Keresés

Részletes keresés

freyya Creative Commons License 2018.10.13 0 0 19107

Nem Nozdroviczki Antal, hanem már a lánya született Kis Kéren vagy Szécsénykovácsiban. Az ükanyám, Nozdroviczki Mária halotti és házassági anyakönyve van meg, azokból tudom a Nozdroviczki Antal és Czeleng Erzsébet szülőpárost. Az ő házassági bejegyzésüket, illetve Nozdroviczki Mária születési anyakönyvét szeretném megkeresni. Az év szinte egészen biztos, mert a házassági, az összes gyerekének a születési és a saját halálozási anyakönyvében is úgy van megadva az életkor, hogy abból 1865 vége vagy 1866 eleje jön ki születési időnek. Ami nekem gyanús, hogy az adott időszakban a születési anyakönyvek mind indexálva vannak, és ettől a szülőpárostól sehol egyetlen gyereket nem találok se a szlovákiai, se a magyar anyakönyvekben. Az még benne van a pakliban, hogy aki az adott oldalt indexálta, az véletlenül átugrotta N. Mária születését, de hogy az összes gyerekét??? Akkoriban meg nemigen voltak egykék. 

Most N. Antal halálozásiját keresem, abban gondolom, megemlítik a feleségét is, az életkorát és a születési helyét, és így már egyértelműen kiderülne, hogy ez ugyanaz az ember-e, akinek a születési anyakönyvét megtaláltam. Az szinte biztos, hogy csak átmenetileg élt Szécsénykovácsiban, a lánya házassági anyakönyvében a feleségével együtt cselédnek van feltüntetve, lehet, hogy ott volt éppen akkor munkája, amikor az ükanyám született. Mivel a lányán kívül legalább egy fia is ide kellett, hogy költözzön (különben nem élnének a városban most is Nozdroviczki néven rokonaink), abban reménykedem, hogy esetleg a fiatalokkal ők is ideköltöztek, és itt haltak meg. Meg persze a felvidéki anyakönyvekben is keresgélek, csak az nehezebb eset, mert ott polgáriakat nem találtam, és bár az egyháziak emiatt simán belenyúlnak a 20. század közepébe, kapásból több felekezetet kell átnézni. Ráadásul átlag három kilométerenként van egy falu. A Czeleng Erzsébet név sem sokat segít, a keresett időben, 10 km-es körzeten belül legalább 5 ilyen névre keresztelt leánygyermeket találtam. 

Előzmény: Prelleg (19102)
Matteoo007 Creative Commons License 2018.10.13 0 0 19106

Köszönöm

Előzmény: b_lajos (19105)
b_lajos Creative Commons License 2018.10.13 0 0 19105

Ezek az oldalak indexelve vannak, Mucsi:

Az első viszonylag egyszerű, többi gyereknél hasonlóan írják

Nicolaus Hambuch és Cunigunda Rotenbücherin fia Adamus

A másodikat többféleképpen:

Petrus Strigentz és Barbara Gebhardin (Gebhardtin, Gebgardt)

Én végignézném az összes gyermek bejegyzését, hátha van egyértelműen kiolvasható.

Előzmény: Matteoo007 (19104)
Matteoo007 Creative Commons License 2018.10.13 0 0 19104

Sziasztok!

Ennek a négy névnek a kiolvasásában kérném a segítségetek.

Elar Creative Commons License 2018.10.13 0 0 19103

Köszi szépen!

Előzmény: b_lajos (19091)
Prelleg Creative Commons License 2018.10.13 0 0 19102

Lehet, hogy nem szécsénykovácsi vagy kiskéri születésű N. Antal, de fiatalabb korában élhetett ott a családjával, azért lettek születési helyként bediktálva. Habár kevés rá az esély, de nem kizárt, hogy ezek közül valamelyik településen meghalt egy-két testvére, szülei. Szóval a halotti anyakönyveiket érdemes átnézni.

