Keresés

Részletes keresés

ruzsa janos Creative Commons License 2020.08.12 0 0 19305

Kedves szakértők,

létezik olyan, emberi áron beszerezhető szűrő, membrán, bármi, amivel egy gázkeverékből (konkrétan R134a, vagyis tetrafluoretánból) szelektíven ki lehetne engedni (le lehetne választani) a hidrogén gázt? A gázkevekék kb 5-6 bar nyomáson lenne (folyadék és gőz formájában), és a gőzfázisban lenne néhány térfogatszázaléknyi hidrogén.  

(igen, tudom, hogy a folyadékot kellene leengedni, mert abban valószínűleg csak néhány molekula kóvályog, de azt nem lehet)

Enantioszelektív Creative Commons License 2020.08.08 0 0 19304

Nem én kereszteltem el őket erre a névre, Bakondi és vagy az állam  találta ki őket miután a vörösiszap ügy  megtörtént. Akkor realizálták, hogy iparbiztonsági szempontból enyhén szólva is bőven van teendő az országban. Mindenesetre szerencsétlen névválasztás- egyetértek.

Előzmény: jogértelmező (19303)
jogértelmező Creative Commons License 2020.08.08 0 0 19303

Megelőzés lenne a helyes kifejezés.

Előzmény: Törölt nick (19302)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.08 0 0 19302

katasztrófavédelem

 

Nyelvtanilag a "katasztrófavédelem" óvja és védi a katasztrófát.

Ezzel szemben a helyes elnevezés katasztrófaelhárítás lenne.

(de különben ez is mindegy)

Előzmény: Enantioszelektív (19301)
Enantioszelektív Creative Commons License 2020.08.08 0 2 19301

Az élet  úgy hozta, hogy többek között ammónium-nitrát nemzetközi kereskedelmével foglalkoztam több éven át. Kollegáktól thallottam, hogy a Bejrútban felrobbant AN orosz gyártmány volt, melyet kb 6 évvel ezelőtt szállítottak volna Ausztráliába, bányaipari megrendelésre. A szállító hajó katasztrofális műszaki állapotban hajózott Szuez felé de Beirutban ki kellett kötnie mert elsűllyedt volna. A hajót a hatóságok lefoglalták, mire a szállítmányozó cég rögtön csődöt jelentett és a lefoglalt rakományt (cca 2700 to AN-t) kényszerből tárolták azóta  a kikötőben!   Mivel nem tudunk részleteket, -de sajnos tapasztalataim bőségesek Észak-afrikáról és a Közel-Keletről- ,  számomra nyilvánvaló, hogy a tárolás körülményei, az előírások és szabályok be nem tartása együttesen okozta a tragédiát. Eleve érthetetlen, hogy  mi a fészkes fenéért tárolták  ezt a veszélyes árut  6 éven át a zsúfolt kikötői negyedben ! A laikusok nem tudják de az ipar,  ammónium-nitrátból ún, technical grade (ez alkalmas robbantásra) és fertiliser grade (műtrágya minőség, fstabilizált,  nehezen robban) minőségeket gyárt. Ami felrobbant, az a technikai minőségű volt. Összehasonlításképpen  M.O-on pl. a mezőgazdasági célú AN tárolása és kezelése adott telephelyen  300 tonna felett egyidejűleg tárolt mennyiség esetén engedélyköteles, katasztrófavédelmi zsargonban ún.  alsó küszöbértékes,  veszélyes tevékenység, a tárolás körülményeit, az előírások betartását  folyamatosan ellenőrzi a katasztrófavédelem! Ennek köszönhető pl hogy a hazai mg.célú  éves AN felhasználás napjainkban  lement 70 000 to körüli értékre, mely éves mennyiség 20 évvel ezelőtt ennek sokszorosa volt. Helyette nőtt a veszélytelen karbamid, és a dolomitörleménnyel vegyített  (nem robbanó) ammónium-nitrát használata. Utóbbit Pétisó vagy mészammonsalétrom (MAS)  néven nevezi a szakma.

Előzmény: mmormota (19295)
W_B Creative Commons License 2020.08.08 0 0 19300

Sziasztok!

 

Van valakinek informaciója arról, hogy mennyi Pt van egy gyújtógyertyában?

Illetve mennyi Pd egy kondenzátorban(?)?

Köszi

barkócza Creative Commons License 2020.08.07 0 0 19299

Ilyen ipari baleset volt már, hogy azt ne mondjam, tankönyvi anyag. Még az index is írt róla.

Előzmény: ab03 (19298)
ab03 Creative Commons License 2020.08.07 0 0 19298

ha jól értem a cikket, az előzetes égés során alakult át a műtrágya olyan állapotba ami ilyen robbanást tudott

Előzmény: jogértelmező (19296)
W_B Creative Commons License 2020.08.07 0 0 19297

Szerintem lehet venni tiszta AN-ot.

