Keresés

Részletes keresés

Lacivill Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80171

Mérőről egy fotó kellene 42A-es kismegszakító nincs

Előzmény: Fairlane94 (80165)
Lacivill Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80170

Ha nem hivatalos műhely lesz akkor nincs rá esély.

Előzmény: szakmókus (80163)
sámli_ Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80169

Az, hogy hány amperrel gazdálkodsz, kiderül a mérő melletti kismegszakítóról, nézd meg azt. Mindenképp ki kell építtetned az előírt keresztmetszetű csatlakozást, mert a márkaszerviz másként nem fogja bekötni a tűzhelyed. Kimennek, írnak egy jegyzőkönyvet, kifizettetik veled a kiszállási díjat (jó borsos) majd közlik, hogy jelezd, ha elkészült a csatlakozási hely (tapasztalat).

Előzmény: Fairlane94 (80165)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80168

A villanyészell húzassatok be a konyhába egy külön fix kábelt egy 32A-es kismegszakítóról, ha tényleg 42A a bejövő maximumod. A többi értéke nem számít, majd asszonyka megszokja hogy nem fog full sütőüzem mellett mosni, szárítógépezni és porszívózni is, a multitaszkot csúcsra járatva, miközben te meg a hetrával hegesztenél amíg tölt a kompresszor :)

Előzmény: Fairlane94 (80165)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80167

Ami biztos, a 10amperes kismegszakító után olyan 2-2.5 kW-ot tudhattál kivenni, vagyis a régi 5+1.5kW cuccot vagy nagyon "takarékon" használtad, vagy az a kismegszakító régesrégen nem látja el a feladatát...

 

Ebből a képből sok jóra -ilyen hasból jóslások szintjén- nem lehet számítani, de az általad emlegetett "nagy szerelés" nem a kismegszakítók cseréje(mert az egyszerű és aránylag olcsó), hanem a vezetékek újrahúzása.

 

Arról pedig semmi nem fog ilyen "külső képek" alapján kiderülni, egyalán kell-e, és ha kell, mekkora költségvonzata lehet.

 

 

 

Előzmény: Fairlane94 (80165)
pajaci Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80166

Csak minimálisan nagyobb, valószínűleg nem lesz vele probléma.

Előzmény: Fairlane94 (80165)
Fairlane94 Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80165

Kedves Fórumozók!

 

Elhatároztuk párommal, hogy lecseréljük a villanytűzhelyünket egy újra. A mostani egy német gyármány, 10 éves körüli. Főzőteljesítménye 5500W; sütője 1500W. Konnektoros csatlakozásról megy, akár használható mind a négy főzőzóna is egyszerre (életszerűtlen, nem is szoktuk így használni); leginkább az fordul elő, hogy felül 2 zóna megy, alul meg a sütő, de a kismegszakító sosem kapcsolt még le a terheléstől.

 

Elkövettük a hibát, és előzetes utánajárás előtt (mármint, hogy a lakás hálózata bírja-e) vettünk egy Zanussit, aminek főzőteljesítménye 5800W sütője 1840W. Nyilván márkaszervizzel fogom beköttetni, de megijedtem egy kicsit, mert azt írják a manuáljában, hogy 3*16A kell ha három fázis van, vagy egy fázis, de akkor 32A-es kismegszakító kell.

 

Félelmem az, hogy nagy villanyszerelés kell majd a lakásban. A lakásban (panellakás) levő biztosítéktáblán van egy főmegszakító, ami 42A-os, de a lakás négy részre van szakaszolva, így van három darab 10A-es kismegszakító és egy 16A-es.

 

Ahol a tűzhely lenne a konyhában - és ahol az előző is van - ott az egyik 10A-es kismegszakító "teszi a dolgát".

 

Fentiek függvényében mire számítsak? Kell majd nagyszabású villanyszerelés, vagy lehetetlen így megállapítani?

 

Segítségképpen csatoltam egy képet a biztosítéktábláról.

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80164

Nem kell ehhez _regisztrált_ szerelő a bejövővel semmit sem akar csinálni.

 

Csak rákezdene (jó eséllyel) a regisztrált ember ember a mérőhelyszabványosítás, kerítésre kitevés, stb, stb,  lóf@sz dumára, negyedmillió++ ft, és akkor úgyis ennyiben maradna.

