Keresés

Részletes keresés

acerola Creative Commons License 2015.05.15 0 1 20985

Ha fent vagy facebookon, akkor ott is üzenhetsz neki. Hirdette itt is. https://m.facebook.com/groups/482100778482409

Előzmény: feriba70 (20984)
feriba70 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 20984

Szia!

Engem érdekelne! Adatlapomon ott az email címem légyszíves vedd fel velem a kapcsolatot!

A tiéd le van tíltva....mitől félsz?feriba70

Előzmény: László M. (20846)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.15 0 0 20983

A Mangrove Jack's M27 Belgian Saison-t osztatlanul dícsérik Homebrewtalkon, vacilláltam hogy a Safbrew Abbaye-t vegyem-e meg tripelhez de végül az MJ mellett döntöttem. Az Abbaye-ra azt írja aki próbálta hogy sokkal alacsonyabb hőmérsékleten dolgozik de nagyon felforrósodik és nehéz kontrollálni, meg hogy nem igazán típusos belga, banános-fűszeres és igen sok kéndioxidot termel.

A MJ Bavarian Wheat M20 nekem nagyon tetszik, mondjuk másik búzaélesztőt nem próbáltam még de 17-18 fokon nagyon szépen, nem tolakodóan de típusosan adja a szegfűszeget-banánt.

Spraymalt hiányában púderre őrölt extra premium pilsner malátával fogom készíteni a startert, tud valaki pontos számokat adni hogy mennyi maláta mennyi víz és mennyi száraz élesztő kell egy jó starterhez?

Előzmény: acerola (20982)
acerola Creative Commons License 2015.05.15 0 2 20982

Ajánlom figyelmedbe, hogy valaki akart maradék sűrítményt eladni. Szerintem még mindig megvan neki. Talán még alkudhatsz is. http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=134653121&t=9158096

 

Ha finom belga sört akarsz, akkor mindenképp valami belga élesztőt vegyél. A belga söröknél nagyon meghatározó az élesztő. Ha beszereztél egy jó élesztőt azt újraolthatod egyik adagból a másikba.

Nagyon jó folyékony élesztők vannak. De szárazból is van pár, személyes tapasztalatom nincs ebben a stílusban. Nekem a következő száraz élesztők tűnnek jónak: SafBrew Abbey, Gozdawa Belgian Fruit and Spicy Ale,  Safbrew T-58

A Beerodalomban azt hiszem mindhárom van. Olasznál csak az utolsó. Még lehet próbálkozni wit élesztővel. Esetleg saisonnal is, de azokból nem tudom milyen apátsági sör lesz.

 

Előzmény: feriba70 (20980)
Totka21 Creative Commons License 2015.05.15 0 1 20981

Nem próbáltam még, egyelőre nincs is tervben, nem vagyok nagy belga sörös.

 

Palackozást én személy szerint az üvegbe tett /fecskendezett cukorral oldom meg.

Előzmény: krityo1976 (20979)
feriba70 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 20980

Üdvözlet!

Lenne pár amatőr kérdésem:

Szeretnék nagy kiszerelésű 25kg-os Apátsági sörsűrítményt majd vásárolni Olaszéknál és abból 200l sört lepalackozni!

Kérdés: pontosan mik azok a hozzávalók amik még esetlegesen kelhetnek hozzá vagy éppen ajánlott ahhoz, hogy jó és finom söröm legyen?
http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_19&products_id=449  ---> ebből az élesztőből van még maradékom, esetlegesen ez jó lenne -e hozzá, ha igen mennyi kell 200l -hez beletennem?

Előre is köszönöm mindenki válaszát

krityo1976 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 20979

Hello!

 

Igen,egy Angol Ale.

Próbáltál már Belga Ale-t? Szereted a belga söröket?

 

A palackozásnál hogy viszed be a szén-dioxidot? Láttam már cukrozással. Vagy esetleg patronnal? Ha patronnal,hogy csinálod?

Az erjesztővörbe? Vagy üvegbe töltve?

 

Üdv!

Előzmény: Totka21 (20976)
acerola Creative Commons License 2015.05.15 0 0 20978

Ez az amerikai wheat élesztő. Még nem próbáltam, de úgy látszik valami semleges élesztővel szokták helyettesíteni. Pélsául us-05.

