Keresés

Részletes keresés

vagiaap Creative Commons License 2009.09.25 0 0 4507
A nyelvtanfolyamot a cég szervezi, a amelyik a munkáltatóm lesz. Azért csak lesz, mert még csak az interjún vagyok túl, az sikerült, de még munkaszerződést nem írtunk. Október első hetében indul a nyelvtanfolyam Budapesten, heti egyszer két óra intenzitással, és ha meg lesz a kiutazás pontos dátuma, akkor indul egy három hónapos intenzív tanfolyam, ami napi nyolc óra nyelvtanulást jelent. Szintén Budapesten. És ha minden jól megy májusban utazunk. (Én már holnap mennék):)
Előzmény: kismammut0909 (4499)
DuJoe Creative Commons License 2009.09.25 0 0 4506

Szia Vanessa!

 

A jogosítványcserét hogyan kell lebonyolítani? Még nem sürgős, de előbb-utóbb sort kell erre is kerítenünk. Otthon az Okmányiroda készíti el a fényképet hozzá, úgy sejtem itt ez nem így megy. Nomeg mennyibe kerül és mennyi ideig tart?

Az autónkon egyébként már nekünk is svéd a rendszám, de azért nem "kapkodtuk el" a dolgot.

Véleményem szerint ha valaki úgy dönt hogy itt marad (ez vagiaap-nak szól természetesen), a regisztrációra sort kell keríteni, de ha még nem biztos ebben akkor nem kell elkapkodni. Merthogy a "visszahonosítás" rengeteg pénzbe kerül odahaza. It ezt megúsztuk vizsgával együtt kb. 50e Forintból, ugyanez Magyarországon -gyanítom- ennek többszöröse.

A másik kérdésem Vanessa az lenne, hogy Te mint nagy titkok tudója, mit ajánlasz a rétesliszt helyettesítése ügyében? A süteményreceptek jelentős része ezt ajánlja, de -ahogy korábban írták- itt ez nincs. Lektor -is- próbált segíteni, de aztán kiderült, hogy amit ő annak gondolt, az nem rétesliszt.

Én, mint hemma pappa elkezdtem a kísérletezést, de nem szeretném ha ennek maradandó nyoma maradna a családomon:)))

 

Szia:

DuJoe

Előzmény: Vanessa_ (4504)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.09.25 0 0 4505
Buszsöföröket szinte mindig keresnek. De nem egy leanyalom munka itt. Eleg sok a problema:(
Előzmény: kismammut0909 (4502)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.09.25 0 0 4504

Szia:)

 

32000sek brutto, az nagyjabol eleg egy szerenyebb eletre ket embernek, ha lakasban  lakik az ember. Az etelarok nem masabbak, illetve csak egyes cikkek/kenyer pl/ eseteben mint otthon. Az alkohol viszont sokszorasa a magyarnak. En ruhakat mar nem veszek Mo-n mert itt annyi a learazas, hogy joval olcsobban jövök ki. / ww.catalog.se / pl, ha mondjuk kicsit körbeakarsz nezni. A magyar jogsi teljesen jo, de ha huzamosabb ideig itt akartok maradni, en ajanlom, hogy csereljetek svedre. Csak a biztositas miatt. Elvile az autot nagyon gyorsan "honositani" kell, de szerintem ha nem teszitek es nem törtenik semmi galiba /baleset, egy alapos rendöri ellenörzes/ akkor nem nagyon gond, ha nem teszitek. Maganvelemnyem szerint azonban jobb, ha honositjatok. Az ördög nem nagyon szokott aludni alapon:)

Előzmény: vagiaap (4496)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.09.25 0 0 4503
közben a parom szolt, hogy a www.bytbil.com   sokkal jobb ha kocsit keresel.  Egyebkent szivesen:)
Előzmény: kismammut0909 (4498)
kismammut0909 Creative Commons License 2009.09.25 0 0 4502

Szia!

 

A "nehéz munkát találni"-t csak a szállodaiparra irtad?