Előzmény: freyya (19101)
freyya Creative Commons License 2018.10.12 0 0 19101

Nem zártam ki, egyelőre nem is nagyon találtam más lehetséges jelöltet, csak addig nem akarok továbbmenni rajta, amíg nem találom meg vagy legalább egy gyerek születésijét vagy az esküvőt. A legszomorúbb, hogy bármelyik keresztelési anyakönyvet megnyitom az adott időszakban, mindegyik indexálva van. Azaz ott kell lennie valahol a találatoknál, csak nagyon durván el lehet benne valami írva. Próbálom mindenféle csillagozással. 

Előzmény: Prelleg (19100)
Prelleg Creative Commons License 2018.10.12 0 0 19100

Elar: A katonai sematizmusokban van egy J. Schaffarz nevű tiszt az 1830-1840-es években, de ő nem tüzér volt, és nem is Pesten szolgált.

freyya: Katonaállítási lajstromok: http://adatbazisokonline.hu/de/adatbazis/katonaallitas vagy https://www.familysearch.org/search/catalog/results?count=20&query=%2Btitle%3Akatonai

De Nógrád megye nincs köztük.

http://www.cisarik.com/0_all-villages-A.html

Ha jól értem, a lehetséges Nozdroviczki Antal édesapja gazdatiszt volt. Én még nem zárnám ki ezért a lehetséges jelöltek közül.

freyya Creative Commons License 2018.10.12 0 0 19099

Kőgolyó, JPMiaou, nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)

Azt hiszem, nekiállok módszeresen végignézni az összes falut a környéken. 

JPmiaou Creative Commons License 2018.10.12 0 0 19098

A szlovák egyházi anyakönyvekhez van mérföldköves felsorolás, de sajnos csak a szlovák nevekkel és a szlovák adminisztrációs elrendezés szerint:

https://www.familysearch.org/search/collection/1554443

(Lent, a "Browse through NNN images" jelölésű linkre kell kattintani.)

 

A RadixHub-on volt az 1913-as helységnévtárhoz mai nevekkel ellátott megyénkénti táblázat. Szerencsére az "Időmasina" (Wayback Machine, vagyis archive.org) elmentette: https://web.archive.org/web/20160327224230/http://www.radixhub.com/radixhub/gazetteers/1913/

 

Ezenkívül Nógrád megyének van saját részletes helységnévtára:

http://digitalisleveltar.nogradarchiv.hu/NMLFiler/login?field._UserID=ANONYMOUS&field._UserPWD=anonymous

 

A ma Szlovákiához tartozó helységek is benne vannak, minden hivatalos nevükkel. Egy hibája, hogy az elcsatolt helységeknél a legújabb országot mindig Csehszlovákiának írja, mivel a helységnévtár eredeti forrása Csehszlovákia felbomlása előtt írodott.

Előzmény: freyya (19095)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.12 0 0 19097
Előzmény: Törölt nick (19096)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.12 0 0 19096
Előzmény: freyya (19095)
freyya Creative Commons License 2018.10.11 0 0 19095

Megtaláltam, de ott csak a polgári anyakönyvek vannak. Az egyháziak nincsenek sehol így térkép szerint rendezve? A Felvidéken szeretném végignézni a Balassagyarmathoz közeli járásokhoz tartozó falvakat, de sehol nem találok egy olyan részletes térképet, ahol a települések szlovákul (vagy legalább szlovákul is) ott vannak. Ehhez képest a FS a full magyar falvakat is szlovák néven tette fel. 