Előzmény: Unnamable (20977)
Unnamable Creative Commons License 2015.05.15 0 0 20977

Sziasztok!

 

Wyeast 1010 élesztőt melyik élesztővel tudom helyettesíteni? Amit Olaszéknál is lehet venni!

 

KÖszi!

Totka21 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 20976

Elvileg elég, de jódpróbával érdemes tesztelni.

 

Ahogy nézem a rendelt alapanyagaidat, ez egy Angol Ale lesz, ahhoz én nem értek, még sosem csináltam.

Mindent pontosan kimérek természetesen, ahhoz hoyg az ember rendesen receptet tervezzen és kövesse azt, majd később módosítgatni, "tesztelni" tudja, ahhoz nagyon fontos, hogy mindent jól mérjünk.

Én a www.brewersriend.com oldalt használom receptet tervezni.

 

Személy szerint ráálltam egy típusra (AIPA), hogy kísérletezgessek, és megismerjem, mi lesz az a recept, jellemzők, amik az én ízlésemet a lehető legjobban kielégítik. Így elég sokáig csak ilyen söröket főztem. Aminek úgy gondolom a sörfőzők versenyén meg is lett az eredménye.

 

Na persze nem csak ezért csináltam, hanem, mert egyszerűen imádom, és nem tudom megunni az amerikai komlós söröket.

 

De amúgy én úgy hiszem, hogy ahhoz hogy egy-egy sörtípust az ember tényleg megismerjen, alakítgassa, jól le tudja főzni...ahhoz talán rá kell állni arra egy időre.

Lehet, hogy tévedek, és valakinek elsőre megy, de én így gondolom.

üdv

Előzmény: krityo1976 (20974)
krityo1976 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 20952

Hello!

 

Elég egy óra 65 fokon a cefrézésnél?

Előzmény: Totka21 (20970)
krityo1976 Creative Commons License 2015.05.14 0 1 20974

Hello!

 

Hol szoktál alapanyagokat vásárolni?

Megrendeltem a Pale Ale-hoz az alapanyagokat.Sajnos Maris Otter nem volt az olasz oldalán.Pale Ale-t rendeltem,mellé Cara-pils malátát.Komlóból: East Kent Goldingst,Challengert és Styrian goldingsot.

Élesztő:NOTTINGHAM British Ale.

Remélem jó választások voltak.

Mennyit kísérleteztél,mire kialakultak a söreid?

Gondolomra csináltad? Vagy rendesen kimértél mindent?

Kalkulátort használod?

Üdv!

Előzmény: Totka21 (20970)
krityo1976 Creative Commons License 2015.05.14 0 0 20973

Kösz a segítséget!!

Tótikám Creative Commons License 2015.05.13 0 1 20972

Szia! Az előzőhöz még annyit, hogy a főzés előtt három munkanappal kell bejelenteni. Sikeres főzést kívánok!

Előzmény: krityo1976 (20969)
Tótikám Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20971

Az " Első sör " honlapján van letölthető minta.

Előzmény: krityo1976 (20969)
Totka21 Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20970

Hagyhatod 4 hétig is, legalább szépen letisztul. Palackozás előtt lehet szűrni, ha tisztább sört akarsz, de veszélyezteted az oxidációt és fertőzést. Ha 4 hétig hagyod az erjesztőben, azért a nagyja leül a trutyinak.

 

Lehet nyugodtan egy lépcsőn cefrézni.

 

Én az IPA-kat, APA-kat imádom, de ez mind ízlés kérdése.

A fenti két típus erősen komlóhangsúlyos, szóval jó sok amerikai/ausztrál/új-zélandi komlóval kell teletömni.

Malátalapnak egy egyszerű..90-95% Maris Otter (ha van, ha nicns, akkor Pale Ale), némi caraamber/carared/caramünch és egy kis caracrystal esetleg. Ha APA-t főzöl, még egyszerűbb.

 

Előzmény: krityo1976 (20968)
krityo1976 Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20969

Sziasztok!

 

Nem tudna valaki egy linket,ahol a sör adómentességi  dokumentumot letudnám tölteni és beküldeni a NAVnak?

Köszönöm!

krityo1976 Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20968

Hello!

 

Olasztól vásároltam egy Pilsner és egy Oktoberfest csomagot.

Hétvégén megfőztem az első söröm.Egy Pilsnert.Több lépcsősen főztem meg.Remélem jól sikerült.Szépen erjed.

