Keresés

Részletes keresés

ca-kó Creative Commons License 2009.08.31 0 0 4410
Igen arra gondoltam, hogy te erre gondoltál. :-)  Teljes mértékig érthető volt! Én még csak most fogok ebben a langyos vízben megfürödni. Bár már hosszú évek óta készülök rá. De eljött az ideje most már. Töbször voltam kint sőt 16 éve éltem is a vikingek között egy ideig, na nem ingyen. Dolgoztam, csavarogtam szívtam magamba a rothadó kapitalizmus minden bűzét. Akkor megtetszet, hogy tudják értékelni a hozzáadott értékeket a dolgokhoz és ezt meg is fizetik és meg is tudják fizetni. Ugyan ezt tapasztaltam a mult nyáron is. Azt ugyan nem jelenteném ki kő keményen, hogy ott fogok megöregedni de a lányomnak nagyobb lehetőségei lessznek az életben ha onnan indúl el.
Előzmény: cath555 (4404)
3E Creative Commons License 2009.08.31 0 0 4409
bravo

nyilnak a kis szemek :)
én is pont ezért el onnan 2003 ban...

nagyon jól tettem !

DE
hozzáteszem, nagyon gyönyörű ország, az emberek naivitása és embersége tetszett, sokat mulattam rajta!!
Előzmény: cath555 (4404)
Boszorka Creative Commons License 2009.08.31 0 0 4408
Ehhez persze az is hozzájárult, hogy én magamról akartam mindig gondoskodni és nem pedig az államot kihasználni.Azt hiszem, ez ott eléggé deviáns magatartás volt.:-)
Előzmény: Boszorka (4407)
Boszorka Creative Commons License 2009.08.31 0 0 4407

Na végre, más is rájött nem csak én anno 1968 táján.

Én ugy fogalmaztam meg akkor, hogy mennyit kell itt (svédországban) még dolgozni, hogy eltarthassák az adómból a sok ingyenélőt. Pedig akkor a külföldiek még nemigen szerepeltek az ingyenélők között.

Nagyon nem szerettem a szocializmust ott sem.

Előzmény: cath555 (4404)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.31 0 0 4406
Ezt nem ertem...
Nem harmincvalahany szazalek az ado?
Ha nem munkavallalo vagy, hanem vallalkozo, akkor annyit kereshetsz, amennyit akarsz, nem?

A tomenytelen "kishajot" ill kulfoldi ingatlant latva itt is van hovaa noni...;)
Előzmény: cath555 (4405)
cath555 Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4405
Meg inkabb maskeppen: unom azt, hogy a tarsadalmi berendezkedes itt olyan, mintha allam bacsi az aoukam lenne, vagy a gyamom, mintha rolam gondskodni kene, mert magamrol nem tudnek; mintha szuksegem lenne valami gyamra, aki fogja a kezem es megmondja, mire kolthetek, hova menjen a penzem hatalmas resze (~50%!). Gyamkodnak akkor is, ha egy uveg bort akarok venni, az adokrol meg nem is beszelve.
Előzmény: cath555 (4404)
cath555 Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4404
Nem ertem; arra gondoltal, hogy en biztosan erre gondoltam, vagy magad is erre jutottal?

Mar harmadik eve tolom felre a sajat ezzel kapcsolatos hasfajasaimat, de elobb-utobb szembe kell nezzek vele: ez a "megvalosult kommunizmus". Itt langyosviz van; nagyon biztonsagos, nagyon kenyelmes pancsizni benne, de az (egyik) ara az, hogy mindenki kozepszeru. Nincs kivalo, nincs gazdag/tehetos, nincs verseny, nincs mi motivaljon. Az egyetemi prof alig keres tobbet, mint a betanitott munkas, mert annyival magasabb adokulccsal sarcoljak meg a kozteherviseles neveben. Ah, nem tudom. Nekem inkabb az amerikai mentalitas, egeszsegbiztositasi rencer, ezzel egyutt egyeni felelossegvallalas, ongondoskodas, elorelato viselkedes, etcetera jon be. Abban van verseny, hajtoero, es nem olyan "alacsonyan" van a plafon. Gondolkoztam sokat; nem arrol van szo, hogy elegedtelen lennek a fene nagy jomoddal, inkabb hogy nincs hova tovabblepni, nincs perspektiva, ebben a tarsadalomban nem nagyon lehet sehova "fuggolegesen" mozogni, csak "vizszintesen", nem tudom, ertheto vagyok-e.
Előzmény: ca-kó (4402)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4403
Fura ilyet olvasni...
ca-kó Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4402
Igen erre kérdeztem rá. Erre gondoltam én is. :-(
Előzmény: cath555 (4399)
cath555 Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4401
Tud valaki esetleg valamit errol a pánikinfluenza elleni oltasrol? Ugy hallottam, ingyenes lesz, es Svedorszag 18millio darabot rendelt belole. Az, hogy "ingyenes", vajon jelenti-e azt is, hogy "kotelezo"?
Gayatrimantra Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4400
Kedves MiraStella köszönöm a homeos-infot!
Előzmény: MiraStella (4346)
cath555 Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4399
GOndolom, ezzel a feleben kapcsolatban kerdeztel.
Előzmény: cath555 (4398)
cath555 Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4398
Adozassal kapcsolatos dolgok miatt (az en felfogasomhoz merten tul nagy resz megy a "kozosbe", tul "joleti" ellatasara "tul sokmindenkinek")
Előzmény: ca-kó (4397)
ca-kó Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4397
Miért????
Előzmény: cath555 (4395)
cath555 Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4396
*kisebb nepsuruseg
Előzmény: cath555 (4395)
cath555 Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4395
Fogalmam nincs a szakmadrol es annak lehetosegeirol, mindenesetre udv Luleåbol, kb. 8-10-en vagyunk itt, igazan klassz egy hely. (Talan attol eltekintve, hogy egyre tisztabban korvonalazodik szamomra az, amit nem szeretnek latni (es belatni vegkepp nem), az pedig az, hogy ha egyszer ugy igazan gazdag, vagy akarcsak az - itteni - atlagtol tehetosebb leszek, tutira elhagyom ezt az orszagot.)