 

Viszont egy igazi villanyszerelő, aki érti is mivan, rohadtul nem ártana, mert a "kollega" rettentő dolgokat ír, földelés ellenőrzése feszültségméréssel, stb, stb, omg!!!

 

A házban méretlen elmenő kanócok után a "dzsumbujban" ugysem fog egy regisztrált emberke keresgélni, ...

5-10 ezerért kiszállással együtt (LOL) meg kb senki.

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (80160)
szakmókus Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80163

Mesterek! Egy meglévő 1fázisú fogyasztási hely amely egy családi házat lát el energiával, arra a helyrajzi számra, az az ugyan arra a telekre lehet-e új 3fázisú 3x10A leágazást létesíteni,úgy hogy az egyfázisú leágazás ne legyen elbontva?

A terv az hogy a jelenlegi műhelyt leválasztanám az egyfázisú fogyasztásmérőről,és a három fázis csak a műhelyt látná el energiával. Az oka hogy van háromfázisú szerszámgépem ami igényli, az 1/3~ frekvenciaváltó pedig csak félmegoldásnak bizonyult.

A 3x10A pedig kevesebb mint 32A ami így olcsóbb lenne. Viszont ha a lakás fogyasztását is az új leágazáshoz illeszteném, egy fázist nagyobb amperrel kellene igényelnem,ami máris több mint 32A.

 Utóbbi verzió olyan 200e körüli összeg lenne.....

Peter atyuska Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80162

Vagy van továbbvíve csak a helyi doboz lecsempézve, ezt a kapcsolónál tudod megnézni. A középső dobozban vannak a kötések 90% ban elkészítve. Gondolkodjál el azon mit és hogyan szeretnél a lakásban ehhez mekkora áram kellene neked és milyen (klima esetén vezérelt átrakható H tarifára) aztán lehet keresni egy helyi regisztrált szerelőt akivel átlehet rágni mit lehet kezdeni és hogyan valamint ez mibe fájna.

Előzmény: pityuk192 (80159)
Peter atyuska Creative Commons License 2017.11.05 0 1 80161

Jaj ... a szolgáltatónak a rendelet határozza meg hogy profilonként mit számolhat csak a szabad piacon van alkudozás, de ott is lekötött és elfogyasztott teljesítmények között van némi pénzbeli különbség. Nehéz átlátni de nem lehetetlen. Sima magán ember soha sem fog a tarifa táblázaton kívül más tarifákkal elszámolással találkozni.

 

A szolgáltatónak és az MVM-nek az a jó h tudja előre ki mikor mennyit fogyasztana. Mint a háziasszony amikor a hétre bevásárol, de jön a gyerek és marha éhes és felborít mindent :) erre a háziasszony valamit lép. Ugyan ezt teszi az elosztásért felelős emberek másként és máshol kapcsolgatnak.

 

És a vezérelt hivatalos nevén B tarifa a leírása a kötelező minimálisat adja meg ezen felül úgy variálnak a hogy akarnak. Vannak pld budapesten olyan trafó körzetek ahol nem kapcsolgatnak folyamatosan mert egy két ipari fogyasztó kiesett és üzemileg nem éri meg a kapcsolgatás.

 

Ha valakit jobban érdekel ez a téma az az MVM oldalát nézegesse.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (80142)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80160

Ki kellene hívni egy közelben lakó regisztrált villanyszerelőt:

- nézzen be a középső leplombált nagy fekete izé (=guman tábla) alá, hátha ott ki fog derülni, hogy tulajdonképpen van földszondád, csak a vezetéke+doboza el lett vakolva

- a rejtve elhelyezett PEN (nulla-föld) szétválasztást hozza ki a leplombált területről mondjuk az elosztód alá, hogy bármikor, plomba bontás nélkül is hozzá lehessen férni ehhez a ponthoz

- ha már ott van segítsen megtalálni azt a pontot (a házban vagy a villanyóra dobozban), ahol a bojleredet ráköthetnéd az olcsó éccakai áramra.

Mindez valószínűleg nem kerülne többbe 5-10eFt-nál.

Előzmény: pityuk192 (80159)
pityuk192 Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80159

Köszönöm a választ! 

