Keresés

Részletes keresés

JPmiaou Creative Commons License 2018.08.29 0 0 18927

Az FS-en ajánlom a "személy" (Person) nézet használatát. Ezt tetszés szerint át is lehet rendezni. Alapértelmezésben kb. a lap közepén található a "családtagok" (Family Members) rész, amin baloldalt a házastárs(ak) és gyerekek, jobboldalt a szülők és testvérek vannak felsorolva.

 

Vannak, akik a biztonsági mentést úgy oldják meg, hogy a FamilySearch-el szorosan együttműködő saját gépen futó programot használnak. (AncestryQuest, Legacy, és RootsMagic a három, aminek van ingyenes változata.) Ezekkel könnye(bbe)n lehet egyeztetni a saját és közös fa között az adatokat.

 

Én úgy csinálom, hogy amikor az FS-en időnként megelégelem a Mormonokat, a WikiTree-re rakosgatok, és amikor ott betelik a pohár a helytelen mezőnevekkel és nehézkes forráshivatkozásokkal, akkor visszamegyek az FS-re, mindenkor a helyi fát használva alapul. És ha eszembe jut, teljes biztonsági mentést csinálok a gépemről, külső tárolóra.

 

Amúgy a GEDCOM szabvány tulajdonképpen csak sima szöveg, tehát nem sok helyet foglal. Akár okostelefonon is elfér. (Nálam a jelenleg 1232 személyből álló adatbázis 1104 KB, vagyis egy közepes fénykép.)

Előzmény: freyya (18926)
freyya Creative Commons License 2018.08.29 0 0 18926

Azon még dilemmázom, hogy online vagy offline érdemes ezt csinálni. Eddig a MyHeritage oldalon vezettem fel mindent, de már megfordult a fejemben, hogy bármikor fizetőssé tehetik a teljes tartalmat, és akkor hiába csináltam az egészet, még megnézni sem tudom. Ugyanakkor szállt már el a gépem mindenestül, annak is ismerem a veszélyét, ha valami csak a gépen van. Az ideális egy olyan program lenne, ami a gépen van, de felhőben is lehet tárolni az ott lévő adatokat. Az FS nekem azért nem tetszett, mert mindig csak a szülőket mutatja, hiába írok be testvéreket, azok a családfán rejtve maradnak. Én meg szeretek mindent átlátni. Vagy csak én bénáztam, és nem találtam meg a megfelelő beállítást. 

 

Ahogy eddig néztem, nagyjából mindegyik netes oldal ugyanazt tudja. A FS, Arcanum és Hungaricana adatbázisán kívül vannak még valahol eredeti beszkennelt dokumentumok? Nem is értem, hogy ha a mormon egyház a hatvanas évek technológiája mellett képes volt megörökíteni annyi anyakönyvet, miért nem tudják a levéltárak a teljes anyagukat digitalizálni és feltenni a netre. Régi telekkönyvek például rengeteget segítenének. Azon feketén fehéren ott vannak a tulajdonosok, és az is, milyen jogcímen kapták a házat. Azaz a felmenők szép sorban. 

Előzmény: JPmiaou (18925)
JPmiaou Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18925

Az FS-en azt kell figyelemben tartani, hogy ott egy nagy közös családfárol van szó, nem külön-külön vezetett "saját" családfákról, mint a MyHeritage-en. Én az FS-t használom első passzra -- az adataim 99.9%-a úgyis onnan jön -- és onnan írogatom be a találatokat a saját gépen tárolt fára, amire jelenleg a GenealogyJ nevű ingyenprogramot használom. (Már nyolc éve nem újítottak rajta semmit, de azért szépen működik.)

 

Az FS-en kívül több helyen is van nagy közös fa az interneten: a Geni (amit sajnos megvett a MyHeritage és ezáltal ott is az FS-féle találatokat próbálják lépten-nyomon pénzért eladni), a WikiTree (aminek fő hátránya, hogy amerikai nem-programozó családfakutató tervezte), és a WeRelate (ami még mindig azt írja, hogy beta módban van).

