Keresés

Részletes keresés

nagypolc Creative Commons License 2011.10.06 0 0 11529

Szia!

A fába fórt drótok valóban a vadgazdálkodás eredménye olyan nehéz ezt elképzelni?? Egyébként azért ha kérdésed kérdésetek lenne miskolc és környékéről .....irjatok. UI;A bükkben nincsenek titkos objektumok eldugott földalatti alagutak stb...(szerintem)

Előzmény: Supi1984 (11512)
nagypolc Creative Commons License 2011.10.06 0 0 11528

Sziasztok!

Büdöskútpusztáról annyit hogy üzemanyag tároló volt ,elég nagy földalatti hordókkal és tényleg elég szép rendezett környékkel.Érdekesség az hogy ezt az objektumot még .....nem pontosan de kb még 98 2000 2001 környékén is elég szigorúan örizték (géppisztolyos őrök) .Pontosan nem tudom kihez tartozott ki kezelte .De elég szép és még 1ben lévő hely sok érdekes dologggal.Viszont ha arra jártok azért körültekintöen bogarásszatok mert tényleg oda figyelnek rá.

Előzmény: elband1i (11520)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11527

Ez megtevesztoen hasonlit a Pecs Tubesre, de ott tobb ilyen antenna torony van kisebb teruleten...oda is probalkoztak a radarral...

A 7.kep vmi antennatarto kozponti helye lehet, vagy egy antenna drotkotel feszitesi pontja a 4-6bol, Tv tornyoknal lattam mar 8 pontot is,ahova drotkotel befut,mert azok nem feszesek, hanem kicsit lazabbra vannak hagyva a hotagulas miatt, meg a tel miatt, meg a szel miatt, mert az meg mozgatja a tornyot.

Mindesetre a gaz mennyisegebol itelve nem lehe nagy elet fennt Nagyharson, a legutoobi idoben ha jol tudom az egri Bornemissza Gergely Felderito Zaszloaljhoz tartozott, miutan mar reg nincs Szikla Lillafureden, most emg az enyeszethez tartozik...

Előzmény: Supi1984 (11506)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11526

Ezt meg most olvastam a polidiliben, majdnem felnyerítettem:

Joszif Visszarionovics Dunaúj

Remélem, Neked is tetszik!

Előzmény: schlumberger (11525)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11525

...de a miénk! (volt...)

Előzmény: Volt tüzér (11524)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11524

Azért ez nem egészen legenda, ugyanis a Szikla (Budapest) Erőd (Lillafüred) ??? Veszprém eredetileg azért épült, hogy a nemzeti bank aranykészletét ott tárolják.

Ezt persze csak úgy tudom elképzelni, hogy időnként hurcolják egyik helyről a másikra, ugyanis nekünk sose volt annyi aranyunk, hogy a három objektum közül akármelyiket is megtöltse. Hiába, kis ország, kis aranykészlet.

Előzmény: Törölt nick (11517)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11523

Ha ki van szőrözve, mint a p...,

manapság az nem divat kérem... a pedofilok meg a hülye divatbuzik a kopaszt nyomatják...

Előzmény: Volt tüzér (11515)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11522

Megtaláltam a pályázati kiírást, szerintem ez lesz az!

Google-be írd be, hogy "Büdöskútpuszta tig" és a 3. találat lesz az oldalon!

Supi1984 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11521

Üzemanyagraktár volt! Hozzánk is odajött a kisöreg (kb fél éve járhattunk arra), hogy hívja a rendőröket, meg hogy felírja a rendszámot! De semmi köze semmihez, be nem mentünk, kiírva pedig nincs semmi, hogy megközelíteni is tilos az objektumot, meg sehova sem, hogy magánterület, tehát akár egész nap ott állhattunk volna és Te/Ti is, akkor se tudna a rendőr mit csinálni! Nem tudom, hogy még árulják- e a területet, de kb. egy fél évvel ezelőtt találtam a neten egy pályázatot, hogy eladó a terület, magánkézben van, valamilyen "gázzal" foglalkozó cég... de az érdekes, hogy sehol nincs megbontva a kerítés és túl rendezett, még ha elhagyatott is!

elband1i Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11520

Büdöskútpusztáról mit tudsz?Nemrég jártam ott,kerítésen kívülről láttam csak, de gondozottnak tűnt.Bent nem láttam mozgást,de amikor meglátott egy kisöreg odajött és idegesen elkezdte darálni a szöveget:mit keresek itt magán terület,ö van megbízva, hogy hívja a rendöröket, ha lát valakit,valamit.De nem mondott semmit, hogy kié és hogy mi van ott csak, hogy nem beszélhet róla és akinek kell az tudja, hogy mi az ott.Munkatársam mondta, teherautoval be lehet menni a hegybe, ugy emlékszik élelmiszer raktár volt. Te mit tudsz róla?

Előzmény: nagypolc (11510)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11516

Van ott egy kép, amelyiken valami drót látszik. Na az egy ideig megy egyre beljebb a fa oldalába, majd amikor kiszedik, a fa néhány év alatt begyógyítja saját megát. Na azt látod.

Előzmény: Supi1984 (11507)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11515

Az első három képen úgynevezett háromszögelési pont látható. Térképészeti holmi. Ha katonai térkép kerül a kezedbe, azon egy talpán álló egyenlő oldalú háromszög a jele, a közepén ponttal. Ha ki van szőrözve, mint a p..., akkor azt jelenti, hogy halomra telepítették.

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11514

Ma megjártam Tinnye és Úny laktanyákat. Tinnye kisebb gndozás alatt volt nemrég, le volt kaszálva sok helyen a magas fű, talán falunap lehetett, mert papír táblák vannak még kint, hogy focipálya, tollaspálya és a többi. Nincsen akkor kosz és rom mint Fóton. 

Úny viszont úgy tűnik magánterület lett, bár erre csak két kis tábla szól a föld út elején, én ennek ellenére bementem. Fent pusztul sok minden még ha jól láttam kukoricát termesztenek egy kis elkerített részen. 

Supi1984 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11513

Szia Szavapart!

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat! Ilyet vártam, mostmár tisztában vagyok a dologgal és nem gondolok bele egy ilyen tárgyba máskor misztikusat! ;)

Supi1984

Előzmény: szavapart (11511)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11512

Szia nagypolc!!!!

Feltettem a kérdéseket, de nem igazán adtál rá egyértelmű választ! Amint írtam a Graenzenstein alagúttal tisztában vagyok, és nem is érdekel!!!

Az alagút dolog pedig, láttam a filmet a tv-ben és nem kisvasúti sín...tehát rossz fele keresgélünk! Amit pedig megfigyeltem, hogy Te nagyon sokszor emlegeted a Perecesi légoltalmi pincéket és a Lyukóiakat, amik a bánya körül vannak, oda gondolom a bánya dolgozóinak kellett volna bemenekülnie, ha valami gáz van! Szerinted, csak ott lehetnek ilyen objektumok??? Túl nagy a Bükk, és vannak föld alatti objektumok, csak akik tudnak róla, azok nem beszélnek róluk, mert félnek, igen viccesnek tűnhet a dolog, de nem mernek ezekre a dolgokra emlékezni! Például ott van Pingyom is...miért is "ne nyitogassam a pofonosládát" -kaptam egyszer válasznak-, ugyan mi lehet még ott 21-22 éve a rendszerváltás után...semmi, még a kerítés sincs meg, csak elől...jah, meg rakétákat szerelgettek ott, na abban mi lehetett a titkos...

Térképészeti pontok!

Kérlek küldj képet, hogy hogy is néz ki a valóságban egy ilyen, mert én ezeket nem annak tippelem és akkor nem csak 2 van, vagyis 4, mert 2 darab fent volt Nagyhárson, 2 darabot, pedig lent találtunk az erdőben, igaz lehet csak téli térképészeti pontok, amikor lehet látni őket....de lehet igazad van!

Fának feszült és utána belefort vadkerítés!

Tényleg ilyet megcsinálnának az erdőszek, hogy a fa köré tekerik a drótot, mégegyszer mondom elég érdekes, nem 51-es körzetre gondolok én itt, de akkoris, most akkor tisztelik az erdőt, vagy nem, kicsit elgondolkodtató!

És igen nagypolc volna kérdésem, milyen helyekről tudsz itt Miskolc környékén, szedjük össze, csoportosítsuk őket és dokumentáljuk!

Remélem a levelemnek nem volt nagyon támadó jellege, nem annak szántam!

Supi1984

Előzmény: nagypolc (11510)
szavapart Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11511

Üdv mindenkinek!

Pár éve itt eddig csak olvasgattam, most jutottam el a regisztrációig.

Az első három kép egy geodéziai vízszintes alappont, elég rossz állapotban. Semmi köze a kihalt laktanyákhoz, az ország területén nagyon sok helyen megtalálható. A Főmi szerint 57.000 db van a kezelésükben.

Leírása:

„Külterületen elhelyezett vízszintes alappontoknál gyakran használnak vasbetonlapos védőberendezést. A kő fölé ilyenkor egy másik követ, ún. fejelőkövet helyeznek el. A kő köré négy darab trapéz alakú vasbeton lapot helyeznek, majd a lapok és a kő közötti részt keményre döngölt földdel töltik fel. Komolyabb munkák esetén a fejelőkövet eltávolítják és az alatta lévő eredeti kőről mérnek, egyébként a fejelőkövet használják.”

Forrás: Fomi.hu, Wikipedia.hu

nagypolc Creative Commons License 2011.10.05 0 0 11510

Sziasztok!

Eléggé el vagytok keveredve a valóság és a misztériumok között. A Graenzenstein alagút Perecest kötötte össze a Baros aknával és nem pedig Lyukóval.Ez az alagút dolog pedig .....igen van 1 kisnyomtávú vasuti alagút aminek az első kb..500 méterét kialakitották légoltalmi óvóhelynek és az pedig Lyukóban van.Ja még annyit hogy a térképészeti pontoknak ,és a fának feszült és utána belefort vadkeritésnek pedig semmi jelentősége nincs. Ha valami kérdés esetleg van Miskolc körül ...irjatok.

Előzmény: Supi1984 (11505)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11509

Ami nekem rémlik a riportból az az, hogy szélesnyomtávú vonat közlekedett ott, legalábbis az ment befelé a hegybe! De a vonatnak oda valahogy fel kellett jutnia, vagy csak az alagútban használták???? Utána kell járni, olyan nincs, hogy nem lehet megkeresni!

Szentléleken adóház volt, ezt írják itt a fórumon az idősebb generáció tagjai, a hívójele Medve 2 volt!

Előzmény: PepeXVI (11508)
PepeXVI Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11508

Ha tudnék bármi kézzelfoghatót, hidd el, megmondanám. Sajnos ennyi rémlik. Viszont nagyon sokat táboroztam a Bükkben, elég sokfelé elmentünk, én nem láttam sehol. :(

Viszont például voltam Szentléleken táborozni egy épületben, ami így utólag visszagondolva valami régi honvédségi épület lehetett (lakóépület), mert a gondnok pár guggolós pálinka és 15l körmösbab után elmesélte, hogy amikor fiatal volt kétütemű Kraz-okkal hordták fel az építőanyagot ehhez a házhoz, meg utána hallottam hogy azon a környéken volt valami RT technika is, így valószinűleg összefügg a kettő.

Most azon gondolkozom, hogy az alagútban nagy vagy kisvasúti vágányok vannak. Amennyiben kisvasút, és tényleg a régi vasútvonal része volt, úgy a LÁEV egykori hálózatát érdemes jobban tanulmányozni, mivel anno az elment Farkasgödörtől kezdve Tardonán és Perecesen át Andó-kútig mindenfelé. Lehet, hogy abból a hálózatból "csippentették le" a kérdéses szakaszt.?

Előzmény: Supi1984 (11505)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11507

Na és egy-két érdekes kép a Bükk fennsíkról!

Az első 3 képen ugyanolyan "valami" látható, mint amit Nagyhárson az objektum területén is találtunk "kerítésen belül" 2 darabot! 

1.

2.

3.

4.

Ezek a vágások mik lehetnek a fában???

5. 

6.

Egy kis segítség!!!:

7.

8.

9.

10.

11.

Azért mégiscsak lehet találni ezt-azt a Bükkben...kíváncsi vagyok ki látott már valaki olyat, mint a 7., 8., 9. képeken!!! Vajon természetvédők kerítették így körbe a fákat, esetleg az erdészek??? Nem hiszem, hogy ilyen barbár módszert választanak kerítésépítésre természetszerető/védő emberek! De kitudja, hátha találunk rá értelmes magyarázatot!

Supi1984 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11506

Biztos OFF lesz, de jártunk ma Nagyhárson, siralmas az állapota...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

Kérdésem csak annyi volna, hogy mire tippeltek??? A 7. képen ez micsoda lehet?????

Supi1984 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11505

Szia Pepe!

A Graenzenstein alagút megvan;) nem keverem össze azzal! És ezt az objektumot nem is Pereces környékére tippelem, egy kedves barátomnak a nagyapja mesélt régen egy történetet, hogy szállított oda fehérdobozos cigarettát, meg hasonlókat és simán be lehetett menni a hegybe a teherautóval, sajnos az öreg már meghalt... Biztos lesznek itt olyan emberek, akik majd most írják erre a "mesére", hogy tuti nem igaz, nem volt a Bükkbe semmi, de azért kicsit gondolkozzunk már, akkor hova építkezhettek volna???, az Alföldre....????

Te milyen helyekről hallottál még???? Hátha tudunk egymásnak segíteni!!!!

Előzmény: PepeXVI (11501)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11504

Szia!

Pontosan be tudom jelölni GoogleEarth-on, hogy merre jártunk! Tegyem publikussá, vagy küldjem mailbe??? Te hogy látod jónak??? Mit tudsz amúgy arról a helyről???? Kisvonat járt arra, mert találtunk talpfanyomokat...

Supi1984

Előzmény: M41-2314 (11500)
radar-nyh Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11503

Próbáljatok meg (én is), megszünt, megszüntetett (eltérített) vasútvonalakat keresni az

"örtön".

Hátha nyomára akadunk?!

Nem biztos, hogy a legeldugottabb hely!

-d-

Előzmény: PepeXVI (11501)
Vasas54 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11502

Visszatérve a "Gáztározó" témához...

Műszakilag meg kellene fejteni annak a záró fedélnek / ajtónak a rendeltetését amely az alagút végében(?) van.

A csatlakozó csövek nem valószínű, hogy a gáz ki-be vezetéséra hivatottak, ahhoz túl kicsi az átmérőjük. A fedél hűtésére (ha van benne valami rendszer...) viszont elég a keresztmetszete.

Meg kell vizslantani ezt a fedelet...

Egyébként, ha "búcsújáró" hely lesz, akkor előbb-utóbb beheggesztik a bejáratot vagy teleöntik betonnal. Persze, ha lesz az Önkormányzatnak erre pénze....

PepeXVI Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11501

Szia Supi!

Ezt a riportot én is láttam, sajnos csak félszemmel, úgyhogy pontosat nem tudok. Amire emlékszem, hogy valóban a Bükkben van, és én úgy emlékszem, hogy egy régi vasúti alagút van átalakítva "ojektummá". Tehát a két végét megfelelő ajtókkal lezárták, és bent is még rendesen megvan a sínpár.

Ezt én is nagyon sokáig próbáltam kideríteni, hogy hol lehet, sikertelenül. Vigyázz, ne keverd össze a Graentzenstein alagúttal, ami asszem perecest kötötte össze Lyukóbányával, de már beomlott és nem használható. A Graentzensteinről lehet olvasni a neten és a geocaching fórumon.

Szóval én is csatlakoznék a kiváncsiak közé, és próbáljuk meg együtt összerakni, hogy hol lehet az a nagy alagút a Bükkben, ami védelmi célokat is szolgálhat.

Előzmény: Supi1984 (11498)
M41-2314 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 11500

Hali!

Googleearth-os képen be tudod jelölni, merre jártatok? Vagy küldj egy mailt, ha nem akarod publikussá tenni a dolgot
Van ismerettségem azon a részen.

Üdv.

Előzmény: Supi1984 (11497)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11499

Azért mindig legyen hátország! Legyen, aki tudja, hová mentetek, mit csináltok, mikorra vagytok várhatók. Manapság egy mobiltelefonnal ez nagyjából megoldható, hacsak be nem tévedtek valami földalatti háp-ra pl., ahol nincs térerő, és akkor elvesztetek. Ezért célszerű kint is hagyni valami nyomot, és ezt is elmondani a ,,diszpécsernek" (avagy jelenteni annak a valakinek, aki mindig tudja, éppen hol jártok, mi lesz a következő lépésetek). Megfontoltan, óvatosan! Karsztvidéken egy dolinába is beleeshettek! Egymás között PMR-rádiós kapcsolat ajánlott! Olcsón beszerezhető, nem kell hozzá engedély Csoportkommunikációra jól használható, egyszerű kezelni.

Azt meg sosem tudod, hol van valami, amibe jobb nem belebotlani.

Vigyázzatok egymásra, óvatosan, higgadtan, nem hebehurgyán! Mindig legyen valaki (nem a helyszínen), aki tud rólatok, ő tud segítséget szervezni, bármi történik.

Hajrá Szabó néni!

Előzmény: Supi1984 (11497)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11498

Erről a dologról, már több helyen is olvastam, és többek között én is láttam a riportot a tévében! Erről valaki nem tud valamit! Idéznék egy másik fórum hozzászólásából: 

"Már Legalább 4-5 éve volt a tv2 műsorán, azt mondták hogy háboru esetén az aranykészletet oda menekitették volna.Egy elég komoly bunkert mutattak. De nem a Szikláról volt szó.Felismertem volna mert ott már jártam,több alkalommal is. Hallottam olyat is hogy Perecesen van ,de konkrét infó nincs. Már végigjártuk az összes települést a környéken.Tardonát,Dédest,Parasznyát,Bábonyt,Büükszentet,Hámort stb.legalább150-200 idősebb emberrel beszéltünk.Az az érdekes hogy akárkivel beszéltünk majdnem mindenki halott róla de konkrét helyet nem tudnak.Egy öreg volt aki szintén perecesről beszélt.Azt mondta hogy a teljes vezérkarnak több hónapi ellátására alkalmas.HOgy mi igaz ...nem tudom.Kb 3-4 éve keressük.Mostmár meg kéne találni.
Anno Erdőbényei bunkerről is ezt mondták(nem létezik)stb.
Aztán mégis.....De erről itt nem írok.Szóval jó lenne bármilyen infó,már annyi időt beletettünk.Tudom hogy nem állunk messze a céltól,és itt van az orrunk előtt. Jó lenne ha valaki segítene...Vagy közösen megkeresni..."

Supi1984 Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11497

Holnap megyünk, megnézzek a környéket részletesebben, onnan meg irány fel Lillafüred fölé, régi túristatérképeken elég sok az elkerített terület arrafelé! Nagyon jó ötlet, hogy megemlíted ezt a fegyőrös dolgot, de ezt a biztosítást nem értem, fizikailag bevagyunk, de mi bajunk történhet, ha nem figyelmeztet minket semmilyen tábla és kerítés sincs??? Persze tudom, hogy vigyázni kell, de akkoris, a bánkúti radarállomáson kívül már nincs más aktív objektum a bükkben, szerintem legalábbis, igaz ott van a nagyon titkos pingyomi, de annak inkább haggyuk a titkosságát... :)

Előzmény: schlumberger (11495)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11496

irányokba - bocs.

Előzmény: schlumberger (11495)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11495

Az viszont nem biztos, hogy honvédségi. Lehetett valami őrszoba, ahol a gyári fegyveres őrség (PFŐ?) tevékenykedett, esetleg fegyőrök - rab munkásokat őrizhettek. Ilyen irényokba is kutakodjatok.

Előzmény: Supi1984 (11493)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11494

Akkor nem turistaház... :-)

Azon a vidéken még manapság is könnyen lehetnek meglepetések. Csak óvatosan! Mindig biztosítsátok a seggeteket, és nem csak fizikailag!

