Keresés

Részletes keresés

gralla pokobra Creative Commons License 2006.03.24 0 0 13

Varga Géza szedte össze a hun nyelvre vonatkozó adatokat és azt állapította meg, hogy a hunok magyarul beszéltek. A Turánban jelent meg, de nem emlékszem a pontos dátumra.

 

Hivatkozik egy nyelvész álláspontjára is, akinek a tanulmányát a Magyar Nyelvből idézi, miszerint a hunok nem beszélhettek törökül (mellesleg iráni nyelven sem), mert a fennmaradt hun szavakat a törökök nem tudták volna kiejteni. Sorozatosan és alapvetően ellenkeznek ezek a hun szavak mindazzal, amit a török nyelvekről a nyelvészet mondani tud.

Előzmény: szarmata (4)
gralla pokobra Creative Commons License 2006.03.24 0 0 12
Thomson nem csak a vaskalapos, hanem annál sötétebb jelzőket is megérdemel.
Előzmény: V.A.Z.E. (8)
szarmata Creative Commons License 2006.03.22 0 0 11
Továbbá alapvetőek Alföldi András hun témájú munkái, illetve Fettich Nándor nagyszéksósi kincsről írt monográfiája.
turtur Creative Commons License 2006.03.21 0 0 10
Thompson könyve egy nagy szemétlerakat. Toposzparádé.
Előzmény: szarmata (4)
turtur Creative Commons License 2006.03.21 0 0 9
Ez igen!
Így vitatkozik egy magyar úr!

Ha megengeded, szerintem egyszerűen gusztustalan vagy. Altheimet, a hunok fő gyűlölőjét ajánlgatni pedig egyenesen sértés.
Gondolkozz, mielőtt a Szentföldre indulsz!
Előzmény: # Kadasman-Turgu # (2)
V.A.Z.E. Creative Commons License 2006.03.20 0 0 8
Ezek közül Thompson könyvét nem ismerem, csak átlapoztam néhány éve, így nem merek véleményt mondani róla. Mindenesetre sokan vaskalaposnak nyilvánították a szerzőt.
Előzmény: szarmata (4)
rutichun Creative Commons License 2006.03.20 0 0 7

Bocs, nem tanultam még meg hogy kell linket betenni...

 

 

Scythian-Sarmatian language
rutichun Creative Commons License 2006.03.20 0 0 6

Itt egy lin a szkíta nyelvről:

 

rutichun Creative Commons License 2006.03.17 0 0 5

Kösz, utánna nézek...

 

Surim!

Előzmény: szarmata (4)
szarmata Creative Commons License 2006.03.17 0 0 4
Az említett hasznos könyveken kívül alapvető művek:

Bóna István: Hunok és nagykirályaik. Bp 1993.
E. A Thompshon:Hunok. Szeged 2001.

+ Párducz Mihály hun kori szarmatákról íródott tanulmányai, + Vaday Andrea hasonló témájú írásai, + Vörös Gabriiella hasonló témájú munkái, ++++ sok egyéb...

Előzmény: # Kadasman-Turgu # (2)
V.A.Z.E. Creative Commons License 2006.03.14 0 0 3

Volt egy nagyalakú színes könyvem is:

 

Franz H. Bäuml–Marianna D. Birnbaum szerk.: Attila: The man and his image; Corvina, Bp., 1993

Előzmény: rutichun (-)
# Kadasman-Turgu # Creative Commons License 2006.03.14 0 0 2

Szegény Turtur reménytelen eset, nem kell vele foglalkozni.

Én is akartam már egy ilyen hun topikot indítani, meg egy parthus is hiányzik még véleményem szerint.

Az, hogy a hunokat szkítáknak is nevezték (ld. toposz!), az egy ügy, attól még nem kell mindenkit mindenkivel összekeverni.

 

Ajánlom mindenkinek Franz Altheim sorozatát a hunokról, meg Szász Béla részletes összefoglalóját. A Németh szerkesztette könyvben is sok hasznos megfigyelés található azért...

turtur Creative Commons License 2006.03.13 0 0 1
kapcs ford
kik voltak a szkíták rovat.
nem kell szétaprózni
bindera Creative Commons License 2006.03.13 0 0 0
hát hun0k
rutichun Creative Commons License 2006.03.13 0 0 topiknyitó

A hunok történelmeről sok adat van(ott vannak Priskos, a kinai stb. források). Viszont ott van még több eddig be nem bizonyított források(Arvisurák, Iszfaháni, Krétai kódex stb.). Egyszóval még semmisem biztos... Kiderülhetnek új dolgok.

Kínában (és a világ szinte valamennyi országában) "hunológusok", akik szeretnének a hunokról mindent kideríteni. De sokat kell még érnie a történelemtudomány ezen területének.

 

 

Surim!

Üdv!    

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!