 

A saját fák vezetésére is van több internetes szolgáltatás, és ezeknek gyakran van korlátolt de névlegesen ingyenes része, de én csak a MyHeritage-et és az Ancestry-t ismerem. (Az Ancestry a legnagyobb amerikai családfaszolgáltatás, de ingyenesen csak kéthetes próbaidőt adnak.)

 

A saját gépen vezetett fákhoz nagy választék van, ingyenes is meg fizetős is. (Wikipedia összehasonlító táblázat, angolul: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_genealogy_software.) Némelyik nagyjából tud magyarul, és többségükben lehet magyarul is írni (olyan szempontból, hogy nem eszik meg az ékezeteket), de e második szempontra oda kell figyelni, mert például a Legacy nem tud hosszú ő-t meg ű-t.

 

Mindenesetre ajánlom a családfa adatait valamelyik saját gépen futó programmal rögzíteni. Semmi értelme újra feltalálni a kereket, vagyis nem érdemes táblázatban vagy egyenes adatbázisban dolgozni, viszont az internetes szolgáltatások és közös fák alkalmatlanok az élő családtagok követésére.

 

A program kiválasztásától nagyjából független de nagyon fontos szempont, hogy az adatok forrását mindig azonosítani kell, még akkor is, ha éppen akkor magától értetődőnek tűnik, hogy honnan jött. (Amikor csak egy gyerek van beírva, akkor könnyű megtalálni, hogy a keresztelésénél szerepelt az anyja szülőhelye, de mi van akkor, amikor a nyolc testvér is be van már írva?) Ezt tapasztalatból írom: a forrásjelölést nem szabad elhalasztani, mert akkor elmarad, és majd később újra kell keresni, hogy honnan a kukutyinból jött ez az adat.

Előzmény: freyya (18905)
Gábor1996 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18924

Sajnos nem nagyon tudok eligazodni az iratokban 

Gábor1996 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18923

Kedves fórumozók a nemesi összeírásokban a települések hogy vannak írva külön lapon vagy össze vissza írták az összeírásokban?

killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18922

ok, semmi baj.

Köszi az eddigi segítséged is.

Előzmény: vörösvári (18920)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18921

Tehát az előbbi 2 gyerek (1695/1700) szüleinek a házassága 1692-ben

+ az apa testvérének a házassága is ugyanazon a napon.

Előzmény: killbill1980 (18919)
vörösvári Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18920

ezt inkább átengedem másnak, nem tudom elolvasni

Előzmény: killbill1980 (18919)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18919

Itt úgy látom hogy 2 testvér házasodik

az előbb keresett anyával Sofilia-val kellene.

No de hol van Sofilia? :)

Ha esetleg ki tudnád bogarászni ki-kivel megköszönöm.

 

Előzmény: vörösvári (18916)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18918

Agelong Tree-l kezdtem Én is már évekkel ezelőtt, de mostanában csak riportra, teljes fa kirajzolásra már nem nagyon mert 2200 személy van, és 30m lenne szélességébe, de családokat külön arra jó.

Családfa építésre pedig a webtrees-t használom -domain és tárhely kell neki, de évi 10E-ből kijön-, így mindenki eléri aki családtag.

Előzmény: vaclav (18917)
vaclav Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18917

A teljes fa, oldalági testvérek és minden rokoni kapcsolat megjelenítésében jó még az Agelong Tree nevű program is, az egyes ágak ráadásul becsukhatók és kinyithatók a személyek alatt és fölött, így áttekinthetően lehet foglalkozni a kisebb részletekkel is.

Én szeretem, mert kutatok adott generációbeli testvéreket is, és néhány helyen lemenőket is. 

Ha kell, persze kirajzolja az összes résztvevőt, de mondjuk 1000+ fős létszámnál az már használhatatlanul kaotikus.

Freya!

Szerintem próbáld ki Te is, mert segíti az áttekintést és könnyíti a munkát, annál jobban, minél többen lesznek a fádban.

Előzmény: canonfan_448 (18893)
vörösvári Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18916

szívesen

soha nem hallottam ilyen névről, de a net szerint létezett 

Előzmény: killbill1980 (18915)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18915

Pont most guglizom én is, és ezt találtam érdekesnek.