Előzmény: mmormota (19295)
jogértelmező Creative Commons License 2020.08.07 0 0 19296
Előzmény: mmormota (19295)
mmormota Creative Commons License 2020.08.07 0 0 19295

A bejrúti robbanóanyag a cikkek szerint ammónium-nitrát volt. Én eddig azt gondoltam, az ilyen alapú műtrágyába belekevernek valamit, hogy ne legyen jó robbanóanyagnak. Ebben nem volt ez benne, vagy akkor is robban, vagy mi van ezzel? Valahogy úgy képzelem, hogy csak nem árulnak szabadon, kereskedelmi forgalomban robbanóanyagot?!

jogértelmező Creative Commons License 2020.07.17 0 0 19294

Az ónpestis jelensége nem alkalmazható a célra?

Előzmény: Nogyur (19288)
W_B Creative Commons License 2020.07.15 0 0 19293

Szívesen!😊

Előzmény: Nogyur (19292)
Nogyur Creative Commons License 2020.07.15 0 0 19292

Köszönöm a részletes információt!

Előzmény: W_B (19291)
W_B Creative Commons License 2020.07.14 0 0 19291

Engedély nem, de magánszemélyként lehet, hogy a vegyszerforgalmazó cégek nem szolgálnak ki.

A CAS szám alapján (7440-31-5) kerestem rá.

 

Az AlfaAesarnál 500g 114 EUR (99,5% tisztaságú).

A MOLAR a disztributora.

 

De érdemes megkérdezni a VWR-t, esetleg Sigma-Aldrichet, és forrasztási anyagokkal foglalkozó cégeket.

Előzmény: Nogyur (19290)
Nogyur Creative Commons License 2020.07.13 0 0 19290

Köszi a választ. Hol lehet ónt por alakban venni? Kell hozzá valamilyen engedély?

 

Előzmény: W_B (19289)
W_B Creative Commons License 2020.07.13 0 0 19289

Szia!

 

Ónt nem könnyű porítani, mert lágy, kenődik.

De ha professzionális célra kell (munka), miért nem veszel eleve port?

 

Galvanizálás: korábban itt volt közöttünk naox fórumtárs, ő otthon van a témában.

Ha ipari méretben csinálod, akkor azért sok más (pl. környezetvédelmi!) vonatkozása is van.

Előzmény: Nogyur (19288)
Nogyur Creative Commons License 2020.07.12 0 0 19288

SMD forrsasztáshoz szeretnék ónt (Sn) porítani. Cink (Zn) por előállításáró találtam a Youtube-on videót, https://www.youtube.com/watch?v=3X9c6epL7HQ Valami hasonló, házilag kivitelezhető eljárásra lenne szükségem, Sn porításhoz. Kiindulásként a kereskedelemben vásárolt, bádogosok által használt forrasztóónt használnám. (Népszerű, de téves elnevezéssel "cinezés") Galvanizáláshoz nem kell segítség, csak a használt anyagokról kellene info: elektródák, fürdő. Tud valaki segíteni?

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.11 0 0 19287

Alapszintu kerdesem van:

Hogyan tudnak egy-egy molekulat beazonositani?

 

Par eloadast hallgattam, visszateroen tenykent kezeltek, hogy a vilagurben milyen molekulak keringenek.

 

Honnan tudjak? Az urhajok (muholdak) oldalaba becsapodott meteorreszecskeket elvileg lehet elemezni, de tudtommal a legkorbe visszaterve minden eleg, ami az urhajo feluleten van, a muholdak es egyebek teljesen elegnek.

 

Azt tudom, hogy urhajosok kimentek ursetara, de arrol nem hallottam, hogy az urhajo korul keringo molekulakat gyujtogettek volna.

 

Akkor?

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.09 0 0 19286

Vegyünk egy térbeli molekulákból álló anyagot.

Nyomás hatására a kötéstávolság vagy a kötési szög változik könnyebben?

Bencuc Creative Commons License 2020.07.03 0 0 19285

Én igy szoktam, hogy áll a cucc pár napig, benne a tartósítóval, aztán felforralom üvegbe töltés előtt. Ez bevált, nem romlott még meg sose, ízre is jó. Egyébként a dr. Oetkernek írtam egy levelet ezzel a kérdéssel, onnan az a válasz jött, hogy káros anyag ugyan nem képződik, ha kicsit felforralom, de elpárolog a nátrium-benzoát. Szerintem amúgy a lekvár téma már csak azért is savas, mert van hozzá öntve borkősav is. 

Előzmény: W_B (19284)
W_B Creative Commons License 2020.07.03 0 0 19284

Szerintem rajta is van, hogy nem szabad főzni!

Lúgos közegben melegítve dekarboxileződik, és benzol lesz belőle.

A lekvárok mondjuk savasak. Változott a szaga? Vagy miért utólag jutott az eszedbe?

