Keresés

Részletes keresés

Simply Red Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4237
Tévedsz. A Föld az űrhajós térben ugyanott marad (ha az úrhajó nem megfordul, hanem csak tolatni kezd a kérdéses pillanatban), és az űrhajós idejében is. Vagyis, az űrhajós szemszögéből nézve csak annyi van, hogy a háromszög csúcsában lévő pont a Földnek nem egy pillanatát, hanem egy 12,8 éves időszakát jelenti. Tehát ilyen értelemben inkább "összegyűrődés", vagy "ponttá zsugorodás az, nem ugrás.
Előzmény: dhcp2 (4236)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4236

Pontosabban ?

Tévedek a Föld látszólagos ugrásában ?

Előzmény: Simply Red (4235)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4235
Nos, asszem, tévedsz. A háromszögön kívüli lila vonalak nem tartoznak a mi történetünkhöz.
Előzmény: dhcp2 (4233)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4234

az egy egyenesen indított s mozgó dolgok (mozgásuk gőrbűlt téridőben vett térdimenziói megegyeznek) mégsem járják be ugyanazon térkordinátákat a mai értelemben vett 3 dimenziós térben.

 

Ez félreértés. Az, hogy meggörbíti a gravitáció a teret, nem azt jelenti, hogy megváltoztatja a leeső test pályáját. Jól is néznénk ki, ha  a leeső alma pályája attól függne, hogy Newton, vagy Einstein szerint számolunk.

Nem. Például egy acél mérőszalag ilyen értelemben vett görbülése nem azt jelenti, hogy meghajlítod a szalagot, hanem azt, hogy átíródik a skálája. De az is csak akkor, ha az hosszúságot jelent, és nem koordinátát. Ha koordinátát jelent, akkor marad úgy, ahogy volt.

 

Azt nem tudom, hogy ez most így leírva számodrqa érthető-e, vagy pedig még érthetetlenebb, mint eddig volt.

 

Előzmény: Adi001 (4231)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4233

Itt vannak a galilei és a relativisztikus egyforma háromszögei.

 

Előzmény: dhcp2 (4232)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4232

Érdekes , hogy a relativisztikus ábrázolási módot ugyan olyan háromszögre lehet hozni , mint amilyen a galilei-félén van.

 

A lényeges külömbség az , hogy a megforduló űrhajós a relativisztikusnál a fordulás után fog sűrűbb jelet kapni , míg a hagyományos ábrázolásnál a jel-sűrűsödés az utolsó év előtt kicsivel kezdődik .

Előzmény: Simply Red (4228)
Adi001 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4231

Bocs félrevezetően írtam le az értetlenségem.

Az oké hogy a téridőben nem egy egyenesen mozognak.

Engem viszont az zavar hogy (mivel ugy kpzeltem el hogy van 3 térdimenzió és egy+ idődimenzió amit a tömeg meggőrbít) az egy egyenesen indított s mozgó dolgok (mozgásuk gőrbűlt téridőben vett térdimenziói megegyeznek) mégsem járják be ugyanazon térkordinátákat a mai értelemben vett 3 dimenziós térben.

Előzmény: Simply Red (4224)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4230

Itt a lila vonal , a Föld világvonala. Itt van ugrás a második évben.

Az időbeli ugrást nem biztos hogy észrevennék , de a térbelit biztosan.

 

Már ha helyes a rajz .Mert ezt még nem tudom. Szerintem az.

Előzmény: dhcp2 (4227)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4229

Itt a másik.

 

No akkor gondolkozzunk...

Előzmény: dhcp2 (4227)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4228

Igen, erről van szó. Szóval, hol van itt az ugrás, és miben különbözik Galileitől?

(ráérsz a válasszal, nekem most mennem kell)

Előzmény: dhcp2 (4227)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4227

És erről az ábráról van szó , mert van már 5.

 

 

Előzmény: Simply Red (4223)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4226

Lila vonal , mint írtam.

 

Idődilatáció nélkül csak egy gond van , mindegyik nézetből más időpontból érkező jelet lát megforduláskor az űrhajós.

A harmadikon nem is kap jelet.

