Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.13 0 0 11148

"Amúgy a koronát nem használták olyan gyakran, hogy a feliratoknak bármi okból is sérülniük kellett volna."

 

A Szt. András feliraton én kopást láttam. A tévedés jogát fenntartva.

Előzmény: Itoérambolafoci (11144)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.13 0 0 11147

"Amúgy valóban feltűnően dilettáns (vagy szándékos?) hozzáállás, hogy a nagy koronakutatásban mindmáig senki sem készíttetett a korona részeiről anyagelemzést."

 

Valami azért van. 

Az abroncs (görög korona) arany-ezüst ötvözet, ami kellő szilárdságot ad a szerkezetnek, a keresztpánt (latin-korona 99 %-os arany, ráadásul igen vékony is, így önmagát képtelen megtartani (csak az abroncsra szerelve "működőképes").

Előzmény: Itoérambolafoci (11144)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.13 0 0 11146

Én meg az apostolképekről beszéltem. 

(Elbeszéltünk egymás mellett:-))

Előzmény: Törölt nick (11143)
Itoérambolafoci Creative Commons License 2014.09.13 0 0 11145

nem értem... peremet? Minek a peremét?

 

Netuddkivotam nyilván arra céloz, hogy a ráfestett betűk sokkal sérülékenyebbek, mint a rekeszzománc részek. És ez valóban igaz.

Előzmény: Törölt nick (11143)
Itoérambolafoci Creative Commons License 2014.09.13 0 0 11144

Én azt kizártnak tartom, hogy egy utólag felfestett betű az elmúlt ezer évben sehol sem sérült meg. 

Ha nincs ilyen sérülés a koronán egy sem, akkor ugrott az elméleted.

 

Nem, egyáltalán nem ugrott az elmélet.

 

Csak azt erősíti meg, hogy a feliratok sem ezerévesek.

Hanem mondjuk csak néhány száz évesek.

 

A nagyonrégi ikonok önmagukban nem jelentik azt, hogy maga a korona is nagyonrégi.

Hanem csak azt, hogy nagyonrégi ikonokat használtak fel a korona összeállításakor.

 

Ugyanez érvényes az ikonok felirataira is, amennyiben azok eltérő festékkel készültek.

 

Amúgy valóban feltűnően dilettáns (vagy szándékos?) hozzáállás, hogy a nagy koronakutatásban mindmáig senki sem készíttetett a korona részeiről anyagelemzést.

 

Pedig rengeteg olyan műszer van az országban, amivel ez olcsón és gyorsan elvégezhető volna (pl. a precíziós öntödékben napi sűrűséggel végeznek ilyen anyagvizsgálatokat).

 

A fémrészek és a festékek összehasonlító spektroszkópos anyagelemzése nélkül a korona eredetének kutatása nem tudomány, hanem csupán mesedélután.

 

- - -

 

Amúgy a koronát nem használták olyan gyakran, hogy a feliratoknak bármi okból is sérülniük kellett volna.

Előzmény: Törölt nick (11138)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11143

nem értem... peremet? Minek a peremét? Mi kisharsánnyal a Dukász, Bíborka és Géza hívójellel hivatkozok képek feliratát gondoljuk utólag odapingáltnak.

Véleményem szerint ezek eredetileg felirat nélkül voltak, a narrátor csak később rakta oda a magyarázatot. Talán a többi képen is.

Az apostolképek más tészta.

Előzmény: Törölt nick (11142)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11142

Mert utólag nem lehet neki peremet csinálni. 

Előzmény: Törölt nick (11141)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11141

Én azt kizártnak tartom, hogy egy utólag felfestett betű az elmúlt ezer évben sehol sem sérült meg. 

--------------------------

miért sérült volna, ha szintén ráégették?

Előzmény: Törölt nick (11138)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11140

Nézd meg a szt András képet. Jól látszik rajta a betűzománc pereme. 

Ehhez nincs mit hozzátenni. 

Előzmény: kisharsány (11137)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11139

Még egyszer. 

