Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.04.12 0 0 2834

Úgy nem is, de én a kétutas szelep helyettesítésére gondoltam. A kétutas szelepet elvileg arra akartad használni, hogy a kimenet elzárásakor létrejövő nyomást érzékelje. Ugyanazt megteszi a túlnyomáskapcsoló is, megbízhatóbban.

 

Hogy mivel zártad le a kimenetet, csapteleppel, úszó- vagy egyéb szeleppel, azt nem tudom.

Előzmény: Ciripke1 (2833)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 2833

Nem túlnyomás érzékelő kapcsoló, mert az RO víz nyitott tartályba folyik, (akváriumba) szóval itt túlnyomás nem keletkezik.

 

Egy vízszintérzékelőm van, ami megszakítja a mágnesszelep áramkörét:

 

Reed

 

 

Ezzel csak az a bajom, hogy így egy másik ágon sem tudok vizet kivenni, mondjuk a kávéfőzőhöz.

 

 

Előzmény: Törölt nick (2832)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.12 0 0 2832

Az úgy jó, ha viszont már van mágnesszelep, akkor én nem erőltetném a kétutas szelepet, mert műszakilag korrektebb megoldás egy túlnyomásérzékelő kapcsoló beiktatása, ami a mágnesszelep áramkörét megszakítja.

 

Az áramot is igénylő víztisztítók másik nyomáskapcsolója a bemeneti nyomáshiányt érzékelő kapcsoló, de ez csak a rásegítő szivattyú védelmére való, egyébként nem szükséges.

Előzmény: Ciripke1 (2831)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.11 0 0 2831

Hmm, a visszacsapó szelep az RO tisztavíz kimenetén van, a 2utas szelep előtt.

 

Tulajdonképpen van mágnesszelep a bemenő ágon (a hálózati bemenőn), szóval azt is el tudom zárni egy reed relével amit az akvárium vízszintje vezérel. Jó lett volna, ha az úszókapcsolót is be tudom építeni, mert az közvetlenül vezérelné a befolyó ágat.

Előzmény: Törölt nick (2830)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.10 0 0 2830

Pedig egy jó kétutas szelep nagyjából a hálózati nyomás 2/3 értékénél zár, nyitás kb. 1/4-nél. Van egy hiszterézise, a stabil zárás érdekében. Itt mutatják táblázatos formában is:

 

http://www.ebay.com/itm/221113976624

 

P1 a hálózati nyomás, P2 a kimeneti ág nyomása.

 

Kétutas szelepet én nem használok, viszont nyomásmérőm van, a membrán bemeneténél. Ezt átraktam a kimenetre, áramlás közben lezártam. Majdnem a hálózati nyomás (4,5 bar) értékére állt be (4 bar). Közben a drain értelemszerűen folyt tovább.

 

Ha a betápot is elzárom, tartja ezt a nyomást, ami a membránház kimenetébe beiktatott visszacsapó szelepnek köszönhető. Enélkül ugyanis lassan visszaszivárogna a víz a membránon keresztül, nyomás elveszne, a kétutas szelep ismét nyitna, ha lenne.

 

Nem tudom, nálad van-e visszacsapószelep, de ha nincs, a kétutas szelepnek akkor is funkcionálni kellene, legfeljebb lassan elenged utána (vagyis egyébként szükséges a tartáshoz).

 

Ha az öblítő mágnesszelepet aktiválom (ami a fojtószelepet átköti), akkor a kimenő nyomás 2,5 bar értékre esik vissza. Ez persze sejthető volt, hogy a fojtószelep ellenállása szükséges a kimenő nyomáshoz, de nálad a fojtószeleppel nem volt gond, ha jól láttam 1:2 arányra állt be a víztermelés, ennél jobban fojtani már nem is szabad elvileg.

 

Nálam csak 1:4, rásegítő pumpa nélkül.

