Keresés

Részletes keresés

Optika Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10763

A váras honlapra több forrásból kerül fel legelőször a várlista és nem mindig találkoznak össze az infók. Sok földvár kétszer szerepel és kb. az 50% a listából még hiányzik.

Nógrádsipek (Hollókő)-Pusztavárhegy = Nógrádsipek-Sztrahora, ez már 100%, a sok bizonytalankodás ellenére. Ettől függetlenül van a Nógrádsipek-Földvár, ennek nem tudjuk a történetét.

Előzmény: Vlaszij (10761)
kulisz Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10762

Sziasztok!

 

Általában read-only követem a topikot, de közben csinálom - vagyis inkább csinálgatom - a Börzsönyi várakat is. Én is szeretném megcsinálni mind a 26-ot. Az új füzettel kapcsolatban (nekem még régi van) volna pár kérdésem, segítsetek ki.

 

A várak nem változtak, vagyis ugyanazokat kell bejárni mint amelyek (a nagyon rég frissített) a Börzsönyi várak honlapon vannak? Mi ez a +2 vár?

 

A Felsőtamásvár-bércről úgy tudom, hogy fokozottan védett területen van, látogatása csak NP-engedéllyel lehetséges úgyis csak szeptembertől-decemberig? Mit tudtok erről? Az új füzet tesz említést ilyesmiről?

 

Köszönöm!

Előzmény: Optika (10738)
Vlaszij Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10761
Nógrádsipeki pusztavár?

adat nulla.
Előzmény: Optika (10759)
Vlaszij Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10760
Köszi:)

Kinyomtatva:)
Előzmény: Optika (10759)
Optika Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10759

Valami jegyzetet csináltam erről a témáról, de nem tudom hol van és feltettem-e ide korábban, mindegy.

 

Három meredek csúcs van, a középsőn nincs vár, csak néhány fa és kics sziklák/kövek, valamint korlátozott panoráma NSipek felé (látszik a pusztavári csúcs). Ez a középső a nagy kanyarnál van, könnyű tévedésből felszaladni rá. Lienkával és Talpalóval ezen jártunk.

 

Pusztavár

 

Érdemes elolvasni a www.varak.hu -n a történetet, sokat tököltek vele, hogy ez-e Sztrahora. Nsipek után sokáig mész a Malom-völgyben szekérúton. Figyelj, néha a jelzés balra-jobbra letér. Egy ideig még fiatalos erdőben haladsz, de egyszer csak nagy fák vesznek körül, a jelzés 1 méteres mélyútban folytatódna. Balra elől félkör ívben indul egy hegyhát, a fák alatt jól járható (a kis benőtt szekérút nem megy fel a hegyre). Haladj mindig felfelé,a csúcs közelében nagy sziklák lesznek, kicsit mászni is kell. Várfalak vannak az ásatási gödrök oldalában!!! Nyomtass alaprajzot, fel fogod ismerni. Szép nagy terület, érdemes bejárni.

 

Földvár

 

Nincs neki neve, a listákban nem találom. Tulajdonképpen sánc nyomokat is alig lehet majd látni, de pontosan ott van a kiemelkedés, mint a térképen. A nagy jobbos kanyarról már volt szó, itt kezd igazán emelkedni az út és több ágra szakadozik. Jellegfát nem láttunk, de figyelni kell balra és az útágakat keresztezni. A jelzés is szórakozik, hol ide, hol oda festették. Fel a közeli csúcsra, kőgörgetegen át. Ha túlhaladsz a jelzést követve (itt találkoznak össze az útágak), akkor egy nyeregből is visszafelé mehetsz, úgy kevésbé meredek. De a Remete-bérc, az már a következő hegy (Khrsz), ott csak Cs500 kód van. A földvárnál nincs kilátás, se csúcskő. Sokat kell inni, hogy várnak lásd. :-)

Előzmény: Vlaszij (10755)
erchegyia Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10758
Kész a panorámakép is!
Csakhát egy 15megapixeles állat lett belőle, nem tudom úgy lekicsinyíteni, hogy az oldalarányok megmaradjanak :-( Ha van valami 5let, jöhetne mailben.
Köszi.
erchegyia
Előzmény: efemm (10714)
Vlaszij Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10757

Lükepék:)

 

a farkas én vagyok:)

Előzmény: lükepék (10753)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10756
Tényleg az!
Előzmény: lükepék (10751)
Vlaszij Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10755

Nógrádsipektől Hollókő felé!

