Keresés

Részletes keresés

lükepék Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10753
eltevedesre nem nagyon van lehetoseg, de ha a jelzett uton kivulre mennel barhova, eselytelen vagy a terkeppel. :) de sok a falu, a farkasok nem falnak fel..
Előzmény: Vlaszij (10752)
Vlaszij Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10752

Köszi:)

 

majd akkor keresgélek egyet....

 

csak ott van valahol:)

 

cserhát térkép.. ja én is előre tartok tőle.. egész cserháton végig.. kíváncsi vagyok hányszor fogok eltévedni:)

Előzmény: lükepék (10751)
lükepék Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10751
asszem megprobaltuk megkeresni, amikor arra kekeztunk (efemm, Rita, Lutak), fel is masztunk valami kurva nagy dombra Ritaval de nem vagyok benne biztos h az volt. A Cserhat terkep nagyon elnagyolt. :(
Előzmény: Vlaszij (10746)
lükepék Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10750
SZURKOLUNK!!
Előzmény: emgergo (10747)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10749
Elküldtem áramvonalas futárszolgálat keretében a Drégelyvár bejáratánál talált karcolat képét!
Előzmény: Optika (10739)
padler Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10748
Kösz:)
Előzmény: Víz (10745)
emgergo Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10747

"Nekem egyébként, több Encián útvonalleírás nehezen követhető a mai térképeken. Ilyenkor, ha meglátok olyat, hogy "nem kötelező ám a műút", meg "árkon-bokron", akkor rögtön élek vele. :-)"

 

Mér' egyébként nem? ;-)

 

Holnap államvizsga és felszabadulok. Ha van vmi túraterved, át tudod mailben küldeni? (mondjuk szeptemberig).

Előzmény: Optika (10737)
Vlaszij Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10746

Országos kék.

Hollókő elött.

Pusztavárhegy meg egy sima földvár..

 

Valamitlehet tudni róluk?

 

 

Víz Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10745

Bizony, a Mecsek legszebb részei közé tartozik a Nagy-mély-völgy, feltétlen!

Ott mindig béke van! Persze "ókor-máskor" lehet kicsi "Víz-nesz", de csendben szoktam lenni az erdőben, mert az a saját hangjaival teljes. Ide érdemes évente többször, ha mód van rá, havonta elrándulni. Mindig más arcát mutatja, mindig más sajátosságával ejti rabul a túrázót. A Kánya-forrás (és Mariska-forrás) meg kihagyhatatlan. Egyébként a két völgy össze van kötve, a Kányától - az Anyák-kútjáig vezet egy jelzett ösvény. Hogy legközelebb ne hagyj ki semmit amit itt feltétlen látni kell: Indulj a Kőlyuki betérőtől - Cifra-malom - Bikfa-forrás - Cserkész-forrás - Kőlyuk-bg - Kánya-forrás - Mariska-forrás (ideális pihenőhely, kaja) - Anyák-kútja - Melegmányi mésztufagátak vízesése - Melegmányi-forrás - Páfrányos - Mánfai templom - Kőlyuki betérő. Kellemes, könnyű túra, Páfrányostól egy rövid kaptatós emelkedővel. Idősebbek is elkezdhetik!

 

Üdv: Víz

Előzmény: padler (10718)
HEV Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10744
Köszi, javítva.
Előzmény: kvte (10743)
kvte Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10743

HEV

 

Zoli, a belinkelt lapon Fodor Péter emil-linkjében benne maradt egy szóköz a mailto: után. Így vissza fogja dobni a szerver, ha valaki írna neki.

 

 

kvte

Előzmény: HEV (10734)
asciimo Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10742
nem mondom, nem rossz a rajz. Azt hiszem hasznos lesz, ha erre a reszre tevedek!

Előzmény: HEV (10734)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10741

Üdv, Optika!

 

No, látod, mint lentebb írtam, meg sem kíséreltem Tamásvárat és a Pléskát, pedig a hegy lábánál jártam. Egy könnyed kisvasutazás + pancsolás sörözéssel váltotta ki a további 2x3 pöttyöt :-))

Gondolkoztam már azon is, hogy megszerzem a jelvényt, aztán ettől függetlenül felkeresem az összeset. De az már nem 100%-ban ugyanaz, "csak" egy túra :-))

A cél és az izgalom, az az igazi!