 

http://dhcp2.freeweb.hu/gal.gif

 

Előzmény: Simply Red (4223)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4225

De hova tűnt lxrose?

Végre sikerül valamit az ő szájíze szerint meggyőzően leírnom, erre eltűnik.

Persze, lehet, hogy csak képzelem, hogy számára is meggyőző volt, mint ahogy Dubois, mmormota, és Nevem Teve is azt hitték az övükéről. :(

Simply Red Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4224

Konkrétan ha egy pl. autót (:)) inditanánk a fénnyel egy egyenesen (egy irányba) akkor kétlem hogy ez ugyanazt az (gőrbűlt téridőben vett) egyenest irná le.

 

Ebben tökéletesen igazad van. De miért kéne, hogy ugyanazt írják le? Az egy (térbeli) egyenes mentén különböző sebességgel egyenletesen mozgó testek világvonalai az (x,t) síkon  (vagyis a téridőben) egymást metsző egyenesek. Vagyis eleve különbözők. Persze, ha görbíted őket, akkor is különbözők maradnak.

Előzmény: Adi001 (4215)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.21 0 0 4223

(4207) Jól látszik , hogy amikor gyorsult egyet az űrhajós , a Föld elugrott messzebbre , plusz az időben is visszaugrik.

 

Hol látsz te ilyeneket ezen az ábrán?

 

És miben különbözne ettől, ha ugyanezt Galilei-szerint rajzolnád le?

Előzmény: dhcp2 (4211)
Kristóf Miklós Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4221
Kedves lxrose, oké, mindenesetre érdekes és tanulságos.
Előzmény: lxrose (4076)
notwe Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4220
„A fény tehát amiatt kanyarodik a porszem felé, mert a közelében a fényterjedés sebessége kisebb. „

És miért kisebb?
Előzmény: Törölt nick (4218)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4217

A téridő a Föld  fele görbül , miszerint a simán zuhanó rendszer lokális inerciarendszer. Te oldaliranyú mozgásból származó külömbségekről beszélsz.

Ha a fény oldaliranyban is halad ,  tehát nem a Föld középpontja fele , akkor az eredő pálya természetesen nem fog annyira elhajolni , mint egy meteornál.

De ez a fény nagyobb sebessége miatt van , és nincs köze a görbülethez.

 

Szerintem. 

Előzmény: Adi001 (4215)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4216

Csak még egy javítás , feliratos ,szinkronos ,három nézőpontos.

http://dhcp2.freeweb.hu/twin4.gif

 

Előzmény: Simply Red (4203)
Adi001 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4215

Lenne nekem is egy kérdésem/felvetésem az ar -el kapcsolatban.

Ugye sokan azt vallják hogy a gravítáció nincsen hanem az csupán a görbűlt téridő hatásának "eredménye".

Próbálom elképzelni.

Az ok hogy a tömeg meggörbíti a téridőt. S ebben a görbűlt téridőben az "egyenes" is "gőrbe lesz". (a fény egyenesen halad a bolygók mellett a görbűlt téridőben ha jól értelmezem). Még ez is ok.

Én azonban úgy bírom felfogni ha azt a bizonyos egyenest a tömeg egy féleképpen gőrbíti csak meg. Ugy értem hogy ezen a tömeg által gőrbített téridőben az egyenesen haladó "dolgok" tömegtől, sebességtől függetlenűl egyenesen haladnak/haladnának.

Azonban tudjuk hogy gravitációs mező hatásának eredménye függ a kölcsönhatásban levő dolog sebeségétől és tömegétől. Konkrétan ha egy pl. autót (:)) inditanánk a fénnyel egy egyenesen (egy irányba) akkor kétlem hogy ez ugyanazt az (gőrbűlt téridőben vett) egyenest irná le.

Számomra ezmiatt még mindég ésszerűbb a gravitációról mint erőről beszélni.

Aki érti az ar -t valamelyest annak szívesen olvasom e témához fűzött kommentálját/magyarázatát.