 

megköszönném:)

arról a földvárról nem tudsz valamit?

 

 

mellesleg a csütörtöktől vasárnapig terjedő időszakban Nagymaros Mátraverebélyt tervezetk.

Előzmény: Optika (10754)
Optika Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10754

Mér' egyébként nem? ;-)

 

De igen, főként szigorúan kötött útvonalú t-túrákon. :-) Azonban sokszor útleírásokat tesztelek, vagy ha nem írt még senki, akkor fejben jegyzetelek és nem térek ki. Amúgy tényleg zavar, ha szép látnivaló mellett megy el az út 1-2 kilométerre.

 

Emgergő, Vagdalthús! Válasz ment.

 

Vlaszij!

 

Ha megírod melyik irányba haladsz, megpróbálom leírni a várak megközelítését.

Előzmény: emgergo (10747)
lükepék Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10753
eltevedesre nem nagyon van lehetoseg, de ha a jelzett uton kivulre mennel barhova, eselytelen vagy a terkeppel. :) de sok a falu, a farkasok nem falnak fel..
Előzmény: Vlaszij (10752)
Vlaszij Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10752

Köszi:)

 

majd akkor keresgélek egyet....

 

csak ott van valahol:)

 

cserhát térkép.. ja én is előre tartok tőle.. egész cserháton végig.. kíváncsi vagyok hányszor fogok eltévedni:)

Előzmény: lükepék (10751)
lükepék Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10751
asszem megprobaltuk megkeresni, amikor arra kekeztunk (efemm, Rita, Lutak), fel is masztunk valami kurva nagy dombra Ritaval de nem vagyok benne biztos h az volt. A Cserhat terkep nagyon elnagyolt. :(
Előzmény: Vlaszij (10746)
lükepék Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10750
SZURKOLUNK!!
Előzmény: emgergo (10747)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10749
Elküldtem áramvonalas futárszolgálat keretében a Drégelyvár bejáratánál talált karcolat képét!
Előzmény: Optika (10739)
padler Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10748
Kösz:)
Előzmény: Víz (10745)
emgergo Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10747

"Nekem egyébként, több Encián útvonalleírás nehezen követhető a mai térképeken. Ilyenkor, ha meglátok olyat, hogy "nem kötelező ám a műút", meg "árkon-bokron", akkor rögtön élek vele. :-)"

 

Mér' egyébként nem? ;-)

 

Holnap államvizsga és felszabadulok. Ha van vmi túraterved, át tudod mailben küldeni? (mondjuk szeptemberig).

Előzmény: Optika (10737)
Vlaszij Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10746

Országos kék.

Hollókő elött.

Pusztavárhegy meg egy sima földvár..

 

Valamitlehet tudni róluk?

 

 

Víz Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10745

Bizony, a Mecsek legszebb részei közé tartozik a Nagy-mély-völgy, feltétlen!

Ott mindig béke van! Persze "ókor-máskor" lehet kicsi "Víz-nesz", de csendben szoktam lenni az erdőben, mert az a saját hangjaival teljes. Ide érdemes évente többször, ha mód van rá, havonta elrándulni. Mindig más arcát mutatja, mindig más sajátosságával ejti rabul a túrázót. A Kánya-forrás (és Mariska-forrás) meg kihagyhatatlan. Egyébként a két völgy össze van kötve, a Kányától - az Anyák-kútjáig vezet egy jelzett ösvény. Hogy legközelebb ne hagyj ki semmit amit itt feltétlen látni kell: Indulj a Kőlyuki betérőtől - Cifra-malom - Bikfa-forrás - Cserkész-forrás - Kőlyuk-bg - Kánya-forrás - Mariska-forrás (ideális pihenőhely, kaja) - Anyák-kútja - Melegmányi mésztufagátak vízesése - Melegmányi-forrás - Páfrányos - Mánfai templom - Kőlyuki betérő. Kellemes, könnyű túra, Páfrányostól egy rövid kaptatós emelkedővel. Idősebbek is elkezdhetik!