Előzmény: Bencuc (19283)
Bencuc Creative Commons License 2020.07.03 0 0 19283

Valaki nem tudja véletlen, hogy nátrium-benzoátból hő hatására keletkezik valamilyen káros anyag? Befőzésnél pl., ha forralom a levet amibe szórtam belőle. 4-5 perc forralás, átalakul ez azalatt valami károssá?

Elektronikus Creative Commons License 2020.06.17 0 0 19282

Még kimaradt, hogy először nem savaztam, csak szétszedtem, de már akkor is fekete volt. Valószínűleg előző gazdája is savazta.

Előzmény: Elektronikus (19281)
Elektronikus Creative Commons License 2020.06.17 0 0 19281

Nincs kenőanyag a rendszerben, a vízpumpában sem. Utóbbi fém és gumialkatrészekkel működik, a műanyag mellett.

 

Úgy néz ki, a feketedés az ötvözött öntvényalumínium korróziója, amely tartalmaz magnéziumot, lehet benne cink, mangán is. Arra utalnak a jelek és információk, hogy a savak (citromsav is) okozzák a feketedést, főleg amikor a vízkő anyagaival reakcióba lép.

 

Szulfonsavas, majd szódabikarbónás kezelés után eljutottam oda, hogy már nem fog az anyag, ha megdörzsölöm, illetve szürkébb is lett a felület.

 

Trisóval lehetne még próbálkozni állítólag, persze csak módjával és felügyelet mellett, nehogy túlzottan megtámadja.

 

A gyártó utasítását ezek után nem nagyon tudom komolyan venni, agresszív forralásos savazás, szerintem nem tesz jót az alumínium bojlernek. Mint ahogy itt is írják:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=86347030&t=9014122

Előzmény: ManoSanga (19280)
ManoSanga Creative Commons License 2020.06.17 -5 0 19280

A fekete réteg valamilyen kenőanyagból keletkezett hő hatására.

Előzmény: Elektronikus (19278)
Elektronikus Creative Commons License 2020.06.16 0 0 19279
Előzmény: Elektronikus (19278)
Elektronikus Creative Commons License 2020.06.16 0 0 19278

Sziasztok, kávéfőző alumínium bojlerében a fekete réteg milyen vegyület? Mennyire lehet egészségtelen? Van valami jó tisztítószere?

 

A gépet így kaptam, tele vízkővel, amit már sikerült kitisztítani mechanikusan, illetve citromsavas oldattal, de ez a fekete réteg nem egyszerű eset. Be van égve a felület, ugyanakkor még mindig megfogja az ujjam a fekete por, ha megdörzsölöm. Ha már nem is annyira, mint kezdetben.

 

A gyári utasításnak megfelelő 3 % citromsavas eljárást is lejátszottam párszor, ami elég érdekes: a savas oldatot forralni kell 2 perc gőzfújással, utána 15 perc szünet, majd vizet engedni rá és ugyanezt ismételni többször.

 

Tény, hogy jött le szürke víz is, de legjobban akkor, amikor a gőzölés után azonnal rátoltam a hideg vizet a vízpumpával. De szétszedés után még mindig így néz ki. Összerakva, átöblítve, látszólag tiszta vizet ad a tesztfőzet, mellékíze sincs.

 

Ha reverz ozmózis víztisztítóval használom, az elvileg jobban kioldhatja a káros anyagokat, mint a lúgosabb csapvíz. De vajon a gyakorlatban ez tényleg káros mértékű lehet, napi pár adag kávé esetén?

 

Tegyük fel, minden főzés előtt kiengedek egy bögrényi vizet, az oldott anyagok eltávolítására.

 

 

Szerintem sokan nem is sejtik, mit isznak:

 

https://www.google.com/images?q=espresso+machine+boiler+scale

W_B Creative Commons License 2020.06.09 0 0 19277

"A beeső fény hány százalékát nyeli el az az oldat, amelynek az abszorbanciája 0,30?"

 

Nekem már nagyon régen volt, de első nekifutásra:

 

A = lg (Io/I)

 

0,3 = lg (Io/I)

2 = Io/I

I = Io/2

 

Tehát a felét (50%) nyeli el.

Előzmény: udvardi89 (19276)
udvardi89 Creative Commons License 2020.06.08 0 0 19276

Üdv mindenkinek!

 

Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretnék tőletek segítséget kérni. Egyetemen állítólag a vizsgafeladatsorba rendszeresen benne van ez a kérdés, csak a számot cserélik ki a végén.

 

A kérdés a következő:

A beeső fény hány százalékát nyeli el az az oldat, amelynek az abszorbanciája 0,30?

 

(5 pontos a feladat)

 

Mondjuk nem tudom mi ér ebben a feladatban 5 pontot.....de ennyinek van pontozva.

 

Hogy kell megoldani levezetéssel?

 

Nagyon hálás lennék, ha valaki tudna nekem ebben segíteni. A válaszotokat előre is köszönöm.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!