Keresés

Részletes keresés

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38339

Nézegettem a Haga-t. Az több mint sima PID, az folyamat szabályzó.

Érdekes lesz felprogramozni. :-)

Előzmény: 42tibcsi (38338)
42tibcsi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38338

Igen ez a folyamatos szabályozás precizitása, de az a 20°se katasztrofális.

Emlékszem régen még mikor kemence hőmérővel mértem volt, hogy 400-500° is elő fordult, most meg ez a stabil 215-235 sokunk számára a tökély. Minden esetre várom „stylet”  mire jut a Hagával.

Előzmény: Blue_Sky_007 (38336)
42tibcsi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38337

A pillangó előtérbe való helyezését nem rég kezdtem.

A mostani beállitások a következők: alsó nyit 80°nál, szekunder nyit 160°nál, az alsó 250°felet zár (most ez ritkán fordul elő) 2-3mm rés re, a pillangó 215°felet kezd zárni.

Régen a primer zárt 220°nál és a pillangó 240-250°nál zárt (akkor pedig ez volt ritka).

Begyújtásnál míg el nem éri a 160°ot (2-3perc) kitámasztom a szekunder ablakot mivel felső begyújtást használok és így több levegőt kap a gyújtós. Utána otthagyom.

A szekunder ablakot (ez kb 10- 15mm) azért zárom ill. nyitom 160°nál mert le égésnél már kevés tüzelő van a kazánban és ha nyitva marad a szekunder volt, hogy faszén darabkák maradtak a rostélyon, viszont 160 alatt csak a primer van nyitva és tökéletesen elég a maradék a rostélyon.  Durván a primer ablak és a pillangó zárását cseréltem fel.

Minden esetre nem mindegy, hogy mivel fűtűnk mert most apriték, papír és OSB hulladék van műsoron, nyilván ha csak keményfával lesz fűtve más lesz a helyzet.

A gyártó persze nem alkalmazott pillangót, és nem a fűst hőmérséklet alapján adta meg az instrukciót.

Előzmény: TIGweldING (38332)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38336

Most kíváncsiságból levittem a SESTOS beállítását 200 fokra, vagyis a belimo ennyin kell hogy tartsa a füstgázt a pillangóval. 198-201 fok között szambázik szépen és tartja. :-)

nagykunsági Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38335

Én meg egy ilyen "fejszét" vettem.  Még suhintani sem kell. :)

 

Előzmény: TIGweldING (38334)
TIGweldING Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38334

Én ezt vettem 3 éve:

 

http://albaszerszam.hu/fejszek-baltak/415-extol-hasito-fejsze-uvegszalas-nyel.html

 

Elegem lett a fa nyélből. Törtem állandóan.

Az üvegszál bevált, a fejrésznél lévő gumi ütköző sokat számít 4-5 db ilyet vehetsz egy x27 árán.

Ha ezt a 4 kg-t megsuhintod, az nem téveszt.

Előzmény: sur5al (38317)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38333

Itthon édes itthon.

Megyek begyújtok, megérkeztünk az "őszülésből".

 

OFF

Kis bortúrát csináltunk a családdal Eger és környékén, nem bírom abbahagyni, olyan (nekem) finom borokat hoztam.

Jó lesz a téli hideg éjszakákon...

ON

TIGweldING Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38332

Érdekes amit írsz!

Pont ma volt a Ligno kazán gyári papírja a kezemben, ugyanis a FR 124 gyártói ajánlás szerinti beállítását végeztem.

Szóval.

Az primer/szekunder ablakok nyitásáról azt írja a gyártó, hogy:

  • amennyiben légszáraz fát használ, akkor elegendő a szekunder ablak vezérlése a huzatszabályzóval. Légszáraz fánál a primer ablak fix 8-10 mm-es nyitását ajánlja. Továbbá felhívja a figyelmet, hogy a töltet leégése után, bő parázs mellett ne zárjuk le a primer ablakot, mert az öntöttvas parázstálca túlmelegedhet.
  • amenyiben nem légszáraz a fa, akkor a prim./szek. ablakot egymással párhuzamosan, azonos nyitottság mellett működtessük a huzatszabályzóval.