A lakáselosztón van burkolat, csak a fotó miatt vettem le. De cserélni akarom, mert egy Fi relét is be fogok rakni.

Az a szürke doboz, ami a szekrényen kívűl van, azon keresztül jön le az órához a szolgáltatói 4 vezeték, csak simán átmenő vezetékek.

Az "éjszakai" áramot nem használjuk, mert nincs tovább vezetve, vagy legalábbis nincs a bojlernél kivezetve (amikor megvettük a házat, akkor átfolyós gáz vízmelegítő volt, de lecseréltem villanybojlerre), ennek kiépítése is tervben van.

A konnektorokat multiméterrel leelenőriztem, a fázis és a föld között is 240 voltot mértem, ebből gondolom, hogy a földelés jó lehet.

Előzmény: Törölt nick (80158)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80158

Azt a lakáselosztót (biztosíték tábla) sürgősen dobasd a kukába, csupasz vezetékvégek állnak ki belőle, diribdarab drótokkal vannak a kismegszakítók kötve, egy trágya.

 

Fel kell tenni egy lehető legnagyobb modern újat ami elfér, abba jöhet a fi relé is, és még hely is marad.

 

Én azt a bojler billenőt is lecseréltetném egy modern forgókapcsolóra, ha kicsit is kell az "éjszakai", illetve kipucolnám a szekrényből a szemre kb 2+ éves port...

 

Hogy a bejövő kötés a doboz mögött a vakolatban lenne, azt kétlem, régebben abban a már üresen árválkodó kerek "lukban" volt, ez biztos...

... most gyanus pl. az a szürke szögletes dobozfedél, ami össze is van repedve az óraszekrénnyel.

 

Illetve, ha az a szürke doboz elmenő kötések (akkor abban mi lehet, tejóisten?!?), akkor a középső, látszólag üres, "céltalan", de roppant gondosan leplombált guman tábla mögött lesz.

 

Hogy földelésed nincs, ennyiből nemtudom honnan veszed, amig nem látsz csak pár mért vezetéket, ez nem derül ki egyértelműen,...

..... a ház bepucolásakor sok helyen bevakolták, járdaépítésnél rábetonoztak a csonkra, stb. 

 

Gyanus, mert a védővezető az egész házban kiépítettnek tűnik (rengeteg zöldsárga külön eljön a kiselosztóig), azt pedig ép ésszel nem köthették úgy, hogy egyáltalán nincs földelőszonda.... ha mégis, az viszont életveszélyes.

 

 

 

 

Előzmény: pityuk192 (80130)
ötfelezős Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80157

Én nem azt írtam?

Előzmény: schlumberger (80154)
ötfelezős Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80156

Ismerős! :) Én is ilyen vagyok.

Előzmény: PETYUS (80153)
pityuk192 Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80155

Sziasztok! Ebben tudna valaki segíteni?

Előzmény: pityuk192 (80130)
schlumberger Creative Commons License 2017.11.05 0 0 80154

Konkrétan: régebben a DCF77-ről vezéreltük, most viszont már évtizede a GPS műholdak idejét követi.

Előzmény: ötfelezős (80152)
PETYUS Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80153

Független a beleérző képességtől, hogy a csillagidő a tavaszpont óraszögét jelenti. A középidőhöz képest naponta majdnem 4 percet siet, vagyis minden csillagnap majdnem 4 perccel rövidebb a középnapnál. Ha a vezérelt áram a csillagidő szerint kapcsolna, az eléggé megbonyolítaná az életet.

Előzmény: ötfelezős (80152)
ötfelezős Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80152

No, hát ha nem volt annyi beleérző képességed, hogy a kifejezéssel azt gondoltam jelezni, hogy igen pontos, akkor kénytelen vagyok kiírni, hogy a több, cézium atomórás jelet sugárzó műholdat egyszerre látó vevővel nanomásodperces pontossággal... 

Előzmény: PETYUS (80151)
PETYUS Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80151

> ... a csillagidőt nézi, ...

 

Azt kétlem.

Előzmény: ötfelezős (80149)
0l0 Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80150

A helyedben előtte rámérnék egy műszerrel a fűtőszál kivezetései közti ellenállásra, hogy tisztán lássak.