Nem tudom ez esetleg megfelel e a Szófia névnek vagy egyedi német női név.

Bár ahogy most olvasgatom inkább sajátos lesz.

Köszi mindent.

Előzmény: vörösvári (18914)
vörösvári Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18914

Egy elég fura dolgot olvastam az anya nevének, nem vagyok biztos benne, Sofilis Allfer.

Előzmény: killbill1980 (18913)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18913

Itt mintha született volna egy másik gyerek, talán ebből kiolvasható az anya.

 

 

 

 

canonfan_448 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18912

Mindenkinek más tetszik.

Sokan az oldalágakat és azok leszármazottait is kutatják. Szerintem az végtelen történet.

 

MyHeritage biztosan jó, mert sokan feltöltötték már a családfáikat és böngészhető amennyiben előfizetőjük vagy.

Ha nem, akkor nem nézheted meg, ráadásul a saját fádat is limitálják a rögzíthető személyek számában.

És nem mellesleg ez egy online megoldás. Nem a saját számítógépeden vannak az adataid.

Ugyanez a Familysearch.org.

 

Részemről a kifejezetten erre kialakított számítógépes szoftvereket preferálom, pl Family Tree Maker, Legacy Family Tree stb...

Ezek chartokat is rajzolnak, szinte mindegyikben számos lehetőség van ilyesmire, és ami a legfontosabb: a saját gépeden vannak az adataid.

Magát a családfádat is ezerféleképpen publikálhatod egy ilyen programból, nem kell szenvedni egy fapados online megoldással.

 

Előzmény: freyya (18905)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18911

Ok, köszi

Előzmény: vörösvári (18910)
vörösvári Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18910

igen, ez jó méret

hát, nem tudom elolvasni az anya nevét, talán Rosalia

Előzmény: killbill1980 (18909)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18909
Előzmény: killbill1980 (18908)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18908

próbáltam ránagyítani és kicsit élesíteni

remélem jó lesz

Előzmény: vörösvári (18907)
vörösvári Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18907

nagyobb méretben kellene felrakni, így nem látható rendesen

Előzmény: killbill1980 (18906)
killbill1980 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18906

Üdv megint kellene egy kis segítség.

Annyit ki tudtam venni hogy Seim János fia született aki Seim János Henrik 1695 ?jul? 28.

Az anya kiolvasható e ebből a bejegyzésből?

Ismét előre köszönöm.

 

freyya Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18905

FS-n elkezdtem beírogatni az embereket, de teljesen átláthatatlan volt, meg elég hülyén kezeli a már egyszer beírt adatokat, kész katasztrófa bármit megváltoztatni. Márpedig nem mindig sikerül mindent elsőre pontosan megtalálni. Végül a myheritage oldalt használom, eddig tetszik. Van egyébként ezen bármi, ami többet nyújt, mint a Family search? Érdemes fizetős verzióra váltani? Eddig nagyrészt FS találatokat akart nekem pénzért feldobni, de hát azokat meg tudom nézni ott is ingyen! 

Előzmény: canonfan_448 (18904)
canonfan_448 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 18904

Ezekben semmi furcsaság nincsen, bármelyik családfaösszeállító programban rögzítheted az adataidat, családi eseményeidet.

Kapsz egy rendszert mellé, könnyedén áttekinthető lesz az egész.

Ez az amit füzetben nem tudsz megtenni, képtelenség... vagy csak óriási energiabefektetés mellett.

Előzmény: freyya (18903)
freyya Creative Commons License 2018.08.27 0 0 18903

Én még csak a szépszülőkig mentem vissza, azokból is legtöbb helyen még csak a név van meg az ükszülők anyakönyvi adataiból. Lassan haladok, mert engem nem csak a közvetlen származásom érdekel, nem csak az, hogy hogyan hívták az apám apjának az apjának az apjának... az apját a középkorban, hanem az is, hogyan épültek fel a családok, hogyan éltek, mi történt velük. Egy csomó érdekes dolgot megtudtam törvénytelen majd utólag örökbefogadott gyerekekről, válásokról, megözvegyülésről majd újabb házasságról, pereskedésről stb. A hungaricana-n is keresek folyamatosan, nem csak az anyakönyveket nézem. 

