha olvasod és jössz a holnapi gegyletire...

 Rendelek egyet a könyvedből / kőbányai Téglagyárak /.

 Ha nálad van még hozd el légyszives. Előre is kösz.

 

   Üdv!

utyip Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4778

Murmuncari és vm a téglákat a Hortvát határ mellet egy kis faluban találtam(Ilocska) a Villány alatt kb.10 km-re található ott találtam még 1780-as feliratú téglát is betűk nélkül. A téglák képei a 4722-es oldalon láhatók. Az információt kössz.

Előzmény: murmuncari (4776)
V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4777

 A betük alapján lehet Comes Iosephus Esterhasy, de a korba veló beillesztés és a

származási hely?

Előzmény: utyip (4775)
murmuncari Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4776

 

Sajna nem, de az előbbi okfejtés alapján a CIE lehet akár optikai csalódás is, vagyis nem is CIE, hanem akármilyen betűkombináció, akár még WQY is, csak a Jóisten tuggya megmondani, hogy honnan szalasztották a tégládat... Persze attól is függ, hogy honnan való a "találmányod".

Előzmény: utyip (4775)
utyip Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4775
Murmuncari tudsz e valamit a 4722 levelemen láthato CIE 1808 és 1809 ről
V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4774
 Teljesen igazad van én az Episcopust csak a veszprémire alkalmaztam.
Előzmény: svendor (4773)
svendor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4773
Bizonyára, bár szerintem a kardinális a bíboros megfelelője, a püspök pedig episcopus.
Előzmény: V.M. (4770)
V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4772

Kösz !

 Nagyon kedves és előzékeny vagy a mániás társolat zöme holnap Pestre megy

 Hajrá!

Előzmény: 2heroine (4771)
2heroine Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4771

Előre is szíves elnézéseteket kérem, és ne kövezzetek, illetve téglázzatok meg (haha, azt úgy sem fogtok, jobban féltitek azokat! :) amiért egy kíbic közbeszól, de ma (Buapesten) a Nagyvárad térnél a Mihálkovics utcában jártam, aminek az elején lebontottak egy régi házat, és csak úgy hullottak ki belőle a pecsétes téglák. Valószínűleg mind kommersz, de gondoltam -mint kit mozdonyfüstje megcsapott-, azért szólok...

 

Még egy gyönyörű faragott kő oromzatdísz is porba hullott... :(

V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4770

Nem akarok feltétlenül belekotyogni az értekezésetekbe /nagyon élvezetes/, de

ha a püspökről van szó, akkor az Cardinalis Carolus E.

  Bocs.

Előzmény: murmuncari (4768)
svendor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4769

Bizonyára igazad van. Az nyilvánvaló, hogy az 1805-ös CCE még a püspök téglagyárából került ki - azonos "fenotipus" ,  egy-két évig még gyártották a tégláit, de hogy 40-45 évvel a halála után még mindig az ő neve került volna a téglákra, ez számomra nehezen hihető.

( Egyébként az Esterházy családban a 18.19.században csak két Károlyt találtam ezen kívül, az egyiknek Szeged környékén voltak birtokai 1799-ben született, a másiknak pedig Galánta, Diószeg volt a birtoka, ő 1759-ben született.)

 

Viszont Pápa mellett volt számos birtoka gróf Erdődy Kajetánnak, aki 1795-1856-ig élt, és az övé volt a környék java része, a Somlói várral, meg a dobai kastéllyal együtt.

Az alábbi téglát én is Esterházy Károlynak gondoltam korábban, de az időbeni egyezés miatt - és mivel a somló - Pápa közti térség tele van velük - inkább Erdődynek gondolom. Persze ez csak az én véleményem. Mivel egyeznek a nevek kezdőbetűi, nehéz kibogozni őket.

 

 

Előzmény: murmuncari (4768)
murmuncari Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4768

 

Kedves Svendor és Szirtimorc!

 

Jó pap holtig tanul, mégis hülyén hal meg. Én meg aztán se jó nem vagyok, se pap, tehát rám fér a tanulás. Mi több: a magyarázatot elqrtam, nem kicsit, nagyon. Böszmeséget cselekedtem. De meg lehet magyarázni. Elég sok Pápa környéki téglám van, s hát mea culpa maxima, összekevertem a comeseket, a Carolusokat a gráfokat, meg a Karolikat. Németül nem tudok (csak sört inni), latinul viszont anno Domini... perfekt vótam.

Szóval:

 

Van olyan tégla, hogy CKE, van olyan, hogy GKE, sőt olyan is, hogy CGE, meg olyan is, hogy CCE (meg még egy jópár más, de azok most nem kerültek szóba).

Így aztán vannak Comesek, Carolusok, Gráfok, meg Károlyok is. A lényeg, hogy - szerintem - mind Eszterházy Pápáról.

 

Valóban van CCE 1774-es, meg 1786-os (lásd kép) - ez aztán tényleg lehet Comes is meg Carolus is. A püspök úr megboldogulásának időpontjáról nincs infóm, de felteszek egy képet, ami holtbiztos, hogy CCE és 1805-ös.

Aztán van egy CKE 1850-es is, ez már a reformkor szelleme utáni állapotban fogant, illetve égetődött, így lehet Károly vagy Karoli. Megnéztem a téglát, biztos, hogy CKE és nem GKE, bár valahol olyanom is van, s az is pápai, nem pedig győri körkemencés.

 

Svendor - köszi a helyesbítést! Ha Veszprémbe megyek, kereslek.