Adi001 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4214

Kissé félreérthető (számomra ) ahogy leírod az inerciarendszert ebben a környezetben. Ha a föld nap körüli keringésére gondolsz (mint átgondolva gondolom arra :)) akkor a rá lehet huzni az inerciarendszert bizonyos számítási keretek közt.

z vezetett félre hogy a nehézségi gyorsulások kapcsán írod ezt s mivel gyorsulásoról van szó ebben nézetben nem lehet inerciarendszerről beszélni.

Amit leírtál róla az ok.

A föld felszinén a nehézségi gyorsulás g~9,81 m/s2. Ez valóban független a gyorsulásra kényszerített testek tömegétől !!! Ez azt jelenti hogy ténylegesen a nap tömegközéppontját (ha az a föld felszínén lenne) is ugyanakkora gyorsulásra bírja saját tömegközéppontjának irányába "nyugalmi állapotukhoz" képest (ez nem a két tömegközéppont egymáshoz képest történő gyorsulása!).

Ha a föld tömegközéppontja lenne a nap felszínén akkor a föld tömegközéppontja gyorsulna a nap tömegközépponja irányába (ha jól emléxem) g~ 274 m/s2 el.

Hogy miért ez a bizonyos távolságba észlelhető gyorsulási érték tömegfüggetlensége? Egyszerű :

A két tömegközéppont között fellépő -gyorsulási hatást keltő - G=tömegvonzás, távolság és tömegfüggő. A tömegfüggés lineáris. Kétszerakkora tömeg kétszerakkora erőt indukál. Azonban a kétszerakkora tömeg azonos mértékű gyorsításához kétszerakkora erő is kell. Ergo egy tömeg gyorsítási hatása független a gyorsítandó tömegtől x távolságban DE a tömegtől függ a két tömegközéppont egymáshoz mért gyorsulása.

 

Előzmény: Simply Red (4173)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4213

És még az ugrás is szigorúan fénysebességgel történik.   :) 

Előzmény: dhcp2 (4212)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4212

Egyetlen fúrcsasága a rajznak , hogy ha fényjelet küldök a Földre , az a jövőben érkezik meg , a válasz pedig a múltból jön.

De a jel mindig a küldés után érkezik vissza , tehát nincs ellentmondás. 

Előzmény: dhcp2 (4209)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4211
Előzmény: dhcp2 (4210)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4210
Most látom , kicsit eltolódott .Javítom.
Előzmény: dhcp2 (4208)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4209

Először úgy gondoltam , hogy lenni kell egy maximális gyorsulási értéknek , ami még a látszólagos időutazást is megakadályozza. 

De gyakorlatilag az időben visszaugrott rész fényjelei nem zavarják a múltbeli eseményeket , tehát tényleg mindegy a gyorsulás mértéke.  

Előzmény: dhcp2 (4207)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4208
Előzmény: dhcp2 (4207)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4207

Ez az egyik ábra, ami szerintem helyesen adja meg , hol látja 'mozogni' a mozgó űrhajós a Földi álló rendszert.

Az űrhajós a kék , sötétebb a gyorsulás után.

A lila , ahonnan a Föld küldi a jeleket , avagy itt kell hogy látszódjon.Jól látszik , hogy amikor gyorsult egyet az űrhajós , a Föld elugrott messzebbre , plusz az időben is visszaugrik .

Viszont a Föld az űrhajós jeleit a felső ágon veszi. /?/

Össze lehet hozni az alsó és a felső Földi vonalat középre egy vonalba , de így a Föld egy pillanatban létezik csak /abszurd/ , és a fénysugarak kiindulópontjai sem értelmezhetőek.

Előzmény: dhcp2 (4206)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4206

Az időugrás igazán a 2. és a 3. összeillesztésénél jelentkezik. Meg még egy két érdekesség.

Kétféle képpen lehet összeilleszteni , de mindegyikkel baj van.

 

Előzmény: Simply Red (4204)
dhcp2 Creative Commons License 2004.12.20 0 0 4205

Mivel ez egy általánosan használt ábrázolási módja a 1d tér és időnek , gondoltam egyértelmű. De igazad van , nem árt egyértelműbé tenni az ábrát.

Előzmény: Simply Red (4203)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!