Előzmény: Supi1984 (11493)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11493

Mi is objektumra tippeltünk! Miskolcon a tatárdombi fegyvergyár felett, mögött! Egy mendemonda után indultunk el, egy rég elfeledett fegyvergyárat/raktárt kerestünk, aminek a hívójele ÁZSIA 2 volt, és erre leltünk rá, holnap rakok még fel képeket! Komoly helyen van ez az épületecske, elég rendesen meg kellett tisztítani a területet, sziklába robbantások az útnyitások miatt, komoly faltámasztás a csúszásokat elkerülve, vízelvezetés...!

Kell ott lennie valaminek, és ha van, akkor hol volt az ÁZSIA 1?????

Előzmény: schlumberger (11492)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11492

Az építőanyagból ítélve, hegyes tájon lehet, a belsőtéri fákból ítélve legalább 20 éve tönkrement - lehetett ojjektum is akár. Vagy turistaház. :-)

Merre van?

Előzmény: Supi1984 (11491)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11491

Üdvözletem Mindenkinek!

Egy kis segítséget szeretnék kérni! Mit szóltok ehhez az épülethez??? Láttatok már ilyet???? Mi lehet ez szerintetek, ki használhatta esetleg a honvédség???? Ha láttatok hasonlót, hol, merre????

A válaszokat előre is köszönöm!

hadsz Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11490

Miután kiválasztottad a képet,nyomj egy "beillesztést"!

Előzmény: Supi1984 (11489)
Supi1984 Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11489

miért nem tudok képet beilleszteni?????

Supi1984 Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11488

Üdvözletem Mindenkinek!

Egy kis segítséget szeretnék kérni! Mit szóltok ehhez az épülethez??? Láttatok már ilyet???? Mi lehet ez szerintetek, ki használhatta esetleg a honvédség???? Ha láttatok hasonlót, hol, merre????

Válaszotokat előre is köszönöm!

Supi1984 Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11487

Üdvözletem Mindenkinek!

Válaszotokat előre is köszönöm!

schlumberger Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11486

ez is szép ajtó - az index címlapjáról.

schlumberger Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11485

Hármashatárhegy-hegy=HHH

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11484)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11484

Ez NSZK kormanybunker volt a hideg haboru idejen, ma mar csak torzo.Voltam benne, nehez megtalalni,meg ma is, a gogle earthon sem egyszeru, ha ki van kapcsolva a fenykep funkcio.

Mit jelent a HHH rovidites?

Gaztarozo nem lehet, ahhoz tul kicsi, a Harmashatar hegyi, 4500 m3 az nem sok, meg vizbol sem.

Előzmény: 1979HOMÁLY (11481)
hadsz Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11483

Szerintem nem értettél félre semmit.A budai HHH-ról van szó. :)

Előzmény: 1979HOMÁLY (11481)
hadsz Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11482

A Királylaki út felett az erdőben,egy 1-2 éve épült lakópark mögött közvetlenül.

Akkor már megvolt,mert valamikor az ötvenes években épült.

Előzmény: 1979HOMÁLY (11478)
1979HOMÁLY Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11481

Részemről tényleg félreértés volt én a Magyar HHH-ra gondoltam! Már örűlni kezdtem egy új csodának budán amelyet meglehet majd keresni!

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11480)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11480

Van egy ket felreertes, ami tobbek szamara sem vilagos, 

1. A kormanybunkernak nem volt sajat reptere, hanem maga az autopalya volt az, az A61 egy szakasza volt szukseg repterkent felszerelve, ha haborus helyzet lett volna, autopalya repter meg ma is, ket vegeben levo repulogep allohellyekkelel, az egyik, a delkeleti barki altal hasznalhato, WC van benne, pihenokent, eszaknyugati, mindig le van BAG altal zarva, altalaban tulmeretes kamionok allnak benne-vagy ures, este indulnak tovabb, amikor csokken a forgalom,WC sincs benne, a google earthrol jol lehet lattni-de minden autopalya repter jol kiveheto, mert amskepp van epitve ott az autoplaya, meg szelesebb a parkoloban bevezeto ut.

2. A Stasi tudott rola, hiaba tartottak titokban, magat az epitkezest, mivel mar a masodik vilaghaboruban V1, V2 raketa osszeszerelokent mukodott az akkor mar meglevo vonatalagut-a munkaero a koncentracios taborokbol hozott foglyok voltak, magat az objektumot a masodik vilaghaboru utan berobbantottak a nacik. Az alagutat magat azonban meg az elso vilaghaboru idejen keszitettek, miutan ossze akartak kotni Nemetorszagot Franciaorszaggal, ezen keresztul vittek volna vonattal a fegyvereket. Volt sajat ugynokuk bennt, vizvezetekszerelokent, leadott minden infot keletre, hiaba volt titkos minden.

3. Hirosima meretu, azaz 20 kt -as atombombara mereteztek-ami kozvetlenul a Rosengarden felett robanthatott volna, csak, ez mar amikor teljesen elkeszult, keves volt az oroszok 1 -10 Mt-as atombombaihoz, a keszitok is beismertek.

4. Voltak sajat antennai, amiket ki lehetett teleszkopszeruen engedni, a bunkerhez kozeliek csak vevok voltak, a Kirspenichben levoek, kb 30 km re voltak, ott volt csak radioforgalmazas, kifele, rovidhullamon

Előzmény: lovasutas (11440)
PepeXVI Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11479

bunkermuzeum.hu fóruma, ott is említik, bár elég régen, nem a mostani HHH "boom" kapcsán. (Én csak boom-nak hívom, hogy most 2 hónap alatt mindenki a HHH objektumot akarja megtalálni és megnézni.)

Előzmény: hadsz (11477)
1979HOMÁLY Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11478

Merre van ez aHHH-n gyerekkoromban nagyon sokat jártam arra egy szomszéd bácsival és nénivel/a 60-as évek végén ésa 70-es évek közepéig/ akkor már meg volt?

Előzmény: hadsz (11477)
hadsz Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11477

Valószínű,hogy nem ez az egyetlen földalatti objektum a HHH-n.Kérdés,hogy a többivel mi a helyzet megközelítés,tulajdonos,üzemeltető,stb. szemponjtából.

Milyen "párhuzamos" fórumra gondolsz?

Előzmény: PepeXVI (11475)
hadsz Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11476

Ott sok kincset már nem talál senki... :)

Felőlem az nézi meg,aki akarja.A bejárat szó mi szó,tényleg nagyon jó van "rejtve".Még akkor sem látható amikor 10m-re vagy tőle,köszönhetően többek között a terepviszonyoknak.Koordináták :  47° 33' 09,9"  19° 00' 39,3" 

Előzmény: PepeXVI (11475)
PepeXVI Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11475

Fiúk nagy profiságot tettetek a mérésekkel! Gratula!

Szerintem 4170 köbméter kevés gáztárolónak. De akkor mi a fészkes fenét akartak ezzel kezdeni? Annyira mélyen van, hogy nagyon, a fekvése pedig stratégiailag szerintem nem túl fontos, úgyértem, hogy onnan se támadni, se védekezni nem lenne nagyon érdemes, bár ezt a fórumtársak biztos sokkal jobban tudják nálam.

Azt rebesgetik a párhuzamos fórumon, hogy a HHH-ben 2-3 hasonló létesítményt építettek. Nem kéne megkeresni a többit is? Talán ha mindet bejárnánk, akkor az összesített adatokból könnyebb lenne kitalálni, mi célt is szolgálhatott (volna).

Amúgy a térképes vázlat is nagyon jól sikerült, csak ezzel megkönnyítettétek a "kincskeresést".  - ez amúgy nem feltétlenül baj. :)

Előzmény: hadsz (11467)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11474

Gyömrő + Kerepes + Szigethalom, ennyit sikerült készíteni:

Gyömrő:

Kerepes:

Szigethalom:

1979HOMÁLY Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11473

Koszonom szépen, minden evő vagyok ,de csak délután tudom megnézni a fórumot! Örülök ,hogy megtaláltalak várom a további képeket és a keírásaidat is.Pont ezekre a dolgokra voltam kiváncsi amivelte foglalkozol. A budai beszámölódat meg még jobban váromm! További szép napot!

Előzmény: Ridley4Lev (11472)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11472

Szigethalomra én nem mentem volna be, mert 1600 forintért kitudja mit látok. Viszont egy tipp. A déli kerítés ami a földúttól nem messze van, "átjárható", én nem voltam annyira bátor, hogy be is menjek, csak benéztem az utolsó betonkerítésen, erősen benőtt bokrok, fák, aljnövényzet van. Mindenki maga döntse el mennyire éri meg ez a lehetőség.

Ezzel kapcsolatban a google earth nagyon pontatlan, az új modern építésű épületek az elején megvannak, de az erdős rész kezdeténél már teljesen új épületek vannak ami a parkhoz tartozik. 

Kerpesnél azt hittem járható a dolog, de már a 3-as útnál akadályba ütköztem, nagy rácsos kapu van, és a korábban itt feltöltött egyszerű sorompó is megvan, rajta a magánterület felirattal, de gyalog elindultam. Gondoltam leszek annyira bátor, hogy a kapuig elmenjek, elötte 20-30 méterre megálltam készítettem 2 képet azt amikor visszaindultam kezdett el ugatni a kutya.

A googlin látni, hogy a kanyarnál villanyoszlopok mennek párhuzamosna az úttal, és innen van egy oszlop leágazás a laktanya fele. Az oszlopok új betonépítésüek, egyáltalán nem voltak kopottak, nemrég állíthatták fel.

Előzmény: 1979HOMÁLY (11466)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11471

Nem kell fénykép? Gyömrő, Kerepes egy-két képet készítettem a kapukról.

Előzmény: AZso.hu (11465)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.03 0 0 11470

Köszönöm az oldalt majd tüzetesebben átnézem. Igen azért tervezem ezeket mert úgy tapasztaltam itt a forumokon, hogy bejárhatóak, csalódás is volt nekem ez a hétvége főleg Kerepes, bár Gyömrő szerintem ha bátrabb vagyok akkor beljebb mehettem volna, nagyon keveset láttam, bár Gyálra biztos visszatudok menni és talán megpróbálok engedélyt kérni Felsőpakonyra. Még a héten megírom, hogy Gyállal együtt egy napra tegyem mert 15 percre van a kettő egymástól.

Előzmény: AZso.hu (11465)
hadsz Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11469

Azt mi is sajnáltuk! : ( 

Gondolhatod,hogy nem tétlenkedtünk,kb 2,5 órát voltunk benn. Hamarosan feltöltöm őket a képtáramba.Kellett Charlie nagy lámpája...  :)

Előzmény: schlumberger (11468)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11468

Sajnálom, hogy nem tudtam ma ott lenni...

Remélem, csináltatok jó sok képet!

Előzmény: hadsz (11467)
hadsz Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11467

Uraim,

ma napközben megnéztünk,bejártuk,végigfotóztuk,és egy lézertávmérővel lemértük a Hármashatár-hegyen lévő '50-es években épült objektumot.Mindnégyünk véleménye megegyezik,miszerint nem valószínű,hogy a médiában "gáztározó"-ként szereplő impozáns létesítmény valóban gáztározó szerepet töltött volna be,ha befejezik,erre szerintünk több határozott jel is utal.Az ugyanis nyilvánvaló,hogy egy félbehagyott objektumról van szó.
A két hatalmas betonhenger mérete: az északi 113 x 5,2m a déli,83,5 x 5,2m.Ezekbe a hosszadatokba nincs beleszámolva a betonhengerek végeinél található nyers kőfejtési,még kialakítatlan szakasz /4-4,5m/. A déli henger végénél levő fémtartály 20 x 4m.A térfogatok tehát így alakulnak : 2400köbm ,1770 köbm. és a fémtartály 250 köbm.

üdv

hadsz

1979HOMÁLY Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11466

Nagyon szépen köszönöm, apéteri majorba jártunk mezőgazdasági munkára a kiképzés alatt egy hónap volt! Köszönöm ,hogy úny -tinnyét is eszembe juttattad. Onnan költöztünk át lajosforrásra! Várom a jövő heti beszámolódat is, meg amit még ezekről a helyekről tudsz! A Gyermek tér közelében laktam 2000.-ig 58-tól. Ez a rész így ismerős! A házak amiket Láttál az gondolom a régi tiszti lakások!

Előzmény: Ridley4Lev (11463)
AZso.hu Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11465

Tavaly télen bejártam ezeket, kivéve az érdit. Ha érdekel, itt megtalálod a képeket is.

Mindegyik bejárható...

http://azso.net/budapest-legvedelme-anno/

Előzmény: Ridley4Lev (11459)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11464

Azt elfelejtettem, 1-2 képet készítettem ha érdekel Gyömrőröl felteszem holnap.

Előzmény: 1979HOMÁLY (11462)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11463

Gyömrő településről Péteri felé kell mennni és ha elhagyod a települést, balra kell menni nem jobbra az éles kanyarnál. Aszfaltozott út visz be, de hejenként nagy kátyúk vannak, óvatosan kell bemenni. Talán úgy 1 kilométer után értem el a házakat.

Az első 3 épület ma lakóházak, a XIII. kerületben a Gyermek téren is hasonlóak vannak. Jó pár autó áll, a házak elött, mozgást is látok, nagy füves tér körbe. A legutolsó ház után nagy kerítés, rajta táblák nagy felirattal MAGÁNETRÜLET, KUTYÁVAL VÉDVE és hasonlóak.

Bementem a kapun és a jobboldali elágazásra mentem, ott letettem a kocsit. Mozgás hallatszik, az út mellett új ház épül, a távolban hátul is építkezésre utaló nyomok. A középen lévő út ami bevisz a fák közötti épületekhez kapuval van lezárva, onnan kutya ugatás hallatszik. Bátorságot veszek és a jobboldali úton elindulok gyalog, a legutolsó épület romokban van. Az utat erdő veszi körül, 200 méter után kapuba botlok. Ha megnézed az erdő kiadja a kerítés volt nyomvonalát, ha odabiggyeszted a szemed ahol az úttal találkozik lűáthatsz egy fehér "foltot" árnyékban na az a kapuőrség épülete volt. A kapu lakattal van lezárva de a akerítés sehol tehát könnyen bemehetnék, de nem kísértem a sorsot.

A nyomok egyértelműen két kerítésnyomvonalat adnak ki melyek egy töltésen vonultak végig. Egyébként egy épületmaradványát is megtalálom a kapu mellett, de a "kerítésen kívül" még, és egy trafóház is van az út mellett 2 méterre az erdőben, álcázófestékkel lefestve. Visszamegyek a kocsihoz, senki nem szól semmit, csak a nagy "medve" amit persze kutyának hívnak ami közben felébredt.

A középső kapu eltávom során "kinyílt" de nem megyek beljebb, nem sokkal utánam onnan egy fekete merci jön ki, az anyósülésen az illető cowboy kalapban virít. És ezt nem találtam ki. :)

A Pilisszentlászlói tervben van, ahogy nézem az viszonylag könyebben elérhető. Egyelőre a következő bejárás így nézne ki.

Pilisszentlászló-Tinnye-Úny- Zsámbék-Vértesacsa-Érd-Biatorbágy

A lajosforrási melyik?

Előzmény: 1979HOMÁLY (11462)
1979HOMÁLY Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11462

Köszi szépen a gyömrői már most érdekelne! Az volt a Pataki laktany! A jövő hetiből a Lajosforrási és a pilisszentlászlói? érdekel részletesebben! Sok sikert és jó egészséget!

Előzmény: Ridley4Lev (11461)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11461

Ezeken a helyeken votam amenniyre belehetett menni, illetve amit látott a szem. Ha érdekel ezekről részletesebben is írok, írd meg melyik "kell". Egyébként következő hétvégén a "budai oldalt" tervezem.

Előzmény: 1979HOMÁLY (11460)
1979HOMÁLY Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11460

Tovább is fogsz nézelődni?Mert ha igen érdekelne a beszámolód!Üdv András

Előzmény: Ridley4Lev (11459)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.02 0 0 11459

Kedves Mindenki!

A hétvégén nagy bejáráson voltam a volt rakétaosztályoknál. Rövid történetek íme:

Szigethalom: magánterület, Emese Park néven (Árpád kori múzem) üzemel, 1600 forintos belépővel dolgoznak.

Gyál: magánterület, Air Soft pálya. Ott jártamkor játék folyt így nem mehettem be, de a kapuban lévő srác mondta, ha előre odaszólok, akkor elmondják mikor van ott valaki és nincs játék, így beengedhet.

Felsőpakony: önkormányzati terület, 3 cég bérli. A kapus szívesen beengedett volna, de mondta, hogy belül mindegyik cég alkalmaz őrt, és nem tudja azok, hogy reagálhatnak rá. Azt mondta, ha az önkormánytzattól hozok engedélyt akkor beenged. Egy darabig besétálhattam, de tovább nem.

Gyömrő: magánterület, nem bejárható. A volt szállások ma lakóparként üzemelnek.

Kerepes: magánterület, nem bejárható. "Friss" villanyoszlopok ágaznak a volt laktanya fele, szerintem nemrég vették meg a dolgot.

Fót: bejárható, de romokban van. Vannak akik hulladék égetőnek használják.

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.10.01 0 0 11458

ilyen jo funyirasra csak a birkak kepesek, hollandiaba is veluk teszik rendbe a gatakat

Előzmény: Ridley4Lev (11452)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.10.01 0 0 11457

Van ilyen kicsimeretu loszerraktarakbol osszerakott bazis, latttam is sajat szemmel, de itt gyalogsagi, tuzersegi loszerek voltak, itt anno

http://www.kameraden-freundeskreis-garnison-wetzlar.de/index.php

Google earthon is konnyu megtalalni, Wetzlar melllett

Előzmény: Ridley4Lev (11453)
radar-nyh Creative Commons License 2011.10.01 0 0 11456

Etcsém!

Te nem tudod mi pénz van egy ilyen rekultivációban, ahogyan manapság nevezik a tereprendezést.

Na, nem Neked, hanem a megrendelőnek, és a kivitelezőnek.

-d-

Előzmény: monfondir (11455)
monfondir Creative Commons License 2011.09.30 0 0 11455

Nyomoznak a bezenyei laktanyaeladás ügyében

A korábbi képviselő-testület szinte valamennyi tagját kihallgatják. Tovább »

forrás: Index.hu

Régi dicsősége így vész homályba... Itt láttam először SZT-68-at 1986ban. Kiváncsi lennék mit kell ott rekultíválni? A "dombokat"?

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.28 0 0 11454

Ezt Szigethalom mellett találtam!!!!

Az É-NY-i részen jellegzetes dombok.

47°20'53.10"É   19° 0'29.28"K

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.28 0 0 11453

Én is lőszerraktárakra gondoltam, de ilyen méretek miatt kételkedtem benne. 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11448)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.28 0 0 11452

Említettem, hogy Sormás nem bejárható, de ez elsőre nem úgy tűnik. Nagyon könnyen oda lehet találni, még az autópály lehajtónál is kint van a Sormás tábla. Ahogy elhagyjuk a falut már látni a dombokat baloldalon, az első meglepetés rögtön akkor fogadott amikor megálltam, a telek viszonylag karba van tartva, ez gyanús volt, bár reménykedtem benne, hogy magán terület és találok valakit aki beenged. Rengeteg állat hangot hallani és persze látni. Tehén, csirke, egy teljes farmra való. Kutya ugatást is hallani, de a lánc csőrgéssel együtt. Elkezdek fényképeszkedni majd amikor a kertés környékén elindulok észre vesznek, intek az úr felé aki megközelít, úgy néz ki akár egy remete. Köszönök ő is így tesz, elmondom miért vagyok itt, rögtön igaz szép szóval kéri semmilyen formában ne fotózzak, még a kerítésen kívül se. Azt mondja, idézem: "a terület a veszprémi honvédséghez tartozik, nem akar bajba kerülni". Jól nevelt vagyok így is teszek elindulok vissza a kocsi felé, közben megkérdi mióta vagyok itt, válaszolom 10 perce, mire ő, csodálkozik, hogy a kutya nem evett meg, majd egy távoli pont felé mutat, ahol állítólag a kutya alszik. 