Abban biztos vagyok hogy te légszáraz fával tüzelsz.

Viszont akkor az, hogy a prim. ablak 250C fokig 100%-ra nyitva, ellentmond a gyártói ajánlásnak.

Nyilván oka van hogy ezt a beállítást választottad.

Légy szíves indokold.

Előzmény: 42tibcsi (38331)
42tibcsi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38331

Kétségtelen a pillangó folyamatos forgatása ill. vezérlése a tökéletes, de ezt nem mindenki tudja megoldani. Nálam most már 2 éve on- off módban megy kétségtelen van egy alternatív lehetőség, hogy 45°ot (4,5V vezérés) v. 75°ot (8-9V) forduljon.

Most a primér ablak csak 250°felett avatkozik be addig max. nyitva.

A 75°os állásnál 215-235°C között van a fűst hőfoka, 215°C alatt max. nyitva, ez szerintem nem is rossz ez a 20°lengés belefér.

Tehát akinek on-off belimója van ki kell kisérleteznie, hogy a pillagó 90°os elfordulásakor mekkora rész maradjon még szabad a fűst nek. Ezt motor nélkül kilehet kisérletezni.

Az átlag 25% marad szabad de ez szerintem kevés igaz nagy mértékben függ a helyi körülményektől.

Előzmény: TIGweldING (38328)
42tibcsi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38330

 

Ezek a firkászok, (tisztelet a kivételnek) érteni nem értenek semmihez csak a firkáláshoz. Kapnak egy rész információt és ezt saját (ill. a tulaj) elképzelésének megfelelően ki kerekítik, hogy legyen belőle egy cikk és eltudják adni a lapot v. a műsort. Nem beszélve a hangulat keltésről és agymosásról. (már említettem a szomszédom is firkász aki nem áll be a sorba azt lapátra teszik)

 

 

Előzmény: mrkiki (38313)
csiba00 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38329

Én elképzelhetőnek tartom.

 

Nálam anno a vegyes kéményére rá volt kötve a gáz kazán is - URam borogass, és erre a kéményseprők minden évben ráírták, hogy ok a rendszer....

 

Ezzel a kazánomnak nem volt megfelelő huzata, a kéményben drasztikusan lehült a füstgáz. Az első miatt a vizet képtelen voltam 60-nál melegebbre feltolni, rengetegszer visszafüstölt, a kazán és a kémény is kátrányosodott drasztikusan. Aztán egyszer ügyeletet kellett kihívni a kéményhez és akkor szerencsére nem a hozzánk tartozó kéményseprők jöttek ki. Ők mondták, hogy ezt tilos rákötni. Persze azt ők sem tudták megmondani, hogy mitől van ez a kátrányosodás..... itt a fórumon viszont választ kaptam rá.

 

Plusz rákötés befalazva, és első begyújtáskor kb felforraltam a kazánt, meg kellett tanulni újra fűteni. Viszont a kazán hőcserélőjéből, kéményből is úgy estek le a lerakódott kátrányos darabok, hogy nem akartam hinni a szememnek. 2-5 mm vastagon jött minden. Gyönyörű volt nézni :)

Előzmény: sur5al (38322)
TIGweldING Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38328

 

Sajnos a pillangó szabályozás még csak elméleti.

Most lettem kész a pillangóval. A motoros működtetés lehetősége van csak kialakítva.

Egyenlőre R1.

Ha megvannak az első fűtési tapasztalatok újra megkeresem Style-t.

Egyszer már majdnem vettem tőle egy szabályzót.

Akkor nem mondta hogy Belimot is árul.

Ha lehet (később) Style, akkor én csomagba venném.

 

A pillangóm ilyen lett.

Remélem jól számoltam a felületeket, különben készíthetek egy újat.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: sur5al (38319)
csiba00 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38327

:) Én is erősen gondolkozom egy X27-es beszerzésén. Az év eleji aprításnál eléggé megadta magát a fejszém nyele. Kb már a fele hiányzik, új fa nyelet nincs sok kedvem bele venni, mert a feje sem az igazi hasító fej. Ilyen állapotban meg már bátorság, vagy inkább őrültség kell, hogy ezzel csapkodjak.