Rendben,  elküldöm, mit láttam Drégely váránál. Egyébként csak a karcolt tábla volt meg, a többnyire fehér alapra festett piros pöttyök nem.

Előzmény: Optika (10738)
Güsziológus Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10740

VÁRTÚRÁK

Aynard vára

 

Túl a 120-on, minden ráadás vár leginkább élmény.

Így volt ez szombaton, a Peremtúrán.

Efemm leírta a lényeget, de a várnál talán érdemes egy kicsit "elidőzni".

 

A váras honlapon sok információ található a várról, és ami a legfontosabb, van GPS adat is.

Ezt felhasználva, Ryan hathatós segítségével, sebészi pontossággal közelítettük a csúcsot.

Egy hatalmas farakás volt a S- jelzésű úton. Innen a GPS szerint a távolság 200 méter volt. Mint később kiderült, a leküzdendő szint kb. 60 méter. 10-20 méterenként korrigáltunk (pihentünk), és pár méterre a csúcstól értük el a nyerget. Ezen glasszálhattak elődeink a két vár (torony?) között.

 

A mászás meglehetősen könnyű volt, egy írtás szélén haladtunk felfelé. Volt aljnövényzet, de nem tette lehetetlenné a haladást. A kidőlt fáknál lehetett támaszkodni. Egy ösvényféle is volt, de az nem fölfelé ment:o(

Először a nyugati dombon jelezte Ryan, hogy a távolság 0 méter. Sajnos, kilátás nem volt.

Pedig fontos lett volna, Zsámbékon a lelkes "pontőr" azt mesélte nemrég (a töki románkori templom becserkészését mgelőzően), hogy a zsámbéki templom és Aynard vára között azért épült a töki templom (román kori!), hogy lehessen kommunikálni. Állítólag légvonalban 9 kilométer a távolság, és a mai romtemplom "irányban" van. A romtemplomtól ez az állítás igaz volt, bár akkor úgy véltem, hogy a vár a baloldali csúcson van.

 

Mivel a térkép gyakorlatilag használhatatlan, se szintvonal, se magassági pont, kissé elbizonytalanodtam.

A nyereg egyértelmű, de sáncárkokat ne láttam. Igaz, meleg volt.

Nagyon zavar, hogy a közelben van még egy csúcs is. Ez a Zsámbékról látszó kettős csúcs közül a baloldali. A vár és a másik hegy között mély völgy van, nem próbálkoztunk.

 

A GPS szerint tehát a "várban" jártunk, a távolság az úttól (ismétlés a tudás anyja) 200 méter, a szint 60 méter. Eléggé jellegzetes a pont, ahol felfelé indultunk, bár könnyen lehet, hogy GPS nélkül nem találnám meg. A váras honlap szerinti jelzett út a valóságban kissé másnak tűnt.

 

Járt már fenn más is?

 

Más.

Elolvastam a "szakirodalmat".

Ebben az áll, hogy a hegy neve: Ajnát-hegy. Nem Zajnát, Ajnát.

Lehet, hogy egyszer a térképen is az igazi neve lesz?

És a csúcsot is fel fogják tenni, magassági adattal?

Az már csak hab lenne a tortán, ha a S- jelű út végig jelzett lenne!

 

VadMalacnak köszönet a túra lehetőségéért!

A vár kedvéért azt hiszem, nem küzdöttem volna a kukoricásban, harminc fokos hőségben.

Optika Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10739

Jajj, ne má' ! :-( Pihenj rá egyet, aztán mégegyszer. Én notepad-szerű szöveges állományba szoktam először bepötyögni, mert gépfüggetlen és nem szemetel bele, mint a word. Az Index elszáll, a txt megmarad, nem így van a mondás? :-)

Előzmény: lutak (10733)
Optika Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10738

Vagdalthús!

 

Van ám itt a topikban egy olyan évek alatt kialakult gyakorlat, hogy "ide nekem az összes börzsönyi várat!" :-) Jól éreztél rá itt a mozgalmi maximalizmusra. Akkor tettünk kivételt, ha féltünk, hogy elfogy a díjazás vagy változnak a feltételek, ekkor jött az utólagos teljesítés. Ritka az is, hogy ne kelljen valamelyik várért többször visszamenni, tehát ez is már-már alapfeltétel. :-) Paphegy mellett jó móka lesz még a Pléska - Felsőtamásvár. Nekiindulás előtt olvasd a tavaly május-szeptember közötti beírásainkat. Az új füzet végén van még +2 (titkos) vár? Drégelyvár kódját privát mailben egyeztethetnénk, évek óta szivatják a túrázót a lekaparással és átragasztással. Ha jól emlékszem Döme topiktásunknak is itt volt problémája, kérem levélben keressen, különben mindig elfelejtem eljuttatni.