Csak közlöm, hogy a kerítésen akkora lyuk tátong, hogy én is beférek, csábított is, hogy bemenjek-e rajta, kicsivel arréb már fadeszkás kerítés van amit egy gyerek átugor, egyik fotón látszik is, szóval ha megtámadott volna az bizony kerítésen kívüli eseménynek minősülne, így meg nem tudom milyen jogi következményei lettek volna kinek, de ez persze más kérdés. :)

Amíg visszaballagok, ő a kerítésen belül végig követ, megáll a kapunál figyel-résen van, addig nem megy el amíg én sem. 

Visszafele a falunál balra szögesdtrót és egy domb szúrja ki a szemem. Nem akarok még nagyobb bajt ezért, a kocsiból készítek két fotót. Akadálypálya is látszik, távol további dombok és épületek. Utóbbi dombok a hetes főútról visszafele is látszanak. Titkosság a javából. :)

lovasutas Creative Commons License 2011.09.28 0 0 11451

Jut eszembe, erről már volt szó ITT!

: )

Február közepén.

Nagypolc 10.179, 10.180 sz. bejegyzése.

http://ausweichsitz.de/php/fotos/index.php?twg_album=1+Ausweichsitz+der+Verfassungsorgane+des+Bundes&twg_show=x

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11450)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.27 0 0 11450

Gigantikus, voltam benne, de csak 400m-t hagytak meg eredeti felepitesben, tobbszintesben, a tobbi reszet szetbontottak, csak egy nagy cso maradt a hegyben, sok helyen szivarog e a viz mar fenntrol, de  lehet biciklizni benne, meg megy benne a viszhang

Előzmény: lovasutas (11440)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.27 0 0 11449

Gondolom orultek a helyiek amikor ot voltak meg, amikor estenkent nem tudtak tv -zni,

amikor a radar arrafele fordult, bezavarta az adast, pedig a zalaegeszegi adotorony nincs messzi...

Előzmény: monfondir (11431)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.27 0 0 11448

Ez loszerraktar, mindegyik vegen tuziviz tarolo, de megis kozel vannak egymashoz szerintem, vmilyen transzportrepter lehet

Előzmény: Ridley4Lev (11395)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.27 0 0 11447

ugy nez ki egykori Nato repter, ma belga legiero, de itt meg nincsenek raktarak rajta

http://www.kac.be/StandardPage.aspx?RID=74&CookieTested=True

http://www.kac.be/StandardPage.aspx?RID=74

monfondir Creative Commons License 2011.09.27 0 0 11445

Kicsit lejjebb, az út mellett a relé bunker is meg van (legalább is olyan mint egy tipikus RT relé bunker). Én találtam még ott "cövekeket" is pár éve...

Előzmény: A-Ascona (11442)
BLacza Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11444

Jók lettek a képek! Van hangulatuk.

Üdv: BLacza

Előzmény: sweethome (11443)
sweethome Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11443

Charlie-val megjártuk mi is a hadak útját.

Megnéztük a "gáztározót", ami szerintünk nem gáztározó.

Az alagút végében lévő tartály maximum a félbehagyott objektumot tudta volna gázzal ellátni.

És egy kis játék a gondolatokkal:

Lehet, hogy nem véletlenül F4 az úgynevezett Rákosi-bunker. Ez az objektum a méreteiből kiindulva nyugodtan kaphatott egy 'Fx' jelzést, komoly műszaki teljesítmény a meredek hegy oldalába fúrt alagúthálózat.

Találtunk bent egy 1953 -as évszámot a falra festve. Szóval hajrá, találjuk meg a többi 'F' jelű objektumot!

További képek: 

itt http://photobucket.com/Harmashatarhegy 

és itt: https://picasaweb.google.com/sweethome.hu/HHarmashatarHegy?authuser=0&feat=directlink

Üdv:

Sweethome

A-Ascona Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11442

Bocska felett az Rt állomás területén barangolva találhatunk még érdekes dolgokat, helyeket. Megtalálhatóak a könnyűszerkezetes házak alapjai a bejáratnál, illetve kissé lejjebb, ahova becsatlakozott a magasfeszültségű tápvezeték(ek) amiknek oszlopainak maradványa még meredezik az ég felé. Svéd benszülöttek vághatták le anno...

A bitumenes út elfogy, kezdődik a földút. 2-300m után jobbra lokátordomb. Hasonló található a fedezékektől délre az alsó úton haladva. Valamikor az alsó utat és házakat, fedezékeket lépcsősor kötötte össze a tetőn lévő fedezékekkel, így belegondolva egészen pofás, romantikus kis hely lehetett. Ma az enyészeté...

Előzmény: Ridley4Lev (11439)
charlie21 Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11441

https://skydrive.live.com/?sc=photos&cid=92d81ba291aec03a#!/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A%2110443&sc=photos!cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A%2110391&sc=photos

"Gáztározó" Kicsit jobb képek.

Hát én ugyan nem vagyok szakember,de szerintem ez sose lett volna gáztározó.

lovasutas Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11440
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11439

Kedves Volt tüzér!

Köszönöm a sok infót, ez sokat segít nekem, hogy másképpen lássam a dolgokat. Mivel előző nap voltam Molnaszecsődön, ahol 2 órát voltam anélkül, hogy tudnám mit láttam, ehez viszonyítva volt nekem csalódás Bocska. De látom neked nagyobb élvezet a fényképek így külön is felteszem neked a dolgokat. 

Tehát:

A jobb oldali beálló vagy fedezék, mellette a "beugró" rész:  

A középső, legelső domb teteje & belseje és kilátás a komplexumra:

A leghátsó domb és a "parkoló" a középső domb bal oldalán: 

Előzmény: Volt tüzér (11438)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11438

A "jobb oldali fedezék melletti beugró" szöveg alatti képen egy P-18-as lokátor számára épített jellegzetes fedezék van. A magasabb, fedetlen részen telepíthető a P-18 lokátor antenna berendezése, mert ugye ott a tető miatt nem lehetne felállítani az antennát, a fedett részen meg elfér a műszerkocsi és az aggregátorok. Számolj! Egy P-18 négy kocsiból áll. Medinán a P-18 ugyanilyen fedezékben van.

Előzmény: Ridley4Lev (11434)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11437

A képeiden szerepel a "gépjármű fedezékek" szöveg. Bár az a beton alagút arra is alkalmas, de kifejezetten nem arra szolgált. Az a domb alighanem az Rt. század vezetési pontjának dombja, és a sok luk az automatizált vezetési eszköz elemeinek fedezéke. Azért egy autónak nem kerítünk akkora feneket, hogy ilyen betont csinálunk neki. Viszont az automatizált vezetési berendezés már megér annyit, hogy megóvjuk. A vezetési pont nem különben.

De ha véletlenül tévednék, akkor az a sok luk alkalmas valamelyik lokátor elhelyezésére is. Ha megnézted a tetejét is, és ott volt betonplacc (na meg feljáró út) akkor az utóbbi igaz.

Akármelyik nagyobb lokátort megnézed, akár 5N87, akár P-37, akár PRV-17, mindegyik ki tudja tölteni azokat a lukakat.

Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11436

Mit vártál? Egy hagyományos Rt. század maximum 10 - 12 hektár (Az új gerincállomás meg még kevesebb), az esetek többségében egy készenléti épület, egy vezetési pont, meg néhány műszerdomb van ott. Ezek a helyek csak akkor tartanak tovább, ha ott van valaki, aki el tudja mesélni, mi hol volt, mi mire való volt. Lásd Baj - Dunaszentmiklós - Zsámbék kirándulást a tavasszal. Mindhárom helyszínen órákat töltöttünk el, de ott volt, ki magyarázzon.

airband Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11435

Sziasztok!

Schlumberger olvtárssal próbáltunk dűlőre jutni Skype-on a kérdésben, de nem sikerült. Pár éve voltam fent Bajtemetésen a geodéziai toronynál egy rádióamatőr kitelepülésen. Az ottani bázisról csak annyit sikerült innen kiderítenem, hogy valamilyen szovjet bázis volt.

De mi volt a funkciója?

Sokáig abban a hitben voltam, hogy a fővárosi légvédelmi gyűrű egyik bázisa volt ott, de aztán kiderült, hogy nem. Sajnos, nem vagyok eléggé járatos a témában, ám kíváncsi annál inkább. Próbáltam ezen a temérdek hozzászóláson átrágni magam, de nem lettem sokkal okosabb. Feltételezem, hogy valaki tud megbízható válasszal szolgálni (feltételes válaszokat kaptam többet is, biztosat senki nem tudott mondani). Péceli ismerős is csak annyit mondott, hogy a szovjeteké volt, és elég gyakran szálltak le/fel ott helikopterek.

A szomszédságában lévő antennaerdős objektum gondolom még aktív. Arról lehet tudni valamit?

A válaszokat előre is köszönöm!

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11434

Bocska nekem csalódás volt, bár a dombok tényleg megvannak az egészet nagyon hamar belehet járni, inkább azért van "feelingje" mert az erdőben teljesen szemtől távol esik. Én egyből turista térképpel készültem ide, és mindenki másnak is szólok: BOCSKA KOCSIVAL IS MEGKÖZELÍTHETŐ!!!!

Az út fel a dombra a kereszteződéstől pontosan 4,5 kilométer és csak az utolsó 1,5 km-t kell földúton megtenni, mondjuk nagy gödrök nem voltak de azért még hússzal sem nagyon mer az ember menni. Felérve hatalmas farakások fogadtak, bár nem a teljes területet, de a domb elötti teljes placcot az erdészet használja. Sűrű növényzet, rengeteg csipkés, szúros, tüske bokor van, a leghátsó domb és fedezék hosszú nadrág nélkül szinte megközelíthetetlen. 15-20 perc után az ember már mindent látott. 

Nagyon sok képet nem készítettem, nem találtam annyira "fotógénnek"  helyszínt. 

Előzmény: monfondir (11430)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11433

Igen Sormás meglepően egyben van és viszonylagos ápolás alatt van, bár inkább néz ki egy farmnak mint katonai objektumnak. Azt persze ki kell emelnem, hogy semmilyen tábla nem jelzi, hogy a Honvédség tulajdonában van.

Bocskáról hamarosan sztori és képek is lesznek. 

Előzmény: monfondir (11431)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11432

Hajdan a székesfehérvári szovjet helikopter-repülőtér mellett is volt egy Rt. Század. Érdekes, ott se nagyon építkeztek. Összetúrtak egy kis földkupacot és azon ácsorgott a lényeg. A többi a kupac mellett. De az egész nem volt másfél méter. Ha nem tudom, mi volt az, akkor nem hiszem el.

Előzmény: monfondir (11430)
monfondir Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11431

Akkor Sormás még egyben van? Anno testvérszázadunk volt, kiképzpésen is voltam együtt ottaniakkal. Pár kollégám is volt ott, P-15, P-12(4?)-en (attól függően mikor voltak ott :)) + Polje, VP-02, P-18, PRV-16, P-37, SZT-68. Molnaszecsődi is van mint kiderült (VP-02, VP-11,SZT-68,P-14, P-37, P-18, PRV-16, PRV-17, Polje volt ott).

Előzmény: Ridley4Lev (11414)
monfondir Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11430

Érdekes! Azt hittem, hogy dombok meg fedezékek leszek Kondorfán is mint a magyar  RT csapatoknál... Bocskán meg van minden ilyen, legalább is 2 éve meg volt... Érdemes felmenni!

Előzmény: charlie21 (11426)
Anyám az Creative Commons License 2011.09.26 0 0 11429

Sziasztok! Egy kis segítség szükségeltetik: Békés megyében tudtok valamilyen elhagyott katonai objektumról amit érdemes volna meglátogatni? (de még Szeged környéke is játszik)

Remélem tudtok némi infóval szolgálni:) Köszi!

GaborN01 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11428

Túl hamar feladtátok, nagyon közel voltatok hozzá...

Előzmény: énoo (11425)
GaborN01 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11427

Üdv!

Van olyan része ami akár gáz tartály is lehetett. De valóban félbehagyottnak tűnik...

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11422)
charlie21 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11426

Szép munka!! Én Bocskára nagyon kiváncsi vagyok!!

Előzmény: Ridley4Lev (11423)
énoo Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11425

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni az óbudai gáztározóval kapcsolatban!

Ma ott jártam pár baráttal de sajnos nem találtuk meg csak egy kb 10m hosszú kiépített tégla bunkert!

Majd a túrista utak mellet kiálló vas csonkokat/szellőzőket/utántöltőket! Szeretném kérni ha valaki esetleg tudja a pontos gps koordinátákat vagy a térképen be tudja jelölni pontosan az legyen szíves küldje el nekem.

Köszi!

schlumberger Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11424

A természet visszaveszi...

Előzmény: Ridley4Lev (11423)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11423

Na megosztom veletek a google earth-ön keresztül Kondorfát. Nagyon hamar rátaláltam, csak egy-két helyi lakossal kellett beszélnem akik mondták a TSZ mellett kell bemenni a beton úton. Próbáltam romos épületeket keresni de semmi, majd jobb oldalamon egy beton utat vettem észre. 

Parkolás után elindultam gyalog, pár méterre megláttam a volt kapunak az oszlopait, az út másik végén a másik kapu vasoszlopát, egy két beton oszlop ami a kerítéshez tartozik színtén megvan. A fák között egy romos épület és ennyi. A google earthön látni pár fedezék szerű dolgot, de azokat a magas növényzet miatt nem lehett látni. Nagyon nehéz gyalog közlekedni ha letér az ember a beton útrol, rengeteg a szúrós-tüskés növény. 

Hamar otthagytam a dolgot, hisz az épületen valamint a kapu volt helyén kívül semmi sem jelzi, hogy itt mi volt korábban. 

És a fényképek:

A bejárati kapuból nézve az utat:

A hátsó kapu:

Az épület:

A bejárati kapu megmaradt részei:

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11422

A kepek szerint nincs befejezve, mert en ide folyekony gazt nem engednek be, nincs lezarva a vege normalisan, inkabb vmi tarolo lehet, loszer, vagy hasonlo szilard anyagnak, vagy u.a tarolo, sok sok hordo befer-de ez az en privat velemenyem

Előzmény: Kaszi28 (11389)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11421

Nem hinném, hogy elsősorban jenki lenne, bár nincs sok infóm de tudtommal jelenleg a Belga légierőé. 

Igen a nevet jól írtad le. 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11419)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11420

Szuper es tetszetos  es gyors honlap, jo menuvezetessel!Congratulations!

Előzmény: vandork (11416)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11419

Haho,utananezek, mi lehet, meg soha nem volt itt a forumon.

Valszeg jenki tamszpont lehet.

Bertrix, Jehonville?Jol irtam?

schlumberger Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11418

A francba, mehetünk újra!

Szóljál Teri néninek!

schlumberger Creative Commons License 2011.09.25 0 0 11417

Hadd szóljon!

vandork Creative Commons License 2011.09.24 0 0 11416

Elindult a Szovjet repülőtér titkai múzeum hivatalos weboldala:)

Feltettünk pár képet és a Légier társbérletből is vágtam ki mintaoldalakat.

Remélem, tetszik.

www.soviet-airforce.com

Hamarosan bővül a kiállítás, újabb tárgyak és vitrinek kerülnek bevetésre:)

Karesz

1979HOMÁLY Creative Commons License 2011.09.24 0 0 11415

Sajnos még én sem jártam a régi helyemen ennek már 30 éve, de hallom az is le van pusztulva! /Szentendre/

Előzmény: PepeXVI (11407)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.24 0 0 11414

1 hetes pihenésem során, hamár az ország nyugati felében voltam akkor gondoltam bejárok pár laktanyát is, 4 helyszínen sikerült körbe néznem:

Kondorfa

Bocska

Molnaszecsőd

Sormás

Sztorik és fotók hamarosan, egyedül Sormás nem bejárható mert a kérdezett személy szerint még Honvédségi terület.

schlumberger Creative Commons License 2011.09.23 0 0 11413

Kétszer is voltam

Előzmény: PepeXVI (11412)
PepeXVI Creative Commons License 2011.09.23 0 0 11412

Ha voltál Bajon, akkor lehet hogy már találkoztunk is ;)

Előzmény: schlumberger (11411)
schlumberger Creative Commons License 2011.09.23 0 0 11411

Van kitűzőm, rá van írva, hogy schlumberger :-)

Ámbátor többnyire ismerjük egymást a kirándulásokon, néha egy-egy új szereplő jön, mint most Cserkeszőlőn, de vele is nagyon hamar és jól megbarátkoztunk.

Téged sem eszünk meg, ha közénk keveredsz :-))))))))))))

Előzmény: PepeXVI (11410)
PepeXVI Creative Commons License 2011.09.23 0 0 11410

Nem, a nagyfaluban lakom... :)

A föld alatt honnan fogom tudni, hogy Te vagy? :)

Előzmény: schlumberger (11409)
schlumberger Creative Commons License 2011.09.22 0 0 11409

Dunántúli vagy?

schlumberger Creative Commons License 2011.09.22 0 0 11408

Kedves Pepe!

Én már öreg nyugdíjas vagyok, sok ilyen helyen jártam, azért próbállak óvni. Amikor először szembekerültem ilyen objektummal, nekem is fura gondolataim támadtak.

A 9 mm-t jól gondolod, de nem fejtem ki itt, mert kitiltanak

Lehet, hogy majd találkozunk a föld alatt :-))))

PepeXVI Creative Commons License 2011.09.22 0 0 11407

Kedves Schlumberger!

Az első felét értem, de a lelkem sajnos nem fog kárt szenvedni. Egyrészt, mert én még túl fiatal vagyok ahhoz, hogy bármelyik elhagyott létesítményt láttam volna működés közben, ne adj' isten szolgáltam volna benne, mint páran innen a fórumból. Megértem, hogy azoknak nagyon rossz érzés egy ilyen helyet leroggyanva látni, ami anno az ő idejükben még virágzott, ahol barátságok szövődtek, ahol mesélnivalók történtek...

Persze engem is elkeserít, hogy a csilliókból épített sok-sok mindent hagynak ennyire lepusztulni. De én nem elsősorban hadi szemmel nézem ezeket, hanem engem a földalatti világ vonz. Bármi, lehet az hadi vagy nem hadi, ha a lábunk alatt van, engem érdekel.

A 9 mm-es utalásodat pedig nem értem, bár nagyon szeretném. Van egy halvány sejtésem, hogy mire gondolsz, csak nem értem, miért az én hsz-omra reagálva írod. Én direkt figyeltem rá, hogy csak "insider"-ek értsék amit írok, direkt nem akartam semmi nagy dobra verni. Ha féreértettelek, akkor javíts ki!

Szép napot mindenkinek!

Előzmény: schlumberger (11405)
charlie21 Creative Commons License 2011.09.22 0 0 11406

Én is megtalálltam,van pár viszonylag vacak kép a képtáramban,kicsit komolyabb technikával kell felmenni,túl nagy egy kompakt géphez.Tényleg nehéz megtalállni .És sok sok lámpa kell :-))

schlumberger Creative Commons License 2011.09.22 0 0 11405

Csak vigyázz magadra! Ne sérüljön a lelked, ha huzamosan ilyen leroggyant(ott) helyszíneket látogatsz!

Szerintem már néhány 9 mm-est ki kellett volna osztani ebben a topikban is, a rakétásban is, de én vagyok a csúnya bácsi, ne hallgass rám, csakis a saját véleményedre.

Vigyázz magadra!

Előzmény: PepeXVI (11404)
PepeXVI Creative Commons License 2011.09.21 0 0 11404

Hétvégén megvolt ;) a sikerélmény óriási :D (Újszülöttnek minden vicc új)

Előzmény: PepeXVI (11393)
schlumberger Creative Commons License 2011.09.20 0 0 11403

Ezt hívják hanyag kezelésnek? Vagy ez már hűtlen kezelés, mert tetten érhető a szándékosság?

Előzmény: Volt tüzér (11401)
schlumberger Creative Commons License 2011.09.20 0 0 11402

Néhány száz szép fotóval hozzá tudna járulni baráti körünk is, kihalt laktanyák, földalatti objektumok, lenullázott emberek témakörben.