 

Előzmény: svendor (4767)
svendor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4767
Kicsit vitatkoznék a CKE miatt: ha Comes, akkor nem Karolus, hanem Carolus.
A CCE + évszám formátum létezik, az valóban Esterházy Károly, 1790 körüli évszámokkal. Az 1840-es évszám azért sem stimmelhet, mivel a püspök 1799-ben meghalt.
Előzmény: murmuncari (4765)
V.M. Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4766

Igen Lehet és van is több betűnek pl S-nek, R-nek, C-nek különböző irányú vonás

a szárai végén, sőt fecskefészek is.

Merőben eltér az  A   és  a V vonalazása.

A  V-nek a szár folytatásában vannak kifele álló  nyulványai, az  A.nak pedig talpa

van, kifele befele egyaránt, de lehet ettől eltérő állásu is.

 A lényeg nem is ez, hanem az, hogy a vonásktól függetlenül is lehet  A vagy V,

amig a pontos jelentését nem ismerem.

 

Majd valamikor fölrakom:  van  OV   vagy AO téglám mindenféle kacsgaringó vagy

vonás nélkül, amig pontosan nem tudom mit jelent addig lehet bármi.

 Majd a fenti  jelek társát is megtaláltam egy év mulva  VOS, vagyis az  S állása

/ha ez nem forditott/ eldöntheti a betük jelentését.

E kétféle értelmezési lehetőséget az is eldöntheti, Hogy a téklák Ozoráról valók, józan gondolkodás szerint lehet köze a falu nevéhez ill a névadójához Ozorai Pipóhoz.

 

  Kösz a hozzá adott tovább gondolást.

 

   Üdv!

Előzmény: csehpes (4764)
murmuncari Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4765

Szia!

 

Ha az első képeden CKE vagy GKE és 1840 van, akkor az Pápán készült, és Comes Karolus (Károly) Eszterházy, ha GKE, akkor pedig Graf Karoly (ejtsd: Karoli) Eszterházy.

 

Üdv.

csehpes Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4764

Sziasztok, sajna mostanában inkább olvasóként tudtam résztvenni a fórum életében, de V.M.-nek üzenem, hogy a "V" betűnek is szoktak vízszintes vonásokat illeszteni a két szárára. Van is olyan téglám, ami ilyen V betűt tartalmaz (a fotó majd később), de az biztos, hogy a felirat CV. Értelemszerűen a C betűt is felülről "szakállazták"

 

Sziasztok, remélem találkozunk csütörtökön. 

Előzmény: V.M. (4760)
V.M. Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4763

    Tomi!  Ezt nagyon köszönöm, igen erre.

 

  Vagyis ez a solti általam  AP-nek értelmezett tégla.

 

Természetesen úgy, hogy a P az  A-hoz képest fordított.

Előfordul ez más esetben is, nem is mindig a formakészatő hibájából. ha nem

tudatosan is.

 

   Mégegyszer kösz!

Előzmény: tamtomi (4762)
tamtomi Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4762
Remélem erre gondoltál
Előzmény: V.M. (4761)
V.M. Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4761

Sajnos a képet nem tudtam föltenni, ezt még tavaly fotóztam 1.68 MB, nem tudtam

levinni 500 alá.

 Tavaly ősszel négy embernek elküldtem milben, Ludlumnak, Kékdarunak, Tamtominak és Csóricicának. ha valamelyikőtöknek megvan és megbirkozik a fölra-

kással, megköszönöm, de még én is próbálkozom.

V.M. Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4760

     Sziasztok!

A napokban volt  értelmezési egyeztetés az összevont jelü  VP  PV  /vagy más/ téglák jelentéséről, fölmerült hogy esetleg Pécsváros, Pincehelyváros stb vagy

Vatikán, Vatikán Pécs stb.

 Tiszteletre méltó az a szakmai óvatosság ahogy a Papa-Tata kezelték a kérdést.

Igen kicsit furán hongoznának ezek a jelentések, ámbár lehetnek is.

 

  Bennem már korábban felmerült a kétely, hogy ezek egyáltalán nem biztos  VP-k

/nekem is van belőlük négy változatom, s közülük egyet amit még a topikban nem láttam felteszek/, Pincehelyen, Simontornyán, Cecén és Solton /amit felteszek/

találtam őket, hanem   AP  PA.

 

   Ezt bizonyitja, hogy Cece vagy Solt egyáltalán nem Pváros,

  Valamint  Utyip 4683-as levélben látható képe, amelye ha megforditva néztek

egyértelműen  A  betü.

 A   V-nek soha nem irnak a szárai végére visszintes vonást, csak az  A-nak talpat.

 

 További bizonyiték, hogy a téglák egyházi s nem városi eredetűek, valószínüen Pécs

központtusággal, a Duna vunalában felfelé egészen Soltig. Ez utobbit is a templom mellett találtam, a lebetonozott templom szegély s járdát bontották  meg  onnan kerültek elő, kettőt sikerült megszereznem.

 

  Az én olvasatomban  / AP/  a jelentésük    APátság .

 De lehetnek akár ravaszul kódolt többes jelentésűek is a fentiekkel együtt. Megfeleni a városnak, Vatikánnak és mégis megmaradni  APátságnak.

 

  Nagytapasztalatu Téglabölcsek, főként Jóskapapa és  HBTata, konzultáljátok meg

és gondoljátok át ennek az értelmezésnek az elfogadhatóságát, szerintem lehet

alapja.

LUDLUM Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4759

Szeva!

 

Köcce.

Előzmény: Törölt nick (4755)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!