Előzmény: freyya (19094)
freyya Creative Commons License 2018.10.11 0 0 19094

Emlékszem, még évekkel ezelőtt nézelődtem a FS oldalon, és Magyarországon megyékre és településekre volt rendezve az összes anyakönyv. Most megtalálom ezt így valahol? 

freyya Creative Commons License 2018.10.11 0 0 19093

Tudtok valahol olyan térképet, ahol a felvidéki falvak szlovák elnevezéssel is szerepelnek? Esküszöm, nem értem a google-t. A görögországi településeket még latin betűvel sem írták ki, csak a görög ábécével, Szlovákiában meg következetesen magyarul van minden. 

freyya Creative Commons License 2018.10.11 0 0 19092

Végignéztem, sehol semmi. Találtam a környéken Nozdrovitzki Antalt, aki megfelelő időben született ahhoz, hogy ő legyen az apa, róla még azt írják, hogy "nemesi uraság gazdája". Lehet, hogy felcsinált valami cselédlányt, az megszülte a gyereket, azaz a születésin még valami számomra ismeretlen anya szerepel apa nélkül, aztán esetleg annak a halála miatt, vagy talán mert az ő felesége, ez a Czeleng Erzsébet meddő lehetett, magukhoz vették, és felnevelték? Kár, hogy a házasságok nincsenek indexálva, előbbre lennék. Sejtésem sincs, hol keressem. 

Tényleg, örökbefogadásnál hogy működik az anyakönyvi kivonat? Örökbefogadottak sokszor évekig keresik az eredeti szüleiket. Na de ha a születési anyakönyvben ott áll fekete-fehéren, akkor mit kell azon keresni? Vagy ilyenkor azt is utólag átírják?

Előzmény: Henri Wintermans (19090)
b_lajos Creative Commons License 2018.10.11 0 0 19091

Próbáltad már beazonosítani a osztrák katonai almanach alapján, hogy Pesten milyen hadtestek voltak?
https://library.hungaricana.hu/hu/collection/austrian_state_archives_MilitarAlmanachSchematismus/

 

Ha tüzér volt, akkor az Artillerie csapatok közt keresném először.

Pl.  (5.) Böhmisches Feld-Artillerie-Regiment.  Stab: Pesth in Ungarn.

 

így kerestem: https://www.familysearch.org/search/catalog/results?count=20&query=%2Bkeywords%3A%C3%96sterreich%20%2Bkeywords%3AArmee%20%2Bkeywords%3AArtillerie&offset=100

Biztos nem kevés adatot kell átnézni, de én is így akadtam nyomára egy katona ősömnek

Előzmény: Elar (19080)
Henri Wintermans Creative Commons License 2018.10.11 0 0 19090

N*zdr*v* próbáld, azzal többre mész. ;)

Előzmény: freyya (19089)
freyya Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19089

Hát ha egyben kidobja nekem az összes létező N betűvel kezdődő családnevet, azzal nem hiszem, hogy előbbre lennék. :)

Előzmény: Elar (19087)
freyya Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19088

Mária.

Kis Kérnek nincsen saját anyakönyve, meg Szécsénykovácsinak sincs. Néztem varbóit, ipolynyékit, ipolyszécsénykeit, még szécsényit, meg a végén balassagyarmatit is, hátha ide bejöttek keresztelni. Amit a környéken találtam anyakönyvet, azt mind átnéztem. 

Előzmény: Elar (19086)
Elar Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19087

N*   próbáltad?

Előzmény: freyya (19085)
Elar Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19086

Tehát átlapoztad Kiskér születésijét és nincs meg a dédmama?  Akinek mi is volt a keresztneve?

Előzmény: freyya (19084)
freyya Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19085

Sosem fogom megérteni az FS keresőjét. Ha például rákeresek az indexált adatoknál a Nozdroviczki névre, simán mutatja a találatok között a Donsiewicz és a Hodanovicz neveket, de még véletlenül sem a Noszdroviczki, Nozdroviczky, Nazdroviczki, Nazdravicki stb. verziókat, amik simán lehetnek ugyanannak a névnek a különböző írásmódjai, elírásai. Pedig külön-külön mindegyikre van találat. Arról nem beszélve, amikor egy csomó totál más után az x-edik oldalon hozza megint az eredetileg keresett nevet. Pontosíthatnák a keresőt, legalább lenne olyan opció, hogy csak a pontos találatokat dobja ki, vagy ahol legfeljebb 1-2 betű eltérés van!

freyya Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19084

Nem, ez itt van a felvidéken, a nagykürtösi járásban. Volt Kiskér, meg Nagykér, aztán most már összevonták, és Ipolykér. 