 

Érdeklödnék, hogy kamion és buszsoför munkakereséssel  kapcsolatban nincs e valamilyen tapasztalatod vagy bárkmelyik fórumozónak?

 

14 év rutinnal alap svéd nyelvtudással szted milyenek a kilátások?

 

Válaszod elöre is köszi!

Előzmény: lektor (4500)
lektor Creative Commons License 2009.09.25 0 0 4501

Azzal egeszitenem ki, hogy a magyar hetkoznapokhoz kepest Svedorszag barmely pontja maga a dogunalom...;)

nem akartam ezzel riogatni.:)

 

Azert itt is vannak problemak...pl 2hetente jar csak erre a fagyisauto...a vandorcirkusz is johetne surubben...;DDD

nincs szerencséd. nálunk hetente 2x jön minimum, és mindig felriadok a hangjától mert olyan hangos. :)

 

egyszer voltam vándorcirkuszban a 90-es évek elején mikor a fiam még kicsi volt.

hát mit mondjak..., nem volt feldobódva. ennyi volt az itteni cirkusz élmény.

Előzmény: Törölt nick (4495)
lektor Creative Commons License 2009.09.24 0 0 4500

az igazság az, hogy elég nehéz munkát találni, (bár én a szállodai esélyeket nem ismerem)gondolom a párod tud tud angolul, mert az alapvetö a szállodai munkáknál.

 

 

kb. a levonás a havi fizetésböl, a legalacsonyabb 

31801 - 32000 7702

és a legmagasabb

32001 - 32200 9908

e két összeg között variálódik. az adó a lakóhelyedtöl függ, hogy melyik önkormányzatban laksz.

Előzmény: vagiaap (4496)
kismammut0909 Creative Commons License 2009.09.24 0 0 4499

Szia!

 

Megkérdezhetem, hogy milyen módon tanulod a svéd nyelvet?

Előzmény: vagiaap (4496)
kismammut0909 Creative Commons License 2009.09.24 0 0 4498

Szia Vanessa!

Köszönöm a linket sokat segitettél. :)

Előzmény: Vanessa_ (4492)
DuJoe Creative Commons License 2009.09.24 0 0 4497

Ami az autót illeti, ha kitelepülsz és nem látogatóban vagy kint, akkor elméletileg (!!) egy hét után regisztrálnod kell és meg kell szerezned a svéd rendszámot. Miután azonban a schengeni határokon belül szabadon jársz-kelsz, nincs nyilvántartva, hogy mikor érkeztél Svédországba.

A ravasz külföldi azt mondja a rendőrnek -ha kell-, hogy épp most érkezett az országba. Persze azért a magyar költségeket (kötelező, súlyadó) nyilván fizetni kell.

 A magyar kötelező-biztosítás és a jogosítvány érvényes itt is, mint minden eu-s országban. Ha van Cascod annak viszont érdemes utánajárni, milyen feltételek alapján fizet a biztosító. Nehogy esetleg kizáró ok legyen a -huzamos ideig tartó- külföldön tartózkodás.

 

Szia:

DuJoe

Előzmény: vagiaap (4496)
vagiaap Creative Commons License 2009.09.24 0 0 4496
Köszönöm szépen a válaszokat!

Egyébként gyógyszerész munkáról lesz szó, és ez az összeg az én fizetésem lesz. Csak amíg a párom nem talál munkát, addig egy fizetésből kell élnünk. Ő szállodában szeretne elhelyezkedni, mert abból van diplomája de először bármi jó lesz. Szerintetek mennyi eséllyel tud majd munkát találni. Addigra kb. alap szinten fog beszélni svéd nyelven. Milyen fizetésre lehet számítani pl. szobalányként?
Ha ki szeretnék vinni autót magammal, azt használhatom-e kint huzamosabb ideig, vagy tetetni kell rá svéd rendszámot? Elfogadják a magyar jogosítványt, és a magyar biztosításokat?
Köszönöm szépen a linket, de egyelőre még semmit nem értek belőle, de remélem egy fél év múlva már fogok.:)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.24 0 0 4495
Azzal egeszitenem ki, hogy a magyar hetkoznapokhoz kepest Svedorszag barmely pontja maga a dogunalom...;)
Azert itt is vannak problemak...pl 2hetente jar csak erre a fagyisauto...a vandorcirkusz is johetne surubben...;DDD