Előzmény: Vagdalthús (10731)
Optika Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10737

Kicsit egyéni módon "teljesítettem" ezt a túrát, de azt hiszem ennek a mozgalomnak nem az a lényege, hogy kövessük az útvonalat.

 

:-))) Ezen K. Bandi, miközben ezt olvassa, biztos jót vidul. Mondjuk azt inkább, hogy ahogy mi csináljuk (a terep megismerése keresztben-hosszában), az még bőven belefér a tűréshatárba. :-)

Nekem egyébként, több Encián útvonalleírás nehezen követhető a mai térképeken. Ilyenkor, ha meglátok olyat, hogy "nem kötelező ám a műút", meg "árkon-bokron", akkor rögtön élek vele. :-)

Előzmény: Güsziológus (10726)
Güsziológus Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10736

Nini!

 

A túra pénteken délután volt:o(

Több, mint 2 nap telt el azóta:o)

Előzmény: Optika (10735)
Optika Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10735

Güszi!

 

Sok mindenért irigyellek, köztük a hétköznapi túrázási lehetőségekért. De amiért a legjobban, hogy van időd megírni 24 órán belül a szösszeneteket. Továbbra se kímélj minket! :-)

Előzmény: Güsziológus (10723)
HEV Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10734

Fodor Péter az SMTSZ elnökségi tagja végigjárta és térképre rajzolta a DDP teljes Somogy megyei szakaszát , a 25 db térkép kivágás az SMTSZ honlapon látható.

 

http://www.extra.hu/zselic/ddp/ddpterkep.htm

lutak Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10733
nem jön..... elveszett....és azt hiszem nincs erőm újra belekezdeni :((
Előzmény: lutak (10727)
Güsziológus Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10732

100, vagy 200.

Pontosan nem tudom, mert közös "túráinkon" az asszony fizet mindent:o)

Az én dolgom a túra megtervezése és megszervezése.

 

Előzmény: emgergo (10728)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10731

Ezzel a minimálisan elérendő 13 pontból 12 megvan, igaz, ha azt számolom, hányat kerestem fel, de nem sikerült vagy nem találtam kódot, akkor 14 (Zuvárral és Paphegy bronzkorival vallottam kudarcot).

Hazafelé egyszerűen behúzhattam volna a tizenharmadikat Hont várával, de szándékosan elkerültem: mondom, ennél valami jobb turnéval kéne megszerezni a jelvényt, legalább egy Csehvár derékig érő hóban, Paphegy nyáron vagy Drégelyvár 30 fokban délben :-)))

Továbbá szó szerint megijedtem, mint egy gyerek: jaj, akkor már vége is? Hiszen nincs annál izgalmasabb, mint 3 pöttyöt keresni itt-ott. Szóval azt hiszem, hogy ha meglesz a 13, még nem küldöm be, mert van még jópár izgalmasnak ígérkező célpont. S különben se érjük be a minimummal :-))

Előzmény: Vagdalthús (10729)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10730
Tavaly januárban voltam, már nem emlékszem, de elég olcsó.
Előzmény: emgergo (10728)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10729

Várak a Börzsönyben, szombat délután

- Drégely vára: ne hagyjátok ki! Láttam már képeket, tudtam, hogy dolgoznak rajta, felújítás, állagmegóvás, de a látvány minden képzeletem felülmúlta. Turisták: kb. 130-140 (!), nem túlzás. Drégelypalánkról a piros sávon lehet szépen haladni, a piros L egy kört tesz meg a várat érintve, az első pont, mikor érinti az utat, egy jóval meredekebb szakasz, felfelé ezt javaslom, hogy legyen némi sportjelleg a dologban :-)) Lefelé inkább a bejárat (ez a vár déli fele) felőli visszajövetelt, mert Paphegy után már nem volt kedvem egy meredeken való oldalazgatáshoz :-)) A tábla a déli oldalon lévő bejárat közelében egy oszlopon van, piros pöttyöket ne keressetek, a 3x3-as mátrix zöld karikáiba éles tárgy segítségével karcolt három "X" a kód.

