Keresés

Részletes keresés

Lilike9 Creative Commons License 2015.02.06 0 0 87951

2 éve kaptam Békefi Józsitól (leanderkert)olyan leander magokat amit egy ismerőse szedett az Atlasz hegységben kb 2000-2500m magasságban. De én már a magból nevelt magoncokat rendesen teleltetem +8 fokon és a magoncok felét próbálom majd kiültetni ha nagyobbak lesznek.

Van belőle majd 10-15db magonc amit szár alapján mindet rózsaszínnek ítélek meg, szerintem nem is lehet más színű ,mert ott ha jól emlékszem csak rózsaszín színben vannak leanderek.

Viszont a Te esetedben megvan az esély,hogy más színben is legyenek "hidegtűrőbb" egyedek. De ehhez persze az is kell,hogy bőven legyen más színben is a kertedben leander ne csak rózsaszín.

 

Magvetést én személy szerint már január végén elszoktam kezdeni, mert adottak a feltételek.

De szerintem vagy Te is olyan tapasztalt,hogy elkezdheted. Sokkal egyszerűbb mint a pálmákat, cikászokat...stb.

Radiátor felett dél-keleti, déli ablakban szoktam keltetni a magokat, készítettem fából egy magasítót a radiátorra, erre tettem rá a dobozt amibe földbe vetettem a magokat.

23-25C fok kell szerintem a magok csírázásához(nem szoktam mérni), ha nagyon melegít a radiátor akkor egy vékony töröközőt szoktam a radiátorra tenni nehogy a magok "megfőljenek".

 

Részletesebb fotókat,tapasztalatokat a következő honlapokon találsz a magvetéshez.

leanderfa.gportal.hu (Leac honlapja)

leandervarazs.gportal.hu (Én honlapom)

leanderegyesulet.hu   (egyesületé)

 

 

ezek már az idei Maresciallo magoncaim

idei vízben csíráztatott majd elültetett Henci magoncok:

 

Előzmény: unartis: (87949)
anblock_italia Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87950

Lehet, hogy lesz köztük hidegtűrő, de ezt hogyan fogod tudni megállapítani? Csak úgy, ha kiülteted őket..., és aztán vagy túlélik, vagy nem..., de sajnálni fogod őket, hisz a "gyerekeid" lesznek:-)

Gondoltam, segítek, hisz oly sokszor és oly sok helyen leírtam már a magoncozás általam preferált formáját, de természetesen az csak egy korai tapasztalat volt, azóta finomodtak a dolgok. De ez mindegy is, jó néhány éve gondoltam egyet, és leírtam a leanderes emlékeimet..., gondoltam, ott biztos leírtam ezt is, de , nekem is meglepetésként, nem:-( Ám azért gondoltam, ha van kedved, olvasd el, ha gyakorlati haszna annyira nincs is, amíg még ilyen hideg van, hátha találsz benne érdekességeket, amikre eddig nem gondoltál:-) Bár elsősorban tényleg nem a gyakorlati ismeretekről szól.

 

http://mierteppenleander.blogspot.hu/2012/02/1987-1991-1994-kellett-egy-kert.html

Előzmény: unartis: (87949)
unartis: Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87949

Szia Lilike9!

 

Megfogadtam a tanácsodat és már le is vágtam, kicsit szét nyitottam  a terméstokot, a magok repítői látszanak.

Mi az az optimális időszak amikor érdemes vetni? Akár most februárban is elvethetem a magokat, vagy inkább márciusban? Milyen meleget igényelnek a csírázáskor? Bocs a sok kérdésért, de még sosem vetettem leandert. Ez meg igazán különleges lesz, mert Atlas az anyukája a magoknak :-), tehát lehet, hogy a magoncok között is lesz hidegtűrő, esetleg más virágszínű hibrid.

Előzmény: Lilike9 (87936)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87948

Köszi az ötletet, de leszoktam a vízben csíráztatásról, mert az én lapát kezeimmel elég macerás az apróságok beültetése, újabban viszonylag kis cserepekbe vetek magokat tizesével a föld tetejére, aztán "megsózom" kaktuszfölddel, hogy épp csak takarja, nekem ez most nagyon bejött, könnyen csíráznak, nincs velük semmi macera.

Előzmény: Lilike9 (87946)
Ely52 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87947

Szívesen.:-)

Előzmény: Bera68 (87943)
Lilike9 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87946

Ha vízben csíráztatsz akkor érdemes egy darabka faszenet a vízbe dobni ez segít megakadályozza (nem minden esetben) a magok berohadását.