Előzmény: Ciripke1 (2828)
Gruben Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2829

A tartály oldalán van egy nyomás - térfogat arány, azt lehet figyelembe venni. 5 év alatt eddig semmit nem kellet rápumpálnom.

 

(a fűtési rendszereknél a zárt tágulási tartály is hasonlóan működik - egyszerű, megbízható módszer)

Előzmény: Paragon1985 (2824)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2828

Minden stimmel, én is ezta  videót néztem, a bekötés is stimmel, és ha szétszedett állapotban megfújom a nagynyomású oldalt szájjal, és enyhén megnyomom a membránt, elzárja az utat. Valahogy úgy tűnik, mintha a tisztavíz oldalnak nem lenne elég nagy nyomása, hogy a membránt működtesse.

Előzmény: Törölt nick (2826)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2827

Ha nem bírja kinyomni az összes vizet magából, akkor rá kell pumpálni, amint régebben szóba is került:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=125106163&t=9101266

Előzmény: Paragon1985 (2824)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2826

De remélem, nem félreérthető, nem úgy értettem, hogy a komplett membránbetét mellett folyik a víz (azt megakadályozza a külső gumigyűrű), hanem a betétben feltekercselt membránfólia mellett.

 

Kétutas szelepet én szétszedném, ellenőrizném, ahogy a videón is látszik.

 

Felül a nagynyomású oldal, ezt kell beiktatni az előszűrők és a membrán közé:

 

 

Alul a kisnyomású oldal a tisztavízkimenet és a kimeneti elzáró közé. Itt nem számít a folyásirány, csak rátettem a nyilat.

Előzmény: Ciripke1 (2823)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2825

Hiába raktam össze megint a membránt, a tisztavíz ágon fokozódó nyomás nem zárja el a drainvizet. Még csak meg sem látszik rajta, hogy a másik ág el van zárva.

 

Mi lehet a gond?

Előzmény: Törölt nick (2822)
Paragon1985 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2824

Ma reggel döbbentem rá, hogy a víztisztító tartályában levegő van :) Megnyomtam alul a kis szelepet és kiszisszent egy kis levegő. Akkor esett le, hogy a gumimembrán alatt lévő levegő nyomja ki a vizet. (Gondolom ezzel az ici pici szisszenéssel nem esett le a nyomás..)

 

Illetve ezt a levegőt néha pótolni kell, mint egy biciklikerék esetén? Előfordul, hogy elszökik, esik a nyomás, levegő?

Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2823

Szétszedtem a membránt, külsérelmi nyomot nem találtam, így már a működése is érthető.

 

 

Kevertágyas gyanta töltetet még nem találtam 10"-os házba, remélem létezik ilyen.

 

Előzmény: Törölt nick (2822)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2822

A tisztavízkimenet elzárása nem árt a membránnak, még akkor sem, ha közben folyamatos az áramlás a lefolyó felé. A víz ilyenkor csak elfolyik a membrán mellett. A spriccelésben szerepet játszik, hogy a vízben oldott gázok könnyen áthatolnak a membrán pórusain, a felhalmozódott rugalmas gáz löki ki a vizet elvileg.

 

Mint a videón is látszik (véletlenül ugyanaz az arc szedi szét a szelepet, aki a hibás bekötést is terjeszti):

 

http://www.youtube.com/watch?v=Hn7m0Xtvxeg

 

 A nagynyomású (elzáró) ágon nem mindegy a bekötés iránya sem. A kisnyomású (érzékelő) ágon felcserélhető az irány.

 

A linkelt gyanta kationcserélő, vagyis például a Ca, Mg ionokat cseréli le H+ ionokra, amitől végül savasodik is a víz. Ez nem akvarisztikai célú, hanem önmagában, membrán nélkül használatos vízlágyításra.

 

Akvaristák kevertágyas ioncserélőt szoktak használni a membrán után, anion- és kationcserélő keverékét, vagy azt két külön házban.