Viszont, tegnap veletlenul beleneztem az IDOL c musorba, es jonehanyszor tatva maradt a szam...elkepesztoen jok a fiatalok...ez amolyan enekes csillag szuletik szeruseg, csak az otthoninal fenyevekkel jobb a felhozatal...mindenkinek ajanlom...tv4
Előzmény: lektor (4494)
lektor Creative Commons License 2009.09.24 0 0 4494

a vidéki élet azoknak akik a városi élethez vannak szokva elég unalmas, de azt hiszem, hogy ez nem ország függö. viszont a magyar vidéki élethez viszonyitva lényegesen jobb, persze attól függöen, hogy kinek mi a lényeg. aki a nyugalmat szereti annak nagyon jó a svéd vidék.

32 e. korona elég 2 fö részére, vannak akik kevesebböl élnek, pláne ha vidéken lesztek még olcsóbb is a városhoz viszonyitva. a 32 e. kr.jó fizetésnek számit 1 fö részére, persze foglalkozástól függöen. az orvosi kezdö fizetésnek felel meg a fenti összeg, ami csak emelkedik a késöbbiekben.

 

nézd meg ezt az oldalt, ha valamit nem értessz akkor kérdezz.

 

http://www.skatteverket.se/skatter/skattetabeller.4.18e1b10334ebe8bc80005221.html

Előzmény: vagiaap (4493)
vagiaap Creative Commons License 2009.09.24 0 0 4493
Üdv mindenkinek!

Úgy néz ki, hogy költözünk a párommal Svédországba tavasszal. Megtudná-e valaki mondani, hogy milyen a vidéki élet(Stokholm, Göteborg, Malmö kivételével bárhol) ott kint? Milyen megélhetési költségekkel kell számolni? Kb 32000 SEK(bruttó) havonta elég-e két főnek, és ez milyen fizetésnek számít ott kint? Esetleg tudna-e valaki egy svéd adókalkulátor honlapot ajánlani nekem, mert én még nem találtam. Előre is köszönöm a válaszokat.
Vanessa_ Creative Commons License 2009.09.23 0 0 4492
Nagymertekben:) de van egy oldal, ahol nagyjabol utana tudsz nezni. Majd megkerdezem eletem ertelmetöl, melyik oldal az. Bar asszem biztositonkent nagyon valtozatosak a dijak is. Az adot tutira meglehet nezni a neten, hogy mennyi. Mi egy Audi A6-ra, sved jogsi mellett 5600 Sek /ev-et fizetunk. Egyebkent ha nem sved a jogsid, akkor magasabb a biztositas is.
Előzmény: kismammut0909 (4491)
kismammut0909 Creative Commons License 2009.09.22 0 0 4491

Nagyon szépen köszönöm!

Tündér vagy! :)

Annyit még kérdeznék ha esetleg tudnál válaszolni, hogy a biztosítási dijjak milyen mértékben mássak kb mint magyarországon?

Előzmény: Vanessa_ (4490)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.09.22 0 0 4490
Vanessa_ Creative Commons License 2009.09.22 0 0 4489

Blocket.se

 

bil

Előzmény: kismammut0909 (4488)
kismammut0909 Creative Commons License 2009.09.22 0 0 4488

Sziasztok!

 

Segitséget szeretnék kérni svéd használtautós oldal címével kapcsolatban.

Válaszotok elöre is köszi!