 

Üdv: Víz

Előzmény: padler (10718)
HEV Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10744
Köszi, javítva.
Előzmény: kvte (10743)
kvte Creative Commons License 2005.06.28 0 0 10743

HEV

 

Zoli, a belinkelt lapon Fodor Péter emil-linkjében benne maradt egy szóköz a mailto: után. Így vissza fogja dobni a szerver, ha valaki írna neki.

 

 

kvte

Előzmény: HEV (10734)
asciimo Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10742
nem mondom, nem rossz a rajz. Azt hiszem hasznos lesz, ha erre a reszre tevedek!

Előzmény: HEV (10734)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10741

Üdv, Optika!

 

No, látod, mint lentebb írtam, meg sem kíséreltem Tamásvárat és a Pléskát, pedig a hegy lábánál jártam. Egy könnyed kisvasutazás + pancsolás sörözéssel váltotta ki a további 2x3 pöttyöt :-))

Gondolkoztam már azon is, hogy megszerzem a jelvényt, aztán ettől függetlenül felkeresem az összeset. De az már nem 100%-ban ugyanaz, "csak" egy túra :-))

A cél és az izgalom, az az igazi!

Rendben,  elküldöm, mit láttam Drégely váránál. Egyébként csak a karcolt tábla volt meg, a többnyire fehér alapra festett piros pöttyök nem.

Előzmény: Optika (10738)
Güsziológus Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10740

VÁRTÚRÁK

Aynard vára

 

Túl a 120-on, minden ráadás vár leginkább élmény.

Így volt ez szombaton, a Peremtúrán.

Efemm leírta a lényeget, de a várnál talán érdemes egy kicsit "elidőzni".

 

A váras honlapon sok információ található a várról, és ami a legfontosabb, van GPS adat is.

Ezt felhasználva, Ryan hathatós segítségével, sebészi pontossággal közelítettük a csúcsot.

Egy hatalmas farakás volt a S- jelzésű úton. Innen a GPS szerint a távolság 200 méter volt. Mint később kiderült, a leküzdendő szint kb. 60 méter. 10-20 méterenként korrigáltunk (pihentünk), és pár méterre a csúcstól értük el a nyerget. Ezen glasszálhattak elődeink a két vár (torony?) között.

 

A mászás meglehetősen könnyű volt, egy írtás szélén haladtunk felfelé. Volt aljnövényzet, de nem tette lehetetlenné a haladást. A kidőlt fáknál lehetett támaszkodni. Egy ösvényféle is volt, de az nem fölfelé ment:o(

Először a nyugati dombon jelezte Ryan, hogy a távolság 0 méter. Sajnos, kilátás nem volt.

Pedig fontos lett volna, Zsámbékon a lelkes "pontőr" azt mesélte nemrég (a töki románkori templom becserkészését mgelőzően), hogy a zsámbéki templom és Aynard vára között azért épült a töki templom (román kori!), hogy lehessen kommunikálni. Állítólag légvonalban 9 kilométer a távolság, és a mai romtemplom "irányban" van. A romtemplomtól ez az állítás igaz volt, bár akkor úgy véltem, hogy a vár a baloldali csúcson van.

 

Mivel a térkép gyakorlatilag használhatatlan, se szintvonal, se magassági pont, kissé elbizonytalanodtam.

A nyereg egyértelmű, de sáncárkokat ne láttam. Igaz, meleg volt.

Nagyon zavar, hogy a közelben van még egy csúcs is. Ez a Zsámbékról látszó kettős csúcs közül a baloldali. A vár és a másik hegy között mély völgy van, nem próbálkoztunk.