Igazából nem is tudom, hogyan fogok tudni egy idő után továbblépni. Kezdem érteni, mit tudnak ezen az emberek évekig kutatni. Kezdetben gyorsan lehet sikereket elérni, mert a századvégi illetve 20. századi anyakönyvek minden fontos adatot tartalmaznak. Most viszont már a 19. század közepén keresgélek, és itt bizony nincs a születési anyakönyvekben a szülőknél sem életkor, sem az, hogy hányadik gyereknél tartanak, lövésem sincs, hogy ha egy gyereket megtalálok, az a sokadik, akit 40 évesen szültek vagy az első, akit esetleg 16 évesen, szóval már nem 1-2 évet kell átnézni, hogy megtaláljak akár csak egy házasságot. És egyre sűrűbben és rondábban írnak a papok. Azzal meg egyenesen a sírba tudnak kergetni, amikor egyetlen lapon belül hol a keresznevet, hol a vezetéknevet írják előre. 

Előzmény: canonfan_448 (18902)
canonfan_448 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 18902

Ezek a "4 fő szál" meg a "kockásfüzet" az hamar bukni fog, érdemesebb erre specializált szoftverbe irogatni az adatokat. (és csatolni hozzá az anyakönyvi bejegyzéseket)

Még ezeknél is eldöntheted, hogy milyen (számodra) érdekes adatokat rajzoltatsz ki, amennyiben publikálni akarod magadnak vagy a család számára esetleg valakinek.

 

Üknél 16, szépnél 32, ősszülőknél már 64 szál van, és ugye ezeket kell továbbhorgolni az időben visszafelé, nemegyszer a 64 szálból EGY is megoldhatatlan rejtélyek elé állít, nemhogy hatvannégy.

Ezeket füzetbe irogatni… nem fogod tudni követni már 32-nél sem.

 

Jópofa dolog a papír, egészen addig amíg épp dolgozol valamin... de amint megvan a "megoldás" szépen fel kell vezetni az adatokat a megfelelő helyre.

Előzmény: freyya (18901)
freyya Creative Commons License 2018.08.27 0 0 18901

Meg arra is gondoltam, hogy képszerkesztővel kivágom az engem érdeklő részt, hogy ne teljes oldalakat kelljen mindig átnéznem, amikor keresek valamit. Bár ez meg a régebbi anyakönyveknél problémás, ahol nem írták be minden egyes sorba a dátumot, hanem csak a lap tetején van évszám. 

Előzmény: freyya (18900)
freyya Creative Commons License 2018.08.27 0 0 18900

Már kezdem érezni a korlátait. Még így is, hogy 'név_esemény_évszám' elnevezéssel mentek mindent a négy fő elágazás szerinti mappákba, kezd átláthatatlan lenni az egész. Főleg amikor vissza kell keresni valamit. Tényleg egy füzet lesz a legjobb megoldás.

Előzmény: lal.0314 (18899)
lal.0314 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 18899

Az a baj a lementegetéssel, hogy rá lehet függni. :D Egy pár száz itt figyel a gépen nekem is, ráadásul legtöbbször nem adok neki nevet mentéskor, hanem utólag csinálok egy leltárt, amikor sok összegyűlik. A papírra írós módszer lehet hatékonyabb, lehet át kellene állni nekem is. 

Előzmény: freyya (18895)
lal.0314 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 18898

Na megnéztem a Baranyai Lajos - Tóth Mária 3 gyermekének (1855 08.29.,1863,1870) születésijét a házszám 73, megnéztem a Baranyai Lajos - Sárközi Mária 4 gyermekének (1854 02.09.,1859,1867,1875) születésijét a házszám 73 :D Mindegyik gyerek törvényes. Na a komment írása közben megoldódott, az egyik Baranyi - Tóth gyermeknél be van írva megjegyzésbe, hogy a feleség neve tévesen íratott Tóthnak, mert az Sárközi és a házassági anyakönyvre hivatkozik. Mindenesetre érdekes volt :D Köszönöm szépen mindenkinek a tanácsokat.        

Előzmény: JPmiaou (18896)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!