Keresés

Részletes keresés

krityo1976 Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20969

Sziasztok!

 

Nem tudna valaki egy linket,ahol a sör adómentességi  dokumentumot letudnám tölteni és beküldeni a NAVnak?

Köszönöm!

krityo1976 Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20968

Hello!

 

Olasztól vásároltam egy Pilsner és egy Oktoberfest csomagot.

Hétvégén megfőztem az első söröm.Egy Pilsnert.Több lépcsősen főztem meg.Remélem jól sikerült.Szépen erjed.

A recept amit hozzá kaptam 2 hét erjedést írt,de a Hughes féle könyvben 4 hetet írt.Mennyi ideig hagyjam?

Kell még szűrni palackozás előtt?

Szombaton szeretném megfőzni az Oktoberfest csomagot.Több lépcsőfokosan csináljam ahogy a recept írja vagy elég 65 fokon egy órát ,ahogy a könyv írja?

 

Szeretnék majd egy Ale sört csinálni.Kiválasztottam  a Pale ale-t.

Milyen malátát,komlót,élesztőt ajánlanál hozzá?

Van kedvenc Ale söröd?

Üdv!

 

 

Előzmény: Totka21 (20912)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20967

Köszönöm, nagyon büszke vagyok rá, mindenhol az illatát érzem úgy ráuszult az érzékelésem. :)
Csiriztelenítettem mashingnél 2ml thermostabil alfa-amilázzal (Sternenzim Spritase HiTaA17105 L), anélkül tényleg összeállt volna mint a tapétaragasztó. Szűrés/máslás témában még van sok tanulnivaló (most vettem rozsdamentes fém 1/2" csapokat, majd beépítem vödrök aljába, kiszedhetőre hogy kuktában sterilizálhassam), nagy tésztaszűrőn szűrtem, igen zavaros lett a lé de fermentálás végére leülepedett keményen az aljára, húsz literből sikerült palackozni (átfejtéssel) alig tizenöt litert. Beszerzek rizshéjat meg karragént is nemsokára.

Az élesztő zöme megült a csiriz tetején ahonnan remekül le tudtam szüretelni (sterilizált) hableszedővel, már szépen habosan forr a "kukoricasör" amivel a tritikálécefrét oltom be holnap. Eléggé rizikós volt a dolog, lévén komló és sav nélküli cefréről van szó, de úgy tűnik a lórúgásnyi élesztő tartja a frontot benne. Plusz eltettem még az élesztőből bő egy litert, csipetnyi DAP-pal és kávédarálóban őrölt krumplicukorból készült (sterilre főzött) sziruppal láttam el. Ez egy kísérlet, kiindulva abból hogy a kukoricaszirup mintájára a krumplicukor is keményítőből készített glükóz, spraymalt pótlására próbálom használni élesztőnevelésre. Aztán majd kiderül hogy beválik-e, én ilyen kísérletező mániás alkat vagyok.

25C helyett akkor 20C-ot kap, van többféle hőfokú hőingadozás nélküli helyiségünk. Azért a tritikálécefrére másoderjesztés gyanánt ráeresztem az Uvaferm PM-et (bayanus) meg a szelektált pediococcusomat is, szépen átalakítják szesszé meg tejsavvá azokat a cukrokat amikkel az M20 nem bír el. A PM killer-aktív törzs, szépen megeszi majd a dolgát végzett M20 héjait, a pedio pedig azokat a cukrokat is kikonvertálja amikkel a PM sem tud mit kezdeni. Jó kis csapat ez így együtt.

Előzmény: acerola (20965)
Totka21 Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20966

Maris Otter pl ad eleve tested, de némi carared/caraamber + leheletniy caracrystal sokat segít.

De ha APA-t akarsz, ami ivósabb, annyira nem fontos a test, sőt. Legutóbb főztem egy kis nyári APA-t, kb 98% Maris és 2% caracrystal egy kis szín miatt. Gyakorlatilag az első korttyal már fogy a korsó fele, olyan kellemes lett.