Előzmény: rudolphe (11400)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.20 0 0 11401

Még nem. Nemrég - a 104. ezred felszámolásának 20. évfordulóján - jártam bent, de még mindig az államé és még mindig őrzik. Egy ember. Az egy szem őr a kapunál van, vagyis sok vizet nem zavar.

Ezt természetesen nem azért írtam, hogy ha valakinek kedve támadt valamire, akkor most már mehet, mert szabad a vásár.

Előzmény: V8 traktor (11398)
rudolphe Creative Commons License 2011.09.20 0 0 11400

Nem tudom, hogy eladták-e már, de ez a "történet" is bele kerülne a képzeletbeli "Pazarlás magas fokon" című könyvembe, ha írnék ilyet.

Előzmény: V8 traktor (11398)
nagypolc Creative Commons License 2011.09.20 0 0 11399

Durván 300 gép lapulhat a hangárokban...? És pár földalatti komplex is van a reptéren.

V8 traktor Creative Commons License 2011.09.20 0 0 11398

Sárbogárdi laktanyáról tud valaki valamit eladták már??

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.18 0 0 11397

Repter, ahol nincs ok hely es a kifuto vegeben van a loszerraktar, bar annal meg van biztonsagi tavolsag eloirva.

Europa legnagyobb loszerraktara Bruggenben volt-briteke volt, ma Nemetorszag, termeszetvedelmi teruelt, a google-n kitunoen

latszik.

Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.16 0 0 11396

Majomfogó?

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.15 0 0 11395

Tudom, hogy most megszakítom a gáztározó témát, de ezt a felvételt szeretném gorcső alá venni. Mi lehet?

Ez egy tartalék katonai reptér Belgiumban, mik lehetnek lőszerraktárak? 

49°53'35.37"É   5°13'35.55"K

PepeXVI Creative Commons License 2011.09.13 0 0 11394

Kedves Jagger3!

Köszi a sok infót, sajnos én elég messze lakom Csepeltől, így nem valószinű, hogy hetente rá tudok nézni, fel van-e törve. Mindenesetre én is azt láttam, amit te (az egyik kupola felső végén feltörve a lezáró betonlap), a másik teljesen lezártnak tűnik. Amúgy most mindkét kupola hegesztéssel/betonozással van lezárva, csak elég nagy feltűnéssel lehetne felnyitni, meg akkor ezekszerint nem is érdemes.

Milyen célt szolgált ez a hely? Kik és mikor építették vajon?

Előzmény: jagger3 (11390)
PepeXVI Creative Commons License 2011.09.13 0 0 11393

Köszi, közben rátaláltam a forrásra. :)

Előzmény: Kaszi28 (11389)
PepeXVI Creative Commons License 2011.09.13 0 0 11392

Köszi!

Totál el voltam tájolva ezekszerint... :)

Előzmény: BM29035 (11388)
jagger3 Creative Commons License 2011.09.12 0 0 11390

Kedves Pepe!

A dombtetőn levő két kupola alul is le van zárva(belülről) a leszálló akna törmelékes, és felülről is le van zárva egy betonlemezzel. a felső betonlemez az eggyikben át van törve. A kupolát kívülről vasajtó és rács zárta régen most nem tudom mi zárja. kb 5-7 méter az akna lefelé benne. Annó belülről másztam be, de már akkoriban (83) a belső létrát eltöüntették. Ha van esély bejutni, az a 2es bejárat, a hársas utca felől, azt mindíg feltörik , érdemes időnként megnézni. Mostanában - kb 15 éve- nem voltam a dombon, csak látom amint elmegyek mellette anyámékhoz mentemben.

Előzmény: PepeXVI (11384)
Kaszi28 Creative Commons License 2011.09.12 0 0 11389

Szia!

Önös érdekből nem árulom el, hogy hol van, de itt megnézheted...

:-)

http://kispad.hu/twio/201109/crowdsourcing.html

Üdv!

Kaszi

Előzmény: PepeXVI (11386)
BM29035 Creative Commons License 2011.09.12 0 0 11388

Talán kérdezd meg itt. Van telefon szám is...[Tajfutas] OFF Gáztározó további infók

Előzmény: PepeXVI (11385)
charlie21 Creative Commons License 2011.09.12 0 0 11387

Néhány kedves szovjet alkotás a hétvégi termésből.Az első kettő a mihályhalmi kiszolgáló laktanyából a szaunában.A másik 3 a kunmadarasi reptér tiszti étkezdéje,illetve az óvoda.

A többi kép a képtáramban,van jó sok,Kellemes nézgelődést :-))

PepeXVI Creative Commons License 2011.09.12 0 0 11386

PepeXVI Creative Commons License 2011.09.12 0 0 11385

Kedves többiek!

A hétvégén kedvesemmel túrát tettünk a Hármas Határhegyre, azzal a nem titkolt céllal, hogy kicsit szaglászunk az óbudai gáztároló után. Az első meglepetés, hogy a Táborhegyi barlang bejárata nincs lezárva! Oda nem mentünk be, mert csak bunkertúristák vagyunk, nem barlangászok! :)

Viszont az istennek se találtuk meg a gáztárolót. Visszaolvastam az infómorzsákat, amiket beszéltetek, hogy a gugli 5-ik találata (keresőszó: óbuda gáztároló) kiadja a pontos helyét. Namost az 5-ik találat az óbudai önkorm. városrendezési szabványait tartalmazó PDF, én nem találtam benne a gáztároló pontos helyét. A Budapest Scenes csapata is elég jó leírással szolgál, de ők sem mondják meg a pontos helyet.

Mellékelek egy képet, hogy én hová saccoltam a helyet, és mit fésültünk át a hétvégén, de ott nem volt. (Amikor felértünk a hegy tetején egy tisztásra, ott találtunk egy régi öntöttvas oszlopot, olyasmi mint egy szellőző, de nem volt rajta lyuk. A felirat szerint 1933-ban öntötték. Ez az egy gyanús jel volt, de sajnos többet nem találtunk. A végén már az az érzésem volt, hogy túlságosan magasan kerestük, közelebb kell lennie az óbudai házakhoz. Segítenétek egy kicsit ha szépen megkérlek benneteket?

Itt a kép hogy mit fésültünk át, eredmény nem volt.

Kösz

Pepe

PepeXVI Creative Commons License 2011.09.12 0 0 11384

Kedves Jagger3!

Köszi szépen az infókat. Jó azoknak a gyerkőcöknek, akiknek ilyen "ojektum" van a közelében. :)

Egyébként voltam ott terepszemlén múlt héten. Nagyon érdekes a hely, nem hasonlít a városban lévő többi hasonló létesítményre. A bejutás most "mezei" látogatónak lehetetlen, tényleg minden le van zárva úgy, ahogy mondtad. A két vészkijáratból az egyik mintha be lenne tömedékelve, a másik függőleges kürtője épnek látszik, de maga a kijárat ugyanúgy le van zárva.

Érdekes amit írsz, hogy lejáratokat láttatok egy alsóbb szintre. (Már más is kérdezte a geocaching blogon, hogy hogy lehet lejutni egy szinttel lejjebb.) Vajon ott mi lehet(ett)? Meg egyáltalán, minek épült maga a létesítmény? Csak életvédelmi célt szolgált, vagy vezetési pont szerű fontos objektum lehetett? Valamikor szervezetten el tudunk menni szerinted megnézni?

Ha van kedved, megírhatod a legendákat is, általában van némi (10%?) valóságalapja.

Mégeccer köszi!

Pepe

Előzmény: jagger3 (11382)
leto- Creative Commons License 2011.09.11 0 0 11383

A blikkes comment jol irja!

Előzmény: schlumberger (11373)
jagger3 Creative Commons License 2011.09.11 0 0 11382

Szia Pepe!

Gyermekkoromban állandóan bent lógtunk.

(a domb melletti Hársas utcában van anyámék háza).

A konkrétumok:

A 3-4 bejáratot bebetonozták. A riasztó az 1es bejárat ajtajára van kötve. A 2 bejárat a hársas utca felől, az le van hegesztve.

A bentiekről:

alapjábavéve egy 4*4 es háló alaprajzú létesítmény, az ikerbejárat (3, 4) szomszédos sarokra esik, míg a 2,és az 1 bejárat az ilető oldalak közepére.

A bunkert rendszeresen feltörték/feltörik, kb 83 ban újrakábelezték a világítást de azóta feltörték. Ha az 1es bejáratnál próbálkozol, az riasztva van (akkoriban a fenyves ovodával szomszédos rendőrörsre volt bekötve)

Belül teljesen kihalt és lepukkadt volt.

A szellőztető berendezéseket szétverték,ellopták.

A folyosók találkozási pontjaiban érdekes lejáratokra emlékszem, de le voltak terítve a szobák ajtóival. mindenféle lommal törmelékkel voltak betöltve.

Összeköttetésekről mindenféle mendemonda volt, de ilyet nem találtunk.

Akkoriban nagyon sokszor voltam bent, innen a bunkerjáró kedvem.

J.

Előzmény: PepeXVI (11296)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.09 0 0 11381
_nyunyuka Creative Commons License 2011.09.09 0 0 11380

"óduda gáztározó"

Szinte szóró-szóra a blikkes cikk leírása (hosszú folyosó, Y elágazás, tartály szűk ajtóval stb.) +egy kép jött be. Nem tűnik veszélyesnek, nem is gondoltam, hogy az ex-munkahelyemtől nincs messze. Megvan a ma délutáni programom :-).

Előzmény: hadsz (11379)
hadsz Creative Commons License 2011.09.09 0 0 11379

Az attól függ,mit írsz be... :)

Amit egy ember tud,azt tudja más is.

Előzmény: _nyunyuka (11378)
_nyunyuka Creative Commons License 2011.09.09 0 0 11378

Gugle az ötödik találatban kiadja a pontos helyet :-).

sweethome Creative Commons License 2011.09.09 0 0 11377

Egy másik verzió, pár információ-morzsa+1 hozzászólás.

http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/rejtelyes-labirintusra-bukkant-roland-2064074

schlumberger Creative Commons License 2011.09.09 0 0 11376

Na, mondom én, hogy jó kis hétvége lesz ez! Nemhiába raktam be a szimatszatyorba a lámpást!

Előzmény: hadsz (11374)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11375

Megvan!

SA-13 (Sztrela-10) A szombathelyi gl. dandárnál volt.

Előzmény: Volt tüzér (11372)
hadsz Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11374

Megvan a hely. :)

schlumberger Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11373

Az elektro lev.listások is rámozdultak a témára; Leto Tokarev, a fő barlangász-hegymászó se tudja, hol van, de kideríti. Mások azt furcsállják, hogy a geocacherek se tudnak róla, pedig azok aztán mindenbe beleütik az orrukat.

Előzmény: hadsz (11366)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11372

SA-4 (2K11 KRUG) Keszthelyen, majd Győrben;

SA-9 (9K31 Sztrela-1) minden gépesített lövész egységnél, kivéve a szombathelyi gl. dandár.

SA-13 A franc tudja.

54. Rt. dd. 54. Rádótechnikai dandár (Nem híradó csapat volt, hanem rádiólokátoros. 6 darab Rt. zászlóaljba szervezve 23 darab Rt. százada volt, ahol a készletbe tartozó rádiólokátorok folyamatos légtérfigyelést teljesítettek.

Előzmény: Ridley4Lev (11370)
schlumberger Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11371

Az rt rádiótechnikát a dd dandárt szokott jelenteni.

A rakétás kérdést tedd fel a rakétás topikban, itt:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9120320

Előzmény: Ridley4Lev (11370)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11370

Nekem 2 kérdésem lenne:

Az SA-4-esek, SA-9-esek, SA-13-asok hol voltak (vannak?) Magyarországon? 

A másik: a 54.rt.dd rövidítés mit jelent? Hol olvashatok róla bővebben?

Előre is köszönöm.

V8 traktor Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11369

Pontosítok: a polgári légiirányítás 1999-ig használta a területet:

1965 tavaszán hosszabb HM - KPM tárgyalások eredményeként a Távolkörzeti, vagy más néven Útvonalirányítás beköltözött a "Sziklába", a Kis-Gellérthegy gyomrában még a II. világháború idején kialakított bunker rendszerben lévő munkahelyre, ahol a korábbi OLLEP Átrepülési osztállyal való "összeházasítás" során létrejött az ORISZ, vagyis az Országos Repülésirányító Szolgálat. Az ORISZ katonai állománya a váltás parancsnok vezetésével a HÁP Pk. hadműveleti alárendeltségében volt 24 - 48 órás váltó szolgálatban, míg a polgári állomány fegyelmileg és függelmileg a MALÉV Repülésirányító és Hírközlési osztály szervezetében maradt, de a közös munkavégzés szempontjából a katonai váltásparancsnoknak alárendelve "négyes váltásban" dolgozott.

Ez az átszervezés a katonai légvédelmi rendszer számára volt csak előnyös

A "Sziklában" 1999 decemberéig volt az ACC (KIK), 1970-ig a szikla alatti pincében, 1970 és 1975 között az udvaron felépült három emeletes épület III. emeletén, majd 1975-76-ban a radar telepítés miatt ismét a" hátsó pincében", majd 1976-tól az épület II. emeletén. 2000. I. félévében az ottmaradt eszközök leszerelése és a telepítés felszámolása folyt. A régi irányító pultokból kapott a Közlekedési Múzeum Petőfi csarnokban lévő Repülési Gyűjtemény állandó kiállítása is, melyet 2000. június 14-én nyitottak meg átrendezés után.

Előzmény: V8 traktor (11367)
schlumberger Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11368

Jó kis hétvége lesz ez, remélem, a traktor is összejön :-). Én azért viszek lámpá(ka)t is - sose lehet tudni, mikor jön szembe az emberrel egy lyuk. Akkor aztán nincs mese, bele kell menni. Lesz nálam lámpás is.

Előzmény: hadsz (11366)
V8 traktor Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11367

1985 áprilisában szünt meg a gellérhegyi szikla központ egy videó szerint.

/múltkor, történelmi portál/

Előzmény: Volt tüzér (11363)
hadsz Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11366

Már én is elkezdtem felgöngyölíteni a szálakat... :)

Szombaton megbeszéljük.

Előzmény: charlie21 (11365)
charlie21 Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11365

Most olvastam én is,és most akartam belinkelni,megelőztél :-))

Az irásból azt veszem ki hogy valahol pont arra kell keresni amerre lakom (óbudai vagyok) kicsit megkapargatom a témát.

Nem semmi a hely.

Előzmény: lovasutas (11364)
lovasutas Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11364
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11363

Fenét. Addigra már meg is szűnt. Valamikor a kilencvenes évek elején koltozott ki.

Előzmény: V8 traktor (11361)
sweethome Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11362

Alaposan elkerülgettük egymást, az már biztos! A hétvégén bepótolunk mindent..... remélem :-)

Előzmény: schlumberger (11250)
V8 traktor Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11361

Nagytarcsán a híradó szertár 2001-ben szűnt meg, gondolom ez után költözött ki a légvédelem.

Előzmény: Volt tüzér (11359)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.08 0 0 11360

Igen nekem is gaynús volt, hogy a "mozgatható" rakétákat listázták-e csak, de újra megnéztem a listát, és ott pl.

Bulgáriánál föl van sorolva:

280 SA-2/3/5/10

Lengyelországnál:

700 SA-2/3/4/5/6/8

Ami még meglepő, hogy Romániánál nincsenek az SA-2-es ütegek megemlítve, pegi az még mindig szolgálatban van 4 üteget tartanak fent Bukarest küröl és egyett Brassónál.

A lista alján információ forrásnak még ez van megadva: Jane's Weapon Systems, Jane's Information Group, London, 1986.

Előzmény: Volt tüzér (11355)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11359

Az OLLEP, OLP, 1. Hlé. hds, LRP, stb. vezetési pontja volt a föld alatti létesítmény nagyobb része. A kisebbik részében a polgári légiirányítás központja működött. Aztán egyszer csak hopp: Nagytarcsa mellett építettek egy fold alatti védett létesítményt, amibe a katonai rész szépen kiköltözött. A valamikori katonai részt átvizsgálták a tűzszerészek (még jócskán volt a nem használt részekben háborús cucc) és az egészet átadták a polgári légiirányításnak. Na de azok egészen jól elvoltak az addigi helyen, így az újonnan kapott ajándékot nem használták. Az előtte lévő épület az előbb felsorolt parancsnokságok székhelye volt, ám amikor megszűnt a szervezet, akkor a helyet a haderőtervezési csoportfőnökség vette át, de hát nem voltak olyan egetverősen sokan, így még odafért a katonai elhárítás is. Tudtommal még most is valami katonai szervezet van ott, de hogy mi, azt kérdezd mástól

Az időpontokat sem mondom meg neked, mert nem akarom.

Előzmény: V8 traktor (11357)
zajza Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11358

Köszi!
Valamit én is meg fogok tudni róla. :)

Előzmény: hadsz (11353)
V8 traktor Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11357

Mikor szünt meg?Ugyan az volt a funkciója mint a Veszprémi sziklának most?

Előzmény: Volt tüzér (11356)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11356

Ne reménykedj, nem látogatható. A II. Vh. óta a kiürítéséig a légvédelem, légtérellenőrzés, légiirányítás működött benne.

Előzmény: V8 traktor (11354)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11355

Ez nagyon pontatlan adatsor. Kimaradt belőle: 14 komplexum SA-2 (darabonként 6 indítósínnel), 8 komplexum SA-3 (darabonként 16 indítósínnel), 1 komplexum (2 tűzcsatorna) SA-5 (12 indítósínnel), és a többi. Pont a lényeget hagyták ki.

Előzmény: Ridley4Lev (11349)
V8 traktor Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11354

Üdv! Egy kis segítség kell mert nem igazodok ki??

A budapesti sziklaközpont/nem a veszprémi/ a II. vh. után milyen funkciókat töltött be ,

mikor szünt meg? ,jelenleg MH területen van?látogatható?

kössz...............

hadsz Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11353

Valamit. :)

Előzmény: zajza (11343)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11352

Mert ha tegyuk fel  stimmel a db szam, akkor sem sok az egesz orszagra vonatkozoan...

Haboruban hamar ellovoldoztek volna ezt a darabszamot...

Ez a Rapier rendszer 3 km max. magassagig jo, de a raketa  

6.8 km tavolsagig jo, mig a radarja 11 km ig derit fel az adatlap 

szerint.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11350)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11351

Akkor sokfele van ez a rendszer, a wikipedia szerint Svajc nagyon tovabbfejlesztette.

Előzmény: Ridley4Lev (11348)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11350

Ha ezek darabszamok,akkor nem semmi ha azt is tudjak, hacsak nem saccoltak...

Előzmény: Ridley4Lev (11349)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11349

Az alábbi jelentés szerint Magyarország rakéta légvédelme a következő volt (még nagyon régen): 

International Institute of Strategic Studies, Brassy's Defense Publishers, London 1990

18 - SA-4

44 - SA-6

44 - SA-9

4 - SA-13

240 - SA-7

54 - SA-14 

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11348

Törökország

Rapier kilövőállásokat lehet látni az Antalya reptér nyugati kifutójának két végén. 

Déli üteg:  36°53'8.14"É  30°47'1.86"K

Északi üteg:  36°55'9.84"É 30°47'22.41"K

További (működő ütegek)

- A Gaziemir reptéren

38°18'43.50"É  27° 9'23.49"K

- A 9. vadász bázison

39°37'25.76"É  27°56'13.47"K

- Az 1. vadász bázison

39°47'7.60"É  30°33'30.03"K

- A 10. utántöltő bázis

37° 0'29.04"É  35°26'59.46"K

Irán

Még üzemelő Rapier kilövő állás Teherán mellett:

35°41'57.32"É  51°16'22.95"K

Nekem a legjobban az tetszik, hogy a Nike-Hercules őskövületeket még mindig használják a Törökök, pedig a 80-as években már mindenhol kivonták. Isztambult 4 üteg védte, mert már nem látszanak a rakéták, de az Égei tenger partján van még 5 üteg, és a rakéták árnyéka is látszik, mindegyik persze Görögország felé néz. 