Lehetetlennek tartom, hogy az apostolképek feliratai utólagosak lennének. 

Előzmény: kisharsány (11137)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11138

Én azt kizártnak tartom, hogy egy utólag felfestett betű az elmúlt ezer évben sehol sem sérült meg. 

Ha nincs ilyen sérülés a koronán egy sem, akkor ugrott az elméleted. 

Előzmény: kisharsány (11136)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11137

Örvendek, hogy örömet szerezhettem velük.

 

Mostmár viszont - ha esetleg ki is nagyítgattad némelyiket - válaszolhatsz, hogy milyen - írt, vagy rajzolt - módon készültek az apostolképek feliratai. (Emlékszel ? írtad, hogy fenetudja mikor előtt nem készülhettek, a feliratok stílusa/betűtipusa miatt).

Előzmény: Törölt nick (11134)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11136

Jól látod szerintem, mert én is így gondolom. Teljesen egyértelmű számomra (gépészként, meg 30 évig gyakorló szitanyomóként) hogy ezek a feliratok festettek, ellentétben az apostolképek felirataival. (Azt most nem írom, hogy azok milyenek,mert várom nemtudomkivagyok olvtárs válaszát, s nem akarom befolyásolni.

 

Namost - tudomásom szerint - a biborbanszületettséget úgy jelölték, hogy pirossal/bíborral(bíborcsigafesték, ami rendkívül drága volt) írta alá(?) a nevét !  Tehát nem a teljes szövege a bíbor, hanem a neve.

 

Élénken látszik a minőségi különbség a képek és a feliratok között. Ez több (igen sokrétű, s néha vad) következtetés levonására/ találgatásra ad okot. (Gulyás Miklós Jutas alaposan körbejárja a kérdést)

 

ami a leglényegesebb: mit jelentenek a különféle nembetű jelek ? mit jelent a nemgörög betűk jelenléte ? és mit jelentenek a magyar Á-k ?

mert, hogy ok nélkül másutt sem, de itt sincs semmi, az bizonyos ! Minden - az abroncson lévő - képen vannak ilyenek.

Előzmény: Törölt nick (11135)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11135

Nos, azonfelül, hogy nem is biztosan Dukász Misi vagy Bíborka van a képek feliratán, nekem gyanús a feliratok sziluettje. Olyan mintha utólag rajzolták volna egy már sokkal korábban kiégetett zománcképre. Persze élőben sosem láttam közelről, nem is értek hozzá, de gyanús.

Meg aztán a felirat szine is más. Persze lehet azt mondani, hogy csak azért, mert a császárnak piros szin járt, másnak meg csak fekete, de mivel nyilvánvalóan különböznie kell a festék anyagának, ez további tévedés ill. csúsztatás forrása lehet.

Előzmény: kisharsány (11108)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11134

Tetszik:-)

Előzmény: kisharsány (11133)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11133

Eredmény ?

Előzmény: Törölt nick (11132)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11132

Már 10-szer végignéztem. 

Előzmény: kisharsány (11130)
enkies Creative Commons License 2014.09.12 0 0 11131

Nem egészen értem ezt a vitátokat!

Abban a korban a betűvetés gyakorlatában nem különíthető el élesen az  "írás" és a "rajzolás"! Hiszen minden egyes betűt különös gonddal  "kalligrafikáltak"...ki a csuda tudna különbséget tenni, hogy akkor most azt mondhatnánk rá, hogy írták, vagy azt, hogy rajzolták?

Amúgy meg szerintem mindegy.

Előzmény: kisharsány (11130)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11130

 

Persze, hogy Tőled. hiszen Tőled kérdeztem a múltkor - visszakeresheted, nincs messze - mikor kinyilatkoztattad, hogy a Korona nem lehet fenetudja mikornál régebbi az apostolképeken használt betűtípusok okán. Az oka is egyszerű: ha tudod, hogy hogyan készültek, nem mondasz ilyent.