 

IBU: szerintem össz IBU-t kb 40-re lődd be, ha kb olyan 5,5%-s sört akarsz.

Hogy ezt hogy oszd el...mivel ez a stílus a citrusos illatokról szól, én keserűkomlót nagyon keveset raknék, aromát viszont minél többet.

Emlékszem, hogy valahogy 8g-ként adagoltad, szerintem az nagyon kevés, 0 perces forralásra simán menjen 30g, 5 percre is mehet annyi, de legalább 20g.

Ehhez most kalkulátor kéne, de hát valahogy így.

 

Érdemes lehet még odafigyelni a "BU:GU ratio"-ra, ami az OG és IBU arányát számolja.

APA-nál ez 0,7-es átlagérték, de ugye ízlések és pofonok. Mindenesetre az ihatóság érdekében érdemes lehet megfontolni:

http://www.madalchemist.com/chart_bitterness_ratio.html

Előzmény: rootsrocker (20963)
acerola Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20965

Gratula az első sörödhöz. Mivel szűrtél, hogy ez a csiriz nem akadt meg. Tegnap egy 2/3 búza és rozsból álló sört csináltam. Olyan volt mint a tapétaragasztó. BIAB-bal is alig akart kijönni a zsákból. Az enyémben legalább volt egy kis malátahéj. A tiédben úgy látom nincs semmi.

25 fokon én már várnék egy kis rágógumit is, főleg ha ez a környezeti hőmérséklet.

 

Előzmény: Pecabubus (20961)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20964

Maltodextrinnel vagy tejcukorral lehet pl. palackozás előtt testességet állítani ha szükséges.

Előzmény: rootsrocker (20962)
rootsrocker Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20963

Plusz a keserű komló mennyi IBU-t csináljon? Csak Chinookot használok a teljes forraláskor 

Előzmény: rootsrocker (20962)
rootsrocker Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20962

Testet miként tudok növelni, hogy mondjuk az alkohol tartalom ne emelkedjen?

Gondolkozok, hogy rakok hozzá más malátát, de igazából nem tudom, hogy megtegyem vagy sem 

Előzmény: Totka21 (20921)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20961

Lepalackoztam a búzasört (6:2:1 arányban készült búza:rozs:zab alapanyagokból), hát igen elegáncsos lett, banán-szegfűszeg éppen érzékelhető, sikerült tartani végig a megcélzott 17C fokot erjedés alatt. Szénsavat egyelőre odaképzelem hozzá de az íze finom, nagyon jól áll neki a rozs fűszeressége, zab gondolom a bajszonragadósan krémes habért is felel majd, szépen besimul a búza és a rozs közé. Nyak feléig töltöttem a féllitereseket palackozásnál, 29 palackra 110 gramm cukorral.

Főzök egy kis glükózt ma este kukoricából az M20-nak, kipróbálom ezt az élesztőt jövő héten tritikáléviszkihez is azt 25C fokon fermentálom majd, rágógumis észterképzési hőmérséklet alatt. Addig hadd szaporodjon belőle pár liter, elfér a máslóhordóban.

Következő a Simon&Gardunkel lesz (maradék Centennial-lal, később majd Saphir-ral ha elfogy a szuperkaszkád), kevesebb lépcsővel főzve mert abban a receptben nincs malátázatlan gabona:

Plusz előtte fél órás pihenő 45 fokon, Dunkelweizen-ben is jól jön némi szegfűszeg (4VG).
Nagyon mókás dolog a sörfőzés, tetszik. :)
És köszi még egyszer a gyors segítségeket!

Babar66 Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20960

Ha kinézel a kispesti, erzsébeti, mittomén' piacra és beszélsz bármelyik nénivel, bácsival (nem kereskedők, termelők) ők biztosan hoznak neked pár kilót. Általában 60-80-ért megy kilója, 100-ért biztos hoznak.  