Vagy cserélj többször vizet.

Az is előfordulhat,hogy vízben a magok kicsíráznak pár nap alatt de valamelyiknek kell 1-2 hét is.

 

Előzmény: Törölt nick (87940)
Bera68 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87945

Szervusztok!!

 

Ritkán szoktam hozzászólást írni, inkább csak olvasom őket, és igyekszem hasznosítani az itt látottakat, olvasottakat.

 

 

Tavaly év elején én is belelkesültem és vettem magokat. Nagyon sokat segítettek a többiek fotói, leírásai, hogyan is lehet, és kell magoncozni. Végül is vízbe tettem a magokat. Több fajtát is vettem. Nagyon nagy arányban ki is csíráztak, mikor még csak kb 1 cm-es volt, sziklevél sem volt sehol, fogvájóval emeltem ki a vízből, és tettem a föld tetejére. Nagyon vékonyan szórtam rá földkeveréket. Kapott vizet, búrát, hogy legyen párája.  Persze volt úgy is, hogy később kerültek a vízből földbe, kb 3 cm-es növénykék. Hát így borzasztó volt elültetni. Ha jobban megnyomtam a földet, sérült a növényke..... Sokkal egyszerűbb volt a pici csírás magot kezelni.

Hatalmas élményt jelentett. Volt úgy, hogy egy nap többször megnéztem őket, mennyit nőttek.... illetve melyik nem élte túl az ültetést. A megmaradtak csak nőttek és nőttek.  Sikerült télire a magoncoknak jó helyet találnom, jól érzik most magukat. kb 5-öt láttam olyat amelyik elszáradt. 

 

Jó érzés megtapasztalni, átélni a növényekkel mindazt amit addig csak a leírásokból olvastam, és a fotókon láttam.  

A hétvégén meglocsoltam a kicsi növénykéket, és fajtánként figyelgettem a tesókat. Látszik rajtuk, hogy mindegyik más, és más. A magasságuk, a szár színe, a levél szélessége, hossza különbözik.....  Alig várom már a jó időt, hogy felébredjenek.

 

Számomra nagy-nagy segítség minden fotó, és leírás a leák neveléséről. Köszönöm Mindenkinek!!!

 

Erika

Előzmény: Törölt nick (87942)
Lilike9 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87944

Én sem dobom ki minden esetben a satnyább magokat, ami "normálisabbnak" néz ki az megy földbe és azokat aminél felmerül,hogy nem valószínű a csíraképesség azokat vízben próbálom csíráztatni.

Henriett Newding, Barcelona, Toulouse,Érdi vajsáraga,Hunnia kincse, Gotsis Thebe, Gotsis Tantalos......stb mind apró méretű vagy nehezen csírázó magokat nevel, ezeknél aztán amúgy is nehéz eldönteni,hogy melyik csíraképes vagy melyik nem.

Most a Henriett Newding magokat válogattam kétfelé de a "satnyábbnak" ítélteket is vízbe tettem van azok között is pár szem ami kezd csírázni.

Nálam pont a Henci és a Marie Gambetta volt olyan ami hiába nyílt szét a magok szinte összeszáradva simultak a magtokba, úgy kellett kikaparni.

 

De az sem igaz például minden esetben,hogy zöld vagy a nem beérett és szét nem nyílt magtokban csíraképtelen magok vannak/lesznek.

Tavasszal jártam úgy ,hogy a tél folyamán nem érett be pár magtok. Már kipakoltam a leandereket de 2-3 hét elteltével sem volt semmi érésre való hajlama,így hát leszedtem. Felbontottam kikapartam a magokat és elvetettem 20/15 szépen kikelt.

 

 

Előzmény: Törölt nick (87942)
Bera68 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87943

Ely, köszönöm én is a segítséget, így meg tudom nézni a képeket.

 

Erika

Előzmény: Ely52 (87939)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87942

Közben Ely52-nek köszönhetően sikerült megnéznem a képeket, a Maravenne magjaim pont olyanok voltak, mint a Te képeden az életképtelen Nemere magok, csak még a szösz is hiányzott róla, de azért vetettem belőle és szerencsével jártam.:-)

Nagyon jó, hogy tettél fel ilyen képeket, mert a hozzám hasonló amatőrök is  látják legalább, hogy miről van szó!:-)

Előzmény: Lilike9 (87936)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87941

Oké, nálam is működik!:-))) Köszi szépen!