Előzmény: Ciripke1 (2821)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 2821

Akkor a kétutas szelep hibás működése okozhatja, hogy a helyes bekötés szerint nem zárja el a drain ágat?

Ez kb 2 percig tartó elzárást jelent az RO oldalon, és a drain ágon nincs változás, ellenben az RO oldalon megnő a nyomás annyira, hogy mikor újra megnyitom, spriccel.

 

Az én gyantám ilyen:

 

FCCST

 

szabványos 10"-os házban van, mint az előszűrők vagy a szénszűrő.

Előzmény: Törölt nick (2818)
Paragon1985 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 2820

Óóó, ez így logikusabb mint gondoltam! Nagyon köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (2817)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.08 0 0 2819
Előzmény: Törölt nick (2818)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.08 0 0 2818

100 GPD membrán, pumpa nélkül, az reálisan annyi.

 

Tengervízi halakkal foglalkozó akvaristák szokták az RO-vizet anion- és kationcserélő gyanták segítségével (ez lehet kevertágyas, vagy két külön szűrőház, utóbbi esetben még a sorrend sem mindegy) az összetevők maradékától is megfosztva, gyakorlatilag desztillált vizet előállítani. De közben megnéztem az első hozzászólásodat, neked épp az kellene.

 

Ilyen DI (deionizáló) egységet ivóvízcélra én értelemszerűen nem használok, úgyhogy nem tudom, de talán azt sem árt "járatni" egy ideig, öblíteni, mint ahogy a szénbetétet, meg a többit is szoktuk.

 

A kétutas szelep hibás bekötését úgy tűnik, egy ember terjeszti az interneten, de ő szilárdan állítja még videóban is:

 

http://modularhydro.com/VideoLibrary/Automatic_Shut_Off_Valve.htmlhttp://modularhydro.com/How_To_Guides.html

 

A hülyeséget szerintem. Mindenki tudja, aki kicsit is konyít a témához, hogy a membrán drain-ágát teljesen elzárni nem szabad, csak a fojtószelep lehet rajta. Esetleg még egy permeátum-pumpa, ami a kilépő víz nyomásában rejlő energiát hasznosítja, de a vizet az sem zárja el.

Előzmény: Ciripke1 (2806)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.08 0 0 2817

Egyik ágba szokták kötni a visszasózatlan vizet, ami mehet a vasalóba, kávéfőzőbe, teafőzés, leves, vagy amire kell.

 

Másik az utánsózott víz, ami elvileg a közvetlen emberi fogyasztásra javasolt. (Más kérdés, hogy gyakorlatilag a másik is megiható, ez már egyéni kérdés, függ az étkezési szokásoktól is, vagy például multivitaminban is be lehet venni a meszet stb.)

Előzmény: Paragon1985 (2816)
Paragon1985 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 2816

Megérkezett a víztisztító, este jön a vízszerelő. Nézegetem a rajzot és nem túl bonyolult, csak azt nem értem, hogy miért van két bekötése a csapnak és két karja? Mi a különbség ha csak a balt nyitom és ha csak a jobbot? Az egyik közvetlenül a rendszerből engedi csordogálni a vizet, a másik a tartályból? Vagy mi a különbség?

Előzmény: Gruben (2815)
Gruben Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2815

Ez rendben... A tiszta víz ág befogása gyakorlatilag a csap szerepét tölti be, de ekkor, ha van kellő nyomásod, akkor elzár a szelep, mert kialakult a rendszerben a megfelelő nyomás.

 

Küldök egy biztosan jó bekötést.

 

 

Előzmény: Ciripke1 (2814)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2814

Na nyomást még nem mértem. 

Ha befogom a kimenő ágat (mármint a lágyvizeset) akkor ott fokozódik a  nyomás, de a kemény víz nem áll meg, és ha elengedem ismét a lágyvizet, akkor kispriccel rajta a túlnyomás.