Az egyik még működő üteg:  38°20'20.56"É  26°57'12.27"K

A Nike-Herculesről itt bővebben: http://en.wikipedia.org/wiki/Nike-Hercules

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11346)
belic Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11347

Hello,

En BMP 2t nem lattam a magyaroknal, az csak Ivaneknal lehetett.

Karesz eleve "Ivanekrol" beszelt, nem magyarokrol!

Bel

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11345)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11346

http://de.wikipedia.org/wiki/Rapier_(Rakete)

Meg itt talaltam, atrakom majd a legvedelmi raketak topicba is, erdekes raketa rendszer a 70 es evekbol.

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11345

Amikor en anno meg  Szombathelyen szolgaltam, ott BMp-1 esek voltak, meg PSZH-k, meg talan par db T 55, 62.

En BMP 2t nem lattam a magyaroknal, az csak Ivaneknal lehetett.

Nagyon erdekelne a muzeum, csak meg nem tudom jutok haza innen az oshazaba, de mindenkeppen meg akarom majd nezni!

Ez egy olyan urt tolt be, ami mindenkeppen megemlitesre melto.

Multkor voltam Weezebe, ez majdnem Hollandia, eppen meg Nemetorszag, ott is van muzeum a RAF egykori bazisan.

http://www.laarbruch-museum.net/

http://de.wikipedia.org/wiki/Flughafen_Weeze

Előzmény: vandork (11342)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.07 0 0 11344

Jobbak itt a kepek-mint amit scanneltem, szinesben, csak lassu az oldal, de sebaj!

Egyebkent talany marad mindorokre, hova vezet az ajto a Granit vegebe, szerintem sehova, mert 

ugy epitette az orosz hogy egy kis alagutat lehet belole csinalni, mint Pecelen lattam a Bajtemetesen fennt.

Egyebkent ha Scudok voltak itt betarolva, azoknak mar ismert a fizikai merete, ha  hordozo jarmu nelkul altak bennt,

allvanyokon sok elferhetetett, egymas folott,alatt, mellett.

A jarmuvek szerintem nem alhattak bennt, mert akkor 3 granit, 3 jarmu oszt kesz, arrol nem is beszelve, ha raketak kaptak volna

akkor egyszerre pusztult volna el a jarmu es a raketa is...

Előzmény: csak john (11335)
zajza Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11343

Igen, bejártuk a bunker mindkét szintjét, de valaki azt mondta hogy van tovább is...no mind1 :)
A nagyteveli bunkerről tudsz valamit?

Előzmény: hadsz (11337)
vandork Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11342

Elvileg több helyen is volt BMP-2 a BMP-1-esek mellett. A legtöbb helyen 2 db, volt, ahol 12 darab, de volt pár ezred, ahol már 50 fölött volt a darabszámuk (ment az átfegyverzés, feltöltés??)

Az anyagaimban ezeken a helyeken látok BMP-2-est, hogy ezek mennyire megbízhatóak, nem tudom, de mint mindenhol, ugye itt is ment a folyamatos  kavarás, fejlesztés, csere, stb. Szóval ez csak egy pillanatkép 1989-1990 körüli időkből...

110. g.l.e: 44 db

112. g.le.e: 2 db

5. g. g. l. e. 2 db

87. g.l.e: 12 db

96. g. l. e.: 2 db

95. g. l. e.: 58 db

66. g. páncélos ezred: 12 db

(Ha van valaki, aki nagyon benne van a szárazföldi témában, s van kedve-ideje, a nálam lévő anyagokból, no meg a fotóanyagból - mert az is van, szépen lassan nekiállhatnánk a komplett DHDSCs könyv elkészítésének... Kiadót tudok rá:)

Előzmény: csörömp (11341)
csörömp Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11341

A vége felé nem kizárt, de akkor látni is kellett volna őket. Én nem láttam ( mármint itthon, mert Moszkvában igen). A nyilvántartásokban, amiből Károly dolgozott, ha írva volt, akkor volt.

Előzmény: Volt tüzér (11340)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11340

A lérak magasabb egységeknél is volt "mérnök-műszaki szolgálat"

A neved alapján te valami bádognyúl lehetsz. Szakmai kérdés: A szovjet elvtársaknak szerinted volt nálunk BMP-2-je?

Előzmény: csörömp (11339)
csörömp Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11339

Tisztelt Károly és mások!

Az инженерно-саперный kifejezés magyar katonai terminológiában műszaki-utász.

Célszerűbb lenne szerintem ezt a kifejezést alkalmazni. A repülő szakmánál igaz, van olyan hely, ahol mérnöknek fordítjuk, pl. a parancsnok mérnök helyettese, de a terminológia már csak ilyen.

Üdv: csörömp

Előzmény: vandork (11317)
hadsz Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11338

Nekem is.Noha nem vagyok otthon harckocsi téren,de az biztos,hogy a szovjeteknek nagyobb volt a technikai repertoárjuk.Vándor Karesz nem a hasára ütve szerzi az infóit.

Előzmény: Volt tüzér (11336)
hadsz Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11337

Igazán nincs mit.Ezek szerint sikerült alaposan körülnéznetek... : )

Előzmény: zajza (11333)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11336

A nagy testvérnek se? Nekem gyanús!

Előzmény: gauls (11332)
csak john Creative Commons License 2011.09.05 0 0 11335
Előzmény: VoltKatona(Lee) (11324)
zajza Creative Commons License 2011.09.04 0 0 11334

Hajagon :))

zajza Creative Commons License 2011.09.04 0 0 11333

Voltunk Hajajog, megmásztuk a "hóleopárdot" és lementünk a bunkerba is.
Köszönet HADSZ-nak a segítségért!
Videó hamarosan.

gauls Creative Commons License 2011.09.04 0 0 11332

BMP2 nem volt magyarországon ..

Előzmény: vandork (11320)
vandork Creative Commons License 2011.09.03 0 0 11331

Nálam meg van egy 35 oldalas csatalista orosz nyelven:)

A Légierő kutatása közben szedtem ezt is össze.

55., 421. zászlóaljak nem voltak gárda egységek.

22202 postafiókszámú egység nem volt műszaki alakulat, hanem egy híradószázad volt, s Etyeken és Mezőkövesden fordult elő.

Előzmény: leibigabi (11328)
vandork Creative Commons License 2011.09.03 0 0 11330

Elvileg minden nap nyitva van, 14-18. között október 1-ig. A szezon vége után egyéni bejelentkezés alapján lehet.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11329)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.03 0 0 11329

Az nagyon nagy szo a mai vilagban,ha sajat erobol meg tudja csinalni az ember.

Minden nap van a kiallitas hetfo kivetelevel?

Előzmény: vandork (11315)
leibigabi Creative Commons License 2011.09.03 0 0 11328

vandork vagy bárki

Magam is szoktam fordítóval orosz fórumokat böngészni, úgyhogy, ha már műszakiak, akkor pontosítsunk. A jegyzeteim szerint az alábbi műszaki zászlóaljak szerepeltek a DHDSCS hadrendjében:

(02399) 421. gárda mérnök-utász zászlóalj - Mosonmagyaróvár
(kezdetben Székesfehérvár, 69-től Mosonmagyaróvár, majd 1989-től Tamásiban a kivonulásig)

(16185) 55. gárda mérnök-utász zászlóalj - Szentendre
(És szintén Szentendrén volt a (83479) 8. önálló átkelő deszant zászlóalj is)

(20631) 8. gárda mérnök-utász zászlóalj - Baja

(22202) (ez is egy műszaki zászlóalj) - Etyek

(37524) 108. gárda mérnök-utász zászlóalj - Orgovány

(67151) 704. gárda mérnök-műszaki zászlóalj?  - Etyek (de itt említik Győrt is)

13. gárda páncélos hadosztály - 8.g.mérnök-utász zl
19. gárda páncélos hadosztály - 55.g. mérnök-utász zl
93. gárda gépesített lövészhadosztály - 108.g. mérnök utász zl
254. gárda gépesített lövészhadosztály - 421.g. mérnök-utász zl.

és még ide sorolható a (71484) 20. pontonhíd ezred - Dunaújváros?

Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11327

Én azon a lőtéren már csak akkor voltam, amikor a szabadszállási páncélos dandár volt a gazda (1988.) Rá egy évre már a hódmezőlázárhelyi lövész dandár volt a tulajdonos.

Előzmény: vandork (11326)
vandork Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11326

de:) bocsi, a szárzaföldi csapatokról összeszedett listámban rosszul volt beírva (Orgovány-Kiskunmajsa szerepelt).

Orgoványban az utászegység volt és volt még egy alakulat, egy lőtér is (itt sokat deszantoltak a kecskeméti rohamdeszant zászlóalj katonái). A lőtér nem csak objektum, hanem katonai alakulat is, saját postafiókszámmal:)

Karesz

Előzmény: leibigabi (11322)
miki1962 Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11325

Így igaz, az 5. gd. gl. e. Kiskunmajsán települt.

Előzmény: leibigabi (11322)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11324

Ami kesik nem mulik,csak lassan jon,de

mivel a kepek tul nagyok lettek, ezert kell az indafoto

http://indafoto.hu/leer

Forras Somogyi Hirlap

thx

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11307)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11323

Ehhez hasonló nálunk is volt, azt a beosztást PARANCSNOK TECHNIKAI HELYETTESE néven nevezték. Zászlóaljaknál, osztályoknál már volt, de a repülő századparancsnoknak is volt technikai helyettese, pedig az nem olyan egetverően magas beosztás. Ez mindenhol parancsnokhelyettes volt, és alá tartozott mindenféle technikai csapat (spec technika, gépjármű, fegyverzet, és ami esetleg még volt.). Ez az ember általában mindenhol olyan technikai szakember volt, aki - úgymond - végigrugdosta a lócitromot a hadak útján.

Később ezzel kapcsolatban történt egy baklövés (szerintem az). Összevonták a technikai helyettesi beosztást a hadtáphelyettesivel, így egyből ANYAGI TECHNIKAI HELYETTESSÉ avanzsált a beosztást addig ellátó ember, később meg ANYAGI TECHNIKAI FŐNÖK lett belőle. Ekkor már előfordult az a csúfság is, hogy ezt a beosztást a hadtápfőnök vitte, mert ő volt a rátermettebb, ő volt a parancsnok kedvence, vagy más egyéb ok. (Ok persze volt bőven.) Na innentől már annak az egy embernek nem feltétlenül a technika volt a legfontosabb.

Mostanság állítólag (hálistennek elég régen otthagytam) logisztikai valami lett a beosztás neve. Mert ugyebár fejlődünk.

Előzmény: vandork (11321)
leibigabi Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11322

vandork

"Ez nem lövész, hanem gépesített lövészezred volt : az 5. gárda gépesített lövészezred"

(gépesítettre gondoltam, csak lerövidítettem lövészre)

Ez az 5. gárda gépesített lövészezred nem Kiskunmajsán települt? Mikor kerültek ők Orgoványba?

Előzmény: vandork (11320)
vandork Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11321

Érdekes, a légierőnél is volt ehhez hasonló, az ún. ИАС - Инженерная Авиационная Служба, azaz repülőmérnöki szolgálat, s a Légihadsereg Törzsnél ezek is ilyen "ejtőernyősök" voltak. De a csapatoknál is volt ilyen alegység, ott komolyabb, valódi feladatot láttak el, egy ezrednél pl. az egyik ezredparancsnok-helyettes csak az IASz-ért felelt (a gépekért, a TECS-ért, stb.).

Előzmény: Volt tüzér (11319)
vandork Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11320

Ez nem lövész, hanem gépesített lövészezred volt : az 5. gárda gépesített lövészezred, voltak harckocsiai, MT-55A, BMP-1, BMP-2, BRM-1, 2Sz1, 2Sz12,  BTR-70, BTR-60, PRP-3, PU-12,

Karesz

Előzmény: leibigabi (11318)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11319

Akkor ezek szerint ezt a "mérnök" dolgot nemcsak az amerikai, hanem az orosz is használja. Én azért az egyetlen dologért nem vagyok a fogalommal kibékülve, mert a műszakiaknál kifejezetten nem a mérnökök voltak többségben (Egy két helyet kivéve máshol sem). A mérnököt itt, mint egy egyetemet végzett szakembert, egy szakmai színvonalat értem.

Az én szakmámban is volt valaha (légvédelmi rakéta) hasonló fogalom, a hadtest parancsnokságon volt az úgynevezett mérnök - műszaki szolgálat. A te általad leírtakhoz semmi köze nem volt, ezek a szakemberek, miután bizonyos időt eltöltöttek csapatnál, a technika közvetlen közelében, egy részük felkerült ebbe a viszonylag magas polcra, és onnantól magával a technikával már nem nagyon volt dolguk, ráértek különféle elméleteket gyártani, rendszeresen jártak minket, közembereket vizsgáztatni, és más hasonlóságok. Na ott annál a cégnél csupa mérnök volt.

Előzmény: vandork (11317)
leibigabi Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11318

vandork

Melyik volt ez a lövészezred?

Előzmény: vandork (11313)
vandork Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11317

Mivel a szovjet csapatokat kutatom, nem amerikaiból fordítunk:) hanem oroszból... És ha már a témánál vagyunk, használjuk az eredeti megnevezést. Az egység pontos neve 108 отдельный гвардейский инженерно-саперный батальон azaz 108. önálló gárda mérnök-utász zászóalj. Persze le lehet rövidíteni utászra, ill. műszaki-utászként is utalhatunk rá, de a forrásnyelv miatt, s hogy a valós jelentést is fedje, én inkább így használom.

Ez pl. ugyanaz, mint a szárazföldi hadosztályok (gépesített-lövész és páncélos) törzse mellett feladatokat ellátó отлельный вертолетный отряд (azaz önálló helikopter osztag), mégis "hivatalosan" rajnak fordítjuk, holott ez bizony nem egy raj (az a звено), hanem annál nagyobb, több gépet tartalmazó (vagy ugyanannyi, de nagyobb gépeket, s ebből adódóan jóval nagyobb személyi állományt tartalmazó) egység.

Előzmény: Volt tüzér (11316)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11316

Köszönet a válaszért. De hagy lovagoljak kicsit a megfogalmazáson. Ha már itt vagyunk Magyarországon és megpróbálunk magyarul beszélni, akkor ez a műszaki alakulat maradjon műszaki alakulat. Nálunk két változata volt a szakmának, és bár általában együtt éltek, akkor is, az két külön szakma volt. Külön szakma az utász és a hidász. Ennek az egységes elnevezése nálunk műszaki. És nem mérnök, mint ahogy az amerikaiaknál divat, pontosabban, ahogy az amerikaiból valami idióta lefordítja leferdíti magyarra.

Ez az orgoványi alakulat nem hidász volt, hiszen azokat általában vlami víz mellé rakták, ahol ugyebár volt valami értelme a létüknek. Ez az orgoványi tehát csak valami utász lehetett.

Előzmény: vandork (11313)
vandork Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11315

Szia!

Igen, a Szovjet repülőtér titkai kiállítás 14-18 között van nyitva, de ha a megadott telszámon telefonálsz, ettől eltérő időben is meg tudod nézni. Hál' Istennek sikerült legalább elindítani és így üzemeltetni a múzeumot, mindenféle állami segítség, támogatás nélkül. :)

Karesz

Előzmény: bcsillag (11261)
vandork Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11314

Nagytevel a DHDSCs védett harcálláspontja volt (ZKP), minden Hadseregcsoportnak, és Katonai Körzetnek volt ilyenje, de természetesen a Légi Hadseregeknek és a hadosztályoknak, ill. ezredeknek és századoknak is volt.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11275)
vandork Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11313

Orgoványon egy gárda gépesített lövészezred és egy gárda mérnök-utász zászlóalj települt.

Vándor Karesz

Előzmény: rail cargos (11301)
lackter99 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11312
Előzmény: VoltKatona(Lee) (11307)
zajza Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11311

Ohhjee, köszi szépen az infót és a segítséget.
Arra lejáróra gondoltam amire valaki iírta hogy a "Belépés díjtalan, a kilépés bizonytalan" :)
Nem tudtam hogy van más. Ez a lejárat merre is található pontosan?

Előzmény: hadsz (11310)
hadsz Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11310

Szia,

az általad betett képen az alsó szint van,a felsőn bejelöltem amit keresel,illetve a K-i torony melletti aknán is lejuthatsz.Szintén jelöltem.

A másik kérdésre: Persze,felhasználhatod.Köszi,hogy megkérdezted.

Előzmény: zajza (11309)
zajza Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11309

Hadsz-tól kérdeznék elsősorban, de ha más is tud válaszolni, az sem baj! :)
Mostanában megyünk Hajagra, a föld alatti bunkerba.
Az egyik kérdésem az lenne, hogy a képen melyik az a folyosó amin keresztül a felszínről lemegyünk a bunkerba?
Csak a jobb tájékozódás miatt érdekel.
A másik kérdésem pedig az, hogy írtál egy hosszabb kommentet a hajagi bunkerről; "...napig hermetikusan elzárva képes lett volna biztosítani a túlélést a benn tartozkodó személyzetnek /olyan 20-30 fő/.2db 600kW-os dieselmotor szolgáltatta volna az energiát.Önálló víz- és levegőellátása lett volna..."
Fel használhatom-e ezeket az infókat a videómba? Gondoltam megkérdezem, mert szerintem így illik. :)
Üdv, Gyula

Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11308

1978-tól 1997-ig időnként előfordultam ott. Gyalogsági éleslövészettől kezdve, robbantási gyakorlaton át petárdág megsemmisítéséig sok mindenben részt vettem.

Előzmény: lackter99 (11306)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11307

Az merre van?Kene google earth koordinata, vagy kep

Holnap ha meg lesz a scanner driver, tudok Tabrol scannelni egy cikket,ami a Somogyi Hirlapban jelent meg.

Megprobalom jpg ben feltolteni ide, pdf valszeg nem fog menni.

Előzmény: lackter99 (11303)
lackter99 Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11306

'80-'81 között volt valaki a pákozni lőtéren ?

lackter99 Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11305

Nagybáttyám korábban volt ott.

Előzmény: 504LACI (11304)
504LACI Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11304

'87 áprilisban voltam ott egy hónapig. Érdekes hely volt, inkább olyan háztáji mint katonai jellegű vezetéssel.

Előzmény: lackter99 (11303)
lackter99 Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11303

Helló mindenkinek!

Régóta olvasgatom a topikot nagyon tetszik.

Csornapuszta, volt laktanya és lőtér ről tudtok valamit ?(keceltől van ÉNY irányba mai nevén Külsőcsorna)

Vagy a Pákozdi lőtérről ? (itt szolgált nagybáttyám és lőteres volt )

Köszönöm a válaszokat .

kalati Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11302

rail cargos Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11301

Nem tudja valaki véletlenül,hogy Orgoványon a magyar lőtér mellett milyen szovjet alakulatnak volt a laktanyája?Én úgy tudom,hogy egy műszaki alakulat(talán hidász) volt itt,de ez nem biztos.Gyermekkoromból még a mai napig emlékszem a telephelyüket fedő palatetőre és a rengeteg villámhárítóra,a telephelyet bekerítő hatalmas földhalmok a mai napig megvannak,magából a laktányából csak néhány tégla és kődarab maradt.

Csabi67 Creative Commons License 2011.08.29 0 0 11300

Sziasztok!

Tegnap délelőtt voltam kint a tabi volt szovjet laktanyánál, megkerestem az iparvágány még megmaradt részét. A kitérő megmaradt, a többit elbontották. (Korábban már tettem fel képeket a laktanya felőli részről)

PepeXVI Creative Commons License 2011.08.26 0 0 11299

Az igen, jól nyomjátok :) ott tényleg hűvös lehetett ;)

Előzmény: zajza (11298)
zajza Creative Commons License 2011.08.26 0 0 11298

Mi pont a Szentkirályszabadjai laktanyába hűsöltünk egész nap. :)

Előzmény: PepeXVI (11296)
PepeXVI Creative Commons License 2011.08.26 0 0 11297

Bocs a duplázásért, fürge az ujjam :P

PepeXVI Creative Commons License 2011.08.26 0 0 11296

Kedves Topictársak!