Előzmény: Ely52 (87939)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87940

Nekem volt a Maravenne Petit Red-en 1 magtok, szépen fel is nyílt, de hiába tettem meleg helyre nem történt semmi (ellentétben a többivel), így aztán kibontottam, de egyáltalán nem voltak rajta ezek a szöszök és mindegyik csak egy vékonyka kis pálcika szerű képződmény volt, tehát egyáltalán nem olyan mint a többi mag, nem tudtam, hogy ez normális-e (most se tudom), mindenesetre vetettem belőle, igaz, hogy nagyon rossz aránnyal, de kikelt (20-ból 4 lett),ha átválogatom akkor egy se marad (én mind életképtelennek ítéltem volna), szóval szerintem olyan fajtából ami ritkább, vagy valamiért szeretnénk belőle vetni akkor is érdemes próbálkozni, ha ránézésre reménytelennek tűnik a dolog. :-)

Előzmény: Lilike9 (87936)
Ely52 Creative Commons License 2015.02.05 0 1 87939

Ha a Crrl-t és a jobb oldali shift melletti - gombot nyomod akkor tudsz kicsinyíteni. Legalább is nálam megy.

Előzmény: Ely52 (87938)
Ely52 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87938

Nálam is ez a helyzet.

Előzmény: Törölt nick (87937)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87937

Sziasztok! Nálatok nincs baj a képnézegetéssel? A maiakra ha rákattintok kinagyítja teljes képernyőre, de csak egy része (a bal felső fele) látszik és nem tudom se kisebbre venni, se odébbhúzni semerre, hogy az egészet látnám, vagyis marad kicsiben, vagyis látok, amit látok...:-(

Lilike9 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 87936

Mikor elkezd bebarnulni a tok és szétnyílt, de megvárhatod még a benne lévő magok szinte kifordulnak a tokból.

A képeden látható magtok már jó,leszedhető vidd be meleg helyre és 1 nap alatt teljesen kifordulnak majd a magok a tokból.

A magok szétszóródását megelőzheted ha a tokra húzol egy papírzacskót és rácsipeszeled.

 

 

Magok mérete fajtától függ, de egy magtokon belül is vannak a magoknál méretbeli különbségek.

 

Érdemes átválogatni a magokat, lehet látni és kézzel kitapintani,hogy melyik lehet jobban csíraképes.

 

Előzmény: unartis: (87935)
unartis: Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87935

 

Sziasztok!

 

A Leander magok honnan tudom, hogy mikor értek be, és mikor lehet szedni?

unartis: Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87934

Itt vannak leandereim, ma fotóztam le őket.

 

A baloldali alacsonyabb az 'atlas' mellette a villa romaine fajta, idén kicsit szét kell ültetnem majd mert közel vannak egymáshoz:

 

 

itt van a magtok az atlas-on:

 

 

Atlas nain de tidili:

 

Előzmény: Ely52 (87933)
Ely52 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87933

Szia!

Én az Atlasomat és a Tidilit most tavasszal szeretném kiültetni végleges helyére a kertbe.

Kérlek tavasszal számolj be az eredményről, hogyan vészelte át a tied a telet.

Köszi előre is.

Előzmény: unartis: (87925)
Lilike9 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87932

Ha az időkép előrejelzésének hinni lehet akkor úgy néz ki a tél kitombolja magát az elkövetkező 2 hétben.

Előzmény: Törölt nick (87931)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87931

Úgy legyen, most már ránk férne egy igazi nyár, hosszúnak ugyan a tavalyi is hosszú volt, de  egyébként meg olyan semmilyen volt.

Előzmény: Törölt nick (87922)
Lilike9 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87930

Az idei eddigi leghidegebb nálunk -13.7 volt,ráadásul a dombtetőn lakom ahol azt tapasztalom,hogy valami "szélcsatorna" mehet pont végig az udvaron. Talán azóta javul a helyzet amióta a hátsó telekszomszéd beültette tujákkal a kerítés mentét, ahogy növögetnek felfogják valamelyest a szelet.

Pár éve az is megesett,hogy a szomszédom fél háztetejét levitte a szél és "lerakta" az  mi udvarunkba.

 

2 utcányira ki van ültetve leander az egyik háznál, fekete fólia takaráson kívül nem kaptak mást és kutya baja már 2-3 éve.