- Drégelypalánk vára: a templomkertben, szemben a bejárattal a fenyvesben lévő villanyoszlop betontámaszára festett piros keretbe foglalva három piros pötty a kód, jó állapotú. A kert igen hangulatos, a templomot nemrég újították fel, tetszetős.

- Mahir, Tésa és Bernecebaráti között: télen nem találtam, pedig akkor még egyszerűbb lett volna, hiszen nincsenek zöld lombok, de ezúttal horgászni mentünk Tésára, így lestem veszettül, meg is lett, az út bal oldalán :-)) Az igazság az, hogy februárban nem mentünk idáig Bernecéről, már így is túl voltunk egy első sárvédő-törésen a hóakadályok miatt, de most meglett, van narancssárga feliratos, lyukasztott fémtábla, továbbá fehér alapra festett piros pötty is.

 

Tervbe vettem még a Pléska-sziklát és Felsőtamásvár-bércet is, ha már Kemencén vagyok, de láttam, hogy sűrű, nehezen járható, még a leírás is kitér erre, így a völgyben járva inkább abban maradtam, hogy majd ősszel. Helyette strand + kisvasút volt a program, no ez sem utolsó :-))

emgergo Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10728

Mennyi a belépő a Börzsöny Múzeumba?

 

Nyáron el szeretnék menni.

Előzmény: Güsziológus (10726)
lutak Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10727
most már az én beszámolóm is hajszál híján kész, mindjárt jön...
Güsziológus Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10726

Encián emlékek (PT-5)

 

Nem írtam még erről a mozgalomról, de ami késik, nem múlik.

Kicsit kilóg a sorból, mert nem "kötött" mozgalom, nincs táv és szint adat.

Azért ha tehetem, egy-egy túrát beillesztek a programba.

Kicsit egyéni módon "teljesítettem" ezt a túrát, de azt hiszem ennek a mozgalomnak nem az a lényege, hogy kövessük az útvonalat.

 

A PT-5 túra "rajtja" Szob. Bonus pont a Börzsöny Múzeum (a mozgalomtól függetlenül is érdemes felkeresni!), és bonusz a komp. Mivel ez az átkelés eleddig még nem jött össze, adott volt, hogy a bónusz pontokat begyűjtöm.

A túra a kikötőtől a parttal párhuzamos úton halad. A térkép szerint vannak jelzések, de mi nem találtunk, Igaz, nem is kerestünk. A meleg miatt a fák között, egész közel a vízhez, sóderen gyalogoltunk. Egy-egy "bejáró" közelében még út is volt. A vége előtt mintegy 100 méterrel egy ösvényféleséget találtunk, ezen kimentünk a szekérútra. Kár volt. Sűrű aljnövényzet, nehezen járható szakasz. De nem volt hosszú. Elértük a keresztező utat, melyen Basaharctól még autóval is el lehet érni a romantikus partszakaszt. Még egy kis síkvidéki túra, majd buszmegálló, és egy fontos intézmény.

Feltankoltam (fél liter hideg szódavíz), majd irány a völgy.

Asszonykám punnyadt egyet, Ő busszal ment a Búbánatvölgyig:o)

 

Az országút túloldalán indul az út, kicsit később vannak jelek is. Régiek, de tiszták.

Az út fokozatosan emelkedik, az utolsó nyaraló után már komoly völgy van balra mellettünk. Érdemes figyelni a jeleket is, és a térképet is. Balról rendben becsatlakozik a térképen is megtalálható völgy. Kicsit később jobbra tanya. Ezt követően az emelkedő "fokozódik", majd az út balra kanyarodik. Ennek nem szabad bedőlni. A mi ösvényünk a jobboldali patakmederben halad. Sok apró fa, de az út járható. Vannak jelek is. Ahogy a térképen is jelezve vagyon, az ösvény mélyútban halad. Végre kiérünk a völgyből, jobbról megjön a Phrsz jel. A szélesebb szekérutat kb. 100 méter után érjük el. Itt egy nagyon gyenge nyíl figyelmeztett arra, hogy az ellenkező irányból érkezőnek jobbra kell haladnia. Nem könnyű észrevenni a nyilat!

Itt megszakítottam a túrát, hisz a cél a Majális-forrás volt.