Előzmény: kulcsar29 (80143)
ötfelezős Creative Commons License 2017.11.04 -1 0 80149

Mivel a számítógépben vannak bent a csoportok programjai, és a számítógép a csillagidőt nézi, az lenne fura, ha eltérés lenne.

Olyan eltérés volt, az viszont fura, hogy nem szaladtatok bele, hogy átkapcsolt állapot miatt gyenge volt a jelszint, és emiatt elmaradtak parancsok.

Előzmény: még1MbR (80145)
Garfield007 Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80148

Ez komcsi? Nem a Soros-terv?

Sose tanulom meg.

Előzmény: tfe_tng (80144)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80147

"Én monitoroztam itt Budapesten a vezérelt áramot kíváncsiságképpen"

 

Évekig figyeltem én is: minden nap (hétvégén és ünnepnapokon is, éveken át) másodpercre pontosak, órát lehetne állítani hozzájuk.

Hihetetlen, hogy Magyarországon az erőművek völgyidőszakai mennyire nem érzékenyek sem az évszakra, sem a hétvégékre/ünnepnapokra, sem az időjárásra ;)

Előzmény: még1MbR (80145)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80146

"fene se gondolta volna hogy ekkora komcsi vagy :)"

 

Tőlem az egész baloldal elmehet a francba, ők kezdték el a lopást, a korrupciót, az államvagyon magánkézbe átjátszását gombokért.  A jobboldal meg folytatta a dolgot, azóta ők is elmehetnek a francba.

 

"meg ket hozzaszolas es jon a rezsidemon."

 

Van itt a fórumban saját kormány-démonunk, mindig fröcsögteti a nyálát ahányszor valaki bármilyen úton-módon kormányellenesnek értelmezhető bejegyzést eszközöl (még ha nem is az volt a célja)... most még valószínűleg azért nem jelentkezett,mert ezen a hétvégén valószínűleg továbbképzés van nekik valamelyik hegyi szállodában. Majd hétfőn bepótolja: "Mekkkkelek összes bejegyzését mindenki tiltsa le a böngészőjében, mert szigorúan villanyszerelő szakmailag nincsen rajta sapka!"

Előzmény: tfe_tng (80144)
még1MbR Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80145

Én monitoroztam itt Budapesten a vezérelt áramot kíváncsiságképpen... mindig ugyanakkor kapcsolgatják, nincs eltérés egy percet sem és mindig max. 8 óra a napi össz.

Délután mindig 1 órát adják, majd késő éjjel a többit.

tfe_tng Creative Commons License 2017.11.04 0 1 80144

Ejjj, fene se gondolta volna hogy ekkora komcsi vagy :)

meg ket hozzaszolas es jon a rezsidemon...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (80142)
kulcsar29 Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80143

Akkor szerintem megejtek a jövő héten egy fűtőszál cserét. Aztán meglátom mi lesz. És köszönöm mindenkinek a tippeket, tanácsokat, hozzászólásokat.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.11.04 0 0 80142

"Az energia piacosítása az EU-ból jön."

 

Létezik egy olyan EU ajánlás/szabály, hogy az erőművek és az energiaszolgáltatók ne állami kézben legyenek, hanem kerüljenek nyereségérdekelt magánkezekbe?

Ha valóban létezik ilyen, akkor ekkora állatságot rég hallottam. A teljes egészségügyet nem akarják privatizálni? Meg a nyugdíjrendszert? A közutakat? Az általános iskolákat? Mert ezek szintén jó üzletek lehetnek "valakik" számára (akik az effajta bölcs EU szabályokat diktálják a háttérből).

 

"Tök mindegy, milyen nap van, a 7 vagy 8 óra a kötelező."

 

Nen pont 8 óra kötelező, hanem LEGALÁBB 8 óra kötelező. És ha legalább, akkor napi 8 óra felett ugye bármennyi lehetne, csakhogy az az áramszolgáltatóknak nem jó, mert akkor egy icipicivel csökkenne a cégtulajdonosok nyeresége.

Az erőművek persze örülnének (nekik forintban extra nyereség lenne), ha még jobban eloszlana az energiafelhasználás, de a jelek szerint az erőművek nem tudnak elég kenőpénzt összedobni ahhoz, hogy a kormány napirendre tűzze a dolog felülvizsgálatát :)

Előzmény: ötfelezős (80136)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!