Azt viszont látom, hogy még arra sem vetted eddig a fáradtságot - noha véleményeket formálsz itten - hogy a neten fellehető igen gazdag képanyagot kissé tanulmányozd. (Vagy csak elnézegesd a gyönyörködés kedvéért). akkor ugyanis tudnád a választ. Sebaj, segítek ebben:

 

http://www.minden-ami-magyar.hu/szk/korona.php?&w=1440 Továbbra is várom a választ :)))

Előzmény: Törölt nick (11129)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11129

Ha tőlem várod a választ, akkor itt van: nem tudom. 

Előzmény: kisharsány (11128)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11128

Ja !!! oppácska' !

 

Még nem válaszoltál, hogy szerinted írták, vagy rajzolták az apostolképet feliratait ? Mostmár kiegészíteném a kérdést az abroncs képeinek feliratai tekéntetében is -mint külön osztály...

Előzmény: kisharsány (11127)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11127

A mennyiség és a minőség nem így működik - csak bizonyos körökben így gondolják. Nem vitatom a bizánci ötvösség szintjét, (pld.:Plinius elbeszélése a Szamosz szigetén alkotó nevezetes mesterről, Theodóroszról, aki úgy ábázolta saját magát egy kicsi szobrocskán, hogy kezében egy lovas fogatot tartott négy olyan icioici lóval, hogy  mind a lovakat, mind a kocsit be tudta takarni egy szintén általa megmintázott légy szárnyával), de hadd idézzem Neked a  Szkíta kincsek nyomában c.(I.B.Bracsinszkij - Helikon 1979) fülszövegéből a következő néhány szót: "... A szkíta királyi kincstár nem ridegen összeharácsolt, vagy vásárolt nemesfémből készült tárgyak halmaza volt. Elárulta a megrendelők magasrendű ízlését, valamint a görög és szkíta ötvösök kifinomult mesterségbeli hagyományáról, művészi tudásáról tanúskodott... ...Ez az örökség még ezer éveken keresztül, egészen az onogur-magyarokig élt... ...A szkíta művészet és műveltség áthatotta Eurázsia népeit. Nekünk magyaroknak még külön is számon kell tartanunk őket, mert egyes krónikáink szkíta földről származtatnak minket, a szkíták utódainak tartanak. ..." ---Quo vades Domine ?---

Előzmény: Törölt nick (11124)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11126

oedig=pedig

Előzmény: kisharsány (11125)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11125

Nyertél Uram ! fényjáték volt...("azt hittem, hogy csillámpala,oedig csak a pillám csala") :))

Előzmény: H. Bernát (11123)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11124

A magyar ötvösművészet nem versenyezhetett a bizáncival. Nem volt annyi megbízása, munkája. 

Előzmény: kisharsány (11121)
H. Bernát Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11123

 

Ugyanez kissé más szögből, semmi nyoma lapcsiszolatnak.

Előzmény: kisharsány (11120)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11122

Pontosítsunk ! Kíváncsi lennék, hogyan néznél ki 1500 évesen :)))

Előzmény: kisharsány (11121)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11121

"nagyon pozitív" vagy...

 

(Tudom, sokan vagytok így: minden szar ami magyar, és minden tündérvilág, ami külföldi !)(elnézést kérek a trivialitásért)

Előzmény: Törölt nick (11119)
kisharsány Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11120

Pedig pont szemben látsz egy palástsík-csiszolatot a (nem látom pontosan, talán) turmalin, vagy hematit kövön.

Előzmény: H. Bernát (11117)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.11 0 0 11119

Pontosítsunk.

 

A korona több műhelyben készült, melyek felkészültsége jelentősen eltért egymástól. Az alsó rész, a görög korona nagyon finom munka, ugyanez mondható el az apostolképekről is. Sőt, a keresztpánt díszítése is tetszik nekem, de maga a keresztpánt, és a tetőn levő pantokrátor nem az igazi. 

 

Épp ez mutatja azt, hogy az összeállítás már helyben, Magyarországon készült.

Előzmény: H. Bernát (11118)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!