Hogy bírjátok ezt a nagy meleget? Ilyenkor az embernek kedve lenne elmenni hűsölni egy kis zöld területre, mondjuk Csepelre a Tamariska-dombra... :)

Úgy láttam, ebben a topicban még nem volt róla szó. Tulajdonképpen az egész Tamariska-domb (ex. községi domb) egy nagy bunkerre épült, elég érdekes lehet odalent, mivel gépjárművel való behajtás is biztosított volt. Tud valaki erről bővebbet? Esetleg járt már odalent valaki, aki elmesélné mi van ott?

Szervezni kéne oda egy bejutást ;)

Más:

Van egy érdekes objektum az Örs Vezér tér környékén, a Bolgárkertész utcai házak ölelésében. Ezek ugyanolyan típusú házak, mint Kőbányán (azok alatt ugye ott a pincerendszer), de máshol vidéken is a hasonló házak alá építettek ezt-azt. Ez is olyan objektum, hogy be lehet hajtani autóval, sőt, talán még egy közepes teherautó is befér a kapun. A tetején jelenleg focipálya található. Amúgy simán lehet, hogy csak valami távhő elosztó vagy ilyesmi, mindenesetre a házak elég régiek, sanszos hogy valami érdekesebb. Valaki PRO ebben a témában? :)

Kép mellékelve

Köszi, mára ennyi, élvezzétek a napsütést! :)

PepeXVI Creative Commons License 2011.08.26 0 0 11295

Kedves Topictársak!

Hogy bírjátok ezt a nagy meleget? Ilyenkor az embernek kedve lenne elmenni hűsölni egy kis zöld területre, mondjuk Csepelre a Tamariska-dombra... :)

Úgy láttam, ebben a topicban még nem volt róla szó. Tulajdonképpen az egész Tamariska-domb (ex. községi domb) egy nagy bunkerre épült, elég érdekes lehet odalent, mivel gépjárművel való behajtás is biztosított volt. Tud valaki erről bővebbet? Esetleg járt már odalent valaki, aki elmesélné mi van ott?

Szervezni kéne oda egy bejutást ;)

Más:

Van egy érdekes objektum az Örs Vezér tér környékén, a Bolgárkertész utcai házak ölelésében. Ezek ugyanolyan típusú házak, mint Kőbányán (azok alatt ugye ott a pincerendszer), de máshol vidéken is a hasonló házak alá építettek ezt-azt. Ez is olyan objektum, hogy be lehet hajtani autóval, sőt, talán még egy közepes teherautó is befér a kapun. A tetején jelenleg focipálya található. Amúgy simán lehet, hogy csak valami távhő elosztó vagy ilyesmi, mindenesetre a házak elég régiek, sanszos hogy valami érdekesebb. Valaki PRO ebben a témában? :)

Kép mellékelve

Köszi, mára ennyi, élvezzétek a napsütést! :)

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.08.24 0 0 11294

Üdv Mindenkinek!

Elkezdtem a héten kigyűjteni az Európában lévő katonai reptereket, de hogy ne legyen teljesen off a bezártak is felsorolás alá kerültek. Nincs teljesen készen, egy kicsit elfáradtam. :)

De azért megosztom az eddigi találtakat. 

Néhány dolog:

Németország külön van a Keleti és Nyugati tömbre, a Keletinél még rakétás és hírados századokat is bejelöltem. Egyelőre csak azokat amiknek a nevét is tudtam. 

Vannak biztos hiányzó repterek, Franciaországnál 2 repteret nem találtam meg, de elképzelhető, hogy nem is repteret kellett volna keresni. Talán radar állomás vagy bunker. 

A volt Keleti tömb is biztosan hiányos, Lengyelországnál is 3-4 reptér talán nincs bejelölve. 

Az Egyesült Királyság, eléggé összetett, azt csak elkezdtem. Franciországgal együtt a tengerentúli állomásokat is jelöltem. 

Törökországnál, sok reptér tartalékba van helyezve, de én mégis bezártnak veszem, mert nem találtam infót, hogy mióta tették át. 

Ausztriánál pár reptér, inkább kaszárnyák melyekhez tartozik 1-2 helikopter határvédelemre. 

ANGOLOSOK SAJNA ELŐNYBEN. Sok reptérhez, állomáshoz infó is van, de csak angolul találtam róluk infót. 

Akinek van infója szívesen veszem, és a következő frissítésnél benne lesznek.  

http://data.hu/get/4163387/Katonai_repterek_Europa.kmz

hadsz Creative Commons License 2011.08.23 0 0 11293

Szia Charlie,

jól gondolod. :-)

Az 5021-t még nem láttam.

Egyébiránt tényleg nagyszerű írás,az említett adatok is pontosak.Van némi elképzelésem a felhasznált irodalmat illetően. :-)

Előzmény: charlie21 (11291)
távirász44 Creative Commons License 2011.08.23 0 0 11292

Volt tüzér! Már hiányzol! Írjál már valami érdekeset.

Előzmény: Volt tüzér (11280)
charlie21 Creative Commons License 2011.08.23 0 0 11291

jó cikk, most mégjobban irigylem Hadsz kollegát,szerintem ő a nagy részében járt már.Jól gondolm???

Előzmény: schlumberger (11290)
schlumberger Creative Commons License 2011.08.23 0 0 11290
zajza Creative Commons License 2011.08.22 0 0 11289

Kaszi28 Creative Commons License 2011.08.20 0 0 11288

Sziasztok!

Köszönöm az infót, TAL lesz az én emberem.

Üdv!

Kaszi

Előzmény: BLacza (11287)
BLacza Creative Commons License 2011.08.19 0 0 11287

Az "Éjjellátó" topicban keresd meg T.A.L.-t. Ért hozzá.

Előzmény: Kaszi28 (11284)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.19 0 0 11286

Akkufeszultseget merted mar toltes utan?

Jo a hozzaadott tolto?Azt is be kell merni neha...

Ha a tapfesz.jo, akkor belul lehet vmi hiba.

Előzmény: Kaszi28 (11284)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.19 0 0 11285

Nem semmi, kirajzolja  a vegpontokat, az adok helyet...respect

Előzmény: rudolphe (11283)
Kaszi28 Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11284

Off

Nem ide tartozik, de mozognak itt olyanok, akik képben lehetnek a témában.

Egy  Baigish-6 típusú éjjellátóval kapcsolatban lenne szükségem a következő információkra.
Hol javítanak ilyeneket?
Mik a hibalehetőségek?

Probléma, hogy a fényérzékenysége nagyon lecsökkent.

Itt egy link:
http://www.preisbeobachter.de/Baigish-6/

Probléma, hogy a fényérzékenysége nagyon lecsökkent.

Üdv!

Kaszi

rudolphe Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11283

Fél-OFF

Egy kis csemege:

http://rammstein.dfmk.hu/~s200/tropo.html

ON

Üdvözlettel!

oldrad Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11282

PS. Legközelebb a Kis Sün ojjektumban kipróbáljuk, hogy lehet vezényszóra a svédasztalra hajolni, miközben a kötelezően előírt védőitalok jótékony hatását ecseteled :-))

Előzmény: oldrad (11281)
oldrad Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11281

" némi alaki foglalkozást..."

Ők lennének a " mozgóalakos céltáblák " ? :-))

(és ki hozza vissza a biciklit ?)

Előzmény: Volt tüzér (11280)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11280

Ezek a vitézek valami gyalázatosan néztek ki ezen a filmen. Majd egyszer tartok már nektek némi alaki foglalkozást. De akkor jaj nektek!

Előzmény: charlie21 (11254)
hadsz Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11279

lásd: 11264 hsz.,a mondat első fele.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11275)
zajza Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11278

Kárpótlásul itt az újabb videó. :)

zajza Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11277

zajza Creative Commons License 2011.08.18 0 0 11276

Igen, el is tettem magamnak hogy majd végre lemegyek a mélybe, erre meg totál kiment a fejemből...:)
De ha lesz hasonló a közeljövőben, megyek!

Előzmény: charlie21 (11266)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11275

Nem rossz anyag, de nem Nagytevelrol iranyitottak volna valsaghelyzetben a VSZ-t?

Tudomasom szerint a BARS rendszer atjatszo elem volt ott fennt, csak az oroszt mindent erosre epitett, igy ezt is, hogy kibirja 

az atomot is...

hadsz Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11274

Nohát,repülő vörös csillagos fenyő... :)))

Előzmény: schlumberger (11270)
hadsz Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11273

Ez az!Most jó,köszi! :-)

Előzmény: charlie21 (11272)
charlie21 Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11272

nézd meg most létszíves,mert nem vagyok biztos benne,az a baj hogy a gépem automatán bejelentkezik az oldalra,meg kéne nézni egy külsősnek hogy látja e!

charlie21 Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11271

igaz valamit összekavartam,probálom javítani!!!

Előzmény: hadsz (11269)
schlumberger Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11270

http://biertijd.com/mediaplayer/?itemid=18281

akkor nézd 00:40-nél a békés tajgai csendéletet :-)

Előzmény: hadsz (11269)
hadsz Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11269

Charlie,

nem tudom megnézni a képtáradat.Beállítottad a hozzáférhetőséget?

Előzmény: charlie21 (11266)
schlumberger Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11268

Az volt bizony! Remekül éreztétek volna magatokat!

Előzmény: Kaszi28 (11267)
Kaszi28 Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11267

Sziasztok!

Gratulálok a Hajagra szervezett objektumnépszerűsítéshez és a TV-s szerepléshez!

Sajnos nem tudtam hazajönni, pedig a jó helyszín és a jó társaság miatt, biztos jó "buli" lehetett.

Üdv!

Kaszi

charlie21 Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11266

Ha arra gondolsz hogy elóször aludtam e ott akkor igen.

De természetesen már sokszor jártam fent.

Ha jól tudom veszprémi vagy !? Feljöhettél volna ,legalább megismertük volna egymást.A meghivó be volt linkelve a topikba :-))

Előzmény: zajza (11262)
zajza Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11265

Gondoltam én is.

Előzmény: hadsz (11264)
hadsz Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11264

A narrátorral nem kell foglalkozni, többiek sem most voltak ott először.

Előzmény: zajza (11262)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11263

Üdv! Ez a volt agrár tüzérek számára ismerős HÁP, egy jégvédelmi ágyú.

Nem elírás! Másik topikból kölcsönöztem.

zajza Creative Commons License 2011.08.17 0 0 11262

Előszöör?
Én kb 3x voltam már ott.

bcsillag Creative Commons License 2011.08.16 0 0 11261

Szia Karesz!

Kicsit off topic leszek, de látom fel-fel nézel ide.

Szomorúan "tapasztaltam", hogy a berekfürdő kiállítás csak 14-18h közt látogatható.

:-(

Nem értem rá megvárni a nyitást, Madarasról tartottunk haza.

A két kötetes műved kiváló, remélem lesz valamikor harmadik is.

Üdv!

Egy lelkes olvasód!

Előzmény: vandork (11240)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11260

No igen.

Előzmény: BLacza (11259)
BLacza Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11259

Dehogynem hóleopárd, azok őrzik a rakétasilókat. :-))

Előzmény: Volt tüzér (11256)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11258

Impozáns, én jártam Berchtesgadenben. Köszi a képeket.

Előzmény: Kaszi28 (11243)
schlumberger Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11257

Szarházi tévések, Laci bácsi nevét is elcseszték

Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11256

Az  "hóleopárd" piszkosul tetszik ezeknek az idióta újságíróknak. Pedig az a "БАРС" most nem hópárducot jelent. Na mindegy!

Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11255

Lehet, hogy az olvtárs megnézte a topiccsoportban a cím mellett a hozzászólásszámot, meg itt a sorszámot. És az valóban nem stimmel.

Előzmény: charlie21 (11253)
charlie21 Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11254

http://tv2.hu/tenyek/video/tenyek-teljes-adas-2011-08-13-szombat

A hajagi csapásmérés.Sajnos rövid ,és agyonvágott anyag. 12,42 nél kezdődik,van vagy 2 perc :-((

Én nagyon jól éreztem magam,és a garázsok tetején ébredve a napfelkelte a tornyok látványával ,csodálatos volt!!!!

charlie21 Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11253

merre ???hol??

Előzmény: TOMM13 (11252)
TOMM13 Creative Commons License 2011.08.15 0 0 11252

Miket irtok ide, hogy közel 100 hozzászólás "törlődött" ?

schlumberger Creative Commons License 2011.08.14 0 0 11251

Én szeretném megköszönni a szervezőknek ezt a remek alkalmat. Nagyon jó érzékkel nyúltak a témához, sok embert megmozgattak; gyalog, biciklivel, autóval, a felvonultatott harci járművekkel sokan feljöttek a Hajagra, és élvezték a sok programot. Nagyon sok aprótalpú résztvevő volt, na azt meg külön jó volt látni, hogy élvezik a történéseket, a terepjárós erdei túrákat.

Az igazság az, hogy ők nemigen látják a történelmi összefüggéseket. Saját 16 éves unokám is ott volt, némi előkészítés (szeminárium) után, és másnap a veszprémi múzeumlátogatás során nem ismerte fel Lenin elvtársat :-) Ők már nem tanultak cirill betűt, mindig ,,lekínaizza", ha én cirillbetűs oldalt olvasok :-)

Jenő, köszönjük a remek kiállítást! 

A hajagi kiváló eseményt meg is lehetne ismételni, kedves szervezők! Azon is ott leszünk, az apróbb unokákkal, mert láttuk, hogy annak a korosztálynak is vannak programok.

schlumberger Creative Commons License 2011.08.14 0 0 11250

sweethome: legalább integettünk egymásnak kétszer is a Hajagon.

Remek volt a hétvégi rendezvény. Kár rohadni hagyni azt az objektumot (is).

Köszönöm a szervezőknek, családom is élvezte. Ezért aztán már nem tartanak annyira süsünek, hogy ilyen helyekre járunk :-)

Amiről lemaradtál: a három egyenruhás úgy jött vacsorázni a Fatehénbe, nem kis feltűnést keltve :-) Mi előrementünk, és előre szóltunk, hogy felkészüljenek, nehogy valami baj legyen, azután nagyon jó hangulatban telt a vacsora..

Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.10 0 0 11249

Valóban nagy úr a kommunikáció. De a különféle hiányosságokat jól el lehet fedni a jó tálalással.

Adolf annyira szarul látott, hogy a hagyományos méretű szöveget nem is bírta elolvasni. Ezért minden olyan szöveget, amit eléraktak, az egy speciális, hatalmas betűket használó írógéppel készült. Mert ugye szemüveget meg snassz lett volna felvenni. Ha találtok olyan képet, amin térképet bámul, azon egy hatalmas nagyító van a kezében.

Igaz, ez nem kihalt laktanya, de gondolom, leírom. Hátha jó lesz még valamire.

Előzmény: Kaszi28 (11248)
Kaszi28 Creative Commons License 2011.08.10 0 0 11248

A hivatalos infó szerint azért volt fent kevésszer, mert nem tartotta biztonságosnak.

Ez gondolom jobban hangzik, mintha azt kellene kommunikálni, hogy a nagy vezér tériszonyos volt.

Előzmény: hadsz (11247)
hadsz Creative Commons License 2011.08.10 0 0 11247

Ha jól tudom,nem is volt fent sokszor.

Előzmény: Volt tüzér (11246)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.10 0 0 11246

Állítólag Adolf olyan tériszonyos volt, hogy már a második lépcsőfokon szédült. Ott fent hogy bírta ki?

Kaszi28 Creative Commons License 2011.08.10 0 0 11245

Szia!

Természetesen édekel, de főleg az, hogy mi az, amit még nem láttam.

Ha a sóbányára gondolsz, az nem ér, mert az nem katonai.

Mail címem adott.

Köszi!

Kaszi

Előzmény: gauls (11244)
gauls Creative Commons License 2011.08.10 0 0 11244

Én is jártam ott de csak 5 ször az elmult 3 évben..ha ell kép szólj mrt még a felét nem jártad be a bunkeres és háborus dolgoknak Berchtesgadenben....

Kaszi28 Creative Commons License 2011.08.09 0 0 11243

Sziasztok!

Jártam Hitler nyaralójának (sasfészek) környékén.

Olvasnivaló magáról a sasfészekről itt:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Sasf%C3%A9szek

Képek itt:

Megjegyzések itt:

Csak az első három képnek van köze magához a sasfészekhez.

Az 1834 m magasan van, majdnem egy hegy tetején.

Az épületet megközelíteni több úton lehet, de hozzá feljutni csak egy kb 120 m hosszú alagúton és egy 124 méter magasságkülönbséget áthidaló lift segítségével.

Az út fel a hegyre Obersalzbergtől indul, ami egy jelentős NS központ volt.

Több vezetőnek, köztük Hitlernek is volt itt háza.

A házak alatt jelentős bunkerrendszert alakítottak ki.

Ezek egy része látogatható, más részük le van zárva (alaposan :-(  ).

A többi kép erről a bunkerrendszerről készült.

A mellékelt térképen a fekete vonalakkal jelölt részek a föld alatti létesítmények.

Az utolsó két kép egy páncéltörő találatot mutat az egyik bejáratnál.

Obersalzbergben van egy dokumentációs központ, ahol egy állandó kiállítás tekinthető meg a történelem e sötét korszakáról.

Üdv!

Kaszi

távirász44 Creative Commons License 2011.08.09 0 0 11242

A Nagy Hárs a Bükk fensíknak egy alacsonyabb pontja.Amikor én kiskatona voltam (1965-67)

Tardonáról gyönyörűen lehetett látni az ott lévő antenna rendszert.

Állítólag nagyon jó volt ott szolgálni.A hadosztály és a hírzászlóalj rádiósai élték napjaikat ott. Adásukat sokszor hallottam,mert kereséskor bejöttek -sokkal nagyobb térerővel,mint a tűzérek adója.

De ott semmi más nem volt -hajdan.

Viszont még az átkosban tavasszal jöttem vonattaln Budapestről.Még volt Klementina megállóhely.

Az ablakon kinézve  -viszonylag közel a megállóhoz TU 154!-es gépeket láttam (2 db) -amiről szovjet katonák lépkedtek le a lépcsőn. Volt egy regiment sátor is fölverve - rügyfakadás előtt nagy élmény lehetet nekik az éjszaka.Minden jót!

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11237)
rudolphe Creative Commons License 2011.08.08 0 0 11241

Köszönöm a válaszokat!

Előzmény: BLacza (11223)
vandork Creative Commons License 2011.08.08 0 0 11240

Légierő társbéletben I. kötet - bővebben ott. üzemanyagtelep a stratégiai repülőerők nehézbombázóinak (Tu-16, majd Tu-22). minden előretolt leszállóhely így volt kialakítva - Sztij, Gross-Dölln, Ostrava-Mosnov, Mezőkövesd.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11238)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.07 0 0 11239

Ha ezek a buckák hasonlóak, mint ami Ferihegyen (csakazért is) van, akkor ezek üzemanyag tárolók.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11238)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.07 0 0 11238

Ez is a vasut mellett, Klementinahoz tartozhatott, ua bazis lehetett, van kozvetlen ut a repterhez.

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.07 0 0 11237

Megtalaltam Nagy Harsot, Miskolc mellett, a Sebesviztol kicsit delre van, sajnos a google earthnak rossz a felbontasa ott..

Mas, Klementina repternel lattam ezt, gyanus objektum a vasut mellett kozvetlenul

1-es talan radioallomas volt

2-es u.anyag bazis, ha vonattal megy el ott vki van rakodorampa is

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.07 0 0 11236

Hol van ez, melyik orszagban?

Előzmény: nagypolc (11044)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.07 0 0 11235

Nem mukodik az oldal, egy ember van rajta, valszeg a honlapkeszito hogy meghalt.

Isten Nyugosztalja...