Viszont nálam teljes takarás mellett a leander, Kínai selyemmirtusz is teljesen elfagyott, csak 1 mirtusz hajtott ki földalol gyökérről.

Idén a gránátalmára leszek kíváncsi ha kibontom a bebugyolálástól,hogy sérül-e a fagytól.

Előzmény: unartis: (87925)
Lilike9 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87929

Köszönöm szépen, sajnos nálam nem ez fertőzött hanem a CTB -Lockart erre pedig nincs még meg az ESETnek sem a kikódoláshoz való programja.

Előszedtünk minden olyan eszközt amire írhattunk ki tavaly képeket és szerencsére még olyanon is voltak képek amire nem is számítottam. Pár kép kivételével előkerült minden.:-))

 

Előzmény: unartis: (87927)
Lilike9 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87928

Már nem bosszankodom,szerencsére pár kép kivételével le voltak mentve. Valami külső akármit(nem értek hozzá) lehet a laptopomhoz csatlakoztatni, azon megvoltak a képek szerencsére.

Meg tettem egy "időutazást" a fórumon és a fent lévő képeket lementettem újra. Most legalább 3 különféle eszközre mentegettem a képeket így ez nem fordulhat elő még egyszer,hogy valamim eltűnik:-)).

Előzmény: anblock_italia (87923)
unartis: Creative Commons License 2015.02.04 0 0 87927

Kedves Lilike9!

 

Lehet, hogy van esélyed visszaállítani a kártételt amit ez a vírus okozott, ezt találtam itt:

 

http://yszerviz.hu/virusirtas/cryptorbit-es-a-howdecrypt-virus-eltavolitasa/

 

Én kiírom a fotómat, így biztonságban lesznek.

Előzmény: Lilike9 (87914)
unartis: Creative Commons License 2015.02.03 0 0 87926

Az "Atlas"leanderünk 2014 nyarán virágzott, majd őszre magtokot hozott, ami most is rajta van, kicsit szétnyílt és megbarnult, mikor érdemes belőle eltávolítani  a magokat mikortól mondhatni, hogy érett a mag? Ezekből a magvetés után kikelők gondolom hibrid növények lesznek, mint  a magoncok általában, tehát Atlas X valamilyen hibrid.

Előzmény: unartis: (87925)
unartis: Creative Commons License 2015.02.03 0 0 87925

Sziasztok!

 

Még 2013-ban vettem H. Marianntól két hidegtűrő leandert(Villa Romaine, Atlas) illetve tavaly még egy fajtát(Atlas nain de tidili), ezeket bedobtam a mély vízbe, most  a kertben telelnek, eddig látható elváltozás nélkül, köszönik jól vannak. A töveket lombbal vettem körbe, a leghidegebb időszakot vékony és száraz lomb réteg alatt vészelték át(leghidegebb időszak eddig -12 c° volt éjszaka), amit mostanra le is szedtem róluk, csak a tövüknél maradt, a helyük elég védett mert osztott telkünk van, a szomszéd épület 6 méterre van a házunktól itt vannak a leanderek egy sávban kiültetve más mediterrán jellegű növények társaságában. Remélem, hogy ez  a teszt tavasszal pozitív eredménnyel fog végződni.

anblock_italia Creative Commons License 2015.02.03 0 0 87924

Amilyen tempóban leázunk, ezzel talán előbb, utóbb mindenki próbálkozni fog. Itt azért voltak kemény hidegek, és szerencsére hely is van. Igaz, én a legnagyobbakat nem kinn hagytam, hanem elajándékoztam, és ott az első fagyokban még kinn voltak..., na majd tavasszal meglátjuk.

Előzmény: Törölt nick (87916)
anblock_italia Creative Commons License 2015.02.03 0 0 87923

Ó, hát ez nagyon hatalmas bosszúság lehet! Én rengeteg külföldi oldalt nézegetek, de ilyen jelleggel sosem volt gondom. Mondjuk van külső eszközünk, de az idén még nem nagyon használtam. Én leginkább attól félek, hogy a gépem tönkremegy, de eztán már mástól is félni fogok.

Előzmény: Lilike9 (87908)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.03 0 0 87922

A nevem napján pl. igen jó idő volt, ami a népi jósda szerint, hosszú nyarat, bő termést ígér.. szóval......:-)

Majd meglátjuk..

Előzmény: Törölt nick (87920)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!