 

 

Előzmény: sur5al (38317)
Amperszag Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38326

Semmi baja nem lesz. Nekem minden nap beindul kb. 1 percre automatikusan a gázkazán szivattyúja a fagyvédelem miatt, de eleve le van zárva az előremenö :)

Előzmény: Les Grossman (38321)
Amperszag Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38325

Fél éjszakai gondolkodás után én is arra jutottam hogy összeadni kell, azaz alacsony (20 fok) vízhőfoknál kb. a beállított alsó és felső határok élnek mondjuk 200-nál full nyit 400-nál full zár, 70 fokos víznél ezek az un. mért/számolt értékek 270 és 470 fokok lesznek, arányosan jobban zár a zsalu. A valóságban persze a füstgáz hőfoka=számolt-vízhőfok. Logikus is, hiszen beinduló tűznél magasabb füstgáz hőfokot lehet engedélyezni. Aztán hogy melyik értéket hova állítom az már a kísérletek végtelen sora lesz.

Arra mindenképpen érdemes gondolni, hogy a pillangó szűkítésének függni kell a vízhőfoktól is. Már az is egy előrelépés, ha valami termosztát beavatkozik.

Előzmény: sur5al (38319)
Les Grossman Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38324

Igazad van, kössz. Akkor ma próbafűtés :)

Előzmény: sur5al (38323)
sur5al Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38323

Nem. Gondolj bele a hidrofor rendszerekbe. A lekapcsolási érték közelében gyakorlatilag nem szállít vizet a szivattyú, de pörög ezerrel.

 

1Osec egyébként sem hosszú idő, de persze jobb, ha beépíted a relét, ne görcsöljön.

Előzmény: Les Grossman (38321)
sur5al Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38322

Lehet, hogy a hiba az én készülékemben van, de szerintem nincs köze hozzá. Ha a tisztító kinyílt, akkor nagyobb lett a fals huzat és hidegebb a füst. Ettől max. a kéményed kátrányosodhat, de nem két nap alatt. A huzatszabályozó nem megfelelő beállítása is okozhat ilyet, mint írtuk.

 

Ha a kazánod kátrányosodik és ráadásul 2 nap alatt észrevehető módon ott valami másnak (is) kell lennie. Fád milyen? Visszatérő hány fokos? Levegőt adsz neki? Huzat azért volt vagy csak szenvedett a tűz a fals miatt?

 

Persze lehet, hogy nem volt huzat a kazánban a fals miatt, de akkor is fura, hogy ilyen gyorsan eltaknyosodik.

Előzmény: mj620di (38310)
Les Grossman Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38321

Beszereltem a vegyes kört és a gázkazán kört leválasztó mágnesszelepet, a gázkazán visszatérőjébe. Teljesen frankón működik, a puffer felső hőmérséklete váltja. Ekkor jött elő a probléma, hogy a c24-es gázkazán utókeringetésének minimuma 10 sec, így van olyan eset, hogy a mágnesszelep lezárt, de a gázkazán szivattyúja még keringetné a vizet 10 másodpercig. Amit ugyebár nem tud mert a szívóoldal le van zárva. Szerintetek károsodhat ettől a szivattyú? ( a megoldás megvan, rendeltem egy késleltető relét, csak hát ugye kínáből hosszú az út... kb. 3 hét). 

sur5al Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38320

Úgy van! Valakinek otthon kell maradni, hogy vigyázzon a tűzre, nehogy kialudjon.:D

Előzmény: gmkiev (38315)
sur5al Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38319

Összeadás párti vagyok. Ha megszalad a füst ÉS megszalad a víz, akkor vissza kéne venni a sebességet.