Irány tehát a P+ jeleket követve a gerinc közelében haladó szekérút. Vannak jelek, ritkák, és régiek, de vannak. Az emelkedő után kellemes séta következik, az öregedő erdőben. Kilátás nem nagyon van, jobbra domborodnak a csúcsok. Néha S- jelek maradványaival is lehet találkozni. Egy hatalmas P- jelnél jobbra fordultam. Elvben a P+ jelű úton - is - mentem, de csak P- jelek voltak. Azok viszont kellő sűrűségben. A régi térképen ez az út S- jelű!

 

Az elágazás fontos volt számomra, itt kell majd balra menni a PPÚ Búbánatvölgy - Pilismarót szakaszán.

Az ereszkedő P- jelű út elvezet egy nyeregponthoz. Balra indul (folytatódik) a P+, a P- nem jobbra megy! Szemben van a kapujel, innen ui. lefelé halad a jelzett ösvény. Egy hatalmas völgy indul, de pár száz méter után balra elhagyjuk, megenyhül a lejtő, belefutonk egy másik völgybe. Igazi pilisi táj.

Még egy kicsi, és egy erőteljes balkanyarral átvágjuk a völgytalpat, balra már látszik a hatalmas "horpadás", melynek alján buzog a forrás. Szépen van foglalva. Patinás a tábla. Még akkor készült, amikor az út S- jelű volt!

A hűs víz jókor jött!

A forástól még egy kis pilisi völgy, majd kiérünk egy tisztásra. Magas fű, jobbra a Szamár-hegy teljes "életnagyságban". Remélem, sikerült megörökíteni! Olyan, mint egy szamár.

Egy kerítésnél elértem az aszfaltot, a P- jelek balra indulnak. Jobbra semmi. Aszfalt, puccos nyaralók, közel a tó.

Pontban 18:00-kor itt találkoztunk. Ennél pontosabban nem lehet ismeretlen útvonalon haladni!

 

A tóparti büfében egy kis felüdülés, majd irány a busz. Sikerült elvéteni a jelzett utat. Optika külön felhívta rá figyelmemet, de az az igazság, hogy az aszfaltos út valahogy biztonságosabbnak tűnt. Eljutottunk a csehóig, de kihagytuk. Az országúton ballagtunk vissza a buszmegállóig.

Volt még idő, elindultam felfedezni a jelzett utat. Íme az eredmény.

A buszmegállónál indul egy nagyon keskeny ösvény felfelé. Afféle szolgalmi út. Pár méter, és elérjük az országúttal párhuzamosan haladó utat. Szemben a hajdani Dunagyöngye (ma motel?). Itt van egy villanyoszlopon az irányító jel. Inkább maradvány, de egyértelmű.

Visszasétáltam egy darabot, és megtaláltam a jobbra induló földutat. Ez a Po jelű. Aki ezen jön lefelé, és buszra akar szállni, az balra forduljon. Nem könnyű megtalálni a keskeny ösvényt "felülről".

A PPÚ Esztergom - Pilismarót szakaszát járva jobbra érdemes fordulni, hisz ezesetben nem kell az országúton ballagni, és útba esik a korcsma is. Kimarad viszont az őrtorony. Pontos helyét nem tudom, de valahol a két pont (völgy bejárati útja, és buszmegálló) között van. Sajnos, elbambultuk.

 

Mi teljesült tehát a PT-5 számú túrából?

Szob - rév - Basaharc - völgy a Phrsz jelig.

Kimaradt a Hideglelős-kereszt és a forrás. Ez a szakasz majd ellenkező irányból lesz "leküzdve" (PPÚ).

Nincs tiltva a megszakítás, ami ugyebár azt is jelentheti, hogy szabad.

 

A Majális-forrás becserkészése természetesen gazdaságosabb "alulról", bár a szép völgyben ereszkedni nagyon hangulatos volt. A Búbánatvölgyben pihengetni azt hiszem nem lehet eleget. Igazán hangulatos völgy. A kis "vendéglő" a tó partján folyamatosan üzemel.

 

Ez lett tehát a túrából.

Güsziológus Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10725
Jaj, lemaradt a szmájli a végéről!
Előzmény: Törölt nick (10724)
Güsziológus Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10723

Én lennék az 1-2 ember?

Nagy gondban vagyok, mert irogattam egy szösszenetet.

Jöhet?

Előzmény: Törölt nick (10706)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!