Tajegysegileg, en azt szoktam javasolni mindenkinek, akinek nincs gondja a hideggel, hogy jojjon Sundsvalltol eszakra, ennek tobb oka van, egy a termeszet, ketto a joval kiseb nepsuruseg es ebbol kifolyolag biztonsag, kevesebb menekult stb., harom mert egyszeruen annyira szep. En ha valaszthatnek, ha lenne Abiskoban valami munka effektive, vagy Kirunaban, akkor meg ennel is eszakabbra mennek, mentem volna. De most mar idebetonoztuk magunkat par evre.

Welcome.
Előzmény: ViktorSE (4393)
lektor Creative Commons License 2009.08.30 0 0 4394
Előzmény: ViktorSE (4393)
ViktorSE Creative Commons License 2009.08.29 0 0 4393
Hello mindenkinek!

Kb. 1 éve olvasgatom ezt a fórumot de még sosem írtam. Ahogy elnézem itt elég segítőkészek az emberek, ezért is fordulok hozzátok a kérdésemmel:
Szeretnék minél előbb Svédországban dolgozni, a közgazdaság terén.
Diplomán, angol, svéd nyelvismeretem van és (jelenleg) 2,5 éves munkatapasztalattal rendelkezek. Ami érdekel az, hogy ilyen végzettséggel lehet-e esélyem munkát találni?
Ami még fontos hogy engem inkább közép- és észak-Svédország érdekel, mint pl: Östersund, Lulea, Umea, Boden, Sundsvall stb.
Ahogy tudom ott nagyobb munkaerő hiány van, bár arról fogalmam sincs hogy ilyen gazdasági válság után kellenek-e közgazdászok, főleg egy külföldi.

"Csak" ennyit szeretnék tudni, a válaszokat, tanácsokat előre is nagyon köszönöm!
Vanessa_ Creative Commons License 2009.08.29 0 0 4392

Szia:)

 

Köszi szepen. Tul sosem leszunk a dolgon, de elfogadtuk. Sok mast nem tehettunk.:(

 

 

Előzmény: cath555 (4383)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.08.29 0 0 4391

Szia:)

 

Semmi akadalya, de ha nem baj, akkor nem most azonnal. A sutemenydekoralas topicon lesz majd a recept. Talan holnap:)

Előzmény: Lucilla (4390)
Lucilla Creative Commons License 2009.08.29 0 0 4390
Nagyon jól néz ki :-) (Recept esetleg?)
Előzmény: Vanessa_ (4389)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.08.29 0 0 4389
Erik a blåbär...  Sutöttem hat egy blåbär tortat:)))  Gondoltam megmutatom. Valaki egy szeletet?:DDD    Na jo:)) A tortat megrendelesre keszitettem, es nem nekem kell szulinapra gratulalni:D Egy szinten Vanessa lett ma 18-eves:)
3E Creative Commons License 2009.08.29 0 0 4388
szerintem osszehasonlithatatlan a 2 ország, a két nép!!

és nem Mo-ág javara ;)
Előzmény: Haani (4384)
Haani Creative Commons License 2009.08.29 0 0 4387
Én Jönköpingben kezdek, de ahogy visszaolvastam, Te Stockholm környékén fogsz járni.....
Most több időm volt, olvastam a régebbi iirásokat is, tényleg nagyon sok hasznos info van, köszi!!:)
Jó hétvégét mindenkinek
széles tamás Creative Commons License 2009.08.28 0 0 4386
Köszönöm, valahogy én is így éreztem, hogy inkább a médiának, a mai felgyorsult információáramlásnak a "következménye" az egész.