 

De TGWelding megoldása is szimpi, én is gondolkodtam egy ilyenen. Sőt! Esetleg egy kézi kapcsolót is betennék, amivel áramtalanítani lehet a pillangóforgató motort (ekkor nyit fullra pl. rárakáskor, piszkáláskor) ill. igény esetén kézzel zárni (ha már csak parázs van ill. ha nem ég a tűz, akkor is zárva legyen).

Előzmény: Amperszag (38308)
sur5al Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38318

Én is írtam ilyet. Ez a szomszédasszony filozófiája. "Ne hasítsa olyan vékonyra kedves, mert jobban kiszárad és gyorsabban elég":DDD

 

A kandallós topikban volt egy fószer, aki szerint a vizes akác a tuti, mert felbomlik a benne lévő víz és gázként elég:D Nagy az a bizonyos állatkert...

Előzmény: moonshadow (38314)
sur5al Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38317

Utálok hasítani. Tavaly elegem lett belőle, a csuklóm is szétment. Persze a fejsze is vacak volt (nem hasító). Azért erősen gondolkodom egy Fiskars X27 beszerzésén. Jó az a háznál.:D

Előzmény: csiba00 (38304)
sur5al Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38316

Az összehasonlításban 3 dolog szerepelt: burkolt lánc, hinta és szalag. A kézi, hagyományos láncfűrész hogy jön ide?

 

Persze mindenkinek van preferenciája, de én a bolondbiztos megoldásokat kedvelem. Ha megtehetem. Tavaly kézi láncossal és hintával daraboltam (a vastagabbakat lánccal, ahogy írtad is), majd fejszével hasítottam, de egy időre elegem lett belőle. Vagy készen veszem vagy  veszek/bérelek normális gépeket.

Előzmény: nagykunsági (38305)
gmkiev Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38315

Mert az van! Olcsón! Aránylag.

Mellesleg kizárólag azért van a közhiedelemben az akác ilyen elismeréssel, mert valóban vizesen is jól ég.

A kazántisztítást meg lehet, vasárnap templomba menés helyett végezni! :)))))

Előzmény: moonshadow (38314)
moonshadow Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38314

"Itt az alföldön, fafejű kunoknak hiába magyarázod, hogy a tüzifák közül az akác a legszarabb. Nem érti."

 

Van amelyik egyenest megmagyarázza, hogy a vizes fa jobb, mert tovább ég. :)

Előzmény: nagykunsági (38289)
mrkiki Creative Commons License 2012.10.23 0 0 38313

Hát itt nagyon értenek a dolgokhoz.

 

"A legtöbb fafajtákból elegendő a hazai készlet, akácból azonban exportálni kell. [...] Tölgyfából, nyárfából és más fafajtákból elegendő lesz a hazai készlet, akácból ugyanakkor külföldről is be kell majd hozni."

 

Saját magának mond ellent. Nyilván tudjuk miről van szó, de ilyet hibázni...

Előzmény: Blue_Sky_007 (38278)
nagykunsági Creative Commons License 2012.10.22 0 0 38312

Ha jó a rendszered, és száraz a fád, magától leég.

Előzmény: mj620di (38310)
nagykunsági Creative Commons License 2012.10.22 0 0 38311

Vettem 65.000 Ft-ért.

 

Szalag került heggesztve élezve 2.000 Ft-ba. 1 szalaggal 50 q fát vágok fel, élezése 500 Ft. / jövőre többet, mert nem 3 fele kell vágnom csak kétfele/

 

Makitát én is néztem, keskenyített lánc, 6 mm visz.

 

Szalagfűrész nem foglal el több helyet, mint a láncfűrész + a bak.

 

De ízlések és pofonok.

 

Mondjuk én másra is használom, vettem rá fémfűrészlapot.

Előzmény: Amperszag (38307)
mj620di Creative Commons License 2012.10.22 0 0 38310

Sziasztok!

Hihetelen módon ki esett valahogy a kéményem tisztító nyílása alulról és szerintem ezért be kátrányosodott a kazánom 2 nap alatt mint az állat!
Kapargattam begyujtás előtt is meg begyujtás után is mikor már megolvad a kátrány , de nem negyon jött le,mivel lehetne le takarítani?A konix segít ezen?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!