 

A GPS szerint tehát a "várban" jártunk, a távolság az úttól (ismétlés a tudás anyja) 200 méter, a szint 60 méter. Eléggé jellegzetes a pont, ahol felfelé indultunk, bár könnyen lehet, hogy GPS nélkül nem találnám meg. A váras honlap szerinti jelzett út a valóságban kissé másnak tűnt.

 

Járt már fenn más is?

 

Más.

Elolvastam a "szakirodalmat".

Ebben az áll, hogy a hegy neve: Ajnát-hegy. Nem Zajnát, Ajnát.

Lehet, hogy egyszer a térképen is az igazi neve lesz?

És a csúcsot is fel fogják tenni, magassági adattal?

Az már csak hab lenne a tortán, ha a S- jelű út végig jelzett lenne!

 

VadMalacnak köszönet a túra lehetőségéért!

A vár kedvéért azt hiszem, nem küzdöttem volna a kukoricásban, harminc fokos hőségben.

Optika Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10739

Jajj, ne má' ! :-( Pihenj rá egyet, aztán mégegyszer. Én notepad-szerű szöveges állományba szoktam először bepötyögni, mert gépfüggetlen és nem szemetel bele, mint a word. Az Index elszáll, a txt megmarad, nem így van a mondás? :-)

Előzmény: lutak (10733)
Optika Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10738

Vagdalthús!

 

Van ám itt a topikban egy olyan évek alatt kialakult gyakorlat, hogy "ide nekem az összes börzsönyi várat!" :-) Jól éreztél rá itt a mozgalmi maximalizmusra. Akkor tettünk kivételt, ha féltünk, hogy elfogy a díjazás vagy változnak a feltételek, ekkor jött az utólagos teljesítés. Ritka az is, hogy ne kelljen valamelyik várért többször visszamenni, tehát ez is már-már alapfeltétel. :-) Paphegy mellett jó móka lesz még a Pléska - Felsőtamásvár. Nekiindulás előtt olvasd a tavaly május-szeptember közötti beírásainkat. Az új füzet végén van még +2 (titkos) vár? Drégelyvár kódját privát mailben egyeztethetnénk, évek óta szivatják a túrázót a lekaparással és átragasztással. Ha jól emlékszem Döme topiktásunknak is itt volt problémája, kérem levélben keressen, különben mindig elfelejtem eljuttatni.

Előzmény: Vagdalthús (10731)
Optika Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10737

Kicsit egyéni módon "teljesítettem" ezt a túrát, de azt hiszem ennek a mozgalomnak nem az a lényege, hogy kövessük az útvonalat.

 

:-))) Ezen K. Bandi, miközben ezt olvassa, biztos jót vidul. Mondjuk azt inkább, hogy ahogy mi csináljuk (a terep megismerése keresztben-hosszában), az még bőven belefér a tűréshatárba. :-)

Nekem egyébként, több Encián útvonalleírás nehezen követhető a mai térképeken. Ilyenkor, ha meglátok olyat, hogy "nem kötelező ám a műút", meg "árkon-bokron", akkor rögtön élek vele. :-)

Előzmény: Güsziológus (10726)
Güsziológus Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10736

Nini!

 

A túra pénteken délután volt:o(

Több, mint 2 nap telt el azóta:o)

Előzmény: Optika (10735)
Optika Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10735

Güszi!

 

Sok mindenért irigyellek, köztük a hétköznapi túrázási lehetőségekért. De amiért a legjobban, hogy van időd megírni 24 órán belül a szösszeneteket. Továbbra se kímélj minket! :-)

Előzmény: Güsziológus (10723)
HEV Creative Commons License 2005.06.27 0 0 10734

Fodor Péter az SMTSZ elnökségi tagja végigjárta és térképre rajzolta a DDP teljes Somogy megyei szakaszát , a 25 db térkép kivágás az SMTSZ honlapon látható.

 

http://www.extra.hu/zselic/ddp/ddpterkep.htm

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!