Sajnos nem volt sok alkalmam megtapasztalni a svédek mentalitását, de amit tapasztaltam az pozitív volt. Persze az is lehet, hogy ez a munkakörnyezet miatt volt, hiszen más országokban is - ahol a munkám révén találkoztam az ott élőkkel - többnyire szívélyes fogadtatásban volt részem.
Előzmény: lektor (4356)
comesoutholy Creative Commons License 2009.08.28 0 0 4385
Megkerdezhetem, hogy hova fogsz jarni SFI-be? csak mert en is hetfon kezdek :)
Előzmény: Haani (4381)
Haani Creative Commons License 2009.08.28 0 0 4384
Tessék?? :)
Ahogy mondom. Bár még nehéz nagyon iigy, hogy a párom dolgozik csak, nagyon jó itt lenni! És bizakodó vagyok:)
cath555 Creative Commons License 2009.08.28 0 0 4383
Eloszor is reszvetem, remelem, mar nagyjabol "tulvagy" rajta.
(Majdnem) Kozvetlen ehhez a temahoz, nekem nagyon tetszik, ahogy a gyerektemahoz, szuleshez, "nodolgokhoz" allnak a svedek. Masok elmondasai alapjan termeszetesen, mert magam meg nem vagyok erintett :) Eloszoris partnerkent kezelnek, nem kezelnek rogton halalos betegnek, csak mert allapotos lettel. De ha valami gond lenne, netan kezdettol fogva orvosi segitsegre szorulsz, maximalisan ott vannak melletted. Aztan hany orszagban van meg (Skandinavian kivul) olyan, hogy Apuka otthon maradhat, nem tudom, talan egy honapig? Mindegy, egyaltalan, barmeddig? Aztan meg evente vagy havonta (ezt se tudom pontosan) X napot otthon lehet Apuka a gyerek miatt? Barati. Rendes dolog!

En is szeretem a svedekben az empatiajukat, egyetertek a legtobb meglatasoddal. Bar en nem panaszkodhatom, nekem Magyarorszagon es Spanyolorszagban is empatikus barataim voltak/vannak. Azt hiszem, ez nagyon mulik mindket felen (ki mit "vonz be" az eletebe, azaz, o altalaban mennyire empatikus masokkal...).
Előzmény: Vanessa_ (4376)
3E Creative Commons License 2009.08.28 0 0 4382
Amúgy nagyon jó itt, mégha rohadt nehéz is egyenlőre semmivel sem jobb mint Magyarországon... imádok itt lenni:)


tessék????
Előzmény: Haani (4381)
Haani Creative Commons License 2009.08.28 0 0 4381
Sziasztok! Már olvasgatlak Benneteket pár napja, és nagyon sok infohoz jutottam általatok!:) Azt is láttam van aki nem tudja hogy megy a személyi számhoz jutás. Nekem annyi volt, először bementem a Migrationsverket-hez kitöltöttem a tartózkodásihoz a nyomtatványt (van svédül és angolul is). Munkám nincs, a barátommal lakom, neki van. Úgyhogy iirtunk angolul egy igazolást, hogy amiig Svédországban tartózkodom, addig ő eltart és gondoskodik rólam. Ezt adtuk le a nyomtatvánnyal együtt. Nagyon rendesek voltak! Kb 3 nap múlva jött is a levél a tartózkodásival. Ezzel mentem be a Skatteverket-hez, ott is segiitőkészek voltak!!! Segiitett a csaj kitölteni a nyomtatványt, kellett az útlevelem, meg egy-két info, ciim, stb. És igen tényleg kérdezik meddig akarsz maradni, én mondtam hogy sokáig, nem tudom pontosan. 4 nap múlva megkérkezett postán a személyi szám!!!!
A személyi igazolványt eddig bankban ingyen csak úgy megcsinálták. Most már nem, ez megszűnt. Csak a Skatteverket-nél lehet csináltatni, 400 kr.
Sikerült bekerülnöm az SFI-be, hétfőn kezdek!!!! Juhúúúúj!
A kérdésem annyi lenne, amiig nem tudok svédül, semmi esély munkára??? Semmilyenre tényleg!???? Már néztem rengeteg álláshirdetést, és volt pl takariitói állás, feltétel a svéd nyelvtudás volt..... persze érthető is...
Ha van aki tud info-t, vagy segiitséget iirjon legyensziives.
Ja!!! és továbbra is figyellek Titeket!!:D
Amúgy nagyon jó itt, mégha rohadt nehéz is egyenlőre semmivel sem jobb mint Magyarországon... imádok itt lenni:)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!