Előzmény: hadsz (11083)
HG4I Creative Commons License 2011.08.07 0 0 11234

Nálunk a szecskázó körül is, két sorban.... :P

Előzmény: Volt tüzér (11233)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.07 0 0 11233

Addig örülj, amíg van munka. Illetve amíg fizetnek is érte. Mert idehaza ez nem egyértelmű. Itt nálunk különösen a silók körül van lépésjelző. Nem is egy. Silónként valami harminc.

Előzmény: gauls (11231)
gauls Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11232

És voltak ilyen lépésjezök a rakétasilók körül is   : )  ?????

Előzmény: Volt tüzér (11208)
gauls Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11231

Na helo mindenki,,bocsánat hogy nem jlentkeztem de baba örület van és munka...

schlumberger Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11230

Zold dzsungel,eleg jol el van rejtve szerintem 

Nem volt az akkor ilyen zöld dzsungel, amikor még élt. Voltam ott, eléggé visszavette a természet már a magáét... 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11225)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11229

ha a kifutopalya vonalaban van, mindegy milyen tavol tole akkor jelado a landolashoz,ket fajtaja van, kozelkorzeti kb 800-900 m re van es a tavolkorzeti az sokszor 1.5 -2 km re van a kifutotol

Előzmény: KT1 (11163)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11228

Ezzel együtt hajdani nagyjaink mégsem szerették volna, hogy ha valaki "véletlenül" felfedezi ezeket a helyeket és "véletlenül" elkezd fényképezni. Mivel kint volt a tábla, ezért tilos volt a fényképezés. És ha valaki mégis csinálta és elkapták, akkor jól a valagába lehetett rúgni.

Ellenkező irányban természetesen másképp volt megoldva a dolog. Ott kiírták némi hatalmas táblára, hogy mi van ott. Úgy volt megoldva a dolog elrendezése, hogy amit titoknak gondoltak, az nem volt szem előtt. Így nyugodtan fényképezhettél, csak olyan dolgok kerültek a szemed elé, ami az újságban is benne volt.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11226)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11227

Bagolyvar-ott voltam fennt

Szentlelek adohaz gondolom merre lehet

Nagyhars merre van?Egerhez kozelebb?

Mi volt a negyedik adohaz?Javorkut?

Előzmény: safranek50 (11146)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11226

Nem volt sok ertelme a fenykepezni tilos tablanak sem, sokszor pont emiatt lettek figyelmesek az emberek az ott levo  objektumra, amugy meg elmentek volna mellette...

Előzmény: BLacza (11219)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11225

Zold dzsungel,eleg jol el van rejtve szerintem-igy mar konnyebb, hogy ra van rajzolva az alakja felulrol, itt Ivanekat max. a szervizut buktathattta volna le, de azt satellit siman kifenykepezte...

Előzmény: hadsz (11215)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.06 0 0 11224

Ok, koszonom a meghivast, ha megyek haza mindenkeppen, de elotte irok majd ide!

A net eleg szukszavu  ami  a szovjet atombombat illeti, sok lengyel oldal van, de itt van egy kep rola

http://www.16va.be/3.8_armes_speciales_eng_part1.html

a makettepitok azonban soha nem allnak le, es nem foglalkoznak titoktartasi dolgokkal

http://www.hobby-maquetas.com/popup_image.php?pID=26976&osCsid=501ab296bdb104d1bd6a1c2ed1af1e67

Előzmény: vandork (11217)
BLacza Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11223

Aktíváld a "Nézet" menűben, a "Történelmi képek" pontot. A képernyő bal fölső sarkában megjelenő csúszkán állíthatod a kort.

Előzmény: rudolphe (11221)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11222

Nem. A kugli menüsorában lehet az órát visszaállítani. Csak akkor van gáz, ha az előző kép rossz felbontású.

Előzmény: rudolphe (11221)
rudolphe Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11221

A saját számítógépét?

Nem értem, - mert nem értek hozzá.

Előzmény: hadsz (11220)
hadsz Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11220

A letakarásokról annyit,hogy elég ha az "órajelet" visszaállítod,és minden szépen látható... :)

Előzmény: rudolphe (11218)
BLacza Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11219

Régen, a "fényképezni tilos" táblák után lehetett tájékozódni, most a szép, egyszínű zöld folt ad iránymutatást. Sokat nem változott a világ. :-))

Előzmény: rudolphe (11218)
rudolphe Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11218

Bírom egyébként ezeket a kicenzúrázásokat:

Aki bizonytalanul böngészi a térképet, annak a "cenzúrázások" szolgálnak útmutatóul, - hogy hol van "kutakodni való" Magyarországon.

Ennyit a "titkokról".

Nagytarcsán voltam sorkatona.

Volt, hogy ingert kaptam arra, hogy nosztalgiázzak egy kicsit, - aztán ledöbbentem:

Ahol hosszú ideig éltem a saját életemet, annak léte, sorsa "titok" lett ELŐTTEM IS.

Minden "követ", utat, épületet ismertem, karbantartottam, gondoztam, őriztem, használtam az ott rendszerben lévő drága technikát, és annyit nem kaphatok meg az élettől, hogy egyszer az életemben - MÉG CSAK NEM IS ÉLŐBEN (!), PEDÍG VALÓJÁBAN ERRE VÁGYOM, MIELŐTT LEHUNYOM A SZEMEMET - körbenézhessek, emlékezhessek a fiatal koromra.

Tovább megyek:

Amikor felszámolták az MN1941-et, senkit nem kérdeztek, hogy mit tud, mire képes az addig ott szolgálatot teljesítő háttérállomány és a négy Hadműveleti Váltás, hanem mindenféle lehetőség megvizsgálása, felmérése nélkül kiszórták az alakulat tagjait az utcára 1991-ben.

Köszönöm neked, Magyarország!

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11213)
vandork Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11217

gyere el majd megnézni, érdemes:)

üdv:

Karesz

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11193)
vandork Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11216

az IAB-500-300 300kg-os imitációs bomba picit hosszabb, mint 3 méter (!), a nálam lévő farokrész is kb. 150 cm., az IAB-3000, 3-tonnásról nem tudok semmit, olyat itt nem használtak.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11214)
hadsz Creative Commons License 2011.08.05 0 0 11215

Nem olyan rossz az a felbontás.

Bejelöltem,hogy nagyjából hol helyezkednek el.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11214)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.04 0 0 11214

Megneztem a google earthon, rossz a felbontas, de kiveheto a 2 tarolo az utakbol.En vilageletemben egyre gondoltam, azt is boven tele lehet pakolni nuklearis toltettel, plane a tuzersegi toltetekkel, mert a repulos valtozat, 1.5 m hosszu volt, illetve annak imitacioja Vandor Karoly kiallitasa utan, de sajnos nem tudtam megnezni a kiallitast.

Előzmény: charlie21 (11194)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.04 0 0 11213

Ez csak Nagytarcsa lehet, ami meg aktiv is... a google earth ott ki van cenzurazva,zolddel.

Előzmény: ferikdraga (11201)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.04 0 0 11212

Gondolom ra homokot tettek, lehetett sok helyen ilyen homoksavot lattni, pl. loszerraktaraknal, stb.Azt nem tudom ilyen melyre kellett  tenni asni, hogy jol mukodjon.

vbandit Creative Commons License 2011.08.02 0 0 11211

Lehet ilyen látogatásra jelntkezni valahol,vagy ez zárkörű?

Előzmény: charlie21 (11191)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.02 0 0 11210

Köszi, erről még nem hallottam, (na meg még sok minden másról sem:)

zajza Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11209

Köszi, mindenképp tervezem, ha nem most, a jövő héten, és jegyzetelek :)

Előzmény: schlumberger (11203)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11208

Hát ami a lépést jelzi.

Kissé komolyabban. Fontosabbnak gondolt katonai objektumok körül olyan elektromos őrzés-védelem volt, ami egy lépésjelző rendszerből és infravörös fedővédelemből állt. Az egész dolog lelke egy műanyag cső volt, amiben fagyálló folyadék volt. A két végén piezo-elektromos érzékelővel volt ledugózva. Így képes volt arra, hogy a lépések által keltett rezgések nyomán valami elektromos jelet produkáljon. Hajdan nekem is volt egy ilyesmi, de annak nem volt ilyenje, mint ami a képen látszik.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a képen nem valami lépésjelző tartozék van.

Előzmény: Törölt nick (11207)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11207

Először is, mi az a lépésjelző?

Előzmény: schlumberger (11206)
schlumberger Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11206

Kétszer is sikerült a kép...

Előzmény: schlumberger (11205)
schlumberger Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11205

Ki ismeri ezt az eszközt? Ez valami lépésjelző?

schlumberger Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11204

Nem jó az URL a szórólapon! Már küldtem egy emilt a vbtse.hu fejlesztőjének, Bencének, hogy nézze meg.

Előzmény: hadsz (11196)
schlumberger Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11203

90.10.14. Ez a dátum van Újmajor mellett. Ha ellátogatsz a múzeumba, és megnézed a kiállítást, amit Jenő rakott össze, ott megtalálod ezt a dokumentumot is. Mindenképen érdemes megnézni, ne hagyd ki!

Előzmény: zajza (11199)
rudolphe Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11202

Van elképzelésem, - javaslom, hagyjuk, mert aktív.

Előzmény: ferikdraga (11201)
ferikdraga Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11201

Sziasztok,

Ismer itt valaki az Erődhöz és a Sziklához hasonló létesítményt "Doboz" névvel? Főváros környékén van?

Ha netán még aktív, akkor a részletek kevésbé érdekelnek.... Köszönöm!

Üdv

Ferike

rudolphe Creative Commons License 2011.08.01 0 0 11200

Köszönöm a hasznos információt.

zajza Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11199

Infó kéne az újmajori laktanyáról. Aki tud róla valamit, ossza meg vélem: Hány ember szolgált itt, milyen alakulat, mi célből, mikor vonultak innen ki, stb.. :)

zajza Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11198

Legközelebb kiált, mennék majd én is! :)

zajza Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11197

Jó gyűjtemény lett!

Előzmény: charlie21 (11189)
hadsz Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11196

Akit esetleg érdekel,két hét múlva szervezünk egy kis összejövetelt a Hajagon:

Mindenkit szívesen látunk!

hadsz Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11195

Bizony,tartalmas volt. :-)

Azért mára is maradt egy kis múzeumlátogatás.Néhány tárggyal bővült a kiállítás.

charlie21 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11194

Mindig is kettőről volt szó.Két teljesen egyforma tároló van,egymástól kb 100 méterre.A tetején alu bódé bejáratokkal.Talán ezért gondolod hogy egy van,mert egyformák.Ha csak a képeket nézed gyakorlatilag össze lehet őket kavarni.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11192)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11193

Ha 1 az 1 hez meret volt az imitacios atombomba-amibe kerozin toltottek, akkor az igazi is masfel meteres lehetett...

Legutobb ha tudtam volna menni Berekfurdore, megneztem volna a kiallitast, mar csak azert is mert karcagi vagyok, ha hazamegyek onnan 20 perc Berekfurdo.

Jok a konyvek Vandor Karoly, megvan mindketto!

Előzmény: vandork (11184)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11192

Ez uj, akkor ket tarolo van ott a Bakonyban, eddig mindig egyrol volt szo, amelynek a tetejen az aluhaz van, azon keresztul lehet lemenni.

charlie21 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11191

A félreértések elkerülése végett!Engedéllyel ,vezetővel voltunk bent! A tárolók zárva vannak,őrzik nagyon is!Csak igy ajánlom bárkinek is az esetleges látogatást!A tábla sem vicből van kint.Van őr is ,kutya is!!!!!

Előzmény: rudolphe (11190)
rudolphe Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11190

Tetszikes alkotás.

- Azért az elgondolkodtató, hogy milyen őrzésvédelem van Tótvázsonyon, - ha aktuális a tábla és nem csak ott lett felejtve.

charlie21 Creative Commons License 2011.07.31 0 0 11189
monfondir Creative Commons License 2011.07.30 0 0 11188

Tegnap néztem a PaprikaTV-n a "Bandi a hegyen" című műsort ahol Galyatető  szerepelt, és srác, mint kiderült az elején, ott volt katona. Milyen egység volt ott, tudja valaki? Ha jól sejtem, valami rádiós egység lehetett...

zajza Creative Commons License 2011.07.30 0 0 11187
charlie21 Creative Commons License 2011.07.28 0 0 11186
zajza Creative Commons License 2011.07.27 0 0 11185

Jók lettek. Én Aug. elején teszem látogatásom ott egy videókamera kíséretével, és hogy továbbra is költőien fogalmazzak, eggyé válok majd a romhalmazzal :)

Előzmény: Törölt nick (11183)
vandork Creative Commons License 2011.07.27 0 0 11184

A veszprémi kiállítás a szovjet csapatokról kompletten szólt - s az nem állandó anyag lesz ott - itt írogató barátaink is bőven részt vettek annak létrejöttében. :) Ez viszont a légierőről, s magángyűjtemény - nincs állami támogatásunk.

http://nol.hu/kult/imitacios_atombomba_kerozinnal

Előzmény: zajza (11173)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11183

Úgy értettem, hogy Kunmadarasról a legújabb, pár napos képek.

Előzmény: Törölt nick (11182)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11182

Ismerős? Talán érdekel valakit.

safranek50 Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11181

Esetleg velünk is megoszthatnád. :) (akár a történeteit, akár a videót ) THX.

Előzmény: zajza (11180)
zajza Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11180

Megtalált egy volt orosz katona aki a Kis-Moszkvában szolgált 5 évet, nagyon sok érdekességet mond.
Ha megengedi, talán fel tudom használni a videómban is a történeteit.

zajza Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11179

Köszi, meg fogom lesni! :)

Előzmény: Főlökött (11178)
Főlökött Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11178

Annó volt 87.BHHE + melletti Orosz laktanya.

+ környék + lőtere.

Előzmény: zajza (11176)
hadsz Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11177

Karesz!

Nagyon jó az a csapatkép! :-))

Előzmény: vandork (11172)
zajza Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11176

Köszi, igen, így már ismerem, körülbelül 50x voltam arra fele, de ezt a házat még nem láttam.

Előzmény: bravomike_ (11175)
bravomike_ Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11175

Újmajor Veszprém Jutaspuszta mellett van, más néven kislőtér, régebben a rali promókat itt tartották. A helikopteresek ma is használják kitelepülésnél leszállóhelynek. Itt találsz pár képet: harcihelikopter.hu (galéria)

zajza Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11174

Pontosabban fogalmazom a kérdést.
A videó elején látható ház, nem található meg Kis-Moszkvában, Hajmáskéren pedig mindet lakják.
Az a ház, pontosan hol van? Hol van Újmajor?

Előzmény: hadsz (11171)
zajza Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11173

nem semmi, nekem is rengeteg ereklyém van itthon, szovjet időkből. Ruhák, gombok, fali táblák, képek...:)
Érdekes módon itt, Veszprémben is ugyanilyen témájú kiállítás nyitott.

Előzmény: vandork (11172)
vandork Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11172
hadsz Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11171

Újmajor,Hajmáskér,Tótvázsony.

Előzmény: zajza (11170)
zajza Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11170

http://tv2.hu/tenyek_dokumentumfilmek/video/rendszervaltas-sorozat-szovjet-atombunker-a-bakonyban-2
Azt meg tudja valaki mondani hogy ezt hol forgatták? Újmajor? Nem Kis-Moszkva, nem is Hajmáskér, pedig a lőtér az az?!

zajza Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11169

Köszi, sajnos nem találkoztam vele:)
Bár ez a hegy elsősorban nem egy túristalátványosság.

Előzmény: schlumberger (11168)
schlumberger Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11168

Szépek a kabhegyi képeid! Vajon megvan-e még Bandi bácsi szelíd rókája, akit kézből etetett kisunokám?

Előzmény: zajza (11167)
zajza Creative Commons License 2011.07.26 0 0 11167

http://www.panoramio.com/photo/51401231
Erről tud valaki valamit?

schlumberger Creative Commons License 2011.07.25 0 0 11166

Isten éltessen! Sajnos -bár tervbe vol véve- nem sikerült eljutni. Vigasztal, hogy nagy részét volt szerencsém látni a ,,háztájiban" :-)

Előzmény: vandork (11159)
hadsz Creative Commons License 2011.07.25 0 0 11165

Gratulálok,szuper!

Remélem,hamarosan személyesen is láthatom!

KT1 Creative Commons License 2011.07.25 0 0 11164

Gratulálok !

KT1 Creative Commons License 2011.07.25 0 0 11163

Urak !

Töltögetem a képgalériám és ezzel kapvcsolatban segítséget kérek:

http://www.panoramio.com/photo/56263512

Álcázó festése van ezért gondolom, hogy katonai, a tököli reptér közelében van teljesen a Duna-parton.

Mi lehetett ez ?

Üdv: KT

Elektrolakatos1 Creative Commons License 2011.07.25 0 0 11162

Karesz!

Remélem sikeres lesz a kiállítás, gratulálok hozzá!

Elektro

charlie21 Creative Commons License 2011.07.25 0 0 11161

Gratulálok Karesz!!!

Mielöbb megnézem ha arra járok.Örülök hogy sikerült megvalósítanod ,tudom mennyit dolgoztál érte!!

vandork Creative Commons License 2011.07.25 0 0 11159

Tegnap megnyílt Berekfürdőn a kiállítás. aki arra jár, jöjjön és meg kell néznie. Biztassatok másokat is:)

pár fotót is mellékelek.

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.24 0 0 11158

Nem az volt az első, de az utolsó sem. Most láttam a hírekben, hogy a 20 millió dollár értéket semmisítenek meg a kanadaiak Afgánisztánban, mielőtt augusztusban kivonulnak. Amit érdemes azt hazaviszik. Az usa dettó ott és Irakban is.

Előzmény: távirász44 (11157)
távirász44 Creative Commons License 2011.07.24 0 0 11157

Nagyon komoly összeállítás. Én ugyan csak sorkatona voltam az ezrednél,Tardonán és Cserépfalun.Tulajdonképpen egy porszem vagyok a nagyok surranóján.

De megláthattam azokat a kapukat,melyeken át rengeteget közlekedtem. Fölkavar - élményeket idéz.

Civil képzettségem szerint az építmények tönkremenetelét sajnálom.Milyen  óriási költséggel hozták azokat létre!Majd minden az enyészeté válik. Sosem gondoltam volna.

De nem is gondolkoztam erről,csak véletlenül idetévedtem.

Csak köszönet illeti azok munkáját - akik lehetővé tették az elagyott laktanyák bemutatását.

Meg a többi érdekes tudósítást is.

Előzmény: KT1 (11154)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.23 0 0 11156

Köszönöm!

Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.22 0 0 11155

A link alatti negyedik képen van (volt) a magyar honi légvédelem legmagasabb beosztása (szolgálati helye). Mikor felköltöztünk, sasfészeknek hívták, de egynémely ottaniak mentalitása miatt szarkafészek lett a neve. Nekünk soha, semmilyen szerszámunk nem hiányzott, általában jócskán volt felesleg is.

KT1 Creative Commons License 2011.07.22 0 0 11154
Előzmény: Törölt nick (11139)
rudolphe Creative Commons License 2011.07.21 0 0 11153

Köszönöm a válaszokat!

monfondir Creative Commons License 2011.07.21 0 0 11152

A tó mellett! Persze, azt ismerem. A laktanyától északra volt a techinka ha jól nézem...

Előzmény: Volt tüzér (11151)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.21 0 0 11151

A laktanyájuk közvetlenül a 6-os főút mellett volt, a várostól északra. A 6-os főút és a Kisszentmiklósra vezető út volt a határ. Most valami ipari park van ott. Ráadásul a lakótelepet is megkapta időben az önkormányzat, és hamar szétosztották a lakásokat, nem rohadt szét minden.

Előzmény: monfondir (11150)
monfondir Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11150

Köszönöm! A magyar meg van, a szovjet Krug merre lehetett? Apropó Krug! A könyvben Igal nincs benne se mint Krug bázis se mint lokátorbázis...

Előzmény: Volt tüzér (11149)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11149

Dunaföldváron két légvédelmi alakulat volt. Az MN 1196 lérak osztály és egy szovjet KRUG dandár. Nekik természetesen meg volt a saját rádiólokációs eszközük, de az P-40 és PRV-16 volt. Földváron és a környékén Rt nem volt.