(Bár szerintem mostanság túl korán/későn van a tavaszi árpához.)

Ja, és nem biztos, hogy megéri a kínlódást...

Üdv.

Előzmény: Karolb Kissb (20959)
Karolb Kissb Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20959

Üdv, BP-n hol tudok beszerezni árpát, lehetőleg tavaszi/sörárpát, ami kicsírázik? Fel szeretném használni maláta készítéshez, tehát lehetőleg étkezési minőségű legyen.

Előzmény: Smürc (20154)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20958

Akkor hanyagolom az utánoltást.

Előzmény: Totka21 (20957)
Totka21 Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20957

Tuti van.

Előzmény: Pecabubus (20956)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20956

Köszönöm a válaszokat a szódásszifonnal kapcsolatban!
Ma fogom palackozni a búzasörömet, 4g cukorból készült sziruppal fogom a bubit belevarázsolni félliterenként, szerintetek érdemes egy pici csipet száraz borélesztőt (Uvaferm PM) beletenni üvegenként vagy tuti van még annyi lebegő élesztő ami CO2-t készít? Mangrove Jack's M20-al készítettem.

bally4h Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20955

Szeged az jobb nekem. Meg tudod írni mailban, hol vetted és hogy mennyiért a fokolót.

nicknév a végén "h" nélkül és freemail.

Köszi!

Előzmény: Kisgubac (20954)
Kisgubac Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20954

Szegeden én kaptam 0-20-ig mérő cefrefokolót, , mert kb 3 hete Olasznál sem volt fajsúly mérő, kérdezz rá előtte telefonon

Előzmény: bally4h (20948)
bally4h Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20953

Köszönöm a választ! Az zavart meg a mustfokolóknál, hogy volt amelyik csak 10 plato-tól mért, az meg ugye nem jó sörnél... Keresek olyat, ami 0-tól mér.

 

Üdv!

Előzmény: acerola (20950)
jimbo98 Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20952

A karos záró  nálam is három alkalmat bírt ki, ugyan így a menet hagyta el magát, de mondjuk az állandó magasság állítgatás is felhúzott :) A dupla peremes üvegeket ki szelektáltam én is, csak az EURO-1 es üvegeket tartottuk meg. Van itthon 26 mm fekete és az Emily 26-29 mm es lezáróm is mind kettő jól szuperál.

Előzmény: nothingam (20937)
gyapot vfr800 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 20951

Hali!

Valaki ismeri "Ila-t" Komlón?

acerola Creative Commons License 2015.05.11 0 1 20950

Mustfokolót is hadsználhatsz. Az azt mutatja meg, hogy 100g folyadékban hány g cukor van. Ezt hívják brix vagy plato vagy balling skálának. Sörgyáraknál inkább ezt hadsználják. De át tudod váltani a fajlagos sűrűség skálára. 10 plato nagyjából 1.040. Szóval a sűrűség utolsó két számjegyét megkapod ha 4-el szorzod a leolvasott értéket. Ez a konverzió nagyobb sűrűségnél nem pontos. Van erre egy pontos kalkulátor. http://www.brewersfriend.com/brix-converter/

Előzmény: bally4h (20948)
Babar66 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 20949

Szia!

 

Nekem van egy kétkaros, piros. Amíg használtam jól működött, de már régóta csak csatos üvegeket használok.

Ha érdekel pár sörért a tiéd lehet.

Üdv!

Előzmény: nothingam (20937)
bally4h Creative Commons License 2015.05.11 0 0 20948

Hali!

Eltört a fokolóm és nem járok mostanában Pesten. A környéken borászati és gazdaboltban is árulnak különböző fokolókat, mustfokoló, alkohol, stb, de a skálák nekem nem ismerősek.