A recept amit hozzá kaptam 2 hét erjedést írt,de a Hughes féle könyvben 4 hetet írt.Mennyi ideig hagyjam?

Kell még szűrni palackozás előtt?

Szombaton szeretném megfőzni az Oktoberfest csomagot.Több lépcsőfokosan csináljam ahogy a recept írja vagy elég 65 fokon egy órát ,ahogy a könyv írja?

 

Szeretnék majd egy Ale sört csinálni.Kiválasztottam  a Pale ale-t.

Milyen malátát,komlót,élesztőt ajánlanál hozzá?

Van kedvenc Ale söröd?

Üdv!

 

 

Előzmény: Totka21 (20912)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20967

Köszönöm, nagyon büszke vagyok rá, mindenhol az illatát érzem úgy ráuszult az érzékelésem. :)
Csiriztelenítettem mashingnél 2ml thermostabil alfa-amilázzal (Sternenzim Spritase HiTaA17105 L), anélkül tényleg összeállt volna mint a tapétaragasztó. Szűrés/máslás témában még van sok tanulnivaló (most vettem rozsdamentes fém 1/2" csapokat, majd beépítem vödrök aljába, kiszedhetőre hogy kuktában sterilizálhassam), nagy tésztaszűrőn szűrtem, igen zavaros lett a lé de fermentálás végére leülepedett keményen az aljára, húsz literből sikerült palackozni (átfejtéssel) alig tizenöt litert. Beszerzek rizshéjat meg karragént is nemsokára.

Az élesztő zöme megült a csiriz tetején ahonnan remekül le tudtam szüretelni (sterilizált) hableszedővel, már szépen habosan forr a "kukoricasör" amivel a tritikálécefrét oltom be holnap. Eléggé rizikós volt a dolog, lévén komló és sav nélküli cefréről van szó, de úgy tűnik a lórúgásnyi élesztő tartja a frontot benne. Plusz eltettem még az élesztőből bő egy litert, csipetnyi DAP-pal és kávédarálóban őrölt krumplicukorból készült (sterilre főzött) sziruppal láttam el. Ez egy kísérlet, kiindulva abból hogy a kukoricaszirup mintájára a krumplicukor is keményítőből készített glükóz, spraymalt pótlására próbálom használni élesztőnevelésre. Aztán majd kiderül hogy beválik-e, én ilyen kísérletező mániás alkat vagyok.

25C helyett akkor 20C-ot kap, van többféle hőfokú hőingadozás nélküli helyiségünk. Azért a tritikálécefrére másoderjesztés gyanánt ráeresztem az Uvaferm PM-et (bayanus) meg a szelektált pediococcusomat is, szépen átalakítják szesszé meg tejsavvá azokat a cukrokat amikkel az M20 nem bír el. A PM killer-aktív törzs, szépen megeszi majd a dolgát végzett M20 héjait, a pedio pedig azokat a cukrokat is kikonvertálja amikkel a PM sem tud mit kezdeni. Jó kis csapat ez így együtt.

Előzmény: acerola (20965)
Totka21 Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20966

Maris Otter pl ad eleve tested, de némi carared/caraamber + leheletniy caracrystal sokat segít.

De ha APA-t akarsz, ami ivósabb, annyira nem fontos a test, sőt. Legutóbb főztem egy kis nyári APA-t, kb 98% Maris és 2% caracrystal egy kis szín miatt. Gyakorlatilag az első korttyal már fogy a korsó fele, olyan kellemes lett.

 

IBU: szerintem össz IBU-t kb 40-re lődd be, ha kb olyan 5,5%-s sört akarsz.

Hogy ezt hogy oszd el...mivel ez a stílus a citrusos illatokról szól, én keserűkomlót nagyon keveset raknék, aromát viszont minél többet.

Emlékszem, hogy valahogy 8g-ként adagoltad, szerintem az nagyon kevés, 0 perces forralásra simán menjen 30g, 5 percre is mehet annyi, de legalább 20g.

Ehhez most kalkulátor kéne, de hát valahogy így.

 

Érdemes lehet még odafigyelni a "BU:GU ratio"-ra, ami az OG és IBU arányát számolja.