Előzmény: Gruben (2813)
Gruben Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2813

Mekkora a nyomásod? Lehet, hogy kevés a szelep zárásához vagy éppen leragad és nem zár el. 

Előzmény: Ciripke1 (2812)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2812

Szerintem két utas, a víznek két útja van, de végül is mind1, u.arról beszélünk. :)

 

Az van, hogy az első kép nem szerint nekem nem zár a kemény vizes ág. Persze még nem szedtem szét a szelepet, hogy esetleg azzal van-e a baj, inkább elkezdtem kutakodni, hogy milyen megoldások vannak és így találtam a másik bekötési módra - több helyen is.

Előzmény: Gruben (2810)
Gruben Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2811

A gyanta valóban nem szűrő funkciót tölt be, de a membrán már mindent eltávolít ami a keménységet okozza (karbonát és nem karbonát keménység)

 

 

Amit Te mértél - vezetőképesség - az pedig nem csupán "vízkő"

 

Egy ozmózis membrán után már nem szükséges gyanta.

Előzmény: Ciripke1 (2808)
Gruben Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2810

4 utas szelep és az első kép a jó - a szennyvizet (membránház szennyvíz ága) már nem kell a szelepen keresztül vezetni.

Előzmény: Ciripke1 (2809)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2809

2-utas szelep:

 

Melyik a jó megoldás? Mindkettőt neten találtam, több helyen is szerepelnek:

 

 

 

PDF egy másik verzióról

 

 

Előzmény: Törölt nick (2805)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2808

Úgy hallottam,hogy a gyanta nem szűri a vizet, hanem kémiailag köti meg a karbonátot (vagy valamit, talán). Szóval 0-ás vizet azzal is el lehetne érni. (talán)

Előzmény: Gruben (2807)
Gruben Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2807

Bocsánat, nem hozzám szól a levél...

 

Az RO membrán nagyságrendekkel magasabb "szinten" szűri a vizet, mint a gyanta, nem csoda, hogy nem javít a vízen, de esetleg még ront is. (ezt mutatja mérésed is)

 

A két víz aránya pedig meglepően jó!

Előzmény: Ciripke1 (2806)
Ciripke1 Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2806

Misland!

 

Nemrég összeraktam egy házi RO készüléket, többször is kérdeztem sok helyen, tőled is sok segítséget kaptam.

Most lemértem a két víz arányát: 0,46. (400-as fojtószelep van beépítve)

A lágy víz  270 liter/nappal jön. Budapest, 5. emeleti panel lakás, a kifolyó víz  vezetőképessége 5us.

 

A rendszer: 20um=>szén=>1um=>RO=>vízlágyító gyanta.

 

A furcsa az, hogy a vízlágyító előtt  5ppm, utána 5 és 8! között mozog, sosem kevesebb a vezetőképesség, tehát olyan, mintha gyakorlatilag nem szűrne semmit. (lehet, majd kiveszem).

 

Mi a véleményed az elért teljesítményről? (és pláne a ,műgyanta "hatékonyságáról"  )

 

 

üdv:

 

C.

Előzmény: Törölt nick (2805)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.04 0 0 2805

Illetve később kapcsoltam, hogy ha szűkíted, akkor viszont utána nem megy rá a mosogatógép csatlakozója, mert az meg 3/4 collos. Noha abból is beszerezhető 1/2 collos, de akkor azt is cserélni kell (levágni), az újat gyorsszorítóval rögzíteni.

 

Vagy van egy olyan lehetőség is, hogy a sarokszelepet kitekerni a falból és az alá beiktatni a víztisztító közdarabját. Ha túl közel esik a falhoz, esetleg még egy rövid közdarabbal kihosszabbítani.

 

De attól is függ az egész, hogy milyen alkatrészeket kapsz mellékelve. Lehet, hogy abból is megoldható.

Előzmény: Paragon1985 (2802)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!