Előzmény: monfondir (11148)
monfondir Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11148

Előző kérdésem megtoldva: Dunaföldvár a másik kérdéses hely. A könyvben említés szintjén szerepel, de ennyi, hol és mi volt ott arról nincs szó. A másik ami kérdés bennem a szovjet RT kapcsán Fertőd=Fertőendréd?

Előzmény: monfondir (11142)
zajza Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11147

Köszi az infót! :)

Előzmény: A-Ascona (11145)
safranek50 Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11146

73!

bagolyvár?

(Szintén Stock alatt. :) )

Előzmény: rudolphe (11124)
A-Ascona Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11145

A sármelléki repülőtérre bárki bemehet. A kifutó közvetlenül, és a terminál kerítéssel körbe van véve. A többi ( fedezékek, épületek az önkormányzatok tulajdona, bárki bejárhatja. Néha egy-egy biztonsági őr (ha van éppen a környéken) megkérdi mi újság...

Előzmény: zajza (11143)
schlumberger Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11144

Különben sem kihalt...

Előzmény: HG4I (11141)
zajza Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11143

Nem tudjátok hogy van a bejutás a Sármelléki és a Tököli repülőtérrre?
Engedély kell, vagy engedély nélkül engedélyezik a körülnézést? :)
Csak az orosz rész bizsergeti a fantáziám :)

monfondir Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11142

Ha már a nagytestvér szóba jött, nézegetem RT-s szemmel az ő RT bázisaik helyét. Vándor Károly könyvében olvastam, hogy Mátyásföldön és a Széchenyi hegyen is volt RT. Tud valaki erről esetleg bővebbet?

Előzmény: Volt tüzér (11136)
HG4I Creative Commons License 2011.07.20 0 0 11141

No, akkor Mátészalka részedről "kipipálva".

Ócsa pedig nem ide tartozik.....

Előzmény: Elektrolakatos1 (11128)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11140

Mi nem szerettünk ennyi távvezeték közelébe települni, mert az indikátoron az nagyon meglátszott. Másrészt nem szerettük az olyan nagy fedező szögeket sem, amiket a háttérben látható hegyek képeznek. Mi szerettük a nagy sík területeket, de szerettünk a magasba is települni. Na ez utóbbi voltam én.

Előzmény: Törölt nick (11139)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11139

Az ezredik kép megnézte után feladtam a kabin keresését. Mi a kép direkt url-je?

Ugye nem ez volt?    :))

Előzmény: KT1 (11132)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11138

Üdv! Ha vannak itt nemcsak légvédelmiek, ismert e vki egy Pekarik nevű hadtápos főtisztet?

Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11137

Az eredeti abszolút magasság 757,3 méter volt, amire a kedvünkért építkeztek egy kicsit. A kabinom talppontjának tengerszint feletti magassága 764,5 méter volt. Jó magas beosztás volt.

Előzmény: KT1 (11134)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11136

Tulajdonképpen a megalakulástól jó sokáig (mondjuk a nyolcvanas évek közepéig) két honi légvédelmi hadosztály volt Magyarországon. Az 1. ho. Veszprém alá tartozott a 11. lérak ezred (majd dandár), a 104. lérak ezred, a két honi vadászrepülő ezred (az ő hadrendi számaikat nem tudom), az 54. veszprémi Rt. ezred és némi hadosztály közvetlen alakulat. A 2. hadosztály alá tartozott a 105. lérak ezred, a kecskeméti vadász ezred és a 64. miskolci Rt. ezred, plusz itt is itt voltak a hadosztály közvetlenek.

Aztán egyszer csak hopp, megunták az eddigit és a két honi légvédelmi hadosztályból csináltak egy honi légvédelmi hadtestet. Ami alá oda rendelték az összes eddigit, kivétel volt az Rt, mert a két Rt ezredből megcsinálták az 54. Rt. dandárt. Na akkor volt Magyarországnak rendes légtérellenőrzése, akkor Magyarországra észrevétlenül nem nagyon lehetett berepülni. Még a magyar rt-sektől sem volt egyszerű, ráadásul néhány alakulattal és hasonló technikai eszközökkel itt volt a nagy testvér is.

Előzmény: távirász44 (11135)
távirász44 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11135

Olyan idő is volt -amikor Miskolcon hadosztályparancsnok volt. Hol vannak már ezek a régi szép idők! 21-23 éves ifjonc voltam.

Előzmény: rudolphe (11123)
KT1 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11134
Ott a földrajzi pozició erősen meghatározta a beosztás magasságát ! ;)
Előzmény: Volt tüzér (11120)
távirász44 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11133

Nem baj,de igazoltam,hogy nincs szükségem Cavintonra. Sajnos másra van.

Előzmény: Volt tüzér (11129)
KT1 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11132

Kicsomagolom . . .

Feri bátyám a Pilis-tetőn, 765 méteren forgolódó kabinban adta a szolit !

Egoista módon erröl a helyről a saját galériám képeit ajánlom: www.panoramio.com/user/59032
Előzmény: Volt tüzér (11130)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11131

Úgy ám! :)

Előzmény: Törölt nick (11125)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11130

Éppenséggel nem, viszont az én beosztásom volt a legmagasabban a honi légvédelemnél.

És KT1 olvtárs ezzal a dologgal már találkozott.

Előzmény: rudolphe (11122)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.19 0 0 11129

Bennem csupán azért volt kérdés, mert egy ugyanilyen nevű Rt. zászlóalj parancsnok is volt, és azt meg én ismertem főhadnagy korában.

Előzmény: távirász44 (11127)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11128

Igen!

Azóta újra olvastam a hszt és rájöttem. :-D

A kérdés továbbra is fennáll, mi derült ki pályiról?

Mindezt, mivel '86-'87-ben MN 2983 -nál ott voltam sorállomány

Előzmény: schlumberger (11118)
távirász44 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11127

Köszönöm az anyagot. De mégis csak igazam volt. 155.oldal: 105 epk: O.P. akit emlegettem.

Nagyon sok név (beosztással) frissült meg bennem. Remek ajándékot kaptam.

Előzmény: Volt tüzér (11115)
rudolphe Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11126

:DDDDD

Előzmény: Törölt nick (11125)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11125

Úgy érted, hogy pozíciók a Kama Szutrában, beosztások a Honvédségnél vannak? :))

rudolphe Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11124

Az Ő idejében voltam - a Varsói Szerződés alárendeltségébe tartozó légvédelmi alakulatnál - vevőtávírász...

rudolphe Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11123

Volt idő, amikor a Stock János altábornagy volt ez az ember...

rudolphe Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11122

Országos Légvédelmi Parancsnokság Parancsnoka?!

:O - Hatalmas csodálkozás...

zajza Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11121

Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11120

Legmagasabb beosztását. Nem mindegy!

Előzmény: KT1 (11119)
KT1 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11119

És egy ideig a magyar légvédelem legmagasabb pozicióját töltötted be ! ;)
Előzmény: Volt tüzér (11098)
schlumberger Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11118

Csakhogy a ráf-os könyvet kellene olvasgatni Ópályi miatt, nem a Kareszét :-)

Előzmény: schlumberger (11117)
schlumberger Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11117

Gondolom, a Vándor Karesz második könyve lenne az

Előzmény: HG4I (11116)
HG4I Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11116

Milyen második részhez????

Előzmény: Elektrolakatos1 (11111)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11115

Figyeld a freemail fiókodat!

Előzmény: távirász44 (11112)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11114

"A parancsnoki névsorokat hol tudnám elolvasni?"

Megnézem, mit tudok tenni. A mammutmail-t ismered?

távirász44 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11113

Sajnos elírásom lett.Nem 1865.1965

távirász44 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11112

Valami félreértés lehet.Én Rt.-hez tartozókat csak látásból ismertem.

6hónapig az ezrednél voltam (105 honi),8 hónapig Tardonán,7 hónapig Cserépfalun.

Aki Tardonán a kanibálok szakaszparancsnoka volt 1865-ben szakaszparancsnokként ő lett a megszünéskor az ezredparancsnok.Nyilván magasabb rendfokozattal.

Értesülésemet a helyi sajtóból szereztem -ahol ezt a tényt ismertették.

A nagyon jól képzett osztályparancsnok "Liza" volt Cserépfalun.Sajnos magának is neveltetett disznót a légvédelmi kanásszal és hazaszállításkor lebukott,de jóval később.Ezt is a helyi sajtóból tudom.

Az én időmben Marci bácsi volt az ezredparancsnok.Néha megengedte,hogy így szólítsuk -ha meglátogatott bennünket.

Hiába telt el 44 év mindenki nevére és beosztására emlékszem 1965-67 között.Valótlanságot nem írok,mert minek.

Unokámat megtanítottam prüttyögni (10 éves).Tehát azt sem felejtettem el.

Azt pedig ismét elismerem nagyon alapos ismereteid vannak a témákban.

A parancsnoki névsorokat hol tudnám elolvasni? Köszönöm a választ!

Előzmény: Volt tüzér (11102)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11111

Sajnos a második részhez még nem volt szerencsém, ezért megkérdezhetem mi ez az Ócsa, Ópályi dolog?

Előzmény: radar-nyh (10172)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11110

Na de Karesz, szabad így beszélni? Ejnye! :-)

Előzmény: vandork (10174)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11109

És ez milyen szépen van megépítve diorámaként!

Előzmény: M62 265 (10781)
schlumberger Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11108

Fogadalmat tett,hogy hótt józanul eljön mégegyszer és lerajzolja a tűzér HÁPot.Nagyon jól rajzolt valaha. Jó éjt!

Hát készíts oda neki valami komoly üveget!

Előzmény: távirász44 (11096)
schlumberger Creative Commons License 2011.07.18 0 0 11107

THX & 73 !

safranek, hát Te is HAM?

Előzmény: safranek50 (11104)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11106

Lehetséges. Az biztos, hogy csak egy parabolája volt.

Előzmény: ficere50 (11105)
ficere50 Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11105

Szerintem mikrohullámu-átjátszó volt.("rádió-relé") Telekommunikációs céllal.

Előzmény: Törölt nick (11097)
safranek50 Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11104

Tisztelettel kérem, ha emlékszik még a bejárásra, azt is rajzoltasd le vele.

Erre,

vagy erre gondolok.

Ha pedig sikerül, és feltennéd..... :)

THX & 73 ! Sulc

Előzmény: távirász44 (11096)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11103

A magasabb parancsnokságok közötti híradó kapcsolatra gondolok én is. Közben eszembe jutott, hogy miért is töltöttem náluk olyan sok időt. 57-ben nagy szám volt a Radio Novi Sad-on nyugati zenéket hallgatni. Náluk mindíg az szólt..:))

Előzmény: Volt tüzér (11101)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11102

A légvédelmi tüzér osztályok (és afölött) teljes parancsnoki névsora megvan a kezdetektől a végéig. De abban az Rt-s nincs benne. Márpedig akiket te soroltál, már csak a rendfokozatuk alapján is inkább az Rt-nél voltak parancsnokok.

Előzmény: távirász44 (11095)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11101

Hát műholdas kapcsolatra biztosan nem. Abban az időben már létezett ilyesmi antennával működő tűzvezető lokátor (pl. a SZON-4 vagy a SZON-9) de azok az alattuk lévő bodega nélkül semmit nem értek, azt meg a padlásra elég nehéz lett volna felcipelni, már csak a méretei és a súlya miatt is. Én csak valami jó minőségű híradó berendezésre tippelek. Azzal csak az a baj, hogy ezen a hullámhosszon erősen befolyásol a domborzat - vagyis csak egyenes rálátás esetén működik - és az eső. Ugyanis a centis hullámhosszt erősen csillapítja a víz.

Lehetett valami magasabb parancsnokságok közötti híradó kapcsolat eleme.

Előzmény: Törölt nick (11100)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11100

A két berendezés között ég és föld a különbség, méretben és években is, de még mindíg nem tudom, hogy mire használták 57-ben?

Előzmény: Volt tüzér (11099)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11099

Nem. Ha megnézed a 11098-as hsz képét, akkor egy olyan szerkezetben voltam technikus. Aztán persze néhány év után némi előrelépés következett. Időnként mindig egy - egy kicsi.

Előzmény: távirász44 (11095)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.07.17 0 0 11098

Nekem 3 darab 4 méteres parabola antenna volt a fejem fölött.

Előzmény: Törölt nick (11097)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.16 0 0 11097

Remélem nem teljesen OFF.

57-ben Cegléden a középiskolás kolesz "tornyába" települt egy miktohullámos csapat.

4-5 baka, 24 órás szoli, kb. 2m-es parabola antenna. Imádtam a villogó fényeket a berendezésen. Értelmes, rendes fejek voltak, megtűrtek maguk között...:))

Szolgált e vki ilyen helyen, mi célt szolgált az ilyesmi?

távirász44 Creative Commons License 2011.07.16 0 0 11096

Jött a barátom -aki a Lillafüredi "sziklában" 2 évig tervtáblás volt.Ígértem,hogy kiszedem belőle amire nem emlékszem.

Találkozót tartottunk 6 régi barátommal nem honvédségi ismerettség alapján.

Megérkezett a tervtáblás jó részegen.Kezdem kérdezgetni,de csak makog.Nem jutottam előbbre. De elhozta fia számítógépét javítani -amit ma hazavitt.Kevésbé volt berúgva.

Fogadalmat tett,hogy hótt józanul eljön mégegyszer és lerajzolja a tűzér HÁPot.Nagyon jól rajzolt valaha. Jó éjt!

Előzmény: távirász44 (11021)
távirász44 Creative Commons License 2011.07.16 0 0 11095

Nagyon jó ismereteid vannak.Ki volt az ezredparancsnok?Az én időmben főhadnagy:Orosz P .lett.Könnyezett a helyi újság szerint -amikor lehúzták a rollót

Kopasz koromban sosem gondoltam volna,hogy ilyen nagyra viszi.

De elődei közt volt egy ezredpaancsok általános helyettes. Fantasztikus nagy tudással.A monogramját sem írom le.De nagyon becsültem.Nyilván volt miért.Én sorkatona voltam.

A tisztikar ugye egy idő uán a kopasznak is ismert lett.Jöttek a kontaktusok és kialakult vélemény.Főként a hadnagyok voltak nagyon értelmesek,meg néhányan följebb.De az osztályparancsnok az egy szuper ember volt.Bármilyen meghibásodást jeleztek -odament kihúzta a "fiókot" cserélt ezt azt és ment a tchnika.A főhadnagyok meg pislogtak.Na jó éjt! Te nem sorkatona voltál!

Előzmény: Volt tüzér (11056)
távirász44 Creative Commons License 2011.07.16 0 0 11094

Nem akarok én okos lenni.De a feleségem nagybátya egy pár évig gondnok volt ebben az üdülőben.Meghívott - mentünk.Visszaemlékezve láttam ott elég furcsa műtárgyakat,de elhagyatottan,semmire nem használva. Különöseben nem érdekelt,De lehet igazad.Kevésbé vagyok informálva.De kár,hogy nem néztem széjjel! De lányaimmal hancúroztunk és gombát szedtünk.Ilyen az élet.Sőt azt sem gondoltam volna,hogy valaha katonai élményeimet bárkivel ismertessem. Jó éjt!

Előzmény: schlumberger (11066)
bodrostomi Creative Commons License 2011.07.16 0 0 11093

Nagyon jó! ;-)

Előzmény: vandork (11089)
safranek50 Creative Commons License 2011.07.16 0 0 11092

:(  1 oda. :) Közben már rájöttem. Csak nem Te is?

Előzmény: Törölt nick (11053)
Prüngyike Creative Commons License 2011.07.16 0 0 11091

Udv mindenkinek!

Nagyon orulok ennek a kiallitasnak,epp most szereztem rola tudomast.En biztos az elsok kozott leszek,par komammal eggyut akik szinten rajongoi a temanak.

Epp most a multheten voltam a repteren szetnezni,szerencsere en itt lakom kozel Tiszaroffon igy evente parszor el szoktam menni szetnezni a repterre.De sajnos idorol idore csak a nagyobb es nagyobb pusztitast latom.

Megegyszer gratulalok a kiallitashoz es orulok neki nagyon!

"angol billentyuzetem van,bocsanat az ekezetek miatt'

Esetleg a repteren lessz valami szervezett tura vagy valami,a kiallitas utan?

Előzmény: vandork (11088)
hadsz Creative Commons License 2011.07.15 0 0 11090

Sok sikert a kiállításhoz,egyúttal gratulálok a nagyszerű munkához! :-)

vandork Creative Commons License 2011.07.15 0 0 11089

A plakát lemaradt:)

vandork Creative Commons License 2011.07.15 0 0 11088

Sziasztok!

Július 24-én, 11 órakor lesz a megnyitója a 'Szovjet repülőtér titkai" című állandó interaktív kiállításnak Berekfürdő központjában, a kunmadarasi reptértől 4 km-re. Aki elmegy meglátogatni a repteret, az nézze meg a kiállítást is. Sőt: inkább először nézze meg a kiállítást, s utána menjen a reptéren bóklászni:)
A kiállítás egész évben nyitva tart majd, jelképes belépődíjért lehet megtekinteni.

A megnyitóra és utána is szeretettel várunk minden megszállottat:)

üdv:

Karesz

monfondir Creative Commons License 2011.07.14 0 0 11087

GoogleEarthon van egy jó kép :)

Előzmény: Coop (11086)
Coop Creative Commons License 2011.07.14 0 0 11086

Split mellettit láttam, gépeket nem, csak a parton lévő bázison helikoptereket.

Előzmény: monfondir (11082)
Coop Creative Commons License 2011.07.14 0 0 11085

Köszi a pontosítást, jó lett vona kimenni.

Előzmény: hadsz (11084)
hadsz Creative Commons License 2011.07.14 0 0 11084

Valójában hárman mentünk ki /+ egy feleség/,aztán Jagger kolléga később mégegyszer megnézte,ugyanis az első túrát félbeszakította egy horvát rendőr... :-)

Előzmény: Coop (11080)
hadsz Creative Commons License 2011.07.14 0 0 11083

Van egy nagyon klassz honlapja a repülőtérnek,rengeteg információ,videó,fotó stb található itt:

http://www.zeljava-lybi.com/Zeljava-index2_eng.html

Volt szerencsém néhány emailt váltani az oldal készítőjével /ha jól emlékszem,ott szolgált valamikor/ és számos hasznos tanáccsal ellátott,mielőtt kimentünk volna.

Itt található néhány fotó:

https://skydrive.live.com/?cid=3d4536ec98de30c8&sc=photos#cid=3D4536EC98DE30C8&id=3D4536EC98DE30C8%213318&sc=photos

Emellett számomra legalább annyira érdekes volt a hegy tetején levő egykori radarállomás:

https://skydrive.live.com/?cid=3d4536ec98de30c8&sc=photos#cid=3D4536EC98DE30C8&id=3D4536EC98DE30C8%213319&sc=photos

Előzmény: Ridley4Lev (11076)
monfondir Creative Commons License 2011.07.14 0 0 11082

Split melleti egyébként elég nagy. De nem Zeljava.

Előzmény: monfondir (11081)
monfondir Creative Commons License 2011.07.14 0 0 11081

Koszovóban a slatinai reptérnek volt hegyi hangára de az sokkal kisebb volt mint Zeljava. Én 3 bázisról tudok ami a hegybe fúrt hangárokkal rendelkezett/zik: Zeljava, Slatina (Koszovó) és a Split  melletti (ez talán most is megy).

Előzmény: Ridley4Lev (11078)
Coop Creative Commons License 2011.07.13 0 0 11080

Köszönjük az infót, még annyit volt már itt tárgyalva, egy olvtárs kint is járt Zeljavan. Olvass vissza pár oldalt.

Előzmény: Ridley4Lev (11076)
Jotik Creative Commons License 2011.07.13 0 0 11079

Bocs az off-ért, javaslom a 8390, és elötti rengeteg hozzászólást, albumot, linket...

Isten bizony nem lombtalanítani akarok :)))