Előzmény: Elar (19083)
Elar Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19083

Kis kér -  ez a szerbiai KISKÉR ?

Előzmény: freyya (19082)
freyya Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19082

Katonai lajstromokat hol találok? Van egy dédanyám (Nozdroviczki, házassági anyakönyv szerint Kis Kér, a gyerekei születési anyakönyvében Szécsénykovácsi van megjelölve származási helyeként), akinek sehol nem találom a születési anyakönyvi kivonatát. Szülők Nozdroviczki Antal és Czeleng Erzsébet. Lehet, hogy ő is valami katonai anyakönyvben lesz? Néztem már a környéken az összes falut, összes felekezetet, de sehol semmi. Kerestem a szülők házasságát is, meg születési anyakönyvekben ugyanettől a szülőpárostól származó gyerekeket, de sehol semmi. Valahol 1865 körül kellene lennie, de 1850-75 között mindent átnéztem. Az 1888-as házasságnál 23 évesnek írják. 

Henri Wintermans Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19081

Segítségednek köszönhetően rögtön meg is találtam a halálesetet, és bizony jól sejtettem, hogy hol kell keresni: az illető 1896. január 19-én halt meg 40 évesen, "szervi szívbaj" következtében.

Előzmény: Prelleg (19078)
Elar Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19080

Sajnos nem tudom a pontos csapattestet, csak annyit, hogy katona volt. Illetve egy úriembernél megtaláltam a családfáján és oda beírta, hogy tüzértiszt - de nem tudom honnan van ez az adata

Josephus Schaffarz az illető. Megvan a születésije (Dubicko 1794.05.23) illetve a halottija (Lipótváros, 1853.06.23).

Eddig két gyereket találtam hozzá Ferdinandus (ükapám 1837.04.05 - ez a dátum a házasságijába volt utólag beírva, Pesthinum születési hellyel)  illetve Catharina (talán 1834 szintén Pesthinum)

Azért lenne jó megtalálni, hogy hova lettek anyakönyvezve, mert akkor az esetleg többi gyerekre is ráakadnék.

 

Az FS-en megnéztem pár katonai anyakönyvet de azokban nem voltak. (Illetve végignéztem -elvileg- az összes polgárit)

 

Előzmény: Prelleg (19078)
Henri Wintermans Creative Commons License 2018.10.10 0 0 19079

Prelleg, hálásan köszönöm a segítséget!

 

Jó ideje nyúzom már a FamilySearchöt és más forrásokat, csinálom a saját (magyar) és a feleségem (kanadai, amerikai, ír, stb.) családfáját, de erre az életben nem jöttem volna rá. :D

Előzmény: Prelleg (19078)
Prelleg Creative Commons License 2018.10.09 0 0 19078

Henri Wintermanshttps://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GTM4-9HB?i=243&cc=1452460&cat=779189

Elar: A katonaállítási lajstromban, ha fennmaradtak a család lakhelyén, megpróbáltál már utánanézni az apának? És az is lehet, hogy a gyerekek születésekor nem a békehelyőrségében tartózkodott az ezred.

killbill1980: Én „ut pratenditur”-t tudom kiolvasni belőle, valamint az NB.-t (talán nota bene) és a ’nunc’-ot.

bubbliekislany: Leginkább az idősebb családtagok tudnak ebben segíteni. + kutathatósági határon belül vannak a negyvenes évek árvaszéki iratai. Az egyetlen kiindulási pont, ahogy azt freyya is írta, a szülők házassági anyakönyvi bejegyzése, feltéve, hogy volt esküvő.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!