 

Kérdés, melyik borászati fokolóval tudnám követni a sör erjedését?

acerola Creative Commons License 2015.05.11 0 0 20947

A 60C alatti hőmérséklet lépcsők modern jól módosult malátákkal elhagyhatóak. Az alfa és béta amiláz lépcső pedig összevonható egybe. Lehet persze különbség a két eljárással készült sör között. Ezért mondtam, hogy próbáld ki. 50 fok körül a fehérjéket szabdaló enzimek működnek. Ez a habtartósságot és az élesztő számára elérhető fehérjéket befolyásolja. A hosszabb fehérje láncok azt hiszem a habnak kedveznek a rövidebbek pedig az élesztőnek. Sokkal többet nem tudok erről a témáról mert teljes egészében kihagyom ezeket a lépcsőket. Ha túl sokáig tartod valamelyik pihentetőt, akkor akár a csökkenhet is a habod.

Egy objektív tesztet megérne egyszer. Az egyik barátom több lépcsős cefrézést szokott tartani én pedig egylépcsőset. Akkora különbséget még nem fedeztem fel a söreink között. De megint én nyilván elfogult vagyok. Próbáld ki.

Előzmény: Unnamable (20945)
acerola Creative Commons License 2015.05.11 0 2 20946

Ha benne hagyod a csövet és úgy próbálsz csapolni, akkor csak hab fog jönni.

Én ki szoktam venni a csövet. Lehűtöm,összerázom. Kiengedem a maradék CO2-t és kiöntöm a sört a szifonból. Így elég jól használható.

Előzmény: Pecabubus (20943)
Unnamable Creative Commons License 2015.05.11 0 0 20945

Hát akkor próba lesz belőle. :)

Csak fura volt nekem, hogy kb 2 órás lépcsős cefrézés helyett 1 órára csökken a cefrézés ideje fix hőfokon.

Előzmény: acerola (20932)
Gábier Creative Commons License 2015.05.11 0 1 20944

Szia, igen. Sok hab jön ki :) Én N2O-t szoktam elnyeletni sörlében szódásszifon segítségével, de ekkor a kinyomó csövet és a másik csövet is kiveszem belőle. Literes szifonom van, lassan beletöltöm a 4 üvegnyi sörlevet, majd két habpatront nyomok rá. Öt nap alatt a hűtőben szépen elnyeli a N2O-t. És készen is van a nitrogénes stout, mint a nagyoknál :)

Előzmény: Pecabubus (20943)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.11 0 1 20943

Próbált már valaki ilyet: ha szódásszifonba töltenék kierjedt sörlevet és rácsavarnék egy patron CO2-t akkor működne gettó sörcsapként?

csube64 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 20942

Ha jól tudom, ezeket a dupla-peremes üvegek egyszer használatosak, ezért vékonyabbak.

Előzmény: nothingam (20940)
beatkomornik Creative Commons License 2015.05.11 0 0 20941

Készítettem egy Pliny the Elder klónt.

Palackozás után szépen letisztult, minden a helyén van benne, de valahogy az üvegből kirobbanó komló illat hiányzik, pedig 140 grammal hidegkomlóztam (eredetit persze soha nem ittam, így nincs viszonyítási alapom). Tudom, hogy a palackerjesztés nem ideális az erős komlóaroma szempontjából, az utóerjedés/oxidáció miatt, de a jövőben mit lehet kezdeni ha igazán mellbevágó komlóaromát szeretnék üveges sör esetén? Gondoltam már arra is, hogy másodlagos erjesztőtartályt kéne használni, ahogy a recept is megkívánja (nem tapad bele az élesztősütibe a szétpotyogott pellet), de az olvasottak alapján erről ugyan úgy megoszlanak a vélemények, mint a többlépcsős hidegkomlózás hatékonyságáról.

Van bárkinek bármi ötlete?

nothingam Creative Commons License 2015.05.09 0 1 20940

És tegnap sikerült eltörnöm is vele egy üveget (a kétkarossal) :)

Előzmény: mind_the_gap (20938)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!