APA-nál ez 0,7-es átlagérték, de ugye ízlések és pofonok. Mindenesetre az ihatóság érdekében érdemes lehet megfontolni:

http://www.madalchemist.com/chart_bitterness_ratio.html

Előzmény: rootsrocker (20963)
acerola Creative Commons License 2015.05.13 0 0 20965

Gratula az első sörödhöz. Mivel szűrtél, hogy ez a csiriz nem akadt meg. Tegnap egy 2/3 búza és rozsból álló sört csináltam. Olyan volt mint a tapétaragasztó. BIAB-bal is alig akart kijönni a zsákból. Az enyémben legalább volt egy kis malátahéj. A tiédben úgy látom nincs semmi.

25 fokon én már várnék egy kis rágógumit is, főleg ha ez a környezeti hőmérséklet.

 

Előzmény: Pecabubus (20961)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20964

Maltodextrinnel vagy tejcukorral lehet pl. palackozás előtt testességet állítani ha szükséges.

Előzmény: rootsrocker (20962)
rootsrocker Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20963

Plusz a keserű komló mennyi IBU-t csináljon? Csak Chinookot használok a teljes forraláskor 

Előzmény: rootsrocker (20962)
rootsrocker Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20962

Testet miként tudok növelni, hogy mondjuk az alkohol tartalom ne emelkedjen?

Gondolkozok, hogy rakok hozzá más malátát, de igazából nem tudom, hogy megtegyem vagy sem 

Előzmény: Totka21 (20921)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20961

Lepalackoztam a búzasört (6:2:1 arányban készült búza:rozs:zab alapanyagokból), hát igen elegáncsos lett, banán-szegfűszeg éppen érzékelhető, sikerült tartani végig a megcélzott 17C fokot erjedés alatt. Szénsavat egyelőre odaképzelem hozzá de az íze finom, nagyon jól áll neki a rozs fűszeressége, zab gondolom a bajszonragadósan krémes habért is felel majd, szépen besimul a búza és a rozs közé. Nyak feléig töltöttem a féllitereseket palackozásnál, 29 palackra 110 gramm cukorral.

Főzök egy kis glükózt ma este kukoricából az M20-nak, kipróbálom ezt az élesztőt jövő héten tritikáléviszkihez is azt 25C fokon fermentálom majd, rágógumis észterképzési hőmérséklet alatt. Addig hadd szaporodjon belőle pár liter, elfér a máslóhordóban.

Következő a Simon&Gardunkel lesz (maradék Centennial-lal, később majd Saphir-ral ha elfogy a szuperkaszkád), kevesebb lépcsővel főzve mert abban a receptben nincs malátázatlan gabona:

Plusz előtte fél órás pihenő 45 fokon, Dunkelweizen-ben is jól jön némi szegfűszeg (4VG).
Nagyon mókás dolog a sörfőzés, tetszik. :)
És köszi még egyszer a gyors segítségeket!

Babar66 Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20960

Ha kinézel a kispesti, erzsébeti, mittomén' piacra és beszélsz bármelyik nénivel, bácsival (nem kereskedők, termelők) ők biztosan hoznak neked pár kilót. Általában 60-80-ért megy kilója, 100-ért biztos hoznak.  

(Bár szerintem mostanság túl korán/későn van a tavaszi árpához.)

Ja, és nem biztos, hogy megéri a kínlódást...

Üdv.

Előzmény: Karolb Kissb (20959)
Karolb Kissb Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20959

Üdv, BP-n hol tudok beszerezni árpát, lehetőleg tavaszi/sörárpát, ami kicsírázik? Fel szeretném használni maláta készítéshez, tehát lehetőleg étkezési minőségű legyen.

Előzmény: Smürc (20154)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20958

Akkor hanyagolom az utánoltást.

Előzmény: Totka21 (20957)
Totka21 Creative Commons License 2015.05.12 0 1 20957

Tuti van.

Előzmény: Pecabubus (20956)
Pecabubus Creative Commons License 2015.05.12 0 0 20956

Köszönöm a válaszokat a szódásszifonnal kapcsolatban!
Ma fogom palackozni a búzasörömet, 4g cukorból készült sziruppal fogom a bubit belevarázsolni félliterenként, szerintetek érdemes egy pici csipet száraz borélesztőt (Uvaferm PM) beletenni üvegenként vagy tuti van még annyi lebegő élesztő ami CO2-t készít? Mangrove Jack's M20-al készítettem.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!