Kismammut 

lektor Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4487
köszi, kipróbálom. mikor megjelent a lidlben a kvarg akkor vettem egyszer, de nem nagyon izlett. amit mondassz az jónak tünik. :)
Előzmény: Vanessa_ (4486)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4486
r javaslok egy teljesen egyszeru modszert, amivel szinte a magyar turoval azonos minösegu turot nyerhetunk. Vegyetek a Lidl-ben qvark-ot /nem tuti, hogy helyesen irtam le/ Majd tegyetek egy suru szövesu, tiszta konyharuhaba. Logassatok fel a mosogato, vay eppen egy tal föle es hagyjatok egy ejszakat kicsepegni. En meg is szoktam kicsit nyomkodni amkor eszembejut. Szepen kicsepeg egy csomo savo, es megkapjuk a lenyegesen szarazabb turot. Ha többször kinyomkodja az ember, akkor megszarazabb lesz. 50dkg-os csomagokban lehet a LIDL-ben venni es ha olyan majdnem magyarosra kicsepeteti az ember, akkor ugy 25dkg lesz a fel kilobol.
Előzmény: lektor (4484)
lektor Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4485
lehet, hogy a grovmjöl felel meg a réteslisztnek?
Előzmény: Lucilla (4481)
lektor Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4484
mi is mindig kesoval esszük a túros tésztát és kifejezetten izlik. eleinte még filmjölkböl csináltam a túrót, de aztán elkényelmesedtem.:)
Előzmény: Lucilla (4482)
lektor Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4483
igazad van, én nem vagyok annyira járatos a sütésben, a csomagoláson feltüntetett információból gondoltam, hogy ez lehet a réteslisztnek a megfelelöje. az anyósom mikor kijön, mindig hoz magával lisztet mert azt mondja, hogy az ittenit nem tudja használni, ha sütni akar valamit.
Előzmény: Lucilla (4481)
Lucilla Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4482
Egyébként tényleg jók a svéd tejtermékek, a 40 százalékos tejszín például fantasztikus, és otthon ilyet sehol sem lehet kapni. Mi egyébként most álltunk fel az asztaltól, ahol túrós tésztát ettünk, kesoból és pazar volt :-) Túrós sütibe még nem próbáltam, de ami késik, az nem múlik ...
Előzmény: lektor (4476)
Lucilla Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4481
Lektor,
ez nem rétesliszt, hanem inkább a kenyérlisztnek felel meg, némi árpamaláta liszttel (azt hiszem) dúsítva (illetve az ICA most kihozott egy ekologiskt vetemjöl special -t, ez csak magasabb fehérjetartalmú, azaz sikértartalmú búzafajtából van őrölve). A rétesliszt az a grízes liszt elvileg, szóval ha nagyon kell, akkor búzadarából (mannagryn) és simalisztből (vetemjöl) lehetne kikeverni, de én sehol nem találtam ehhez mennyiségi útmutatót. Persze ha a rétesliszt kenyérsütéshez kell, akkor ez a legjobb választás.
Előzmény: lektor (4474)
DuJoe Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4480

Köszönöm a segítséget!!

Egyébként a svéd tejtermékek tényleg sokkal finomabbak mint otthon.

Halkan csak annyit jegyeznék meg, hogy én e miatt is azon szoktam szomorkodni, hogy otthon milyen .... termékeket árulnak. Szemrebbenés nélkül kiteszik a polcokra és el is tudják adni, mert olcsó. (Bár már ez sem igaz teljesen.)

Biztos nem véletlen, hogy  egy átlagos boltban ismeretlen a hazai, több hónapig "jó" tartóstej, viszont a "sima" dobozos tej tényleg eláll akár 5-6 napot a hűtőben. Otthon ez ismeretlen.

Kiváncsi lennék egy svéd mit szólna az otthoni "tejital"-hoz.

 

Sziasztok:

DuJoe

lektor Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4479
 tévedtem, mert ezt nem is tudtam.
Előzmény: Vanessa_ (4475)
lektor Creative Commons License 2009.09.19 0 0 4478

Én meg a tönkölybúza liszt felől keresgélek!

 

 ez speciálisan magyar, nincs svéd megfelelöje, de vannak különbözö liszt keverékek, attól függöen, hogy mit akarsz sütni.

Előzmény: Juditka:) (4472)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!